Kamer achter borg inburgering PZC Onderzoeker wil meer macht voor gemeenten in asielzaken Burgemeesters woedend over aanpak mkz-crisis Met de schrik vrij na schuiver Regering houdt druk op de ketel in gesprek met regering Marokko Kamer bezorgd over Molukse scholieren Gelderland heeft horkenlijn voor wegpiraten Partner buitenlandse bruid moet helft cursusgeld neertellen Verbod boren in Wadden scheelt 25 miljard euro Verdediging kraakt bewijs in zaak Putten Tunnels voor dassen worden verwaarloosd Opnieuw groep Bulgaren uitgezet Hackers kraken site OM Mata Hari krijgt eigen museum Bloed en sperma voor Spice-girl Meer vrije tijd voor gevangenen donderdag 11 april 2002 van onze redactie binnenland ARNHEM - Een hork in het verkeer is iemand die opzette lijk een gevaarlijke en brutale verkeersovertreding begaat. Kortom iemand die asociaal verkeersgedrag vertoont. Met die definitie heeft de regiopoli tie Gelderland-Midden giste ren de speciale horkenlijn in gebruik genomen. De horken lijn is een idee van korpschef C. Bakker. Hij lanceerde zijn plan bij het Doorbraakteam van zijn korps. Dit team is vorig jaar ingesteld om de effectivi teit van de politie op straat te vergroten. Elke korpsmede werker kan daarvoor ideeën aandragen. Het team onder zoekt of de plannen uitvoer baar zijn. De horkenlijn is het eerste grote project van het team. Politiemedewerkers kunnen sinds gisteren bellen naar een speciaal telefoon nummer als zij in of buiten dienst een hork in het verkeer betrappen. Bij het interne nummer spreken zij naam en dienstnummer in en melden vervolgens wat er is gebeurd met kenteken van de overtre der. De volgende dag controle ren zij de melding op juistheid van de gegevens. Vervolgens krijgt de betrapte hork via het Centraal Justitieel Incasso Bu reau in Leeuwarden een be keuring thuisgestuurd. Bakker denkt dat het aantal asociale weggebruikers in zijn zeer uitgestrekte regio snel zal verminderen als bekend wordt dat er overal een pakkans is. Dat zal volgens hem de ver keersveiligheid verhogen, ter wijl de inwoners van de regio merken dat de politie dit soort gedrag niet accepteert. Het is de bedoeling dat de horkenlijn een permanente voorziening wordt. ANP doorAnnet van Eenennaam I DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer stemt zo goed als zeker in met invoering van een borg voor Nederlanders die een huwelijkspartner uit het buitenland willen halen. De buitenlandse bruiden moeten verplicht een inburgeringscur- sus volgen. I De helft van de kosten van de I cursus (3300 euro) moet voort- j DEN HAAG - Een verbod om j naar gas te boren in de Wadden zee, zoals de Tweede Kamer wil, gaat ons land zo'n 25 miljard eu ro aan aardgasbaten kosten. Dat rekende minister Jorritsma van Economische Zaken giste ren voor in de Tweede Kamer. De bewindsvouw riep de Ka- 1 merleden op om in verkiezings tijd niet hun toevlucht te zoeken in gemakkelijke antwoorden. Ze wil niet de zekerheid van de I gasvoorziening in Nederland in de toekomst in gevaar brengen. Eind vorige maand nam de Tweede Kamer een motie aan van PvdA-Kamerlid Witteveen, 1 die winning van gas in het na tuurgebied onmogelijk maakt. Jorritsma wil in de zogeheten planologische kernbeslissing Waddenzee vastleggen, dat bo ren alleen toegestaan wordt als I dat geen schade berokkent aan de natuur. Het kabinet vergadert morgen I over de motie. ANP LEEUWARDEN - Strafpleiter G. Knoops heeft gisteren voor het gerechtshof in Leeuwarden vrijspraak bepleit voor Herman Du Bois en Wilco Viets, de ver oordeelden in de Puttense moordzaak. Volgens Knoops ontbreekt het bewijs en ritselt de zaak van de twijfels. De 'Twee van Putten', die 'de schijn tegen hebben', is in de eerdere processen ten onrechte het voordeel van de twijfel onthou den, aldus Knoops. Dinsdag betoogde het Open baar Ministerie bij monde van advocaat-generaal J. van der Neut dat de veroordeling (in 1995) van de twee door het ge rechtshof in Arnhem bevestigd moet worden. Volgens de aan klager hebben de Arnhemse rechters Viets (31) en Du Bois (41) op juiste gronden veroor deeld tot elk tien j aar cel wegens het verkrachten en doden van de 23-jarige Christel Ambrosius op 9 januari 1994 in de Puttense woning van haar oma. Voor het Leeuwarder hof wordt het her zieningsproces in de zaak ge voerd. Van der Neut baseerde zijn be wijsvoering onder meer op de in deze zaak veelbesproken 'sleep- theorie'. Het sperma dat werd gevonden op een bovenbeen van het slachtoffer is volgens die theorie afkomstig van eerder seksueel contact en tijdens de verkrachting uit de vagina ge sleept. Volgens het OM is die stelling nog steeds houdbaar, volgens Knoops moet zij naar 'het rijk der fabelen' worden verwezen. Het sperma moet af komstig zijn van de dader, meent Knoops. Ook al omdat het van dezelfde man - niet Viets of Du Bois - a f komstig is van wie twee haren op het lichaam van Ambrosius zijn gevonden. Het voornaamste bewijs tegen Viets en Du Bois werd destijds gevormd door hun eigen beken tenissen en door belastende ver klaringen van hun schoonvader G. Schuchard en diens huis vriend W. Bettink. Dit tweetal heeft verklaard ooggetuige te zijn geweest van de misdrijven. Viets en Du Bois trokken hun bekentenissen later in, Schuchard zijn belastende ge tuigenis. Bettink kwam pas voor het Leeuwarder hof met de mededeling dat hij had gelogen. Inmiddels is hij ook hier weer op teruggekomen. Het hof zal op 24 april uitspraak doen .ANP aan worden betaald voordat de huwelijkspartner naar Neder land komt. De gehuwden krij gen het geld terug als de buiten landse partner de cursus heeft voltooid. De regering wil de borg invoeren, omdat veel im migranten die inburgeringscur- sussen niet afmaken. GroenLinks en de Socialisti sche Partij zijn tegen de borg. De PvdA vindt dat de buiten landers de mogelijkheid moeten hebben om bij de overheid een gunstige lening af te sluiten waarmee ze de borg kunnen be talen. Doorgaans duurt het vele maanden voordat buitenlan ders toestemming krijgen om zich in Nederland te vestigen. Het kan, verwacht PvdA- woordvoerder Belinfante, maanden, zo niet jaren, duren voordat de migranten hun borg som terug krijgen van de over heid. „Als mensen een lening hebben afgesloten, dan moeten ze over al die tijd rente betalen." Belinfante vindt dat de over heid ook dat bedrag moet ver goeden. Alhoewel, liet ze buiten de vergadering weten, dit geen keiharde eis is. Rechten Belinfante vraagt zich verder af of de invoering van de borg strij dig is met Europese Verdragen, bijvoorbeeld het Verdrag voor de Rechten van de Mens. Vol gens minister Van Boxtel van Integratiebeleid is hier geen sprake van. „De maatregel is volgens onze juristen zeer houd baar." Volgens Van Boxtel mag een regering vooiwaarden stel len aan inburgering en gezins vorming. „Zolang we een vrije partnerkeuze niet onmogelijk maken," ANP AMSTERDAM - Een vrachtwagens balanceert op de AIO ter hoogte van de afslag RAI op het randje van de afgrond. De wagen kwam net op tijd tot stilstand nadat de chauf feur de macht over het stuur verloor. De bestuurder kwam met de schrik vrij. foto Evert Elzinga/ANP door Rudi Buis DEN HAAG - De uitzetting van uitgeprocedeerde asielzoekers en illegalen bezorgt steeds meer gemeenten kopzorgen. Burge meesters raken in de spagaat: ze moeten het Haagse beleid uit voeren, maar hebben tegelijker tijd te maken met boze lokale hulporganisaties en buurtbe woners. Zij nemen het op voor deze groepen uitgeprocedeer- den die soms al meerdere jaren in Nederland verblijven. Daarom moeten burgemeesters de mogelijkheid krijgen om be paalde groepen een tijdelijke verblijfsstatus te geven. Dat stelt Godfried Engbersen, hoog leraar algemene sociologie aan deErasmus Universiteit Rotter dam, in het rapport 'Nieuwe vangnetten in de samenleving'. Dat rapport, waarvoor onder zoek is gedaan naar de proble men en dilemma's bij de opvang van illegalen en ex-asielzoekers in Den Haag en Leiden, is giste ren gepresenteerd. Werkelijkheid Engbersen stelt dat burgemees ters meer zeggenschap moeten krijgen over illegale vreemde lingen die door de duur van hun verblijf tot stadsburgers kun nen worden gerekend. „De lan delijke wetten stroken niet met de lokale werkelijkheid. Kijk maar naar Den Haag. Daar be zetten ex-asielzoekers het stad huis. Misschien wil burgemees ter Deetman wel helpen, maar hij mag dat niet." Extra wrang is het feit dat gemeenten jaar lijks tonnen uitgeven aan over heidsinstellingen, kerkelijke instellingen en particuliere ini tiatieven die zich bezighouden met hulpverlening aan deze ex- asielzoekers. Volgens Engbersen stuit de 'Binnenhof-retoriek van uitzet ten en uitsluiten' op gemeente lijk niveau op humanitaire en praktische grenzen. Daarom moeten gemeenten extra moge lijkheden creëren om specifieke instellingen financieel en prak tisch te ondersteunen. Dat ge beurt nu onder meer in Den Haag, waar een organisatie als Vluchtelingenwerk jaarlijks ongeveer 4,5 ton binnenkrijgt, deels van de gemeente. Kamer lid Henk Kamp (WD) toonde zich gistermiddag tijdens een debat over het rapport uiterst verontwaardigd over de sugges tie dat burgemeesters meer be voegdheid zouden moeten krij gen. „Pappen en nat houden werkt niet. Een asielzoeker die is uitgeprocedeerd, moet ook daadwerkelijk binnen 28 dagen het land uit zijn. Dat is tenmin ste duidelijkheid. Het wordt juist volstrekt onduidelijk als er dan een andere overheid komt die hulp aanbiedt en zegt dat je mag blijven." Kamp stelt dat alle - financiële - besluiten van gemeenten die be trekking hebben op hulp aan ex-asielzoekers consequent door de kroon moeten worden vernietigd. Kamerlid Jan Hoekema (D66) noemt dat on zin. „Dat is een juridische oor logsverklaring." Wel stelt Hoekema dat er 'meer dwang' nodig is bij de vrijwillige terug keer. „Die terugkeer is nog niet effectief georganiseerd." GPD door Peet Vogels DEN HAAG - De burgemeesters van de gemeenten die vorig jaar met mond- en klauwzeer wer den geconfronteerd, zijn nog steeds woedend over de aanpak van de crisis. Een aantal van hen gaf gisteren aan de volgende keer niet meer mee te werken aan de crisisbestrijding. „Het ministerie verdient een corrige rende tik tegen het hoofd", al dus burgemeester Burgering van Barneveld, de gemeente waartoe het getroffen Kootwij kerbroek hoort. De burgemeesters uitten hun kritiek tijdens een hoorzitting van de Vaste Kamercommissie voor Landbouw. Volgende week bespreekt de commissie het eva luatierapport over de aanpak van de mkz-crisis met minister Brinkhorst van Landbouw. De burgemeesters hebben zich vooral gestoord aan de manier van opereren van het ministerie. De communicatie naar boeren en lokale overheid deugde niet. De burgemeesters kregen nau welijks ruimte om eigen beleid te voeren en het ministerie van Landbouw benaderde de zaak veel te technocratisch. „Juri disch had het ministerie de za ken goed voor elkaar, maar praktische ervaring ontbreekt. Het lijkt wel of het hele ministe rie uit juristen bestaat", aldus Van den Berg van Olst-Wijhe. Burgemeesters werden met woedende boeren geconfron teerd, omdat aangekondigde ruimingen van veestapels niet doorgingen en elders juist ge ruimd werd terwijl de boer van niets wist. «Onder het publiek kwam ook steeds meer weer stand tegen de vernietiging van gezond vee, omdat het ministe rie er niet in slaagde het beleid goed uit te leggen. De burgemeesters stonden voor de taak de boze boeren en bur gers te sussen en de openbare or de te beschermen. Die taakwerd door de chaotische aanpak van het ministerie niet gemakkelij ker gemaakt. „De volgende keer ga ik achter mijn boeren staan. Dan ga ik mijn eigen weg en werk ik niet meer mee aan de maatregelen van het ministe rie", aldus burgemeester Hoornstra van Heerden. Overkill Van Blommestein van Twello- Voorst noemde de genomen maatregelen overkill. „De vac cinatie en de ruiming van de he le driehoek was arbitrair. Boe ren buiten de zones rond de besmette bedrijven dachten vei lig te zijn. Ineens werd er dan toch geruimd." GPD DEN HAAG - De tunnels die dassen veilig onder de Nederlandse wegen door moeten leiden, zijn slecht onderhouden en verkeren in een 'bedroevende staat'. Dit heeft een woordvoer der van de stichting Das en Boom gisteren gezegd. Das en Boom inspecteerde het afgelopen jaar alle 630 dassentunnels. Voorzitter Dirkmaat overhandigde gisteren de resultaten aan minister Netelenbos (Ver keer en Waterstaat) en de Tweede-Kamerleden van de commissie Verkeer. Die hebben beloofd het rap port te zullen bestuderen en er later op terug te ko men. Als je een tunnel aanlegt, moet je die ook onderhou den. Nu lijkt het alsof er iets gedaan wordt voor de das, terwijl dat niet zo is", aldus Dirkmaat. Gebreken Volgens het onderzoek van Das en Boom vertoont de helft van de tunnels ernstige gebreken. Zo ontbreken regelmatig de afrasteringen die de das sen van de weg af moeten houden. Van de oversteekplaatsen zijn 123 totaal onbruik baar omdat ze onder wa ter staan of verstopt zijn. Uit het onderzoek blijkt ook dat tunnels soms ein digen in woonwijken, op industrieterreinen of vuilnisbelten, waardoor ze geen enkel nut hebben. ANP DEN HAAG - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft gisteren opnieuw een grote groep illegale Bulgaren uit gezet. Onder begeleiding van marechaussees zijn 71 perso- nenin een speciale chartervlucht naar Bulgarije gebracht. Het is de derde keer dit jaar dat op deze wijze illegale Bulga ren het land zijn uitgezet. Volgens het ministerie van Justitie gaat het om illegalen die vooral in de grote steden overlast veroorzaken en de openbare orde verstoren. Een aantal ver bleef reeds enige tijd in vreemdelingenbewaring. ANP DEN HAAG - Hackers hebben gisteren ingebroken op de in ternet-pagina van het Openbaar Ministerie. Op de thuispagi na van justitie kunnen bezoekers hun mening geven over een bepaald justitieel onderwerp. Computerkrakers hebben er voor gezorgd dat wie aan de zogenoemde poll meedoet, anti- Israëlische teksten te zien krijgt. Kort nadat het OM de in braak had ontdekt, sloot ze haar pagina. Een woordvoerder van het OM zegt nog geen idee te hebben wie op de pagina heeft ingebroken. Ook kan hij niet zeggen of de actie iets te maken heeft met de huiszoekingen die justitie dinsdag in het kader van de verstoorde koninklijke chatsessie van Willem-Alexander en Maxima heeft gedaan. ANP LEEUWARDEN - Margaretha Zelle alias Mata Hari, de be roemde danseres en spionne uit het begin van de twintigste eeuw, krijgt een eigen museum in haar geboorteplaats Leeu warden. Het Fries Museum is druk bezig met het ontwikkelen van wat volgens conservator G. Koopmans 'een bijzondere verbeel ding' moet worden. Het museum zou moeten worden geves tigd in het huidige pand van het Frysk Letterkundich Muse um en Dokumintaasjesintrum aan de Grote Kerkstraat, het voormalige woonhuis van Mata Hari. Het Fries Museum heeft drie ontwerpbureaus uit Londen, New York en Amersfoort gevraagd om een museaal concept uit te denken voor het voormalige woonhuis. GPD UTRECHT - De rechtbank in Utrecht wil ex-Spicegirl Mel C. als getuige horen, om uit te zoeken wat maandenlange lugu bere stalking vanuit de Domstad voor haar heeft betekend. Iedere gang naar de brievenbus tussen juni en oktober vorig jaar, kon voor de Londense zangeres een nieuwe vangst bete kenen van brieven besmeurd met bloed en sperma. Een 36-jarige Utrechter zou Mel C. opzettelijk de stuipen op het lijf hebben gejaagd en haar met de dood hebben bedreigd. De man moest zich gisteren voor de rechtbank verantwoor den. De Utrechter zal voorlopig op vrije voeten worden gesteld op voorwaarde dat hij Mel C. met rust laat. Hij moet zich ook la ten onderzoeken door een gedragsdeskundige. GPD HEERHUGOWAARD- Penitentiare inrichting Noord Hol land Noord in Heerhugowaard moet binnen vier maanden haar recreatiebeleid aanpassen. Dat heeft de president van de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald. Een groep van 26 gevangenen eiste begin deze maand een betere behandeling. Advocaat R. Polderman die de gedetineerden bijstaat, be toogde twee weken geleden dat gevangenen recht hebben op 78 uur dagprogramma per week. Dit zijn uren die een gevan gene buiten zijn cel, sportend, luchtend of werkend kan door maken. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Nederland stuurt volgende week dinsdag een di plomatieke delegatie naar Ma rokko om te onderhandelen over het stopzetten van kinder bijslag aan dat land. Nederland gaat daarmee in op de uitnodi ging van de Marokkaanse mi nister-president, die onlangs in een brief aan premier Kok schreef het conflict op korte ter mijn te willen oplossen. In de tussentijd zegt het Neder landse kabinet wel de verdragen op die het overboeken van uit keringen aan Marokko regelen. Dit om druk op de onderhande lingen te houden. In een debat met de Tweede Ka mer zei minister Vermeend van Sociale Zaken gisteren dat hij goede hoop heeft dat Nederland en Marokko voor 1 juli tot een oplossing komen. In dat geval hoeft de regering haar dreige ment niet waar te maken dat vanaf die datum geen kinderbij slag wordt overgemaakt voor Marokkaanse kinderen die na 1 juli worden geboren. De ruzie met Marokko ontstond nadat Nederlandse ambtenaren de toegang werd ontzegd tot Marokkaanse kadasters. Daar moeten zij kunnen controleren of Marokkanen die in Neder land bijstand aanvragen geen eigen woning in hun vaderland verzwijgen. De ruzie liep zo hoog op dat Ne derland niet alleen de kinder bijslag wilde stopzetten, maar ook ander uitkeringen die aan Marokko worden overgemaakt (zoals WAO en AOW) per 1 j anu- ari van het volgend jaar. Overi gens gelden deze maatregelen alleen voor nieuwe gevallen, be staande uitkeringen blijven on aangetast. Vrij kort nadat het kabinet zijn voornemens bekend maakte, wilde Marokko alsnog om de ta fel gaan zitten en een nieuw ver drag sluiten. In dat verdrag moet volgens Vermeend onver kort worden opgenomen dat Nederlandse ambtenaren wor den toegelaten tot de Marok kaanse kadasters. „Het is nu aan Marokko," zei hij gisteren. „Als de regering van Marokko voor 1 juli alsnog een verdrag te kent, is er niets aan de hand." De Tweede Kamer steunt in gro te meerderheid het regerings standpunt. Het CDA zei zelfs verder te willen gaan en, in ge val het conflict niet wordt opge lost, ook de bestaande uitkerin gen te willen aanpakken. GPD door Guus Mater DEN HAAG - De Tweede Ka mer maakt zich zorgen over de schoolprestaties van de jongste generatie Molukkers. Volgens de Kamer heeft het kabinet te luchthartig gereageerd op on derzoek waaruit blijkt dat de kleinkinderen van de Moluk kers die zich in de jaren vijftig in Nederland vestigden, het slecht doen op school en op de arbeids markt. De Kamer liet die onvrede giste ren blijken tijdens een overleg met staatssecretaris Adelmund (Onderwijs) over het onderwijs achterstandenbeleid. De ge meenten, die dat beleid vormge ven, hebben momenteel niet voldoende aandacht voor Mo lukse scholieren, stelt de Kamer. Het geld om achterstanden in te halen gaat voornamelijk naai de grote steden, terwijl de Mo lukkers in dunbevolkte gebie den wonen. Daardoor lopen jonge Molukkers het risico niet de extra aandacht te krijgen die achterblijvende scholieren el ders wel ontvangen. Uit onderzoek van Landelijke Steunpunten Educatie Moluk kers (LESM) is gebleken dat de jonge Molukkers blijven steken in het vmbo en dat ze nauwelijks doorstromen naar havo en vwo. Hun ouders profiteerden inder tijd van het beleid dat was toe gesneden op jonge Molukkers. Volgens LESM denkt de over heid dat er nu geen extra steun meer nodig is. Adelmund waarschuwde voor het vraagstuk van de 'Molukse jongeren' niet te reduceren tot een onderwijsprobleem. Ook ministeries die zich met welzijn en het grote-stedenbeleid be zighouden, moeten volgens de bewindsvrouw een bijdrage aan de oplossing leveren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5