pzc Zelfmoord ex-minister Servië Israëlisch leger breekt verzet Jenin Tuurlijk. TT. Kraakhelder voordeel Zuid-Afrikaanse rechter spreekt Dokter Dood vrij Belgrado stemt in met uitlevering verdachten aan tribunaal China produceert gevechtsvliegtuig Brandstichter Australië in beroep Cel voor Bulgaarse oud-minister Duim gaat op wijsvinger lijken Scheppers Dolly klonen embryo's Internationaal Strafhof krijgt voldoende steun Primafoon Hl I Hiv-cijfer in China springt naar 850.000 Rampfabriek in Toulouse blijft gesloten Franse politie protesteert tegen onveiligheid Zeker vijf doden door explosie bij synagoge Tunesië Molukkers: leider FKM gearresteerd vrijdag 12 april 2002 PEKING - Waar Nederland worstelt met de aanschaf van de Amerikaanse Joint Strike Fighter (JSF), presenteert China dit jaar zelf een nieuw en ultramodern gevechtsvliegtuig. De Jian J-10, gebouwd met Russische en Israëlische technologie en voor een prijs van minder dan 10 miljoen dollar relatief goedkoop, kan volgens kenners internationaal de concurren tie aan met de Amerikaanse F-16 en de Russische MIG-29. Volgens de in Singapore verschijnende krant The Straits Ti mes zal het vliegtuig deze herfst worden gepresenteerd. Het nieuwe gevechtsvliegtuig zal de slagkracht van de Chinese luchtmacht volgens experts belangrijk verbeteren. ANP BRISBANE - De zwerver die vorige maand levenslang kreeg wegens moord en brandstichting in een Australische jeugd herberg is in beroep gegaan tegen zijn veroordeling. Eerder ging de staat Queensland al in beroep tegen het in haar ogen te milde vonnis. De veroordeelde, de 38-jarige Robert Paul Long, kan over twintig jaar vrijkomen. De brand in een jeugdherberg in de in Queensland gelegen plaats Childers kostte op 23 juni 2000 aan vijftien mensen, on der wie twee Nederlanders, het levenDe advocaten van Long menen dat in de pers voorafgaand aan het proces al zoveel aandacht was besteed aan de zaak. dat een eerlijk proces vrij wel niet meer mogelijk was. AP SOFIA - Een minister van Binnenlandse Zaken van Bulgarije tijdens het communistische bewind, Semerdzjièv, is gisteren door het hooggerechtshof veroordeeld tot viereneenhalf jaar cel. Hij liet in 1990 bijna 150.000 documenten van de geheime dienst vernietigen. Semerdzjiev is de eerste communistische oud-minister die na de politieke omwenteling is veroordeeld, omdat hij geheime stukken liet verdwijnen. Destijds onderhandelden de com munistische machthebbers met de democratische oppositie over het houden van vrije verkiezingen. DPA LONDEN - Door het veelvuldige gebruik van mobiele tele foons verandert de manier waarop Britse jongeren hun vin gers gebruiken, zo blijkt uit onderzoek van de universiteit van Warwick. De duimen van de Britse jeugd worden gespierder door het veelvuldig indrukken van de toetsen op de mobieltjes, vooral bij het schrijven van sms-berichten. De duim wordt steeds va ker ingezet voor taken die vroeger het domein van de wijsvin ger waren, zoals het aanwijzen van een voorwerp of een per soon, of het indrukken van een deurbel. ,,De duim is de nieuwe wijsvinger", aldus Sadie Plant, die lei ding gaf aan het onderzoek. DPA LONDEN - De Britse scheppers van het schaap Dolly hebben gisteren aangekondigd dat ze binnenkort beginnen menselij ke embryo's te klonen voor medische doeleinden. Dolly was in 1996 het eerste gekloonde dier ter wereld. Het Britse parlement heeft in februari het groene licht gege ven voor dergelijk onderzoek, dat ondermeer in de Verenigde Staten verboden is. Op dit gebied is Groot-Brittannië het meest liberale land van de wereld. De onderzoekers willen stamcellen winnen die orgaanweefsel kunnen aanmaken. Daarmee zouden ziekten kunnen worden bestreden die nu nog ongeneeslijk zijn, zoals Alzheimer of ge netische afwijkingen. AFP door Eelco van der Linden PRETORIA - In Zuid-Afrika is gisteren met verbijstering ken nis genomen van de vrijspraak van Wouter Basson, ook wel 'Dokter Dood' of 'de Mengelc van het apartheidsregime' ge noemd. Na een proces dat ruim twee jaar heeft geduurd, vond de rechter geen bewijs voor de 46 beschuldigingen, die varieer den van fraude en samenzwe ring tot moord. Basson (51) was in de jaren tach tig hoofd van het programma van biologische en bacteriologi sche oorlogvoering. Volgens ge tuigen zou hij met 'intelligente vergiften', ziektekiemen ver stopt in sigaretten en zelfs droog gevroren bloed met daarin het aids-virus, de zwarte vijanden van het apartheidsregime heb ben bestreden. Rechter Willie Hartzenberg van het Hooggerechtshof in Pretoria beperkte zich tot het korte com mentaar dat de aanklagers niet hebben weten aan te tonen dat Basson 'absoluut zeker' schul dig is. Hij verweet hen eerst de beschuldigingen te hebben ge formuleerd om daarna de be wijslast te zoeken. Het Open baar Ministerie kondigde aan in hoger beroep te zullen gaan. Tijdens het proces heeft Basson vaak het programma van bacte riologische oorlogvoering en zijn rol daarin gebagatelliseerd. Hij omschreef zichzelf als een wetenschapper die zijn werk vooral zag als 'een intellectuele uitdaging'. Hij werd naar eigen zeggen hoofd van het program ma 'omdat in het land der blin den éénoog koning is' Slachtoffers van Basson om schrijven hem echter als een man met onbeperkte macht, die onder meer experimenteerde op zwarte gevangenen in zijn zoek tocht naar de 'perfecte moord'. Strijders van de Namibische be vrijdingsbeweging Swapo kre gen bijvoorbeeld zuren en vreemde zalfjes op het lichaam gesmeerd of moesten extreme spierontspanners slikken die hen het leven kostten. Hun li chamen verdwenen in de Atlan tische Oceaan. Het 'nieuwe' Zuid-Afrika hoop te dat de rechter Basson zou straffen, vooral omdat hij niet wilde verschijnen voor de Waar heidscommissie. Die had hem amnestie kunnen verlenen in ruil voor een bekentenis of een betuiging van spijt. Nu valt te verwachten dat de on vrede zich zal richten op de blanke rechter en de justitie in het algemeen. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - Tijdens een cere monie op het VN-hoofdkwar- tier in New York hebben giste ren tien landen het Statuut van Rome bekrachtigd over de op richting van het Internationaal Strafhof (ICC). Daarmee is de magische grens van zestig rati ficaties overschreden, waadoor het statuut op 1 juli in werking treedt. Zetel van het hof wordt Den Haag. VN-secretaris-generaal Kofi Annan riep andere landen op het voorbeeld van de eerste 66 te volgen. „De lang gekoesterde droom van een permanent in ternationaal strafhof zal nu worden gerealiseerd. Straffe loosheid heeft een beslissende klap gekregen", aldus Annan Het ICC wordt het eerste per manente internationale hof voor de berechting van de zwaarste misdrijven, zoals gen ocide (volkerenmoord), misda den tegen de mensheid en oor logsmisdaden. In tegenstelling tot de huidige VN-tribunalen voor ex-Joegoslavië en Rwanda moet het uiteindelijk wereld wijde bevoegdheid krijgen. Het Joegoslavië-Tribunaal ver welkomde gisteren de vestiging van een internationaal strafhof. De president van het tribunaal, Jorda, noemde het 'een cruciale stap in de strijd tegen straffe loosheid en voor de erkenning van de slachtoffers'. De activi teiten van zijn eigen 'ad hoe' hof voor ex-Joegoslavië en dat voor Rwanda zullen gesterkt door gaan en hun activiteiten uit breiden, aldus Jorda ANP opent je wereld April actie: GRATIS HENZO FLIPALBUM Bij inlevering van een kleurenfilm in de 1-UUR Fotoservice. Actie geldig t/m 30 april 2002 VERSCHOORE Ontwikkelen en afdrukken van uw Kleinbeeld/APS en al uw digitale bestanden' Hï^neest complete 1 Uur Fotowinkel GOES VLI55INGEN MIDDELBURG TERNEUZEN HUL5T ZIERIKZEE ETTEN-IEUR B3EEB33 I door Cees van Zweeden BOEDAPEST - Vlajko Stojiljk- ovic, voormalig minister van Binnenlandse Zaken van Ser vië, heeft zich gisteren voor het parlementsgebouw in Belgrado van het leven beroofd. Stojiljk- ovic, die werd gezocht door het Haagse oorlogstribunaal, schoot zich een kogel door het hoofd. Zijn zelfmoord kwam enkele uren nadat het parle ment ingestemde met een lang verbeide wet die de uitlevering PEKING - In China zijn naar j schatting 850.000 mensen be smet met hiv, het virus dat aids kan veroorzaken. Dat meldde het officiële Chinese persbureau I Xinhua gisteren. De geschatte cijfers zijn de I hoogste die ooit in China open baar zijn gemaakt. Door het ta boe dat op de ziekte rust, zijn volgens westerse deskundigen onwaarschijnlijk weinig geval len van hiv geregistreerd in het land met 1,3 miljard inwoners. Het Chinese ministerie van Volksgezondheid meldde eind I vorig jaar dat 30.736 mensen waren besmet met het hiv en dat 1594 van hen aids hadden. Aan de ziekte zouden 684 mensen zijn overleden. I Bronnen bij Volksgezondheid geven al jaren toe dat de officië- le cijfers van China veel te laag i zijn. Zij schatten dat er in wer kelijkheid vorig jaar 200.000 aidspatiënten waren, van wie meer dan de helft aan de ziekte is overleden. De Wereldgezondheidsorgani satie van de VN heeft gezegd dat China en India drastische maat regelen moeten nemen om niet dezelfde kant op te gaan als de I Afrikaanse landen ten zuiden I van de Sahara. Daar woont 70 I procent van alle met hiv-be- I smette mensen in de wereld. Volgens de VN dreigt China in 2010, als het niet ingrijpt, tien miljoen aids- en hiv-patiënten te hebben. RTR Chicago® 440 Standaard Ook verkrijgbaar. Chicago® 440 Comfort met handsfree bellen en extra groot geheugen van €210.- voor 195,- Extra handset vanaf €99,- I Actiepeoode duurt tot en met 21 apnl 2002 van verdachten aan het Joego slavië-Tribunaal in Den Haag mogelijk maakt. Stojiljkovic was een van de ver dachten die erop kon rekenen binnen afzienbare tijd uitgele verd te zullen worden. Hij was minister van Binnenlandse Za ken tijdens de oorlog in Kosovo (1998-1999) en werd gezien als één van de breinen achter de et nische zuiveringen daar. Kroongetuige Naar eigen zeggen was Stojiljk ovic door het tribunaal bena derd als kroongetuige in de zaak tegen Slobodan Milosevic, de voormalige leider van Joegosla vië. In ruil voor zijn getuigenis zou het tribunaal bereid zijn ge weest zijn straf te verminderen. Maar Stojiljkovic weigerde te gen zijn oude baas te getuigen. In Stojiljkovic' plaats vond het tribunaal diens adjunct, gene raal Vlastimor Djordjevic, be reid te getuigen. Djordjevic, die nog niet is opgeroepen, is waar schijnlijk de belangrijkste ge tuige tegen Milosevic. Hij was verantwoordelijk voor de poli tie en zou als zodanig hebben meegewerkt aan het herbegra ven van bijna 900 Albanese lij ken in Servië. Het Joegoslavië-Tribunaal eist de uitlevering van bijna twintig Serviërs. Tot dusverre was die uitlevering moeilijk, omdat pre sident Kostunica van Joegosla vië (Servië plus Montenegro) weigerde de uitleveringsdecre ten te tekenen. Kostunica be riep zich daarbij op het ontbre ken van een wet die dat mogelijk maakte. De gisteren aangeno men wet maakt de uitleveringen een formaliteit. Vorige zomer werd alleen ex- president Milosevic op een vliegtuig naar Den Haag gezet. Maar dat was een initiatief van de Servische premier Djindjic, die zich daarmee de woede van de federale president Kostunica op de hals haalde. Kostunica omschreef die uitlevering toen als een 'ontvoering.' Geldkraan Het parlementsbesluit was een overwinning voor Djindjic, die verdachten wil uitleveren om de geldstroom uit het buitenland op gang te houden. Amerika draaide de kraan op 31 maart dicht, toen een ultimatum aan Joegoslavië afliep. Het gevolg was dat alle financiële en poli tieke steun uit Amerika op droogde. Of Washington na aanvaarden van de wet de subsidies zal her vatten, was gisteren nog ondui delijk. Maar Jim Landale, woordvoerder van het Haagse tribunaal, suggereerde dat hij meer was geïnteresseerd in con crete uitleveringen dan in wet ten. „We wachten af", zo zei hij De uitleveringswet werd met 80 tegen 39 stemmen aangenomen in de Tweede Kamer van het parlement. De Eerste Kamer had een dag eerder al ja gezegd tegen het wetsvoorstel. Opmer kelijk was dat ook aanhangers van Kostunica, die wordt gezien als een nationalist in schaaps kleren. voor de wet stemden. Al leen leden van Milosevic' oude partij stemden tegen. Massamoord De belangrijkste verdachten in Servië zijn na de dood van Sto jiljkovic de huidige Servische president Milutinovic en de voormalige vice-premier van Joegoslavië, Sainovic. De Bos- nisch-Servische generaal Mla dic, die wordt gezocht voor de massamoord in Srebrenica, zou zich ook in Servië ophouden. De nieuwe wet bepaalt dat men sen die in de toekomst worden aangeklaagd, in Servië zullen worden berecht. GPD Advertentie) Digitale draadloze telefoon, geschikt voor NummerWeergave Geheugen voor 20 telefoonnummers Stand-by-tijd tot 200 uur en gesprekstijd tot 10 uur NummerWeergave-geheugen voor 30 nummers Uit te breiden tot 6 handsets Niet afluisterbaar PARIJS - De chemische fabriek AZF in Toulouse, die in septem ber vorig jaar zwaar beschadigd raakte bij een explosie, wordt niet meer heropend. I Dit maakte de directie gisteren bekend tijdens een ontmoeting j met de ondernemingsraad In de fabriek, eigendom van To- I talFinaElfdeed zich op 21 sep tember een grote explosie voor, die aan dertig mensen het leven 1 kostte. Circa 2000 mensen raak- I ten gewond, duizenden wonin- gen werden beschadigd. AZF produceerde voornamelijk landbouwchemicaliën en bood werk aan zo'n 450 mensen. Een woordvoerder van een van de vakbonden die in de onder- Inemingsraad zijn vertegen woordigd, zei dat de eigenaars Ivan de fabriek hebben toege zegd duizend nieuwe banen in I Toulouse te zullen scheppen. De oorzaak van de explosie is nog steeds niet achterhaald. Het I ging niet om een aanslag. AFP PARIJS - Franse politieagenten demonstreren voor het ministerie van Financiën in Parijs. Ze hebben gisteren hun zorg geuit over de afnemende veiligheid op straat naar aan leiding van het neerschieten van een politieagent dinsdag in Vannes, Bretagne. Ook eisen zij een hoger salaris en een betere uitrusting. foto Francois Mori/AP hield alleen al in Jenin 685 Pa- lestijnen aan. Een van de steden die nog steeds is bezet, is Bethlehem. Daar zit ten Palestijnen en monniken vast in de Geboortekerk en een klooster ernaast. Voorzitter Prodi van de Europese Commis sie deed gisteren een oproep aan Israël om humanitaire hulp toe te laten tot de belegerden die het al ruim een week zonder water, voedsel en stroom moeten stel len. Het Rode Kruis noch de Ro de Halve Maan kreeg toestem ming om hulp te bieden. Ook is een vrijgeleide naar Gaza in een internationaal konvooi gewei gerd RTR/DPA/AFP /ANP DJERBA - Een explosie in de buurt van een synagoge op het Tunesische eiland Djerba heeft gisteren zeker vijf mensen het leven gekost. Volgens de leider van de lokale joodse gemeen schap en volgens medische bronnen zijn onder de doden vier Duitse toeristen. Meer dan twintig Duitse vakan tiegangers zouden gewond zijn geraakt Volgens het Tunesische persbu reau TAP gaat het om een onge luk met een vrachtwagen geladen met gasflessen. Het voertuig raakte de stoeprand en boorde zich vervolgens in de muur om de synagoge. De direc teur van de Tunesische dienst voor Buitenlandse Betrekkin gen heeft ontkend dat het om een aanslag gaat Maar ooggetuigen zeiden dat het mogelijk een 'protest' is te gen het conflict in het Midden oosten De Ghriba-synagoge is het oud ste joodse gebedshuis in Afrika en geldt als een van de heilige plekken binnen het jodendom. In Djerba woont ongeveer een derde van de 3000 Tunesische joden. RTR/AFP/DPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - Kort voor de komst van de Amerikaanse mi nister Powell naar Jeruzalem heeft het Israëlische leger het verzet van de Palestijnen in het vluchtelingenkamp van Jenin gebroken. De laatste strijders daar gaven zich gisteren over. Nergens is het verzet tegen de Israëliërs zo hardnekkig ge weest als in Jenin. De strijd in de stad in het noor den van de Westelijke Jordaan- oever heeft aan zeker dertien Is raëlische militairen en ongeveer honderd Palestijnen het leven gekost. Ooggetuigen beschuldi gen Israëlische troepen ervan Palestijnen die zich al hadden overgegeven te hebben doodge schoten. Verder zouden Israëli sche bulldozers mensen hebben platgewalst die in huizen zaten die tegen de vlakte gingen. Vol gens de VN zijn in Jenin onge veer 3000 vrouwen en kinderen dakloos geworden. C APELLE AAN DEN IJSSEL - Eenheden van het Indonesisch leger hebben gisteren in Ambon een van de leiders van het Front voor de Soevereiniteit van de Molukken (FKM) gearresteerd. Dat heeft een woordvoerder van het FKM in Nederland gisteren bekendgemaakt. FKM-leider S. Waileruny is in zijn woning aangehouden. Vol gens woordvoerder T. Tuankot- ta hebben enkele honderden In donesische militairen posities ingenomen in de wijk waar FKM-leider A. Manuputty woont en het hoofdkwartier van de organisatie staat. Tuankotta vreest dat het leger Manuputty opnieuw arresteert. Manuputty is vorig jaar door de rechtbank in Ambon-Stad ver oordeeld tot vier maanden cel straf omdat hij op 25 april, de dag dat in 1950 de Vrije Repu bliek der Zuid-Molukken (RMS werd uitgeroepen, de RMS- vlag heeft gehesen. De herden king was vooraf door de Indone sische autoriteiten verboden. Ondanks de ontwikkelingen gaat het geplande Volkscongres volgende week. en de RMS-her- denking op 25 april gewoon door, zegt Tuankotta. ANP De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Colin Po well, spreekt vandaag met de Is raëlische premier Sharon. Mor gen ontmoet hij de Palestijnse leider Arafat in diens door Isra ëlische militairen ingesloten hoofdkwartier in Ramallah. De Amerikanen dringen erop aan dat het Israëlische leger zich on middellijk terugtrekt uit alle steden en dorpen op de Westelij ke Jordaanoever die het de afge lopen twee weken heeft bezet. Omdat Sharon bij herhaling heeft gezegd dat daarvan geen sprake kan zijn, zolang niet alle 'terroristen' zijn opgepakt, wordt geen doorbraak van de besprekingen van Powell met de Israëliërs verwacht. De Israëli sche minister Peres van Buiten landse Zaken zei gisteren dat de militairen zich pas binnen twee tot drie weken terugtrekken. Palestijnen spraken tegen dat Israël zich in de nacht van woensdag op donderdag uit 24 dorpen op de Jordaanoever heeft teruggetrokken. „Het zijn grove leugens", liet een adviseur van Arafat weten. Elders op de Westelijke Jordaanoever vielen Israëlische militairen twee dor pen binnen. Het ging om Bir Zeit, ten noorden van Ramallah, en Dararyeh, nabij Hebron. In Bir Zeit, bekend door zijn uni versiteit, bezetten de Israëliërs het politiebureau en het kan toorvan de veiligheidsdiensten. Aanhoudingen De Israëlische strijdkrachten zeggen sinds het begin van het offensief 4185 Palestijnen te hebben aangehouden. Een aan tal van hen is inmiddels weer vrij. Meer dan de helft, 2107, is woensdag opgepakt Israël Advertentie) (bijna) iedereen gaat naar Verschoore!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5