De Grave en Pronk onder druk PZC Maxima mag straks koningin en Prinses van Oranje heten Vliegende controles op de trein Onderzoek stuit op geheime rekeningen van ambtenaren GroenLinks wil wetten toetsen aan Grondwet OPROEP BLOKKER Nasleep rapport over val Srebrenica kan ministers schaden Oudste sterren ontdekt Vrouw knalt met brommer op stier Campagne tegen verdrinking Onderzoek naar kind Napoleon Omgangshuizen voor kinderen PvdA-voorzitter bevestigt kandidatuur Netelenbos CdK in Noord-Holland Telefoontaps blijken veilig vrijdag 12 april 2002 Een met een VN-helm getooide demonstrant uit Sarajevo protesteert met Bosniërs in Den Haag tegen de conclusies van het NIOD over de val van Srebrenica. foto Ed Oudenaarden/ANP LEIDEN - Een internationaal team van astronomen onder leiding van de Leidse hoogleraar George Miley heeft de oud ste groep sterrenstelsels waargenomen die ooit zij n gezien. De sterrenstelsels staan zo ver weg, dat hun licht er 13,5 miljard jaar over doet om de aarde te bereiken. De astronomen kun nen door het bestuderen van die sterrenstelsels terugkijken naar de kraamkamer van het heelal. De waarnemingen werpen mogelijk een nieuw licht op het ontstaan van het heelal, zo'n 15 miljard jaar geleden. GPD LEVEROY - Een vrouw uit het plaatsje Leveroy in Midden- Limburg is gisterochtend in haar woonplaats gewond ge raakt, toen zij met haar brommer tegen een stier botste. De stier liep 's ochtends vroeg in de Klompenstraat in het dorpje, op het moment dat de Limburgse de straat in kwam brommen. De vrouw heeft aan de botsing een gebroken arm overgehouden. De stier was in de nacht van woensdag op donderdag op de Sillenhoek losgebroken, toen hij een veewagen in moest. Het dier was gisteren nog niet teruggevonden. ANP AMSTERDAM - De stichting Consument en Veiligheidbegint een campagne om het aantal verdrinkingsgevallen onder jon ge kinderen terug te dringen. De campagne richt zich vooral op de ouders. Jaarlijks verdrinken in Nederland ongeveer honderd mensen. In de leeftijdscategorie van één tot en met vier jaar is verdrin king de belangrijkste doodsoorzaak, zo blijkt uit gegevens van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen. Het startschot voor de campagne, met de naam Watervlug, wordt op 18 april wordt gegeven in zwembad Keerpunt in Zoetermeer. Staatssecretaris Vliegenthart reikt daar het nieuwe zwembadkeurmerk Veilig en Schoon uit. ANP ASSEN - De gemeente Assen laat een historisch onderzoek verrichten naar de afkomst van Louise van Valkenstijn. de vermeende onwettige dochter van koning Lodewijk Napole on Vorig jaar werd in Assen de graftombe geopend waarin de ze vrouw en haarman liggen. Zij is in 1871 overleden. De gemeente Assen heeft het onderzoek naar Louise van Val kenstijn (meisjesnaam Aubry d'Arancy) vorig jaar uitgesteld. Gisteren maakte het gemeentebestuur bekend alsnog onder zoek te laten doen, door de neerlandicus en theoloog J. Petrie. Inmiddels staat vast dat de moeder van Louise hofdame van Lodewijk Napoleon in Nederland was. Pikant is dat Louis Aubry d'Arancy geboren is in 1809, het jaar waarin Assen stadsrechten kreeg. Lodewijk Napoleon was in die tijd regel matig in Assen. ANP HILVERSUM - Er moeten snel omgangshuizen komen waar gescheiden ouders hun kinderen kunnen ontmoeten. Deze lo- katies fungeren als neutraal terrein indien een omgangsrege ling niet op een gewone wijze kan worden uitgevoerd De plannen daarvoor bestaan al, maar staatssecretaris Kals- beek van Justitie heeft vorig jaar zomer een proefproject daarmee uitgesteld. De reden was dat er slechts geld was voor drie omgangshuizen terwijl het de bedoeling was dat er tien kwamen. De Stichting De Ombudsman vreest nu dat het ex periment op de zeer lange baan wordt geschoven. De stichting heeft Kalsbeek een brief gestuurd om snel met een standpunt te komen. ANP HnorPaul Koopman I DEN HAAG - De ministers Frank de Grave (Defensie) en Jan Pronk (Milieu) zijn in poli- j iiek zwaar weer terechtgeko men in de nasleep van het NIOD-rapport over de val van Srebrenica. Pronk zal volgens ingewijden vandaag tijdens het I kabinetsberaad fors worden ge kapitteld voor zijn 'voorbarige' uitspraken over deze zaak. De Grave beraadt zich op aftreden, nu gebleken is dat op zijn depar tement gevoelige informatie be wust is achtergehouden. De Grave zal vandaag in de mi nisterraad de vraag op tafel leg gen of hij nog wel het vertrou- I wen van de Tweede Kamer kan j vragen, gezien de harde conclu sies die het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie in zijn rapport trekt. Volgens het NIOD heeft de landmachttop opzettelijk informatie achter- I gehouden 'die schadelijk zou J zijn voor de reputatie van het ei- I gen legeronderdeel. Onkunde j is al erg, maar onwil is veel ern- stiger, omdat een minister dan zijn verantwoordelijkheid niet kan waarmaken", aldus De Grave. Van Kemenade De Grave meende meteen na zijn aantreden in 1998 dat hij I niet kon functioneren als be- I langrijke informatie voor hem werd verzwegen. Hij stelde de commissie-Van Kemenade in, die binnen enkele weken con- cludeerde dat van een doofpot geen sprake was. Het NIOD neemt dit rapport-Van Keme nade niet serieus. „Het stond niet in het teken van waarheids vinding", aldus het instituut. I Een medewerker van de com missie onthulde dat de belang rijkste conclusie (geen doofpot) al halverwege het onderzoek door Van Kemenade zelf werd I vastgesteld. Behalve De Grave bevindt ook I minister Pronk van Milieu zich I in de gevarenzone, maar dan I vooral door eigen toedoen. Tot I grote woede en ergernis van mi nister-president Kok verklaar- j de Pronk eerder deze maand dat hijzelf en 'de politiek' hadden gefaald bij de val van de encla- door Robert Bas DEN HAAG - De Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst (FIOD) is gestuit op geheime bankrekeningen in het buiten land van ambtenaren. De parle mentaire enquêtecommissie gaat deze gegevens gebruiken in haar onderzoek naar de bouw fraude en mogelijke corruptie van ambtenaren. De FIOD houdt de namen van de betrok ken ambtenaren echter geheim. I Volgens een woordvoerder van I de FIOD krijgt ook de enquête- commissie bouwfraude de na- I men niet. „We mogen geen mededelingen doen over indivi- duele belastingplichtigen, zo staat het in dé wet", stelt de zegsman. I De commissie gaat onderzoeken I of bouwbedrijven geld hebben betaald aan ambtenaren om op- I drachten te krijgen. Zij onder zoekt ook of mogelijk corrupte ambtenaren steekpenningen naar buitenlandse rekeningen hebben gesluisd. Volgens een woordvoerder van I de FIOD doet de fiscus al gerui me tijd onderzoek naar rekenin- gen bij buitenlandse banken. De I dienst bekijkt of Nederlanders ve. Aan luitenant-kolonel Kar- remans, bevelhebber van Dutchbat-3 in de enclave, zou den onduidelijke instructies zijn gegeven. In het NIOD-rap port wordt de genocide onder moslimmannen echter niet in verband gebracht met falend politiek optreden van de Neder landse regering. „Pronk had zijn opmerkingen tegoeden in het buitenland aan de Nederlandse fiscus hebben opgegeven en er dus belasting over betalen. Uit het onderzoek blijkt dat een behoorlijk aantal Nederlanders zijn vermogen op buitenlandse rekeningen voor de fiscus heeft verzwegen. De FIOD maakt onder meer ge bruik van gegevens die de Belgi sche fiscus beschikbaar heeft gesteld. Het gaat om microfi ches met informatie van een Luxemburgse bank die door een bankmedewerker waren mee genomen. De FIOD heeft ook in formatie over geheime rekenin gen uit Frankrijk, Duitsland en Italië. Het Openbaar Ministerie heeft in het onderzoek naar de ver meende bouwfraude en omko ping van ambtenaren zeker drie medewerkers van het ministerie van Verkeer en Waterstaat op de korrel. De politie deed vorige maand invallen in de woningen van de drie en op hun werkplek. Ex-directeur Bos van het bouw bedrijf Koop Tjuchem had de namen van de drie aan het OM gegeven. Volgens hem zijn de ambtenaren corrupt. Minister Netelenbos heeft het trio voor lopig geschorst. ANP beter bewaard voor de minister raad aanstaande vrijdag, en dat zal ik hem ook zeggen", kondig de De Grave aan. Geschaad Meerdere ministers vinden dat Pronk het aanzien van de poli tiek onnodig heeft geschaad. Of Pronk, ten tijde van de val van de enclave minister van Ont- van onze redactie binnenland DEN HAAG - „Het ligt naar de huidige inzichten zonder meer in de rede dat Móxima straks koningin wordt genoemd." Dat zei premier Kok gisteren in de Tweede Kamer bij de behande ling van de Regeling lidmaat schap Koninklijk Huis. De pre mier heeft er ook geen bezwaar tegen dat Maxima de titel van Prinses van Oranje voert. Dat kan Maxima dus eigenlijk nu al gaan doen, want ze is getrouwd met de Prins van Oranje. De woorden van de premier werden met instemming be groet door de Kamer. Kok was in deze kwestie niet eerder zo dui delijk. Hij wees er wel op dat ie dere verwarring moet worden uitgesloten: er is maar één staatshoofd en die draagt de functionele titel van koning, al spreken we nu natuurlijk niet van 'koning' Beatrix. De titel van koningin is voor wikkelingssamenwerking, daar zelf consequenties aan verbindt is onzeker. In zijn omgeving wordt gezegd dat hij hecht aan verantwoording voor de Twee de Kamer, die over twee weken over het NIOD-rapport debat teert. Het kabinet komt volgen de week met een reactie. Daarop vooruitlopend erkende premier Kok al dat de 'interna- Méxima alleen een aanspreekti tel, haar man is straks de echte koning. Hetzelfde geldt voor het gebruik van de titel van Prinses van Oranje. Willem-Alexander is als vermoedelijke erfgenaam van de troon de functionele Prins van Oranje, zijn vrouw mag volgens maatschappelijk gebruik de titel van haar man voeren. Vastleggen in de wet is volgens Kok niet aan de orde: „De wet gaat alleen over functionele ti tels en niet over aanspreekti tels." Méxima is sinds haar huwelijk al Prinses der Neder landen en Prinses van Oranje- Nassau en dat zijn 'échte' titels. Beperking De zaak kwam in de Kamer aan de orde bij de behandeling van de beperking van het aantal le den van het Koninklijk Huis. Zoals verwacht ging de Kamer akkoord met het voorstel van het kabinet om het Koninklijk Huis te verkleinen tot en met fa- tionale gemeenschap en Neder land' tekort zijn geschoten bij de bescherming van de moslim enclave Srebrenica in het voor malig Joegoslavië. Tweede-Ka merfracties houden in hun eerste reacties nadrukkelijk de mogelijkheid van een snelle en korte parlementaire enquête naar het drama open. De WD houdt als enige nog een slag om milie in de tweede graad van de koning. Dit houdt in dat dat het Huis moet bestaan uit de koning (nu dus koningin Beatrix), de afge treden koning (nu prinses Juli ana), de troonopvolg(st)er en zijn of haar broers en zussen (nu Alexander, Friso en Constantijn en - tot een nieuwe troonsbe stijging - al hun kinderen. Ook de echtgenoten van al deze per sonen horen bij het Koninklijk Huis. Het kind van prins Con stantijn en prinses Laurentien, dat dit voorjaar wordt ver wacht, is een kleinkind van ko ningin Beatrix en dus familie in tweede graad en lid Hij of zij wordt 'derdegraads' als Willem- Alexander is ingehuldigd en valt dan af. Voor prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven en hun kinde ren is een overgangsregeling be dacht. Margriet en Pieter be houden hun lidmaatschap totdat een kind van de toekom stige koning Willem IV de troon de arm. Er bestaat een gerede kans dat de Eerste Kamer hier mee wordt belast, omdat de Tweede Kamer te veel betrok ken was bij de uitzending van Dutchbat. Bovendien is al een enquête naar de bouwfraude gaande. Het is nog nooit eerder gebeurd dat de Senaat een enquête ver richtte. GPD bestijgt. Volgens de nieuwe re geling zouden ze anders al af vallen als Willem-Alexander koning wordt en dat hebben ze volgens het kabinet met al hun inzet niet verdiend. Voor de zo nen van Margriet, die volgens de nieuwe regeling nu al zouden moeten afvallen als lid, blijft de tot nu toe bestaande situatie ge handhaafd: zij blijven lid totdat Willem-Alexander koning is ge worden. Troonopvolging door de afvallers wordt niet uitgeslo ten als de nood aan de man komt. Alleen Hillen van het CDA leek hele maal alleen te staan met zijn amendement dat volgens Kok 'het hart uit het voorstel haalt'. De christen-democraat wil dat het Koninklijk Huis zich uit strekt tot allen die de koning kunnen opvolgen, familie tot in de derde graad Hij neemt het amendement 'mee terug in de fractie'. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - PvdA-voorzitter Koole heeft impliciet bevestigd dat zijn partijgenoot minister Netelenbos van Verkeer en Wa terstaat kandidaat is voor de functie van Commissaris van de Koningin in Noord-Holland. Koole zei te hopen dat de benoe mingsprocedure afgerond is vóór de parlementsverkiezing op 15 mei. Dan is nog vóór de verkiezing duidelijk of Netelen bos al dan niet beschikbaar is voor de Kamer, aldus Koole. Koole deed zijn uitspraak na af loop van de zitting bij de Raad van State over de kandidatuur van Netelenbos (plaats zes op de lijst) voor de Kamerverkiezin- van onze redactie binnenland DEN HAAG - GroenLinks wil rechters de mogelijkheid geven gewone wetten te negeren als deze niet sporen met de Grond wet. Om deze constitutionele toetsing mogelijk te maken heeft Tweede-Kamerlid Halse- ma een initiatiefwetsvoorstel ingediend. Volgens haar worden steeds vaker wetten aangeno men, waarin klassieke grond rechten geweld wordt aange daan. Veel landen hebben een consti tutioneel hof dat wetten aan de Grondwet toetst. Ondanks jarenlange discussie is het in Nederland nooit zover ge komen. Om politieke benoe mingen te voorkomen wil Hal- sema geen nieuw hof oprichten, maar toetsing in handen van ge wone rechters leggen. Die toetsen wetten nu al aan (Europese) verdragen. Bij toetsing aan de Grondwet kan een verdachte een beroep doen op onder meer de vrijheid van meningsuiting of het recht op een persoonlijke levenssfeer. Halsema geeft zelf het voor beeld van het grondwettelijke disciminatieverbod. De recente noodwetgeving voor de bollet jeslikkers is hiermee volgens haar in strijd. „Vanwege politieke prioriteiten worden alle drugssmokkelaars vastgezet in afwachting van hun proces Verdachten die ge vaarlijker of misdadiger zijn gen. Volgens lijsttrekker Fred Teeven van Leefbaar Nederland moet de PvdA-kandidatenlijst ongeldig verklaard worden, omdat Netelenbos nog steeds op deze lijst staat, terwijl zij gesol liciteerd zou hebben naar de functie van Commissaris van de Koningin. Haar wilsverklaring zou daarom niet geldig zijn. De kiesraad en het hoofdstem bureau van de gemeente Den Haag voerden echter aan dat zij op grond van de kieswet geen mogelijkheden hebben om de wilsverklaring te toetsen. Ook Koole vond Teevens verzoek on zinnig. „Een jurist als Teeven zou moeten weten dat de kies wet alleen maar een procedure- wet is." De Raad van State doet maandag uitspraak. GPD worden niet in de cel gestopt," aldus Halsema. Als zij steun voor haar wet krij gtdan zou een bolletj esslik- ker in haar ogen met een beroep op de Grondwet vrij kunnen ko men. ANP AMSTERDAM - De Nederland se politie kan de huidige apparatuur waarmee zij tele foonverkeer afluistert, blijven gebruiken. Ook de bestaande afluisterprocedures hoeven niet te veranderen. Dat is de uitkomst van een ana lyse van de apparatuur in de 39 in Nederland aanwezige 'tapka mers'. Aanleiding voor het on derzoek waren berichten uit de Verenigde Staten, waar een tv- station gewag maakte van een mogelijk spionageschandaal al daar. De Israëlische geheime dienst zou via door Israëlische bedrijven geleverde afluister apparatuur toegang hebben tot geheime Amerikaanse informa tie. Ook in Nederland wordt ap paratuur uit Israël gebruikt. Behalve de apparatuur werden ook de wijze van onderhoud en degenen die dat onderhoud ple gen tegen het licht gehouden, in opdracht van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse Spoorwe gen willen vliegende controles in de trein. Door de installatie van toegangspoortjes en meer controles bij de in- en uitgang op de stations zou het mogelijk zijn minder of zelfs helemaal geen conducteurs in de trein te zetten. Dat blijkt uit plannen in het NS-bedrijfsblad De Koppeling. Conducteurs krijgen hierdoor meer tijd voor toezicht en service op de stations, wellicht in een andere functie. De plannen worden de komende jaren, voor 2010, in praktijk gebracht als het aan de NS ligt. Tot die tijd zou er een werkgelegenheids- garantie gelden. Bestuurder A. van de Berg van FNV Bond genoten is verheugd dat de NS-directie eindelijk duidelijkheid schept'. „Maar ik vrees enerzijds het uitkleden van de func tie van conducteur en anderzijds toekom stig banenverlies. Dit is allemaal het ge volg van het feit dat minister Netelenbos vasthoudt aan aanbesteding van een kwart van het spoorwegnet. Welke partij dat ook aankoopt, ze ontkomt niet aan be zuinigingen. Ook als dat de NS is. Daarom zijn we nog steeds woest op de minister." Volgens Van de Berg is het aantal mede werkers van het rijdend personeel dat bij de veranderingen is betrokken 'schok kend hoog'. „Je praat over eenderde van alle mensen, zo'n 2000 mannen en vrou- Het Centraal Station van Utrecht. wen." Ook voor CNV Spoorwegen zijn de toezeggingen van de NS-directie niet vol doende. „De werkgelegenheidsgarantie voor 8,5 jaar is een lovenswaardige zaak, maar gaat ons niet ver genoeg. En waarom wordt die garantie niet voor het niet-rij- dend personeel afgegeven?", stelt CNV- bestuurder W. Kusters. foto GPD Ook hier een sneer naar de politiek. „Tot dusver heeft Den Haag zich vooral met het treinenspul bemoeid en niet met de din gen waarvoor de politiek echt verant woordelijk is, namelijk de sociale veilig heid. Dat moet niet langer op het bordje van de NS worden geschoven, want het is een maatschappelijk probleem." ANP Advertentie) BRENG GLAZEN THEEPOT TERUG NAAR DE WINKEL In onze folder die wij deze week in heel Nederland hebben verspreid, biedt Blokker een glazen theepot aan met een grijze kunststof greep. De prijs van deze theepot bedraagt 1.99. Tot onze spijt is gebleken dat deze theepot niet voldoet aan de hoge eisen die Blokker aan alle producten stelt. Bij gebruik kan de greep mogelijk loslaten van de kan. Wij roepen dan ook alle klanten op, die dit artikel bij ons hebben gekocht, dit zo spoedig mogelijk naar de winkel terug te brengen, ook als de aankoopbon inmiddels niet meer in uw bezit is Ons advies aan u is de theepot niet meer te gebruiken. U krijgt van ons onmiddellijk de aankoopsom terug als u de theepot inlevert in één van onze Blokkerwinkels. Wij bieden u onze oprechte excuses aan voor dit ongemak. Voor eventuele vragen kunt u bellen met Blokker klanten service. Telefoonnummer: 020-5683426. Directie Blokker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3