Het zit wel goed met Tooske PZC Paul Gauguin was altijd op zoek naar het paradijs Na een wedstrijd ben je uitgewoond GEBOEKT Baby Spice krijgt haar eerste zangles dE jon&E OndERZTEKER vrijdag 12 april 2002 illustraties uit Paul Gauguin, Doe-boek voor kinderen Toen Paul Gauguin begin 1850 aankwam in Lima, de hoofdstad van Peru, was hij net anderhalf. Een paar jaar later al, in 1855 ging hij er weer weg, terug naar Frankrijk. Zijn leven lang is hij op zoek gebleven naar het verloren paradijs uit zijn kinderjaren. 'Zo'n mooi en aanstekelijk boek' verdient een Zilveren Griffel schreef de Griffeljury twee jaar geleden in haar jury rapport over Rembrandt. Aan gemoedigd door het succes van dat 'Doe-boek voor kinderen' over de allerberoemdste schil der uit de geschiedenis gingen Ceciel de Bie en Martijn Leenen aan de slag met het werk van een van de invloedrijk ste kunstenaars van de twintigste eeuw. In Paul Gau guin nemen ze je mee op een ontdek kingsreis die je zelfs helemaal naar de andere kant van de wereld brengt. Paul Gauguin werd op 7 juni 1848 in Parijs geboren. Met zijn ouders en zijn zusje Marie stapte hij in 1850 aan boord van een schip dat hem naar Peru zou brengen. Zijn va der was van plan in dat Zuid- amerikaanse land een krant te beginnen. Maar zover kwam het niet, want tijdens de oversteek overleed hij aan een hartaanval. Paul ging met zijn moeder en zusje bij een schatrijke verre oom wonen. Je mag aannemen dat hij nog te jong was om zich echt veel van zijn vroegste kinderjaren te kunnen herinneren, maar het grote huis met zijn gigantische kamers vol meubels in alle kleu ren van de regenboog, de diners en grote feesten, de spannende indianenverhalen van zijn oom, de paadjes tussen grote groene bladeren in de reusachtige tuin met al die wonderlijke dieren hebben - zoals hij later zou zeg gen - een onuitwisbare indruk op hem gemaakt. Hij moet dan ook een groot ver driet gevoeld hebben toen zijn moeder hem in 18 5 5 vertelde dat ze terug naar Frankrijk wilde. Daar in het saaie Orleans is vast en zeker het heimwee ontstaan dat hem later onweerstaanbaar op zoek deed gaan naar het pa radijs, dat allang niet meer be stond. Paul Gauguin begon pas goed met schilderen nadat hij in 1888 in een dorpje in Bretagne was gaan wonen. Hij was zeeman ge weest en zakenman, en 'hobbie- de' al een paar jaar een beetje met penseel en verf toen een vriend van zijn moeder hem een schilderij van Claude Monet liet zien. Hij was onmiddellijk 'ver kocht': „Goh, Gustave, wat is dat losjes geschilderd. Ik kan elk verfstreekje zien. En wat een mooie heldere kleuren. Dat is héél wat anders dan het land schap dat ik vandaag heb ge schilderd. Dat ga ik ook uitpro beren." In Pont-Aven ontdekte Paul Gauguin hoe hij voortaan wilde schilderen: in zwierige lijnen met grote vormen en helemaal vrij om het te doen zoals hij het in zijn hoofd had. Na een dramatisch verlopen lo geerpartijtje bij Vincent van Gogh en een ongelukkige perio de in een eenzaam gehucht aan de Bretonse kust besefte hij dat hij in Frankrijk weinig meer te zoeken had. De herinneringen aan zijn kinderjaren in Peru brachten hem op het idee dat zijn geluk in een exo tisch land lag. Op 9 juni 1891 kwam hij aan in Papeete, de hoofdstad van Ta hiti. Daar op dat ei land met zijn prachtige natuur en mooie vrouwen in felgekleur de heup jurken voelde hij zich gelukkiger dan ooit tevoren. En tegelijkertijd toch ook verdrie tig vanwege heimwee naar Frankrijk en een ongeneeslijke ziekte, maar nog het meest om dat steeds meer tot hem door drong dat het paradijs dat hij zocht alleen nog in schilderijen verbeeld kon worden. Op 8 mei 1903 werd Paul Gau guin gevonden door Tioka, zijn buurman op het piepkleine ei landje waar hij sinds 1901 woonde: „Na mate Koki. Na pe te enate" - „Paul Gauguin is dood. We zijn verloren! Nieuwsgierigheid Ceciel de Bie en Martijn Leenen hebben met Paul Gauguin op nieuw een bijzonder Doe-boek voor kinderen gemaakt. Ze be vredigen je nieuwsgierigheid naar het interessante leven van een kunstenaar die gedreven zijn levenlang bleef zoeken wat hij wilde vinden. Natuurlijk bieden ze je volop gelegenheid je ogen de kost te geven op bijzondere schilderij en waarvan enkele zelfs meer dan paginagroot zijn afgedrukt. Een belangrijk extraatje in hun boek over de kunstenaar na wie alles mogelijk was, zijn hun doe- en kijkopdrachten om zelf aan de slag te gaan. Jan Smeekens Ceciel de Bie en Martijn Leenen: Paul Gauguin, Doe-boek voor kinderen. V K Publishing, 18 euro. Tooske Breugem, naar wie kinderen worden vernoemd: „Daar word ik stil van." Druk, druk, druk. Het credo van de moderne mens op jacht naar eeuwige roem is zeker van toepassing op Tooske Breugem, veejay en tv-babe. Het gezicht van TMF, morgen de centrale presentatrice van de tradi tionele TMF Awards, duikt binnenkort op in de straten van New York waar ze voor MTV Nederland wekelijks de US Top 20 gaat presente ren. Daarna stort ze zich op de Drie Musketiers, de nieu we musical van Joop van de Ende. Oh ja, tussendoor wordt er ook nog getrouwd. Maar dit terzijde. Tooske (27), blond, bruine ogen, is blij dat ze even de frisse lucht in kan na een dag vol opnamen. „Of ik geleefd word? Nee, vroeger misschien, nu ik heb alles onder controle", klinkt het gedecideerd. Razend popu lair is de in Zwolle geboren TMF-veejay. Daar getuigen tal loze mailtjes op haar site van. Fans krijgen netjes antwoord en daarmee is de kous af. Wat haar raakt is als nieuwbakken ou ders hun dochter naar haar ver noemen. Origineel waar. Laatst nog werd dat speciaal gemeld in het radioprogramma van Frits Spits. „Daar word ik stil van." Stil wordt het die middag niet, want een paar meter verderop wordt er lustig geboord terwijl ook Tooske weinig stiltes laat vallen. „Ja, de musical. Het bal letje is gaan rollen door Rob en Ferdi Bolland, die de muziek voor de Drie Musketiers schrij ven. Die kenden mij en mijn stem - ik heb vaak bij ze gezon gen in de studio. Voor de cast van de Drie Musketiers zochten ze frisse talenten met enige pop ervaring. Bovendien - Joop van de Ende was daar heel expliciet in - wilden ze iemand die het on verwoestbare van de liefde uit straalt." Tooske werd gevraagd voor de rol van Constance, de grote lief de van schermheld d'Artagnan. „Lief, onderdanig, naïef, abso luut geen bruisend type. Na het script gelezen te hebben, stond ik niet te springen van enthousi asme. Samen met mijn vriend Keith, die acteur is, hebben we de scènes nog eens doorgeno- men en bij nader inzien, zeg maar tussen de regels door, blijkt die Constance een sterke re persoonlijkheid te zijn dan ik eerst had aangenomen." Tooske glimlacht van oor tot oor. „Het aardige is dat Joop van den En de mij nadien een hart onder de riem stak. In de Telegraaf roem de hij mijn natuurlijke stijl." D at zit dus wel goed met Tooske, die op deze manier latent aan wezig vaderlands musicaltalent links en rechts passeert. Terwijl ze het beroemde boek van Alexandre Dumas niet eens ge lezen heeft. „Ho, ho, ik heb de film, gezien, die met GérardDe- pardieu." Menigeen zou een gat in de lucht springen, in Tooskes geval werd het een sprongetje. Het gooit haar toekomstplannen name lijk behoorlijk in de war. MTV, emigreren naar de VS, trouwen, een appartement betrekken in Brooklyn, die marsroute kwam door die uitverkiezing ineens op de tocht te staan. Toekomstig echtgenoot Keith stelde zich echter flexibel op, in december keert Tooske naar Nederland te rug voor de eerste repetities van de Drie Musketiers. Vooroordelen Tooske (gymnasium, studie En gels, Miss Overijssel) praat met de zekerheid van iemand die door de wol geverfd is. Gepokt en gemazeld in het métier. Ze sprak met Janet Jackson, Jenni fer Lopez, Shaggy en Puff Dad dy, om maar eens enkele sterren te noemen. Geen diepte-inter views, daarvoorleent een vluchtig medium als TMF zich niet, maar toch. En mocht het voor menig bevooroordeelde veertiger, die met zijn zoon of dochter meekijkt naar de lawi ne door Tooske of collega Daph ne gepresenteerde videoclips, het één en ander oppervlakkig overkomen, is dat zijn of haar probleem. „Weetje,vooroorde len zijn toch niet uit te bannen. Ik ben blond, dus voor sommi gen een dom blondje. Wie mijn cv bekijkt zal zich een ander oordeel vormen. Daarnaast in teresseert het me hoegenaamd niets wat men van mij vindt. Misschien komt dat wel doordat één van mijn broers verstande lijk gehandicapt is. Door hem, en het gezin waaruit i-k kom, ben ik anders over de dingen gaan denken. Er zijn zoveel soorten mensen, het heeft mijn bewust zijn, mijn leven verrijkt." Henk Waninge Haar eerste racket hield ze vast op de tennisbaan. Maar lang heeft dat niet ge duurd. Want toen ze negen jaar geleden een keertje met haar pa meeging naar een badminton- wedstrijd was Murielle Janse (16) meteen verkocht. De ten nisbal werd ingeruild voor de shuttle en daar heeft ze nog geen moment spijt van gehad. „Bij tennis was ik gewend om met een 'vaste' pols te spelen, terwijl je bij badminton juist met een 'losse' pols moet slaan. Die om schakeling kostte wat tijd. Ik kreeg last van blessures, maar dat is gelukkig allemaal verle den tijd." Dit seizoen speelde Murielle met haar team van het Kapelse Netwerk in de tweede klas. Niet in Zeeland, maar in Zuid-Hol land. Reden? „In dat district ligt het niveau gewoon hoger. Je krijgt met sterke tegenstanders te maken en dat is natuurlij k een uitdaging.Het was dan ook een grote verrassing, dat het team kampioen werd in die tweede klasse. „We hadden zelfs zoveel voorsprong op de nummer twee, dat we een wedstrijd, vanwege blessures, niet hebben ge speeld." Feest dus in Kapelle, hoewel het eigenlijke feestje nog gevierd moet worden. „Waarschijnlijk gaan we met z'n vieren ergens lekker eten, of we gaan een avondje karten. We zien wel." Feit is, dat het team volgend sei zoen weer een trap j e hoger op de Badmintonster Murielle Janse is ook actief als trainster van de jeugd: „Leuk joh, dat kleine, spul; het zijn echt schatjes." foto Willem Mieras badmintonladder speelt. Voor Murielle een nieuwe uitdaging. „Ik probeer mijn niveau steeds te verbeteren. Ik ben heel seri eus met m'n sport bezig. Voor de meeste mensen is badminton een spelletje, dat je zomers op het strand of de camping speelt. Leuk als ontspanning, maar ze zien het beslist niet als een sport. Jammer, wantbadminton is juist supertofHet vreet ener gie, je bent voortdurend in be weging, er is volop actie en na een partij ben je uitgewoond." Behalve de training bij haar club Netwerk volgt ze ook elke week de districtstraining bij William van der Maas in Krui- ningen." Daar krijg je juist veel persoonlijke aandacht en dat komt je spel ten goede. Bij haar eigen club Netwerk is de Kapelse inmiddels ook actief als trainster van de jeugd. „Leuk joh, dat kleine spul; het zijn echt schatjes", zegt ze vol enthousiasme. Op de agenda staan voor de ko mende tijd wat Grand Prixtoer- nooien. Daar vallen punten te verdienen voor de nationale rankinglijst. Haar positie op die lijst? „Geen idee, ik houd me daar niet echt mee bezig. Ik kan niet aan alle Grand Prixtoer- nooien meedoen. Reden? Nouik moet ook rekening houden met m'n schoolopleiding. Die vind ik net iets belangrijker." Hans Segboer Het klinkt misschien een beetje raar, maar Baby Spi ce Emma Bunton moet leren zingen. Op advies van haar ma nager Simon Fuller neemt Em ma binnenkort voor het eerst zangles. Volgens haar manager kan Em ma weliswaar aardig wijs hou den, maar kan ze wel wat scho ling gebruiken. Hij is overigens niet de enige die daar zo over denkt. Volgens een vriend van de zangeres is het geen geheim dat behalve Mel C de meiden van de Spice Girls over weinig muzikale talenten beschikken. „Maar met een beetje training kan Emma het nog ver schoppen." Een revolu tionair idee? Dat niet. Manager Fuller wil gewoon dat een zan ger ook daadwerkelijk kan zin gen en dat is toch niet te veel ge vraagd? "Irïïwbz. utvn. o/xcmJujMfL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10