Kinderartsen dreigen met vertrek PZC Kok: integratie deels mislukt I 7° Bussen leeg ondanks gratis vervoer Feyenoord in finale tegen Dortmund Specialisten eisen dat concentratie Goes en Vlissingen doorgaat Wonder blijft uit in bergdorp MOET Belgrado voor uitleveringswet Wervelwind door Delta Algemene bouwstaking dreigt Klok tikt door voor Beckham De mens veroudert door toename beschadigd DNA Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 13c Zonnig Zon en wolkenvelden bij maxima rond 13 graden. Matige tot vrij krachtige noordenwind. 245e jaargang no. 87 vrijdag 12 april 2002 los nummer 1,00 I door Claudia Sondervan GOES - De Zeeuwse kinder artsen stoppen ermee als mi nister Borst de concentratie van de Vlissingse kinderge neeskunde in Goes verbiedt, zoals de Tweede Kamer wil. Dan komt er een einde aan de klinische kindergeneeskun de in Noord- en Midden- Zeeland. Voor opnames moeten kinderen dan naar Botterdam of Bergen op Zoom. maanden dubbele diensten draaien, weet hij. De artsen, die samen 1,4 werkplek bemannen, zijn sinds het vertrek van kin derarts Drexhage in januari om de dag 24 uur oproepbaar. De Zuid-Afrikaanse collega die sinds twee weken voor de perio de van een jaar is aangetreden, is Engelstalig, hetgeen taalpro blemen met ouders oplevert. In Goes komt per maandag 15 april ook een Zuid-Afrikaanse kinderarts op proef. Een Goese kinderarts is langdurig ziek, de twee overige Goese kinderart sen zijn beiden per 2003 pensi oengerechtigd en hoeven op grond van hun leeftijd formeel geen avond-, nacht- en week- eindediensten meer te werken, maar doen dat nog wel. Zij wor den voor twee dagen per week poliklinisch werk bijgestaan door twee gepensioneerde kin derartsen. Het uitstel van de concentratie, die eerst voor me dio dit jaar was voorzien maar nu naar 2003 is getild, leidt ook tot vertrek van verpleegkundi gen, tekent de medisch coördi nator aan. De motie van het Goese CDA- Kamerlid S. Buijs die de Tweede Kamer dinsdag aannam, is hard aangekomen bij de artsen, zegt Dat meldt kinderneuroloog F. Visser, medisch coördinator van de cluster Algemeen van de Vlissingse en Goese ziekenhui zen, waar kindergeneeskunde ook onder valt. Het besluit van minister Borst (Volksgezondheid) wordt maandag of dinsdag verwacht. Kandidaat-kinderartsen uit Nederland en België die interes se hebben in Zeeland worden kopschuw gemaakt door de ge ruchten dat de concentratie niet doorgaat, waarschuwt Visser. Er worden nu kinderartsen ge worven voor vier volledige ar beidsplaatsen. ,,We hebben vo gels in de lucht, maar nog geen in de hand," zegt Visser. Als de kinderartsen stoppen, is hij ge noodzaakt zijn specialisme ook terug te trekken. Wankel De kinderartsen luiden de noodklok omdat volgens hen de politiek weigert te zien hoe wankel de Zeeuwse situatie is. „De kinderartsen kunnen niet meer," stelt Visser. Met name de twee kinderartsen in Vlissingen lopen op hun tandvlees na vier GARABANDAL - Ruim twee honderd gelovigen uit Neder land en Vlaanderen hebben gis teravond tevergeefs op een wonder gewacht in het Noord- Spaanse bergdorp Garabandal. De voorzitter van de behouden de rooms-katholieke stichting Witte Donderdag, E. Rutten, had voorspeld dat er om 20.30 uur een natuurwonder zou ge schieden en dat de aanwezige zieken zouden genezen. ANP Feyenoorder Leonardo kraait victorie nadat zijn ploeg zich geplaatst heeft voor de Uefa-Cupfinale. van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord heeft de finale van de Uefa-beker bereikt. De Rotterdammers speelden gis teravond in de halve eindstrijd voor eigen publiek ge lijk tegen Internazionale: 2-2. Van Hooijdonk en Tomasson scoorden al voor rust. Cristiano Zanetti verkleinde zes minuten voor tijd de achterstand: 2-1Kal Ion maakte in blessuretijd vanaf de strafschopstip gelijk. De Rotterdammers waren eerder in San Siro te sterk voor de koploper van de Serie A (0-1). Feyenoord kan in de eindstrijd op 8 mei in de eigen Kuip geen beroep doen op Emerton. De Australiër kreeg van scheids foto Michael Kooren/Reuters rechter Lopes Nieto uit Spanje zijn tweede gele kaart van het toernooi. Feyenoord speelt in de eindstrijd tegen het Duitse Borussia Dortmund, dat na de 4-0-thuiszege op AC Milan in Milaan de schade beperkt hield tot een 3-1- nederlaag. pagina 23: Een Kuip vol vreugdetranen door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het was voor de meeste reizigers in het Zeeuwse streekvervoer gisteren even vreemd opkijken. 'Gratis ver voer' stond op alle bussen van Connexxion aangeplakt. Toch bleven ze grotendeels zo leeg als altijd. „De actie is onvoldoende aangekondigd". denkt een chauffeur. Slechts een enkeling greep de actie aan om een Tour de Zeeland te maken. De streekbussen zijn ook van daag gratis. Buschauffeurs mo gen tijdens hun acties voor een betere CAO passagiers gratis la ten instappen, zo heeft de presi dent van de rechtbank in Utrecht gisteren bepaald. De busbedrijven hadden in kort geding gevraagd om een verbod op de actie. Chauffeurs contro leren niet op geldige plaatsbe wijzen. De vakbonden en hun leden voeren de actie omdat de onderhandelingen over een nieuwe CAO zijn mislukt. Veel reizigers reageerden gisteren verrast, omdat de bonden wei nig ruchtbaarheid hadden ge geven aan de acties. „In Koude- kerke stapte een mevrouw in die per se wilde betalen", vertelt een chauffeur van Connexxion. „Toen ik haar uitlegde dat ze daarmee de staking niet steunt, wilde ze uiteindelijk toch zon der te betalen mee." Slechts een enkeling haalde alle voordeel uit de actie, zoals A. Koen uit Hulst. „We wilden een dagje naar Breda, maar moesten mee met een Belgische buslijn. Dat kostte uiteraard geld. Toen we hoorden dat we gratis met de streekbussen konden rijden, hebben we de bus gepakt naar Breskens en de boot naar Vlis singen genomen. Nu gaan we via Goes, naar Kruiningen en met de boot weer terug naar Actie op de bus in Vlissingen. foto Ruben Oreel Zeeuws-Vlaanderen." De actie HoogendijkvandeCNV-bedrij- is een eerste signaal richting venbond. „Welke actievorm we werkgevers, waarschuwt M. hierna kiezen, moeten we nog bespreken. We hebben aller eerst gekozen voor publieks vriendelijke acties, want we vinden dat de reiziger niet de dupe mag worden." De werkgevers probeerden de actie via een kort geding gister middag te verbieden. „De acties zijn buiten propor ties", vindt woordvoerder A Boukema van Connexxion. „De looneis van de bonden is erg hoog. De CAO's die tot nu toe zijn afgesloten gaan niet verder dan een loonsverhoging van 3,5 procent." Bedrijven lijden door de acties „onevenredig veel schade", aldus de woordvoer der. Dat gaat volgens hem om een bedrag van circa 113.000 euro per dag door gemiste losse kaartverkoop in de bus. Hij zegt dat de bonden zichzelf in de vingers snijden met de ac ties. „Het budget voor volgend Advertentie 36e Kunst Antiekbeurs 's-Hertogenbosch Brabanthallen 14-21 april 2002 www.antiekbeurs-denbosch.iil van onze redactie binnenland DEN HAAG - De integratie van buitenlanders in de Nederland se samenleving is onvoldoende gelukt. Buitenlanders die zich in ons land willen vestigen, wordt het in de toekomst veel moeilijker gemaakt. Dat heeft premier Kok gezegd. Kok trekt het zich persoonlijk aan dat de integratie van bui tenlanders niet goed is verlo pen. „We moeten er meer werk van maken. De inburgering wordt minder vrijblijvend. Wat dat betreft hebben wij onze les wel geleerd", zegt Kok in een re actie op het GPD-onderzoek 'De Staat van het Land', waar aan ruim 42.000 lezers van re gionale kranten, waaronder de PZC, hebben deelgenomen. De resultaten van dit grootscheep se onderzoek staan morgen in de PZC. Volgens H. Entzinger, hoogle raar Migratie- en Integratie vraagstukken klinken de woor den van Kok als een 'mea culpa Uit de enquête De Staat van het Land blijkt grote onvrede en on gerustheid over het vreemdelin genbeleid. Immigranten wor den niet langer gezien als een welkome versterking van de economie en ook niet als een verrijking van de cultuur. Bui tenlanders moeten zich zo snel mogelijk aanpassen, vindt een ruime meerderheid van de res pondenten. Eigen taal Onderwijs in de eigen taal wordt eveneens door het grootste deel van de ondervraagden afgewe zen. Volgens Kok is het niet alleen kommer en kwel. Hij benadrukt dat er wel degelijk successen worden geboekt. Zo daalt het aantal asielzoekers en zouden op basisscholen, ook in zwakke buurten 'hele goeie resultaten worden bereikt'. Kok waarschuwt voor vreemde lingenhaat. „Het gevoel van on behagen wordt veroorzaakt doordat mensen de wereld en ook hun eigen leefomgeving snel zien veranderen. Dat gaat soms één op één gepaard met criminaliteit en geweld op straat. Voor je het weet heb je een gezamenlijke vijand aange wezen: de vreemdelingen." Entzinger kijkt op van de uit spraakvan Kok. „Ik heb hem dit nog niet zo hard geformuleerd horen zeggen. Het klinkt een beetje als een mea culpa, en dat is gedeeltelijk terecht." Volgens de hoogleraar heeft de minister president, net als andere politi ci, onvoldoende het belang van het immigratievraagstuk inge zien. „Er zijn te lang te veel zalvende woorden gesproken." Kok zelf heeft ten opzichte van de ar beidsmigranten 'een zwalkend beleid' gevoerd, aldus Entzin ger. Hoewel de integratie stukken beter kan, weigert hij het tot nu toe gevoerde beleid een totale mislukking te noemen. Grote woorden Hij wijst op successen van de af gelopen jaren; de werkloosheid onder allochtonen is afgenomen en de tweede generatie doet het goed op school. Kok's uitspra ken zijn tekenend voor het 'open debat' dat eindelijk over mi granten en hun integratie wordt gevoerd. De hoogleraar waarschuwt wel voor 'grote woorden'. „Maat schappelijke processen laten zich niet zo makkelijk dwingen, sommige maatregelen kunnen zelfs averechts werken." GPD Advertentie Een groot deel van de meubelcollectie voorzitter van de Medische Staf Oosterscheldeziekenhuizen, W. Rinsema. „Het is haast on-Ne- derlands hoe deze motie op grond van emoties en verkie- zingsdrang zijn aangenomen en niet gebaseerd op feiten. Het is jammer dat Buijs niet met de kinderartsen is komen praten." Enkele uren nadat het parlement in Belgrado instemde met een langverbeide wet die de uitlevering van verdachten aan het Joegoslavië-Tribunaal mogelijk maakt, viel gisteren het eerste slachtoffer. Vlajko Stojiljkovic, voormalig minister van Binnenlandse Zaken van Servië, schoot zich een kogel door het hoofd voor het parlementsgebouw in Bel grado. Stojiljkovic werd gezocht door het Haagse oorlogstribunaal. 3 Joop de Back begon een jaar geleden als directeur bij Delta Nutsbedrijven. Hij oogste waardering en kritiek. Hij gaat als een wervelwind door het be drijf, maar niet iedereen kan zijn tempo volgen. I O De vakbonden dreigen met een algemene staking in de bouw als de werkgevers niet opnieuw aan de onderhandelingstafel gaan zitten om tot een nieuwe CAO te komen.Giste- ren kwamen onder meer Zeeuwse bouwvakkers bij- rt een in Roosendaal. I %J Nu David Beckham een middenvoetsbeentje heeft gebroken, wordt het moeilijk voor hem om op tijd fit te zijn voor het WK in Japan en Zuid-Korea. De aanvoerder van Enge land heeft slechts ander halve maand om te herstellen, terwijl voor genezing van zo n breuk normaal gesproken twee maanden vergt. Engeland houdt OO zijn hart vastfc- w feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5, economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 13; zee land: 15,16,17,19 en 21; sport. 23, 24 en 25 ROTTERDAM - Bij toeval hebben celbiologen van de Erasmus Uni versiteit Rotterdam ontdekt waardoor het menselijk lichaam ver oudert. De verouderingsprocessen worden veroorzaakt door be schadigd DNA, het erfelijke materiaal. Naarmate de leeftijd omhoog gaathoopt zich steeds meer schade in het DNA op, waardoor cellen afsterven en veroudering optreedt. De ontdekking werd gedaan bij een onderzoek naar een zeldzame ziekte die jonge kinderen treft. Die hebben symptomen die lijken op verouderingsverschijnselen, maar die daar nooit eerder mee in ver band zijn gebracht De bevindingen zijn gisteren gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Science. GPD Advertentie jaar wordt gebaseerd op de om zet van dit jaar. Volgend jaar is er dus minder te verdelen omdat veel geld wordt misgelopen", al dus Boukema. De onderhande lingen zijn volgens de bonden onder meer stukgelopen op ho ger loon. Zij willen een structu rele loonsverhoging van 4 pro cent. De werkgevers bieden 3,5 procent per 1 april en een een malige uitkering van 0,6 pro cent aan het einde van het jaar. Wachturen Een ander struikelblok is de vergoeding voor wachturen. De bonden willen zes euro per uur en de werkgevers houden vast aan de bestaande regeling van drie euro. Tenslotte willen de vakbonden ook de mensen in de CAO onderbrengen, die nu vooral op kleine busjes rijden. In het openbaar vervoer werken 14.000 mensen. Volgens een woordvoerster van FNV Bond genoten zijn ongeveer 10.000 lid van een vakbond. ZIN IN VAKANTIE? of er even een paar dagen TUSSEN UIT? Een greep uit de vele aanbiedingen van deze week: Thailand en Zuid-Afrika v.a. 799»- io dgn rondreis Cöte d'Azur v.a. 505,- Speciaal City Trip Luxemburg 4* hotels v.a. 139»- Kijk vandaag in de Reizen bijlage van deze krant! (Advertentie) naam:c, noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters m/v j weken voor 15,- straat nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: fcJnoteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- L L per maand met nummer: ~j j j~ j p automatische incasso I (€19,25). handtekening: Pcr kwa?aal met automatische incasso 52,-). l per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- -77? r wens. In de roloton treft nadere inform»; aan f"'?™ 'sche '"eais° 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" SSïSZÏS di wo do u za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1