Meeste Dutchbatters opgelucht PZC Kok en Voorhoeve in beklaagdenbank Verenigde Naties hebben al in 1999 schuld erkend Couzy: landmacht was altijd loyaal Ex-militairen voelen zich door NIOD-rapport gerehabiliteerd Frankrijk wilde niet meewerken aan rapport Overlevenden teleurgesteld Mooi nieuws uit de keuken van SieMatic. SieMatic donderdag 11 april 2002 HnorHans Leber ASSEN - Ze komen met het hoofd omhoog de poort uit van de Johan Willem Friso-kazerne in Assen, de Dutchbatters. Dat was 's ochtends heel anders, toen ze een beetje als bange vo geltjes het kazerneterrein oplie pen. „We wisten niet wat er ko men ging, misschien kregen we opnieuw een klap in de nek." Nu zijn ze gerehabiliteerd, vindt Jeroen Smeets uit Roermond. „En ik hoop dat de mensen nu eindelijk willen aannemen dat we daar ons stinkende best heb ben gedaan. Ik vi'nd dat het NIOD-rapport dat wel duide lijk maakt." Smeets is opgelucht, dat wil hij best toegeven. Hij was 22 toen hij de val van de enclave mee maakte. De afgelopen jaren moest hij telkens weer narig heid over Dutchbat aanhoren. „Daar word je wel een keer flauw van. Ik hoop dat dat nu een beetje anders wordt." Het scheelt nogal, of je wel of niet op een verjaardag moet uitleggen waarom je niet schuldig bent aan de dood van 7000 mensen." Maatschappelijk werker Dijke- ma had gisterochtend de herin neringsbadge van Srebrenica opgespeld, iets wat niet veel Dutchbatters na het debacle hebben gedaan. Maar Dijkema is strijdbaar: „We gaan met een blij gemoed de poort uit. De spanning van vanochtend is verdwenen." Dijkema was in Srebrenica pastor voor de een heden. „Van protestantse huize, en er is in die bange dagen veel gebeden. We zijn kapot gegaan van angst." Koppen Hij vindt dat er in de politiek alsnog koppen moeten rollen. Onder andere die van premier Kok. „Het NIOD concludeert dat er toch iemand moet zijn die de politieke verantwoordelijk heid voor het geheel neemt. Aangezien Kok die regie niet naar zich toe trok en er dus geen regie is geweest, voor, tijdens of na de val, wordt er door veel van onze mensen wel in zijn richting gekeken." Maar Dijkema is nog niet klaar. De Drentse Commissaris van de DEN HAAG - De Franse hoofd rolspelers in het Srebrenica- drama, de generaals Morillon en Janvier, hebben geweigerd aan het onderzoek van het NIOD mee te werken. De medewerking vanuit het I buitenland aan het onderzoek I naar de val van de moslimencla ve viel volgens NIOD-directeur Blom over de hele linie tegen. In Nederland heeft het onder zoeksinstituut iedereen gespro ken die op enige manier betrok- I ken was bij de VN-vredesmissie en mocht het alle relevante do- cumenten inzien. Het 'meele- i zen'door de ministeries van De fensie, Buitenlandse Zaken en i Algemene Zaken van de con- ceptteksten is volgens Blom I conform de afspraken gegaan. Het ging erom dat het nationaal belang van Nederland niet werd I gecompromitteerd. Het meele zen heeft niet tot onenigheid ge leid, aldus Blom in een toelich ting op het rapport. ANP DEN HAAG - Overlevenden van de slachting bij Srebrenica hadden veel meer verwacht van het NIOD-onderzoek. „Ik kan er bijna niet over praten, ik ben erg boos", zegt Hasja Selimovic (52) van de Associatie Vrouwen van Srebrenica. „Wij hebben meer rapporten ge hoord en gezien en we ver wachtten nu juist namen te zien van diegenen die verantwoor- I delijk waren voor deze trage die", aldus Hajra Catic (58) wier man en zoon sinds juli 1995 worden vermist. „Dit voegt niets toe." De overlevenden van Srebrenica zijn op uitnodiging van het Interkerkelijk Vredes- beraad in ons land. ANP Koningin Ter Beek moet het ook ontgelden. „Die is er in 1993 door zijn Canadese ambtsge noot op gewezen dat hij niet aan Srebrenica moest beginnen. De Canadezen zaten in Srebrenica voordat Dutchbat er kwam, dus die wisten welke onmogelijke situatie daar was. Als Ter Beek had geluisterd was ons dit niet overkomen en misschien die be volking van Srebrenica ook niet." Dijkema vindt dat Ter Beek alsnog zijn baan als com missaris van de koningin moet opzeggen. Karremans Ook in Assen aanwezig was ko lonel Karremans, die als com mandant van Dutchbat wereld wijd op ontelbare tv-stations verscheen in een ontluisterende borrelsessie met generaal Mla dic. Hoewel het rapport ook voor hem niet ongunstig uitvalt, staat hij de pers niet te woord. Karremans regisseerde ook al eens de uitgave van zijn (later zwaar bekritiseerde) boek met een precieze mediacampagne. Tijdens een door Defensie geor ganiseerde persbijeenkomst waarbij (ex)Dutchbatters rond lopen die nog steeds militair zijn, wordt hoog opgegeven van Karremans. „Hartstikke mooi dat-ie er was", zegt majoor Ha- geman uit Assen achteraf. Maar buiten laat een anonieme Dutchbatter ('ik wil die tijd achter me laten') weten geen goed woord voor Karremans over te hebben. „Laat ik het zo zeggen: ik heb niks met die man. Helemaal niks. Maar ikvond het wel knap van 'm dat hij hier ook was." Een ander verschil tussen mili tairen en ex-militairen is de re actie op het NIOD-rapport. De eersten, die zich tijdens een kor te persbijeenkomst presenteren, willen niet van 'opluchting' of 'eerherstel' spreken, omdat ze vmden dat dat niet kan met zo'n 'tragedie' van duizenden doden als achtergrond. Allen gebrui ken dit woord, het is ze wellicht ingefluisterd door voorlichters van het ministerie. De ex-mili- tairen daarentegen komen er bij de poort duidelij k voor uit dat ze opgelucht zijn en spreken over eerherstel en rehabilitatie. Michiel Peperkamp (26) uit Den Bosch was niet in Assen aanwe zig, maar bracht de dag door met schilderen. Een telefoontje van zijn moeder vormde het hoogtepunt van de dag. De oud infanterist was amper thuis toen ze belde. „Kijk, voor mijn moeder ben ik nooit fout ge weest, maar het is wel hartstik ke fijn dat dit via het NIOD-on derzoek duidelijk is geworden. Ook voor haar. In het vervolg hoop ik er op feestjes over te kunnen praten zonder dat ik al tijd dat beschuldigende vinger tje voel, zo van: jij was fout! Nu Een ex-Dutchbatter (1) wordt bij de ingang van de Johan Willem Friso-kazerne in Assen gecontroleerd. De ex-Dutchbatters kwamen gisteren bijeen naar aanleiding van de verschijning van het NIOD-rap port over de val van Srebrenica. foto Juan Vrijdag/ANP ligt de zwartepiet bij de politiek en de legertop. Daar hoort-ie ook." Gebeten hond voor de Dutch batters was gisteren voorman Mient-Jan Faber van het IKV (interkerkelijk vredesberaad) die het rapport met de grond ge lijk maakte. Tijdens de presen tatie in Den Haag verliet Faber boos de zaal, samen met mos limvrouwen uit Srebrenica. Dijkema verwoordde de gevoe lens van de Dutchbatters: „De Koude Oorlog is voorbij, mijn heer Faber heeft niets meer te doen en gebruikt nu Srebrenica om zichzelf weer belangrijk te maken. Daarbij misbruikt hij deze vrouwen uit Srebrenica." GPD Een groep moslims maakt zich op 13 juli 1995 op om vanuit de Dutchbat-positie in Potocari te worden weggevoerd. foto Nick Sharp/RTR Het mag gelden als een daad van gerechtigheid. Niet het slecht bewapende en gedemoraliseerde Dutchbat was verant woordelijk voor de val van Srebrenica, maar politiek en legertop. Zonder meteen individuele hoofdrolspelers in het be klaagdenbankje te zetten, overheerst in het NIOD- rapport over Srebrenica het beeld van een arrogan te legerleiding en een on machtige politiek. door Koos van Wees DEN HAAG - Daarmee is de na druk des te meer komen te lig gen op de politieke verantwoor delijkheid voor wat er gebeurde voor, tijdens en na de val van de moslimenclave in juli 1995. Het NIOD constateert dat er te lichtvaardig tot uitzending werd besloten, dat het een 'on mogelijke missie' was die niet meer viel te repareren en dat de legertop informatie achterhield voor de eigen minister van De fensie. Wat bezielde Nederland om zo enthousiast in dat door andere landen afgelegde avontuur te springen? En wat bezielde Joris Voorhoeve, die als directeur van Clingendael nog had gezegd dat Srebrenica onverdedigbaar was, een paar maanden later als minister van Defensie alsnog politieke verantwoordelijkheid te nemen voor wat daar gebeur de? Voor die tomeloze ambitie van het toenmalige kabinet Lub- bers-III en later van Voorhoeve moest een zware prijs worden betaald. Internationaal gezien waren het Nederlandse militai ren die toestonden dat de Ser- Advertentie De 6006 keukenserie is een hommage aan de eerste SieMatic uit 1960. Strak design met geïntegreerde greeplijsten, Hoogglans of fijn geribbeld. Wit, grijs of blauw kunststof, maar ook aluminium en hout. 100% Individueel Design van SieMatic. Nu te zien in onze show room. Heeft u ons SieMatic keukenideeënboek al? 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113 - 22 12 22 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bi) Pot Woninginrichting, NieuwendIJk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32, telefoon 0115 - 68 06 12 viërs de enclave innamen. Het is waar dat de Nederlanders niet verantwoordelijk zijn voor de dood van die ongeveer 7500 moslims; dat zijn de Bosnisch- Servische gevechtstroepen van de oorlogsmisdadiger Ratko Mladic. Maar we hebben in ie der geval de schijn gewekt dat we wel bescherming konden bieden. Het is enigszins cynisch dat de man die vanaf het begin zo dui delijk wist wat er fout was aan die 'safe area' Srebrenica nu zo nadrukkelijk in beeld komt als schuldig aan wat er fout ging. Joris Voorhoeve komt uit het NIOD-rapport naar voren als iemand die het onderspit dolf in zijn contacten met de legertop, die veel op eigen houtje deed, en analyse die met zijn twijfels nauwelijks gehoor kreeg bij anderen in het kabinet. Hij slaagde er hoe dan ook niet in de situatie in Srebre nica zo om te buigen, dat Dutch bat de moslims in de enclave daadwerkelijk kon bescher men. Met Voorhoeves falen komt ook de rol van premier Kok, toen be zig met zijn eerste periode, cen traal te staan. Kok is al eerder verweten te weinig de regie op zich te nemen op momenten dat het er toe doet. „Hij bleef nog meer dan Lubbers op de achter grond", stelt het NIOD over zijn rol tijdens Srebrenica. Omdat Van Mierlo (toen minister van Buitenlandse Zaken) zich ook al minder met Joegoslavië bezig hield, stond Voorhoeve vrijwel alleen. Het is de vraag of dingen anders waren gegaan als die steun en samenspraak in het kabinet er wel waren geweest. Misschien dat er eerder en sneller was ge zocht naar een vervanger van Dutchbat. Voorhoeve vond dat een taak van de VN en begon pas laat aan een eigen zoektocht. Maar of een andere VN-troe- penmacht de val wel had kun nen voorkomen blijft altijd gis sen. Dat geeft het NIOD ook toe. Politieke consequenties zullen nog wel even op zich laten wachten. Die zullen vermoede lijk pas worden getrokken als een volgend kabinet is aange treden, eventueel na een parle mentaire enquête. Kok en Voor hoeve zijn er dan alleen als getuigen bij. Het laat onverlet dat juist zij een bijzondere verantwoordelijk heid dragen voor wat fout ging. Die zullen hun politieke opvol gers dan op hun schouders moe ten nemen. GPD Advertentie door Ans Bouwmans WASHINGTON - Hoewel de Bosnisch-Servische generaal Ratko Mladic volgens het NIOD de hoofdschuldige is aan de massamoord in Sre brenica, legt het Nederland se onderzoeksinstituut in zijn rapport een gedeelde verantwoordelijkheid neer bij de Verenigde Naties. De VN slaagden er niet in de 'veilige' moslimenclave Sre brenica te beschermen. Volgens een woordvoerder van secretaris-generaal Kofi Annan willen de VN het Ne derlandse rapport eerst goed bestuderen voor de organisa tie een inhoudelijke reactie geeft. „We hebben aan het onderzoek meegewerkt en juichen elke poging om licht te laten schijnen op deze zaak toe", zegt een woordvoerder. Maar de conclusie van het NIOD dat de VN medever antwoordelijk zijn voor de onmogelijkheid de Bosni sche moslims te behoeden voor gevaar, is voor de inter nationale organisatie geen nieuws. In een in 1999 -ver schenen eigen rapport heeft VN-baas Arman al de hand in eigen boezem gestoken. De VN faalden, omdat het se cretariaat te lang bleef gelo ven dat het de vrede kon handhaven terwijl er hele maal geen sprake was van vrede, aldus Annan destijds. Er was niet eens sprake van een staakt-het-vuren in Bos nië. De veronderstelling dat de VN-vredestroepen deson danks gerespecteerd zouden worden, bleek in de praktijk onjuist, zo staat in het VN- rapport te lezen. Het beleid dat door de inter nationale gemeenschap was uitgestippeld in reactie op de oorlog in Bosnië, schortte aan alle kanten, zo stelde de secretaris-generaal vast. En al voor de aanval op Srebre nica was het voor de VN en alle lidstaten duidelijk dat de veilige plaatsen niet veilig waren. Dutchbat, het Nederlandse bataljon VN-militairen, was licht bewapend en de VN-top was uitermate huiverig voor het gebruik van luchtsteun. We hadden niet door dat de Serviërs de enclave aanvie len met het doel de Bosniërs uit te roeien, zegt Annan in het rapport. „We onder schatten de Servische bedoe lingen en dat verklaart wel licht waarom we niet sneller en beslissender reageerden op hun invasie van de encla ve bij Srebrenica." Annan erkende dat niets was gedaan met verzoeken om luchtsteun van Dutchbat, maar hij weet dat voor een deel aan onduidelijke rap portering vanuit de enclave. Dat verwijt maakte hij Dutchbat destijds dan ook. Uitgebreidere rapportage over de bedoelingen van de Serviërs had verschil kunnen maken, stelde hij, maar 'het is niet duidelijk dat het ver schil had gemaakt veel leden van de Veiligheidsraad had den eigen bronnen die hen over de gebeurtenissen op de hoogte hielden'. Volgens het NIOD besefte de bataljons leiding van Dutchbat niet dat er een massamoord op gang zou komen. Partij Wat het uitblijven van de luchtsteun betreft, stelde Annan dat bij de VN-top te veel het idee leefde dat lucht aanvallen de VN partij zou den maken in de oorlog en in de praktijk een einde zouden maken aan de humanitaire operatie. Hij betuigde zijn spijt over de acties van de VN die een rol speelden in de val van Srebrenica. Maar hij stelde dat de VN-organisatie met een onmogelijk mandaat was opgezadeld door de in ternationale gemeenschap. Vredestroepen kunnen alleen uitgezonden worden als er minstens sprake is van een staakt-het-vuren en terreur moet worden beantwoord met militair geweldzo zei hij in het VN-rapport. GPD door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleufjes DEN HAAG - Landmacht-ge neraal b.d. Hans Couzy staat pal achter zijn mannen, ook al is hij uit dienst. Couzy, bevelhebber van de landmacht tijdens de val van Srebrenica, concludeert dat het NIOD-onderzoek 'recht doet aan de inzet van Dutchbat'. Maar hij verwerpt de NIOD- kritiek op zijn eigen functione ren en dat van de rest van de landmachttop. Het NIOD-onderzoek verwijt de landmachttop dat doelbewust informatie werd achtergehou den voor de toenmalige minister van Defensie, Voorhoeve. Dat slaat dus op u? „Dat wordt steeds gezegd. Maar er was een crisiscentrum bij de landmacht en een op het minis terie. Van elke brief bij ons ging een kopie naar de minister. In beginsel kregen ze elk bericht. Natuurlijk is er wel eens eentje niet doorgezonden maar dat was geen bewust beleid. Zoiets gebeurt in de hectiek van het moment, als er vierhonderd te legrammen binnenkomen." Maar lag dat niet ook aan de ver houding tussen u en de minis ter? U kon toch niet zo goed overweg met Voorhoeve? „Je kunt 86 kisten met informa tie geven aan de minister. Je maakt een keuze wat voor hem van belang is. Maar je maakt nooit een goede keus. De vraag is of een minister elk detail moet weten. Voorhoeve zat bijna zelf leiding te geven aan de opera ties. Hij zat links en rechts te bellen en opdrachten te geven. Zijn betrokkenheid was buiten gewoon groot, maar verstandig is het niet. Want hij begreep sommige dingen niet. Hij heeft niet doorgeleerd voor militaire vaktaal. Het probleem is: oor logvoering gaat heel chaotisch. Dat realiseerde hij zich niet." Voorhoeve krijgt van het NIOD het verwijt dat hij geen grip had op de defensieorganisatie. Her kent u daar iets van? „Dat is wel waar. Het is niet zo dat wij niet loyaal zouden zijn. Maar dat zal Voorhoeve voort durend gezegd hebben tegen het NIOD. De koninklijke land macht is echt loyaal geweest." Het onderzoek meldt dat land machttop en kabinet geen be langstelling hadden voor het aanbod van de Amerikaanse CIA om de troepen van de Ser viërs en die van de moslims in de enclave af te luisteren. Mede door gebrek aan inlichtingen kwam de val van Srebrenica als een volslagen verrassing. Waar om wilde u die informatie niet? „Dat past niet in de onpartijdig heid van de Verenigde Naties. Als troepen leverend land moet je je niet bemoeien met de daad werkelijke uitvoering: er waren 26 landen die eenheden lever den, dan wordt het een puin- zooi. Engeland en Frankrijk de den dat wel, maar dat zijn grote landen, die zitten in de Veilig heidsraad. Als Nederland heb je absoluut geen invloed. En dan nog. Als we het eerder hadden geweten, dan konden we vanuit Den Haag niets doen. De Ver enigde Naties wilden immers niet vechten. Vechten is nooit een optie geweest." U hoorde kort na de val van de enclave dat een pantservoertuig van Dutchbat over een aantal moslims gereden zou zijn. Waar om meldde u dat niet? „Ik vond het doorgeven van het overrijden niet belangrijk. De sergeant kreeg opdracht om weg te rijden maar kon dat niet. Er waren zoveel vluchtelingen op en rond het voertuig van die ser geant, hij leek de rattenvanger van Hameien wel. Er werd ge schoten en hij reed in de paniek door. Later hoorde hij dat hij waarschijnlijk over enkele vluchtelingen was gereden. Ja, in oorlogstijd gebeuren dat soort dingen. Hoe triest ook. Maar wat ik belangrijker vond, was dat dezelfde militairen meldden dat er gevechten wa ren uitgebroken tussen moslims onderling: mensen die wilden vluchten werden tegengehou den." - Wat moet er nu gebeuren na het NIOD-rapport? ,Ik ben nog steeds voor een par lementaire enquête. We hebben nooit afgerekend met het Sre brenica-trauma. Er is altijd veel aandacht geweest voor de fou ten in de uitvoering, het NIOD heeft ook veel aandacht besteed aan de politieke besluitvor ming, die was tot nu toe onder belicht. Een enquête is een goed middel om de waarheid boven tafel te krijgen. Veel huiswerk voor de enquête is al door het NIOD gedaan." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3