Als een wervelwind door Delta Schilderen met naald en draad Amateurs strohalm in te lange Oklahoma! Geschenken van Toorop aan P.C. Boutens onder de hamer Middelburg verandert weer in boekenstad Matthaus in 2003 tweemaal in Aardenburg lezers schrijven Rovrnt vanuit het strakke Zeeuwse Imago V Thema-avond Joop de Back Prijs voor striptekenaar door Maurits Sep Een wervelwind. Een racewagen. Als iets Joop de Back kenmerkt, is het wel de snelheid waarmee hij precies een jaar geleden bij Delta Nutsbedrijven aan de slag is gegaan. Hij oogst waarde ring en kritiek. Want er moet wel veel gebeuren bij Delta, maar niet alle werknemers kunnen zijn tempo volgen. „Hij moet oppassen dat hij niet strui kelt over zijn eigen haast." De Back volgde Pieter Stoter op als di recteur van het Zeeuwse nutsbedrijf. Stoter had in de 38 jaar dat hij bij het bedrijf werkte, waarvan 30 als direc teur, nadrukkelijk zijn stempel op Del ta gedrukt. In een jaar tijd is het De Back al gelukt de onderneming een beetje naar zijn hand te zetten. „Hij heeft vanaf de eerste dag een aan tal dingen in gang gezet. Zaken die in het slop waren geraakt, zoals de invoe ring van een nieuwe bedrijfsstructuur en een nieuw informatiesysteem, heeft hij eruit gehaald", complimenteert Pe ter Louwerse, voorzitter van de onder nemingsraad. Het was ook hard nodig, zegt De Back zelf. „Delta was een moloch met veel dochterondernemingen. Nu hebben we een doelmatige en slagvaardige struc tuur met vijf divisies en elk een eigen directeur. De manier waarop we nu in vesteren, is goed nadenken, gedegen voorbereiden. Voorzichtiger, minder emotioneel. Niet in één dag een beslis sing nemen. Dat heb ik goed geleerd bij Pechiney." Maar als het doel eenmaal is gesteld en de route uitgestippeld, dan is hij daar nauwelijks van af te brengen en al hele maal niet meer te stoppen. „Alleen als je met hele goede argumenten komt", weet een medewerkster. Zijn voorlichter Mirjam van Zuilen be vestigt dat. „Maar als die goed zijn, luistert hij wel." Louwerse vergelijkt de directeur met een racewagen. „In een hoog tempo is die moeilijk bestuurbaar. Een goeie coureur lukt dat. En lukt het niet, aan wie ligt dat dan?" Veeleisend, is een kwalificatie die veel vuldig valt. Een medewerkster vertaalt het in perfectie. „Voor zijn allernaaste medewerkers is hij soms lastig. Maar omdat hij ook veel van zichzelf eist, be grijp je het wel", vindt Van Zuilen. Dat hoge ambitieniveau gaat echter ge paard met ongeduld. De onderne mingsraad, de vakbond, personeelsle den en aandeelhouders waarschuwen voor al te veel snelheid. „Hij wilde in no time adviezen van ons: boem, dat doen we even. Wij hebben gezegd: ho, we ne men de tijd", herinnert or-voorzitter Louwerse zich. MIDDELBURG - Het centrum van Middelburg verandert 5 mei voor de vierde keer in een grote boekenkast. Naar verwachting melden zich ongeveer tachtig verkopers van allerlei soorten boeken. De deelnemers aan Middelburg Boekenstad komen niet alleen uit de provincie, maar ook tfan daarbuiten. Zo komen onder meer twee scheepvaartantiqua riaten en een uitsluitend in En gelstalige boeken handelend antiquariaat. Ook de grootste, mobiele boekenkast van Europa uit Amsterdam, is weer van de partij. Organisator G. de Rooij vindt het geen probleem dat in Vlissingen op 5 mei een groot schalig Bevrijdingsfestival wordt gehouden. Hij verwacht dat mensen hun tijd verdelen over beide evenementen. De boekenmai-kt wordt gehou den op de Markt en een deel van de Lange Delft. Het vrije podi um, vorig jaar een probeersel, verdwijnt weer wegens gebrek aan belangstelling bij de schrij vende amateurs. AARDENBURG - Omdat vol gend jaar in Aardenburg 50 jaar Matthaus Passion wordt ge- vierd, wordt de traditie van de uitvoering op de zaterdag voor Palmzondag doorbroken. In 2003 wordt een extra uitvoe ring verzorgd. De eerste is op vrijdagavond 11 april en de tweede op zaterdagmiddag 12 april. Beide uitvoeringen vin den plaats in de Sint Baafskerk en worden verzorgd door kooi en orkest van de Nederlandse Bachvereniging, die al enkele decennia de Matthaus in de au thentieke uitvoering brengt. Medewerking verlenen de Jon gens van het Kathedraalkoor Sint Bavo Haarlem, Markus Butscher (tenor, evangelist), Georg Zeppenveld (bariton, Christus), Salomé Haller (so praan), Margriet van Reisen (alt), Marcel Beekman (tenor) en Stephan MacLeod (bas). Als di rigent is Marcus Creed ge vraagd. vrijdag 12 april 2002 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verscta I nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietild beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de! redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. I Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re! dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overqt weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. J land. Tsjonge, daar zal heel Ne derland van wakker liggen! H; had het wel geweten. De dag dat die vermaledijde overheids! campagne over zuinig autorij den begon en ik een poster zag met wéér dat Zeeuwse margari- netrutje sprong ik bijna uit mijn vel van woede. Ik had als pro. vincie een rel van de eerste (communicatieve) orde ge. schopt. Ik had al die abri's over- geplakt en alle landelijke media ingeschakeld: zijn ze daar ia Den Haag nou helemaal besode! mieterd! Ik had een bloot Zeeuws margarinetrutje over het strand laten rennen, haar klompen en klederdracht bran dend op het kampvuur achter latend, zoiets. Want; imago's I zijn hardnekkig, laat staan ne-1 gatieve imago's. Om een nega tief imago te doorbreken zul je diegenen die dat imago hebben I gevormd en zij die dat imago blijven bevestigen communica- j tief hard aan moeten pakken. En dat doet deze campagne al i helemaal niet. Erger nog: deze I ingetogen en slecht - tegen het amateuristische aan - uitge voerde campagne bevestigt al leen maar het negatieve beeld dat mensen van buiten de pro vinciegrenzen over ons hebben. Ik las in de Goedemorgen al ie mand die het had over Weh- kamp-truitjes (ook een negatief imago) en truttige figuranten. Nee, het komt op deze manier absoluut niet goed met ons ima go. En dat spijt mij oprecht zeer. Jan Kooren 't Schuttebochtm Oostbury De situatie verslechtert snel in de Palestijnse gebieden. Stad na stad wordt ingenomen door het Israëlische leger. Een groot aan tal doden onder de Palestijnse bevolking is het gevolg. Er is zelfs sprake van massa-execu ties door de Israëli's. Het lijkt, dat Sharon de raad heeft opge volgd van legerofficieren, die keihard optreden voorstonden, zelfs de uitroeiing van het Pa lestijnse volk. De Israëli's noe men het een oorlog tegen de Pa lestij nen, maar hoe flink is het om met vliegtuigen en tanks te vechten tegen mensen met al leen maar geweren en explosie ven? Enige jaren geleden vond de NAVO het nodig om Joego slavië te bombarderen, toen daar mensen werden omge bracht. Gebeurt in Israël nu niet hetzelfde? En moeten we daar om Israël ook niet platgooien? Keihard optreden tegen de oor logszuchtige Sharon en zijn kompanen is de enige taal, die zij verstaan. Tezamen met een goed gecontroleerde blokkade tegen Israël en een boycot van Israëlische producten, doen Sharon wel stoppen met zijn ge nocide van Palestijnen. Moge lijk, dat de vredesactivisten in Israël zo'n duidelijke stem krij gen, dat Sharon wordt afgezet. Dan is de weg vrij om hem uit te leveren aan een Internationaal Tribunaal om berecht te worden voor misdaden tegen de mens heid. Hij is een tegenstander van vrede en is er alleen maar op uit om het Palestijnse volk te ver nietigen. Europa treedt op en laat het niet bij zinloos geklets alleen! Laten we ons bekomme ren om de Palestijnen. Zij heb ben lang genoeg geleden. J. Dispa Van der Helstlaan 27 Zeeland wil nu wel eens einde lijk af van dat negatieve imago. Dat moet gaan lukken onder de alles doodslaande slagzin 'Wel kom in Zeeland'. Een bibberige, nauwelijks hoorbare lokroep GOES - Fysiotherapeut M. van Dijk vertelt dinsdag 16 april in I Goes over de behandeling van lymfe-oedeem na een borstam- putatie of borstsparende opera- j tie. Van Dijk is gastspreker tij-1 dens een thema-avond van de Borstkanker Vereniging Neder-1 land. De bijeenkomst begintom 20.00 uur in de vergaderzaakan het Maatschappelijk WerkOos- terschelderegio aan de Zona- I bloemstraat in Goes. Joop de Back is zeer voortvarend aan de Aandeelhouder en gedeputeerde voor energie Toine Poppelaars: „Hij is soms te resoluut. Hij heeft al heel snel zijn standpunt bepaald. Dan pas voert hij overleg met belanghebbenden. Soms moet hij weer een stapje terug doen. Uiteindelijk kom je wel op hetzelfde punt uit. Hij heeft onze wensen wel in gewilligd. Maar hij moet leren wat eer der te overleggen." Ad van der Maden, AbvaKabo: „Delta is een complex bedrijf, dat klaarge maakt moet worden voor de commerci ële markt. Dat dient wel zorgvuldig te gebeuren. Hij heeft te veel potten op het vuur staan. Hij is te voortvarend. Een slag gegaan en heeft Delta Nutsbedrijven i wervelwind." De nieuwe lichting jon geren (vooral commercieel medewer kers en IT'ers) kan zijn tempo volgen, maar zeker de oude trouwe werkne mers dreigen af te haken. Van der Ma den vreest een tweedeling. „Die com merciële mensen zijn de goudhaantjes. Daarmee moet het geld verdiend wor den en zij mogen dus wat kosten. Het is de taak van de directeur alles bijeen te houden." Van Zuilen: „Hij bezit een enorme da dendrang. Daardoor vergeet hij inder daad wel eens dat er mensen zijn die meer uitleg nodig hebben." Louwerse hoopt dat hij desondanks de mensen achter het beleid blijft zien. Een echte topmanager kan dat, zegt Van der Ma den. „En De Back wil een topmanager zijn, hij wil die achting graag hebben. In potentie is hij ook een captain of in dustry in Zeeland. Maar het is een slechte eigenschap als je vindt dat men sen te snel zeuren. Dan verlies je draag vlak." De kleine grote man beseft dat wel, maar verschilt toch van mening. „Ik merk op de werkvloer dat men die veranderingen juist graag wil. En dat het tempo dat de mensen aankunnen, hoger ligt dan de buitenwereld denkt." rap tempo op de schop genomen. foto Dirk-Jan Gjeltema De Back kijkt terug op een jaar met ups and downs: succesvolle campagnes voor internet via de kabel en groene stroom werden afgewisseld met een grote gasstoring en een serie stroomsto ringen. „Een crisis is wel eens goed. Wé hebben er veel van geleerd. Bijvoor beeld hoe je projecten van begin tot eind moet begeleiden. En we mogen trots zijn op hoe we de gasstoring heb ben opgelost." Media-aandacht Zoals hij goede prestaties van zijn per soneel waardeert en beloont, zo ver langt De Back ook waardering voor zijn bedrijf. In het bedrijfsblad Delta Sig nalen beklaagt hij zich erover dat het 'heelmoeilijkis de aandacht van de me dia te krijgen voor positieve ontwikke lingen in het bedrijf'. „Hij kan er niet goed tegen als Delta in de krant wordt aangevallen in wat hij 'zogenaamd humoristische stukjes' noemt", verklaart Van Zuilen. „Niet omdat hij achting zoekt, maar omdat hij moet waken voor het imago van Del ta. Zijn eerste prioriteit ligt bij het be drijf. Maar natuurlijk, alles wat aan dacht meebrengt, bevalt hem wel." kunst cultuur De kimono's en quilts inde kerk van Groede verschillen soms als dag en nacht van elkaar door de keuze voor hele rustige of juist wat druk kere stoffen. foto Charles Strijd door Anita Tournois GROEDE - Een quiltkring van kunstzinnige dames uit Goeree- Overflakkee exposeert op uit nodiging van Het Vlaemsche Erfgoed quilts van kerkramen en kimono's in De Lutherse kerk in Groede. De quilts zijn met de hand ver vaardigd en opgebouwd uit prachtige zijden stoffen. Wil Bonman, Cobie van der Endt, Marina Blauwboer, Annemieke Wildemans, Gerda Helmsing, Astrid Baumann, Suuske Melis sant, Janny Vermaat, Toos Ro berts, Kok de Jager en Janny Maat tekenen en schilderen met naald, draad en kleine lapjes stof. De ene keer effen, dan be drukt met geometrische motie ven. Aan de wanden hangen quilts van kerkramen met titels als Kerkraam 1997, Chartres, Glas in lood, geïnspireerd op schilde rijen van moderne kunstenaars als Paul Klee en Rosina Wacht- meister en Franz Marc of hun oorsprong vindend in persoon lijke gebeurtenissen Linda's keuze, Uitzicht op een fantasie dorp.) Bijzonder is ook een obi (Japan se gordel) van Wil Bouman, een langwerpige quilt, met een spi raal van waaiers opgebouwd uit minieme lapjes met verschillen de kleuren die prima tot hun recht komen op de zwarte on dergrond. Dit principe komen we tegen in alle werken. Altijd wordt uitgegaan van een basis- kleur, die tevens gebruikt wordt voor de omlijsting. Elk werk krijgt een andere ondertoon door de verschillende kleurstel lingen waarmee gewerkt wordt. De kimono's zijn opgehangen aan gekruiste bamboestokken, waardoor ze zachtjes heen en weer wiegen. Niet alleen de bui tenkant van deze gewaden is bijzonder, ook de binnenkant mag bekeken worden. Kosten noch moeite zijn gespaard om de kledingstukken allure te geven. Eindeloos geduld, inspanning en een vooropgezet plan zijn on ontbeerlijk om zulke resultaten te bereiken, maar het loont ze ker de moeite. Het is dé eerste keer dat de quilt kring in Zeeland exposeert. Eerder was de expositie te zien in de Grote Kerk van Breda. Het bekijken van de tentoonstelling kan aangevuld worden met luis teren, want vanavond wordt om acht uur een concert gehouden in De Lutherse kerk. Twee mu zikanten, Joris Van den Hauwe door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De in Mid delburg geboren dichter P.C. Boutens (1870-1943) ver trok op twintigjarige leeftijd uit Zeeland. Toch verloochen de hij zijn afkomst niet. Al zijn vakanties bracht hij door op Walcheren. Vooral Domburg kon hem bekoren. Het ligt voor de hand dat hij - een van de be langrijkste Nederlandse dich ters van zijn tijd - daar ver keerde met Jan Toorop, aan het begin van de eeuw zonder twij fel de invloedrijkste kunste naar in Nederland. Toorop portretteerde Boutens en schonk hem enkele kunst- Toorops ingekleurde tekening 'Veldarbeiders werkend voor de Hoge Hil in Domburg 1905'. foto Ruben Oreel (hobo) en Yves Storms (gitaar), brengen werken van onder an deren Kovacs, Eastwood, Ma- chado en Piazzolla. werken. Twee daarvan worden volgende week geveild bij het Zeeuws Veilinghuis in Middel burg. Daar komt een deel van Boutens' boedel onder de ha mer. Naast onder meer twee ta feltjes, een kast, een vijzel en een ivoren doosje gaat het om een ingekleurde tekening van 'Veldarbeiders werkend voor de Hoge Hil in Domburg 1905' en een prent van een biddend meisje. Voorstudie De eerste bevat de opdracht 'v Boutens', Het gaat duidelijk om een voorstudie, omdat Toorop ook aanwijzingen over de kleuren in de tekening heeft geschreven. Toch is de teke ning, wellicht omdat het een cadeau was voor Boutens, door Toorop mooi ingelijst. Bij het biddende meisje staat: 'Aan mijn vriend en dichter P.C. Boutens'. Tentoonstelling t/m 24 april in De Lutherse kerk aan de Molen straat in Groede. Open: ma t/m za 13-17 uur. Prijsstuk van de meer dan achthonderd stukken omvat tende, tweedaagse veiling is het schilderij 'Gezicht op Zou- telande' van Ferdinand Hart Nibbrig. Het werk is rond 1915 geschilderd in een pointillisti sche stijl. Door middel van stipjes en streepjes heeft de schilder in opvallende kleuren de lichtval op de duinen en de daken van de badplaats weten weer te ge ven. Het werk was enkele jaren geleden te zien op de expositie die het Marie Tak van Poort vliet Museum in Domburg aan Hart Nibbrig wijdde. Richtprijs is 22- tot 36.000 eu ro. De veiling begint donderdag 18 en vrijdag 19 april om 19 uur. De kijkdagen zijn op maandag en dinsdag van 10-17 uur, woensdag van 10-20 uur en donderdag van 10-18.30 uur. Middelburg, Stadsschouwburg Goese Operette Vereniging i.s.m. Stichting Dansz met 'Oklahoma!' van Rodgers en Hammerstein. Regie, Hugo Se- gers. Solisten, Mark McFadyen en Marjolein van Zonneveld, Choreografie, Lia Sorber, Muzi kale leiding, Hans Swinnen. door Douwe Eisenqa Woensdagavond vond in de schouwburg van Middel burg de première plaats van Oklahoma!, uitgevoerd door de Goese Operette Vereniging. Het gebrek aan aardige liedjes in de ze musical werd vooral opge vangen door de inbreng van een aantal amateur-spelers. Twee jaar geleden verraste de GOV vriend en. vijand met de millenniumproductie Zacha- rias Jansen. De leiding van het ensemble zette daarmee, in het terechte besef dat operettes over zigeunerbaronnen en circus prinsessen niet meer van deze tijd zijn, een nieuwe koers in. De musical Anatevka, vorig jaar uitgevoerd, paste in die lijn. Het gezelschap, en in mindere mate het publiek, heeft zich de laatste jaren danig verjongd. Of in dit verband Oklahoma! van componist Richard Rodgers en tekstschrijver Oscar Ham merstein een gelukkige keuze is, is de vraag. Ook al is deze musi cal uit 1943 baanbrekend ge weest in de ontwikkeling van het genre, en ook al is de compo nist overladen met Tonys, Em- mys, Oscars en Grammys, wat betreft compositorische inven tiviteit is Oklahoma! een sof. Het openingsliedje Oh, what a beautiful momin' is het enige wat blijft hangen. De overige liedjes zijn in hun opbouw, ken merken en voorspelbaarheid volkomen uitwisselbaar. De voorstelling moet het dus van andere elementen dan de muziek hebben. De vormgeving van deze Oklahoma! zag er ver zorgd uit, maar bood geen ver assende kijk op het verhaal over de liefdesperikelen van de cow boys en cowgirls, Ook het aan deel van Stichting Dansz kon de show niet op een hoger plan til len. Choreografe Lia Sorber had de ondankbare taak om op de dreutelende muziek van Rod gers, die bovendien niet bepaald kernachtig werd gebracht door het Antwerps Begeleiclingsor- kest, de dansen te verzinnen. Helaas hield het bewegingspel de boel alleen maar op in plaats van de nodige werveling op het toneel te brengen. Zo is de maar j liefst twintig minuten durende gedanste droomscène in feite i van een eindeloze overbodig-1 heid. Overblijven de belangrijkste elementen, zang en spel. De gastsolisten Mark McFadyen en Marjolijn van Zonneveld zon-1 gen bekwaam hun partijen. Het spel van MacFayden als Curly 1 was te eendimensionaal. In die zin kwam Van Zonneveld in de huid van Miss Laurey een stuk overtuigender over. De reddingsboei in deze pro ductie werd vooral toegewor pen door een aantal amateur-1 spelers, zeer goed geregisseerd door Hugo Segers. Conny Lou werse was weliswaar te aardig i en te net j es voor d e rol van de al-1 les bestierende Tante Eller, zij kreeg echter uitstekend tegen gas door andere bijrollen. Da- niëlle Gulden floreerde als de hitsige Ado Annie en zong met zeggingskracht haar solo, ai kwam ze in de hoogte duidelijk wat te kort. Eddie Bogaart speelde een perfecte beangsti gende én deerniswekkende Jud Fry. De rol van marskramer Ali Hakim werd op originele wijze ingevuld door Eric Debbout, de hinnikende lach van Linda Jou- venaar als Gerti was onweer staanbaar. De voorstelling duurde drie urn en dat was, voorzichtig uitge drukt, aan de lange kant. Dele den van de GOV zijn jonger geworden. Wil de groep daad werkelijk een jonger publiek bereiken, dan zal ze het lef moe ten hebben om drastisch het mes te zetten in musicals van dit ka liber. De voorstelling is nog te zien: van avond, zaterdag en zondag in M'burg, 26 april in Kwaadmechelw (Be) en 27 april in Kamperland OOST-SOUBURG - Stripteke naar Benno Vranken (39) uit Oost-Souburg heeft de VPR0- Stripprijs gewonnen voor het beste debuut van de afgelopen twee jaar. De prijs - een geldbe drag van 1000 euro - krijgt hij voor zijn album Kustbewoners. De VPRO is sponsor van het tweejaarlijkse stripfestival in Haarlem dat dit jaar op 1 en 2 ju ni wordt gehouden. Tijdens het festival zal een tentoonstelling worden gewijd aan het werk van Vranken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34