PZC Communicatie bij ramp hapert 15 Mooi Zeeland treedt naar buiten Ecoscope krijgt drie jaar voor doorstart als milieucentrum Elektriciteitsnetwerk Middelburg vertoont geen grote gebreken Tunnelbedrijf vraagt aandeelhouders om verhoging budget Officier eist twaalf jaar voor moord op ex-vrouw met hakmes Plan voor oprichting dorpsraad in Rilland fïLLES 60% KORTING BOUWMAN Molen krijgt opvallende nieuwe buur Burgemeester Van der Zaag houdt hoofd koel bij geënsceneerde windhoos Werkgroep bestrijdt rat zeeuwse almanak Excursie MIDDEN vrijdag 12 april 2002 HnnrRon Maqnée GOES - Stel: een grote wind hoos trekt over het Veerse Meer. Talrijke boten slaan om, zwem mers en surfers verdrinken en bovendien worden enkele cam pings met de grond gelijk ge maakt. Wat moet de gemeente dan doen? Gisteren werd dit scenario nagebootst tijdens een ZIERIKZEE - De opmars van de bruine rat in Zeeland is nog niet gestuit. De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) sloeg vorig jaar alarm naar aan leiding van de groei van de rat- tenpopulatie in de provincie. Er wordt op korte termijn een spe ciale werkgroep in het leven geroepen die de krachten van gemeenten en het waterschap moet bundelen. Met name in het buitengebied wordt de bruine rat in toene mende mate gesignaleerd. Op campings in de Schouwse West hoek dook het dier op en in de omgeving van veehouderijen, fabriekscomplexen en graansi lo's bleken complete haarden te zitten. Door allerlei omstandigheden, stelt adjunct-secretaris van de VZG L. Klaasse, is de intensive ring van de bestrijding van de muskusrat nog niet van de grond gekomen. „Het punt is dat als je zoiets met zeventien gemeenten gezamenlijk aan wil pakken, dan zul je ook met ze ventien gemeenten overleg moeten voeren. En dat kost tijd." Voorlichting Speerpunt voor de werkgroep wordt het werken aan goede voorlichting. „Want je kunt veel ellende voorkomen door goed met afval om te gaan. Als je zorgt dat je akkers en je erf schoon zijn,valt er voor de rat veel minder te halen. rampenoefening op het Goese stadhuis. De bedoeling van de training is om te kijken of de gemeente adequaat reageert op een realis tisch scenario. Het gaat hierbij om een papieren oefening. Met andere woorden: brandweer- en ziekenauto's blijven gewoon in de garage staan. Wel kijkt een team van deskundigen of de be trokkenen op het stadhuis snel en slagvaardig met de ramp kunnen omgaan. Windhoos Het verloop van de ramp is niet denkbeeldig. Een windhoos trekt over het grondgebied van Goes, van Oud-Sabbinge over het recreatiegebied Schelphoek tot aan de sluizen van Kats. Het aantal slachtoffers is onbekend, maar loopt in ieder geval in de tientallen. Het gebied wordt af gezet en er treedt een noodver ordening in werking. Vier uur na de melding van de ramp meldt de burgemeester Van der Zaag de eerste cijfers: de windhoos heeft drie cam pings volledig platgewalst, der tig slachtoffers zijn geborgen en er is nog een onbekend aantal vermisten. Talrijke boten dob beren omgekeerd in het Veerse Meer. Tot in de ziekenhuizen van Rotterdam en Utrecht wor den gewonden opgevangen en verzorgd. Verbetering Tijdens de oefening moeten de deelnemers snel beslissingen nemen: busmaatschappij Con- nexxion inschakelen om het vervoer van campinggasten te regelen, opvang voor de dakloze toeristen verzorgen en ook de aanwezige pers te woord staan. Dat laatste is nog wel voor ver betering vatbaar, meldt consul tant R. Schweden van bureau CMG, dat de oefening mede or ganiseert. Een eerste persconfe rentie is immers van immens be lang, zeker als er veel doden te betreuren zijn. Van der Zaag mag zich nog wel een beetje be- drukter opstellen, meldt Sch- weden. Ook de communicatie tijdens een ramp is nog een zwak punt. De deelnemers laten de con stant rinkelende telefoons vaak gaan, luidt de kritiek. Daardoor zijn ze moeilijk bereikbaar. Maar verder is er veel lof aan het adres van de deelnemers van de rampenoefening, in het bijzon der voor burgemeester Van der Zaag. „U bleef rustig en hield alles goed onder controle", al dus Schweden. En dat is minder gebruikelijk dan het lijkt, sloot hij af. „Ik heb elders al vaak ge noeg gezien dat het volledig uit de hand loopt." Leden van de klederdrachtvereniging Mooi Zeeland stellen zich voor aan burgemeester E. Gelok van Borsele. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KWADENDAMME - Zeeland is sinds gisteren een klederdracht vereniging rijker. De groep Mooi Zeeland presenteerde zich aan het publiek in dorpshuis De Burcht in Kwadendamme. Klederdrachtvereniging Mooi Zeeland is een afsplitsing van Ons Boeregoed. Veel ex-leden van die vereniging zijn betrok ken bij de nieuwe club, die zich wil profileren in de gemeente Borsele. Hoewel Mooi Zeeland zich gis teren officieel presenteerde, hebben de leden zich in hun kle derdracht al laten zien bij de re ceptie voor de nieuwe burge meester E. Gelok en in het kerkje van Ellesdiek toen de KRO daar kwam filmen. Volgens J. de Dreu, een van de oprichters van Mooi Zeeland, zijn er na de oprichting veel po sitieve reacties gekomen. Het aantal leden groeit gestaag en nadert ondertussen de vijftig. „Met onze kleder dracht proberen we Zeeland weer een plekje op de kaart te geven", aldus De Dreu gisteren. De presentatie van de nieuwe klederdrachtgroep, bleef enigs zins beperkt. „De mensen moe ten wel nieuwsgierig blijven", vindt De Dreu. Mooi Zeeland wil zich de komende tijd vooral richten op de wat kleinere op tredens, bijvoorbeeld in bejaar- densozen. foto Willem Mieras door Famke van Loon RENESSE - Recreatief milieu centrum Ecoscope gaat niet ver der als BV. In een nieuwe stich ting voor natuur- en milieu educatie, waarin ook de Werk groep Schoolbiologie Schou- wen-Duiveland wordt onderge bracht, moet het Renesser centrum uitgroeien tot een knooppunt van activiteiten voor toeristen én bewoners zelf. Voor deze doorstart van Ecosco pe krijgt het nieuwe natuur- en milieu-educatiecentrum (NME) drie jaar de tijd. Wethouder G. van de Velde-de Wilde reali seert zich dat deze om- en op- bouwperiode de nodige (finan ciële) investeringen zal vragen. Van de gemeente, maar ook - zo is de hoop - van andere partijen als provincie en bedrijfsleven. „Het is de enige kans om die doorstart te maken. We moeten nog één keer onze schouders er onder zetten." De bedoeling is dat de gemeente na 2005 enkel als subsidiegever bij het centrum betrokken blijft. Nieuwe koers Interimmanager J. Louisse, B. Coomans van het IVN Consu lentschap Zeeland en wethou der Van de Velde willen niet meer achterom kijken. Ecosco pe BV heeft stormachtige tijden doorgemaakt, maar de drie par tijen willen met de presentatie van de nieuwe koers dat boek definitief sluiten. De blik staat op de toekomst, waarin het Re nesser centrum samensmelt met de werkgroep Schoolbiologie tot een nieuw NME-centrum; bestuurd door een stichting. Eigen gezicht Centraal in de opzet staat dat het NME-centrum zich gaat richten op de mensen die al op Schouwen-Duiveland zijn. Geen grootscheepse campagnes in het Ruhrgebied, zo legt Louisse uit, maar bewoners zelf en toeristen naar het centrum halen. Een duidelijke band tus sen Ecoscope en het omliggende gebied door middel van onder meer exposities is daarvoor van belang. Op die manier moet het centrum een eigen, Schouwen- Duivelands gezicht krijgen; iets wat Ecoscope volgens de inte rimmanager nu ontbeert. Om bezoekers naar het NME- centrum te trekken is meer no dig dan een expositie over de ge biedsgerichte aanpak van Schouwen-West alleen. De stichting wil meer gaan samen werken met de recreatiesector. Een eerste slag is hierin gesla gen, doordat de Stichting Re creatie Activiteiten Wester- schouwen (SRAW) in het seizoen wekelijks evenementen op het terrein van Ecoscope gaat organiseren. Ook moet de lig ging naast het Transferium be ter benut worden. „Het moet een knooppunt-functie krijgen voor de actieve recreant." Barcode In de praktijk betekent dit dat Ecoscope anders gaat draaien. Zo zullen bezoekers geen toe gangskaartje meer aanschaffen maar 'producten' van het cen trum kopen. Wie zelf planoloog wil spelen op één van de compu ters kan een barcode-kaartje kopen. Daar tegenover staat dat het centrum zelf fiks uitgebouwd wordt. De tuin moet 'speelser' gemaakt worden door er bij voorbeeld geitjes te laten grazen en de werking van de zonnepa nelen kan met een draaimolen of fontein beter in beeld gebracht worden. Naar verwachting duurt het drie jaar voordat het nieuwe NME-centrum naar behoren draait. De stichting moet eind dit jaar een feit zijn. In de tus sentijd zal Ecoscope, dat in de meivakantie weer zijn deuren opent, voorbereid worden op de nieuwe toekomst en zullen be stuursleden voor de stichting worden gezocht. Coomans benadrukt dat hierin 'zoveel mogelijk geledingen van de samenleving' als IVN, onder wijs en recreatiesector in verte genwoordigd moeten zijn. „Want het NME-centrum moet straks breed gedragen worden." doorMaurits Sep MIDDELBURG - Het elektrici teitsnet in Middelburg-Zuid vertoont geen grote gebreken. Onderzoek door de TU Delft en Kema heeft niet uitgewezen dat de kwaliteit van het netwerk slecht is. Wel zijn twee verbin dingsstukken vervangen, om dat zij in de toekomst een probleem hadden kunnen ge- Delta Nutsbedrijven heeft dat gisteren bekendgemaakt. Delta had de twee instanties opdracht gegeven het netwerk te onder zoeken, nadat begin dit jaar grote delen van Middelburg- Zuid vier keer in korte tijd zon der stroom zaten. Bovendien hadden de wijken Reyershove, Magistraat wijk en Dauwendae- le vorig jaar ook al vijf keer te maken met een stroomstoring en het jaar daarvoor vier keer. Toch hielden directeur W. Zweemer van Delta Netwerk bedrijf en directeur P. Buijs van de divisie Netten van Delta Nutsbedrijven in februari vol dat met de kwaliteit van het net werk boven elke twijfel is ver heven. Het onderzoek van TU Delft en Kema toont hun gelijk: er zijn geen structurele fouten aangetroffen. Wel zijn verbindingsstukken gevonden die op termijn voor problemen hadden kunnen zor gen. Delta heeft die daarom me teen vervangen. Het bedrijf had dat ook beloofd toen het onder zoek in februari werd aange kondigd: „Geld speelt geen rol, wat nodig is wordt vervangen", zei Zweemer destijds. De twee onderzoeksbureaus hebben nieuwe methodes gebruikt voor hun onderzoek. Volgens Delta is in een paar van de 25 trajecten binnen het net werk wel 'iets gesignaleerd' dat kan duiden op een zwakke plek. Omdat de gebruikte methodes nog experimenteel zijn. is beslo ten die plekken over een jaar op nieuw te onderzoeken en een jaar later nog eens. door Wout Bareman TERNEUZEN - De NV Wester- scheldetunnel gaat met de aan deelhouders praten over verho ging van het budget voor de bouw. De post onvoorzien van vijf procent blijkt niet toerei kend. De budgetoverschrijding wordt voornamelijk veroor zaakt door tegenvallende loon- en prijsstijgingen. Die vormen een niet te beïnvloeden aanslag op het bouwkapitaal. Bovendien kosten de wegen en kunstwerken op Zuid-Beveland én de aanleg van het Tolplein meer dan was geraamd. Dat blijkt uit de jaarrekening 2001. De post Ontwerp en Bouw steeg vorig jaar ten opzichte van 2000 met bijna 190 miljoen euro van van ruim 284 miljoen naar 474 miljoen. De toename had alles te maken met de voortgang van de bouw, waarvan de NV inmid dels 73 procent van de totale kosten aan tunnelbouwer Kom- binatie Middelplaat Wester schei de heeft vergoed. Algemeen directeur T. Buis van de NV noemt de budgetover schrijding 'nauwelijks rele vant'. „Het gaat om een beperkt bedrag. Er zijn twee mogelijk heden om de overschrijding te dekken: ofwel geven we extra aandelen uit ofwel zoeken we extra financiën op de kapitaal markt. Maar de zaak is niet zo urgent dat we nu op stel en sprong bij de aandeelhouders moeten aankloppen. Dat kan waarschijnlijk wel wachten tot de geplande vergadering ko mend najaar." Mede door toedoen van de loon- en prijsstijgingen is de rende mentsverwachting voor de ex ploitatiefase iets naar beneden bijgesteld: van de tot nu aange houden 8,2 procent naar 7,9 procent. Daarmee worden ook de hogere beheer- en onder houdskosten opgevangen. Buis: „In het oorspronkelijke con tract was er bijvoorbeeld nog vanuit gegaan dat de zuidelijke toerit zou lopen tot aan de Hoekseweg. Dat is nu de N61 geworden, waar we bovendien de verplichting op ons hebben genomen om de huidige aan sluiting - een rotonde - binnen tien jaar te vervangen door een ongelijkvloerse kruising. Bo vendien spreken we nu over dubbele rijbanen zodra het ge bruik van de tunnel toeneemt. door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor de recht bank in Middelburg heeft offi cier van justitie A. Flikweert gisteren tegen een 43-jarige man uit Kruiningen twaalf jaar cel geëist voor moord op zijn ex- vrouw. De officier vond bewezen dat verdachte met voorbedachte ra de de 42-jarige T. Pham om het leven had gebracht. Het drama speelde zich 25 juli vorig jaar in Yerseke af in de woning van de vrouw. De man sloeg die nacht omstreeks twee uur na een ruzie op de slaapkamer met een hak mes op het slachtoffer in. Sectie wees later uit dat ze door bloed verlies was overleden. De mees te van de 33 verwondingen wer den op haar hoofd aangetroffen. Voor het bewijs verwees Flik weert naar de omstandigheden die aan de moord vooraf waren gegaan. „Hij is naar beneden ge gaan om in de keuken het hak mes te halen en vervolgens terug gegaan naar haar slaapkamer. Dat is een weloverwogen actie geweest. Na kalm beraad en rustig overleg heeft hij haar van het leven beroofd." Het paar leefde sinds 1996 ge scheiden. Toch leken de contac ten in de zomer van vorig jaar te zijn verbeterd. Dat leidde ertoe dat ze voorafgaand aan het inci dent een avondje gingen stap pen. Zes dagen na het drama be kende de man zijn ex te hebben gedood. Raadsvrouw C. Kouijzer vond moord niet bewezen. Ze pleitte voor doodslag, omdat ze meen de dat haar cliënt na vernede ringen door zijn ex het mes had gepakt om haar te bedreigen. „Toen ze met hem spotte en hem vierkant uitlachte, ging bij mijn cliënt het licht uit. Kouijzer vond vier jaar gevangenisstraf een passende straf. Ook zijn kinderen hebben aan justitie en de rechtbank gevraagd om mild te oordelen over hun vader, die ze na het verlies van hun moeder graag binnen het gezin willen opnemen. De rechtbank doet 24 april uitspraak. door Rob Paardekam RILLAND - De kans is groot dat Rilland een dorpsraad krijgt. De plannen zijn afkomstig van dezelfde mensen die achter de vorig jaar opgerichte vereniging Rilland Jeugd Vermaak (RJV) zitten. Die vereniging werd opgericht nadat de gemeente de regeling jeugdactiviteiten in het leven had geroepen. Daarbij wordt jaarlijks een hoop geld vrijge maakt die de Reimerswaalse jeugd mag besteden aan activi teiten naar keuze. Volgens Els Geelhoed, één van de initiatiefnemers, is Rilland Jeugd Vermaak opgericht om dat er in Rilland voor de jeugd helemaal niets te doen was. De vereniging vroeg met succes en kele subsidies aan en zo kon het afgelopen jaar een aantal acti viteiten worden opgezet, waar onder een kinderdisco en een jeugdtheater. De vereniging kan in ieder geval het komende jaar in de Bathsewegkerk terecht voor haar activiteiten, maar omdat die op termijn waar schijnlijk voor andere doelein den gebruikt gaat worden, is de toekomst onzeker. Dat is één van de redenen om een dorps raad op te richten. Op die ma nier denkt Geelhoed bij bijvoor beeld de gemeente meer voet aan de grond te krijgen dan als eenling, Ook voor de leefbaar heid van het dorp hoopt ze met de dorpsraad iets te kunnen doen. In Rilland zijn niet veel winkels meer en ook het post agentschap sluit over niet al te lange tijd de deuren. Als de dorpsraad er daadwerke lijk komt, zou dat de vierde van de gemeente Reimerswaal wor den. Waarde, Oostdijk en Hans- weert hebben er immers al een. De voorzitter van die laatste heeft al aangegeven dat hij Geelhoed graag wil steunen met het opzetten van een dorpsraad in Rilland. Om eens te kijken hoe het een en ander in zijn wer king gaat, bezocht Geelhoed af gelopen maandag de dorps raadvergadering in Hansweert. Daar viel het haar op hoeveel zaken er leven onder de mensen. Voor Rilland Jeugd Vermaak en straks ook voor een eventuele dorpsraad, zijn de initiatiefnemers op zoek naar vrijwilligers. Geïnteresseerden kunnen don derdag 25 april een informatie bijeenkomst bezoeken. Deze be gint om 19.30 uur in de oude brandweerkazerne. Advertentie LfifiTSTE WEKEN LEEGVERKOOP CADEAU WONEN Vlissingen De stamgasten van dat Mid delburgse café hadden een leuke excursie voor zichzelf georganiseerd. Reisdoel was de Heinekenbrouwerij in Den Bosch. Vertrekpunt was uiteraard de plek waar ze hun vrije tijd het liefst doorbrengen. De bus zou rond het middaguur vertrekken. Voor de meeste excursiegangers wat vroeg voor een alcoholische ver snapering. Een kopje koffie paste beter bij dit deel van de dag. Maar niet voor iedereen. Toen Jan binnenkwam en hem een bakkie troost werd aangeboden riep hij veront waardigd: „Koffie?! We gaan toch niet naar Douwe Eg berts." door Ingrid Huibers KLOETINGE - Stijlvol, wan staltig, beschaafd, smaakvol, spuuglelijk, origineel of prot serig. Er zijn maar weinig mensen die geen mening heb ben over de moderne villa die deze dagen pal naast de histo rische molen aan de Kapelse- weg in Kloetinge verrijst. Het valt niet mee om enig ver band te zien tussen de uit 1704 daterende molen en de nieuwe woning. Maar dat is volgens architect Levien de Putter uit Goes precies de bedoeling. „We hadden er voor kunnen kiezen om met nieuwe materi alen een historische woning te bouwen die precies past bij de monumentenhuisjes aan de andere kant van de molen", zegt hij. „Maar dan krijg je zo'n monumentaal nephuis. Ik denk dat je de molen veel meer in zijn waarde laat, wanneer deze contrasteert met de naastgelegen nieuwbouw." De oude molenaarswoning, inmiddels gesloopt, en twee karakteristieke arbeiderswo ninkjes werden ruim een jaar geleden verkocht. De Stich ting tot Behoud van de Kloe- tingse Molen wilde in eerste instantie ook de molen verko pen, maar daar bleken geen gegadigden voor te vinden. Over het ontwerp van de nieu we villa is uitgebreid overlegd met de welstandscommissie. „Ook hier zijn heel wat ont werpen de revue gepasseerd", zegt De Putter. „Daar zaten extreme schetsen bij met veel staal en glas, maar dat vonden wij en ook de opdrachtgever niet passend. Uiteindelijk is er gekozen voor een klassieke vorm met eigentijdse materia len en uitstraling." Er zijn maar weinig mensen die geen mening hebben over de moderne villa die naast de historische molen in Kloetinge verrijst. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29