Animo is groot voor ZLM tour Snead (89) slaat toe De keientemmer botst op oude liefde Servais Knaven met de schrik vrij Tristan Hoffman wil zich weer laten zien 25 Italiaanse ploeg Mapei naar Goes Blassnig betrapt op gebruik epo Zaak tegen Sparta aangehouden Baxter vecht inleveren plak aan MVV wil zelfstandig blijven Pele erkent vaderschap Van Wely zakt op wereldranglijst Lefevere voelt zich een guerrillastrijder in Parijs-Roubaix door Koen de Vries GOES - De anders altijd zo seri- I euze Tonnv Huyzen kon het zich gisteren veroorloven een grapje I temaken. De man die sinds jaar en dag de wielrenners vastlegt I voor de ZLM tour, zette de aan- I wezigen tijdens de perspresen- I latie opzettelijk op het verkeer- I de been door de lange lijst van I ploegen te tonen die op de wachtlijst staan. Hij wilde er maar mee zeggen dat de belang- I stelling voor de zevende editie van de wielerwedstrijd die op 20 april gehouden wordt heel groot is. De lijst van ploegen die volgen- I de week zaterdag graag in Zee- I land en West-Brabant willen fietsen maar niet mogen, be- I droeg gisteren vijftien namen. „En ik krijg nog regelmatig aan- I meldingen van nieuwe teams. De laatste kwamen uit Molda- I vië en Canada", wist Huyzen gistermiddag in het Goese sportcentrum Capital Spox-ts te melden. En de belangstelling is niet al leen groot, de kwaliteit van de 25 ploegen die wél zijn toegela ten is hoog. De ZLM tour, zeven jaar geleden begonnen als een wedstrijd die vooi-al jonge, ta lentvolle renners moest trek ken, is anno 2002 een wielerron de van het kaliber 1.5 en staat gelijk met een wedstrijd als No- WENEN - De Oostenrijkse ski loper Alois Blassnig is betrapt op gebruik van het verboden middel epo. Hij werd begin maart gecontro leerd bij de befaamde Vasalop- pet in Zweden. Blassnig woi-dt voor twee jaar geschoi'st. Hij be kende schuld door het resultaat van de A-proef te accepteren zonder een contra-expertise aan te vragen. SID kere Koerse, die in het Belgische land vele duizenden toeschou wers op de been bi-engt. Ook in de ZLM tour is heden ten dage en aardig vrachtje punten voor de wei'eldranglijst te verdienen. Absolute publiekstrekker zal de ploeg van Mapei Quick Stepp zijn. Het Italiaanse team komt onder andere met Filippo Poz- zato naar Goes. De Italiaan staat na zijn landgenoot Petac- chi en de Australiër Robbie McEwen derde op de lijst van 'topscorers', renners die dit sei zoen de meeste wedstrijden ge wonnen hebben. Pozzato staat op zeven zeges. Andere bekende renners van de ploeg zijn de Ita liaan Fabian Cancellara (win naar van de GP Erik Breukink) en de Zwitser Aurelien Clerc, die Nokei'e Koerse won. „We zeiden vorig jaar augustus tijdens een vergadering tegen elkaar dat we wel eens Italiaan se ploeg zouden willen hebben", vertelde Tonny Huyzen. „Ik ben toen aan de slag gegaan. Ik ken de ploegleider van Mapei, hem heb ik gesproken. In januari al kreeg ik een fax. Of ze die uitno diging voor de ZLM tour nog zouden krijgen." Andere teams van naam zijn het Belgische Palmans Collstrop (met Tony Bracke, Davy Com- meyne, Bart Leysen, Geert Om loop en Roger Hammond), Axa Cycling Team (met de winnaar van vorig jaarde Est Peep Mikli Van Vliet Gazelle (heeft onder andere de Zeeuw Richard Slab- bekoorn in de gelederen), Iteam Nova uit Australië, de talenten van Domo Farm Frites met Johnny Hoogerland uit Yerseke, de espoirs van Rabobank, een team uit Sint Petersburg (Rus land), het nationale espoirs- team van de VS en teams uit De nemarken en Duitsland. Ook de nieuwe ploeg van Jelle Nijdam met de winaar van de zaterdag gehouden Omloop van de Braakman, de Australiër Sean Sullivan, gaat van start net als de Zeeuwse ploeg van Theo Middelkamp. Dat deze ploegen zo gretig zijn om naar Zeeland af te reizen heeft iets met de status van de wedsti'ijd te maken, maar ook met de gunstige datum „De ZLM tour zou oorspronkelijk op 12 mei gehouden worden, maar de wielerbond heeft ons ge vraagd een andere datum te zoe ken", vertelde Adrie de Winter, voorzitter van het organisatie comité. „Op 12 mei stonden in Nederland al verschillende wedstrijden op het programma, waaronder de start van de Giro in Groningen." Twintig april bleek een gouden datum: geen grote wedstrijden in de omgeving, maar wel be langrijke koersen kort voor en na die datum. „We worden een echte voorjaarsklassieker", ju belde Huyzen. „Misschien gaan we de komende jaren nog wel eerder in het seizoen zitten. „We zijn nu een 1.5 wedstrijd, maar als we zouden willen, zou den we zo een 13 wedstrij d kun nen worden", wist Adrie de Winter. „Maar dat willen we niet. Het zou betekenen dat we bijvoorbeeld geen streekren- ners meer zouden mogen toela ten. En dat willen we juist wel. De ZLM tour moet altijd een re gionaal aspect houden." Voor De Winter maakt het ove rigens niet veel uit wie volgende week zaterdag als winnaar over de finish aan de Westhavendijk gaat. Hij is de man die zich voor al richt op de organisatie en op dat gebied de puntjes op de i wil zetten. Het beste is niet goed ge noeg voor hem en als hem iets niet zint, neemt hij geen blad voor de mond. De Winter had zich vorig jaar verschnkkelijk geërgerd aan het gedrag van de ploegleiders, liet hij gisteren weten. „Ze re den met hun auto's met z'n drie- en naast elkaar over de dijk bij Kwadendamme. De toeschou wers moesten opzij springen. Ik hoop dat ze zich beter gaan ge dragen, anders moet de jury maar eens ingrijpen. Er zal eens een ploegleider naar huis ge stuurd moeten worden. Mis schien is het dan over." vrijdag 12 april 2002 DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de belastingzaak tegen Sparta aangehouden. De Rotterdam mers moesten zich voor de Belastingkamer verantwoorden voor de constructie die is gebruikt om in 1996 de gebi'oeders Dennis en Gérard de Nooijer voor de Kasteelploeg te behou den. Daardoor zou er geen loonbelasting, in totaal ongeveer 682.000 euro, zijn afgedragen. Volgens Sparta is er meer tijd nodig om tot een compromis te komen tussen fiscus en club- Het is nog onbekend wanneer de zaak opnieuw dient. De Be lastingdienst eist, inclusief rente en boete, 1,3 miljoen euro van Sparta." De tweeling opende in 1996 via sponsor Kappa een postbusfirma op belastingparadijs Guernsey. Via deze constructie, het op papier verkopen van de portretrechten, kregen de De Nooijers ongeveer een half miljoen euro belas tingvrij in handen. De voetballers zelf blijven in de belasting zaak buiten schot, omdat zij in hun contract lieten opnemen dat Sparta voor de eventuele fiscale gevolgen zou opdraaien. ANP LONDEN - De Britse skiër Alain Baxter gaat bij het interna tionale sporttribunaal in Lausanne in beroep tegen zijn dis kwalificatie op de Olympische Spelen in Salt Lake City. Baxter moest de bronzén medaille die hij won op de slalom in leveren nadat hij op het gebruik van doping was betrapt. De 28-jarige Schot was de eerste Brit die een olympische medail le won bij het skiën. In zijn bloed werden na de race amfetami nen aangetroffen. Baxter beweert dat die verboden stoffen in zijn lichaam zijn gekomen door een neusspray die hij in Salt Lake City kocht. RTR MAASTRICHT - MW wil zelfstandig blijven. De besprekin gen over samenwerking met Roda JC en Fortuna Siltard gaan onverminderd door, maar het bestuur in Maastricht gaat uit van het voortbestaan van de honderdjarige voetbalclub. De directie van MW heeft dit in een besloten vergadering aan vertegenwoordigers van twee supportei-sgroeperingen laten weten. De clubleiding laat een onderzoek uitvoeren naar het financieel draagvlak voor een zelfstandig MW in de stad Maastricht en het Heuvelland. De resultaten van dat onder zoek zullen zo snel mogelijk openbaar worden gemaakt. ANP BRASILIA - Pele heeft toegegeven de vader te zijn van de 32- jarige Flavia Chi'istina Kurtz. De Braziliaan deed zijn beken tenis in een exclusief vraaggesprek met het magazine IstoE Gente. Pele zegt dat hij zijn dochter, een fysiotherapeute, voor de eerste keer in 1994 ontmoette. Sinds die tijd ontvangt ze een maandelijke bijlage van 1000 dollar. De identiteit van de moeder onthulde Pele niet. Kurtz is de zesde van wie Pele toegeeft de vader te zijn. RTR LAUSANNE - Loek van Wely is op de wereldranglijst scha ken van de 14e naar de 44e plaats teruggevallen. De groot meester uit Tilburg verloor in de eerste drie maanden van het jaar 55 elopunten. Oktober vorig jaar werd Van Wely de eerste Nederlandse schaker die met 2714 de grens van 2700 elopun ten passeerde. Daarmee drong hij door tot de toptien. Van We ly werd achterhaald door Jeroen Piket die op de 30e plaats de beste Nederlander is. De tophonderd telt vier Nederlanders. Sergei Tiviakov en Jan Timman stegen een paar plaatsen naar de 62e en 73e plaats. De lijst wordt aangevoerd door Gari Kas- pai'ov, gevolgd door Vladimir Kramnik en Vishy Anand. ANP van onze sportredactie AUGUSTA - De 89-jarige Sam Snead heeft gisteren op gedenkwaardige wijze de 66e editie van de prestigieuze US Masters geopend. De bejaarde golfer sloeg op de eerste hole de bal vanaf de tee vol op de neus van een argeloze toeschouwer. De bezoeker brak daarbij zijn bril, maar bleef verder ongedeerd. Snead, drievoudig US Masters-winnaar (1949, 1952,1954), keerde na zijn rake klap over bijna honderd meter bedaard terug naar het club huis. Op een bewolkte en benauwde dag be gonnen daarna 89 topspelers aan het prestigi euze evenement. Tiger Woods wil na Jack Nicklaus (1966) en Nick Faldo (1990) de derde golfer worden die zijn titel in Augusta met suc ces verdedigt. De winnaar van de US Masters krijgt traditiegetrouw een groen colbert. De man die gisteren door 'Slammy' Snead op zijn neus werd geslagen, kreeg van de organisatie als genoegdoening eveneens een Green Jacket aangeboden. RTR/ANP Sam Snead in actie tij dens de Masters. foto Shaun Best/RTR door Ad Pertijs MEERLE - Servais Knaven heeft aan een val - gisteren tij dens de trainingstocht - een bij zonder pijnlijke linkerarm overgehouden. In een onover zichtelijk fietstunneltje onder de A58 botste de co-kopman van Domo-Farm Frites vol op een groep scholieren. „Even was ik bang dat hij gebroken was, maar achteraf lijkt het allemaal nog mee te vallen", zegt de wiel renner, die zoals het er nu naar uit ziet komende zondag ge woon van start kan gaan in Pa rijs-Roubaix, de klassieker die hij vorig jaar verrassend won. Nadat de artsen in het zieken huis van Turnhout hadden vast gesteld dat er niets gebroken was, klom Knaven gisteravond alweer op de rollerbank om zijn lijf soepel te rijden. „Ik kan nog altijd niets tillen met die arm en het aanzetten op de fiets kost me veel pijn en moeite, maar geluk kig heb ik niets aan mijn benen. Zoals het nu voelt, zal het geen pretje zijn op de kasseien, maar volgens ploegarts Van Mol is de kans groot dat ik over twee da gen al nergens meer last van heb." Knaven lijkt daarmee met de schrik vrij te komen. Kort na de val vreesde hij nog het ergste. Het ongeluk gebeurde in het tunneltje van het Markpad tus sen Ulvenhout en Galder. „Om dat je in de bocht maar vijf me ter vooruit kunt kijken, rijd ik daar altijd uiterst voorzichtig Plots kwam er een grote groep scholieren van de andere kant naar beneden. Een van hen reed uiterst links en ik kon hem niet meer ontwijken. Die jongen klaagde over zijn been, ik had last van mijn arm en gezicht, waarmee ik hem al afwerend een kopstoot gaf." Toevalstreffer De voor vandaag geplande ver kenning van de kasseistroken moet Knaven overslaan. Het moreel lijkt er echter niet onder te lijden bij de man die zondag dolgraag wil laten zien dat zijn triomf van vorig jaar allerminst een toevalstreffer was. „Die groep bleek een klas van de in ternationale school van Breda te zijn. Dus wie weet was die jongen een Engelsman en reed hij voor zijn gevoel aan de goede kant", zegt Knaven lachend. Knaven viel eerder dit seizoen in Milaan-San Remo. GPD door Barry van der Hooft VLISSINGEN - Hij reed twee jaar geleden een uitstekend voorjaar, met de overwinning in Dwars door België, een vierde plaats in Parijs-Roubaix en de vijfde stek in de Ronde van Vlaanderen als hoogtepunten. Tristan Hoffman voelt zich dit voorjaar net zo gezond en goed als in 2000, alleen wil het met de resultaten nog niet echt lukken. Voor de renner van het Deense CSC-Tiscali is het dit seizoen te vaak hetzelfde: net niet. Zo ook afgelopen woensdag tij dens de klassieker Gent-Wevel- gem. Hoffman moest de vier lei ders en later ook Mario Cipoll ini laten gaan en finishte uiteinde lijk na de sprint van de achter volgers op de negende plaats. „Ik heb verschrikkelijk afge zien", hijgde hij kort na afloop. Hoffman vond zelf dat hij niet ontevreden mocht zijn met zijn klassering. Hij had geconcen treerd meegedraaid, vond het heerlijk om weer eens vol in de koers te rijden en voelde dat het weer wat beter ging. Drie minuten na de finish in We- velgem richtte hij zijn blik al op zondag, want dan wacht een loodzware Parijs-Roubaix. Hoffman- „Eerst maar eens goed herstellen en dan ga ik me op Parijs-Roubaix focussen. Ik wil me nog in een paar mooie wedstrij den laten zien en daar is Parijs-Roubaix er één van." Maar kan hij zondag een rol van betekenis spelen? „Ik geloof er in dat ik weer voorin mee kan rijden", zegt de 32-jarige cou reur. „Dat hebben Paul van Hyf- te (zijn ploeggenoot) en ik in Gent-Wevelgem ook gedaan en dat was goed voor de moraal van de ploeg. De mensen hebben ge zien dat er twee renners van CSC lang voorop hebben gere den en dat was lang geleden. Dat kan alleen maar motive rend werken voor mijn ploegge noten." Bohain FRANKRIJK kasseien (49.1 km) Compiègne anp - bron: Société du Tour de France door Ad Pertijs WEVELGEM - Als wielrenner had Patrick Lefevere (47) heel weinig met Parijs-Roubaix. Als ploegleider des te meer. De afgelopen zeven jaar won nen zijn renners (eerst die van Mapei, vorig jaar van Domo) liefst zes keer de helse klassieker. Vier keer bevolkten zijn mannen zelfs het complete podi um. Er waren ook tragische momen ten: de val van Museeuw in het bos van Wallers. En bovenal het moment dat Lefevere (in 2000) aan de rand van de wielerbaan zelf met hartproblemen ineen zeeg. „Ach, het is een koers die niemand onberoerd laat." Zoals ook zondag. Dan neemt Lefevere het met zijn nieuwe ploeg Domo op tegen zijn oude liefde Mapei. „Ik zal me een gu errillastrijder voelen." Voor aanvang van de Ronde van Vlaanderen zei Patrick Lefevere: „Ik heb dit jaar liever één man op het hoogste treetje staan in Vlaanderen, dan weer een vol podium in Roubaix. De temmer van de keien, de man die als geen ander ploegen naar de totale overwinning kan leiden in Parijs- Roubaix, kent de keerzijde van alle successen van de afgelopen jaren. „Voor mij wordt winnen in Roubaix nooit gewoonmaar het moet niet een tonig worden." Wat dat betreft voelt hij zich in de Noord-Franse klassieker een gevangene van zijn eigen succes. „Men vindt het gewoon dat we win nen. De 'negativisten' zwakken de prestaties zelfs af door te zeggen dat veel renners uit de toptwintig niet aan de start staan. Onzin vind ik dat laat ste. De afwezigen hebben immers al tijd ongelijk. Aan de andere kant is het ook weer niet dé wedstrijd waarmee ik me emotioneel heel nauw verbon den voel. Ik heb evenveel binding met de Ronde van Vlaanderen of Milaan- San Remo." Parijs-Roubaix: er zijn renners, die vanaf het eerste moment verliefd zijn op de koers; er zijn er ook die haar ver foeien als een niet meer van deze tijd zijnde circusact. „Het is net als met veel dingen: als het lukt, wordt het ook leuk." Als bescheiden profrenner trok Lefevere in 1977 en 1978 twee keer door de Hel van Noorden. „Het was niet mijn grote liefde", zegt hij over die kennismaking. „Als kind en fan van Eddy Merckx was ik wel gepas sioneerd geraakt bij het zien van de tv-beelden, maar op de fiets was ik ge woonweg niet bij machte er een rol van betekenis te spelen." Zware motor Later als ploegleider bij GB, Mapei en Domo lukte hem dat beter. „Mijn aan deel in de successen? Bij het formeren van mijn ploegen heb ik altijd gestre den voor een sterk collectief." Hij werkte met meerdere kopmannen, die als het zo uitkwam voor elkaar en de knechten werkten. „Het grote voor deel voor mij is dat je dan in de koers beter kunt manoeuvreren met je team. Parijs-Roubaix is daarbij iets aparts. Het is een koers voor sterke jongens. Mannen met een zware motor, die te gen een stootje kunnen en gemoti veerd zijn voor dat soort werk. Ik had die renners. In 1996 planden we een sublieme collectieve aanval. Niemand kon ons die dag volgen." Het was een memorabele slag van de heren Museeuw, Bortolami en Tafi. Met Zanini en Ballerini daar weer achter. Even onvergetelijk zijn de beelden van Lefevere die vanuit de ploegleiderswagen de verdeling van goud (Museeuw), zilver (Bortolami) en brons bepaalt. Nadat Ballerini al gehad getriom feerd in 1995, slaagde alleen Guesdon er in 1997 in een indrukwekkende reeks te onderbreken Vanaf 1998 won Lefevere onafgebroken met Ballerini (voor de ploeggenoten Tafi en Peeters Tafi (voor de ploeggenoten Peeters en Steels), Museeuw en Knaven (voor de ploeggenoten Museeuw en Vain- steins). Maar er was niet alleen vreugde. Op de dag dat er weer eens drie Mapei's op nog herkent van een vorige ontmoe ting. De Belg blijft te allen tijde een heer. „Toch ben ik veranderd sinds 2000. Maandag, de dag na de Ronde van Vlaandei-en, heb ik mijn telefoon een hele dag doorgeschakeld naar de zaak. Omdat ik mijn gezin beloofd had die dag iets anders te doen. Vroe ger zou ik zoiets nooit gedaan hebben. Nu nota bene zelfs op de dag dat Johan Museeuw mentaal diep in de put zat." Zijn kopman sinds jaar-en-dag had het mooist denkbare afscheid de dag ei-voor aan zich voorbij zien gaan.,We wisten er slechts met drie van. Na al die jaren dat mensen hem gevraagd hadden wanneer hij zou stoppen, wil de hij afgelopen zondag onvei-wacht afscheid nemen met een zege in de Ronde van Vlaanderen. Het was zijn droom: op het erepodium staan en zeggen: het is voorbij. Ach, zo zijn wij West-Vlamingen. We doen liever dan dat we praten. Johan was zo dicht bij die droom, en nadat het woord eruit was, viel het niet mee om zich op nieuw op gang te trekken voor de rest van het seizoen." Uitdager Zondag moet hij er weer staan. Als voornaamste uitdager van het weer sterke Mapei-blok. „Vorig jaar waren ze er inderdaad niet in ons eerste Do-, mo-jaar. Het was geen leedvermaak om te zien dat zij in hun eerste jaar ziek, zwak en stuurloos rondreden. Wel was ik er trots op dat bij mijn ei gen team alles tot in de puntjes klopte. We vielen aan op een van de eerste stroken. De concuri-entie had dat nieuwe gedeelte zwaar onderschat en dan kom je plots in een positie dat je heel snel moet beslissen wat te doen. Het was nog ver naar de meet, en de stroken lagen er modderig bij, het weer was slecht, maar we besloten desondanks te gaan rijden. Achteraf was het de juiste keuze." Dit keer treft hij een ander Mapei. „Ik weet dat ze ons pad zullen kruisen zondag. En ik weet dat wij dit keer de underdog zijn. We werken met slechts de helft van hun budget en daarnaast mis ik de nodige pionnen in de strijd: Van Bon, Vainsteins, Wadecki. Wij moeten met heel andere wapens vech ten dan zij. Ik voel me een beetje een guerrillastrijder die het met zijn ge wone geweertje moet opnemen tegen mannen die een bazooka dragen." Parijs-Roubaix blijft echter Parijs- Roubaix. „Ik had ook niet verwacht dat Servais Knaven vorig jaar in staat was het karwei af te maken. Wie weet staat er dit jaar vanuit het collectief weer zo'n renner op. Wat dat betreft zijn er kennelijk wedstrijden waarin het je nooit meezit, en zijn er koersen waarin je nooit teleurgesteld wordt." GPD zondag 14 april totaal: 261 km Pont-a-Marcq Wannehain Wartaing Patrick Lefevere: „Ik weet dat wij dit keer de underdog zijn." foto George Nusmeijer/GPD het podium stonden, brak Museeuw zijn knie in het bos van Wallers en be landde vanwege een onopgemerkte wondvervuiling de dag later zelfs in zorgwekkende toestand op de intensi ve care. Nog erger werd het in 2000. Nota bene nadat Museeuw wijzend op zijn weer genezen knie winnend de streep be reikte op het baantje in Roubaix. Lefevere werd onwel en moest worden afgevoerd. De oorzaak was snel ge vonden in alle werk, opgekropte stress en vex*waaiioosde gezondheid van de afgelopen jaren. „Het was het teken om een knop om te draaien." Lefevere viel kilo's af, ging gezonder leven en startte datzelfde jaar nog zijn eigen Domo-Farm Fntesploeg op. „Na tuurlijk is Parijs-Roubaix een koers waarin intense vreugde en intens ver driet dicht bij elkaar liggen. Dat maakt haar zo geliefd. Het is een wed strijd die op zijn minst niemand onbe roerd laat." In een periode als deze blijft Lefevere voor een deel geleefd worden. Een ge sprek met de West-Vlaming wordt om de haverklap onderbroken door zijn telefoon en fans die vragen of hij hen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39