Sportvelden weren scholieren PZC Drankbereiders meten krachten Mooi Zeeland treedt naar buiten SGP verontrust over samenleving na beleid Paars Dorpsraad windt zich op over plan Duinweg Fanfare Onda en VociMiste in Nieuwland Drank gestolen uit kantine Kortsluiting in modezaak Diefstal uit auto's in Ovezande Automobilist in kruis getrapt Drankrijder flink in de olie Brand in nieuwbouw Hulst Stereo's weg uit winkel Vlissingen Buijs te gast bij nierpatiënten Scholen Middelburg beperkt in gymlessen door privatisering terreinen Kindermusical Jeugdbrandweer maakt zich op voor wedstrijden Hoor Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gymlessen van de middelbare scholen in Middelburg komen in het geding door de verzelfstandiging van de sportvelden. De velden mo ten in de zomermaanden niet I oebruikt worden, om de velden te laten herstellen van het sei- I zoen. Daarom wordt het voor I scholen haast onmogelijk om in I juni buiten te sporten. Dat is vooral een probleem als de zomervakantie laat valt, zegt rector A. de Munck van de CSW. „We hebben net twee vroege ja- I ren achter de rug. Er komen nu I late vakanties aan." De scholen I kregen vorig jaar voor het eerst te maken met verzelfstandigde sportvelden. Vroeger huurden I zowel de sportverenigingen als de scholen de velden van de ge- meente. De gemeente zorgde er voor dat alle gebruikers inge roosterd werden. I Nu moeten de scholen zelf af- I spraken maken met de sport- I verenigingen. Dat betekent vol- NW- EN ST JOOSLAND - De fanfare Onda en Jong Onda uit Nieuw- en Sint Joosland en het vocaal en semble VociMiste uit Mid delburg houden zaterdag 13 april een optreden. Onda speelt een afwisse lend aantal muziekstuk ken waaronder het Jungle Book, de West Side Story en het Iers-Keltische Ri- verdance. Dirigent is Piet Meliefste. Het repertoire van het vocaal ensemble VociMiste bestaat uit bal lades, volksliederen en klassieke stukken. Het ensemble staat onder lei ding van Ineke Wijkhuis. De uitvoering begint om 19.30 uur in de Neder landse Hervormde kerk in Nieuw- en Sint Joosland. Leden van de klederdrachtverenigingMooi Zeeland stellen zich voor aan burgemeester E. Gelok van Borsele. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KWADENDAMME - Zeeland is sinds gis teren een klederdrachtvereniging rijker. De groep Mooi Zeeland presenteerde zich aan het publiek in dorpshuis De Burcht in Kwadendamme. Klederdrachtvereniging Mooi Zeeland is een afsplitsing van Ons Boeregoed. Veel ex-leden van die vereniging zijn betrok ken bij de nieuwe club, die zich wil profi leren in de gemeente Borsele. Hoewel Mooi Zeeland zich gisteren officieel pre senteerde, hebben de leden zich in hun klederdracht al laten zien bij de receptie voor de nieuwe burgemeester E. Gelok en in het kerkje van Ellesdiek toen de KRO daar kwam filmen. Volgens J. de Dreu, een van de oprichters van Mooi Zeeland, zijn er na de oprichting veel positieve reacties gekomen. Het aantal leden groeit gestaag en nadert ondertussen de vijftig. „Met on ze klederdracht proberen we Zeeland weer een plekje op de kaart te geven", al dus De Dreu gisteren De presentatie van de nieuwe kleder- drachtgroep, bleef enigszins beperkt. „De mensen moeten wel nieuwsgierig blij ven", vindt De Dreu. Mooi Zeeland wil zich de komende tijd vooral richten op de wat kleinere optredens, bijvoorbeeld in bejaardensozen. vrijdag 12 april 2002 VLISSINGEN - Uit een kantine van een sportvereniging aan het Baskenburgplein in Vlissingen is in de nacht van woens dag op donderdag een hoeveelheid drank weggenomen. De daders forceerden de toegang en namen verschillende soorten drank mee. De waarde is niet bekend. Diezelfde nacht werden aan de achterzijde van een horecage legenheid in de Lange Kerkstraat in Goes negen kratten fris drank, 26 pakken chocomel en 24 pakken vruchtensap weg genomen. Hier beliep de schade aan gestolen spullen enkele honderden euro's. GOES - Kortsluiting in de bedrading in het plafond bij Van Westen Mannenmode aan de Lange Vorststraat in Goes heeft gistermorgen rond elf uur tot een klein brandje geleid De schade is beperkt gebleven tot de elektrische bedrading. Rook- en waterschade liep de winkel niet op. De brandweer Goes rukte - omdat het om een melding in de moeilijk bereik bare binnenstad ging - uit met veertien man, de ladderauto en twee tankautospuiten. Na een gat in het plafond te hebben ge zaagd, kon de brand worden geblust. OVEZANDE - In de Oud Ovezandseweg en de Strobbelhoek- straat in Ovezande werden in de nacht van woensdag op don derdag twee personenauto's opengebroken waaruit de auto- ra dio/cd-speler werd weggenomen. De waarde van de appa raten bedraagt enkele honderden euro's. HULST - Op de Absdaalseweg in Hulst is donderdag om streeks 19.20 uur een 31-jarige automobilist uit de gemeente Hontenisse door een onbekende medeweggebruiker in zijn kruis getrapt. Ze reden beiden over de N60 in de richting van de Absdaalseweg en kregen onderweg moeilijkheden met el kaar. De 31-jarige werd op hinderlijk dichte wijze door de an der gevolgd en werd later bij een inhaalmanoeuvre gesneden. Op de Absdaalseweg maakte hij een opmerking over dit rijge drag. Die werd beantwoord met een trap in zijn kruis. NEELTJE JANS - Op de N57 bij Neeltje Jans is donderdag om 16.30 uur een 42-jarige automobilist aangehouden wegens rijden onder invloed. Hij had meer dan drie keerde toegestane hoeveelheid op. Bij controle bleek dat zijn rijbewijs in februa ri was ingevorderd maar dat de man het niet had ingeleverd. Dat moest hij alsnog doen en kreeg een rijverbod van 7 uur. HULST - Bij een in aanbouw zijnde brasserie aan de Gentse straat in Hulst is gistermiddag iets na half twee brand uitge broken. De brand werd geblust door het personeel, dat op het dak aan het werk was. Bij de werkzaamheden aan het dak aan de achterzijde van het pand was de dakisolatie, bestaande uit purschuim en papier, in brand gevlogen. VLISSINGEN - Uit een winkelpand in de Spuistraat in Vlis singen werden donderdag tussen de middag uur drie stereo combinaties gestolen. De totale waarde van de apparaten be draagt enkele duizenden euro's. GOES - Siem Buijs, oud-huis arts te Goes en CDA-Tweede Kamerlid is zaterdag 13 april te gast bij de Nierpatiënten Ver eniging Oosterschelde in Goes. Buijs gaat in op de wachtlijsten, de lange wachttijden voor nier transplantatie en het verschil met België. Het Kamerlid is gastspreker op een thema-dag van de vereni ging rond 'De Bloeddruk van de nierpatiënt' in Motel Goes. Tij dens de bijeenkomst geeft dr. Lavrijssen een lezing en vertelt een apotheker over medicijnge bruik. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 15.50 uur. gens De Munck dat eigen activi teiten van de clubs voorgaan. Volgens T. Verdaasdonk van de gemeente is er echter geen pro bleem „De verenigingen zijn verplicht om de velden onder te verhuren aan de scholen. De scholen huren de velden onder dezelfde condities als vroeger." De scholen, de verenigingen en de gemeente voeren binnenkort overleg. „Dan kijken we op wel ke manier we er, binnen de mar ges van de mogelijkheden, uit kunnen komen", zegt De Munck. Hij verwacht dat het probleem nog groter wordt als Nehalennia verhuist van de Churchilllaan naar de Breeweg. „Dan krijgen we twee scholen aan de west kant van de stad. We zijn dan met een fors aantal leerlingen aangewezen op de Voorborch." Hij vindt het jammer dat de leer lingen, vooral in de zomerperio de, minder mogelijkheden heb ben om buiten te sporten. „Nederland heeft de mond vol van bewegingsarmoede en ver vetting van kinderen. Voor be paalde activiteiten ben je toch aangewezen op een sportveld." Gymzaal Scholengemeenschap Nehalen nia moet toch al inleveren bij de verhuizing van de Breeweg. Aan de Churchilllaan beschikt de school nu over drie gymzalen. In het nieuwe gebouw is er één. En die is veel kleiner. Locatiedirec teur G. Heerebout, heeft bij de gemeente een verzoek inge diend om bij de school aan de Breeweg een nieuwe gymzaal te bouwen. „We gaan er aanzien lijk op achteruit", zegt hij. „Vol gens de gymdocenten ontstaan er grote problemen. De zaal is niet hoog genoeg voor balspelen en bij sommige wedstrijdspor ten ben je aangewezen op be paalde veldafmetingen." De school is bereid om de rente voor de investering de eerste jaren zelf te betalen. Het Middelburg se gemeentebestuur voelt daar weinig voor. Het budget voor de verbouwing van de school is al vastgesteld. Daarin is een be drag voor de renovatie van de gymzaal opgenomen. Tot 2006 liggen de investeringen in schoolgebouwen vast. De ge meente wil nu nog niet beslissen over een investering die pas in 2007 in de begroting kan wor den opgenomen. Bovendien vreest de gemeente dat als Nehalennia toestem ming krijgt voor nieuwbouw, andere scholen ook op de stoep staan. door Ab van der Sluis MELISKERKE - Paars heeft zijn langste tijd gehad en moet na de verkiezingen op 15 mei niet meer terugkomen. SGP- lijsttrekker B. J. van der Vlies wond er gisteravond in Melis- kerke geen doekjes om. Het ka binet van PvdA, VVD en D66 is slecht geweest voor Nederland. Mensen die vreesden dat het met de normen en waarden in Ne derland slecht zou gaan, nadat het CDA acht jaar geleden geen deel meer mocht uitmaken vaq een kabinet, hebben gelijk ge kregen. Van der Vlies somde het rijtje op: het homohuwelijk is onder Paars mogelijk gewor den, de abortuswetgeving is verruimd, euthanasie is gelibe raliseerd en de embryowet, die het mogelijk maakt om weten schappelijk onderzoek te doen met embryo's, werd door de Tweede Kamer aanvaard. Van der Vlies hield zijn gehoor REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl in Ons Huis voor dat zijn betoog niet bedoeld is om het CDA op nieuw regeringsverantwoorde lijkheid te geven. „Voor alle din gen waar het CDA voor staat, kun je ook bij de SGP terecht. De SGP zal het CDA niet in de kou laten staan." Waar nodig, met name bij principiële stand punten, zullen de staatkundig gereformeerden de christen-de mocraten corrigeren. De SGP-voorman keek tevre den terug op het debat, dat gis teren in de Tweede Kamer werd gevoerd over Israël. Een motie van PvdA en D66, waarin de re gering werd opgeroepen het te rugtrekken van ambassadeurs in te brengen in het Europese overleg maandag in Brussel, haalde het niet. „Israël heeft het moeilijk", aldus Van der Vlies. „Israël mag door de internatio nale gemeenschap niet geïso leerd worden. Het verdient de steun van ons land en andere landen. Wij voelen ons heel erg verwant met Israël." Ook kandidaat-Kamerlid A. Noordergraaf betoogde dat Ne derland na acht jaar Paars op een keerpunt staat. Hij toonde zich verontrust over de samen leving, die PvdA, WD en D66 achterlaten. „Wat wij zouden moeten doen is samen met ande re christelijke partijen een vuist maken tegen Paars. Maar wat heeft de SGP op cruciale mo menten gehad aan het CDA en de ChristenUnie. Je zou elkaar juist moeten steunen, maar te gelijkertijd mag je ook dank baar zijn dat je als SGP politiek mag bedrijven overeenkomstig je beginselen." OOST-SOUBURG - Kinder koor De Karekieten voert mor gen de musical In Vuur en Vlam op. De musical gaat over het bij belverhaal van de drie joodse vrienden van Daniël. De drie werden in een branden de oven gegooid door koning Nebucadnesar omdat ze niet wilden buigen voor een beeld. De musical begint om 19.30 uur in Zaal Irene in Oost-Souburg. Voorafgaand aan de voorstel ling wordt een geldbedrag overhandigd aan de stichting Jemima voor een huis voor ge handicapte kinderen. Het be drag is bijeen gebracht door de verkoop van de CD van het koor. Ankie de Rijke (links) en Tiny van Venrooy van het Walchers wijnmakers-, bierbrouwers- en likeurmakersgilde. foto Lex de Meester door Ellen de Vriend VLISSINGEN - Het Walchers wijnmakers-, bierbrouwers- en likeurbereidersgilde houdt za terdag 27 april in De Zandput in Serooskerke het Open Walchers kampioenschap voor amateur brouwers. Amateur-wijnina- kers, -bierbrouwers en -likeur- makers uit het hele land kunnen hun brouwsels tussen elf en twaalf uur 's ochtends inleve ren. 's Middags worden de pro ducten door keurmeesters ge keurd. Het Walchers wijnmakers-, bierbrouwers- en likeurberei dersgilde (WWBLG) werd in maart 1983 opgericht door le raar en amateur-wijnboer Jan van Schaik. Tiny van Venrooy en Ankie de Rijke zijn al ruim tien jaar lid van het gilde. Tiny heeft een cursus wijnkeurmees ter gevolgd en is voorzitter van het WWBLG. De Rijke is wijn docent en weet alles af van het wijn maken en de benodigde grondstoffen. „Om te kunnen stoken en distilleren moet je zelf apparatuur maken of deze in Portugal of Spanje kopen. De spullen mogen in Nederland niet verkocht worden", vertelt De Rijke. „Voor eigen gebruik wordt de apparatuur toege staan." Zij heeft een wijngaard met behoorlijk wat druivenran ken achter haar huis. Tot zij de cursus wijn maken volgde, maakte zij van de druiven alleen maar geconcentreerd sap. „De hobby is uit de hand gelopen", bekent ze lachend. Ook Tiny van Venrooy heeft een tuin met veel fruitbomen. Ze maakte er jam en sap van, maar had er op den duur veel te veel van. Behalve wijn van druiven, maakt zij nu ook wijn van zwar te bessen, vlierbessen en appels. „Het proces is tijdrovend, maar kan vaak best een paar dagen wachten", vertelt De Rijke. „Je stampt de vruchten en doet het sap twee dagen in een afgedekte emmer. Tot voor kort perste ik alles in een gordij nmaar nu heb ik een persje gekocht. Hierna gaat het concentraat in de fles en meet ik het suikergehalte om te kijken hoeveel gist eraan toe gevoegd moet worden. Doordat de gist de suiker 'opeet', krijg je alcohol. Na twee weken moet je de drank voorzichtig overheve- VLISSINGEN - De stadsgewestelijke jeugdbrandweer Vlissingen doet zaterdag 27 april mee aan de eerste brandweerwedstrijden van dit seizoen. Zowel de junioren (elf tot en met veertien jaar) en de as piranten (vijftien tot en met achttien jaar) reizen af naar Tiel. Het nieuwe seizoen beslaat acht wedstrijden in Nederland. Daar aan nemen in totaal 110 j eugdkorpsen deelDe ploegen die eindigen bij de eerste drie beste ploegen, mogen op de zaterdagen 15 en 22 ju ni naar Capelle aan den IJssel en Medemblik om daar te strijden voor de halve finale. De Nederlandse Kampioenschappen (finale) wordt op 28 september gehouden in Oldenzaal. De opdracht die beide ploegen zaterdag in Tiel krijgen is voor de ju nioren gedeeltelijk bekend. Voor de oudere groep is alles geheim. door Ab van der Sluis OOSTKAPELLE - De recon structie van de Duinweg in Oostkapelle verloopt niet naar wens van de dorpsraad. Het be stuur vindt dat het college van burgemeester en wethouders onvoldoende luistert naar aan- en opmerkingen van dorpsbe woners. De veiligheid van fiet sers komt daardoor in gevaar, vindt de raad. De dorpsraad en het Veerse col lege van B en W ruzieën al enige tijd met elkaar over de herin richting van de Duinweg. De raad wilde bijvoorbeeld trot toirbanden met een schuin aflo pende rand. Die vergroot de vei ligheid van de fietsers. De Duin weg is eigenlijk te smal voor twee rijbanen en evenveel fiets stroken. De raad is bang dat fietsers richting trottoir ge duwd worden en de trappers te gen de stoeprand komen, met alle gevolgen vandien. Een stoeprand met schuine rand zou dat soort ongelukken kunnen voorkomen. De gemeente Veere vindt de keuze voor een gewone trottoir band verdedigbaar, omdat deze past binnen de totale herinrich ting van de Duinweg. De dorps raad stelt dat wethouder J. Houmes verwachtingen heeft gewekt richting dorpsbe woners, omdat hij tijdens een informatiebijeenkomst instem mend had gereageerd De raad vermoedt dat de wethouder is teruggefloten door zijn ambte naren. De Dorpsraad heeft gisteren een boze brief gestuurd naar het college van burgemeester en wethouders. Daarin stellen de leden dat het gemeentebestuur blijkbaar geen oog heeft voor veiligheid van fietsers. „Als er in de toekomst in dit gedeelte van de Duinweg (tussen Noord- weg en Torenstraat) ongelukken plaatsvinden waarbij fietsers betrokken zijn, houdt de stich ting Dorpsraad Oostkapelle zich het recht voor om uw colle ge daarvoor verantwoordelijk en aansprakelijk te stellen. Met de brief wil de raad een ein de maken aan de discussie over de reconstructie van de Duin weg. Het bestuur schrijft dat het geen prijs meer stelt op corres pondentie met het Veerse ge meentebestuur over de herin richting. len zodat het bezinksel blijft lig gen. Dat proces herhaalt zich nog zo'n drie keer, tot de vloei stof helder is." Natuurproduct Wijn maken is een langdurig proces. De Rijke heeft nu flessen liggen van vorig jaar, die enorm liggen te gisten, Het voordeel van het zelf wijn maken vinden de dames dat je weet wat er in de fles zit. „We gebruiken alleen maar natuurproducten, geen troep." Om later terug te kun nen vinden wanneer alles geme ten, gewogen en gebotteld is, houdt ieder lid nauwkeurig een logboek bij. Behalve wijn, brouwt De Rijke ook haar eigen bier. Zij koopt daarvoor een moutextract in blik, dat na zes weken al een smakelijk biertje oplevert. Van Venrooy waagt zich regelmatig aan het maken van likeuren. Het WWBLG heeft circa zeven tig leden uit Zeeland. Hoewel de heren veruit in de meerderheid zijnzij n de dames het actiefst in bestuurlijk- en organisatorisch opzicht. De club houdt één keer per maand een gildeavond en jaarlijks een busreis en culinaire bijeenkomst. Regelmatig zijn er cursussen. Advertentie Kees den Herder Interieurstyling Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17