Rio belooft verdwijnen wachtlijst Axelse schoolfoto's in streekmuseum Bouw hoofdkantoor havenschap na zomer Bolder symbool voor nieuwe levensfase Commissie positief over aanbesteding Plein Zaamslag Actiecomité volhardt in strijd tegen aanleg windpark Blijpolder Claimen schade door omreizen onmogelijk volgens provincie Man in kruis getrapt Bonnen voor niet dragen gordel Brand in nieuwbouw Hulst Portemonnee weg uit kleedkamer Drankrijder gepakt in Schoondijke Drank gestolen uit kantine Stereo's weg uit winkel Vlissingen Indicatieorgaan zorg wil voor november achthonderd wachtenden helpen Watertoren richt expositie in rond de Westerschelde agenda vrijdag 12 april 2002 HULST - Op de Absdaalseweg in Hulst is donderdag om streeks 19.20 uur een 31-jarige automobilist uit de gemeente Hontenisse door een onbekende medeweggebruiker in zijn kruis getrapt. Ze reden beiden over de N60 in de richting van de Absdaalseweg en kregen onderweg moeilijkheden met el kaar. De 31-jarige werd op hinderlijke wijze door de ander ge volgd en werd later met een inhaalmanoeuvre gesneden. Op de Absdaalseweg maakte hij een opmerking over dit rijge drag. Die werd beantwoord met een trap in zijn kruis. OOSTBURG - Bij controle op het dragen van gordels en kin derzitjes aan de Melkweg, de Grote Beer en de Mr. Risseeuw- straat in Oostburg zijn gisteren bestuurders van 52 voertui gen staande gehouden. Drie bestuurders kregen een proces verbaal omdat ze geen autogordel droegen. Eén scooterrijd ster werd bekeurd omdat ze geen helm droeg. Zij had die opgezet bij haar zoontje, dat voor haar stond en het stuur vasthield. Er werden geen overtredingen geconstateerd bij mensen met kinderen in de auto. HULST - Bij een in aanbouw zijnde brasserie aan de Gentse-- straat in Hulst is gistermiddag iets na half twee brand uitge broken. De brand werd geblust door het personeel, dat op het dak aan het werk was. Bij de werkzaamheden aan het dak aan de achterzijde van het pand was de dakisolatie, bestaande uit purschuim en papier, in brand gevlogen. De brandschade is. gering. AXEL - Uit de portemonnee van een medewerkster van een zorgcentrum werd gisteren tussen 7.00 en 10.00 uur 60 euro gestolen. Ze had haar knip in een zak van haar jas laten han gen die in een niet afgesloten kleedkamer hing. SCHOONDIJKE - Op de Willemsweg in Schoondijke werd donderdag om 14.50 uur een 56-jarige automobilist uit Burgh-Haamstede betrapt op rijden onder invloed. Hij had bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Er werd proces-verbaal opgemaakt en hij kreeg een rijverbod van 5 uur. VLISSINGEN - Uit een kantine van een sportvereniging aan het Baskenburgplein in Vlissingen is in de nacht van woens dag op donderdag een hoeveelheid drank weggenomen. De daders forceerden de toegang en namen verschillende soorten drank mee. De waarde is niet bekend. Diezelfde nacht werden aan de achterzijde van een horecage legenheid in de Lange Kerkstraat in Goes negen kratten fris drank, 26 pakken chocomel en 24 pakken vruchtensap weg genomen. Hier beliep de schade aan gestolen spullen enkele honderden euro's. VLISSINGEN - Uit een winkelpand in de Spuistraat in Vlis singen werden donderdag tussen de middag drie stereocom binaties gestolen. De totale waarde van de apparaten be draagt enkele duizenden euro's. I Hoor Harold de Puysseleijr XERNEUZEN - Voor november I dit jaar moet de wachtlijst bij het Regionaal Indicatie Orgaan (Rio) in Zeeuws-Vlaanderen weggewerkt zijn. Dat zei voor- zitter L. Wille van het Rio giste ren bij de ondertekening van de overeenkomst met Thuiszorg I Zeeuws-Vlaanderen om de I computersystemen van beide I instellingen aan elkaar te kop- pelen. Wille tekende bij zijn uitspraak wel aan dat aan enkele voor- waarden moet worden voldaan I om de bijna achthonderd men- I sen die nu op de wachtli j st staan binnen nu en een half jaar te kunnen helpen. Het Rio bepaalt of mensen in aanmerking ko- I men voor zorg. Dat varieert van I simpele aanvragen, zoals de be hoefte aan krukken na een knie operatie, tot gecompliceerde, zoals de beoordeling van de noodzaak tot opname in een I verpleeg- of verzorgingshuis. I Wil het Rio de wachtlijsten weg I kunnen werken, dan moeten de Zeeuws-Vlaamse gemeenten om te beginnen instemmen met een gewijzigd financieringssys teem, waardoor het indicatieor gaan meer armslag van werken krijgt. Het bestuur van het Rio hoopt daar op korte termijn uit sluitsel over te krijgen. Daarnaast - en daar maakt Wil le zich meer zorgen om - moet de instelling twee extra perso neelsleden aan nemen. „Wat mij vrees inboezemt", zei Wille, ,,is nu dat we straks de structuur wel goed geregeld hebben, maar niet in de gelegenheid zijn de va catures in te vullen.Er is name lijk sprake van krapte op de ar beidsmarkt. De koppeling van de computer systemen van het Rio en Thuis zorg biedt in elk geval ook al enige lucht voor de huidige werkdruk. Het levert beide or ganisaties tijdwinst op. Ruim 70 procent van de indicaties zijn bestemd voor thuiszorg. Nu geeft het Rio de benodigde gege vens via de fax door aan thuis zorg, die ze vervolgens handma tig invoerde in de computer. „Door de efficiëntere manier van werken, kunnen cliënten nu sneller zorg krijgen", zegt Rio- directeur M. van den Bergh. En ook directeur A. Schelfhout van doorWout Bareman TERNEUZEN - Direct na de bouwvakvakantie gaat aan het Schelpenpad in Terneuzen de eerste paal de grond in voor het nieuwe hoofdkantoor van ha venschap Zeeland Seaports. Over enkele weken vindt de aanbesteding plaats. Verloopt alles volgens plan, dan kan het schap het nieuwe gebouw in de nazomer van 2003 in gebruik nemen. Het kantoor, dat de huidige on derkomens in het havengebied van Vlissingen en Terneuzen moet vervangen, is ontworpen door het architectenbureau Ba- neke Van der Hoeven. Het ge bouw verrijst op een lap grond van 3000 vierkante meter, die grenst aan de Kennedylaan en de Binnenvaartweg ter hoogte van het sluizencomplex. Het ha venschap heeft de gemeente on geveer 600.000 euro betaald voor het terrein. De gemeente draait op voor het bouwrijp ma ken, de aanleg van de nutsvoor zieningen en van een ontslui- tingsweg. Bij de fusie van de ha venschappen Vlissingen en Ter neuzen werd afgesproken dat Terneuzen de hoofdvestiging zou worden. Aanvankelijk wer den plannen uitgwerkt voor verbouwing en uitbreiding van het huidige kantoor aan de Noorwegenweg, maar nieuw bouw bleek praktischer. Het kantoor wordt gebouwd op de plaats waar vroeger een kanaal- arm liep. Hoeveel het haven schap kwijt is aan de nieuw bouw, moet de aanbesteding uitwijzen. Het nieuwe appartementencomplex De Bolder in Breskens met op de voorgrond de bolder van brons, gemaakt door kunstenaar Jaap Boek hout. foto Charles Strijd door Wilma Valk BRESKENS - „We zijn overal dichtbij en kunnen vooral in de winkels te voet komen", dat was de mening van de nieuwe bewo ners van het appartementen complex De Bolder in Breskens donderdagmiddag tijdens de opening. Op het terrein van de vroegere Opel garage verrees in nog geen tien maanden tijd een modern en fris ogend complexAchttien huurappartementen, twaalf huur- en zes koopwoningen. Vijf van de zes hoekwoningen zijn voor een prijs van 166.500 euro verkocht en alle huurapparte menten - met een huur van 850 gulden per maand - zijn bezet. Veel oudere Bressiaanders en vooral bewoners uit de te slopen woningen aan de Gerritsen- straat hebben hier him intrek genomen. De naam van het gebouw De Bolder is door de directeur van de Woningstichting Zeeuws- Vlaanderen, Joop de Rechter, bedacht en de Breskense kun stenaar Jaap Boekhout heeft het bijbehorende kunstwerk, een bolder van brons, ontworpen en vervaardigd: „Een bolder is een aanlegplaats en de tros eraan leidt naar een poort die toegang geeft naar een nieuwe levensfa se", aldus Boekhout. Aanpassingen „Deze woningen zijn bestemd voor 55-plussers en die zijn al len aan een nieuwe periode in hun leven begonnen." De appartementen van De Bol der zijn aangepast voor het ge bruik van rolstoelers maar ook voor eventuele andere aanpas singen. Ieder appartement heeft een eigen computer van waaruit veel dingen worden geregeld: 'Het Domotica verhaal', aldus Joop de rechter, „een samen voeging van Domus (huis) en Robotica (techniek)." Belangstellenden konden na de officiële handeling, het onthul len van de bronzen bolder door weethouder mevrouw C. Bolijn van de gemeente Oostburg, nog een kijkje in een van de apparte menten nemen. Thuiszorg ziet voordelen voor zijn organisatie. „Omdat de ge gevens van het Rio niet telkens opnieuw handmatig moeten worden ingevoerd, hebben onze medewerkers meer tijd voor cli ëntencontacten." De koppeling tussen de compu tersystemen is half mei gereali seerd. De kosten bedragen twin tigduizend euro. De stichting Zorgsaam, waar Thuiszorg een onderdeel van is, neemt die voor haar rekening. Het Rio betaalt de onderhoudskosten aan de systemen. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De commis sie Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening van de gemeente Terneuzen is er zeer over te spreken dat het college van burgemeester en wethouders de vaart houdt in de uitwerking van het plan voor de herinrichting van het Plein in Zaamslag. De gemeenteraadsfracties lieten gisteravond weten dat ze er om die reden geen moei te mee hebben dat het college voor een keer afwijkt van de binnen de gemeente gebrui kelijke manier van aanbeste den van infrastructurele werken. Het college heeft er voor gekozen om voor de uit voering van de herinrichting rijf grote bedrijven, deels uit de regio, uit te nodigen om een offerte te maken voor het karwei. Alleen CDA-woord voerder A. de Bruijne toonde er in de commissievergade ring enige moeite mee te heb ben. „Kan dit nu zomaar. We wijken wel af van het gebrui kelijke beleid van aanbeste den." De fractie van De Bruijne vindt het geen pro bleem dat het college de snel heid in het project wil hou den, maar dat had volgens het CDA ook anders gekund. De christen-democraten hadden liever gezien dat B en W dan meteen met een afge rond voorstel waren geko men, waarin ook de kosten al tot uitdrukking kwamen. Wethouder K. van der Hoofd legde uit dat dat door tijdge brek op de betreffende afde ling op het stadhuis onmoge lijk was gebleken. Wel wees hij op de belofte die de ge meente aan de dorpsraad Zaamslag heeft gedaan. „Be ginnen met het werk voor de bouwvak en uiterlijk voor de feestdagen eind dit jaar moet de klus gereed zijn." REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee Rene Hoonhorst Sheila van Doorsselaer Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Eugène Verstraeten AXEL - Het actiecomité Beoos- tenblij Windmolenvrij zet de strijd voort tegen de plannen voor een windturbinepark in de Beoosten Blijpolder bij Axel. De actiegroep roept de inwoners van Axel op massaal protest aan te tekenen tegen het vooront werp bestemmingsplan voor het windmolenpark dat op dit mo ment ter inzage ligt. Het indie nen van reactie daarop kan nog tot volgende week vrijdag. Inmiddels heeft het actiecomité een speciale website geopend people.zeelandnet.nl/langen waar belangstellenden infor matie over de windmolenplan nen kunnen vinden. Binnen en kele dagen worden op de site ook voorbeeldbrieven gezet voor mensen die bedenkingen willen indienen tegen het wind molenpark. De inspraak- en informatiebij eenkomst over het onderwerp eind vorige maand heeft de me ning van de on wonenden niet veranderd. „Integendeel", zegt A. Langen van de actiegroep, die eerder al een pak handteke ningen van 130 gezinnen aan burgemeester J.F. Mulder over handigde. „Op de inspraakbij eenkomst hebben we ook heel veel andere mensen gezien die tegen de plannen zijn Ik denk dat er in Axel helemaal geen draagvlak is voor de bouw van zo'n windmolenpark. Veel men sen hebben mij ook gebeld. Ze zijn echt kwaad, omdat de poli tiek zich tot nu toe nog helemaal niet heeft uitgelaten over de windmolens. Het lijkt erop of de politiek het onderwerp niet in teressant vindt." Het plan voor de Beoosten Blij polder omvat de plaatsing van elf windmolens. De gevaarten zijn 80 meter hoog en met de ro torbladen erbij steken de turbi nes zelfs 120 meter boven het landschap uit. Dat is twee keer zo hoog als de beeldbepalende Axelse watertoren. De onwo- nenden vrezen voor horizonver vuiling, geluidsoverlast, slag schaduw, vogelhinder en onvei ligheid. In het algemeen vrezen ze voor een onherstelbare in breuk op het mooie polderland schap. „Wij hopen dat de poli tiek dit ook inziet", zegt Lan gen. „Dat het ook voor de ver schillende partijen duidelijk wordt dat dit plan zeker niet goed is voor Axel." De gemeen teraad beslist naar verwachting pas na de zomer of zij akkoord gaat met het windmolenplan. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het claimen van zoge naamde omreisschade bij de provincie door langere en duur dere reistrajecten vanwege het verdwijnen van de veerverbin- ding Perkpolder-Kruiningen, is helemaal niet mogelijk. Dit stelt A. Nieuwenhuizen, voorlicht ster van de provincie. Hulstenaar A. Broekmans, die enkele maanden geleden een eenmansactie begon voor de in voering van een fiets-voetveer na het verdwijnen van de veer- verbinding, stelt dat het clai men van extra gemaakte reis kosten mogelijk is. Hij zegt dat gedupeerde reizigers evenveel rechten hebben als een boer die omrijschade vergoed krijgt als hij door toedoen van de over heid wordt gescheiden van zijn land. Broekmans verwacht een jaarlijkse 'stortvloed van claims', omdat volgens hem heel veel mensen nadeel zullen on dervinden van het verdwijnen van de veerboot. Nieuwenhui zen helpt Broekmans uit de droom. „Leuk bedacht, maar het kan niet. Een boer krijgt zijn omrijschade op basis van het bestemmingsplan. Zo ook de boeren die grond hebben op de plaats waar nu de wegen van en naar de tunnel worden aange legd. Willekeurige burgers ko men niet voor een dergelijke re geling in aanmerking. De men sen die gedupeerd waren omdat er nog géén tunnel lag. hebben we toch ook niet hoeven uitbe talen?" Eén van de foto's van de expositie in het streekmuseum in Axel: een Christelijke school aan de Molenstraat in 1905. foto Camile Schelstraete door Eugène Verstraeten AXEL - Het toeristisch-recrea- tieve seizoen in Axel is weer van start gegaan, met ondermeer de opening van toeristische attrac ties als het streekmuseum en de watertoren. De expositie Axelaars terug naar school (tot en met 1 juni) in streekmuseum Het Land van Axel bestaat uit ruim tachtig schoolfoto's van begin 1900 tot de jaren tachtig. Het zijn voor namelijk groepsfoto's die ge maakt zijn op alle scholen in Axel en Spui. Om het publiek de kans te geven zoveel mogelijk Axelaars te herkennen zijn de foto's uitvergroot naar A4-for- maat. De meeste namen zijn echter bekend en zijn er op naamslijsten bij gevoegd. Aan deze bijzondere tentoon stelling hebben vele Axelaars hun steentje bijgedragen door foto's in bruikleen af te staan en de namen van Axelaars op te sporen. Op de tentoonstelling is ook school-, speel- en lesmate riaal te zien uit vroeger jaren, zodat de bezoekers een totaal beeld krijgen van het 'schoolse leven' door de jaren heen. De Axelse watertoren opent het seizoen met een tentoonstelling over de Westerschelde die tot 15 juni loopt. Er is een linnen wand van vijf meter lang opgesteld, met daarop het Nederlandse stroomgebied van de Wester schelde. Met kitscherige spie gels die, als ze een zetje krijgen, op de achterkant natuurbeel den laten zien. Met 'luister- schelpen' die de geluiden van vogels, strand en scheepvaart laten horen. Met 'voelgaten' waarin bezoekers, als ze durven, verrast worden door bijvoor beeld glibberig zeewier. Maar ook met grafiekjes, informatie- I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur Bil jarten; 'l Tre.fpunt, 9.30 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljarten, 14.00 uur: Bingo, Jeugdcentrum, 19.00-21.30 uur: Open inloop tieners 12 t/m 15 jaar; De Boemerang, 20.00 uur Bingo, CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaarten bieden; 13.30 uur' ANBO Bingo; GRAAUW Gemeenschapscentrum, 13.30 uur: KBO koersbal; HENGSTDIJK De Vogel, 19.30 uur' Vleeskaarting; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Spreek vaardigheid; 13.30 uur: Kaarten, biljarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschaps dansen; HULST - De Lieve, 9 uur: Engelse les; 9.30 uur: Groepsfysiotherapie, 10.30 uur: En gelse les; 13 uur' Biljarten en bridge; KLOOSTERZANDE - Hotel van Leuven, 19 30 uur Kaarten; KOEWACHT De Vlaschaard. 9 45-11 00 uur: Volksdansen; 13 00 uur: Biljarten; OOSTBURG - Tienercentrum Time-Out, ve teksten en voorwerpen die bij de wrakkenberging boven kwa men. De Axelse watertoren en het streekmuseum zijn geopend tot en met oktober op woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. In de maanden juli en augustus ook op dinsdag van 13.30 tot 17.00 uur. Tijdens het komende museumweekend op zaterdag 13 en zondag 14 au gustus is het museum ook op zondag open. 15 00-18.00 uur: Bijeenkomst 12 tot 16 ja rigen, OSSENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 uur. Oefenavond country line dansen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 15.30 16.30 uur: Kantklossen voor de jeugd vanaf 7 jaar; 18.3020.30 uur: Modelbouw vanaf 8 jaar; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 en 19.00 uur: Computerles voor beginners; De Roselaer, 21.00 uur: Hangavond; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS gym, volksdansen, kaarten, ca nasta en biljarten; SPUI - De Drie Gehughten, 21.00 uur: Open huis, ST.JANSTEEN Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten, TERNEUZEN - De Veste, 13 30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, klaver jassen en biljarten; 't Zwaantje, 9.00-11 30 uur: Bowls; Café Kalashni- kov, 20.30 uur: Open podium; WESTDORPE - Axelse Vlakte. 10.00 uur Wmdhondenrennen; ZAAMSLAG Dorpshuis, 1300 uur: Kaarten en biljarten. Advertentie Kees den Herder Interieurstyling Walcheren v. keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 Van Besouw 5401 100% linnen 7 kleuren Met blote voeten over wol, katoen of linnen van Van Besouw. Dat is lekker. Anders, maar net zo lekker als pierewaaien langs het strand. Natuurlijk mag iedereen zijn schoenen aanhouden. Daar kan zo'n vloer wel tegen. Die blijft net zo mooi Maar we blijven erbij: niets is zo ontspannen als het echt voelen van de zuivere Van Besouw-kwaliteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43