PZC Actie CZ verbaast huisartsen VOLVO SHOW CA Vasten uit protest tegen justitie 15 fïLLES 60% KORTING BOUWMAN ^^■satAVPL Bolijn krijgt bouwhelm als bedankje Tunnelbedrijf vraagt aandeelhouders om verhoging budget Bandenfabriek schrapt 126 banen Hobby-onderzoeker speurt in Eede naar Engels vliegtuigwrak Officier eist twaalf jaar voor moord op ex met hakmes Contracten in Vlaanderen zaterdag zondag 13&14 april open (kampeer) dagen bij msat electronics Thema "mobiel satelliet" veel fantastische aanbiedingen zeeuwse almanak Excursie ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 12 april 2002 door Wout Bareman TERNEUZEN - De Regionale Huisartsenvereniging Zeeuws- Vlaanderen plaatst vraagtekens bij de contracten die zorgverze keraar CZ momenteel afsluit met enkele tientallen Belgische huisartsen in de grensstreek. De CZ Groep (met vestigingen in onder meer Tilburg en Goes) ging eerder al in zee met vijftien 'grensartsen' en staat nu op het punt contracten met nogeens elf Vlaamse huisartsen af te slui- Voorzitter J. de Meijer van de Huisartsenvereniging Zeeuws- Vlaanderen is verbaasd over de actie van CZ. „Ik zou er nog be grip voor kunnen opbrengen als we hier met een chronisch tekort aan huisartsen zouden zitten, maar dat is absoluut niet het ge val. Ik vraag me echt af wat de zorgverzekeraar hiermee pro beert te bereiken. En wat de in zet van Vlaamse huisartsen be treft: in Zeeuws-Vlaanderen zelf zijn er al geruime tijd ver schillende actief. Ze zijn onder meer werkzaam in praktijken in Sluis, Aardenburg, IJzendijke en Sluiskil." De Meijer is van plan de zaak aan te kaarten bij zijn collega's in het district Zee land. Ook de andere zorgverzekaar in de streek OZ (Breda en Goes) geeft fondspatiënten al langer toestemming een huisarts net over de grens te raadplegen. Volgens een woordvoerder van CZ zijn inmiddels contacten af gesloten met Vlaamse huisart sen 'van Maldegem via Water vliet, Stekene, De Klinge, Kieldrecht en Baarle-Hertog tot in Maastricht'. „We spelen daarmee in op de behoefte, die bij onze cliënten blijkt te be staan. We hebben inmiddels zo'n driehonderd verzoeken van verzekerden en hun gezin geho noreerd. Logisch toch, als je be denkt dat je als bewoner van de grensstreek in veel gevallen vaak al een arts vindt op een steenworp van de grens. Het wordt hoog tijd dat de grenzen ook wat dat betreft vervagen." Met de grensartsen wordt een contract afgesloten dat voorziet in een bepaalde vergoeding op jaarbasis. „En dat mag het dus niet zo zijn dat de patiënten door de week naar de Vlaamse huisarts stappen en in het week einde terechtkomen bij de Ne derlandse weekendarts. Het is een kwestie van én de lusten én de lasten. Daarover zijn heel goede afspraken gemaakt." Procedure De Vlaamse artsen moeten eerst de Nederlandse registratiepro cedure doorlopen; ze moeten voldoen aan de Nederlandse wetgeving. De eerste vijftien hebben dat traject al achter de rug, de procedure voor de vol gende elf loopt nog. CZ en OZ zijn al langer actief over de grens. Al eerder werden con tracten afgesloten met tal van ziekenhuizen en dat aantal groeit gestaag. Op die manier wordt ook gepoogd de wacht lijsten voor Nederlandse speci alistische hulp te omzeilen. Advertentie BEZOEK DIT WEEKEND ONZE NOG T/M ZATERDAG VOLVO CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 49 4538 AN Terneuzeri Tel. 0115-697455 Advertentie LAATSTE WEKEN LEEGVERKOOP CADEAU WONEN Vlissingen Y Advertentie van 10.00 tot 17.00 gratis parkeren mobiel satelliet gratis hapjes gratis cursussen veel demonstraties DEMONSTRATIES EN MINICURSUSSEN VAN Mobiel satellietontvangst, tientallen ontvangers en schotels, 12 volt tv, schotel stellen en richten, automatische systemen. Alles geschikt voor caravan, boot, auto, etc. WIJ DELEN ALVAST IN DE KAMPEERVREUGDE Voor u hebben we een prachtige "kampeer" aan bieding. Seca digitale ontvanger, 60 cm klap schotel. Lnb, inklapbaar aluminium statief. 10 meter kabel en NL kaart Normaal €579,- Alleen tijdens de open dagen €499,-. EN ER IS MEER Beide dagen kun je van 10.00 tot 17.00 uur bij ons de nieuwste mobiele satelliettechnologie en apparatuur zien, daarnaast natuurlijk ook de vaste satellietinstallatie's en je kan zelf experimenteren. Verder beamers, beeld geluid grootbeeld projectie, plasma scherm, etc, etc. Dus zeker de moeite om eens langs te komen Ak electronics^^#\kiha een van de grootste in de Benelux, eigen technische dienst, plaatsing door gehele Benelux Oranjestraat 1.4571 HN Axel (Zeeland. NL) Tel. 0115-530530 België 0031-115.530530 E-mail inlo@msat.nl Open. dinsdag tot en met vrijdag 9 30 tot 12.00 -13 00 tot 18 00 zaterdag: 9.30 tot 17 00 uur lnternet:wwwmsat.nl Voorzitter Emmy Galama van het provinciaal bestuur van de Vrouwen Advies Commissies reikt wethouder Bolijn de onderscheiding uit. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti BRESKENS - Wethouder Carien Bolijn- Hertzberger bekommerde zich donderdag niet om haar kapsel. Zij liet zich zonder morren de Bouwhelm op het hoofd zetten. Voorzitter Emmy Galama van het provin ciaal bestuur van de Vrouwen Advies Commissies reikte haar deze onderschei ding uit, vanwege haar verdiensten voor de 'bouw' en de 'opbouw' van de leefom geving van inwoners in Zeeland. De Oostburgse wethouder was donderdag aanwezig bij de officiële oplevering van de ouderenwoningen De Bolder in Bres- kens. De VAC's grepen die gelegenheid aan, om haar voor de goede samenwer king met de vrouwen adviescommissie te onderscheiden. Bij de jubileumviering van de VAC volgende week kan Bolijn na melijk niet aanwezig zijn. Zij heeft volgens Galama aan de wieg ge staan van de Regionale Vrouwen Advies Commissie in Zeeuws-Vlaanderen. „Ze venjaar gingen er overheen en Carien Bo lijn gaf net het zetje dat nodig was. Het was zij die bij de officiële oprichtingsbij eenkomst in november 1999 tijdens haar speech een pleidooi hield voor het betrek ken van de VAC's bij alle plannen in de bouw en de woonomgeving. Ze zei toen dat wij vrouwen toch een beetje anders kijken. Die opmerking is me altijd bijge bleven." Dankbaar Bolijn nam de onderscheiding dankbaar in ontvangst. Zij sprak haar waardering uit voor het werk van de VAC's dat nog al tijd nodig blijkt. „Architecten zijn bijzon der creatief, maar soms worden ldeine dingen makkelijk vergeten. Dat is geen onwil, maar er wordt gewoon niet aan ge dacht." De VAC's worden daarnaast vaak gezien als 'lastig'. „Er wordt vaak gerede neerd: moet dat nu? De goede samenwer king levert echter altijd iets mooig op. En daar gaat het om, om het woonplezier van de mensen. Dat moeten we in ons achter hoofd houden." Ook bij de nieuwbouw van de Bolder is een werkgroep van de VAC betrokken ge weest. De bouwplannen werden doorge spit en van commentaar voorzien. Werk groeplid H. Staal is te spreken over deze vorm van participatie. „Maar onze advie zen zijn altijd vrijblijvend. We moeten maar zien wat er wordt overgenomen. Be paalde wensen zijn gewoon te duur." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Sager Al Qa- til uit Terneuzen protesteerde gisteren in Middelburg tegen zijn behandeling door justitie. Hij verloor een rechtszaak, waardoor hij zijn kinderen nu twee jaar niet gezien heeft. Door voor de rechtbank te proteste ren, hoopt hij aandacht te krij gen voor zijn situatie. „Ze hebben mijn leven kapot gemaakt", zegt Al Qatil. 'Ze', dat zijn de officier van justitie, de politie en de rechters. Hij laat littekens zien: veroorzaakt door een politiehond toen hij ruim een maand geleden werd aange houden. „Een ander hebben ze helemaal opgevreten", zegt hij verontwaardigd. Hij heeft een straatverbod gekregen. Hij mag niet in de buurt van zijn ex ko men. Dat hij haar toch heeft las tig gevallen, is niet waar, be weert Al Qatil. „Ik heb niemand gestalkt, daar is geen bewijs van." Eerste stap Uit protest tegen het optreden van politie en justitie heeft hij besloten een dag te vasten. Van een hongerstaking is voorals nog geen sprake. „Dit is de eer ste stap in mijn actie. Voor de rest vertel ik niets. Ik weet niet wat ik ga doen, misschien zit ik hier wel elke week." Hij voelt zich, als Palestijn met een Ne derlandspaspoort, onrecht aan gedaan. „Ik ben twaalf jaar in Nederland. Ik wil gelijkwaardig behandeld worden." Als hij zich echt opwindt, komt ook alle frustratie over zijn ge- door Wout Bareman TERNEUZEN - De NV Wester- scheldetunnel gaat met de aan deelhouders praten over verho ging van het budget voor de bouw. De post onvoorzien van 5 procent blijkt niet toereikend. De budgetoverschrijding wordt voornamelijk veroorzaakt door tegenvallende loon- en prijsstij gingen. Die vormen een niet te beïnvloeden aanslag op het bouwkapitaal. Bovendien kostten de wegen en kunstwerken op Zuid-Beveland én de aanleg van het Tolplein meer dan was geraamd. Dat blijkt uit de jaarrekening 2001. De post Ontwerp en Bouw steeg vorig jaar ten opzichte van 2000 met bijna 190 miljoen euro van van ruim 284 miljoen naar 474 miljoen. De toename had alles te maken met de voortgang van de bouw, waarvan de NV inmid dels 73 procent van de totale kosten aan tunnelbouwer Kom- binatie Middelplaat Wester- schelde heeft vergoed. Algemeen directeur T. Buis van de NV noemt de budgetover schrijding 'nauwelijks rele vant'. „Het gaat om een beperkt bedrag. Er zijn twee mogelijk heden om de overschrijding te dekken: ofwel geven we extra aandelen uit ofwel zoeken we extra financiën op de kapitaal markt. Maar de zaak is nu zo ur gent dat we nu op stel en sprong bij de aandeelhouders moeten aankloppen. Dat kan waar- schij nlj k wel wachten tot de ge- plande vergadering komend na jaar." Mede door toedoen van de loon- en prijsstijgingen is de rende mentsverwachting voor de ex ploitatiefase iets naar beneden bijgesteld: van de tot nu aange houden 8,2 procent naar 7,9 procent. Daarmee worden ook de hogere beheer- en onderhoudskosten opgevangen. Buis: „Die stijging heeft vooral te maken met aan passingen in het onderhouds contract. In het oorspronkelijke contract was er bijvoorbeeld nog vanuit gegaan dat de zuide lijke toerit zou lopen tot aan de Hoekseweg. Dat is nu de N61 geworden, waar we bovendien de verplichting op ons hebben genomen om de huidige aan sluiting - een rotonde - binnen tien jaar te vervangen door een ongelijkvloerse kruising. Bo vendien spreken we nu over dubbele rijbanen zodra het ge bruik van de tunnel toeneemt. Al die zaken zijn nu verwerkt." door Kris Naudts EVERGEM - Het Zweedse bedrijf Trelleborg Wheel Systems in Evergem bij Gent schrapt 126 van de 185 banen. Dat heeft de direc tie gisteren aan het personeel meegedeeld. Volgens de bedrijfsleiding zijn de productiekosten in België veel te hoog. Twee verliesgevende afdelingen, waaronder die van indu striële volle banden in Evergem, worden overgebracht naar Sri Lanka en Spanje. Trelleborg behoudt in Evergem enkel een afdeling verkoop en distributie en een kleinere afdeling voor de productie van velgen. Het banenverlies treft vooral arbeiders. De vakbonden reageerden gelaten. Volgens een woordvoerder van de socialistische bond ABW was de overheveling naar Sri Lanka al enige tijd aan de gang. De afslanking in Evergem is een gevolg van een grotere herstructu rering binnen de Trelleborg Groep. Het Zweedse concern telt 16.000 werknemers in veertig landen. Sager Al Qatil uit Terneuzen protesteerde gisteren voor de rechtbank in Middelburg tegen een uit spraak van de rechter. foto Lex de Meester boorteland eruit. Hij maakt van de gelegenheid gebruik om aan dacht te vragen voor de toe stand in Israël. Mensen hebben geen idee wat zich echt afspeelt in de bezette gebieden, vindt Al Qatil. „Het is niet makkelijk om Palestijn te zijn We worden overal ter wereld vervolgd." door Aector Dooms MIDDELBURG - Bij de recht bank in Middelburg eiste offi cier van justitie A. Flikweert gisteren tegen een 43-jarige man uit Kruiningen twaalf jaar gevangenisstraf voor moord op zijn ex-vrouw. De officier vond bewezen dat verdachte met voorbedachte rade de 42-jarige T. Pham om het leven heeft ge bracht. Het drama speelde zich 25 juli vorig jaar in Yerseke af in de wo ning van de vrouw. De man sloeg die nacht omstreeks twee uur na een ruzie in de slaapkamer met een hakmes op het slachtoffer in. Sectie wees later uit dat ze door bloedverlies was overle den. De meeste van de 33 ver wondingen werden op haar hoofd aangetroffen. Voor het bewijs verwees Flikweert naar de omstandigheden die aan de moord vooraf waren gegaan. „Hij is naar beneden gegaan om in de keuken het hakmes te ha len en vervolgens terug te gaan naar haar slaapkamer. „Dat is een weloverwogen actie ge weest. Na kalm beraad en rustig overleg heeft hij haar van het le ven beroofd." Het paar leefde sinds 1996 gescheiden. Door gokverslaving waren ze in de fi nanciële problemen geraakt. De tragische gebeurtenis voltrok zich tegen de achtergrond van de Viëtnamese cultuur, waarin de vrouw zich moet schikken naar de man. In die cultuur be hoort de man als hoofd van het gezin voor de inkomsten te zor gen. In hun relatie was het om gekeerde het geval.Hiernaast kon de man, ondanks dat ze ge scheiden waren, niet verkrop pen dat ze een minnaar had. Stappen Toch leken de contacten in de zomer van vorig jaar te zijn ver beterd. Dat leidde ertoe dat ze voorafgaand aan het incident een avondje gingen stappen. Ze gingen naar haar huis en be landden in bed. Hij maakte zich kwaad toen bleek dat ze bij het gokken veel geld had verloren Toen ze zei dat ze niet meer van hem hield, werd hij gek van woede. Hij haalde het hakmes, met alle gevolgen van dien. „Ik wist niet wat ik deed", zei hij gisteren. Zes dagen na het dra ma bekende de man zijn ex te hebben gedood. Raadsvrouw C. Kouijzer vond moord niet bewezen. Ze pleitte voor doodslag, omdat ze meen de dat haar cliënt na vernede ringen door zijn ex het mes had gepakt om haar te bedreigen. Kouijzer verwees naar een soortgelijk drama in Zeeland en vond vier jaar gevangenisstraf een passende straf. Ook hebben de kinderen een brief naar justi tie en de rechtbank geschreven om mild te oordelen over hun vader, die ze na het verlies van hun moeder graag binnen het gezin willen opnemen. De rechtbank doet 24 april uit spraak. door Pascalle Cappetti EEDE - Op 19 september 1944 stortte in Eede een Stirling be voorradingsvliegtuig neer. Het vliegtuig, met zeven Engelse be manningsleden aan boord, boorde zich in de grond vlak bij het huis van F. van Rie in Eede. Een deel ervan moet daar nog altijd te vinden zijn. Philip Reinders uit Rheden doet uit persoonlijke interesse al ja ren fanatiek onderzoek naar de Slag bij Arnhem. In heel Neder land is hij nu op zoek naar achtergrondinformatie en oog getuigenverslagen van de ge beurtenissen in september 1944. Specifiek wil hij meer weten over de 46 vliegtuigen die op Nederlandse bodem zijn neer gehaald en neergestort. In dag bladen en andere media roept hij mensen op die meer weten van wat zich in die dagen heeft afgespeeld, zich bij hem te mel den. Ook de omstandigheden rond om het fatale ongeluk met het bevoorradingsvliegtuig in Eede zijn nooit helemaal opgehel derd. Daarom heeft Reinders ook in Zeeuws-Vlaanderen een bericht doen uitgaan waarin hij vraagt of er nog mensen zijn die het vliegtuig naar beneden heb ben zien komen, of iemand nog foto's van het wrak heeft en of iemand misschien onderdelen van het vliegtuig in zijn of haar bezit heeft. Daarnaast hoopt hij dat iemand hem de precieze lo catie kan aanwijzen van de crash, zodat hij zelf kan aan schouwen hoe die plek er tegen woordig uitziet. Reinders hoopt ook in contact te kunnen komen met nabestaanden van de ge sneuvelden. Wat Reinders in middels uit het bekende naslag werk Rol of Honour al wel weet, is dat het vliegtuig op de terug weg naar Engeland was na het droppen van voorraden voor de Engelse parachutisten die gele gerd waren in Arnhem en Oos terbeek. Naast de normale be manning had het vliegtuig ook twee 'airdispatches' aan boord. Dit waren speciaal opgeleide mannen die de bevoorradings manden naar buiten moesten duwen. „Ze werden op het laat ste moment toegevoegd aan de bemanning. Daardoor was niet bekend wie deze mensen wa ren", vertelt Philip Reinders. De mannen hadden formeel wel de beschikking over parachutes, maar in de praktijk belemmerde deze bepakking op de rug de uit voering van het werk De para chutes werden meestal afge daan. „Ze waren dus altijd de pineut." Onder water In Eede kwam het vl iegtuig neer in een gebied dat onder water was gezet. Daardoor kon slechts het lichaam van een van de be manningsleden worden gebor gen. De stoffelijke overschotten van de zes anderen werden pas na de oorlog, in 1945, geborgen. Van het vliegtuig is nog altijd een deel zoek. „Het zand ging er over. Ik verwacht dat er met een metaaldetector best nog wat te vinden is." Het materiaal dat Reinders ver zamelt, is bedoeld voor een ten toonstelling over het werk van de bevoorraders en de Slag bij Arnhem in het stadhuis van Oosterbeek. Deze expositie duurt van 5 september tot 2 ok tober. De stamgasten van dat Mid delburgse café hadden een leuke excursie voor zichzelf georganiseerd. Reisdoel was de Heinekenbrouwerij in Den Bosch. Vertrekpunt was uiteraard de plek waar ze hun vrije tijd het liefst door brengen. De bus zou rond het middaguur vertrekken. Voor de meeste excursiegangers wat vroeg voor een alcoholi sche versnapering. Een kopje koffie paste beter bij dit deel van de dag. Maar niet voor iedereen. Toen Jan binnenkwam en hem een bakkie troost werd aangeboden riep hij veront waardigd: „Koffie?! We gaan toch niet naar Douwe Eg berts."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41