Taalverwerving begint al in wieg PZC PZC Strakkere regels reclameborden Terneuzenaar geen hoofdverdachte zaak computerhackers Schuurtje brandt uit in Zierikzee Raadslid Meulblok pleit voor investeren in Schouwse musea Voor- en Vroegschoolse educatie krijgt vorm 17 Slachtoffers asbest willen snel voorschot Kop-staartbotsing in Zierikzee Celstraffen voor drugssmokkel Dronken overvaller bestraft Ruzie scholieren loopt uit de hand Waarschuwing voor pincode-truc Aanrijding in Middelburg FN V-bond vergadert in Zierikzee Inloopmiddag Kunst en Eer in Zierikzee donderdag 11 april 2002 HnorAli Pankow 0OSTERLAND - Mark en Syl vester turen vol concentratie in de kikkerbak. „Kijk daar zit er één. Dat is een grote hè? En dat daar is een kikkervisje. Dat is nog heel klein, inaar krijgt strakjes achterpootjes." De jochies, beiden vijf jaar, zitten in groep twee van obs De Oos terburcht in Oosterland. Ze ge- VLISSINGEN - De overheid moet mensen die ziek zijn ge worden door asbest, snel een voorschot op schadevergoeding I geven. I Asbestslachtoffers - of hun na- bestaanden - moeten nu nog te lang wachten op erkenning dat de asbestziekte waaraan ze lei- I den een gevolg is van het feit dat ze soms tientallen jaren geleden j met deze stof hebben gewerkt. Volgens het Comité Asbest slachtoffers is daardoor nog steeds geen einde gekomen aan de dubbele lijdensweg voor de slachtoffers: een juridische naast de medische. Het comité meent dat het Instituut Asbest slachtoffers, dat is opgericht om I de juridische weg te vergemak- I kelijken, niet aan zijn doel be antwoord. Het Instituut Asbest- slachtoffers is twee j aar geleden j opgericht en heeft een terugblik op deze periode gereed. Het co mité heeft inzage gehad in dit nog niet gepubliceerde rapport. Er zou uit blijken dat ook het in stituut zelf van mening is dat de regeling tegemoetkoming as bestslachtoffers niet de ver- I wachte snelheid voor asbest slachtoffers oplevert. De asbestziekte mesothelioom (kanker in long- en buikvlies) kent een dramatisch verloop en is in vrijwel alle gevallen dode lijk. Tientallen oud-medewer kers van De Schelde in Vlissin- gen, die tijdens him werk met asbest in aanraking zijn ge weest, zijn aan de ziekte overle den. nieten van deze werkles, even als Sara die spinnen tekent aan de hand van een levend voor beeld in een glazen potje. Grote mensen noemen dit 'Voor- en Vroegschoolse Educatie' ofte wel VVE, maar dat klinkt zo vaag. Dat vindt schoolbegeleider Marjan Glas van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) ook. Hoog tijd om eens te tonen wat WE-projecten nou in de prak tijk inhouden. De basisschool en peuterspeelzaal 't Kraaien nest in Oosterland hebben daar al aardig wat ervaring mee op gedaan. Doel van de werkwijze is taal achterstand bij kinderen al op zeer jonge leeftijd te verhelpen of te voorkomen. Taal begint in feite al in de wieg. Kinderen uit gezinnen waar voorlezen, plaatjes kijken en verhaaltjes vertellen gebruikelijk is, kun nen op school meestal sneller uit devoeten dan leeftijdsgenootjes die minder met taal in aanra king komen. Etiketjes Glas wil geen etiketjes opplak ken, maar praktijkonderzoek wijst nou eenmaal uit dat leer lingen van laag opgeleide ou ders eerder kampen met taal achterstand. De kinderen zijn erbij gebaat als die achterstand al op zeer jonge leeftijd wordt ingehaald. „Bovendien profiteren natuur lijk alle kinderen van een stimu lans tot beter taalgebruik", zegt Glas. Volgens coördinatrice Nellie Rijk voor remedial teaching op De Oosterburcht hoeft dialect- spreken niet tot taalachterstand te leiden. „Problemen ontstaan eerder als er voortdurend wordt geswitcht tussen dialect en al gemeen beschaafd Nederlands. Het is vooral van belang dat ou ders zich uitdrukken in de taal waarin ze zich veilig voelen", vindt Rijk. Zij juicht het WE-project van harte toe. Wat haar betreft, kan taalachterstand niet vroeg ge noeg worden aangepakt. „De maatschappij stelt tegenwoor dig immers veel hogere eisen.", valt Glas haar bij. „Vroeger Met een vergrootglas zie je het beter. werd je achter in de klas gezet als je niet zo goed mee kon ko men, kon je altijd nog wel ergens op het land gaan werken. Nu ac cepteren we dat niet meer en doen we al het mogelijke om kinderen optimaal te laten functioneren." Het RPCZ begeleidt de WE- projecten. Glas bezoekt met re gelmaat de kringgesprekken en werklessen en bespreekt haar bevindingen met de leerkrach ten. In het voortraject ontmoet te ze van die kant nogal wat scepsis. In de praktijk blijkt het enthou siasme behoorlijk groot. De po sitieve resultaten zijn immers direct meetbaar. In een kringge sprek stimuleert de leerkracht de kinderen over allerlei dingen te praten, dus hun taal te ont wikkelen. In de werkuren worden concrete zaken en taal gecombineerd. Zo gaat juf Carla van Gemeren met de kleuters naar buiten om tor ren, spinnen en andere diertjes in glazen potjes te doen. De kleuters van groep één tekenen hun aanwinsten. Stagiaire Ar jan Meijer moedigt hen aan te vertellen hoe ze dat doen en wel ke ze kleur ze waarom kiezen. De reacties zijn verrassend spontaan. „Je moet een ver grootglas pakken, dan kun je die tor beter zien", adviseert Esmée (5) en passant. Ook op de peuterspeelzaal klin ken positieve geluiden. Dankzij de rijksstimuleringsmaatregel kon hier een extra leidster wor den aangesteld. „Zo kun je in kleine groepjes be grippen goed uitleggen. De peu ters zijn dan al beter voorbereid op het kringgesprek", zegt leid ster Karin Bal. Begrippen als 'groot en klein' krijgen hier gestalte met plaat jes of uitbeeldingen van bij voorbeeld kuiken, kip en ei. Ver der zijn er spelmaterialen die kinderen stimuleren vormen, kleuren of objecten op logische wijze met elkaar te combineren. Een snavel hoort bijvoorbeeld bij een eend. Een tweede belangrijke pijler van WE in Oosterland is het ob serveren en registreren hoe peu- foto Marijke Folkertsma ters zich ontwikkelen. Daarmee moet een doorgaande lijn ont staan van peuterspeelzaal naar basisschool. „Niet dat kinderen van drie of vier jaar al een etiket van taalachterstand krijgen op geplakt. Het gaat om het in de gaten houden van-een ontwik keling, zodat waar nodig kan worden bijgestuurd", zegt Glas. Terugkoppelen Terugkoppeling naar de ouders is van belang Als vaders en moeders weten waar hun klein tjes op school mee bezig zijn, kunnen ze daar thuis op inspe len. De Oosterburcht wijdt daarom op donderdag 18 april een speciale ouderavond aan de WE-projecten. ZIERIKZEE - Bij een kop-staartbotsing, gistermiddag kort na tweeën, zijn drie voertuigen beschadigd geraakt op de Laan Van Sint Hilaire in Zierikzee. Een 18-jarige automobi list reed als laatste van drie personenauto's over de Laan Van Sint Hilaire, komende uit de richting Nieuwe Kooiweg. Voor hem reden een 70-jarige en een 21-jarige automobilist. Deze twee moesten afremmen. De 18-jarige kon niet tijdig stoppen en reed tegen auto van de 70-jarige, die op zijn beurt tegen het voertuig van de 21-jarige botste. Alle betrokkenen zijn af komstig uit de gemeente Schouwen-Duiveland. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 28-jarige Vlissinger wegens cocaïnesmokkel en wapenbe zit veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De man maakte deel uit van een groep die cocaïne smokkelde naar Nederland. Hij werd aangehouden nadat hij coke had achtergelaten in een kluisje op het station in Rotterdam Een 27-jarige man uit Den Haag kreeg voor zijn aandeel in de smokkel vijftien maanden cel opgelegd. De Hagenaar smokkelde in december vorig jaar één kilo cocaïne, verstopt in een pot met pruimen, van Curafao naar Nederland. Een 26-jarige man uit Spijke- nisse werd veroordeeld tot 120 dagen gevangenisstraf, 120 uur taakstraf en een leerstraf van 26 uur. Zijn rol beperkte zich tot het ophalen van de Hagenaar van het vliegveld. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Terneuzen vijftien maanden ge vangenisstraf opgelegd, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk. De Terneuzenaar had op 15 december vorig jaar in een dronkemansbui twee willekeurige slachtoffers overvallen en geld afgeperst. 's-GRAVENPOLDER - Een 15-jarige is gistermiddag op de 's- Gravenpolderse Oude Dijk in 's-Gravenpolder geschopt en geslagen door twee mannen. Toen er een auto aankwam, gin gen de mannen ervandoor. De jongen heeft de mishandeling aangegeven. Hij hield er pijn aan zijn hoofd en oor aan over. De oorzaak van het incident is een al langer lopend conflict tussen hem en enkele medescholieren. VLISSINGEN - De politie heeft de afgelopen weken diverse meldingen en aangiften ontvangen van mensen die telefo nisch benaderd zijn door mensen die zogenaamd namens de bank of postbank belden. Hen werd gevraagd om telefonisch, ter verificatie, de pincode door te geven. Dit zou nodig zijn omdat de benaderden een nieuwe pas aangevraagd of ontvan gen hadden. De politie waarschuwt, in geen geval de pincode door te geven. Banken informeren nooit telefonisch naar een pincode. MIDDELBURG - Op de kruising Dam/Rotterdamsekaai is gistermorgen kort voor tienen een fietser gewond geraakt. Een 32-jarige automobilist reed over de Dam, komende uit de richting Molstraat, toen hij verzuimde voorrang te geven aan een 22-jarige Middelburgse fietser die hem van rechts op de kruising naderde. Gevolg was een aanrijding waarbij de fiet ser gewond raakte aan een teen en arm. Auto en de fiets raak ten beschadigd. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De Terneuze naar die verdacht wordt van be trokkenheid bij groepen com puterkrakers, die onder meer verantwoordelijk zijn voor het verstoren van de koninklijke chatsessie eind vorig jaar, is geen hoofdverdachte in de zaak. Bij hem werd wel computerap paratuur in beslag genomen. Volgens een woordvoerder van het landelijk parket van justitie is de Terneuzenaar niet aange houden. Over zijn precieze rol in de zaak kan Justitie nu nog geen nadere mededelingen doen. Het onderzoek richt zich de komen de weken op de in beslag geno men materialen. Bij de invallen in Almere, Goor, Terneuzen, Culemborg, Den Haag, Leeuwarden en Amster dam zijn afgelopen dinsdag bij zes verdachten computers en cd-roms in beslaggenomen. Een verdachte in Almere is als enige aangehouden en na verhoor weer vrij gelaten. De politie trof REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl in zijn woning ook een hennep kwekerij aan. Het onderzoek naar de groepen begon na een inbraak in februa ri vorig jaar in de computer van een bedrijf in Hamburg. Justitie vermoedt dat de verdachten door het wereldwijd digitaal in breken in computers een net werk hebben opgezet, waarmee grote hoeveelheden gegevens naar de computer van een slachtoffer worden gestuurd, waardoor deze vastloopt. Verschillende bedrijven in Ne derland deden de afgelopen maanden aangifte van het hac ken van hun computernetwer ken. Daaronder bevindt zich KPN, dat aangifte deed na het mislukken van de koninklijke chatsessie. Het geplande inter- netgesprek van Willem- Alexander en Maxima met het volk mislukte doordat de com puter overbelast raakte. ZIERIKZEE - De woonafdcling Schouwen-Duiveland van de vakorganisatie FNV Bondgeno ten houdt morgen de jaarverga dering in het Ledenservicepunt aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee. Voorzitter Hans de Vries van FNV Bondgenoten geeft tijdens deze bijeenkomst zijn visie op de toekomst van de vakbewe ging. Ook zijn eigen rol als voor zitter daarbinnen komt aan de orde. FNV Bondgenoten is vier jaar geleden ontstaan uit het samen gaan van de IndustriebondVer- voersbond, Voedingsbond en Dienstenbond. De afdeling werd met de fusie de grootste binnen de organisatie van de FNV. De afdeling op Schouwen-Dui veland neemt deel aan activitei ten op het gebied van welzijn, wonen en vervoer, zorg, bij stand en kwijtschelding, bege leiding van verkeerslessen voor gehandicapten, seniorenraad, cliëntenplatform en belasting service. De vergadering in het Ledenser vicepunt aan de Lange Nobel straat begint om 20.00 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - In een houten schuurtje dat was aange bouwd aan een woning aan het Wulkenpad in Zierikzee brak gisteravond rond negen uur brand uit. De bewoners waren op dat mo ment niet thuis. Buren die plotseling vlammen uit de houten aanbouw zagen slaan, waarschuwden de brandweer. Op het moment dat de vrijwil lige brandweergroep Zierik zee arriveerde dreigde het vuur vanuit het schuurtje al over te slaan op de stenen aan bouw van de woning. Het vuur werd bestreden met twee hoge en drie lagedrukspuiten. Na circa 25 minuten was de brand weer het vuur meester. Volgens woordvoerder K, Jon ker van het korps Zierikzee is er aanzienlijke rook- en wa terschade aan de woning ont staan. De bewoners werden gealarmeerd en kwamen tij dens de bluswerkzaamheden thuis. De twee katten die in de woning vertoefden, bleven on gedeerd. Jonker kon gisteravond nog niet aangeven wat de oorzaak van de brand is geweest. De technische recherche stelt een nader onderzoek in. foto Ma rijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Op Schouwen- Duiveland komen op vaste - door de gemeente aangewezen - plaatsen 120 driehoeks-recla meborden. Dit zijn kunststof re clameborden die in een drie hoek rond een lantaarnpaal of boom geplaatst worden. Illegale reclame-uitingen, bijvoorbeeld in de vorm van rond lantaarn palen gebonden kartonnen bor den, worden zonder pardon ver wijderd. De her en der geplaatste borden waarop reclame wordt gemaakt voor snuffelmarkten, popcon certen en beurzen is de gemeen te Schouwen-Duiveland al ja renlang een doom in het oog. Het is, zegt demissionair wet houder C. Veerhoek, niet mooi en daarom dient er paal en perk aan gesteld te worden. Voort bordurend op die gedachte werd het idee voor de vaste drie hoeksborden op vaste plaatsen. Om tegemoet te komen aan de grote vraag in de zomer - de tijd waarin nogal wat evenementen naar de gunst van de bezoeker dingen - worden in die periode twintig borden extra geplaatst waarmee het aantal driehoeks- borden in het hoogseizoen op honderdveertig komt. Die twintig extra plaatsen moe ten ervoor zorgen dat ook niet- commerciële instellingen en vereniging hun activiteiten kunnen promoten en niet onder gesneeuwd worden door de ka pitaalkrachtiger commerciële bedrijven. Aan de hand van een door de ge meente opgestelde lijst wordt bepaald wie wel en wie geen recht heeft op gratis gebruik van de driehoeksborden. Onder meer jeugdsozen en ideële in stellingen las het Astma-fonds staan op die lijst. Legesheffing De verenigingen en instellingen op die lijst gaan er in het nieuwe systeem op vooruit, want tot dusverre moest voor elke plaat sing van reclameborden ver gunning aangevraagd worden en voor het verlenen van die ver gunning was een legesheffing van 68 euro verschuldigd Dat geld loopt de gemeente straks mis, maar daar staan fikse voor delen tegenover. De grote winst voor de gemeente zit hem vol gens ambtenaar W. Ruyssenaars in het feit dat de gemeente straks geen omkijken meer heeft naar de driehoeksborden. G D Promotions uit Wormer- veer verzorgt het plakwerk én verwijdert illegale plaksels. Ruyssenaar; „Dus kan de con trole-capaciteit van de gemeen te voor andere zaken ingezet worden." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er moeten beleid en geld op tafel komen om het voortbestaan van de musea op Schouwen-Duiveland in de toe komst veilig te stellen. Dat is de mening van VVD-raadslid D. Meulblok. Gezien de huidige situatie maakt hij zich zorgen over dat voortbestaan. Anderzijds ziet hij wel talrijke kansen voor een uitstekend aanbod aan cultureel erfgoed, verspreid over de verschillende musea. Om die kansen te benut ten moet er echter wel flink ge ïnvesteerd worden, stelt Meul blok. De uitnodiging van de Stichting Westerschou wen Kul- tureel zaterdag 13 april het sei zoen in museum De Burghse Schoole te komen openen, zette hem aan zich nader in de muse umsituatie op het eiland te ver diepen. Zijn conclusies stem men hem vooralsnog niet vrolijk. „De musea hier zijn ten dode opgeschreven, tenzij ze tot waardigé bezoekerscentra wor den opgebouwd." Meulblok houdt van prikkelen de uitspraken. Hij erkent zich nog niet volledig te hebben in gelezen in de onderzoeken die de gemeente de afgelopen jaren op dit gebied al heeft verricht. Desalniettemin komt hij tot een vergelijkbare slotsom als on derzoeksbureau Arba Minch dat er in elk geval geld en beleid nodig zijn. Verder wordt in het onderzoek aangedrongen op verzelfstandiging van de twee Zierikzeese musea die samenge voegd zouden moeten worden in het monumentale stadhuis. Kostendekkend „Er moet ook een commerciële re opzet komen, ook voor de vrijwillige museumstichtingen in deze gemeente. Volgens mij is het zelfs mogelijk de musea over enkele jaren kostendekkend te krijgen", zegt Meulblok. Daar moet in zijn optiek dan wel iets aan voorafgaan. Uitbouwen tot hedendaagse bezoekerscentra. Volgens hem hebben ze dat in Goes, Middelburg en Vlissingen inmiddels al begrepen. Verge lijkbare initiatieven zou ook aangepast aan de schaal hier graag op Schouwen-Duiveland zien. Onder een bezoekerscen trum verstaat hij een museum waarop aansprekende wijze het cultureel erfgoed wordt gepre senteerd en waar hel publiek actief bij wordt betrokken. „Je zou een schoolklas kunnen uit nodigen een specifieke ruimte van het museum in te richten", noemt hij als een van de voor beelden. Meulblok is vol lof over de inzet van de talrijke vrijwilligers ach ter de kleine musea in deze re gio. Hij vindt dat de gemeente hen de helpende hand moet bie den, zowel met geld als met ad viezen op het gebied van een commerciëlere opzet. De WD'er denkt als nieuw raadslid best mogelijkheden te hebben daadwerkelijk iets in gang te zetten. „In het nieuwe dualistisch stelsel kunnen we de wethouders toch opdrachten geven voor nieuw beleid. Daar moeten we gebruik van maken. Meulblok erkent daar steun van meerdere raadsleden voor nodig te hebben. Van de nieuwe coali tiegenoot Alert! lijkt die niet di rect te verwachten. Vooraf gaand aan de verkiezingen noemde lijsttrekker J. van Feli- us het nadrukkelijk 'een heillo ze weg' om veel geld te besteden aan de Zierikzeese musea in het stadhuiscomplex. „Zierikzee bezit nou eenmaal geen groot meesters als Rembrandt of Van Gogh", luidde zijn mening. Meulblok denkt daar anders over: „Als je hier naar de omge ving kijkt en naar het bezit aan cultureel erfgoed dan heeft dat zeker evenveel waarde als Van Gogh. Daar wil ik de mensen wel van overtuigen." ZIERIKZEE - De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zie rikzee is op zoek naar nieuwe le den. In het kader van die speurtocht houdt de Zierikzeese muziek vereniging op zaterdag 13 april een inloopmiddag in haar oe fenlokaal De Harmonie. Dat is gevestigd aan de Kaersema- kerstraat in Zierikzee. Tussen 14,00 en 16.00 uur ver zorgen verschillende muzikan ten van de harmonie Kunst en Eer optredens Ook kunnen de bezoekers informatie krijgen over de vereniging, over de in strumenten en alles wat verder nog met de vereniging Kunst en Eer te maken heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37