Brede school Hulst krijgt vorm 51 PZC PZC Armoede in Litouwen is privé PZC Ook in uw vakantie dagelijks de PZC Ben je moeder of wil je moeder worden? Kinderen moeten leren zwemmen in 'eigen bad' Sas Musea openen deuren voor museumweekend 18 Gemeente wil dat nieuwe schoolvorm kinderen gelijke kansen biedt Bazaar Kledingbeurs in Kruisgebouw Sportief feest ter ere van 30 jaar ASOC Dansavond WIJ ZIJN OP ZOEK NAAR BEZORGERS (M/V) IN OOSTBURG, AARDENBURG, SCHOONDIJKE, TERNEUZEN, HULST zaterdag zondag 13&14 april open (kampeer) dagen bij msat electronics Thema "mobiel satelliet" i veel fantastische aanbiedingen Stop dan met roken! donderdag 11 april 2002 door Jean-Lou de Gucht HULST - Toekomstige brede scholen in de gemeente Hulst moeten kinderen gelijke ont wikkelingskansen bieden, zo wel onderwijstechnisch als so ciaal. Dat is de strekking van de noti tie over de brede school die de gemeente Hulst heeft opgesteld. Brede scholen zijn ontstaan door samenwerkingsverbanden van een basisschool met een peuterspeelzaal en kinderop vang. Door kinderen een hele dag opvang te bieden, vindt hun ontwikkeling in een sociaal-pe dagogisch klimaat plaats, waardoor ouders meer opvoe dingsondersteuning kunnen krijgen. Leerachterstanden ko men eerder aan het licht en kun nen via verlengde lesdagen wor den opgevangen. De eerste brede school in de ge meente Hulst komt in Graauw te staan. Als de raad er deze maand mee akkoord gaat, wordt na de zomervakantie be gonnen met de nieuwbouw van de St. Josephschool. Deze school moet model staan voor andere brede scholen in de ge meente Hulst. Bij het vormgeven van een brede school moet een analyse ge maakt worden van de behoeften in de wijk of kern waar de school komt te staan en de mogelijkhe den en belemmeringen van de kinderen. Essentieel daarbij is overleg tussen de verschillende instellingen die actief zijn op het gebied van voor- en na schoolse opvang en de voor- en vroegschoolse educatie op gang te brengen. De afgelopen tijd hebben er daarom gesprekken plaatsgevonden tussen een aan tal basisscholen, de Stichting Peuterspeelzalen Groot Hulst, het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland en de ge meente Hulst. De resultaten van de analyse worden neergelegd in activitei tenplannen. De totale kosten van het traject worden voorlo pig geraamd op ruim 40.000 eu ro. In het kader van het Besluit Aanvullende regeling Voor- en vroegschoolse Educatie ont vangt de gemeente dit bedrag van de rijksoverheid. De ge meenteraad wordt gevraagd akkoord te gaan met de aanpak van de vroeg- en voorschoolse educatie en het bedrag van ruim 40.000 euro hiervoor beschik baar te stellen. door René van Stee SLUIS-AARDENBURG Evenals in tal van plaatsen in de rest van het land openen ook de musea in de gemeente Sluis- Aardenburg het komende weekend voor het eerst hun deu ren. Ter gelegenheid van het be gin van het museumseizoen houden ze een gezamenlijk mu seumweekend. De voorbije maanden is hard ge werkt aan diverse tentoonstel lingen, collecties en brochures. In het Streeklandbouwmuseum Agrimuda. in Sint Anna Ter Muiden is gratis een speciaal boekje te krijgen met informatie over de landbouw, het land schap en het dorp zelf. De uitga ve past in een nieuw educatief programma dat het museum NIEUWVLIET - De Vrije Evan gelische Gemeente Nieuwvliet houdt zaterdag vanaf 13 uur in dorpshuis De Heerlijckheit een bazaar. De opbrengst van de di verse activiteiten is bestemd voor het interieur van de nieuw te bouwen kerk in Nieuwvliet. aan het opzetten is. In Bezoe kerscentrum 't Zwin in Retran- chement gaat de schilderijen en aquarellententoonstelling 'Selectie in schoonheid' van Beatrix Meindersma van start. Haar werk heeft te maken met de natuur, bloemen en land schap. Voorts exposeert het be zoekerscentrum voor het eerst een fossiel van een inktvisachti ge. Het is een overblijfsel van een dier dat bijna 395 miljoen jaar geleden leefde in een toen door de zee overstroomd gebied. In het Archeologisch Museum in Aardenburg is een oude beken de terug: een paardenkaak. Dergelijk slachtafval werd vroeger gerecycled tot een transportmiddel op ijs. De Oud heidkundige Verzameling in het belfort van Sluis is eveneens weer toegankelijk voor het pu bliek. Zoals gebruikelijk zijn in de raadzaal tal van gebruiks- en kunstvoorwerpen, waaronder de enige drinkhoorn van Zee land, en oude meesters te zien. Ook is het mogelijk de toren van het belfort te beklimmen. Als enige van de musea in de ge meente Sluis-Aardenburg heft de Oudheidkundige Verzame ling tijdens het museumweek end entree. Vrijwilligers rijden de goederen naar Litouwen. door Ab van der Sluis TERNEUZEN - Rijke Litouwers worden rijker en arme mensen worden steeds ar mer. Kleding, voedsel en schoenen blijven hard nodig. „De armoede achter de gor dijnen is schrijnend." Bonny de Visser van de diaconale werkgroep van de Gerefor meerde Kerk Terneuzen is net terug uit Li touwen. Vrijwilligers brachten een vrachtwagenlading vol kleding, voedsel, computers, machines en schoenen naar een tehuis voor verstandelijk gehandi capten in Siauliai. De diaconale werkgroep is sinds zes jaar actief in Litouwen. De keuze viel destijds op het voormalige Oostblokland, omdat het goed bereikbaar is. „Afrika is zo ver", zegt De Visser, „en dan is het moeilijk om te kijken of je spullen goed terecht ko men." Vrijwilligers reizen éénmaal per jaar af naar Litouwen. De situatie in het land is sinds de val van het communisme verslechterd, weet Irena Sinke uit Vlissingen. Zij is geboren in Pa- nevezys en reisde mee met diaconale werkgroep. „Litouwen heeft nu een soort kapitalisme", zegt ze. „Mensen zijn of heel rijk, of heel arm." Armoede uit zich door een gebrek aan vrijwel alles. Maaltijden zijn eenzijdig samengesteld. Mensen wo nen soms met zeven personen in een klein huisje. In de Russische tijd waren medi sche voorzieningen gratis. „Nu moeten mensen overal voor betalen." Vol Sinke wijst erop dat in het land vrijwel al les tekoop is; de winkels liggen vol. „Maar als je geen geld hebt, kun je ook niets ko pen." Litouwers proberen zo goed en zo kwaad als het gaat te overleven. De Vlis- singse vertelt dat ze een kerk bezocht in Panevezys en knielde, waardoor ze een blik kon werpen op de kerkganger voor haar. „Zijn schoenen zagen er aan de bo venkant netjes uit, maar de zolen zaten vol gaten." Litouwers zullen niet zo snel klagen, weet Sinke. „De mensen zijn heel open, lachen en zingen altijd en als je op visite komt, staat de tafel altijd vol eten. Mensen ver tellen niet dat ze geen werk of geen geld hebben. Dat is privé. Dat is onze cultuur. Hun trots belemmert ze niet om kleding en voedsel aan te nemen. Daarvoor is de n ood te hoog. Ook Bonny de Visser heeft de ervaring dat de mensen in Litouwen moeite hebben om het hoofd boven water te houden. „Men sen houden van hun salaris nooit wat over. En als je nooit wat overhoudt, kun je ook niks opbouwen." De gereformeerde kerk adopteert sinds drie jaar twintig arme gezinnen. De adressen krijgt ze van de plaatselijke Soci ale dienst. In de loop der jaren hebben zes tig mensen kleding- en voedselpakketten gekregen. In een enkel geval ontstond een blijvende correspondentie. De meeste spullen van de diaconale werk groep gaan naar een instituut voor vol wassen, verstandelijk gehandicapten in Siauliai. Voor de timmerwerkplaats gin gen deze keer machines, gereedschappen en industriële wasmachines mee. Voor het volgende transport staat een 32 jaar oude instellingskeuken klaar. „Dat is voor daar een enorme luxe. Het is daar wei schoon, maar allemaal oude troep." Spullen die overbleven zijn door de diaconale werk groep gebracht naar een sanatorium en een school voor voortgezet onderwijs. door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Sas van Gent doen er alles aan om in het binnenkort opgeknapte Sasse zwembad de mogelijkheid te scheppen zwemles te volgen. Het college hoopt dat door inzet van instructeurs uit Terneuzen en Axel er in de nabije toekomst weer mogelijkheden zijn om in Sas te leren zwemmen. De leden van de commissie wel zijn toonden zich gisteravond verheugd dat het volgende maand gerenoveerde bad door samenwerking met de twee an dere Kanaalzonegemeenten ge noeg toezichthouders zal heb ben op de gewenste uren open te zijn. Maar, zo lieten de commis sieleden unaniem weten, het zou nog mooier zijn als er vol doende instructeurs komen om de Sasse j eugd weer in hun eigen woonplaats zwemles te laten volgen. Wethouder E. Spuesens meldde dat de mogelijkheden voor de inzet van instructeurs uit andere plaatsen in de Ka naalzone nog worden onder zocht. Ze stelde dat het bad midden volgende maand open moet kunnen gaan! „Het zal een race tegen de klok worden, maar we gaan er vanuit dat de renovatie op tijd kan worden afgerond." De suggestie van verschillende commissieleden om de raad - 'al dan niet in zwemkleding' - het bad zelf in te laten wijden, had haar instemming. „Ik houd me aanbevolen voor een leuke en ludieke officiële openingsmani festatie die we zo rond het laat ste weekeind van juni willen houden." De Sasse raad zal zich volgende maand kunnen uitspreken over de opzet van een nieuwe multi- HULST - De afdeling Hulst van het Katholiek Vrouwen Gilde (KVG) houdt op zaterdag 20 april een tweedehands kinder kleding- en speelgoedbeurs in het voormalige Rode-Kruisge- bouw 't Kruispunt aan de Ta bakstraat in Hulst. Van elk verkocht artikel is 25 procent bestemd voor de orga nisatie van kinderactiviteiten voor jeugd van Hulst en omstre ken. Deelnemers kunnen vrij dag 19 april de spullen bij 't Kruispunt inleveren van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. De verkoop begint za terdag om 100 0 uur en duurt tot 13.30 uur. functionele accommodatie in I Sas van Gent. Binnen een maand zullen ambtenaren de opstelling van een programma van eisen (met onder meer een opsomming van de gewenstege- bruikers van het pand) hebben afgerond, terwijl eind mei ook een kostenindicatie beschik baar moet zijn. „Voor de zomer moeten we een beslissing kun nen nemen over de locatie en de opzet van een nieuw multifunc- I tioneel gebouw", stelde Spue sens. De planopzet voor de nieuwe accommodatie in Philippine be viel alle commissieleden, „We kunnen het niet iedereen naar de zin maken, is vorige week tij dens de inspraakavond bewe- zen. Maar we komen aan de meeste belangen zoveel moge lijk tegemoet", vond M. Sparre- I boom-Dupain (WD). CADZAND - De Algemene Sport- en Ontspanningsvereni ging Cadzand (ASOC) viert op zaterdag 20 april haar dertigja rig bestaan. De festiviteiten be ginnen om twee uur met de offi ciële opening van de nieuwe tennisbanen op het sport- en re creatiecentrum aan de Noord- dijk door wethouder R. Leent- faar. Vanaf half drie is er ruimte voor sportieve activiteiten van alle bij de ASOC aangesloten ver enigingen. Zo verzorgt de ten nisclub een demonstratiewed- strijd tussen Zeeuwse en Vlaamse toppers. Daarnaast ge ven tennisleraren enkele clinics. De squashclub geeft ook een de monstratiewedstrijd. De ludie-1 ke noot is afkomstig van de voetbalclub met een levend voetbalspel. Voor de kinderen is er de hele I dag een springkussen. Ook kun-1 nen ze meedoen aan een gym- i nastiekles. Rond zeven uur ie- gint een barbecue. De feestói?, wordt afgesloten met een optre- j den van Rhyth'm Deep, eer band die disco, soul en funk uit de zeventiger jaren speelt. SINT JANSTEEN - De dansamusementsclub SintJan 1 houdt zaterdag 20 april een dansavond in het gemeen- I schapscentrum De Warande m Sint Jansteen. De muziek wordt I verzorgd door het Jumbo Trio. De aanvang is om 20.30 uur. Het bezorgen van ons dagblad is een uitdagend ochtendkarwei voor jong en oud. Er staat een goede beloning tegenover. Naast de ruime vergoeding zijn er diverse extra's zoals: vakantiegeld startpremie aanbrengpremie voor abonnees en bezorgers gratis regenpak gratis krant Interesse? Neem contact op met de afdeling Binnendienst Distributie, telefoon 0800-0235111 (tijdens kantooruren), of kijk op internet: www.deleukstebijbaan.nl De minimumleeftijd is 15 jaar. gratis parkeren mobiel satelliet gratis drank gratis drank gratis hapjes gratis cursussen veel demonstraties zelf experimeteren j DEMONSTRATIES EN MINICURSUSSEN VAN Mobiel satellietontvangst, tientallen ontvangers en schotels, 12 volt tv, schotel stellen en richten, automatische systemen, Alles geschikt voor caravan, boot, auto, etc. WIJ DELEN ALVAST IN DE KAMPEERVREUGDE Voor u hebben we een prachtige "kampeer" aan bieding. Seca digitale ontvanger, 60 cm klap schotel, Lnb, inklapbaar aluminium statief, 10 meter kabel en l\IL kaart. Normaal €579,- Alleen tijdens de open dagen €499,-. EN ER IS MEER Beide dagen kun je van 10.00 tot 17.00 uur bij ons de nieuwste mobiele satelliettechnologie en apparatuur zien, daarnaast natuurlijk ook de vaste satellietinstallatie's en je kan zelf experimenteren. Verder beamers, beeld geluid grootbeeld projectie, plasma scherm, etc, etc. Dus zeker de moeite om eens langs te komen. een van de grootste in de Benelux, eigen technische dienst, plaatsing door gehele Benelux Oranjestraat 1.4571 HN Axel (Zeeland, NL) Tel.: 0115-530530 België. 0031-115.530530 E-mail: info@msat nl dinsdag tot en met vrijdag: 9.-30 tot 12.00 - 13.00 lot 18.00 zaterdag: 9.30 tot 17.00 uur lnternet:www.msat.nl Het is onomstreden: roken is slecht, voor jezelf en je (ongeboren) kind. Toch behoort Nederland binnen Europa tot de landen met een hoog percentage roken de vrouwen. In ons land neemt het aantal mannen met longkanker af. Maar het aantal vrouwen met longkanker neemt juist toe. Ook krijgen vrouwen tegenwoor dig vaker kanker in de mond en keel. AGQJj NEDERLANDSE [ttIdefacto mm kankerbestrijding ONINGIN WIIHELMINA FONDS Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) Vakantie in Nederland: GEGEVENS ABONNEE: Wanneer u uw vakantie in Nederland naam doorbrengt, kunnen wij er voor zor gen dat de PZC op uw vakantieadres acires' wordt bezorgd. De bezorging bij u postcode: thuis wordt dan tijdelijk stopgezet. woonplaats: Ook kunt u de PZC tijdelijk bij iemand anders laten bezorgen. Geef ons telefoonnummer: naam en adres op en wij bezorgen eerste verzenddag: daar gedurende uw vakantie de PZC. 3 eerste dag weer thuis bezorgen: Vakantie in het buitenland: Als u met vakantie naar het buiten- J bezorg de krant op onderstaand va- land gaat, bieden wij u de volgende kantteadres: mogelijkheden: naam: U doet tijdens uw vakantie een ander acjres. een plezier met de PZC. Geef ons naam en adres op en wij bezorgen postcode daar gedurende uw vakantie de woonplaats: PZC. U laat de PZC opsturen naar uw va- °fef W abonnement purende mijn vakantie aan: kantieadres in het buitenland. Geef ons uw vakantiebestemming en wij naam- sturen geheel voor uw risico de PZC adres: dagelijks aan u op. Kosten volqens 3 postcode PTT tarief. U onderbreekt tijdelijk uw abonne- woonplaats- ment (minimaal voor een week). onderfareek mijn abonnement en ver. Het teveel betaalde abonnements- reken het abonnementsgeld, geld wordt dan verrekend. eerste dag geen krant- Vul de gegevens hiernaast in, knip 33 eerste dag weer thuis deze bon uit en stuur 'm minstens bezorgen- twee weken voor het begin van uw vakantie naar ons op. Stuur déze bon naar: Provinciale Zeeuwse Courant Ter voorkoming van onjuiste Afdeling Lezersservice adressering kunnen opdrachten Antwoordnummer 123 per telefoon NIET in behandeling f380 Vlissingen 3 (postzegel niet nodig) worden genomen. e-maii: aboSpzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 44