Twee prijzen lonken voor Ajax Ultieme wraak voor Real Madrid PZC Manchester komt niet in gevaar Nacht kleumen voor kaartje Feyenoord Terneuzen sneuvelt na strafschoppen tegen Halsteren 14 Amsterdammers naar bekerfinale na eerste zege op PSV in Arena Tennissers tevreden met Finland Kalou start tegen Inter donderdag 11 april 2002 door Anton Lippold AMSTERDAM - Door de 3-0 winst op PSV, de eerste zege sinds 1996 in Amsterdam, staat Ajax in de bekerfinale tegen FC Utrecht. In de competitie moet de ploeg nog vier keer winnen en dan is de landstitel de eerste prijs. „Maar we zijn niet zomaar kampioen, er kunnen rare din gen gebeuren", stelde trainer Koeman. Zijn ploeg doorbrak in de Arena eindelijk de ban tegen PSV. „Dat geeft een nog prettiger ge voel", zei Koeman. „Wij hebben een goede prestatie neergezet, maar dat is geen reden tot jui chen. Het is geen garantie dat de komende wedstrijden ook zo zullen verlopen." Voor PSV, al een paar keer afge schreven dit seizoen, rest een kleinere kans op het kampioen schap. Zondag is de topper te gen Feyenoord. PSV, zei trainer Gerets, kwam niet aan voetbal len toe door het stabiele en sa menhangende spel van Ajax. „Op basis van hun voetbalkwa liteiten hebben ze verdiend ge wonnen, wij kwamen niet aan ons spel toe." De finale op 12 mei in Rotter dam lijkt op voorhand van spanning te worden beroofdIn- dien Ajax zich plaatst voor de Champions League (daartoe moet de koploper bij de eerste twee eindigen)mag Utrecht on geacht de uitslag meedoen aan de Uefa Cup. Hoe dan ook, beide clubs willen de beker natuurlijk graag win nen. Koeman: „Wij hebben nog niets gewonnen, wie zijn wij om te zeggen dat de beker onderge schikt is? Het gaat ook om pres tige. Een prijs is een prijs. Ook voor mezelf." Hij wercl als coach van Vitesse twee keer uitge schakeld in de halve finales. Speelwijze Ajax begon het duel met de we tenschap dat het in de eigen Arena nog nooit van PSV had gewonnen. Sinds augustus 1996 had de Eindhovense formatie zeven keer gewonnen en een keer gelijkgespeeld. Coach Koe man gaf aan dat de oorzaak daarvoor moest worden gezocht in de te aanvallende speelwijze van de Amsterdammers. DEN HAAG - Wil het Neder lands Davis-Cupteam ook vol gend jaar in de wereldgroep uitkomen, dan zal het zich in september op vreemde bodem van het Finse tennisteam moe ten ontdoen. Op papier is Finland 'te doen'. Het land beschikt slechts over één top-honderdspeler. Maar die is dan ook aan een fikse op mars op de wereldranglijst be zig. Jarkko Nieminen is in korte tijd opgeklommen naar de 66ste positie. Dat Finland over Davis- Cupchemie beschikt, bewees het door vorig weekeinde in Ca- labrië het favoriete Italië te ver slaan. „Het had slechter gekund", rea geerde captain Tjerk Bogtstra. „Het is alleen jammer dat we naar Finland moeten. Hierdoor spelen we dit jaar geen thuis wedstrijd. Maar we hadden ook Marokko, Venezuela of Zim babwe uit kunnen treffen. Dat is een stuk gevaarlijker. Finland spreekt misschien niet zo aan, maar qua tennis hebben we een goede kans." Jarkko Nieminen is pas aan zijn derde jaar als proftennisser be zig, maar de man is een gevaar lijke. Aan het einde van vorig jaar bereikte hij als nobody de finale van het ATP-toernooi in Stockholm. Daar stuitte hij, iro nisch genoeg, op Sjeng Schal ken. De Nederlandse kopman had de grootste moeite met Nieminen. In een Davis-Cupachtige thril ler was Schalken pas in vijf sets de meerdere. Hij had wel een achterstand van 3-0 in de beslis sende set moeten goedmaken om na een marathonpartij van drieënhalf uur met 3-6, 6-3, 6-3, 4-6,6-3 de zesde toernooizege in zijn loopbaan te behalen. Bogtstra: „Sjeng kent Niemi nen. Dat is handig. Ik zal hem de komende maanden intensief gaan volgen." Met Nieminen heeft Finland slechts één echte troef in han den. De nummer twee is de 27- jarige Tuomas Ketola. Die is in middels afgezakt naar de 255ste plaats op de wereldranglijst. Te gen Italië deed Ketola zelfs niet mee. De verrassende zege in de Euro/Afrikaanse zone behaalde Finland met Kim Tiilikainen (275) en Lauri Kiiski (493). De loting: Finland - Nederland, Australië - India, Zimbabwe - België, Brazilië - Canada, Duitsland - Venezuela, Groot- Brittannië - Thailand, Slowa kije - Roemenië, Marokko - Zwitserland. GPD Koeman liet zijn ploeg defensie ver (en vooral slimmer) spelen dan zijn impopulaire voorgan ger Adriaanse ooit durfde te doen bij Ajax. De ploeg speelde het klassieke 4-4-2-systeem, met Hossam en Machlas naast elkaar in de spits, rechtsbuiten Van der Meyde op de bank en een versterkt middenveld met de controleurs Van Halst en Ga- lasek. Die keuze was ook enigszins ge dwongen, aangezien Ajax be halve Wamberto (geschorst) geen linksbuiten heeft. Niette min, in de praktijk was Ajax de ploeg die in de eerste helft de meeste en beste kansen kreeg en al bij de rust op een beslissende voorsprong had moeten staan. De 1-0-stand was geen juiste af spiegeling van het wedstrijd- beeld. PSV stelde daar weinig tegenover. De ploeg speelde op de counter, met de snelle aan vallers Kezman, Bruggink en Rommedahl. Slechts Kezman kreeg in de eerste helft een schietkans. Op het Eindhovense middenveld maakte Vogel na vier weken afwezigheid wegens een hersenschudding (en zonder enige speelminuten) zijn ren- tree. Zwak De Zwitserse controleur hield zich goed staande. Maar het middenveld ontbeerde creativi teit en vernuft. Zelden werden de aanvallers bereikt. Brug gink, de schakel tussen midden veld en aanval, speelde zwak. Toen hij in de 64e minuut werd vervangen (voor Vennegoor of Hesselink) werd PSV prompt beter en gevaarlijker. De ploeg speelde beter dan Ajax en had meer controle. Maar Ajax kreeg desondanks ook een aantal goe de kansen. De Amsterdammers mochten de meeste aanspraak maken op de zege. Hossam was bij Ajax de opval lendste speler. De Egyptenaar kreeg drie uitstekende kansen in het eerste part. Hij was op slag van rust ook verantwoor delijk voor de strafschop, een presentje van arbiter Luinge. Na een duw-en trekduel met PSV'er Hofland legde Luinge de bal op de stip. Bergdolmo, bijge naamd de Klusjesman, benutte het buitenkansje. Drie minuten voor de straf schop beging Hofland ook een fout, waardoor Bouma in moei lijkheden kwam en tegenover Machlas kwam te staan. In de buiteling van de Griek zag Luinge geen strafschop. Door de goal ontpopte de twee de helft zich als een spectaculair bekerduel. Het spel golfde op en neer, met ook kansen over en weer. Maxwell had de 2-0 op zijn schoen, maar doelman Water reus voorkwam erger. Meteen daarna redde Ajax-goalie Grim op een inzet van Kezman. Rom medahl had daarna de beste kans van de wedstrijd, maar vrij voor doel kwam hij niet tot sco ren. Vervolgens kreeg Maxwell opnieuw de kans op 2-0, hij scoorde opnieuw niet. Pas in het laatste part maakte Ajax eindelijk het verschil. Ga- lasek maakte 2-0 nadat Hossams inzet was afgeslagen en daarna bepaalde Van der Meyde de eindstand op 3-0. Een terechte uitslag. Ajax - PSV 3-0 (1-0). 45. Bergdolmo 1-0 (strafschop), 82. GaLasek 2-0, 84. Van der Meyde 3-0. Scheidsrechter: Luinge. Gele kaart: Hofland (PSV). Aantal toeschouwers: 42.750. Ajax: Grim; Trabelsi, Bergdolmo, Chivu en O'Brien; Pienaar (69. Ya- kubu). Van Halst, Galasek en Max well; Hossam en Machlas (73. Van der Meyde). PSV: Waterreus; Bögelund, Ooijer, Hofland (73. Faber) en Bouma; Rommedahl, Vogel (75. De Jong), Van Bommel en Ramzi; Bruggink 64. Vennegoor of Hesselink) en Kez man. ANP De aanleiding voor het eerste Ajax-doelpunt. Mido wordt onderuit gehaald door Kevin Hofland en krijgt een penalty. Bergdolmo zal de strafschop benutten: 1-0. foto Ron Pichel/GPD door Leon ten Voorde MADRID - Ze kennen elkaar door en door, maar vrienden zullen het nooit worden. Tussen de spelers van Real Madrid en Bayern München komt het niet meer goed. Gisteravond lachten de Spanjaarden hun gehate Duitse collega's eindelijk eens uit: 2-0. Bayern München was gister avond voor de zesde keer in de Champions League te gast in het Estadio Bernabeu, maar nog nooit was de sfeer zo geladen als dit keer. In Madrid konden ze het bloed van de Duitsers wel drinken en dat had niets te ma ken met het feit dat Bayern nu al twee jaar lang de Angstgegner is van Real. Verbale oorlog De opgefokte sfeer in het stadi on vloeide voort uit de verbale oorlog die de afgelopen dagen in de media woedde. Bayern-doel- man Oliver Kahn hekelde na af loop van de eerste wedstrijd (2-1 voor Bayern) „het onverdraag lijke, arrogante spel van Real", terwijl zijn ploeggenoot Hasan Salihamidzic fijntjes meldde dat de Spanjaarden het „in hun broek deden." De spelers van Real - allen geze gend met een levensgroot ego - reageerden furieus. Zinedine Zidane noemde Bayern-keeper Kahn een clown en merkte op dat het duel „een gevecht op le ven en dood zou worden." Haat en emotie „We zullen wel zien wie het uit eindelijk in zijn broek doet", beet verdediger Roberto Carlos fel van zich af. De heetgebaker de Braziliaan was ook de eerste die gisteravond de rand van het toelaatbare overschreed. Met een welgemikte tik sloeg hij Sa lihamidzic al na zeven minuten vol op zijn neus. Daarmee zette hij de toon voor een wedstrijd, die vol haat en emotie zat. Dat de gefrustreerde Salihamidzic in de slotfase van de wedstrijd de rode kaart kreeg voor een charge op Solari was geen toe val. Het was de frustratie van een speler die zich vernederd voelde. Met zijn actie leidde de Bosniër meteen de overgave van Bayern in. Na een jaar vol suc ces tuimelde de titelhouder uit Duitsland gisteravond keihard van het Europese podium. Voor Real betekende de over winning de ultieme wraak. Na twee pijnlijke nederlagen in 2000 en 2001 had Real eindelijk zijn revanche op Bayern. De 'Koninklijke' speelde gister avond geen vorstelijk voetbal, maar op de zege viel niets af te dingen. De bevrijdende treffer kwam uiteindelijk van de voet van Ivan Helguera, die na 69 mi nuten de 1-0 scoorde. Vijf minu ten voor tijd maakte invaller Gutti aan alle onzekerheid een einde: 2-0. „Die minachtende opmerkin gen van de spelers van Bayern hebben ons alleen maar gemoti veerd", sprak Carlos. „Duitsers kunnen nu eenmaal niets anders dan een grote mond hebben, want ze spelen een simpel spel letje. Voetballend kunnen ze niet aan ons tippen." Hoe arro gant ook: Carlos had gelijk. Voor de echte voetballiefhebber was de overwinning van Real een zegen. Real Madrid (Spa) - Bayern Mün chen (Dui) 2-0 (0-0). 69. Helguera 1- 0, 85. Guti 2-0. Scheidsrechter: Braschi (Ita). Rode kaart: 89. Sali hamidzic (Bayern München). Gele kaart: Hiero, Figo, Solari (Real Ma drid), Effenberg, Jeremies (Bayern München). Aantal toeschouwers: 75.328. GPD door Gerrit Hendriksen MANCHESTER - Manchester United mag in de halve finale van de Champions League na mens zijn Engelse rivaal Li verpool wraak nemen op Le- ver- kusen. Het elftal van Sir Alex Ferguson kwam gisteravond geen moment in gevaar tegen Deportivo la Coruna en zege vierde zoals het wilde, nu met 3-2. De Mancunians verloren in de eerste ronde van de Cham pions League met 2-3 van De portivo door onder meer twee goals van Tristan. Maar dat was in belangrijke mate te danken aan twee dikke blun ders van Fabien Barthez. De Franse doelman was destijds de risee van de velden. Momenteel maakt hij een aan merkelijk betrouwbaarder in druk. Barthez onderstreepte dat door Tristan al na ruim tien minuten van zijn zo vurig gewenste vroege doelpunt af te houden. Hij bleef wachten en goed kijken tot het juiste mo ment om de doorgebroken spits de bal van de schoen te plukken. Daarvoor Ruud van Nistelrooy en Quinten Fortune al aardige kansen gekregen aan de overzijde. Dat Deportivo niets als oefen- partner naar Engeland was gekomen, maakte Aldo Du- scher na ruim een kwartier Ole Gunnar Solskjaer (20) heeft gescoord voor Manchester United. Hij wordt gefeliciteerd door Nicky Butt (boven), Ruud van Nistelrooy (links), Quinton Fortune (tweede van links), Ronny John- sen (tweede van rechts) en Juan Sebastian Veron (rechts). foto lan Hodgson/RTR duidelijk. Met een wilde sli ding trachtte hij het linker been van David Beckham in te korten. Scheidsrechter Mar kus Merk vond geel genoeg, waar rood niet had misstaan. Beckham moest in elk geval, evenals vorige week in La Co runa, op een brancard naar de kleedkamer. Zijn vervanger Ole Gunnar Solskjaer bewees zijn waarde als 'supersub' bijna onmiddel lijk. Zijn eerste serieuze bal contact was meteen raak. De Noorse international tikte een vrij e trap van Juan Veron langs Molina. Deportivo kwam een enkele keer dreigend door. Eén ervan over links had succes, met ongewilde hulp van Lau rent Blanc. De Franse verdediger liep te gen een harde voorzet van En rique Romero aan en liet land genoot Barthez kansloos. De Engelsen bleven rustig en ook beter. De hernieuwde voor sprong, door alweer Solksjaer, was dan ook verdiend. Giggs besliste het duel definitief. Het laatste wapenfeit was Spaans, met negen man na ro de kaarten voor Scaloni en Duscher. Een vrije trap van Djalminha zeilde in blessure tijd via de muur in de hoek. Manchester United (Eng) - Depor tivo (Spa) 3-2 (1-1). 23. Solskjaer 1-0, 45. Blanc 1-1, 56. Solskjaer 2- 1, 69. Giggs 3-1,90. Djalminha 3-2. Scheidsrechter: Merk. Rode kaart: 60. Scaloni (Deportivo, 2x geel), 76. Duscher (Deportivo, 2x geel). Gele kaart: Hector, Tristan (De portivo). Aantal toeschouwers: 60.000. ANP door René van Stee ROTTERDAM - Acht uur lang in de rij staan om een kaartje te bemachtigen voor de halve fina le Uefa Cup. Dat was dinsdag avond en -nacht de missie van een kleine tweeduizend Feye- noord-fans die waren afgeko men op de voorverkoop van de laatste drieduizend toegangs bewijzen voor de wedstrijd tus sen Feyenoord en Internaziona- le. Per persoon hadden zij recht op maximaal twee kaartjes. De entreebewijzen vlogen de deur uit. Slechts drie kwartier nadat de rolluiken van de klan tenservice bij Stadion Feijen- oord (de echte-officiële naam: Feyenoord mét puntjes) naar boven waren gegaan, kon het bordje uitverkocht al worden opgehangen. W Terneuzen- spits Dominique Verlinde was een van gelukkigen die een kaartje bemachtigde. „Alle moeite is dus niet voor niks ge weest. Ik stond hier gisteravond om half twaalf en ik verzeker je: op den duur was het een ware beproeving", zei hij gisteroch tend zichtbaar opgelucht. De drukte bij het stadion kwam dinsdagavond al vroeg op gang. De doorgewinterde voetbalfans waren voor het overgrote deel goed voorbereid op een koude nacht in de buitenlucht. „Ik heb speciaal een lange onderbroek aangetrokken en m'n slaapzak meegenomen. M'n broodjes heb ik thuis gesmeerd. En als het echt te koud wordt, neem ik af en toe een slokkie", verklaarde de 67-jarige Rotterdammer Bertus de Vries, wijzend op zijn zakflacon cognac. Evenals zijn tijdelijke buren - Irene (48) en Mirjam Schoonen- berg (23), moeder en dochter, allebei geboren 'op Zuid', Feye- noord-supporters in hart en ni e- ren en voor de gelegenheid pon tificaal gezeten op een tuinstoel - vindt hij de tijdelijke samen scholing op het stadionplein 'hartstikke gezellig'. „Wat hier gebeurt, kan alleen in Rotter dam. De saamhorigheid, een praatje maken, samen een kaartje leggen; geweldig toch?", aldus De Vries. Uit de hand Alle gezelligheid ten spijt dreigt de situatie omstreeks vijf uur 's ochtends toch uit de hand te lo pen. Ongeduldige laatkomers dreigen de mensen in de voorste rijen onder de voet te lopen. Ook probeert een groot aantal onder hen via de zijkant van de rijen dichter bij de kassa's te komen „Stelletje sukkels", zegt eenbo- ze Joost Coenen (21) uit Zwolle „Die lui zijn te beroerd om op tijd te komen en bang om een kaartje mis te lopen. Dan krijgje dit soort toestanden." „Ook Feyenoord is hier schuldig aan", vult Dominique Verlinde aan. „Dranghekken of stewards om alles in goede banen te lei- den; ik heb ze niet gezien. Ook de politie schittert zoals gebrui kelijk weer door afwezigheid" Het 'oproer' waait gelukkigsnel over. Daarna wacht iedereen bijna drie uur lang geduldig op zijn of haar beurt. De beloning volgt al spoedig: met een tickef voor de wedstrijd van het jaar. ROTTERDAM - Met de van blessures herstelde Bonaventure Kalou en Patrick Paauwe in de ba sis en Brett Emerton voor I de geschorste Shinji Ono op het middenveld verde digt Feyenoord vanavond de vorige week bij Inter- nazionale verworven 1-0- voorsprong. Van Marwijk is bereid ri sico te nemen met Kalou. De buitenspeler in vorm liep vorige week op be zoek bij Internazionale een scheurtje in zijn ham string op en nam gisteren voor de eerste keer deel aan het partijspel. „Toch wil ik met Kalou begin nen. Gelukkig durft hij ook het risico te nemen dat hij er voor de rest van het seizoen uit kan lig gen", aldus de trainer. Van Marwijk begint met twee andere vleugelver dedigers dan vorige week. De Chileen Aros vervangt op links de geschorste Rzasa. Gyan neemt de plaats in van rechtsback Emerton, de Australiër die op zijn beurt de ge- schorste Ono op het mid denveld vervangt. ANP door Björn Goorden HALSTEREN - Het behalen van de districtsbeker be schouwde Terneuzen afgelopen seizoen als een heerlijk toetje na een kostelijke maaltijd; de titel in de eerste klasse zondag. Gis teravond smaakte de bekeront moeting met Halsteren voor het opgekomen publiek uit het Zeeuwse als een overvolle eetle pel levertraan. Terneuzen speelde weliswaar degelijk, maar schiep zich geen enkele noemenswaardige kans op een doelpunt. Bovendien trok de hoofdklasser aan het eind van de strafschoppenserie nog aan het kortste eind ook. Renato Dijkstra, Jos Kayser, Michel de Vries en Hubert van den Hemel troffen weliswaar doel, maar Danny Magito miste, terwijl het vijftal van Halsteren geen fout maakte. Al zat Terneuzen-goalie Erik de Koeyer er bij de laatste inzet van Werner Hopstaken zeer kort bij. Maar er waren slechts weinigen die echt om het verlies treurden. Ook Terneuzen-trainer Paul Te- lussa zei er geen slapenloze nachten aan over te houden. „Ik verlies natuurlijk nooit graag", aldus de aan het eind van dit sei zoen vertrekkende oefenmees- ter. „Maar deze partij staat ver in de schaduw van het competitie duel van zondag met SV Meers- sen. Want dan willen we abso luut de eerste thuiszege in de competitie boeken. Dit duel met Halsteren stond voor mij volle dig in het teken van zondag. Zo wel qua tactische aanpak als het sparen van spelers." Rust Een aantal spelers kreeg giste ren rust voorgeschreven van Te- lussa. Dominique Verlinde, die aan de wedstrijd tegen Vinken slag een lichte blessure over hield, hoefde zich van zijn trai ner niet eens voor de achtste finale van de districtsbeker te melden en mocht in Delft blij ven, waar hij studeert. Mike But, eveneens tobbend met een lichte kwetsuur, testte zich wel iswaar tijdens de warming-up, maar zocht al voor het beginsig- naal de douche op. Matty Buysse, afgelopen zon dag nog" actief tegen Vinken slag, voelde zich niet helemaal lekker en bleef negentig minu ten op de bank. Ryan de Regl was er volgens Telussa niet bij omdat het talent moest over werken. Bovendien werden Geert de Poorter en de net van een blessure teruggekomen Dermis de Kraker na een klein uur spelen uit voorzorg naar de kant gehaald. Tel daarbij de naar alle waar schijnlijkheid langdurig uitge schakelde spitsen Ronald van Sliedregt en Jacky Lambert bij op en het wekt geen verbazing dat Paul Telussa's opstelling gisteren de nodige verrassingen in petto had. Vooral het spitsen- koppel deed een hoop wenk brauwen fronzen. Linksback Michel de Vries en verdedigende middenvelder Jos Kayser vorm den samen de punt van de aan val. En vooral Michel de Vries deed dat niet eens zo slecht. De Vries bleek over een korte tech niek te beschikken en legde een enorme werklust aan de dag Enkel het verschaffen van kan sen en het scoren zelf bleef wat achterwege. Opgetogen Telussa besefte gisteren dat het kijkspel voor de toeschouwers niet al te best was, maar toonde zich ondanks de nederlaag enigszins opgetogen over het spel van de ploeg. Vooral verde digend deed Terneuzen het naar behoren, het gaf bijna geen kans weg. Halsteren, een schim van deploegdie in 1992 kampioen in de hoofdklasse werd, kon slechts door een paar gelukkig vallende ballen gevaarlijk wor den. Telussa: „Ach, het is jam mer dat we nu uitgeschakeld zijn. Maar we hebben de beker vorig jaar al gewonnen. De nieuwigheid is er dan toch een beetje af." Halsteren - Terneuzen 0-0. Halste ren wint na strafschoppen (5-4). Strafschoppenserie: Danny Magito mist, Carlo Tempelaars 1-0, Hubert van den Hemel 1-1, Jürgen Roeken 2-1, Michel de Vries 2-2, Rachid Boudhane 3-2, Jos Kayser 3-3, Christian de Wolf 4-3, Renato Dijk stra 4-4, Werner Hopstaken 5-4. Ge le kaart: Renato Dijkstra (Terneu zen). Scheidsrechter: P. van Loenen (Oost-Souburg). Aantal toeschou wers: 100. Terneuzen: Erik de Koeyer; Geert Bosschaart, Roel Alberti, Danny Magito, Hubert van den Hemel Dennis de Kraker (56. Ferdi Kabal), Geert de Poorter (56. Didier Gilles), Renato Dijkstra, Randy Lauret; Jos Kayser, Michel de Vries.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40