Zorgwoningen in oud lyceum Petje af voor tunnelcentrum 15 Ooievaarsnesten op proef Terneuzenaar geen hoofdverdachte zaak computerhackers Extra tol tunnel moet kosten van tweede fiets-voetveer dekken Oud-werknemers Hydro Agri willen pensioen optrekken GS betalen mee aan onderzoek naar leefbaarheid dorpen Koop- en huurhuizen Oostburg zeeuwse almanak Fiets PZC ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 11 april 2002 door René van Stee OOSTBURG - In het voormali ge KWL-schoolgebouw aan de Bredestraat in Oostburg komen 24 zorgwoningen. Ook is het de bedoeling er twaalf koopappar tementen in de hogere prijsklas se voor vijftig-plussers te vesti gen. De plannen zijn ontwikkeld door de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging (RZVW). De zorgwoningen moeten op de plaats van de nog te slopen gym zaal en kantine komen. Ze wor den gebouwd in een halve cir kel. In de rest van het oude gebouw komt op de begane grond een zorginfrastructuur voor permanent aanwezig ver- door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De Terneuze naar die verdacht wordt van be trokkenheid bij groepen com puterkrakers, die onder meer verantwoordelijk zijn voor het verstoren van de koninklijke chatsessie eind vorig jaar, is geen hoofdverdachte in de zaak. Bij hem werd wel computerap paratuur in beslag genomen. Volgens een woordvoerder van het landelijk parket van justitie is de Terneuzenaar niet aange houden. Overzijnprecieze rol in de zaak kan justitie nu nog geen nadere mededelingen doen. Het onderzoek richt zich de komen de weken op de in beslag geno men materialen. Bij de invallen in Almere, Goor, Advertentie) Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leeuwarden-Stavoren 12t/m 18 april (NoordNed) Rotterdam C-Dordrecht 13 april 's-Hertogenbosch-Tilburg 14 april Breda-Lage Zwaluwe 13 en 14 apnl Amersfoort-Amsterdam Cl Schiphol (Internationaal*) 13 en 14 apnl Alkmaar-Uitgeest 14 apnl Den Haag C-Zoetermeer Stadslijn/Rotterdam Hofplein 15 en 16 april Winterswijk-Doetinchem 18 apnl (Syntus) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijkopwww.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.) Bel 0900 - 9296 0.25 p.m.) Onze medewerkers staan u graag te woord. Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu romige aspergesoep en tomaten-mozzarella quiche (vegetarisch) of kip fajita en tiramisu voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) vrijdag 12 april 14.00-16.00 uur Lonny kookdemonstraties door Lonny Gerungan zaterdag 13 april 11.00-16.00 uur Speldemonstratie De wereld vanl expositie Dc Directiekamer de familie en andere zeeschilders kijk ook op .bcstcwinkelvanncdcrlancLnl Terneuzen, Culemborg, Den Haag, Leeuwarden en Amster dam zijn afgelopen dinsdag bij zes verdachten computers en cd-roms in beslaggenomen. Een verdachte in Almere is als enige aangehouden en na verhoor weer vrij gelaten. De politie trof in zijn woning ook een hennep kwekerij aan. Het onderzoek naar de groepen begon na een inbraak in februa ri vorig jaar in de computer van een bedrijf in Hamburg. Justitie vermoedt dat de verdachten door het wereldwijd digitaal in breken in computers een net werk hebben opgezet, waarmee grote hoeveelheden gegevens naar de computer van een slachtoffer worden gestuurd, waardoor deze vastloopt. Verschillende bedrijven in Ne derland deden de afgelopen maanden aangifte van het hac ken van hun computernetwer ken. Daaronder bevindt zich KPN, dat aangifte deed na het mislukken van de koninklijke chatsessie. Het geplande inter- netgesprek van Willem- Alexander en Maxima met het volk mislukte doordat de com puter overbelast raakte. plegend personeel. Op de bo venverdieping komen de appar tementen. Beide delen worden verbonden door een atrium. Verder krijgt het terrein een in vulling met kavels voor twaalf twee-onder-één-kapwoningen, acht vrijstaande woningen en acht patio woningen. Om de ver eiste bouwvergunning te kun nen verlenen, moet voor dit pro ject het bestemmingsplan Kom Oostburg worden aangepast. Om deze tijdrovende procedure te versnellen, werkt de gemeen te Oostburg mee aan het toepas sen van een zelfstandige pro jectprocedure De Burcht E. Merckx, manager projecten van de RZVW, hoopt dat begin volgend jaar de eerste paal voor het KWL-plan de grond in kan. De vernieuwing en vergroting van het gebouw is volgens hem vooral een vervanging van al be staande zorgwoningen. „Ver zorgingscentrum De Burcht aan het Ledelplein brengt het aantal eenheden terug van 78 naar 60. Die komen allemaal bij ons te recht. Verder is er voor de aan leunwoningen van 't Lam (in to taal 27 stuks) aan de Schouwburgstraat een grote wachtlijst. In principe beteke nen de plannen aan de Brede straat niet zo'n heel grote toevoeging aan de woning- voorrraad voor ouderen in Oostburg", aldus Merckx. Wonen Als belangrijkste reden voor het ontwikkelen van kavels voor woningbouw, noemt hij de ver schuiving van huren naar wo nen. Merckx hierover: „Vooral hierom moeten we ons op dit segment van de woningmarkt richten. Verder is het zaak om de woningvoorraad in Oostburg op het niveau te brengen dat bij de kern hoort. Dat komen zowel het woongenot als de leefbaar heid ten goede." door Eugène Verstraeten ASSENEDE - In het grensdorp Assenede is een ecologisch proefproject begonnen om ooie vaarskoppeltjes tot broeden te verleiden. In de Hollekensstraat aan de rand van het dorp, waar het grensoverschrijdend polder- en kre- kengebied begint, zijn op 17 meter hoogte twee nestplatforms in bomen gehangen. De nestplatforms zijn ontworpen door advo caat Arvid de Smet en zijn echtgenote Natasja en zijn zo gemaakt dat ze precies op een afge zaagde boomtop passen. De platforms werden deze week op hun plaats gebracht met behulp van een ladderwagen van de Zelzaatse brand weer en in samenwerking met het waterschap De Zwarte-Sluispolder. Tot het begin van de vorige eeuw broedden tij dens de zomers nog heel wat ooievaars in het grensoverschrijdend krekengebied, maar sins- dien verdween de ooievaar steeds meer uit het Noord-Europese landschap. Als gevolg van broedprojecten kunnen er de laatste jaren ech ter weer steeds meer broedpaartjes in Neder land en België geteld worden. Het proefproject in Assenede is een initiatief van advocaat Arvid de Smet uit de Hollekens straat. Hij geeft daarmee gevolg aan de oproep van Natuurpunt Vlaanderen om nestplatforms voor ooievaars te plaatsen in daarvoor ge schikte gebieden. De ooievaar heeft het liefst een gebied met natte weiden, waar hij voedsel kan vinden binnen een straal van ongeveer vier kilometer rond het nest. Per koppel wordt daarbinnen gerekend op zo'n 200 hectare nat gebied. Het Asseneeds krekengebied, het Zel- zaatse-Sasse krekengebied en het Braakmankrekengebied, dat rond die straal is gesitueerd, zijn samen 2000 hectare groot. Het is dus een natuurlijke biotoop voor de ooievaar. Gezien de ligging kan het Asseneeds krekenge bied opnieuw een ooievaarsparadijs worden voor vogels die uitzwermen uit het zwin of voor Nederlandse ooievaar die op de heen- of terug reis zijn van en naar hun wintergebieden. De afgelopen jaren zijn in het gebied al herhaalde lijk ooievaars gesignaleerd. Mannetjes De nestplatforms zijn bedoeld om jonge man netjes die een gezin willen stichten de helpende hand toe te steken. Het kan overigens wel en kele seizoenen duren voordat een ooievaars koppel beslist om in Assenede neer te strijken. Om de aantrekkelijkheid van de locatie te ver hogen, zijn drie lokvogels op omringende da ken gezet. Die dienen om overvliegende ooie vaars te melden dat in het krekengebied voed selrijke plaatsen aanwezig zijn. Voor dit jaar is het waarschijnlijk te laat om nog een koppeltje te lokken. door Sheila van Doorsselaer HULST - Reizigers die door het verdwijnen van het veer Perk- polder-Kruiningen moeten om rijden, hebben het recht bij de (provinciale) overheid 'omreis- kosten' te claimen. Dit stelt Hulstenaar A. Broekmans. De volgens Broekmans jaarlijkse 'stortvloed van tienduizenden claims' kan de provincie voor komen door een fiets-voetveer in te voeren. Broekmans is een aantal maan den geleden een eenmansactie begonnen voor de invoering van een fiets-voetveer op de lijn Perkpolder-Kruiningen. Hij is van mening dat de provincie het niet kan maken geen vervan gend vervoer op de lijn in te stel len als de Westerscheldetunnel wordt geopend. „Als een land bouwer door toedoen van de overheid gescheiden wordt van zijn land, krijgt hij omrijschade vergoed. Wanneer de veerver- binding verdwijnt, krijgen de bewoners van Oost-Zeeuws- Vlaanderen te maken met lan gere en dus duurdere reistrajec- ten. Er is dus een rechtstreeks verband dat het mogelijk maakt de meerkosten te claimen bij de overheid", stelt Broekmans in een brief aan de gemeenteraden van Hulst en Hontenisse en de Statenleden. Tarieven „Het provinciaal bestuur zal niet zitten te wachten op al die claims. Dat hoeft ook niet, want met de exploitatie van een fiets- voetveer blijft alles bij het oude. Tenzij er buitenissige tarieven geheven zullen worden, terwijl personenvervoer op het veer nu gratis is.Met een rekensomme tje aan de hand van het jaarlijks aantal reizigers op het veer en het gemiddelde geclaimde scha debedrag, komt Broekmans uit op een geraamd bedrag van 525.000 euro aan het adres van de provincie. „Als de provincie zou weigeren te betalen, zal dit bedrag toch door burgers, die geen belang hebben bij de tun nel worden opgebracht. Dit zou zeer onredelijk zijn." Broekmans meent dat de Wes terscheldetunnel de oorzaak wordt van alle toekomstige el lende met het openbaar vervoer in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Hij vindt dan ook dat de gebrui kers van de tunnel, door middel van een toeslag van 25 eurocent op het toltarief, moeten meebe talen aan een fiets-voetveer. Omdat de gemeenten Hulst en Hontenisse de, volgens Broek mans, 'verloedering van de streek' willen voorkomen, zou den zij ook willen meebetalen. De Hulstenaar windt zich ver der op over de verhoging van de opcenten voor de motorrijtui genbelasting ter financiering van de tunnel. „Ook autobezit ters die geen gebruik maken van de tunnel, betalen hier aan mee. Dit is niet re delijk!" In Assenede wordt een ooievaarsnest geplaatst met behulp van een ladderwagen. foto Wim Schei re door René Hoonhorst TERNEUZEN - A. Bensmann nam er zijn pet voor af. Kwam hij samen met A. Schors even kijken of het tunnelcentrum van de Westerscheldetunnel de moeite waard was als uitstapje voor de Delftse kaartclub De Vriendschap, werd hij eventjes onthaald als 150.000-ste bezoe ker. Bensmann en Schors werden getrakteerd op taart en cham pagne en een dagje dierentuin in Antwerpen. De NV Wester scheldetunnel is heel blij met de gestage toestroom van bezoe kers, omdat die belangstelling aantoont dat er 'draagvlak' voor de tunnel is. Woordvoerder I. de Moor:.Het geeft aan dat de Westerscheldetunnel leeft bij de mensen, dat de tunnel iets te bieden heeft. En dat is voor ons natuurlijk van belang, want die mensen moeten straks de tunnel gaan gebruiken." De Moor durft niet te voorspel len of voor de opening, voorjaar volgend jaar, de 200.000-ste be zoeker nog kan worden inge schreven. ,Ik kan het alleen hopen. Het centrum is er nu drieënhalf jaar. Het eerste jaar trokken we tot nu toe de meeste mensen: 60.000. In de jaren daarna bleef de teller net onder de40.000 ste ken. Maar misschien komen er in het laatste jaar nog wel meer belangstellenden." Bensmann en Schors wisten gis teren al zeker dat ze het tunnel centrum nog eens bezoeken. „Deze tunnel is een prachtig stuk werk, een geweldig doel voor het voorjaarsuitstapje van onze uit 1834 stammende kaart club", oreerde oud-notaris Bensmann. door Harold de Puysseleijr SLUISKIL - De gepensioneer den van kunstmestfabrikant Hydro Agri in Sluiskil (HAS) zijn ongerust en ontevreden over het steeds verder achter blijven van hun pensioen bij de inflatie. De Belangenvereniging Gepen sioneerden Hydro Agri Sluiskil heeft gisteren een petitie bij de directie van het bedrij f laten be zorgen om die bezorgdheid ken baar te maken. De vereniging vraagt de directie de waardevermindering van de pensioenen een halt toe te roe pen. Ze willen dit jaar een extra verhoging van de pensioenen om de koopkracht van de ge pensioneerden en de nabestaan den van oudwerknemers weer op peil te brengen. De verhoging van de HAS-pen- sioenen blijft al vele jaren ach ter bij het inflatiepercentage en de pensioenverhogingen van andere pensienfondsen in het land, stellen E. Mast, J. Vermeu len, en E. de Kort van de Belan genvereniging Gepensioneer den. Achtergebleven „Vanaf 1990 gerekend, is de ver hoging van ons pensioen bijna dertien procent achtergebleven bij de stijging van de prijsin dex", zegt Vermeulen. „Of en hoeveel verhoging er dit jaar wordt toegepast, is nog niet dui delijk. De directie heeft beloofd daar uiterlijk deze maand hel derheid in te brengen. Maar wij twijfelen er aan of dat ook wer kelijk gebeurt." De delegatie van de Belangen vereniging Gepensioneerden is realistisch genoeg om niet te ei sen dat de pensioenen dit jaar met de bijna dertien procent omhoog gaan „Maar als ze ons in de loop van de komende jaren telkens wat extra geven, raken we weer een beetje bijgespij kerd", aldus Vermeulen. De Be langenvereniging zou daarom graag zien dat de pensioenen dit jaar met tenminste vijf procent worden verhoogd. De vereniging is opgericht na eerdere gevechten die de gepen sioneerden met de directie van HAS leverden over hun pensi oen en de ziektekostenverzeke ring. Ook dat laatste heeft de oud-werknemers koopkracht verlies bezorgd, zegt het drietal. De gepensioneerden met een particuliere ziektekostenverze kering kregen in 1997 zelfs een premieverhoging van meer dan dertig procent voor de kiezen, vertelt Mast. Schrijnend De vereniging telt 250 leden. Hieronder vallen ruim tachtig weduwen van oud-HAS-werk- nemers. De Kort wijst er op dat het met name voor die laatste groep met overwegend kleine pensioentjes 'schrijnend' is dat de pensioenen in waarde ver minderen. Directeur J. Duerloo van Hydro Agri zegt dat de beslissing om de pensioenen te verhogen bij het bestuur van het pensioenfonds van het bedrijf ligt. Hij kent echter wel de voorlopige jaarcij - fers van het fonds en is op basis daarvan niet optimistisch ge stemd. Duerloo: „Er zijn heldere af spraken gemaakt die ook bij de belangenvereniging bekend zijn. De indexeringsformule die is afgesproken komt er op neer dat verhoging van de pensioe nen betaald wordt uit de over- rente op het rendement. Nu er sprake is van een negatieve overrente ziet het er naar uit dat er geen ruimte is voor een verho ging van de pensioenen. Dat be treuren wij net zo goed als de ge pensioneerden." Advertentie door Sheila van Doorsselaer HULST - Gedeputeerde Staten (GS) dragen 28.350 euro bij aan de kosten van het maatschappe lijk onderzoek Burgers in de nieuwe gemeente,'opgezet door de gemeenten Hulst en Honte nisse. Het onderzoek is bedoeld om inzicht te verkrijgen in de wensen voor de leefbaarheid van de bewoners van Hulster en Hontenisser dorpen. Het onderzoek wordt uitge voerd door het Zeeuws Instituut voor zorg, welzijn en cultuur, Scoop. Onder de titel Burgers in de nieuwe gemeente worden be woners van de kernen uitgeno digd mee te praten over de leef baarheid in hun dorp. Het gaat dan zowel om het in kaart bren gen van de huidige situatie als het optekenen van wensen van bewoners voor de toekomst. Verschillende onderwerpen ko men daarbij aan bod, van werk- gelegeheid en saamhorigheid tot openbaar vervoer en kinder opvang. Ook worden de dorpen onder worpen aan een dorpsschouw. Hiervoor worden drie bewoners uitgenodigd die elk een breed aantal terreinen van het dorps leven vertegenwoordigen. De resultaten van de dorpsschouw worden tijdens een bewoners avond aan de de dorpelingen ge presenteerd. Er kunnen dan nog op- of aanmerkingen worden geplaatst. Zo ontstaat een to taalbeeld van de wensen voor de leefbaarheid van de dorpen. Tij dens de zomermaanden worden alle resultaten verwerkt tot een kernbeschrijving. Deze kernbe spreking is onderwerp van ge sprek tijdens een tweede bewo nersavond. Dan wordt ook bekeken of en welke wensen ge honoreerd kunnen worden. GS dragen bij aan het project om dat het een belangrijke bijdrage levert aan de leefbaarheid. Bo vendien zouden de kernbe schrijvingen volgens GS zorgen voor een gelijke uitgangspositie voor het gemeentebestuur van de toekomstige gemeente Hulst. Het totale project kost 113.401 euro, waarvan GS een kwart bijdragen. GS verbinden wel een aantal voorwaarden aan de subsidieverstrekking. Zo willen zij een exemplaar van de uitein delijke reportage van Scoop- ontvangen en moet de gemeente de verkregen inzichten en resul taten overdragen op andere ge meenten. Advertentie Grand Hotel Ar ion Tel.: 0118-410502 A. Bensmann (tweede van links) krijgt een glaasje champagne, omdat hij de 150.000-ste bezoeker is van het tunnelcentrum. foto Charles Strijd Humor bestaat in vele soor ten en maten. Zo vond een jeugdige inwoner van Mid delburg het 'leuk' een was lijst van verschillende soor ten humor op internet te zetten. Onderwerp: een fiets op het dak gooien Een kleine greep. Bejaardenhumor: een spartamet op het dak gooien. NAVO-humor: dreigen een fiets op het dak te gooien maar het toch niet doen. Hooliganhumor: een dak op een fiets gooien. Duitse hu mor: Je opa's fiets op het dak gooien. Gezellige humor: een tandem op het dak gooien. Handelaarshumor: een fiet- senhandel op het dak begin nen. Maar natuurlijk kwam ook Zeeland aan bod. Zeeuw se humor: een goedkope fiets op het dak gooien. Raar dat Zeeuwen überhaupt een fiets op het dak gooien. Of zou de jongen dat ook humor vin den?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41