Sharon tart VS met oproep PZC Russische auto verplicht voor topambtenaren Nederland hobbelt met euro nu achter rest Europa aan Zwitserland haalt ambassadeur terug na seksschandaal 7 Lage streek voor hogere BTW-winst Israëlische premier bemoeilijkt missie minister Powell Atlantis vast aan ruimtestation %m8Ëm Illegalen stranden Dominee Pandy veroordeeld tot betalen schadevergoeding Doden bij mijnongelukken China Rebellen omgekomen in Congo Iran en Libië weigeren olie-stop Asielzoekers op Nauru breken uit Kerk vergoedt rassenrellen Dienstplicht niet strijdig met Duitse grondwet Spanning in Afghanistan loopt weer op donderdag 11 april 2002 SAO PAULO - Het Brazi liaans stadje Dourados heeft een even vindingrij ke als achterbakse manier bedacht om de gemeente belasting op te peppen. Om de dalende trend van de belastinginkomsten te keren, organiseerden lo kale autoriteiten een krasloterij. Voor elke te overleggen kassabon kon de consument een lot af halen. Want het is in Bra zilië gemeengoed dat win keliers geen kassabon verstrekken. Op die wijze voorkomen ze BTW-afdracht. En dat stoort de belastingdienst, want die heeft nu geen en kel zicht op de feitelijk door winkeliers af te dra gen belastingen, waarvan de gemeenten een percen tage krijgen. Door het invoeren van de loterij, waarbij gratis lo ten werden gekoppeld aan het inleveren van een kas sabon, meende het stadje Dourados een geniale zet te doen. De hoofdprijzen logen er niet om: een robuuste jeep en een minivrachtwagen. Het succes bleef niet uit. Dourados wist de afgelo pen maanden haar in komsten uit de BTW met vijftig procent te verho gen. Anticlimax Deze week konden de winnaars hun prijzen af halen. Maar de jubelstem ming sloeg om in een anti climax bij het zien ervan. De jeep en vrachtwagen waren van speelgoed. De 'gelukkigen' hebben intussen een advocaat in de hand genomen. Zij wil len de gemeente voor de rechter slepen omdat die een onjuiste voorstelling van zaken zou hebben ge geven. De verantwoordelijke wethouder van Financiën verdedigt zich dat nergens staat geschreven dat prij zen in een loterij gespeci ficeerd moeten worden. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - De kans dat de Amerikaanse minister Powell nog een doorbraak kan bewerk stelligen in de crisis in het Mid den-Oosten, is gisteren nage noeg verdwenen. De Israëlische premier Sharon maakte eerder al duidelijk geen boodschap te hebben aan Amerikaanse en an dere oproepen om zich terug te trekken uit de Palestijnse ste den. Gisteren deed hij er echter nog een schepje bovenop door bondgenoot VS expliciet te vra gen niet langer druk uit te oefe nen. „Iedereen kan over vrede pra ten, maar die is onbereikbaar zolang de terreur bestaat. Ik hoop dat onze grote vriend de Verenigde Staten begrijpt dat dit voor ons een oorlog is om te overleven", aldus de premier. Oud-premier Netanyahu, par tijgenoot van Sharon, zei dat de VS 'de militaire acties niet moe ten hinderen'. De Amerikaanse bewindsman voor Buitenlandse Zaken Powell komt naar ver wachting morgen in de joodse staat aan. De toestand in de bezette Pales tijnse steden op de Westoever wordt steeds ernstiger. In het Palestijnse vluchtelingenkamp in Jenin is de situatie drama tisch. De Israëlische strijd krachten hebben gedreigd het kamp met F-16's te bombarde ren als de bevolking zich niet overgeeft. De Israëlische strijd krachten zijn volgens de Pales- tijnen in het kamp bezig met het graven van massagraven om te verhullen dat daar een bloed bad is aangericht. Volgens Israëlische militaire bronnen hebben zo'n tweehon derd Palestijnen zich overgege ven. Maar in het kamp, met zo'n 15.000 inwoners, zijn nog haar den van verzet. Meer dan 70 pro cent van de woningen in het kamp zou al verwoest zijn. Palestijnse bronnen noemen de situatie kritiek. In de straten zouden tientallen lijken en vele gewonden liggen. De VN reppen van een 'catastrofe'. De Palestijnse hoofdonderhan delaar Erekat beschuldigt Isra el ervan meer dan vijfhonderd Palestijnen te hebben gedood tijdens het offensief op de Wes telijke Jordaanoever. Volgens hem is de Israëlische premier Sharon 'gek geworden'. Het Is raëlische leger noemde eerder een aantal van tweehonderd do de Palestijnen. Het Europees Parlement vindt dat het nu tijd is voor maatregelen tegen Isra el. Europa moet de economische samenwerking met Israël on middellijk opzeggen, zo stelt een ruime meerderheid. Ook dient er een wapenembargo te komen. Verder zou de EU moe ten meewerken aan een interna tionale vredesmacht voor het Midden-Oosten. De oproep van het parlement is niet meer dan een advies aan de lidstaten. Eu roparlementariër Lagendijk (GroenLinks) spreekt echter yan een 'belangrijk politiek sig naal'. Huidig' EU-voorzitter Spanje zinspeelt ook op opzeggen van de associatieakkoorden met Is raël. Die behelzen onder meer afspraken over lage handelsta rieven en voorrang op de Euro pese markt voor Israëlische pro ducten. Nederland, Duitsland en Groot-Brittannie zijn tot nu toe tegenstander van een on middellijk opschorten van de samenwerking. Maandag over leggen de EU-bewindslieden opnieuw in Luxemburg. De VS, de VN, Rusland en de EU hebben Israël gisteren in Ma drid gezamenlijk opgeroepen zich onmiddellijk terug te trek ken uit de Palestijnse gebieden. Powell, zijn Russische collega Ivanov, premier Aznar van EU- voorzitter Spanje, EU-buiten- landcoördinator Solana en VN- secretans-generaal Annan be spraken in de Spaanse hoofd stad de crisis. Aanslag Het nieuwe diplomatieke offen sief kwam na berichten gister ochtend dat Israëlische troepen een Palestijns dorp ten zuiden van Hebron hadden ingenomen. Die actie volgde weer op een Pa lestijnse zelfmoordaanslag eer der op de ochtend in een bus bij Haifa. Zeker negen mensen kwamen daardoor om het leven. De islamitische verzetsbewe ging Harnas eiste de verant woordelijkheid op. Israëlische militairen hebben daarna een leider van de gewapende tak van Harnas gedood. ANP/R- TR/AFP/DPA CAPE CANAVERAL - Het Amerikaanse ruimteveer At lantis is gisteravond kort na zes uur (Nederlandse tijd) aan het internationale ruimtestation ISS gekoppeld. De manoeuvre - hoog boven Zuid-China - ver liep gesmeerd, deelde de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA mee. |De Atlantis ging maandag na 1 ;een vertraging van vier dagen de jruimte in. Het veer heeft een laantal belangrijke onderdelen laan boord voor de verdere uit- bouw van het ISS. Aan boord van het ruimteveer bevinden zich zeven astronauten. Onder hen is de 54-jarige Amerikaan Jerry Ross, die voor de zevende keer een ruimtereis maakt, een nieuw record. Het is voor de eer ste keer sinds haar aankomst in december dat de bemanning van het ISS bezoek krijgt. Twee astronauten gaan vandaag al aan het werk buiten het ISS. Met de robotarm moeten ze bouwmaterialen op de weten schappelijke module Destiny tillen. Daarna maken ze een be gin met het vastschroeven van 250 mechanische en 110 elek tronische verbindingen. In to taal zijn vier 'ruimtewandelin gen' voorzien. De Atlantis keert 19 april terug. RTR/DPA/AFP Slachtoffers van de aanslag bij Haifa liggen op de weg naast de verwoeste bus. foto Gili Nechushtan/EPA door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Nederlanders wor stelen met het uit elkaar houden van de verschillende euromun ten. Ruim de helft van de bevol king vindt het 'moeilijk tot zeer moeilijk' om de acht muntstuk ken te onderscheiden, blijkt uit gisteren gepresenteerd onder zoek. Daarmee scoort ons land samen met Ierland het slechtst in Europa. Nederland was vóór 1 januari van dit jaar - en ook kort na de introductie van de nieuwe munteenheid in het betalings verkeer - steevast een van de koplopers in het enthousiasme over de euro. Nederlanders voelden zich het best geïnfor meerd en konden in de aanloop naar Nieuwjaarsdag nauwe lijks wachten om de nieuwe munt in handen te krijgen. De eerste drie maanden heeft een eind gemaakt aan deze 'eurofo- rie'. Het in Brussel gepresenteerde onderzoek, verricht in opdracht van de Europese Commissie, toont aan dat Nederland nu een van de hekkensluiters is als het gaat om het soepel omgaan met de euro. Gemiddeld had 36 procent van de burgers in de twaalf eurolan den medio maart nog een pro bleem met het herkennen van de euromunten, 61 procent heeft geen enkele moeite. In Neder land daarentegen zijn de verschillende muntjes voor 54 procent van de mensen een kop zorg, terwijl slechts 41 procent door Frank Hendrickx MOSKOU - De paniek heeft toegeslagen in de Russische bu reaucratie. Om de vaderlandse auto-industrie te steunen, wil het Kremlin dat topambtenaren alleen nog in Russische auto's rijden. Gevolg: exit Mercedes, entree Wolga. Vladimir Kozjin maakte vorige week het angstaanjagende voornemen bekend. De machti ge Kremlinmanager wil alleen nog auto's van eigen bodem zien binnen de hoge muren van het Russische machtscentrum. In 2005 moet de omslag compleet zijn. Het 3500 exemplaren tel lende wagenpark van het Krem lin moet dan voor 80 procent uit Wolga's bestaan. De topambtenaren mogen nog in BMW's of Fords rijden, maar die moeten wel uit Russische fa brieken in Kaliningrad of Sint Petersburg stammen. „De kwa liteit van de Russische autoin dustrie is op dit moment hoog genoeg om deze maatregel in te voeren", aldus Kozjin. De ma nager hoopt andere ministeries zijn actie navolgen. Het is niet de eerste keer dat Russische autoriteiten de leuze 'Koop Russische waar' in de praktijk willen brengen. De voormalige vice-premier Boris Nemtsov werd in 1997 al be roemd met zijn campagne voor de Wolga, de onmin geraakte auto van de sovjetelite. Nemts ov wist zelfs Jeltsin zo ver te krijgen zijn Mercedes aan de kant te zetten en plaats te ne men in een Russische auto. Van harte ging het niet. „Ik vloekte in mezelf", beaamde de ex-pre sident in zijn autobiografie. De actie werd een flop. De Wolga's bleken toch minder be trouwbaar dan verwacht. Diep tepunt was toen de Wolga van Nemtsov tijdens een hittegolf oververhit langs de snelweg stond. Claxonnerende automo bilisten reden de vice-premier juichend voorbij. Voor Jeltsin was het aanleiding weer af scheid te nemen van de Russi sche waar. „Ik besloot mezelf niet langer te kwellen en stapte opgelucht weer over op een Mercedes", aldus Jeltsin. Een trits ambtenaren volgde dank baar het voorbeeld. Moskvitsj Een actie van Joeri Loezjkov, de nationalistische burgemeester van Moskou, verging het al niet beter. Ook hij hield het niet lang vol in het Russische merk Mosk vitsj. Loezjkov verplaatst zich inmiddels weer in een Mercedes en de fabriek van Moskvitsj is zo goed als failliet. Of het initiatief van de Kremlinmanager Kozjin wel succes heeft, is nog de vraag. De krant Leningradskaja Prav- da meldt dat Kozjin zelf nog steeds rondrijdt in een witte Mercedes 500 S. Ook president Poetin hoeft niet gedwongen in een Wolga te rij den. Kozjin heeft niets te zeggen over de presidentiële auto's. De geheime dienst FSB beheert de Mercedessen van Poetin. GPD fluitend zijn boodschappen af rekent. Alleen Ierland scoort nog slech ter: 61 procent van de Ieren heeft problemen met de mun ten, 38 procent niet. Grieken en Spanjaarden hanteren de nieu we munt al bijna alsof ze nooit anders gewend waren: maar 15 procent zegt de munten moeilijk uit elkaar te kunnen houdenDe zeven verschillende eurobrief jes zijn wel voor vrijwel ieder een (95 procent) in Europa goed te onderscheiden. Gulden Nederlanders houden verder stevig vast aan de gulden als re keneenheid. Meer dan de helft (56 procent) zegt bij de kassa de prijs snel om te rekenen naar de oude vertrouwde gulden, Alleen Duitsland streeft ons land hier in voorbij: 59 procent van de Duitsers denkt nog in D-Mar- ken. In heel de eurozone rekent in middels 17 procent van de bur- gex-s in euro's, 49 procent scha kelt in gedachten terug naar de oude valuta om te weten hoe duur iets is. De negatievere houding in Ne derland tegenover de euro weer spiegelt zich ook in de vrees voor inflatie. In ons land verdenkt 82 procent van de burgers de winkeliers er van de prijzen naar boven te hebben afgerond bij de omscha keling naar de euro. Daarmee zijn de Nederlanders het wan- trouwendste volk in Europa. Gemiddeld denkt 74 procent van de mensen in de twaalf eu rolanden dat winkels en bedrij ven stiekem hun prijzen hebben verhoogd. Het onderzoek geeft geen enkele verklaring voor de moeizame ontvangst van de euro in ons land. Wel maakt het duidelijk dat minder dan de helft (49 procent) van de Nederlanders zich meer Europeaan is gaan voelen door de nieuwe munt. Dat is ruim on der het Europese gemiddelde: 64 procent van de burgers in de eurozone geeft aan dat ze zich door de komst van de euro meer Europeaan zijn gaan voelen. GPD SOVERATO - Het strand bij het dorpje Soverato in Zuid-Italië ligt bezaaid met achtergelaten kleding en andere bezittingen van ille gale immigranten. Ze waren aan boord van een daar gisteren aan de grond gelopen vrachtschip. De Italiaanse politie wist meer dan 200 illegalen op te pakken. foto Antonino Condorelli/AP BRUSSEL - De Hongaars-Bel gische 'horrordominee' Andras Pandy, die vorige maand in Brussel tot levenslang werd ver oordeeld wegens de moord op zes gezinsleden, moet van de rechter vier kinderen schade vergoeding betalen. Dochter Agnes, als medeplich tige veroordeeld tot 21 jaar cel, kreeg van het assisenhof in Brussel gisteren ondanks haar veroordeling als slachtoffer van verkrachting en aanranding 10.000 euro schadevergoeding toegewezen Haar zus Reka, die met haar broers Andras junior en Aron vanwege de dood van haar moeder en stiefbroers en - zusters een eis tot smartegeld had ingediend, krijgt met 21.100 euro het hoogste bedrag. Volgens advocaat Van Bellingen van Agnes Pandy is overigens de kans groot dat de kinderen nooit geld van hun vader zullen zien, temeer omdat die ook de toren hoge gerechtskosten moet beta len. Andras Pandy heeft beroep aangetekend. ANP/Belga PEKING - Bij gasontploffingen in twee mijnen in het noord oosten van China zijn de afgelopen dagen zeker 31 mijnwer kers om het leven gekomen. Dat heeft de regering gisteren be kendgemaakt. Dinsdag kwamen 24 mijnwerkers om het leven na een explo sie en gisteren overleden er in een andere mijn in de stad Jixi nog eens zeven. De veiligheid in de Chinese staatsmijnen laat al jaren te wen sen over. Vorig jaar kwamen er bij overstromingen, instortin gen en ontploffingen 5670 mijnwerkers om het leven. AP BRAZZAVILLE - Het leger van Congo-Brazzaville heeft de afgelopen twee weken 35 rebellen gedood en veel meer rebel len opgepakt. Dat heeft een regeringswoordvoerder gisteren gezegd. De afgelopen weken zijn er na een wapenstilstand van bijna vier jaar weer gevechten uitgebroken in het zuiden van Con go. Vorige week gijzelden de rebellen een generaal van het re geringsleger en begonnen burgers het gebied waar de gevech ten plaatsvonden te ontvluchten. Volgens de regering is de situatie weer gekalmeerd en zijn de meeste vluchtelingen naar huis teruggekeerd. AP WENEN - Iran en Libië hebben het oliekartel OPEC verze kerd dat zij de Irakese exportstop voor olie niet zullen volgen. Een functionaris van de OPEC, de Organisatie van Olie-Ex porterende Landen, verklaarde dit gisteren. Op de oliemarkten bestond de vrees dat Iran en Libië wel wil den meedoen aan de actie van Irak. De Irakese leider Saddam Hoessein besloot maandag tot de exportstop, die minimaal dertig dagen gaat duren, om te protesteren tegen de Israëli sche oorlogshandelingen in de Palestijnse gebieden. De olie prijs steeg daardoor scherp, maar inmiddels zijn de oliemark ten alweer gekalmeerd1. AFP/RTR CANBERRA - Ongeveer 250 Afghaanse asielzoekers zijn gis teren enige tijd uitgebroken uit een Australisch asielzoekers centrum op het eiland Nauru, nadat bekend was geworden dat maar een zeer klein deel van de bijna 300 Afghanen in het kamp asiel zal krijgen in Australië. Na de uitbraak ontstond er een opstootje met de politie waarbij een asielzoeker en en kele agenten licht gewond raakten. Maandag maakte de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr be kend dat slechts zeven van de 292 Afghanen op Nauru asiel zal krijgen in Australië. Vrijwel alle Afghanen kunnen terug keren naar hun vaderland, omdat het Taliban-bewind is ver dreven, aldus de Unhcr. AP TULSA - Een coalitie van religieuze groeperingen in de Ame rikaanse staat Oklahoma heeft de 131 overlevenden van ern stige rassenrellen in 1921 een schadevergoeding toegekend. De rellen die Tulsa ruim tachtig jaar geleden in hun greep hielden, kostten aan ten minste 3 8 mensen het levenmaar an dere schattingen komen uit op een dodental van 300. Duizen den zwarten raakten hun huizen kwijt. Meteen na de onlusten stelden de autoriteiten in Tulsa de slachtoffers schadevergoeding in het vooruitzicht, maar af gezien van noodhulp hebben de overlevenden nooit meer iets ontvangen. De kerken, die sinds begin dit jaar 28.000 dollar hebben ingezameld voor de overlevenden, hopen dat de auto riteiten nu ook met geld over de brug zullen komen. AP door Wierd Puk BERLIJN - De Zwitserse am bassadeur in Berlijn, Thomas Borer (44), die wegens een seks schandaal in opspraak is ge raakt, wordt door zijn regering teruggetrokken. „Helaas is hij niet meer te handhaven", ver klaarde de Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, Jo seph Deiss, gisteren in Bern. Borer, getrouwd met een flam boyante voormalige Miss Dallas County, zou in de ambassade seks hebben gehad met een Duits toplessmodel. Zwitserse en Duitse boulevardbladen pakten de afgelopen dagen groot uit met intieme details over de affaire. „Onder de gege ven omstandigheden is het zeer de vraag of Thomas Borer zijn ambt nog met de benodigde waardigheid en kalmte kan uit oefenen", concludeerde minis ter Deiss. Borer krijgt een func tie op het ministerie. Borer en zijn blonde Ameri kaanse echtgenote, Shawne KARLSRUHE - De militaire dienstplicht in Duitsland is niet in strijd met de grondwet. Dat heeft het Constitutionele Hof in Karlsruhe bepaald. Het hof heeft de uitspraak gisteroch tend op zijn website gepubli ceerd. Het Constitutionele Hof ver werpt daarmee een eerdere uit spraak van een rechtbank, dat de dienstplicht door het einde van de Koude Oorlog niet meer strookt met de grondwet. Verde diging van het eigen land is vol gens de rechtbank in Potsdam niet zo belangrijk meer. Om die reden was in 1999 afgezien van vervolging van een dienstwei geraar, die ook geen vervangen de diensplicht wilde doen. Volgens het Constitutionele Hof kennen de vrede en stabiliteit in Europa tegenwoordig andere bedreigingen, die de militaire dienstplicht in Duitsland recht vaardigen. Het hof doet in zijn uitspraak geen aanbevelingen over de toe komst van de dienstplicht, waarover Duitsland sterk ver deeld is. DPA/RTR/AFP Fielding (32), golden de afgelo pen jaren als het meest bespro ken en kleurrijkste diplomaten- echtpaar in Berlijn. Hetpublici- teitsbeluste stel was het perma nente middelpunt van mondai ne feestjes én onderwerp van vele roddels. Shawne Fielding, die zich graag spiegelt aan Marilyn Monroe, raakte enkele malen in op spraak. Zo liet zij zich, schaars gekleed als cowgirl in rode mi nirok, fotograferen op het dak van de nieuwe Zwitserse am bassade, met op de achtergrond de wapperende Zwitserse vlag. Ook bij andere gelegenheden wist Fielding de aandacht op zich te vestigen met haar gla- moureuze uitdossing en haar nonconformistische optreden. Thomas Borer ontkent dat hij de ambassade zou hebben ge bruikt voor buitenechtelijke seks. Maar de publieke opinie in Zwitserland, een land dat juist een voorkeur kent voor stille di plomatie, keerde zich tegen het ambassadeurspaar. In ingezon den brieven werd Borers ontslag geëist. De Zwitserse politiek reageert verschillend. De Christendemo cratische Volkspartij verwel komde de beslissing. Maar criti ci verwijten de regering dat zij de oren laat hangen naar de boulevardpers. GPD ISLAMABAD - In het westen van Afghanistan lopen de span ningen tussen rivaliserende mi lities zo hoog op dat het op elk moment tot gevechten kan ko men. Dit meldde het Afghaanse pers bureau AIP, dat in Pakistan is gevestigd, gisteren In het gebied bij de grens met Iran betwisten de gouverneur van de provincie Nimros en twee krijgsheren uit Helmand en Fa- rah elkaar de controle op de we gen waarlangs goederen uit Iran naar Afghanistan worden ge smokkeld Van daaruit komen veel van deze goederen terecht op de zwarte markt in Pakistan. Door de gespannen situatie kon dinsdag de geplande terugkeer van 400.000 Afghaanse vluchte lingen uit Iran niet van start gaan. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7