E 1 E 11 Kok: Nederland schoot tekort Broomchemie in grote problemen Perry's actiepakker! CAO-actie bonden: gratis buskaartje Schilderen als een oude meester dm dj 4. 4. %j NIOD laakt optreden politieke en militaire top in drama Srebrenica Conny Vandenbos overleden Ajax in finale Amstel Cup LN wil kerncentrale sluiten WÊÊÊÊÊWÊM Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Diesel Libra leather tsssn Vrij zonnig Vanochtend vrij zonnig; vanmiddag meer bewolking, maar droog. Meest matige noordoostenwind en rond 12 graden 245e jaargang no. 86 donderdag 11 april 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl 4JP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Kok erkent dat de 'internationa le gemeenschap en Neder land' tekort zijn geschoten bij de bescherming van de moslimenclave Srebrenica in Bosnië. Meer wilde hij gisteren nog niet zeggen over het onderzoek dat het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) gisteren presen teerde naar de val van de en clave. Volgende week vrijdag komt het kabinet met een standpunt over het rapport. De week daarop volgt hierover het de bat met de Tweede Kamer. De enclave moest een veilig heenkomen bieden aan de mos limbevolking. Nederlandse blauwhelmen waren ingezet om hen te beschermen. Op 11 juli 1995 veroverden Serviërs echter de enclave en doodden zo'n 7500 moslims. Het NIOD concludeert in zijn rapport dat Nederland zich lichtzinnig en slecht voorbe reid in de VN-vredesmissie stortte. De Dutchbatters ver keerden in een onmogelijke po sitie. De landmachttop infor meerde toenmalig minister Voorhoeve van Defensie niet of onvoldoende. Voorhoeve zelf slaagde er nooit in grip op de defensieorganisatie te krijgen, aldus de onderzoekers. Volgens het NIOD speelde vooral de top van de landmacht na de val van Srebrenica een kwalijke rol. Toenmalig bevel hebber Couzy gaf herhaalde lijk informatie niet door aan Voorhoeve omdat hij de land macht wilde beschermen. De inname van de enclave door de Bosnische Serviërs kwam als een totale verrassing, aldus de onderzoekers. Door de om standigheden in de enclave waren er voor Dutchbat weinig mogelijkheden een tegenaan val in te zetten. De militairen konden de massamoord niet voorkomen, omdat die zich grotendeels buiten hun ge zichtsveld voltrok. Tegenaanval Een tegenaanval van Dutchbat had er misschien voor kunnen zorgen dat de troepen van ge neraal Mladic de aanval had den gestaakt. „Zijn beslissing door te drukken werd voorna melijk ingegeven door het ge brek aan enig gewapend verzet van betekenis", aldus het NIOD. Het rapport toont veel begrip voor Dutchbat en de onmoge lijke positie waarin de militai- Ex-minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken), zijn huidige ambtgenoot Van Aartsen, minister van Defensie De Grave, premier Kok en minister van Onderwijs Hermans (opdrachtgever voor het onderzoek) (vlnr) tijdens de presentatie van het rapport over de val van Srebrenica in Den Haag. foto GPD ren zich bevonden. Zij waren uitgeput door maandenlange pesterijen van Bosnische Ser viërs die voedselkonvooien te genhielden. Bovendien reken de Dutchbat er vast op dat de Verenigde Naties bij een aan val luchtsteun zouden bieden. De verwachtingen die militai ren en de Nederlandse regering daarvan hadden waren veel te hoog gespannen, aldus het NIOD. „In deze chaotische en stressvolle situatie die in menig geval om improviserend han delen vroeg, hebben de Dutch batters overwegend gedaan wat zij konden om de vluchte lingen een helpende hand te bieden." Het afvoeren van de vluchtelingen had toppriori teit zowel voor Dutchbat als voor de moslims die zelf ook weg wilden. Met name de plaatsvervangen de commandant van Dutchbat Franken stond daarbij voor moeilijke afwegingen, aldus het NIOD. Hij koos voor het voorkomen van een humani taire ramp in de wetenschap dat het dramatisch kon uitpak ken voor de moslimmannen. De massamoord heeft hij ech ter niet voorzien. In Den Haag kwam in deze zo merdagen van 1995 het kabinet meerdere keren bijeen. Op 10 juli, daags voor de inname, stond bij Voorhoeve het veilig vertrek van Dutchbat nog cen traal. Na de val kreeg de be scherming van de bevolking prioriteit. Volgens het NIOD kreeg Dutchbat-commandant Karremans op 11 juli telefo nisch de opdracht de vluchte lingen maximale steun te ver lenen. Dit zou Voorhoeve via een Nederlandse VN-gene- raal-majoor aan Karremans hebben laten weten. De afgelo pen dagen is er discussie ont staan over de vraag of dit nu wel of niet aan Karremans was doorgegeven. Het NIOD stelt wel dat bescherming van de vluchtelingen na 13 juli niet meer speelde: de moslims wa ren toen al in bussen van de en clave weggevoerd. Aanwijzingen Aanwijzingen dat de Serviërs een volkerenmoord uitvoer den, werden door Dutchbat niet opgepikt. Militairen die bijvoorbeeld een aantal geëxe cuteerde moslims zagen, be schouwden dat als incidenten. Zij gaven hooguit vermoedens door aan hun superieuren. De communicatie was een totale mislukking, aldus het NIOD. Waarom Franken en Karre mans na 11 juli geen onderzoek in stelden naar de vermoedens is ook henzelf een raadsel, al dus het Instituut Het lijkt waarschijnlijk dat er een parlementaire enquête komt naar de besluitvorming over het uitzenden van Neder landse militairen, de val van de enclave en de nasleep van het drama. CDA, D66, GroenLinks en de SP menen dat de militaire en politieke hoofdrolspelers uit 1995 onder ede verant woording moeten afleggen. PvdA-leider Melkert en VVD- voorman Dijkstal vinden dat het te vroeg is om het zwaarste parlementaire onderzoeksin strument uit de kast te halen. Ze willen eerst het debat over het rapport op 25 april afwach ten. Melkert: „Als er dan nog vragen overblijven, behoort een enquête tot de mogelijkhe den." Premier Kok zei gisteren een eventuele enquête niet te vrezen. „Ik kan iedereen recht in de ogen kijken. Ik sta voor mijn verantwoordelijkheid en voor wat ik en mijn voorgan gers hebben gedaan. Niets doen was toen geen optie", al dus Kok. Hij denkt niet dat de genocide van moslimmannen te voorko men was geweest. „Dutchbat probeerde nog te redden wat er te redden was. Een woord van waardering is daarvoor op zijn plaats", vindt Kok. GPD/ANP pagina 2: commentaar straat Dutchbat schoongeveegd laksheid grootste verwijt pagina 3: Dutchbatters opgelucht Kok en Voorhoeve in beklaagden bank Couzy: landmacht altijd loyaal Conny Vandenbos is giste ren in besloten kring be graven. De populaire zan geres overleed zondag na een kort ziekbed in een ziekenhuis in Amsterdam. Vandenbos, die furore maakte met nummers als 'Roosje m'n Roosje' en 'Sjakie van de Hoek', leed aan longkanker. Vorig jaar (foto) zat ze veertig jaar in het vak. Vanden- bosch zou op 11 mei nog optreden tijdens het Alternatief A Songfestival. Ajax heeft gisteren de finale van de Amstel Cup bereikt. In de Arena werd PSV met 3-0 verslagen. Op 12 mei treft Ajax in de eindstrijd FC Utrecht, dat eerder al in de halve finale Ajax 2 uitschakelde. Lijsttrekker Teeven van Leefbaar Nederland is voor sluiting van de kerncentrale in Borssele. Ook heeft hij grote twijfels over het nut van de aanleg van de Westerscheldecon- tainerterminal. Teeven bracht gisteren een werkbe- l*f O zoek aan Zeeland. Srebrenica: 2 en 3; varia: 4; binnenland: 5; buitenland: 7; radio en televisie: 8; economie: 9 en 11; sport: 12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst en cultuur: 23,24,25 en 27 door John Wanders DEN HAAG - Het CAO-overleg tussen werkgevers en werkne mers in het streekvervoer is gis teravond stukgelopen. Vanaf vanochtend vroeg kunnen reizi gers in het hele land acties ver wachten van buschauffeurs. Die acties zijn in eerste aanleg publieksvriendelijk: passagiers mogen vandaag en morgen gra tis met de streekbus mee. Gis teravond bleek dat het verschil van inzicht tussen de bonden en de grote werkgevers Connex- xion, Arriva, Hermes en BBA onoverbrugbaar is. De bonden eisen om te beginnen 4 procent loonsverhoging. De werkgevers verhoogden hun bod gisteren naar 3,5 procent. GPD Advertentie Ontdek de thema's rust, licht en ruimte in onze nieuwe collectie. Tulp. De keuken van je leven. Voor meer informatie of een afspraak belt u gratis met 0800-2358857 of kijkt u op www.tulpkeukens.nl (Advertentie) naam:p: noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v j weken voor 15,- straat- nr 9ee* daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- postcode' staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- r per maand met nummer: J automatische incasso (€19,25). handtekening: 1 Pet k»artaal met automatische incasso 52.-). n per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- <Sv? ,r£.' vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. (€398 6' Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" ÏSX3ÏÏ%SZ di wo da vr za (postzegel niet nodig) Verkrijgbaar in diverse kleuren in dames- en herenmaten www.perrysport.nl van Milieubeheer in de kaart. Pronk verbood begin maart al de productie van FR-720 op ba sis van de Wet milieugevaarlij ke stoffen, hoewel de provincie en het ministerie van Verkeer en Waterstaat dus al vergunningen hadden verleend. Kort geding Gisteren eiste Broomchemie in kort geding de intrekking van het besluit van Pronk. De beslis sing loopt vooruit op nieuwe wetgeving, volgens het bedrijf, en is in strijd met Europese re gelgeving. FR-720 hoopt zich bovendien niet op in het milieu, aldus het onderzoeksbureau Notox in een studie voor Broomchemie. Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) vond dat onder zoek onvoldoende. Voor Broom chemie leek het kort geding niet zo slecht te verlopen. Pronk heeft zijn verbod onderbouwd met een verwijzing naar de ei genschappen van een andere broomhoudende vlamvertrager dan FR-720, een stof die al wel door Broomchemie wordt ge produceerd. De Haagse rechter R. Paris liet doorschemeren dat vreemd te vinden. Vrijdag 19 april doet de Haagse rechtbank uitspraak. Hoe die ook zal luiden, Broomchemie mag dan nog niet met de pro ductie beginnen. Het wachten is op de Raad van State.Broomchemie Terneuzen heeft ongeveer 150 werknemers en is een dochterbedrijf van het Israëlische concern Dead Sea Bromine Group. Advertentie van Operator en OR-lid W. Hanegraaf voerde gisteren in Den Haag in zijn eentje actie. foto Jos van Leeuwen door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het Terneuzense bedrijf Broomchemie zit klem. De Raad van State heeft deze week twee vergunningen voor de productie van de broomhou dende vlamvertrager FR-720 geschorst. Technisch manager J. van der Wal is diep teleurgesteld. „Wij zitten in zwaar weer." De gevol gen kan hij nog niet overzien. De geschorste vergunningen zijn afkomstig van de provincie (voor de productie) en van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat (voor het lozen van af valwater). Greenpeace, de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) én de milieu-inspectie van het ministerie van Vrom vochten de vergunningen aan. Volgens de bezwaarmakers zijn de gevol gen van de productie van FR- 720 voor het milieu nog te on duidelijk. De Raad van State heeft dat overgenomen. De besluiten van de Raad van State zijn forse tegenvallers voor Broomchemie. Het duurt zeker een half jaar voordat de Raad van State een definitief oordeel velt. Zolang mag Broomchemie in elk geval geen FR-720 produceren. De uitspraken van de Raad van State spelen ook minister Pronk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1