Een Kuip vol vreugdetranen Beckham race Ajax pakt supporters keihard aan WK wordt voor tegen de klok 23 Dortmund houdt maar net stand Jeugdig Zierikzee in tweede helft geslacht door Moerse Boys Feyenoord staat in finale van Uefa Cup na 2-2 tegen Inter Etappezege Pellizotti PZC vrijdag 12 april 2002 I door Jaap van Essen ROTTERDAM - De Kuip was gisteravond een tranendal, ge tuid met vreugdetranen. Feye noord volbracht tegen Inter Milan een missie die voor een Nederlandse club inmiddels bijna voor onmogelijk werd ge houden. Op 8 mei staan de Rot- I terdammers in de finale van de I Uefa Cup. tegenstander zal Borussia Dortmund zijn. Weliswaar ver loren de Duitsers gisteren met 3- 1 van AC Milan, na de 4-0- thuiszege kon hen niet veel meer gebeuren. I Ook Feyenoord had een riante uitgangspositie na de 0-1-zege j inMilaan. Na een 2-0-ruststand I werd het gisteren in de slotfase I toch nog even spannend, maar de 2-2 einduitslag was ruim vol doende voor Feyenoord. Halverwege de jaren negentig liep het Nederlandse voetbal I ernstige averij op. De topclubs (Ajax voorop) bleken niet voor- I bereid op de ellende die het Bos- man-arrest hen ging brengen. Ineens waren er geen limieten J meer op het aantal buitenlandse I spelers dat de Europese top clubs in het veld mochten bren- gen. En dus stroopten ze mas saal de velden van de kleinere voetballanden af, op zoek naar het in hun ogen bespottelijk goedkope talent. Nederland werd zwaar getroffen, een ein deloze stroom top- en subtop pers verdween uit de eredivisie. De Nederlandse clubs raakten vervolgens de weg kwijt. Ter compensatie werd een hele reeks matige buitenlanders aangetrokken, die het verlies aan echte kwaliteit echter niet konden verhullen. Pas de laat ste twee jaar krijgen Neder landse talenten weer echt een kans. Troosttoernooi Des te aardiger dus dat het uit gerekend Feyenoord is dat zich nu als eerste weer meldt in Eu ropa. Weliswaar is het wat te genwoordig als een soort 'troosttoernooi' geldt, maar het is toch alweer tien jaar geleden Derde eindstrijd voor Feyenoord ROTTERDAM - Feyenoord heeft in zijn geschiedenis zeven keer de halve finales van een Europees voetbaltoernooi ge speeld en bereikten daarin drie keer de finale. Dat gebeurde in het seizoen 69/70 in de Europa Cup 1 tegen Legia Warschau (0-0 uit en 2-0 thuis), in het seizoen 73/74 in de Uefa-beker tegen VfB Stuttgart (2-1 thuis en 2-2 uit) en gister avond in de Uefa-beker tegen Internazionale (0-1 uit en 2-2 thuis). In het seizoen 69/70 won Feye noord vervolgens de EC 1-finale tegen Celtic in Milaan, in 73/74 de Uefa-beker ten koste van Tottenham Hotspur. In het seizoen 62/63 kon Feye noord het in de EC 1 niet bol werken tegen Benfica: na de 0-0 in de Kuip werd het uit 3-1 voor de Portugezen. In het seizoen 80/81 was Dinamo Tblisi in de halve finale van de inmiddels opgeheven EC 2 (bekerwin naars) te sterk: In de toenmalige Sovjet-Unie werd het 3-0 voor de thuisploeg, in Rotterdam won Feyenoord slechts met 2-0. In het seizoen 91/92 gingen de Rotterdammers er in de EC 2 uit tegen Monaco: 1-1 uit en 2-2 thuis. De laatste keer dat het mis ging, was in het seizoen 95/96 voor de EC 2: Feyenoord speelde in de Kuip 1-1 tegen Rapid Wien, in Wenen verloren de rood-witten met 3-0. ANP Van Marwijk roemt teamgeest ROTTERDAM - Bert van Mar wijk was trots. Trots op zijn team, dat als collectief acteerde en daarmee Inter uit de finale van de Uefa Cup hield. „Mijn ploeg heeft geweldig gespeeld, fantastisch geknokt. De organi satie was sterk. Ik kan je één dagzeggen: dit is een team." „Zo'n feest als dit maak je zel den mee. Ik wil hier met volle teugen van genieten. Op het laatst heb ik wel met samenge knepen billen gezeten. Het leek er al heel lang op dat het niet meer spannend zou worden, maar die aansluitingstreffer gaf Inter zoveel kracht dat ik het nog wel benauwd kreeg. De fi nale spelen we thuis, dat is toch iets prachtigs. Maar nu wil ik hier van genieten. Want zoiets maak je niet vaak mee in je car rière. Dat heb ik mijn jongens de afgelopen week ook steeds vo°rgehouden. Het is het waard J daarvoor te knokken. Dit is fan tastisch, voor de club, voor al die fans. Voor het hele Neder landse voetbal." GPD dat een Nederlandse club de eindstrijd van diezelfde Uefa- Cup bereikte. In de Kuip maalde gisteren in ieder geval helemaal niemand om die kwalificatie. En terecht niet, op 8 mei zal de eigen Kuip tijdens de finale in vuur en vlam staan. Net zoals gisteren, nog voor de wedstrijd begon. De Kuip moet de enige plaats zijn waar je kip penvel krijgt wanneer Lee To wers als opwarmer voor een wedstrijd optreedt. De stem ming was meteen geweldig en werd al rap nog veel beter. Inter- coach Cuper had ten opzichte van vorige week zijn elftal op maar liefst zeven plaatsen ver anderd, maar het maakte niets uit. Het duel ging net als in San Siro spetterend van start. Beide teams kregen kansen, maar het was weer Feyenoord dat als eer ste scoorde. Robin van Persie stond aan de basis en dat was opmerkelijk. De puber kreeg al na drie minuten een schop en vroeg doorlopend om een wis sel. In de 17e minuut echter kon hij niet anders dan lopen op een doorkopbal van Van Hooijdonk, die zich vervolgens richting het doel van Toldo spoedde. Hij ar riveerde precies op tijd om de geweldige voorzet van de 18-ja rige Van Persie snoeihard bin nen te koppen. Nog geen kwartier later was het zelfs 2-0. Het was een bevrij dende treffer, want Inter had na de achterstand Feyenoord vol ledig in de tang. Van Hooijdonk wist tijdens een duel op eigen helft de bal diep te spelen op Ka- lou. Diens schot werd nog half gestopt door Toldo, maar To- masson was ter plaatse. Daarmee zat het duel feitelijk natuurlijk helemaal in de knip voor Feyenoord. Zeker omdat Internet als vorige week weer de grootste moeite had met het be nutten van de kansen. Wellicht de straf voor de arrogantie om topschutter Vieri weer buiten de basis te laten. Ronaldo begon in de basis, en was beduidend be ter dan vorige week als invaller. Maar echt fit is hij nog lang niet. Dat bleek in de 42e minuut toen Kees van Wonderen een schot van Ronaldo nog uit het lege doel kon werken. In de tweede helft kon Inter ei genlijk geen vuist meer maken. De irritatie kreeg de overhand, wat resulteerde in een kwartet gele kaarten. Pas vijf minuten voor tijd viel als uit het niets de 2-1 door Cristiano Zanetti. En door een domme overtreding van invaller Leonardo II kon Kallon in blessuretijd vanaf de strafschopstip ook nog 2-2 sco ren. Verder liet Feyenoord het niet komen, zodat het feest als nog doorgang kon vinden. Natuurlijk is de finaleplaats vooral voor Feyenoord van het grootste belang. Maar in de slip stream van de club van Zuid mag het hele Nederlandse voet bal het feestje meevieren. De Rotterdammers hebben bewe zen dat met een elftal vol Neder landse routine en j eugdig talent aangevuld met enkele buiten landers, nog steeds om de prij zen gestreden kan worden. Dat is de allergrootste winst van de voorbije week. En daar mag ook wel even een traantje om wor den weggepinkt. Feyenoord (Ned)-Internazionale (Ita) 2-2 (2-0). 17. Van Hooijdonk 1- 0, 34 Tomasson 2-0, 84. Cristiano Zanetti 2-1, 90. Kallon 2-2 (straf schop). Scheidsrechter: Lopes Nieto (Spa). Gele kaart: Aros, Emerton, Van Hooijdonk (Feyenoord), Cristi ano Zanetti, Emre, Ferraro (Inter nazionale). Aantal toeschouwers: 45.000. Feyenoord: Zoetebier; Gyan, Van Wonderen, Paauwe en Aros; Bos- velt, Tomasson en EmertonKalou (74. Dos Santos), Van Hooijdonk, en Van Persie (36. Leonardo). Internazionale: Toldo; Ferraro, Di Biagio, Materazzi en Javier Zanetti; Cristiano Zanetti, Dalmat, Seedorf (57.Conceicao) en Emre; Ronaldo (69. Kallon) en Ventola. Pierre van Hooijdonk kopt Feyenoord naar 1-0. door Jochem Lippmann MILAAN - Borussia Dortmund heeft zich ten koste van AC Mi lan geplaatst voor de finale van de Uefa-beker. De Duitsers wonnen de eerste wedstrijd met 4-0 en verloren in Milaan met 3- 1. Dortmund stond al na negen tien minuten met 2-0 achter door Inzaghi en Contra. In de slotfase benutte Serginho een strafschop, maar meteen daar na scoorde Rieken 3-1. Net als tegenstander Feyenoord beschouwt de Duitse winnaar van de Champions League in 1997 de Uefa-beker allesbehal ve als een troostprijs. Sterker, net als in het geval van de Rot terdamse opponent is het win nen van de finale de manier om het seizoen positief af te sluiten. Het huidige Borussia Dortmund leunt op een fundament van Duitse degelijkheid. Ervaren spelers als Wörns, Heinrich, Kohier, Lehmann en Reuter maakten hun trainer Sammer nog als voetballer mee. Smaak makers van de ploeg zijn de Bra zilianen Amoroso, Evanilson en Dede. Met name linksbuiten Amoroso is bezig met een heel sterk seizoen. De oud-speler van Parma mag zich met vijftien treffers topschutter van de Bun- desliga noemen en scoorde ook drie van de vier treffers van zijn ploeg tijdens de eerste ontmoe ting met AC Milan in de halve eindstrijd van de Uefa-beker. Na een mislukt avontuur in de Champions League was Borus- van onze sportredactie MANCHESTER - Heel Enge land houdt zijn hart vast en duimt voor David Beckham. De aanvoerder van het Engels voet balelftal dreigt het WK in Japen en Zuid-Korea te moeten mis sen, nu hij twee maanden nodig heeft om te herstellen van een gebroken middenvoetsbeentje. Beckham liep de blessure woensdag op in de Champions- League wedstrijd van zijn Man chester United tegen Deportivo La Coruna. Het was nota bene de tweede keer dat hij tegen de Spanjaar den uit de wedstrijd werd ge schopt. Vorige week in La Co runa haakte de captain 'van Manchester United geblesseerd af na een grove charge van Die- go Tristan, woensdag kwam Pe dro Duscher al na een kwartier met een onbehoorlijke sliding op de 'Spice Boy' in. Opnieuw verliet Beckham horizontaal op een brancard het veld. De Spaanse coach Javier Irure- ta haastte zich na afloop te zeg gen dat er van een doelbewuste actie jegens Beckham geen sprake was geweest. ,,We waren niet op hem uit. Ik heb met hem te doen en hoop dat hij snel her stelt." De trainer van Deportivo kreeg bijval van zijn Manches- ter-collega Alex Ferguson. „Tackles horen bij het voetbal en volgens mij ging die jongen voor de bal." Foto's wezen later niettemin uit dat een middenvoetsbeentje in Beckhams linkervoet is gebro ken. Dokters spraken hun twij fel uit of de Engelse stervoetbal ler op tijd fit zal zijn om het WK te kunnen spelen. Engeland speelt zijn eerste WK-wedstrijd op 2 juni tegen Zweden. Beek- ham mist in ieder geval de ont knoping van de Champions League, waarin Manchester United na de 3-2-zege op De portivo tot de halve finales is doorgedrongen en het slot van de Engelse Premier League. Ferguson relativeerde gisteren foto Paul Vreeker/Reuters Bij misdragingen uitwedstrijd zonder eigen publiek doorThea van Beek AMSTERDAM - Ajax heeft strenge maatregelen aangekondigd om misdra gingen van supporters te voorkomen. Als de aanhang zich zondag misdraagt bij de uitwedstrijd tegen Sparta, wordt de volgende uitwedstrijd gespeeld zon der eigen publiek. Dat is de laatste wed strijd van het seizoen op 5 mei tegen NEC, waarbij Ajax kampioen kan wor den. Soortgelijke maatregelen gelden ook voor de thuiswedstrijden in de Arena. Op 21 april speelt Ajax tegen FC Utrecht. Mocht het daar misgaan, dan zal ook de thuiswedstrijd op 28 april te gen Den Bosch zonder eigen toeschou wers worden gespeeld. „Supporters hebben het dus zelf in de hand als het bij een wedstrijd misgaat", verklaarde Ajax-voorzitter Van Praag gisteren. Hij reageerde op een beslis sing van de Amsterdamse burgemees ter Cohen, die eerder deze week weiger de nog langer massaal politie in te zet ten bij thuiswedstrijden van Ajax. De Amsterdamse driehoek, bestaande uit burgemeester, korpschef en hoofdoffi cier van justitie, vindt het steeds weer inzetten van zo'n 350 politiemensen om rivaliserende supporters uiteen te hou den, te belastend voor het politiekorps. Van Praag haalde fel uit naar de drie hoek. „Buiten het stadion is het de poli tie die moet ingrijpen bij ongeregeldhe den. In het stadion zijn wij daar zelf verantwoordelijk voor. Maar als daar problemen met supporters ontstaan, moeten we ook in het stadion politie- hulp kunnen inroepen." Politie-inzet Van Praag verwees naar cijfers van het Centraal Informatiepunt Voetbalvan dalisme. Daaruit blijkt dat in heel Ne derland de politie-inzet bij voetbal wedstrijden de afgelopen jaren gelijk is gebleven. In Amsterdam daalde die in zet van vijftigduizend manuren in 1996 naar twintigduizend in 2000. Feye noord en PSV haalden dat jaar respec tievelijk 33.000 en 27.000 manuren. „Afgezet tegen 44.000 Ajax-suppor- ters, 33.000 van Feyenoord en 29.000 PSV-aanhangers belast Ajax dus naar verhouding de politie het minst", aldus Van Praag, die verder bekendmaakte dat de club per seizoen 1,2 miljoen euro aan veiligheidsmaatregelen besteedt. Legitimeren De Ajax-voorzitter erkende dat de aan hang van zijn club het afgelopen voet balseizoen voor de meeste problemen heeft gezorgd. Om verdere problemen te voorkomen heeft Ajax voor de laatste wedstrijden van dit seizoen een aantal maatregelen aangekondigd. Zo is bij de twee laatste thuiswedstrijden de sei zoenkaart niet overdraagbaar aan een ander en moet elke bezoeker zich legiti meren. Verder worden extra mensen in gezet om te controleren op stadionver boden, alcoholgebruik en het in bezit hebben van drugs. Voor de Amsterdam Arena geldt een alcoholverbod. Intussen zijn sommige plexiglazen scheidingswanden op de promenade van de Arena vervangen door houten schuttingen van tweeënhalve meter hoog. Tijdens de halve finale tussen Ajax 2 en FC Utrecht bestormden Ajax- supporters de tweede ring nadat zij dwars door de scheidingswanden wa ren gelopen. „Dat mag nooit meer ge beuren", zegt financieel directeur Je roen Slop van Ajax. „Scheiding van de sectoren is voor de veiligheid in het sta dion cruciaal." Voor het volgende seizoen wordt selec tiever gekeken bij de uitgifte van sei zoenkaarten. In supporterstreinen en - bussen mag geen alcohol meer worden verstrekt. En mocht het ook volgend seizoen weer misgaan, dan geldt het zelfde regime als nu: als het uit de hand loopt, wordt de volgende wedstrijd zonder eigen aanhang gespeeld. Overigens bepleitte Van Praag het En gelse model bij de aanpak van de rad draaiers. „Ik pleit voor een speciale voetbalwet, analoog aan Engeland. Wie zich in het stadion misdraagt, wordt strafrechtelijk vervolgd, en de sancties zijn keihard. Verder is er een wettelijke meldingsplicht voor mensen met een stadionverbod. Daar kunnen we in Nederland echt niet meer onder uit. In Engelse stadions gebeurt nooit meer iets." GPD Beckhams mogelijke absentie op het WK. „Hij is nog jong. Hij zal nog meer Europa Cup-wed- strijden spelen en ook nog wel aan een WK meedoen. Bookmaker William Hill heeft gisteren de inzet verhoogd bij een wereldtitel voor Engeland. Mét Beckham kon een gokker negen keer zijn inzet verdienen, zónder Beckham tien keer. „Het komt zelden voor dat de inzet aangepast wordt aan één spe ler", gaf woordvoerder Sharpe van William Hill in Londen toe. „Na de blessure van Pires werd de inzet voor het Franse elftal niet veranderd. Beckham is een ander verhaal. Hij is van vitaal belang voor de kansen van En geland." GPD/RTR VILLABON A - De Italiaanse wielrenner Franco Pellizotti heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van het Basken land gewonnen. De coureur van Alessio versloeg na 80 kilometer zijn Deense me devluchter Nicki Sörensen in de spurt bergop. Wegens de slechte weersomstandigheden was de vierde rit, Alasua-Villabona, in gekort. De Spanjaard Aitor Osa bleef leider in het algemeen klassement. ANP Kwetsuur van Hofland valt mee EINDHOVEN - Kevin Hofland kan zondag zo goed als zeker met PSV meespelen in de com petitietopper tegen Feyenoord. De achillespeesblessure blijkt mee te vallen. Uit onderzoek is gebleken dat de pees niet be schadigd is. Hofland raakte woensdag geblesseerd in de be kerwedstrijd tegen Ajax. De blessure ontstond nadat Ajax- aanvaller Hossam op de voet van Hofland ging staan. GPD sia Dortmund in de derde ronde van de Uefa-beker te sterk voor Kopenhagen. Vervolgens wer den Lille, Liberec en AC Milan bedwongen. AC Milan (Ita)-Borussia Dortmund (Dui) 3-1 (2-0). 11. Inzaghi 1-0, 19 Contra 2-0, 90. Serginho 3-0 (straf schop), 90. Rieken 3-1. Scheidsrech ter: Veissiere (Fra). Gele kaart: Gatt- uso, Inzaghi, Contra, Laursen (AC Milan), Reuter, Dede, Metzelder (Borussia Dortmund) Aantal toe schouwers: 25.000. ANP door Rudy Boogert ZUNDERT - Het bekeravon- tuur van Zierikzee is gister avond bruut verstoord door Moerse Boys. Een spannend slot leek in het verschiet te liggen, toen de ploegen met 0-0 gingen rusten. De thuisploeg uit Zun- dert gaf in de tweede helft ech ter gas en snelde met maar liefst 7-0 voorbij de Schouwse derde klasser. „Laten we die tweede helft maar snel vergeten", vond laat ste man Marco Jonker. Maar bij de eerste helft wilde de 36-jari- ge gelegenheids-libero (nor maal staat Jonker op het mid denveld) wél even stil staan. „Met een superjong elftal heb ben wij Moerse Boys tactisch goed bij kunnen benen. Petje af, hoor. Vergeet niet dat er bij Moerse Boys een brok ervaring rondloopt. Dat brak ons uitein delijk in de tweede helft op." Wie drie jaar geleden bij de A- en B-junioren van Zierikzee was gaan kijken, had gister avond heel wat bekende gezich ten gezien. Halverwege de twee de helft stond Jonker als enige niet hoge tiener/lage twintiger in het veld namens Zierikzee. Goed voor de toekomst, beken de Jonker, maar een mission im possible om de kwartfinale van de districtsbeker te bereiken. Zonder vaste waarden als bij voorbeeld Barry Hage, Peter van der Linde, Robbert Rogge band, Erwin Nelissen en Michel Winkels was het achterin dwei len met de kraan open. In de eerste helft hield Zierikzee niettemin knap stand. Het was gelijkwaardig aan Moerse Boys, dat zich de laatste jaren heeft ontpopt tot de eeuwige tweede in de derde klasse. De Braban ders spelen al zestien jaar in die klasse en grijpen telkens nét naast de titel of promotie. Dit jaar lijkt het niet anders te wor den. Eind maart leek er geen vuiltje aan de lucht, maar na twee nederlagen en een gelijk spel lijkt de ploeg voor de tiende keer op rij gedoemd tot het spe len van nacompetitie. Oog in oog De eerste kans gisteravond was voor Zierikzee. Na tien minuten kwam rechtshalf Robin van Welt opeens oog in oog te staan met Moerse Boys-doelman Wildhagen, maar Van Welts schot werd gekeerd door de kee per. Twee grote kansen volgden in de eerste helft: Moerse Boys- verdediger Arnouts werkte een vrije trap bijna in eigen doel en een razendsnelle counter via Thomas Vos strandde bij de tweede paal. Het overige doelgevaar in de wedstrijd speelde zich voor Zie- rikzee-keeper Jaco van der Schee af. Hij redde bijna een uur lang bekwaam op alle Brabant se inzetten, maar tien minuten na de rust brak Moerse Boys de ban. Vogelvrij mocht Maurice Vermeiren een vrije trap in de linker-benedenhoek koppen. Drie minuten later onderbrak Zierikzee-back Remco van der Wekken een Brabantse aanval en stuurde Michiel Tamerus de diepte in. De kleine handenbin der wilde laatste man Niels Kuijstermans passeren, maar deze ging voor de bal liggen en maakte daarbij hands. Zierik zee appelleerde, maar de wis pelturig leidende arbiter Loos zag niets. Uit de tegenaanval maakte Moerse Boys een halve minuut later 2-0 en Zierikzee was gebroken. Hattrick In sneltreinvaart maakte Moer se Boys z'n zevenklapper com pleet, inclusief vier doelpunten van invaller Reg van Tickelt, die een loepzuivere hattrick (drie op rij in één helft) maakte. Alle doelpunten kwamen tot stand met het handelsmerk van de Boys: uit blindelings uitgevoer de counters. Zierikzee stond er bij en keek ernaar, omdat het geen kaarten wilde oplopen. Nog twee wedstrijden en het seizoen is voorbij voor Zierik zee. Ook de carrière van Jonker is dan voorbij. Hij zet na de duels met Alliance en Patrijzen een punt achter zijn jarenlange loopbaan in het eerste. De kwartfinale van de beker heeft hij niet als afscheidscadeau ge kregen, maar wellicht dat de ti tel van de derde periode soelaas kan bieden. Twee keer winst is dan elk geval noodzakelijk. Moerse Boys - Zierikzee 7-0 (0-0). 54. Maurice Vermeiren 1-0, 57. Ruud Dictus 2-0, 65. Reg van Tickelt 3-0, 77. Reg van Tickelt 4-0, 83. Reg van Tickelt 5-0, 87. Maurice Vermeiren 6-0, 89. Reg van Tickelt 7-0. Scheidsrechter: G.J.H. Loos (Hal steren). Aantal toeschouwers65. Zierikzee: Jaco van der Schee; Rem co van der Wekken, Maarten Pad mos, Marco Jonker, Colin van Oeve- ren; Robin van Welt (60. Niels Verkaart), Jarno Vermeulen (76. Perry Lukus), Ben Verwest, Thomas Vos; Patrick Roggeband (46. Patrick Verkaart), Michiel Tamerus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45