Jeugd Kapelle presenteert wensen Armoede in Litouwen is privé PZC Veel variatie op expositie ROC Reclameborden op Schouwen zonder pardon verwijderd Terneuzenaar geen hoofdverdachte zaak computerhackers Hansweert krijgt pinautomaat Ruzie scholieren loopt uit de hand Waarschuwing voor pincode-truc Mannen lopen over auto's Boetes bij verkeerscontrole Raadsfracties zijn positief over plannen voor speelweide en skatebaan Tien maanden cel voor overval en afpersing Bestuur Culturele Raad wil onafhankelijke leden Snel voorschot gewenst voor asbestslachtoffers agenda bij nader inzien donderdag 11 april 2002 HANSWEERT - De kans is groot dat ook Hansweertenaren binnenkort in hun eigen dorp geld kunnen pinnen. Op aan dringen van de dorpsraad onderzoekt de Rabobank de moge lijkheid om bij de vestiging in Hansweert een geldautomaat te openen. Een woordvoerder van de Rabobank benadrukt dat het nog niet voor honderd procent zeker is, maar volgens hem is de kans dat de automaat er komt groter dan de kans dat hij er niet komtEr moet onder meer nog worden onderzocht of de pinautomaat ingepast kan worden in het Hansweertse kan toor. Voorzitter A. Kortlever de dorpsraad is blij met het initiatief van de Rabobank. Volgens hem is dat er mede gekomen dank zij de constante druk van de dorpsraad. Kortlever heeft de Rabobank al voorgesteld om de opening, mocht de pinauto maat er komen, een officieel tintje te geven. De voorzitter wil zelf de allereerste biljetten graag uit de automaat halen. 's-GRAVENPOLDER - Een 15-jarige is gistermiddag op de 's- Gravenpolderse Oude Dijk in 's-Gravenpolder geschopt en geslagen door twee mannen. Toen er een auto aankwam, gin gen de mannen ervandoor. De jongen heeft de mishandeling aangegeven. Hij hield'er pijn aan zijn hoofd en oor aan over. De oorzaak van het incident is een al langer lopend conflict tussen hem en enkele medescholieren. VLISSINGEN - De politie heeft de afgelopen weken diverse meldingen en aangiften ontvangen van mensen die telefo nisch benaderd zijn door mensen die zogenaamd namens de bank of Postbank belden. Hun werd gevraagd om telefonisch, ter verificatie, de pincode door te geven. Dit zou nodig zijn omdat de benaderden een nieuwe pas aangevraagd of ontvan gen hebben. De politie waarschuwt, in geen geval de pincode door te geven. Banken informeren nooit telefonisch naar een pincode. GOES - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag twee mannen aangehouden die op het Bleekveld in Goes over geparkeerde auto's liepen. Rond half drie zag een getuige de twee jongens bezig, waarop hij meteen de politie alarmeerde. Op basis van het signale ment konden de mannen later op de Ringbaan-West worden aangehouden. De twee, een achttienjarige Kapellenaar en een negentienjarige Goesenaar, zijn ingesloten. MIDDELBURG - De politie heeft gisteren bij een algemene verkeerscontrole op de Kleverskerkseweg in Middelburg vijf bekeuringen uitgedeeld. Eén automobilist kreeg een bon, omdat hij geen gordel droeg. Twee bestuurders (een auto en een brommer) ontvingen een boete, omdat zij te hard reden. Daarnaast kregen twee auto mobilisten een bekeuring, omdat zij niet meteen een rijbewijs konden tonen. De controle vond plaats tussen kwart over elf en kwart voor een. Bij een verkeerscontrole op de kruising tussen de Nieuwe Vlissingseweg en de Stromenweg zijn gis terochtend vijftien bekeuringen uitgeschreven. Zeven auto mobilisten reden door rood. Vijf bromfietsers werden beboet omdat hun brommers een te groot vermogen hadden, twee kregen een boete voor het ont breken van een achterplaatje. Eén brommer had een defecte achterrem. Hnor Rob Paardekam KAPELLE - De jeugd van de gemeente Kapelle heeft gisteren tijdens het jeugddebat een forse wensenlijst afgegeven aan de politiek. Daarop staan onder meer uitbreiding van jeugdcentrum Trinnety, het leu ker maken van het zwembad en de komst van enkele skateba- nen. Verdeeld in verschillende groe pen hebben de jongeren van de hoogste klassen van de basis scholen zich de afgelopen maanden bezig gehouden met het maken van plannen. Giste ren kregen ze de kans om die aan I wethouderJ.Herselman(jeugd- I zaken) en de gemeenteraad te presenteren. Filmhuis I De twee groepen voor de kern I Kapelle presenteerden plannen j die erg veel op elkaar leken. Al lebei willen ze dat Trinnety wordt uitgebreid, zodat er een I dansschool en een toneelschool kunnen komen. Ook zaken als MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Terneuzen vijftien maanden ge vangenisstraf opgelegd, waar- van vijf maanden voorwaarde- - lijk. De Terneuzenaar had op 15 december vorig jaar in een dronkemansbui twee willekeu- rige slachtoffers overvallen en geld afgeperst. Hij had nog een rekening te ver effenen met een Duitse jongen. Hij verkeerde in de veronder- stelling dat de Duitser nog op hetzelfde adres in de Terneu- zense binnenstad woonde. Toen I hij echter het huis binnendrong bleek dat er twee vreemde men- j sen woonden. Desondanks zette hij zijn actie door en dwong hij de slachtoffers onder bedrei- ging van een mes geld voor hem te pinnen. een jongerencafé, een filmhuis voor de jeugd en een fitness ruimte werden geopperd. Eén van de groepen presenteer de het plan om het zwembad leuker te maken. Vooral een klimberg in het water staat hoog op het verlanglijstje. Ook de kleedruimtes zouden moeten worden uitgebi-eid, want de kin deren zouden na het zwemmen soms wel tien minuten moeten wachten voor ze zich kunnen omkleden. De groep uit Wemeldinge zou graag een skatebaan met daar bij een hangplek voor jongeren zien ven-ijzen op het Arodaveld. „Er wordt nu vaak geskate bij de Wemel", verklaai-de Ivo Lo- kersede plannen. „Daar hebben de ouderen er last van. Met een nieuwe skatebaan zou de jeugd daar wegtrekken. Ook bij de jeugd van Schore en Biezelinge staat een skatebaan met stip op nummer één. In bei de plaatsen zou die op de speel weide moeten komen. SGP- wethouder L. Nieuwenhuijse sprak voor de Biezelingse jeugd hoopvolle woorden. „Als het marktplein binnenkort wordt opgeknapt, kunnen we de speel weide er niet zo verloederd bij laten liggen." Positief De aanwezige raadsleden rea geerden over het algemeen zeer positief op de ideeën van de jeugd. C. Koole van de WD sprak van mooie, ambitieuze plannen, terwijl C. Vleugel van Gemeentebelangen constateer de dat er werk aan de winkel is. Allemaal vinden ze dat er snel duidelijkheid moet komen over wat wel en wat niet mogelijk is. „Jullie hebben hier lang en seri eus aan gewerkt", zei CDA'er C. Toorenaar tegen de jongeren. „Dan zullen wij jullie voor de zomervakantie laten weten wat er gaat gebeuren." Ook wethouder Herselman sprak zich lovend uit over de plannen. Vooral voor de Wemel- dingse jeugd sprak hij hoopvol le woorden. Er is in de begroting al geld ge reserveerd voor de inrichting van het Arodaveld, dus dat moet geen probleem zijn. De andere plannen worden snel op hun haalbaarheid getoetst. door Ab van der Sluis TERNEUZEN - Rijke Litou wers worden rijker en arme mensen worden steeds armer. Kleding, voedsel en schoenen blijven hard nodig. „De armoe de achter de gordijnen is schrij nend." Bonny de Visser van de diaconale werkgroep van de Gereformeerde Kerk Terneuzen is net terug uit Litouwen. Vrij willigers brachten een vracht wagenlading vol kleding, voed sel, computers, machines en schoenen naar een tehuis voor verstandelijk gehandicapten in Siauliai. De diaconale werkgroep is sinds zes jaar actief in Litouwen. Vrij willigers reizen éénmaal per jaar af naar Litouwen. De situa tie in het land is sinds de val van het communisme verslechterd, weet Irena Sinke uit Vlissingen. Zij is geboren in Panevezys en reisde mee met diaconale werk groep. „Litouwen heeft nu een soort kapitalisme", zegt ze. .Mensen zij n of heel rij kof heel arm.Armoede uit zich door een gebrek aan vrijwel alles. Maal tijden zijn eenzijdig samenge steld. Mensen wonen soms met zeven personen in een klein huisje. In de Russische tijd wa ren medische voorzieningen gratis. „Nu moeten mensen overal voor betalen." Litouwers proberen zo goed en zo kwaad als het gaat te overle ven. De Vlissingse vertelt dat ze een kerk bezocht in Panevezys en knielde, waardoor ze een blik kon werpen op de kerkganger voor haar. „Zijn schoenen zagen er aan de bovenkant netjes uit, maar de zolen zaten vol gaten." Litouwers zullen niet zo snel klagen, weet Sinke. „Demensen zijn heel open, lachen en zingen altijd en als je op visite komt, staat de tafel altijd vol eten. Mensen vertellen niet dat ze geen werk of geen geld hebben. Dat is privé. Dat is onze cul tuur." Hun trots belemmert ze niet om kleding en voedsel aan te nemen. Daarvoor is de nood te hoog. Ook Bonny de Visser heeft de er varing dat de mensen in Litou wen moeite hebben om het hoofd boven water te houden. „Mensen houden van hun sala ris nooit wat over. En als je nooit wat overhoudt, kun je ook niks opbouwen." De gereformeerde kerk adopteert sinds drie jaar twintig arme gezinnen. De adressen krijgt ze van de plaat selijke sociale dienst. In de loop der jaren hebben zestig mensen kleding- en voedselpakketten gekregen. In een enkel geval ontstond een blijvende corres pondentie. De meeste spullen van de diaco nale werkgroep gaan naar een instituut voor volwassen, ver standelijk gehandicapten in Siauliai. Voor de timmerwerk plaats gingen deze keer machi nes, gereedschappen en indu striële wasmachines mee. Voor het volgende transport staat een 32 jaar oude instellingskeuken klaar. „Dat is voor daar een enorme luxe. Het is daar wel schoon, maar allemaal oude troep." Spullen die overbleven zijn door de diaconale werk groep gebracht naar een sanato rium en een school voor voort gezet onderwijs. Vrijwiligers rijden de goederen naar Litouwen. door Ingrid Huibers GOES - Portretten, houtsnij werk, (abstracte) schilderijen, foto's en beelden van cursisten van het Centrum voor de Kun sten van het ROC Zeeland zijn de komende anderhalve week te zien in de laboratorium- school aan de Rommerswale- straat in Goes. Doordat elke docent samen met zijn groep cursisten werk heeft uitgezocht, is een aantal heel verschillende deelten- toonstellingen gemaakt. Zo hebben de cursisten portrette- kenen hun mooiste eindpro duct uitgezocht. Bij de ab stracte schilderijen is juist het scheppende proces duidelijk het uitgangspunt voor de ex positie geweest. Zo is heel aar dig in beeld gebracht dat de cursisten hebben geëxperi menteerd met penseelvoering en kleurgebruik. De derde biënnale van het Centrum voor de Kunsten werd gisteravond geopend door cultuurwethouder C. Linssen. De opening werd op geluisterd door een uitvoering van de dansafdeling van het ROC. Ook waren allerlei cul turele instellingen als de bi bliotheek, Podium 't Beest en het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland met een kraampje aanwezig. Het Cen trum voor de Kunsten is van 'plan een dergelijke culturele informatiemarkt voortaan jaarlijks te organiseren. Het is de bedoeling dat tijdens dergelijke markten in het ver volg ook werk getoond wordt van leerlingen uit het basis- en voortgezet onderwijs, die via het Centrum voor de Kunsten hebben meegedaan aan ver schillende projecten. Om die projecten van de grond te krij gen, werkt het Centrum voor de Kunsten de laatste jaren steeds vaker samen met onder meer het Museum voor Zuid en Noord-Beveland en 't Beest. 'Ursula' van Ageet van Dokkum, te zien op de expositie van het ROC. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers GOES - Gemeenteraadsleden en vertegenwoordigers van cul- 1 turele instellingen als bijvoor beeld de muziekschool, de bi bliotheek of Podium 't Beest zijn niet langer welkom als lid van de Culturele Raad Goes. Het da gelijks bestuur van de raad ziet meer in onafhankelijke leden. Zij dienen bij voorkeur het tota le culturele leven in Goes een warm hart toe te dragen. I De Culturele Raad, die al ruim dertig jaar actief is, bestaat op j dit moment uit de cultuurwet houder van de gemeente Goes, twee gemeenteraadsleden, een aantal vertegenwoordigers van culturele instellingen en drie onafhankelijke leden. Verder zijn de werkgroepen 'amateu ristische kunstbeoefening', 'ar chitectuur en beeldende kunst' en 'uit in Goes' in de raad verte genwoordigd. De raad adviseert het college van burgemeester en wethou ders gevraagd en ongevraagd over allerlei culturele initiatie ven en ontwikkelingen in de stad. In de praktijk blijkt de raad zich echter hoofdzakelijk REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bezig te houden met het verle nen van subsidies. Hoewel die subsidieverlening zeker tot de taken van de raad behoort, is het volgens het dage lijks bestuur niet de bedoeling dat er enkel over geld wordt ge praat. De raad zou zich veel meer met het cultuurbeleid op de lange termijn moeten gaan bezig houden. Nieuwe leden van de Culturele Raad moeten daarom vooral oog hebben voor het gehele culture le aanbod in de gemeente. Het dagelijks bestuur wil via adver tenties in de PZC of de Bevelan der mensen werven met een brede interesse in het Goese cul turele leven. Ook een zekere deskundigheid komt van pas. De gemeenteraadsleden in de Culturele Raad kunnen, omdat er net verkiezingen zijn ge weest, op korte termijn worden vervangen. Verder zou de sa menstelling van de raad heel ge leidelijk moeten worden gewij zigd. Daarbij kan gewoon het rooster van aftreden van de hui dige leden worden gevolgd. Nieuwe samenstelling Voordat een begin kan worden gemaakt met een nieuwe sa menstelling van de raad, moet eerst de Culturele Raad zelf over het voorstel beslissen. Dat ge beurt dinsdag 16 april. Nieuwe leden van de Culturele Raad moeten overigens formeel door de gemeenteraad worden be noemd. Die zou dus nog roet in het eten kunnen gooien. 1 STREEKACTIVITEITEN GOES - Sportpunt Zeeland, 13.00 -14.35 uur: Linedance door Country Club The Southern Riders; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 tot en met 12 jaar; KRABBENDIJKE - Nieulande/Ter Weel, 14.00 uur: Verkoop door Rode Kruis; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00 - 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; THOLEN - Stoofstraat 8, 20.00 uur: Infor matiebijeenkomst over borstvoeding. YERSEKE-Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde. In het bericht over de doseerinstal- latie langs de Verbartelweg in Goes is gemeld dat de installatie gisteren officieel in gebruik zou worden ge nomen. Dat gebeurt op zijn vroegst echter pas volgende week dinsdag. Dan pas is ook de Verbartelweg weer toegankelijk voor het verkeer. door Ben Jansen VLISSINGEN - De overheid moet mensen die ziek zijn ge worden door asbest, snel een voorschot op schadevergoeding geven. Asbestslachtoffers - of hun nabestaanden - moeten nu nog te lang wachten op erken ning dat de asbestziekte waar aan ze leiden een gevolg is van het feit dat ze soms tientallen ja ren geleden met deze stof heb ben gewerkt. Volgens het Comité Asbest slachtoffers is daardoor nog steeds geen einde gekomen aan de dubbele lijdensweg voor de slachtoffers: een juridische naast de medische. Het comité meent dat het Instituut Asbest slachtoffers, dat is opgericht om de juridische weg te vergemak kelijken, niet aan zijn doel be antwoord. Het Instituut Asbest slachtoffers is twee jaar geleden opgericht en heeft een terugblik op deze periode gereed. Het co mité heeft inzage gehad in dit nog niet gepubliceerde rapport. Er zou uit blijken dat ook het in stituut zelf van mening is dat de regeling tegemoetkoming as bestslachtoffers niet de ver wachte snelheid voor asbest slachtoffers oplevert. De asbestziekte mesothelioom (kanker in long- en buikvlies) is in vrij wel alle gevallen dodelijk. Tientallen oud-medewerkers van De Schelde in Vlissingen, die tijdens hun werk met asbest in aanraking zijn geweest, zijn aan de ziekte overleden. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Op Schouwen- Duiveland komen op vaste, door de gemeente aangewezen plaat sen 120 driehoeks-reclamebor den. Dit zijn kunststof reclame borden die in een driehoek rond een lantaarnpaal of boom ge plaatst worden. Illegale recla me-uitingen, bijvoorbeeld in de vorm van rond lantaarnpalen gebonden kartonnen borden, worden zonder pardon verwij derd. De her en der geplaatste borden waarop reclame wordt gemaakt voor snuffelmarkten, popcon certen en beurzen is de gemeen te al jarenlang een doorn in het oog. Het is, zegt demissionair wet houder C. Veerhoek, niet mooi en daarom dient er paal en perk aan gesteld te worden. Om tege moet te komen aan de grote vraag in de zomer - de tij d waar in nogal wat evenementen naar de gunst van de bezoeker dingen - worden in die periode twintig borden extra geplaatst waar mee het aantal driehoeksborden in het hoogseizoen op honderd- veertig komt. Die twintig extra plaatsen moe- door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De Terneuze naar die verdacht wordt van be trokkenheid bij groepen com puterkrakers, die onder meer verantwoordelijk zouden zijn voor het verstoren van de koninklijke chatsessie eind vorig jaar, is geen hoofdver dachte. Bij hem werd wel com puterapparatuur in beslag ge nomen. Volgens een woordvoerder van het landelijk parket van Justitie is de Terneuzenaar niet aange houden. Over zijn precieze rol in de zaak kan Justitie nu nog geen nadere mededelingen doen. Het onderzoek richt zich de komen de weken op de inbeslaggeno- men materialen. Bij de invallen ten ervoor zorgen dat ook niet- commerciële instellingen en vereniging hun activiteiten kunnen promoten en niet onder gesneeuwd worden door de ka pitaalkrachtiger commerciële bedrijven. Aan de hand van een door de ge meente opgestelde lijst wordt bepaald wie wel en wie geen recht heeft op gratis gebruik van de driehoeksborden. Onder meer jeugdsozen en ideële in stellingen las het Astma-fonds staan op die lijst. De verenigingen en instellingen op die lijst gaan er in het nieuwe systeem op vooruit, want tot dusverre moest voor elke plaat sing van reclameborden ver gunning aangevraagd worden en voor het verlenen van die ver gunning was een legesheffing van 68 euro verschuldigd. Dat geld loopt de gemeente straks mis, maar daar staan fikse voor delen tegenover. De grote winst voor de gemeente Schouwen-Duiveland zit hem volgens ambtenaar W. Ruysse- naars in het feit dat de gemeente straks geen omkijken meer heeft naar de driehoeksborden. G D Promotions uit Wormer- veer verzorgt het plakwerk én verwijdert illegale plaksels. in Almere, Goor, Terneuzen, Culemborg, Den Haag, Leeu warden en Amsterdam zijn af gelopen dinsdag bij zes ver dachten computers en cd-roms in beslag genomen. Een ver dachte in Almere is als enige aangehouden en na verhoor weer vrij gelaten. De politie trof in zijn woning ook een hennep kwekerij aan. Verschillende bedrijven in Ne derland deden de afgelopen maanden aangifte van het hac ken van hun computernetwer ken. Daaronder bevindt zich KPN, dat aangifte deed na het mislukken van de koninklijke chatsessie. Het geplande inter- netgesprek van Willem- Alexander en Maxima met het volk mislukte doordat de com puter overbelast raakte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31