Fortuyn zit Zeeuwse havens dwars Friesland voorbeeld voor meldpunt gevaar op de weg Bonden dreigen met algemene staking in bouw Huwelijk uit 1904 virtueel bevestigd Rechter stemt in met verkoopverbod koperverf schepen 19 Vliegenthart over Zeeuwse zorg Beneluxtunnel dicht voor oefening Twee gewonden in Waarde Proces-verbaal voor joyrider Celstraf geëist tegen inbrekersduo Rotterdamse raad stelt besluit samenwerkingsverband uit Onderzoek toekomst Z-Vlaamse detailhandel Concert in Lutherse kerk van Groede vrijdag 12 april 2002 GOES - Margo Vliegenthart, staatssecretaris van volksge zondheid debatteert maandag 15 april over de Zeeuwse zie kenhuiszorg en ouderenzorg tijdens een politiek café van de PvdA in Zeeland. Het politiek café begint om 19.00 uur in res taurant Karei V aan de Turfkaai in Goes. Eerder die dag ver richt de staatsecretaris in gezelschap van het Zeeuwse PvdA- kader en PvdA-Tweede-Kamerlid Annet van der Hoek vrij willigerswerk bij verschillende organisaties. Tijdens het poli tiek café worden de opgedane ervaringen in het vrijwilligers werk besproken. Vliegenthart heeft ook een bezoek aan Ar duin op het programma staan. ZIERIKZEE - De Beneluxtunnel bij Rotterdam is vandaag en morgen afgesloten vanwege een calamiteitenoefening van Rijkswaterstaat, brandweer en ambulancediensten. De tun nel gaat om 22.00 uur in noordelijke richting dicht. De toerit vanuit Pernis naar de A4 is ook afgeslotenZaterdag om 17.00 uur wordt de Beneluxtunnel heropend. Verkeer dat vanaf Zierikzee komt over de A2 9wordt omgeleid over de Van Brie- nenoordbrug (A 16). Het moet daarvoor de borden met het cij fer 8 volgen. Ook verkeer dat vanaf de Al 5 (Europoort) en de A16 (Dordrecht) komt, moet deze route volgen. WAARDE - Bij een eenzijdig ongeval op de Emanuelweg in Waarde zijn woensdagavond twee vrouwen uit de gemeente Reimerswaal gewond geraakt. De 20-jarige bestuurster vloog vermoedelijk door een te hoge snelheid uit de bocht en kwam met haar auto op de kop in de sloot terecht. De brandweer moest haar, en ook de 17-jarige bijrijdster, met behulp van ladders en een rugplank uit de wagen bevrijden. Beide vrou wen zijn naar het ziekenhuis in Goes gebracht. TERNEUZEN - Een negentienjarige jongeman uit de ge meente Oostburg heeft zich in de nacht van woensdag op don derdag drie fikse processen-verbaal gekregenDe j ongen .niet in het bezit van een rijbewijs was, zonder toestemming van de eigenaar, een ritje in een auto gaan maken, maar veroorzaak te daarbij schade aan een geparkeerde auto op de Burgemees ter GeillstraatinTerneuzen. Bij zijn aanhouding bleek dat hij twee maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. MIDDELBURG - Tegen twee Bredanaars (26 en 33 jaar) is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor woninginbra ken elk een jaar cel geëist. De verdachten hadden eind decem ber vorig jaar Yerseke als doelwit uitgekozen Uit twee woningen hadden ze waardevolle spullen meegeno men. Bij twee inbraken bleef het bij een poging. Een van de bewoners had de mannen schrik aangejaagd toen hij in de keuken plotseling voor ze stond, waarna ze wegvluchtten Nadat de politie was gealarmeerd konden de daders bij Ber gen op Zoom worden aangehouden. In de auto werd er een computer, camera, video, geld en andere spullen afkomstig van inbraken aangetroffen. De 33-jarige bekende de inbraken. De jongste verdachte zei dat hij alleen in de auto had zitten wachtenHij vertelde giste ren dat er een derde man bij betrokken was. In zijn nadeel sprak dat zijn compaan op zitting verklaarde dat hij het was die bij hem was langs geweest om te vragen om mee te gaan naar Zeeland. De 33-jarige Bredanaar was op het verzoek in gegaan, omdat hij het geld geld goed kon gebruiken. Uit spraak op 24 april. door Harmen van der Werf Rn Jeffrey Kutterink BOTTERDAM - De gemeente Botterdam komt voorlopig niet met 50 miljoen euro over de brug voor deelname in een samen werkingsverband met haven schap Zeeland Seaports. De Botterdamse gemeenteraad be sloot dit gisteren op voorstel van Pim Fortuvn, fractievoorzitter van Leefbaar Rotterdam. Voorzitter van Zeeland Sea ports en gedeputeerde DBruin- ooge (PvdA) reageerde verbe ten. Zeeland Seaports gaat volgens hem desnoods zonder Rotterdam verder met de ont wikkeling van onder meer een grote containerterminal in Vlis- singen-Oost. Het leek beklonken in de Rot terdamse raad. Alleen de SP I was tegen de deal, tot de mon sterzege van Leefbaar Rotter dam bij de raadsverkiezingen I van 6 maart. De politieke ver- I houdingen in Rotterdam zijn ra- I dicaal veranderd. Dat lijkt ook zijn weerslag te krijgen op de re latie met Zeeland Seaports. Fortuyn gaf gistermiddag een voorzet. Hij vindt dat het Ge meentelijk Havenbedrijf Rot terdam niet allerlei strategische samenwerkingsverbanden moet aangaan met andere ha vens, ook niet met Vlissingen. Het doel daarvan is volgens hem de concurrentie te beïnvloeden en dat is niet goed. Rotterdam heeft concurrentie juist hard nodig om scherp te blijven. Onderhandelingen Tot een definitief oordeel over i de samenwerking met Zeeland kwam hij niet. Leefbaar Rotter dam praat nog met WD en CD A I over de vorming van een college van burgemeester en wethou ders. Van die onderhandelingen én van de mening van de nog on bekende havenwethouder van Leefbaar Rotterdam hangt het af hoe Rotterdam verdergaat met Zeeland Seaports. Tot die tij d wil Fortuyn alles openlaten Hij pleitte daarom voor uitstel van het besluit over de 50 mil joen euro voor de samenwer king met Zeeland Seaports. Vertrekkend havenwethouder P van Dijk (PvdA) twijfelde. Het leek er eerst op dat hij het voorstel toch in stemming wilde laten brengen, maar hij ging overstag. ..Voor de zomer moet er wel duidelijkheid zijn", zei hij, en dat werd door Fortuyn geaccepteerd. Na de raadsver gadering liet Van Dijk weten dat hij dit had gedaan om 'geen frustraties op te roepen'. Het besluit tot uitstel was een verrassing, want de deal lag in Rotterdam eerst heel goed. Voor een 'relatief klein bedrag' zou Rotterdam grote zeggenschap krijgen in het samenwerkings verband met Zeeland, in de ge zamenlijke Exploitatiemaat schappij Schelde-Maas (ESM). De vijftig miljoen euro zou Rot terdam vijftig procent zeggen schap opleveren, evenveel als Zeeland Seaports. Maar: Zee land Seaports is niet alleen van plan vijftig miljoen euro aan het eigen vermogen van ESM bij te dragen. Het havenschap is ook bereid een banklening te ver strekken van driehonderd mil joen euro, met name voor de ontwikkeling van de container- terminal. Zeeland neemt gro tere risico's, terwijl de opbreng sten marginaal zijn", zei een Rotterdams raadslid. Getergd Voorzitter Bruinooge van Zee land Seaports is getergd door de opstelling van Rotterdam. Hij vindt dat er snel een besluit moet vallen. „Binnen hooguit een paar weken." Hij trekt een grote broek aan in de weten schap dat 'wij Rotterdam finan cieel gezien niet nodig hebben'. „En niet Rotterdam heeft het contract met de klant, dat heb ben wij met het Antwerpse Hes- se-Noord-Natie, één van de grootste overslagbedrijven ter wereld." Bruinooge is altijd groot voor stander geweest van de samen werking met Rotterdam. Hij zou het betreuren als die niet door ging. Het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam heeft veel kennis in huis en veel contacten. „En", stelde Bruinooge, „ook de regering wil meer samenwer king tussen havens, want dat is goed voor de Nederlandse eco nomie. Maar als Fortuyn roet in het eten gooit, hebben de Rot terdammers dat zelf gewild." Angela Tetelepta snijdt de huwelijkstaart aan. foto Ruben Oreel door Gerrit van Loon MIDDELBURG - De 130-jarige Dingenis Luteijn uit Oudelande en de 128-jarige Jan netje Meijer uit Yerseke zijn gisterenmiddag virtueel in het huwelijk getreden. Buitengewoon digitaal ambtenaar van de burgelijke dtand M.W. van Boven voltrok het huwelijk op een diascherm in het Zeeuws Archief in Middelburg. Het huwe lijk was de afsluiting van het project van de Rijksarchiefdienst om huwelijksakten van heel Zeeland in te voeren in digitale archie ven. Het Zeeuws Archief heeft in vijf jaar tijd hondervij f enzestigduizend hu wel ij ksakten in de computer ingevoerd. Het gaat om hu welijken in de periode van 1811 tot en met 1922. Het echtpaar dat gisteren in het Van de Perrehuis voor de tweede keer trouwde, gaven elkaar voor het eerst het ja-woord op 25 februari 1904. De opdracht om de huwelijksakten digitaal te maken kreeg het Zeeuws Archief op 1 no vember 1996. Echt blij was het archief niet met de opdracht.We zaten er niet echt op te wachten en de Rijksarchiefdienst had zo iets van, zoek het maar uit hoe je het doet als het maar in 2002 klaar is", vertelt Leo Hol- lestelle tijdens de huwelijksvoltrekking. Ruim twintig vrijwilligers begonnen in juni 1997 met het invoeren van de Zeeuwse hu welijksakten. Behalve namen van bruidegom en bruid zijn ook andere gegevens uit de huwelijksakten ingevoerd zoals beroep, leeftijd en namen van wederzijdse ouders. Speciaal voor het invoeren is database ISIS, vernoemd naar de Egyptische godin van de doden, ontwik keld. Vijf procent De database ISIS is te bereiken via www- .zeeuwsarchief.nl. Het project van de Rijks archiefdienst heeft betrekking op heel Ne derland. In totaal zijn drieënhalf miljoen huwelijksakten digitaal ingevoerd. Daar van heeft Zeeland nog geen vijf procent voor zijn rekening genomen. Het virtuele huwelijk werd gisteren vol trokken in het Zeeuws Archief zelf. Ge poogd werd de trouwzaal van het gemeente huis in Middelburg te strikken voor de heu gelijke gebeurtenis. Dat mislukte omdat gistermiddag op die plek een echt huwelijk plaatsvond. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Watersportwin kels mogen geen koperhouden- de aangroeiwerende verven meer verkopen of in voorraad hebben. Verfproducent Interna tional Paint en watersportbe drijf Delta Marina uit Kortgene hebben het kort geding verlo ren, waarin zij intrekking van het verkoopverbod eisten. Het was al lang bekend dat het I gebruik van koperverf in de wa tersport verboden zou worden. Nieuw was eind februari dat het ministerie van Vrom meldde ook te gaan controleren op de ver koop van de verf in watersport- winkels. En zij mochten de verf niet meer in voorraad hebben. De watersportbranche, ver enigd in de Hiswa, reageerde verontwaardigd. Veel water sportwinkels hadden al koper verf ingeslagen, omdat zij meenden dat alleen het aan brengen van de antifoulings op schepen verboden was. Volgens de Hiswa en verffabrikant In ternational Paint is er ook nog geen goed alternatief voor kop erverf in met name de zoute wa teren, zoals in Zeeland, waar de aangroei van pokken sneller gaat dan in zoete wateren. International Paint en Delta Marina spanden samen een kort geding bij de rechtbank in Den Haag. Zij eisten rectificatie van de mededeling door het ministe rie van Vrom. Het departement had de term 'gebruik' te breed uitgelegd. Alleen op dat punt geeft de Haagse kort-geding- rechter R. Paris de twee be zwaarmakers gelijk. Het minis terie van Vrom moet de tekst op zijn website aanpassen. Alternatieven Verder gaat Paris niet. Het mi nisterie van Vrom heeft volgens hem 'juist en rechtmatig' ge handeld. De vrije verkoop van antifoulings aan particulieren is naar zijn oordeel verboden. Alleen in de zeescheepvaart en door de marine mogen de koper verven nog worden gebruikt, en niet in de watersport. Naar de mening van Paris hebben Inter national Paint en Delta Marina ook 'in het geheel niet aanneme lijk gemaakt dat er geen alter natieven zouden zijn voorde ko- perhoudende verven, al kunnen die mogelijk minder doeltref fend zijn'. International Paint bereidde gisteren nog een reactie voor. Volgens een medewerker zou er geen sprake zijn van een ver koopverbod, maar van een ver bod de koperverf aan te prijzen. Op korte termijn zal de verffa brikant zijn klanten informe- vari onze regioredactie TERNEUZEN - Heel de detail handel in Zeeuws-Vlaanderen ligt het komende half jaar onder een vergrootglas. Overheid en bedrijfsleven laten het Nij meegse adviesbureau Droogh Trommelen Broekhuis een re giobreed onderzoek instellen dat de potenties van winkelge bieden in kaart moet brengen. Achtergrond is een reeks ont wikkelingen die voor de sector makkelijk als bedreigingen kunnen uitpakken De Kamer van Koophandel noemt onder meer de komst van de Westerscheldetunnel, de in voering van de euro, het deels wegvallen van Belgisch bank en kooptoerisme, de e-commer- ce en gemeentelijke plannen voor nieuwe winkelgebieden. Het onderzoek moet begin vol gend jaar uitmonden in de op stelling van een regionale visie over de instandhouding het winkelapparaat in Zeeuws- Vlaanderen. Het is de bedoeling dat de drie nieuwe gemeenten er na de herindeling hun voordeel mee doen. Het onderzoek is breed van op zet en wordt ook breed gedra gen. De Kamer van Koophan del, de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten, ondernemersorga nisaties, de Rabobanken en een Europees fonds betalen het on derzoek. Daarin schuilt meteen een trendbreuk met het verleden. Tot nog toe was het elk winkel gebied en elke gemeente voor zich. zonder te kijken naar ont wikkelingen bij de buren. door Jacques Cats LEEUWARDEN - Bij de op richting van een klaaglijn voor gevaarlijke verkeerssituaties kan Zeeland nog wat leren van Friesland. Daar functioneert zo'n meldpunt al enige tijd tot redelijke tevredenheid. „Maar inmiddels is mij wel duidelijk geworden dat je er behoorlijk in moet investeren, ook in menskracht, voordat je aan zoiets begint", stelt secretaris Henk Rhebergen van het Re gionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). Begin dit jaar kwam het D66- Statenlid Patricia van Veen met het idee voor de oprichting van een meldpunt tijdens een vergadering van de provincia le commissie verkeer. Daar werd instemmend op gerea geerd. Het ROVZ pakte het initiatief meteen op. In juni komt het verkeersorgaan met een noti tie waaruit valt op te maken waaraan een meldpunt zou moeten voldoen en wat er alle maal geregeld moet worden om tot een soepele organisatie te komen. Rhebergen: „Met een telefoon nummer waar iedereen naar kan bellen, ben je er niet. Er zal gedocumenteerd moeten wor den. Men zal professionele on dersteuning willen bij bijvoor beeld een snelheidsprobleem in de zin van: kan ik eens wat meten of zijn er meetgege vens?" Opmerkingen Naast de infrastructurele pro blemen die een rol kunnen spe len kunnen ook opmerkingen worden verwacht als: mijn buurman kan niet autorijden. Rhebergen: „Wat moet je daar dan mee?". Weer anderen vin den dat er op hun school te weinig aan educatie wordt ge daan. „Dat zijn heel anders- soortige vragen", stelt de RO- VZ-secretaris. „Je moet dus van tevoren goed bedenken of je dat allemaal kunt en wilt be happen en wie moet je daar al lemaal voor inschakelen Het idee is gauw geboren maar het heeft nogal wat consequen ties." Initiatief Margott Blaauw is in Fries land projectleider van het meldpunt gevaarlijke ver- Soms zijn verkeersborden wel erg overdadig aanwezig. keerssituaties. De organisatie 3VO nam daarvoor enkele ja ren geleden het initiatief, na dat een onderzoek had aange toond dat zeventig procent van de Friese bevolking niet wist wie te bellen om te wijzen op een onveilige situatie op de weg. Het meldpunt vangt nu niet al leen al die telefoontjes op, maar heeft ook deskundigheid verzameld om de signalen een zinvol vervolg te geven. En als het moet wordt er een ver- keersadviesbureau inge huurd. Het callcenter is veertig uur per week tijdens kantooruren actief. Op jaarbasis worden zo'n 200 meldingen verwerkt. De bellers reageren op diverse fronten. Dat varieert van haai- entanden die onvoldoende zichtbaar zijn tot verkeers lichten die niet lang genoeg op groen blijven. Ook kunnen er onduidelijke verkeersborden zijn of borden die niet meer passen bij de inmiddels gewij zigde verkeerssituatie. Er wordt naar verhouding veel geklaagd over automobilisten die te hard rijden, met name langs routes waar kinderen moeten fietsen. Veel meldin gen zijn er voorts over schoolomgevingen. Chaoti sche toestanden rond halen en brengen. Daarnaast zijn er de adviesvragen van buurtver enigingen en dorpsraden. Meting Het Friese meldpunt kan men sen en apparatuur inzetten om inzicht te krijgen hoe hard er gens wordt gereden. Soms blijkt daar na meting een prachtig gemiddelde uit te ko men. „Dat kan mensen gerust stellen". meent Blaauw. De projectleider wijst op het be lang van een goede terugkop peling. Bellers krijgen in Friesland altijd bericht van bevestiging van hun melding en wat daarmee wordt gedaan foto Ruben Oreel Voorts wordt de melder op de hoogte gehouden van vervolg acties. Het meldpunt verstrekt adviezen en neemt stappen richting wegbeherders maar probeert het publiek ook te mobiliseren om te zorgen dat bepaalde dingen gebeuren. Er wordt niet alleen vanuit Zeeland met grote interesse gekeken naar wat het Friese meldpunt losmaakt, in Gro ningen en Overijssel zijn zelfs soortgelijke initiatieven te verwachten. Terugkijkend op de eerste er varingen constateert de Friese projectleider dat er met een meldpunt veel profijt valt te trekken uit de opmerkzaam heid van burgers. Met voldoe ning stelt Margott Blaauw vast dat wegbeheerders aler ter zijn gaan reageren sinds er via het meldpunt voor ver keersgevaarlij ke situaties over hun schouder wordt mee- gekeken. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Alle remmen gaan los in bouw. Het is vanaf volgende week afgelopen met gecontroleerde estafettestakin gen. FNV-bestuurder G. Ye- sildal, stakingsleider in Zee land: „Vanaf volgende week gaan we met zoveel mogelijk mensen zo lang mogelijk plat." De 330 Zeeuwse stakers waren gisteren aanwezig tijdens een protestbijeenkomst in Roosen daal De stakers moesten wel, omdat het niet laten registreren gevolgen heeft voor de uitkering uit de stakingskas. In totaal wa ren er duizend bouwvakkers uit de regio zuidwest (West-Bra bant en Zeeland) aanwezig In Zeeland liggen bouwprojec ten stil in Terneuzen, Vlissin gen, Goes, Middelburg, Dom burg (en omgeving) en Kats. De bonden kondigden gisteren aan dat de acties zullen verhar den. Maar meer dan het sta kingsmiddel hebben ze met in handen. „Met verharden bedoe len we dat we het werk op nog meer plaatsen stil zullen leg gen", legt Yesildal uit. „Ook denken we aan het veranderen van de strategie. Een mogelijk heid is om niet projectgewijs te gaan staken, maar bedrijfsge richt. We pikken er dan bedrij- GROEDE - De violist Joris van der Hauwe en gitarist Yves Storms geven een vanavond een concert in de Lutherse kerk in Groede. Van der Hauwe speelt onder meer bij I Fiamminghi en het Münchner Kammer Orchester. Hij is leraar hobo aan het con servatorium in Antwerpen. Storms heeft een internationale reputatie opgebouwd als gita rist en werd onderscheiden met de prestigieuze Andrés Sego- via-prijs. Ze brengen werk van onder anderen Kovacs, Macha- do en Piazzolla. Het concert be gint om 20.00 uur In de Luther se kerk in de Molenstraat zijn tevens quilts te zien met kimo no's als thema ven uit en leggen alle projecten van dat bedrijf plat. In het hele land. De communicatie daar over tussen de regionale centra en het landelijk actiecentrum verloopt uitstekend." Volgens voorzitter R. de Vries van FNV Bouw hebben werkge vers informele pogingen van vakbondsonderhandelaren om het CAO-overleg vlot te trekken geblokkeerd. „Maar zo laten we ons niet afschepen. Blijkbaar zijn ze nog niet onder de indruk van onze acties en zijn ze de gro te schade van de massale sta king in 1995 vergeten", aldus De Vries. Muurvast De besprekingen over een nieu we CAO zitten al wekenlang muurvast. Volgens de bonden blokkeren de werkgevers het overleg, omdat deze eerst een akkoord willen over lagere reis kosten voordat ze over andere zaken willen praten. Bijna tienduizend bouwvak kers zijn donderdag naar actie bijeenkomsten geweest, aldus een woordvoerder van de geza menlijke vakbonden. De grootste manifestatie was in Veldhoven, waar 3500 stakers kwamen. Schiedam telde 1600 actievoerders, Heerenveen 1500, Roosendaal 1200, Deven ter 1000 en Amsterdam 900. Advertentie „,3.0Oul*9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19