Taalverwerving begint al in wieg PZC PZC Ook in uw vakantie dagelijks de PZC Eigenaar Nationaal verrast door harde opstelling gemeente SAB0 LAAT ZICH ALS BESTE TESTEN Ontwerp-lozingsvergunning '18 Voor- en Vroegschoolse educatie krijgt vorm EEN VOETZORG MINDER VOETPROBLEMEN? LOSSE STEUNZOLEN? Berkhout schoenmodes 5HBD' Dank u wel voor uw steun! donderdag 11 april 2002 door Ali Pankow OOSTERLAND - Mark en Sylvester turen vol concentratie in de kikkerbak. „Kijk, daar zit er één. Dat is een grote hè? En dat daar is een kikkervisje. Dat is nog heel klein, maar krijgt strakjes achterpootjes." De jochies, beiden vijf jaar, zitten in groep twee van De Oos terburcht in Oosterland. Ze genieten van deze werkles, evenals Sara die spinnen tekent aan de hand van een le vend voorbeeld in een glazen potje. Grote mensen noemen dit 'Voor- en Vroegschoolse Educatie', oftewel WE, maar dat klinkt zo vaag. Dat vindt schoolbegeleider Marjan Glas van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) ook. Hoog tijd om eens te tonen wat WE-projec- ten nou in de praktijk inhouden. De ba sisschool en peuterspeelzaal 't Kraai ennest in Oosterland hebben daar al aardig wat ervaring mee opgedaan. Doel van de werkwijze is taalachter stand bij kinderen al op zeer jonge leef tijd te verhelpen of te voorkomen. Taal begint in feite al in de wieg. Kinderen uit gezinnen waar voorlezen, plaatjes kijken en verhaaltjes vertellen gebrui kelijk is, kunnen op school meestal sneller uit de voeten dan leeftijdsge nootjes die minder met taal in aanra king komen. Gebaat Glas wil geen etiketjes opplakken, maar praktijkonderzoek wijst uit dat leerlingen van laag opgeleide ouders eerder kampen met taalachterstand. De kinderen zijn erbij gebaat als die achterstand al op zeer jonge leeftijd wordt ingehaald. Bovendien profite ren natuurlijk alle kinderen van een stimulans tot beter taalgebruik", zegt Glas. Volgens coördinatrice Nellie Rijk voor remedial teaching op De Oosterburcht hoeft dialectspreken niet tot taalach terstand te leiden. „Problemen ont staan eerder als er voortdurend wordt geswitcht tussen dialect en algemeen beschaafd Nederlands. Het is vooral van belang dat ouders zich uitdrukken in de taal waarin ze zich veilig voelen", vindt Rijk. Zij juicht het WE-project van harte toe. Wat haar betreft, kan taalachter stand niet vroeg genoeg worden aange pakt. „De maatschappij-- stelt tegen woordig immers veel hogere eisen.", valt Glas haar bij. „Vroeger werd je achter i n de klas gezet als j e niet zo goed mee kon komen, kon je altijd nog wel ergens op het land gaan werken. Nu ac- Met een vergrootglas zie je het beter. cepteren we dat niet meer en doen we al het mogelijke om kinderen optimaal te laten functioneren." Scepsis Het RPCZ begeleidt de WE-projecten. Glas bezoekt met regelmaat de kring gesprekken en werklessen en bespreekt haar bevindingen met de leerkrachten. In het voortraject ontmoette ze van die kant nogal wat scepsis. In de praktijk blijkt het enthousiasme behoorlijk groot. De positieve resultaten zijn im mers direct meetbaar. In een kringge sprek stimuleert de leerkracht de kin deren over allerlei dingen te praten, dus hun taal te ontwikkelen. In de werkuren worden concrete zaken en taal gecombineerd. Zo gaat juf Carla van Gemeren met de kleuters naar buiten om torren, spinnen en andere diertjes in glazen potjes te doen. De kleuters van groep één tekenen hun aanwinsten. Stagiaire Arjan Meijer moedigt hen aan te vertellen hoe ze dat doen en welke ze kleur ze waarom kie zen. De reacties zijn verrassend spon taan. „Je moet een vergrootglas pak ken, dan kun je die tor beter zien", adviseert Esmée (5) en passant. Ook op de peuterspeelzaal klinken po sitieve geluiden. Dankzij de rijkssti muleringsmaatregel kon hier een extra leidster worden aangesteld. „Zo kun je in kleine groepjes begrippen goed uit leggen. De peuters zijn dan al beter voorbereid op het kringgesprek", zegt leidster Karin Bal. Begrippen als 'groot en klein' krijgen hier gestalte met plaatjes of uitbeeldingen van bijvoor beeld kuiken, kip en ei. Passend bij de lente worden deze week bloembollen in een potje gedaan. Kleine bolletjes, waar straks grote tulpen uit groeien, zo leren de peuters. Verder zijn er spelma terialen die kinderen stimuleren vor men, kleuren of objecten op logische wijze met elkaar te combineren. Een snavel hoort bijvoorbeeld bij een eend. Ontwikkeling Een tweede belangrijke pijler van WE in Oosterland is het observeren en regi streren hoe peuters zich ontwikkelen. foto Marijke Folkertsma Daarmee moet een doorgaande lijn ontstaan van peuterspeelzaal naar ba sisschool. „Niet dat kinderen van drie of vier jaar al een etiket van taalachter stand krijgen opgeplakt. Het gaat om het in de gaten houden van een ontwik keling, zodat waar nodig kan worden bijgestuurd", zegt Glas. Terugkoppeling naar de ouders is van belang. Als vaders en moeders weten waar hun kleintjes op school mee bezig zijn, kunnen ze daar thuis op inspelen. De Oosterburcht wijdt daarom op don derdag 18 april een speciale ouder avond aan de WE-projecten. Het RPCZ vertoont er onder meer video beelden van de uitvoering van de speci fieke taaistimulering in de praktijk. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Eigenaar A. Verhoef van café Natio naal in Middelburg is verbijsterd over de harde op stelling van het gemeentebe stuur. Dat eist dat zowel Nationaal als café de Malle molen binnen zes weken voorzieningen ti'eft om de brandveiligheid te verbete ren. Als dat niet gebeurt, worden de cafés gesloten. Volgens Verhoef is het juist aan de gemeente te wijten dat nog geen maatregelen ge nomen zijn. „We hebben altijd goed con tact gehad met de brand weer", zegt Verhoef. „We werken op alle mogelijke manieren mee. Het heeft al lemaal zo lang geduurd, om dat de gemeente zo laks is ge weest. Die doen er een jaar over om te beslissen of de deur naar buiten open mag klappen of niet. En ineens komen ze met dwangmaatre gelen." De brandweer wil dat deuren naar buiten draaien, zodat iedereen snel en veilig naar buiten kan. Volgens ge meentelijke regels mag een deur juist niet naar buiten klappen, omdat voorbijgan gers er tegenaan kunnen lo pen. Burgemeester K. Schouwe- naar ontkent dat de gemeen te in gebreke is gebleven. „Horeca Nederland wijst graag op tegenstrijdigheden in de voorschriften. Dat komt ook wel eens voor, maar niet omdat de gemeente raar in elkaar zit." Desge vraagd geeft hij aan dat wat hem betreft een voordeur naar buiten open mag klap pen. Hij wijst wel op de eigen verantwoordelijkheid van de ondernemer: „De deuren zijn maar één onderdeel van de aanpassingen die moeten ge beuren. Een aantal maatre gelen had allang genomen kunnen wordenhet vlak ma ken van de vloer op de bin nenplaats is er één van." Café Nationaal deelt een bin nenplaats met café de Malle molen. In geval van nood kunnen mensen over de bin nenplaats naar het andere pand vluchten. De gemeente en de brandweer willen dat de binnenplaats herstraat wordt. Bovendien moeten de achterdeuren worden aange past. De ondernemers zelf hebben daar een systeem voor ontworpen. De nooduit gangen van beide cafés kun nen door middel van een alarmsysteem in één keer ge opend worden. Verhoef zegt verbaasd te zijn over de opmerkingen over de vluchtwegen. Bij een nachte lijke controle in december vorig jaar waren de vlucht wegen nog in orde, blijkt uit een rapport van de brand weer. In dat rapport wordt wel kritiek geleverd op de binnenplaats die niet goed verlicht was en over het aan tal aanwezige personen. Op dat moment waren twintig personen teveel in het pand aanwezig. Bovendien wordt opgemerkt dat de toegangs deuren tegen de vluchtrich ting in draaien. Verklaring K. Hamelink van de stadsge westelijke brandweer heeft een verklaring voor de ver warring over de vluchtwe gen. „Er zijn twee soorten controles: onverwachte, waarbij we letten op versie ringen en nooduitgangen en reguliere controles waarbij bouwkundige aspecten wor den bekeken. Midden in de nacht kun je niet praten over bouwkundige aanpassingen, dan wordt alleen gekeken of die deur open kan." Dat is volgens hem de reden dat er toen geen opmerkingen over de vluchtwegen waren. Schouwenaar vindt niet dat de gemeente zich te hard op stelt. „Het is geen onderwerp waarbij we zaken door de vingers kunnen zien of con cessies kunnen doen. Het is helaas nodig gebleken om dat duidelijk te maken. Als de ondernemers hun verant woordelijkheid niet nemen, moeten wij ingrijpen." Vakantie in Nederland: GEGEVENS ABONNEE: Wanneer u uw vakantie in Nederland naam; doorbrengt, kunnen wij er voor zor gen dat de PZC op uw vakantieadres adres: wórdt bezorgd. De bezorging bij u postcode: thuis wordt dan tijdelijk stopgezet. woonplaats: Ook kunt u de PZC tijdelijk bij iemand anders laten bezorgen. Geef ons telefoonnummer: naam en adres op en wij bezorgen eerste verzenddag: daar gedurende uw vakantie de PZC. 3 eerste dag weer thuis bezorgen:V Vakantie in het buitenland: Als u met vakantie naar het buiten- bezorg de krant op onderstaand va- land gaat, bieden wij u de volgende kantleadres: mogelijkheden: naam: U doet tijdens uw vakantie een ander acjres. eén plezier met de PZC. Geef ons naam en adres op en wij bezorgen postcode: daar gedurende uw vakantie de woonplaats: PZC. n-jr O geef mijn abonnement gedurende U laat de PZC opsturen naar uw va- 3 mijn vakantie aan: dt kantieadres in het buitenland. Geef ons uw vakantiebestemming en wij naam: sturen geheel voor uw risico de PZC adres: dagelijks aan u op. Kosten volgens PTT tarief. U onderbreekt tijdelijk uw abonne- woonplaats: ment (minimaal voor een week). u onderbreek mijn abonnement en ver- Het teveel betaalde abonnements- reken het abonnementsgeld, geld wordt dan verrekend. eerste dag geen krant: Vul de gegevens hiernaast in, knip 33 eerste dag weer thuis deze bon uit en stuur 'm minstens bezorgen- twee weken voor het begin van uw vakantie naar ons op. Stuur déze bon naar. Provinciale Zeeuwse Courant Ter voorkoming van onjuiste Afdeling Lezersservice adressering kunnen opdrachten Antwoordnummer 123 per telefoon NIET in behandeling ?38° VB Yli!®9e" 3 (postzegel met nodig) worden genomen. e.mail: abo@p2c.ni KRANT VOOR ZEELAND Heeft u: Wij hebben een uitgebreid assortiment in verschillende breedte maten. Nieuw: wijdte K Zuidstraat 6 Sas van Gent Tel. 0115-451562 SHOES FECT FIT Ganzepoortstraat 19 Goes Tel. 0113-221430 Mark viel van de trap en brak zijn been. Gelukkig wist zijn moeder wat ze moest Volg zelf een doen. EHB0-< 070 338 32 32 Maait en vangt optimaal, ook in nat gras. 4,5 pk sterke B&S Quantum-motor. 43 cm aluminium maaihuis met 15 jaar garantie. Ook als bladzuiger te gebruiken door Turbo-ventilator. Test 'm zelf. www.vledder.nl De fabrikant van kwaliteitsgazonmaaiers. Uw Sabo-dealer: C.F. Tuintechniek, J.W. Frisostraat 31, 4413 CB KRABBENDIJKE T.H.O.A.D. van Gilst, Nieuwe Rijksweg 2a, 4472 AB S.H.H. KINDEREN Mensen in Nood De mensen.de inzet.de kracht Giro 667 Den Haag Tel.070 3l3 62 00.www.menseninnood.nl Mensen in Nood maakt deel uit van Cordaid Waar het spelen stopt komen wij in actie Geef kinderen een jeugd. Geef ze een toekomst met 10.- per maand. Giro 809. Save the QjrJ Save the Children Children Den Haag. Bel 070 - 338 44 48 of ja naar www.savethechildren.nl Van Mourik, Goes Van garage- en bergingsbedrijf Van Mourik te Goes ontvingen wij op 12 november 2001 een aanvraag voor een vergunning. De aanvraag is ingediend op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren voor het lozen van afvalwater op de gemeentelijke rio lering. Het afvalwater is afkomstig van het garage- en bergingsbedrijf gevestigd aan de Livingstoneweg te Goes. We zijn van plan de gevraagde vergunning te verlenen onder het stellen van voorschriften. Ter inzage De aanvraag, het ontwerpbesluit en andere bijbeho rende stukken liggen van 12 april 2002 tot en met 10 mei 2002 ter inzage: bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Piet Heinstraat 77 te Goes, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur en na afspraak (tel. 0113-241241), buiten de werkuren van 18.00 tot 21.00 uur. Een monde linge toelichting op de stukken is mogelijk (met uit zondering van de avonduren); bij het bureau Voorlichting van de gemeente Goes, Oostsingel 2 te Goes, maandag tot en met donder dag van 9.00 tot 16.00 uur en op vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur. Op verzoek worden de stukken ook op donderdag van 17.00 tot 20.00 uur ter inzage gelegd. Na de genoemde periode van vier weken blijven de stukken ter inzage liggen bij de afdeling Vergunningen Wvo van het waterschap (elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur) tot de termijn is verstreken waarbinnen tegen het besluit beroep kan worden ingesteld. Bedenkingen Vanaf 12 april 2002 tot en met 10 mei 2002 kan ieder een schriftelijk bedenkingen inbrengen tegen het ont werpbesluit. Deze bedenkingen moeten worden gestuurd naar het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 114, 4460 AC Goes. Degene die schriftelijk bedenkingen inbrengt, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Tijdens deze periode is het ook mogelijk met ons van gedachten te wisselen over het ontwerpbesluit en om mondeling bedenkingen in te brengen. Hiervoor kan telefonisch een afspraak worden gemaakt (0113-241411). Goes, 11 april 2002 Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden W.A. Gosselaar, dijkgraaf mr.drs. J.A. de Visser, secretaris-directeur Piet Heinstraat 77 Postbus 114, 4460 AC Goes Telefoon (0113)241000 Fax (0113)227528 info@wze.nl www.wze.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32