PZC Tholen kiest voor goed leefklimaat Waterschap mag op de oude voet verder gaan 15 Beslissing oogkliniek Meiden Zuidwesthoek pakken winst Extra tol tunnel moet kosten voor tweede fiets-voetveer dekken Inwoners moeten bijdragen in kosten door hogere onroerend zaakbelasting Celstraffen voor drugssmokkel PvdA houdt eerste debat over WCT zeeuwse almanak Fiets MIDDEN donderdag 11 april 2002 door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - De zeven Thoolse fracties zijn het eens geworden over de hoofdlij nen van het beleid voor de ko mende raadsperiode. De politici hebben er, in tegenstelling tot de werkwijze bij andere ge meenten, bewust voor gekozen een beleidsprogramma samen te stellen vóór de collegevorming. Dezeven fracties hebben daarin flink wat projecten opgenomen, én de miljoenen euro's gevonden voor uitvoering van een groot deel van die plannen. Voordeel van de werkwijze op Tholen is volgens formateur H. Eversdijk dat zowel coalitie als oppositie de komende vier jaar een handvat hebben om mee te werken. Alle politieke partijen hebben volgens hem 'zoveel als mogelijk is' belangrijke punten uit de verkiezingsprogramma's Advertentie Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu romige aspergesoep en tomaten-mozzarella quiche (vegetarisch) of kip fajira en tiramisu voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) vrijdag 12 april 14.00-16.00 uur Lonny kookdemonstraties door Lonny Gerungan zaterdag 13 april 11.00-16.00 uur Speldemonstratie De wereld van Sofie expositie De Directiekamer de familie Schütz en andere zeeschilders kijk ook op 'w,bcstcwinkclvannedcrland.nl Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leeuwarden-Stavoren 12 t/m 18 april (NoordNed) Rotterdam C-Dordrecht 13 april 's-Hertogenbosch-Tilburg 14 april Breda-Lage Zwaluwe 13 en 14 april Amersfoort-Amsterdam Cl Schiphol (Internationaal*) 13 en 14 april Alkmaar-Uitgeest 14 apnl Den Haag C-Zoetermeer Stadslijn/Rotterdam Hofplein 15 en 16 april Winterswijk-Doetinchem 18 april (Syntus) Meer weten? Kijk op Teletekstpagina 754 Kijkopwww.ns.nl. Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.) Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.) Onze medewerkers staan u graag te woord, in het programma onder kun nen brengén. Het beleidspro gramma noemt de zorg voor een goed woon-, leef- en werkkli maat een van de belangrijkste opdrachten van het nieuwe ge meentebestuur. De taak van de gemeente als beheerder van de openbare ruimte vergt wel her overweging, en mogelijk uitbe steding. Verder is verkleining van de afstand tussen burger en bestuurder een hoofddoelstel ling in het programma. De dienstverlening van de gemeen te moet ook verder verbeterd worden. Voor de financiële vertaling van de beleidsvoornemens is in de gisteren gepresenteerde notitie Kleur Bekennen een onder scheid gemaakt. Van de A-pro jecten is in het plan aangegeven wanneer ze uitgevoerd gaan worden. De B-pi"ojecten liggen voorlopig 'op de plank', om op gepakt te worden zodra daar voor financiële ruimte is. A- projecten zijn er de komende vier jaar op gebied van commu nicatie, veiligheid en rampen bestrijding, oplossing van par keerproblemen, opknappen van dorpshuizen en bibliotheken. Vestzaktheater Zeker zijn ook de extra bedra gen die worden uitgetrokken voor jeugdwerk, speelterreinen en ontmoetingsplaatsen, voor het peuterspeelzaalwerk, breedtesport en ouderen- en ge- handicaptenwerk. Verder komt er in 2004 onderzoek naar de mogelijkheid van een 'vestzak theater' en onderzoek naar de mogelijkheid van een overdekt zwembad. De zeven Thoolse fracties zijn daarnaast overeen gekomen bijna 800.000 euro ex tra uit te trekken om tot een aantrekkelijke en toekomstge richte woonvoorraad en -omge ving te komen. De A-projecten vergen in 2003 ruim vier miljoen euro en in de drie daaropvolgende jaren elk ruim 2,5 miljoen. Een aantal eenmalige zaken kan uit de re serves betaald worden. Daar naast verwacht de gemeente tonnen euro's per jaar te kunnen Na klachten van dorpshuisbeheerster Van der Reest-Lindhout is in het Thoolse beleidsprogramma extra geld uitgetrokken voor de dorps huizen. Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder wordt voor 50.0000 euro opgeknapt. foto Willem Mieras besparen door aan te sluiten bij samenwerkingsverbanden voor inkoop en aanbesteding, bij voorbeeld bij een aantal ge meenten in West-Brabant. Verdubbeling van de toeristen belasting levert jaarlijks verder zo'n 110.000 euro op. Ook de ei gen burgers moeten bijdragen. Verhoging van de onroerende zaakbelasting moet in 2003 100.000 euro extra opbrengen, oplopend tot 640.000 euro in 2006. Ook de dekkingspercen tages van een aantal gemeente lijke tarieven worden verder opgetrokken, totdat ze kosten dekkend zijn. Dat levert vol gend jaar 352.000 euro op, in 2006 is dat 488.000 euro. Met de aanpassing van de tarieven blijft Tholen nog bij de laagste van Nederland horen, tekende Eversdijk daarbij aan. „Het gaat ook om relatief kleine be dragen. Niemand betaalt na tuurlijk graag meer, maar hier krijgt de burger wel wat voor te rug." Eversdijk verwacht dat er vóór maandag duidelijkheid komt over de samenstelling van het college op Tholen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Directeur J. Broertjes van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen (SOZ) verwacht nog voor de zo mervakantie duidelijkheid over het vestigingsplan van een re gionaal oogheelkundig centrum in Zierikzee. De dagbehande lingskliniek wordt onderge bracht in het Zweedse Rode- Kruisziekenhuis. In Goes blijft in de nieuwe situatie een poli kliniek voor de kleinere oog heelkundige behandelingen ge handhaafd. Het voorstel ligt momenteel ter beoordeling voor bij de medi sche staf, de ondernemingsraad en de patiëntenraad. Bij een po sitief advies wordt direct werk gemaakt van eventuele bouw kundige aanpassingen en de in stallatie van extra apparatuur. De kliniek gaat waarschijnlijk een complete verdieping van het ziekenhuis in beslag nemen. Ui terlijk op 1 januari volgend jaar moet het oogheelkundige cen trum operationeel zijn, is vol gens Broertjes het streven. De voorbereiding voor concen tratie van de oogspecialistische dagbehandelingen van de Oos- terschelderegio in Zierikzee werd meer dan een jaar geleden in gang gezet. Met de maatregel verwacht de SOZ jaarlijks zo'n vierhonderd staaroperaties ex tra te kunnen uitvoeren, waar mee de wachtlijst aanzienlijk kan worden teruggebracht. De ziektekostenverzekeraai's staan achter het plan, aldus Broertjes. Controles De vijf oogspecialisten van de Oosterscheldeziekenhuizen ko men volgens de nieuwe opzet al lemaal in Zierikzee te werken. Het hospitaal in Goes behoudt een polikliniek voor controles en kleine behandelingen. Alleen complexe ingrepen die meerde re dagen opname vergen, blijven vporalsnog in Goes uitgevoerd worden. Dat geldt ook voor pa tiënten die tot risicogroepen ho ren, zoals bijvoorbeeld mensen met hartklachten. Aanvanke lijk had Broertjes kenbaar ge maakt twee extra specialisten te willen aantrekken voor bemen sing van het oogheelkundig cen trum. In afwachting van de behandeling van de adviesaan vraag wil hij nu niet zeggen of dat nog steeds de inzet is. Ook is Broertjes in dit stadium een stuk voorzichtiger gewor den over de samenwerking met het gespecialiseerde Oogzie kenhuis in Rotterdam. Beide or ganisaties voeren, zoals dat heet, verkennende gesprekken over de mogelijkheden op dat vlak. Daarbij gaat het volgens de SOZ-directeur primair om 'vaktechnische ondersteuning' en nog niet direct om uitwisse ling van personeel. In dat geval kan ook worden gedacht aan be handeling van patiënten uit Rotterdam in Zierikzee in de strijd tegen lange wachtlijsten in de havenstad. De SOZ en het Oogziekenhuis hebben inmid dels de behandelingsprotocol len op elkaar afgestemd. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 28-jarige Vlissinger wegens cocaïnesmokkel en wapenbezit veroordeeld tot twintig maan den gevangenisstraf. De man maakte deel uit van een groep die cocaïne smokkelde naar Nederland. De Vlissinger werd al een tijd geobserveerd door de politie. Hij werd aange houden nadat hij coke had ach tergelaten in een kluisje op het station in Rotterdam. Een 27- jarige man uit Den Haag kreeg voor zijn aandeel in de smokkel vijftien maanden cel opgelegd. De Hagenaar smokkelde in december 2001 één kilo cocaïne, verstopt in een pot met pruimen, van Curayao naar Nederland. Een 26-jarige man uit Spijke- nisse kreeg 92 dagen gevange nisstraf, 120 uur taakstraf en een leerstraf van 26 uur. Hij haalde de Hagenaar van Schip hol. GOES - De Goese afdeling van de PvdA is verbaasd dat er nau welijks een maatschappelijke discussie wordt gevoerd over de komst van de Westerschelde Container Terminal (WCT). De partij houdt daarom op woens dag 24 april een debat over de kwestie. De Goese PvdA-fractie noemt de aanleg van de WCT een van de meest ingrijpende verande ringen in de infrastructuur van de provincie Zeeland. Juist om die reden vindt de partij het haast onbegrijpelijk dat er nau welijks debatten over worden gevoerd. Volgens de sociaal-democraten staat Zeeland voor een van de belangrijkste beslissingen voor de toekomst. De partij vraagt zich af of er straks nog wel rust en ruimte is in het groene hart van de provincie. Ook aan het aangenaam recreëren zou wei eens een eind kunnen komen als Zeeland steeds verder geïndu strialiseerd raakt. De PvdA is geïnteresseerd in de mening van anderen en houdt daarom het debat dat - zoals de partij zegt - nog door niemand gehouden is. Voor de bijeenkomst zijn alle Statenleden van de provincie Zeeland en ook de raadsleden uit de gemeente Goes uitgeno digd. Verder zijn alle andere be langstellenden welkom. De vier deskundigen voor de forumdis cussie zijn Rob Engelsdorp Gas telaars, Marten Hemminga, Jo- han de Bruin en de Goese PvdA- wethouder Thijs 't Hart, die de portefeuille ruimtelijke orde ning beheert. Engelsdorp is econoom aan de Vrije Universiteit van Amster dam en Hemminga directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap. De Bruin is een des kundig op het gebied van ver voer en logistiek en in die hoe danigheid betrokken bij de bezwaarprocedures die lopen tegen de Betuwelijn en de Hoge Snelheidslijn (HSL). Negatieve gevolgen Het is niet voor het eerste dat de PvdA zich mengt in de ontwik kelingen rond de WCT. Vorig jaar lieten de afdelingen uit Goes, Kapelle, Reimerswaal en Borsele de provincie weten dat de negatieve gevolgen van de WCT veel duidelijker in beeld moeten worden gebracht. Dat zou moeten gebeuren door het opstellen van de Veiligheids Ef fect Rapportage. Het debat met de naam WCT ramp of zegen vindt woensdag 24 april vanaf 20.30 uur plaats in boekhandel de Koperen Tuin in Goes. GOES - Op sportpark Het Schenge in Goes lieten de meiden van de verschillen de basisscholen in de gemeente Goes gis teren zien dat ze op het voetbalveld niet onder doen voor de jongens. Liefst 34 ze ventallen streden om de hoogste eer. Aan het eind van de middag kwamen de voetballende meiden van De Zuidwest hoek als winnaars uit de bus. De tweede plaats was voor de Bisschop Ernstschool en de dames van de Kohnstammschool gingen met de derde prijs aan de haal. Vorige week woensdag streden de jongens al tegen elkaar. Zij speelden niet alleen in zeventalen, maar ook in elftallen. In die laatste categorie ging de winst naar de Kohnstammschool. Bij de zeventallen ging de Wingerd met de eer strijken. De winnende teams gaan door naar de regio nale voorrondes. foto Willem Mieras door Sheila van Doorsselaer HULST - Reizigers die door het verdwijnen van het veer Krui- ningen-Pex-kpolder moeten om rijden, hebben het recht bij de (provinciale) overheid 'omreis- kosten' te claimen. Dit stelt Hulstenaar A. Broekmans. De volgens Broekmans jaarlijkse 'stortvloed van tienduizenden claims' kan de provincie voor komen door een fiets-voetveer in te voeren. Broekmans is een aantal maan den geleden een eenmansactie begonnen voor de invoering van een fiets-voetveer op de lijn Perkpolder-Kruiningen. Hij vindt dat de provincie het niet kan maken geen vervangend vervoer op de lijn in te stellen als de Westerscheldetunnel wordt geopend. „Als een landbouwer door toedoen van de overheid gescheiden wordt van zijn land, krijgt hij omrijschade vergoed. Wanneer de veerverbinding verdwijnt, krijgen de bewoners van Oost-Zeeuws-Vlaanderen te maken met langere en dus duurdere reistrajecten. Er is dus een rechtstreeks verband dat het mogelijk maakt de meerkos ten te claimen bij de overheid", stelt Broekmans in een brief aan de gemeenteraden van Hulst en Hontenisse en de Statenleden. „Het provinciaal bestuur zal niet zitten te wachten op al die claims. Dat hoeft ook niet, want met de exploitatie van een fiets- voetveer blijft alles bij het oude. Tenzij er buitenissige tarieven geheven zullen worden, terwijl personenvervoer op het veer nu gratis is." Met een rekensomme tje aan de hand van het jaarlijks aantal reizigers op het veer en het gemiddelde geclaimde scha debedrag, komt Broekmans uit op een geraamd bedrag van 525.000 euro aan het adres van de provincie. „Als de provincie zou weigeren te betalen, zal dit bedrag toch door burgers, die geen belang hebben bij de tun nel worden opgebracht. Dit zou zeer onredelijk zijn. Broekmans meent dat de Wes terscheldetunnel de oorzaak wordt van alle toekomstige el lende met het openbaar vervoer in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Hij vindt dan ook dat de gebrui kers van de tunnel, door middel van een toeslag van 25 eurocent op het toltarief, moeten meebe talen aan een fiets-voetveer. Omdat de gemeenten Hulst en Hontenisse de, volgens Broek mans, 'verloedering van de streek' willen voorkomen, zou den zij ook willen meebetalen. De Hulstenaar windt zich ver der op over de verhoging van de opcenten voor de motorrijtui genbelasting ter financiering van de tunnel. „Ook autobezit ters die geen gebruik maken van de tunnel, betalen hier aan mee. Dit is niet redelijk! De extra op centen zouden uit de tolop- brengst van de tunnel moeten worden betaald." Advertentie door Ingrid Huibers GOES - Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden mag de komende jaren op de oude voet verder. Alle vijf gezworenen werden gistermid dag in Goes door de algemene vergadering herkozen. Dat is niet zo verwonderlijk, ge zien de eis dat alle categorieën (ongebouwd, gebouwd, be- drijfsgebouwd, ingezetenen) en kiesdistricten (Tholen/Sint Philipsland, Walcheren/Noord- Beveland, Schouwen-Duive- land, Zuid-Beveland) in het be stuur vertegenwoordigd moe ten zijn. En dat is een lastige puzzel die grotendeels voor de vergadering wordt opgelost. Voor de categorie ingezetenen nemen A. van de Hoef (Walche ren/Noord-Beveland) en J. Hoekman (Zuid-Beveland) zit ting. De categorie ongebouwd wordt vertegenwoordigd door J. Mol (Tholen/Sint Philipsland), de categorie bedrijfsgebouwd door A. Ruijtenberg (Schou- wen-Duiveland) en de categorie gebouwd door S. van 't Westein de. Van 't Westeinde wil de func tie van gezworene combineren met die van wethouder in de ge meente Goes. Zij is op dit mo ment kandidaat-wethouder voorde WD. Behalve een nieuw dagelijks be stuur heeft het waterschap sinds gisteren ook een nieuwe algemene vergadering. Daarin namen twaalf nieuwe hoofdin gelanden zitting. Dijkgraaf W. Gosselaar blikte voorafgaand aan hun installatie terug op de afgelopen vier jaar. In die periode werd een begin gemaakt met de invoering van zestig-kilometerzones in het buitengebied. Ook is er op ver schillende plaatsen aan de wa terkering gewerkt en zijn er stukken waterkering, bijvoor beeld op de Kop van Schouwen en langs de Boulevard in Vlis- singen, aan het waterschap overgedragen. Verder ligt er een plan dat de ko mende decennia moet zorgen voor een totaal andere wegbe- planting, Daarbij heeft het schap het ecologisch bermenbe- heer hoog in het vaandel. Ook is er geld beschikbaar gesteld om zuiveringsinstallaties, perslei dingen en -gemalen waar nodig te saneren en te moderniseren. In de afgelopen vier jaar is ook gewerkt aan een nieuwe visie op het waterbeheer in de Zeeuwse steden en is besloten tot de aan leg van tientallen kilometers fietspad. De nieuwe water schapsbestuurders mogen zich buigen over de overname van het waterbeheer van het Veerse Meer en over vergunningverle ning en handhaving. Humor bestaat in vele soor ten en maten. Zo vond een jeugdige inwoner uit Middel burg het 'leuk' een waslijst van verschillende soorten humor op internet te zetten. Onderwerp: een fiets op het dak gooien. Een kleine greep. Bejaardenhumor: een spar- tamet op het dak gooien. NAVO-humor: dreigen een fiets op het dak te gooien maar het toch niet doen. Hooliganhumor: een dak op een fiets gooien. Duitse hu mor: Je opa's fiets op het dak gooien. Gezellige humor: een tandem op het dak gooien. Handelaarshumor: een fiet- senhandel op het dak begin nen. Maar natuurlijk kwam ook Zeeland aan bod. Zeeuw se humor: een goedkope fiets op het dak gooien. Raar dat Zeeuwen überhaupt een fiets op het dak gooien. Of zou de jonqen dat ook humor vin den

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29