Ecoscope slaat nieuwe wegen in Unie van Vrijwilligers biedt al halve eeuw hulp op vele gebieden Beleid gemeente voor handhaving wordt doelmatiger Alert! is niet tegen investeren in musea Officier eist twaalf jaar voor moord ex Rampweg in galerie Alternatieven voor compensatielocatie fiLLES 60% KORTING BOUWMAN Schouwen-Duiveland krijgt wandelroute van Vereeniging 1802 Gewonden bij botsing zeeuwse almanak Excursie Doorstart vraagt investeringen voor ontwikkeling tot centrum van activiteiten Tijdens de viering van het vijftigjarig bestaan van de UW werd voor de leden een koud buffet geserveerd. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZEERIKZEE - 'Een schitterend geschenk' en 'Een welkome aanvulling op het toch al rijke palet aan fiets- en wandelmoge lijkheden'. Zo omschreef burge meester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland het Mondragónpad, een cadeautje van De Vereeniging 1802 aan het eiland ter ere van het 200-ja- rig bestaan van deze Zierikzee- se sociëteit. Met de onthulling van een van de informatieborden die langs de route komen te staan, werd het wandelpad gisteren in ge bruik genomen. Het wandelpad volgt de route die de Spaanse veldheer Cristo bal de Mondragón in 1775 liep in de strijd om het bezit van de toen zo belangrijke handelsstad Zierikzee. Sociëteitsvoorzitter P. Tienpont: „In Zierikzee leeft de naam Mondragón nog steeds voort. Voor Zierikzee is het een begrip. Denk aan het gebouw De Mossele, waar het ANWB- NISSE - Twee automobilisten uit de gemeente Borsele zijn gis terochtend even voor half twaalf gewond geraakt bij een kop-staartbotsing in Nisse. Een 28-jarige bestuurster reed over de Kruiningenpolderweg in de richting van Ovezande. Toen ze 11 nksaf wilde richting de Stelsedijk, sorteerde de vrouw voor en stopte ze in verband met het tegemoetkomend verkeer. Een 40-jarige automobiliste die achter haar reed, zag dit te laat en botste op haar voorgangster. Beide vrouwen zijn met onbe kend letsel naar het ziekenhuis overgebracht. De auto's raakten allebei flink beschadigd. bod vermeldt dat Mondragón in gijzeling is gehouden omdat hij zijn troepen al twee jaar geen soldij meer had betaald. Kenne lijk hebben ze toen ook zijn de gen afgepakt, want die prijkt nog steeds op de Noordhaven poort." De tijd van Mondragón, hield Tienpont zijn gehoor voor, was de tijd van de Geuzen en de Spanjaarden, de tijd van het be leg van Zierikzee. De sociëteit Vereeniging 1802 werd pas veel later opgericht, maar heeft vol gens Tienpont wel een sterke binding met Mondragón. Het pand van het voormalige res taurant Mondragon aan de Ou de Haven was ooit eigendom van de sociëteit, die in het mo numentale gebouw jarenlang haar vaste ontmoetingsplaats had. Etappes Het pad begint in Bruinisse op de plaats waar de Spaanse be velhebber op Schouwen-Duive land aan land kwam na met zijn soldaten bij laag water Het Zij- pe te zijn overgestoken. Vervol gens wordt de wandelaar langs de Oosterscheldedijk naar het krekengebied bij Ouwerkerk gevoerd. Vandaar gaat het naar Zierikzee, waar nog tal van her inneringen aan het Spaanse be leg én veldheer Mondragón te zien zijn. Startplaats van de tweede etap pe is de Zierikzeese Nobelpoort. Via de Oude Polderdijk voert de wandeling naar natuurgebied hetDijkwaterbij Sirjanslanden vervolgens via de Stevensluis- route naar Dreischor. De derde etappe brengt de wandelaar weer terug op het startpunt. De route is in totaal 42 kilometer lang. Het pad is gemarkeerd met wit-gele stickers op hekken, paaltjes of borden. De route wordt beschreven in het boekje 'In de voetsporen van Mondragon' en is verkrijgbaar bij de Schouwen-Duivelandse VW-vestigingen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Unie van Vrij willigers (UW) heeft voor velen het imago van een bezigheid voor middelbare en oudere da mes die verder toch niks te doen hebben. Mensen die weten wat het werk van de UW inhoudt, vinden dat niet terecht. Werd de organisatie een halve eeuw geleden opgericht door rijke dames met gouden arm banden, de UW is in vijftig jaar wel met haar tijd meegegaan en speelt in op vele hulpvragen. Het goud daarvan doet het stof verbleken. Die conclusie wordt getrokken in het jubileumboekje dat is uit gegeven ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de UW Schouwen-Duiveland. Dit jubi leum werd gisteren gevierd in het MFC in Zierikzee met onder meer een cabaretoptreden van het duo Lenie en Henk Blom uit Renesse en een koud buffet voor leden en genodigden. Voorzitter L. de Jonge bena drukte dat de circa honderd le den van de UW borg staan voor 10.000 vrij willige werkuren per jaren. Zij hoopt dat de organisa tie zich ook in de toekomst blijft inspannen voor hulp en aan dacht aan de kwetsbaren in de samenleving. Tot de vaste acti viteiten behorc.i begeleiding van de soosmiddagen voor ou deren in het eigen gebouw in Zierikzee, in zorgcentrum Bor- rendamme en in verpleeghuis Cornelia, de verzorging van een winkeltje in zorgcentrum Duin oord, een kleine bibliotheek en begeleiding bij hobby-activitei ten in Borrendamme. Het pro ject 'vriendschappelijk contact' voorziet in persoonlijke bezoek jes van een vrijwilligster aan een bewoner in gezinsvervan gend tehuis Schouwenoord, het verpleeghuis of de zorgcentra Verder is de UW betrokken bij onder meer de wandeldriedaag- se voor senioren en de jaarlijkse koopochtend voor ouderen. Toekomst Volgens secretaris A. Landman van der Werf ziet die toekomst er voor de UW weer ietSgunsti- ger uit dan ruim een jaar gele den. Vergrijzing, gebrek aan ka der en vooral terugloop van het ledenaantal baarden het be stuur toen enige zorgen. Af en toe kon niet meer worden vol daan aan alle hulpvragen. Landman constateert dat die si tuatie inmiddels is verbeterd. Er hebben zich weer enkele nieuwe vrijwilligers aangemeld en ook het bestuur is op volle sterkte. Behoefte aan meer inzet is er echter wel bij de persoonlijke bezoeken aan ouderen in de ver schillende centra. Volgens Landman geven de meeste vrij willigers de voorkeur aan acti viteiten in groepsverband. „Misschien vinden ze dat gezel liger. Toch krijgen we positieve reacties van de leden die wel voor die individuele aandacht kiezen. Het is een kwestie van de stap durven wagen", zegt de se cretaris. Met de sluiting van het Rode Kruisziekenhuis in Zie rikzee zijn ook werksoorten van de UW verdwenen. In de poli kliniek wordt bovendien nau welijks nog een beroep gedaan op patiëntenbegeleiding door de vrijwilligers. „Dat is jammer, want juist daarvoor hadden net enkele jongere vrijwiligsters zich aangemeld", aldus Land man- Alle leden kregen gistermiddag naast het jubileumboekje een UW-klokje aangeboden met daarop het logo met de drie pij len die staan voor hoofd, hart en handen als bronnen van waar uit de hulp wordt verstrekt. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil haar handhavingsbeleid verbeteren. Door controletaken van ver schillende afdelingen beter op elkaar af te stemmen moet on dermeer voorkomen worden dat één ondernemer voor verschil lende controles meerdere amb tenaren per jaar over de vloer krijgt. Via dit zogeheten clusteren wil de gemeente zo efficiënt moge lijk toezien op de naleving van haar verordeningen. Ook hoopt burgemeester J. Asselbergs dat de gemeente op deze manier eer der kan ingrijpen wanneer in woners of ondernemers zich niet aan de regels houden. Niet pas wanneer er problemen of klachten zijn. „Er wordt nu nog te veel re-actief gehandeld." Rampen Sinds de rampen in Enschede en Volendam heeft iedereen zijn mond vol over de belabberde handhaving door de overheid. Gemeenten kennen tal "van re gels, vergunningen en verorde ningen en zij moeten erop toe zien dat deze bepalingen van ondermeer de Algemene Plaat selijke Verordening of de Wet op de Openlucht Recreatie (WOR) worden nageleefd. Maar die handhavingstaak levert in de praktijk geregeld problemen op. „Je kunt niet alles controle ren. Als gemeente kom je daar voor altijd mensen tekort", meent burgemeester Assel bergs. In de begroting voor 2002 heeft het zittende college al aangege ven dat het zijn handhavingsbe leid tegen het licht wil houden. Temeer om te kijken of de daad werkelijke controle en handha ving van de regels op Schou wen-Duiveland nog wel in de pas loopt met 'de politiek be stuurlijke ambities' op dat ge bied. Het gaat er daarbij volgens de burgemeester in eerste instantie niet om de controle van de par- keerverordening - betaalt ieder een wel zijn parkeergeld - maar om 'essentiële' zaken. „Ruimte lijke ordening beleid, milieu beleid en openbare orde beleid. Dat zijn de drie peilers voor het handhavingsbeleid Combineren De bedoeling is, de uitvoering van dit beleid aan te scherpen door verschillende controleta ken te combineren. Nu kan het gebeuren dat een ondernemer de ene maand de milieu-inspec teur op bezoek heeft terwijl twee maanden later de brand veiligheidscontroleur aanbelt. Door deze controles beter op el kaar af te stemmen kan de ge meente met het beperkt aantal ambtenaren haar regels en ver gunningen beter controleren. Met een efficiëntere controle hoopt de gemeente tevens pro blemen een slag voor te zijn. Stappen „Het gaat om integraal denken en werken: praktisch en doel matig dingen doen." De burge meester benadrukt dat Schou wen-Duiveland nu niet ineens in de vaart der volkeren haar handhavingsbeleid afstoft en bijstelt, maar dat hier continu stappen in zijn en worden gezet. Asselbergs: „Het is niet zo dat ineens de wereld gaat verande ren. We gaan er geen heksen jachtvan maken." Advertentie De stamgasten van dat Mid delburgse sportcafé hadden een leuke excursie voor zich zelf georganiseerd. Reisdoel was de Heinekenbrouwerij in Den Bosch. Vertrekpunt was uiteraard de plek waar ze hun vrije tijd het liefst door brengen. De bus zou rond het middaguur vertrekken. Voor de meeste excursiegangers wat vroeg voor een alcoholi sche versnapering. Een kopje koffie paste beter bij dit deel van de dag. Maar niet voor iedereen. Toen Jan binnenkwam en hem een bakkie troost werd aangeboden riep hij veront waardigd: „Koffie?! We gaan toch niet naar Douwe Eg berts." waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD door Ali Pankow ZIERIKZEE - De nieuwe poli tieke partij Alert! in de Schou wen-Duivelandse gemeente raad is niet per definitie tegen investeren in de regionale mu sea. Woordvoerder J. van Felius zegt dat in een reactie op het pleidooi dat WD-raadslid D. Meulblok deed voor duidelijker beleid en meer geld ten behoeve van de overlevingskansen voor de musea in deze gemeente. Volgens Van Felius concludeert Meulblok ten onrechte dat Alert! zonder meer tegenstan der zou zijn van dat voorstel. Hij erkent dat hij zich namens zijn partij enkele maanden geleden kritisch uitliet over het opstel len van een bedrijfsplan voor samenvoeging van de twee Zie rikzeese musea. „Dat wil echter niet zeggen dat we tegen nieuwe impulsen zouden zijn. We staan ook positief tegenover verdere ontwikkeling van de houtlood- sen", zegt Van Felius. Zijn ergernis was echter gericht op het feit dat er voor het opstel len van het museumbedrijfs plan weer een duur extern bureau wordt aangetrokken. „Volgens ons moet de gemeente door eilandelijke kunstkenners laten onderzoeken of de stede lijke collectie het waard is een groot bedrag te investeren in het samenvoegen van de musea in De Vierschaar. Ook moet beke ken of die Vierschaar wel zo'n goede plek is om het museum te huisvesten." Van Felius vindt dat er binnen de regio voldoende deskundig heid is om zo'n onderzoek te doen en acht het niet nodig daar een extern bureau voor aan te trekken. Verder zegt hij het op diverse punten best met Meulblok eens te zijn dat de kleinere musea op Schouwen-Duiveland nieuwe impulsen kunnen gebruiken. „De musea zijn nu 's winters ge sloten en dat is voor het eiland tenslotte ook niet goed", aldus Van Felius. door Aector Doorns MIDDELBURG - Bij de recht bank in Middelburg eiste de of ficier van justitie A. Flikweert tegen een 43-jarige man uit Kruiningen twaalf jaar cel voor moord op zijn ex-vrouw. De of ficier achtte bewezen dat ver dachte met voorbedachte rade de 42-jarige T. Pham om het le ven had gebracht. Het drama speelde zich op 25 ju li vorig jaar in Yerseke af in de woning van de vrouw. De man sloeg die nacht omstreeks twee uur na een ruzie op de slaapka mer met een hakmes op het slachtoffer in. Sectie wees later uit dat ze door bloedverlies was overleden. De meeste van de 33 verwondingen werden op haar hoofd aangetroffen. Voor het bewijs verwees Flik weert naar de omstandigheden die aan de moord vooraf waren gegaan. „Hij is naar beneden ge gaan om in de keuken het hak mes te halen en vervolgens teruggegaan naar haar slaapka mer. Dat is een weloverwogen actie geweest. Na kalm beraad heeft hij haar van het leven be roofd." Het paar leefde sinds '96 ge scheiden. Ondanks het feit dat ze gescheiden waren, kon de man niet verkroppen dat ze een minnaar had.Toch leken de con tacten in de zomer van vorig jaar te zijn verbeterd. Dat leidde ertoe dat ze voorafgaand aan het incident een avondje gingen stappen. Ze gingen naar haar huis en belandden in bed. Zes dagen na het drama beken de de man kijn ex te hebben ge dood. De rechtbank doet 24 april uit spraak. vrijdag 12 april 2002 door Ali Pankow RENESSE - De Stichting Schoon Genoeg gaat de alterna tieve plannen voor de compen satielocatie Rampweg tentoon stellen in galerieruimte Plus Min. Aansluitend op de presen tatie en de discussiemiddag over de alternatieven, zijn de uitgewerkte plannen in deze ruimte te bekijken op zondag 21, zaterdag 27 en zondag 28 april tussen 13.30 en 17.00 uur. Schoon Genoeg kant zich hier mee tegen de drie modellen die de Dienst Landelijk Gebied voor de inrichting van de com pensatielocatie Rampweg heeft ontwikkeld. De DLG stelde de ze plannen op in het kader van de uitvoeringsfase herinrich ting Schouwen-West. Aan de Rampweg is 77 hectare land bouwgrond aangewezen als re- I creatie-compensatielocatie. I Dertig procent hiervan mag worden gebruikt om campings j te huisvesten als De Prinsen hoeve en De Berkenhof, die uit natuurgebieden in de Westhoek moeten vertrekken. Verder wor den in de plannen van de DLG Hoor Famke van Loon RENESSE - Recreatief milieu- I centrum Ecoscope gaat niet ver- I der als BV. In een nieuwe stich ting voor natuur- en milieu educatie, waarin ook de Werk groep Schoolbiologie Schou- I nen-Duiveland wordt onderge bracht, moet het Renesser I centrum uitgroeien tot een I knooppunt van activiteiten voor toeristen én bewoners zelf. I Voor deze doorstart van Ecosco pe krijgt het nieuwe natuur- en milieu-educatiecentrum (NME) drie jaar de tijd. Wethouder G. van de Velde-de Wilde reali seert zich dat deze om- en op- bouwperiode de nodige (finan ciële) investeringen zal vragen. Van de gemeente, maar ook - zo is de hoop - van andere partijen als provincie en bedrijfsleven. „Het is de enige kans om die doorstart te maken. We moeten nog één keer onze schouders er onder zetten." De bedoeling is dat de gemeente na 2005 enkel als subsidiegever bij het cen trum betrokken blijft. Interimmanager J. Louisse, B. Coomans van het IVN Consu lentschap Zeeland en wethou der Van de Velde willen niet meer achterom kijken. Ecosco pe BV heeft stormachtige tijden doorgemaakt, maar de drie par tijen willen met de presentatie van de nieuwe koers dat boek definitief sluiten. De blik staat op de toekomst, waarin het Re nesser centrum samensmelt met de werkgroep Schoolbiologie tot een nieuw NME-centrum; bestuurd door een stichting. Eigen gezicht Centraal in de opzet staat dat het NME-centrum zich gaat richten op de mensen die al op Schouwen-Duiveland zijn. Geen grootscheepse campagnes in het Ruhrgebied, zo legt Louisse uit, maar bewoners zelf en toeristen naar het centrum halen. Een duidelijke band tus sen Ecoscope en het omliggende gebied door middel van onder meer exposities is daarvoor van belang. Op die manier moet het centrum een eigen, Schouwen- Duivelands gezicht krijgen; iets wat Ecoscope volgens de inte rimmanager nu ontbeert. Om bezoekers naar het NME- centrum te trekken is meer no dig dan een expositie over de ge biedsgerichte aanpak van Schouwen-West alleen. De stichting wil meer gaan samen werken met de recreatiesector. Een eerste slag is hierin gesla gen, doordat de Stichting Re creatie Activiteiten Wester- schouwen (SRAW) in het seizoen wekelijks evenementen op het terrein van Ecoscope gaat organiseren. Ook moet de lig ging naast het Transferium be ter benut worden. „Het moet een knooppunt-functie krijgen voor de actieve recreant." Barcode In de praktijk betekent dit dat Ecoscope anders gaat draaien. Zo zullen bezoekers geen toe gangskaartje meer aanschaffen maar 'producten' van het cen trum kopen. Wie zelf planoloog wil spelen op één van de compu ters kan een barcode-kaartje kopen. Daartegenover staat dat het centrum zelf fiks uitge bouwd wordt. De tuin moet 'speelser' gemaakt worden door er bijvoorbeeld geitjes te laten grazen en de werking van de zonnepanelen kan met een draaimolen of fontein beter in beeld gebracht worden. Naar verwachting duurt het drie jaar voordat het nieuwe NME-centrum naar behoren draait. De stichting moet eind dit jaar een feit zijn. In de tus sentijd zal Ecoscope, dat in de meivakantie weer zijn deuren opent, voorbereid worden op de nieuwe toekomst en zullen be stuursleden worden gezocht. Coomans benadrukt dat hierin 'zoveel mogelijk geledingen van de samenleving' als IVN, onder wijs en recreatiesector in verte genwoordigd moeten zijn. „Want het NME-centrum moet straks breed gedragen worden." foto Marijke Folkertsma mogelijkheden geboden voor vestiging van een buitensport- centrum en een minitheater. Ook voorzien de plannen in ont wikkeling van natuur en land schap. Schoon Genoeg kan zich in geen van de drie varianten van de DLG vinden. De stichting vindt dat het open karakter van het gebied aan de Rampweg onno dig wordt aangetast door de si tuering van de verblijfsrecrea- tie. Volgens Schoon Genoeg zou daarmee een mooi en karakte ristiek gedeelte van Schouwen voor inwoners en recreanten verloren gaan. Inrichting In de alternatieven die land schapsarchitect J. van den Ha mer in opd racht van Schoon Ge noeg heeft ontwikkeld, worden ook het zoomgebied en de duinen in de totale inrichting betrokken. Van den Hamer pre senteert zijn plannen zaterdag middag 20 april om 15.30 uur tijdens een discussiemiddag in Plus Min aan de Rampweg. Aansluitend worden de schet sen nog enkele dagen tentoon gesteld. Interimmanager J. Louisse (rechts) en A. Coomans van het IVN Consulentschap Zeeland. LflfiTSTE WEKEN LEEGVERKOOP CADEAU WONEN Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33