(3 Communicatie bij ramp hapert PZC War Trauma Foundation Vasten uit protest tegen justitie De marteling van Wassili Gronchar duurde nog geen uur. Maar tien jaar later voelt hij nog steeds de pijn. PZC Huisartsen verbaasd over contracten cz met collega's België 118 Laat heft licht niet doven Zonder nieren hangt je leven aan een draadje Steun de Nierstichting. Giro 88.000 NIERSTICHTING Wilt u helpen? Giro 1050 DEJONGEENUIJL uitvaartverzorgi ng GEWIJZIGDE SLUITINGSTIJDEN Sigarettendiefje I Rommel- en creatiefmarkt Diabetes en stress Burgemeester Van der Zaag houdt hoofd koel bij geënsceneerde windhoos Mooi Zeeland zegt 'hallo' vrijdag 12 april 2002 Ik steun Amnesty International datum: Support our fight for human rights Nuttig en nodig Systematisch geweld laat gruwelijke sporen na. Wij bestrijden ze, waar ook ter wereld. Rodenburghlaan 9 1181 PX Amstelveen Telefoon: 020 643 85 38 E-mail: wtfiOxs4all.nl AMNESTY International Voor uitvaartverzorging op geheel schouwen-duiveland Telefoon 0111-412877 ultvaartleiders L. M. van der Werf A. Bosland Opgenomen in Arensman Uitvaartverzorging Binnenkort wordt de PZC op een drukpers in Best vervaardigd. Dat betekent dat wij genoodzaakt zijn om de sluitingstijden voor familieberichten aan te passen. De nieuwe sluitingstijden zijn als volgt: Maandag t/m vrijdag: 17.00 uur Zondag: 16.00 -18,00 uur Faxnummer familieberichten: 0118 - 470100 doorWout Bareman TERNEUZEN - De Regionale Huisartsenvereniging Zeeuws- Vlaanderen plaatst vraagtekens bij de contracten die zorgverze keraar CZ momenteel afsluit met enkele tientallen Belgische huisartsen in de grensstreek. De CZ Groep (met vestigingen in onder meer Tilburg en Goes) ging eerder al in zee met vijftien 'grensartsen' en staat nu op het punt contracten met nogeens elf Vlaamse huisartsen af te slui ten. Voorzitter J. de Meijer van de Huisartsenvereniging Zeeuws- Vlaanderen is verbaasd over de actie van CZ. „Ik zou er nog be grip voor kunnen opbrengen als we hier met een chronisch tekort aan huisartsen zouden zitten, maar dat is absoluut niet het ge val. Ik vraag me echt af wat de zorgverzekeraar hiermee pro beert te bereiken. En wat de in zet van Vlaamse huisartsen be treft: in Zeeuws-Vlaanderen zelf zijn er al geruime tijd ver schillende actief. Ze zijn onder meer werkzaam in praktijken in Sluis, Aardenburg, IJzendijke en Sluiskil." De Meijer is van plan de zaak aan te kaarten bij zijn collega's in het district Zee land. Toestemming Ook de andere zorgverzekaar in de streek OZ (Breda en Goes) geeft fondspatiënten al langer toestemming een huisarts net over de grens te raadplegen. Volgens een woordvoerder van CZ zijn inmiddels contacten af gesloten met Vlaamse huisart sen 'van Maldegem via Water vliet, Stekene, De Klinge, Kieldrecht en Baarle-Hertog tot in Maastricht'. „We spelen daarmee in op de behoefte, die bij onze cliënten blijkt te be staan. We hebben inmiddels zo'n driehonderd verzoeken van verzekerden en hun gezin geho noreerd. Logisch toch, als je be denkt dat je als bewoner van de grensstreek in veel gevallen vaak al een arts vindt op een steenworp van de grens. Het wordt hoog tijd dat de grenzen ook wat dat betreft vervagen." Met de grensartsen wordt een contract afgesloten dat voorziet in een bepaalde vergoeding op f jaarbasis. „En dat mag het dus niet zo zijn dat de patiënten! door de week naar de Vlaamse I huisarts stappen en in het week einde terechtkomen bij de Ne derlandse weekendarts. Het is een kwestie van én de lustenen de lasten. Daarover zijn heel goede afspraken gemaakt." De Vlaamse artsen moeten eerst de Nederlandse registratiepro- cedure doorlopen; ze moeten I. voldoen aan de Nederlandse wetgeving. De eerste vijftien hebben dat traject al achter de rug, de procedure voor de vol- gende elf loopt nog. CZ en 0Z zijn al langer actief over de I grens. Al eerder werden con- tracten afgesloten met tal van I: ziekenhuizen en dat aantal groeit gestaag. Op die manier 'j wordt ook gepoogd de wacht- Ij lijsten voor Nederlandse speci- alistische hulp te omzeilen. TERNEUZEN - Een 15-jarige inwoonster van Breskens is I! donderdagmiddag aangehou den wegens diefstal van een i pakje sigaretten. Ze is doorver- wezen naar het Halt-bureau, ZIERIKZEE - In het Multifunc tioneel Centrum in Zierikzee I wordt zaterdag 20 april een rommel- en creatiefmarkt ge- houden. Er zijn tal van snuiste rijen, hobbyproducten en rom melmarktspullen te vinden. De markt begint om 9.30 uur en duurt tot circa 16.00 uur. ZIERIKZEE - De Diabetesver- eniging afdeling Schouwen- Duiveland houdt maandag 15 j- april de voorjaarsvergadering in het MFC in Zierikzee. Docent en sociaal psychiatrisch mede- i werker J. Du Parand zal tijdens I deze avond een lezing gm over stress. De vergadering be- j gint om 20.00 uur. met een bedrag van_ per jaar kwartaal maand van rekeningnummer-. Als lid wordt u geregeld geïnformeerd over het werk van Amnesty International De jaarlijkse bijdrage voor leden is I 62,50/€28,50. Méér is natuurlijk zeer welkom. Is dit bedrag een probleem voor u, dan kunt u ook minder geven (tot een minimum van 122,00/€10). Jongeren tot 19 jaar betalen f 17,50/€8. naam/voorlettoi s:— postcode: woonplaats:— - telefoonnummei geboortedatum: - handtekening: In een envelop opsturen naar (postzegel hoeft niet, mag wel): Amnesty International, Antwoordnummer 10840, 1000 RA Amsterdam door Ron Magnée GOES - Stel: een grote wind hoos trekt over het Veerse Meer. Talrijke boten slaan om, zwem mers en surfers verdrinken en bovendien worden enkele cam pings met de grond gelijk ge maakt. Wat moet de gemeente dan doen? Gisteren werd dit scenario nagebootst tijdens een rampenoefening op het Goese stadhuis. De bedoeling van de training is om te kijken of de gemeente adequaat reageert op een realis tisch scenario. Het gaat hierbij om een papieren oefening. Met andere woorden: brandweer- en door Rob Paardekam KWADENDAMME - Zeeland is sinds gisteren een klederdracht vereniging rijker. De groep Mooi Zeeland presenteerde zich aan het publiek in dorpshuis De Burcht in Kwadendamme. Klederdrachtvereniging Mooi Zeeland is een afsplitsing van Ons Boeregoed. Veel ex-leden van die vereniging zijn betrok ken bij de nieuwe club, die zich wil profileren in de gemeente Borsele. Hoewel Mooi Zeeland zich gis teren officiéél presenteerde, hebben de leden zich in hun kle derdracht al laten zien bij de re ceptie voor de nieuwe burge meester E. Gelok en in het kerk je van Ellesdiek toen de KRO daar kwam filmen. Volgens J. de Dreu, een van de oprichters van Mooi Zeeland, zijn er na de oprichting veel po sitieve reacties gekomen. Het aantal leden groeit gestaag en nadert ondertussen, de vijftig. „Met onze klederdracht probe ren we Zeeland weer een plekje op de kaart te geven", aldus De Dreu gisteren. De presentatie van de nieuwe klederdrachtgroep, bleef enigs zins beperkt. „De mensen moe ten wel nieuwsgierig blijven", vindt De Dreu. ziekenauto's blijven gewoon in de garage staan. Wel kijkt een team van deskundigen of de be trokkenen op het stadhuis snel en slagvaardig met de ramp kunnen omgaan. Het verloop van de ramp is niet denkbeeldig. Een windhoos trekt over het grondgebied van Goes, van Oud-Sabbinge over het recreatiegebied Schelphoek tot aan de sluizen van Kats. Het aantal slachtoffers is onbekend, maar loopt in ieder geval in de tientallen. Het gebied wordt af gezet en er treedt een noodver ordening in werking. Vier uur na de melding van de ramp meldt de burgemeester Van dei- Zaag de eerste cijfers: de wind hoos heeft drie campings volle dig platgewalst, dertig slachtof fers zijn geborgen en er is nog een onbekend aantal vermisten. Talrijke boten dobberen omge keerd in het Veerse Meer. Tot in de ziekenhuizen van Rotterdam en Utrecht worden gewonden opgevangen en verzorgd. Tijdens de oefening moeten de deelnemers snel beslissingen nemen: busmaatschappij Con- nexxion inschakelen om het vervoer van campinggasten te regelen, opvang voor de dakloze toeristen verzorgen en ook de aanwezige pers te woord staan. Dat laatste is nog wel voor ver betering vatbaar, meldt consul tant R. Schweden van bureau CMG, dat de oefening mede or ganiseert. Een eerste persconfe rentie is immers van immens be lang, zeker als er veel doden te betreuren zijn. Van der Zaag mag zich nog wel een beetje be- drukter opstellen, meldt Sch weden. Ook de communicatie tijdens een ramp is nog een zwak punt. De deelnemers laten de con stant rinkelende telefoons vaak gaan, luidt de kritiek. Daardoor zijn ze moeilijk bereikbaar. Maar verder is er veel lof aan het adres van de deelnemers van de rampenoefening, in het bijzon der voor burgemeester Van der Zaag. „U bleef rustig en hield alles goed onder controle", aldus Schweden. En dat is minder ge bruikelijk dan het lijkt, sloot hij af. „Ik heb elders al vaak genoeg gezien dat het volledig uit de hand loopt." Sager Al Qatil protesteerde gisteren voor de rechtbank in Middelburg tegen een uitspraak van de rechter. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Sager Al Qa til uit Terneuzen protesteerde gisteren in Middelburg tegen zijn behandeling door justitie. Hij verloor een rechtszaak, waardoor hij zijn kinderen nu twee j aar niet gezien heeft. Door voor de rechtbank te proteste ren, hoopt hij aandacht te krij gen voor zijn situatie. „Ze hebben mijn leven kapot gemaakt", zegt Al Qatil. 'Ze', dat zijn de officier van justitie, de politie en de rechters. Hij laat littekens zien: veroorzaakt door een politiehond toen hij ruim een maand geleden werd aange houden. „Een ander hebben ze helemaal opgevreten", zegt hij verontwaardigd. Hij heeft een straatverbod gekregen. Hij mag niet in de buurt van zijn ex ko men. Dat hij haar toch heeft las tig gevallen, is niet waar, be weert Al Qatil. „Ik heb niemand gestalkt, daar is geen bewijs van." Uit protest tegen het optreden van politie en justitie heeft hij besloten een dag te vasten. Van een hongerstaking is voorals nog geen sprake. „Dit is de eer ste stap in mijn actie. Voor de rest vertel ik niets. Ik weet niet wat ik ga doen, misschien zit ik hier wel elke week." Hij voelt zich, als Palestijn met een Ne derlands paspoort, onrecht aan gedaan. „Ik ben twaalf jaar in Nederland. Ik wil gelijkwaardig behandeld worden." Als hij zich echt opwindt, komt ook alle frustratie over zijn ge boorteland eruit. Hij maakt van de gelegenheid gebruik om aan dacht te vragen voor de toe stand in Israël. Mensen hebben geen idee wat zich echt afspeelt in de bezette gebieden, vindt Al Qatil. „Het is niet makkelijk om Palestijn te zijn. We worden overal ter we reld vervolgd." 40 Jaar Amnesty International en nog steeds worden de meest elementaire mensenrechten geschonden. Dagelijks en wereldwijd. Geen reden voor een feestje dus. Maar ook geen reden om bij de pakken neer te zitten. In de afgelopen jaren hebben we ontegenzeglijk veel bereikt. We hebben onschuldigen vrij gekregen. Martelingen werden voorkomen. Schenders van mensenrechten zijn op hun daden aangesproken. Dat kon dankzij mensen die protestbrieven schreven. Tegenwoordig doen we dat ook met andere middelen. Onze SMS- en e-mailacties laten zien dat we ongekend snel en effectief kunnen reageren. Via het Wereld Wijde Web kunnen we mensen over de hele wereld informeren en mobiliseren. En u kunt via onze internetsite meteen lid worden. En via de bon natuurlijk. Want hoe hard wij ook strijden, ons werk is nog niet gedaan. Nu bent u aan zet. 020-626 44 36/giro 454000www.amnesty.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36