Werkgroep bestrijdt bruine rat Er komt veel kijken bij Dijkval PZC I Museum De Blikvanger toont kinderschoentjes en kijkdoosjes 17 Tunnelbedrijf vraagt aandeelhouders hoger budget Bundeling van krachten is enige manier om probleem efficiënt aan te pakken Nierpatiënten Dominee Visser in Zierikzee Schouwse drankrijder gesnapt Drankrijder flink in de olie Boetes voor Vlissinger Drank gestolen uit kantine Brandje bij Van Westen Diefstal uit auto's in Ovezande Stereo's weg uit winkel Vlissingen weekenddiensten vrijdag 12 april 2002 doorWout Bareman TERNEUZEN-DeNVWester- scheldetunnel gaat met de aan deelhouders praten over ver hoging van het budget voor de bouw. De post onvoorzien van 5 procent blijkt niet toerei kend. De budgetoverschrij ding wordt voornamelijk ver oorzaakt door tegenvallende loon- en prijsstijgingen. Die vormen een niet te beïnvloeden aanslag op het bouwkapitaal. Bovendien kostten de wegen en kunstwerken op Zuid-Beve land én de aanleg van het Tol- plein meer dan was geraamd. Dat blijkt uit de jaarrekening 2001. De post Ontwerp en Bouw steeg vorig jaar ten op zichte van 2000 met bijna 190 miljoen euro van van ruim 284 miljoen naar 474 miljoen. De toename had alles te maken met de voortgang van de bouw, waarvan de NV inmiddels 73 procent van de totale kosten aan tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde heeft vergoed. Algemeen directeur T. Buis van de NV noemt de budgetover schrijding 'nauwelijks rele vant'. „Het gaat om een be perkt bedrag. Er zijn twee mo gelijkheden om de overschrij ding te dekken: ofwel geven we extra aandelen uit ofwel zoe ken we extra financiën op de kapitaalmarkt. Maar de zaak is nu zo urgent dat we nu op stel en sprong bij de aandeelhou ders moeten aankloppen. Mede door toedoen van de loon- en prijsstijgingen is de rendementsverwachting voor de exploitatiefase iets naar be neden bijgesteld: van de tot nu aangehouden 8,2 procent naar 7,9 procent. Daarmee worden ook de hoge re beheer- en onderhoudskos ten opgevangen. Buis: „Die stijging heeft vooral te maken met aanpassingen in het on derhoudscontract. In het oor spronkelijke contract was er bijvoorbeeld nog vanuit ge gaan dat de zuidelijke toerit zou lopen tot aan de Hoekse- weg. Dat is nu de N61 gewor den, waar we bovendien de verplichting op ons hebben ge nomen om de huidige aanslui ting - een rotonde - binnen tien jaar te vervangen door een on gelijkvloerse kruising. Boven dien spreken we nu over dub bele rijbanen zodra het ge bruik van de tunnel toeneemt. Al die zaken zijn nu verwerkt." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De opmars van de bruine rat in Zeeland is nog niet gestuit. De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) sloeg vorig jaar alarm naar aan leiding van de groei van de rat- tenpopulatie in de provincie. Er wordt op korte termijn een spe ciale werkgroep in het leven geroepen die de krachten van gemeenten en waterschap Zeeuwse Eilanden moet gaan bundelen. Met name in het buitengebied werd het schadelijke knaagdier in toenemende mate gesigna leerd. Op campings in de Schouwse Westhoek dook het dier op en in de omgeving van veehouderijen, fabriekscom plexen en graansilo's bleken complete haarden te zitten. Er werd weliswaar nog niet van een plaag gesproken, maar de VZG achtte de situatie toch der mate verontrustend dat zij aan de bel trok. Door allerlei omstandigheden, stelt adjunct-secretaris van de VZGL. Klaasse, is de intensive ring van de bestrijding van de muskusrat nog niet van de grond gekomen. „Het punt is dat als je zoiets met zeventien gemeenten gezamenlijk aan wil pakken, dan zul je ook met ze ventien gemeenten overleg moeten voeren. En dat kost tijd. Maar het is zeker een probleem dat aandacht nodig heeft." Speerpunt voor de werkgroep wordt het werken aan goede voorlichting. „Want je kunt veel ellende voorkomen door goed GOES - Siem Buijs, oud-huis arts te Goes en CDA-Tweede Kamerlid is morgen te gast bij de Nierpatiënten Vereniging Oosterschelde in Goes. Buijs gaat in op de wachtlijsten, de lange wachttijden voor nier transplantatie en het verschil met België. Het Kamerlid is gastspreker op een thema-dag van de vereniging rond 'De Bloeddruk van de nierpatiënt' in Motel Goes. Tijdens de bij eenkomst geeft dr. Lavrijssen een lezing en vertelt een apothe ker over medicijngebruik bij nierpatiënten. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 15.50 uur. ZIERIKZEE - Dominee Hans Visser van de Pauluskerk in Rotterdam komt zondag 14 april naar Zierikzee voor een themabijeenkomst over hoop en liefde. Visser staat bekend om zijn gastvrije optreden jegens drugsverslaafden en daklozen. Nadat hij in de Gasthuiskerk van de vrijzinnige gemeente Zierikzee de dienst heeft ver zorgd, is er gelegenheid voor discussie. Aanvang 11.00 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl met afval om te gaan. Als een boer bijvoorbeeld oogstresten op de akker laat liggen, komen daar ratten op af. Als je zorgt datje akkers en je erf schoon zijn,valt er voor de rat veel min der te halen." Volgens Klaasse is bij de ge meenten nog veel onduidelijk heid over in hoeverre de bestrij ding van de bruine rat een gemeentelijke taak is. Die on duidelijkheid vertaalt zich in grote verschillen in aanpak tus sen de verschillende gemeenten. „Er wordt echt van alles geroe pen en gedaan. Sommige doen er heelmaal niks aan, anderen grijpen alleen bij meldingen van overlast in en weer andere ge meenten doen het weer anders. Waar wij naar toe willen is een uniform beleid. Dat is het effec tiefst." De bestrijding van de bruine rat heeft bij waterschap Zeeuwse Eilanden niet de hoog ste prioriteit. Wel wijst DLaing van het waterschap het feit dat de bijvangst van bruine ratten ten koste gaat van de muskus- rattenbestrijding. Vorig jaar vonden de medewerkers van het waterschap zo'n 1500 bruine ratten in vallen die eigenlijk voor muskusratten bestemd waren. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de onbe doelde bijvangst 500 bruine rat ten. „En dat is toch lastig, want de muskusrat is heel schadelijk voor de dijken." Bij de gemeente Schouwen- Duiveland ligt de nadruk wat betreft de bestrijding van de bruine rat bij het oplossen van overlast. N. Eilers van de ge meentelijke afdeling reiniging hecht net als Klaasse veel be lang aan het verstandig omgaan met afval. „Als je bijvoorbeeld een restant veevoer laat slinge ren, betekent dat een feestmaal voor de bruine rat. En dat moet je niet hebben." Exacte cijfers over de populatie bruine ratten op Schouwen-Duiveland heeft Eilers niet voorhanden. „Maar het zijn er in ieder geval wel een stuk meer dan een jaar of vier, vijf geleden. Er wordt intensief gerepeteerd voor het ballet over de eeuwige strijd tegen het water. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er gebeurt van alles in de grote zaal van het MFC in Zierikzee. Midden op de vloer kronkelen een man en een \touw zich in gracieuze houdin gen. Ze volgen exact de voor beelden van de frêle, donkerha rige vrouw recht voor hen. In diverse hoeken van de zaal zoe ken mannen, vrouwen en kinde ren blauwe en gele poncho's uit en wurmen zich daar vervolgens in. De structuur lijkt zoek in dit bonte gezelschap, maar dat blijkt reuze mee te vallen. Uit eindelijk overwint de discipline tijdens een repetitie voor Dijk val. Een historisch openluchtspel staat er niet zomaar. Straks, bij de spectaculaire opvoeringen in de haven van Bommenede bij Zonnemaire, lijkt het wellicht vansprekend dat spelers in een boeiende choreografie soepel bewegend de eeuwige strijd tus sen land en water verbeelden. De meeste toeschouwers heb ben geen weet van het zweet dat eraan vooraf ging. Ook de spe lers zijn dan het eindeloos repe teren vergeten. Dan wel, maar nu is het nog even afzien. Beetje toneelspelen binnen een grote groep is best leuk, maar geeste lijk vader Cees Möhlmann legt de meetlat bewust hoger. Dijk val moet als nieuw historisch openluchtspel een indrukwek kend resultaat worden van spel, muziek, zang, dans en vormge ving. Bovendien komen op deze manier onvermoede talenten bovendrijven. Sommige mannen die voorheen gruwden bij de gedachte aan 'ballet', verbeelden nu vol over gave een golf op de speelvloer. Hun inzet dwingt respect af. Er zijn ongetwijfeld leukere din gen te bedenken dan de hele avond zo'n dans te moeten repe teren, maar een groep die echt wil presteren, kan niet met min der. Beurt Inzet, discipline en geduld zijn vereist tijdens het maken van zo'n historisch openluchtspel. Met 120 deelnemers is het vaak wachten op je beurt, maar als je er op het juiste moment net even niet bent, dupeer je de rest. Ada van der Sluis-de Oude kent na drie producties dit procédé in middels wel. Ze heeft er geen moeite mee; ze vindt dat er veel plezier tegenover staat. Ada zingt dat het een lieve lust is en verraste in De Ridderslag al met haar solo als de marskraamster Cecilia. Ongetwijfeld gaat ze dat met haar lied Als de wind waait in Dijkval weer doen. „Ik zong vroeger regelmatig in een gospelband. Af en toe doe ik het nog weieens bij diverse combo's, maar voor zo'n groot publiek als bij deze producties is het extra leuk", zegt Van der Sluis. Tekstschrijver/regisseur Cees Möhlmann en componist Mar van der Veer mogen zich geluk kig prijzen met meerdere zang talenten binnen de cast. Marjo lein Kloet bijvoorbeeld ontroert tijdens de repetities steeds weer iedereen met haar lied Als ik soms in nachten. Bovendien is het niet alleen haar stem, maar ook haar uitstraling die doet vermoeden dat ze op dit gebied een gedegen opleiding achter de rug heeft. Ze blijkt echter het theatrale talent spontaan bij de hand te hebben; ze studeert rechten. Hoger niveau Ook Margreet Baakman laat straks haar heldere stem weer over het speelvlak weerklinken en weet Guus Hoogerheide in het duet Wie kan een mens gelo ven? mee te tillen naar hoger ni veau. Spel, dans en zang verbeelden straks dat de strijd tegen het water van alle tijden is. In Dijk val gebeurt dat aan de hand van een verhaal waarin de dijkval- len in het Zuidland van Schou wen centraal staan. Onbenul bij de dijkgraven, machtswellust van de edelen én de invloed van de kerk droegen ertoe bij dat de bevolking die dijkvallen als een straf van God beschouwde. Te gen vooruitstrevende ideeën van de Brabantse dijkenbouwer Andries Vierlingh ontstond veel weerstand, met als gevolg dat het vruchtbaarste deel van Schouwen geleidelijk in de gol ven van de Oosterschelde ver dween. De kaartverkoop voor Dijkval begint half mei bij de VW-kan- toren op Schouwen-Duiveland. Advertentie Kees den Herder Interieursfyling Walcheren Met blote voeten over wol, katoen of linnen van Van Besouw. Dat is lekker Anders, maar net zo lekker als pierewaaien langs het strand. Natuurlijk mag iedereen zijn schoenen aanhouden. Daar kan zo'n vloer wel tegen. Die blijft net zo mooi. Maar we blijven erbij: niets is zo ontspannen als het echt voelen van de zuivere Van Besouw-kwaliteit. door Ali Pankow RENESSE - De bonte verza meling eieren in museum De Blikvanger in Renesse heeft plaats gemaakt voor een in ternationale collectie kinder schoentjes van Jacqueline Dingemanse uit Grijpskerke ien voor opmerkelijke minia- tuurkijkdoosjes van Liesbeth Schotel en Coby Ruigrok uit Oostvoorne. Voor Dingemanse begon het verzamelen van kinder schoentjes met een vaal, bruin suède en schuin afgelopen paar. Het paar vertederde haar en ze kocht ze, tijdens een vakantie in Oost-Europa. Dat was het begin van de tra ditie tijdens elke vakantie als souvenir een paar kinder schoentjes mee terug naar huis te nemen. Familie en vrienden zochten ijverig mee voor haar. Zo ontstond er een collectie met exemplaren on der meer uit Marokko, Grie kenland, Joegoslavië, India en Guatemala. Schotel en Ruigrok verzame len niet, maar maken zelf pop penhuizen en kijkdozen. Vaak zijn ze gezamenlijk aan de slag met elektrische figuur zaag en een miniatuur-boor machine. Schotel verzorgde enige tijd lessen in miniatuur- bouw in het dorpshuis in Oostvoorne. Ruigrok was een van de enthousiaste cursisten. Nu vormen ze samen met en kele andere vrouwen een hob byclubje dat eenmaal per twee weken bijeen komt. Ze wisselen ideeën uit, bezoeken een beurs of maken zelf iets. Het hergebruik van schijn baar waardeloze materialen staat daarbij centraal. Een deel van hun collectie stelden ze tijdelijk beschik baar voor de expositie in De Blikvanger. Zo is er een kap van een naaimachine te zien die tot stoffenwinkeltje werd ingericht. Verder prijken er een cafeetje, een bedrijfje van een timmer man, een kaaswinkel tj e en een compleet ingerichte Pipo-wa- gen. Aan de verzameling van het oude blikken-museum zelf zijn enkele bijzondere exem plaren toegevoegd. Zo is er nu een koekblik met een spel erin te zien, evenals een piepklein blikje met de afmeting van een dubbeltje, waar vroeger saf fraan in heeft gezeten. De boekentafel biedt infor matie over het maken van mi niaturen. De vaste openings tijden van De Blikvanger zijn op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur. Zondagmiddag 14 april is De Blikvanger al open vanaf 13.00 uur, evenals op de zondagen 28 april en 19 mei. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Willemsweg in Schoondijke werd donderdag dm 14.50 uur een 56-jarige automobilist uit Burgh-Haamstede betrapt op rijden onder invloed. Hij had bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Er werd proces-verbaal opgemaakt en hij kreeg een rijverbod van 5 uur. NEELTJE JANS - Op de N57 bij Neeltje Jans is donderdag om 16.30 uur een 42-jarige automobilist aangehouden wegens rijden onder invloed. Hij had meer dan drie keer de toegestane hoeveelheid gedronken. Bij nadere controle bleek dat het rij bewijs van de man in februari was ingevorderd maar dat de man het nog niet had ingeleverd. Dat mocht hij alsnog doen. De man kreeg een rijverbod van 7 uur. VLISSINGEN - Een 30-jarige Vlissinger heeft in de nacht van woensdag op donderdag twee processen-verbaal gekregen. De man werd aangehouden op de Prins Hendrikweg in Vlis- singen. Hij bleek 3,5 maal de toegestane hoeveelheid gedron ken te hebben. Bovendien gaf hij bij zijn aanhouding een valse naam op. VLISSINGEN - Uit een kantine van een sportvereniging aan het Baskenburgplein in Vlissingen is in de nacht van woens dag op donderdag een hoeveelheid drank weggenomen. De daders forceerden de toegang en namen verschillende soorten drank mee. De waarde is niet bekend. Diezelfde nacht werden aan de achterzijde van een horecage legenheid in de Lange Kerkstraat in Goes negen kratten fris drank, 26 pakken chocomel en 24 pakken vruchtensap weg genomen. Hier beliep de schade aan gestolen spullen enkele honderden euro's. GOES - Kortsluiting in de bedrading in het plafond bij Van Westen Mannenmode aan de Lange Vorststraat in Goes heeft gistermorgen rond een uur of elf tot een klein brandje geleid. De schade is beperkt gebleven tot de elektrische bedrading. Rook- en waterschade liep de winkel niet op. De brandweer Goes rukte - omdat het om een melding in de moeilijk bereik bare binnenstad ging - uit met veertien man, de ladderauto en twee tankautospuiten. Na een gat in het plafond te hebben gezaagd, kon de brand worden geblust. OVEZANDE - In de Oud Ovezandseweg en de Strobbelhoek- straat in Ovezande werden in de nacht van woensdag op don derdag twee personenauto's opengebroken waaruit de auto- radio/cd-speler werd weggenomen. De waarde van de appa raten bedraagt enkele honderden euro's. VLISSINGEN - Uit een winkelpand in de Spuistraat in Vlis singen werden donderdag tussen de middag uur drie stereo combinaties gestolen. De totale waarde van de apparaten be draagt enkele duizenden euro's. foto Marijke Folkertsma zaterdag 13 en zondag 14 april 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee, tel. (0111413965. Spreekuur van 11.00-11.30 uur, Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111) 461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: M. v d. Berg, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Tandartsen: H. A. Boom- de Keizer, Westerbanweg 14, Burgh-Haamstede. (0111) 653103 Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09 00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Bovenstaand kerkorgel stond vroeger in de Nederlands Hervormde Kerk te Eikerzee. Gelukkig werd voor de afbraak van dit pittoreske kerkje door Monumentenzorg deze fraaie interieurfoto gemaakt van kerk en orgel. Het was een zaalkerkje en wat vooral opvalt is het vlakke pla fond in het gebouw. Het was in wendig twintig meter lang en ongeveer acht meter breed. In clusief de gesloten zijbanken voor de notabelen was er ruimte voor 225 kerkgangers. Na de af braak van de kerk werd de ei kenhouten kansel overgebracht naar de kerk van Renesse. Het pijporgel werd bij de sloop kort en klein geslagen. Het orgel was in 1914 door de firma Dekker uit Goes gebouwd en geplaatst. Van 1929 tot 1953 was Th. Tuiten organist in deze kerk en Kees Vlaander heeft ge ruime tijd als 'urgeltrapper' ge fungeerd. Schouwen-Duiveland in oude ansichten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35