LN twijfelt aan containerterminal tm* PZC Geven maakt een mens vrijer VVD vindt dat kanoën best mag in natuurgebied Elektronische post brengt ook provincie dichter bij de burger Roemeense onderscheiding voor Eversdijk Deelnemers webpoll willen geen leeuwtjes meer in logo gemeente Teeven wil steun voor visserij en sluiting kerncentrale f9 Vlissinger krijgt twee jaar cel Holtslag hoofd DLG Inbreker moet 15 maanden zitten Ramkraak met gestolen auto Sloeprace in Vlissingen Goese vrouw gewond bij ongeval Studenten strijden om nationale titel mfS$siSËÊiSËBll^KË&mSSÊ$' I'm Fraudeur wil werken in plaats van zitten donderdag 11 april 2002 Dulchbatter Tex van Wetten: „Wij konden destijds niets doen." MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg voor diefstal en heling veroordeeld tot twee jaar cel. In het vonnis werd door de rechtbank ook de zes maanden gevangenisstraf meegenomen waarvan hij nog in zijn proeftijd verkeerde. De Vlissinger had zich de laatste twee jaar op Walcheren schuldig gemaakt aan autokraken, woning- en bedrijfsinbraken. De man trok er 's nachts met een ruitentikker en zaklamp op uit. De gestolen goederen stalde hij bij vriendinnen, waar hij tijdelijk inwoonde. De buit ver tegenwoordigde een waarde van enkele tienduizenden euro's. De dader bekende alleen een woninginbraak, waarvan hij van de bewoners ook de auto had gestolen. foto Lex de Meester GOES - Met ingang van 15 april is BHoltslag benoemd tot het nieuwe hoofd (accountmanager) van de Dienst Landelijk Ge bied Zeeland. Hij is opvolger van W. van Zandbrink, die als regiomanager naar DLG regio Zuid, is vertrokken. De pro vincie is voor het nieuwe hoofd van DLG niet onbekend. Holt slag werkte eerder, tot 1992, in Zeeland als districtsingenieur bij de toenmalige landinrichtingsdienst, Daarna werkte hij in Utrecht en Noord-Holland, laatstelijk als adjunct-hoofd pro jecten. De Dienst Landelijk Gebied is onderdeel van het mi nisterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en belast met de ontwikkeling en beheer van het platteland (onder meer landinrichtingsprojecten). MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde gisteren een 3 5-j arige inwoner van Vlissingen wegens diefstal tot vijftien maanden gevangenisstraf. Aan slachtoffers moet hij 1.658 euro vergoeden. Verder werd de Vlissinger verplicht 1.945 euro aan de Staat te betalen: het bedrag dat hij met de diefstallen heeft verdiend. De verslaafde man had in de zomer van vorig jaar vijf woninginbraken in Vlissingen enBiggeker- ke gepleegd. De uitspraak was conform de eis van de officier van justitie. GOES - In het Belgische Kapellen, net over de grens bij Putte, is gisterochtend een ramkraak gepleegd met een personenau to die een paar uur eerder in de Goese M.D. de Grootstraat werd gestolen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. VLISSINGEN - De Zeeuwse federatie Sloeproeien houdt za terdag haar jaarlijkse gevangentoi'enraceIWaalf sloepen va riërend van grote scheepssloepen tot snelle whalesloepen nemen deel aan de Boulevardrace. In de jachthaven bij de Keersluisbrug verzamelen de schepen zich. Vervolgens wordt de vaarroute besproken door de stuurlieden. Om 13.30 uur start de wedstrijd met een startcommando vanaf de Loodsen- steiger. Als begeleiding gaan schepen mee van de Politie, Rijk waterstaat en Douane. Ook het opleidingsschip Zaan dam van het Zeekadetkorps Scheldemond vaart mee. GOES - Bij een botsing op de Westwal in Goes is gistermiddag een 46-jarige vrouw uit Goes gewond geraakt. Ze kwam aan gefietst uit de richting van de Van der Spiegelstraat toen ze het rode verkeerslicht niet opmerkte, doorreed en veivolgens in botsing kwam een auto die op de Westwal reed. De vrouw werd met rugletsel naar het ziekenhuis gebracht. HnnrMaurits Sep YERSEKE - Meer steun voor de visserij, de kerncentrale Borsse- le moet dicht en twijfels over de Wcsterschelde Container Ter minal. Dat zijn de conclusies van lijsttrekker F. Teeven van Leefbaar Nederland na een werkbezoek dat hij gisteren bracht aan Zeeland. Vanuit de rijksoverheid zijn meer initiatieven nodig om de Zeeuwse visserij te steunen, oordeelde Teeven na een rond vaart over de Oosterschelde. „Visserij en milieubeheer kun nen heel goed samengaan. De sector is daartoe ook bereid, maar juist de milieuvereniging houdt de boot af", stelde hij. „Intussen geeft de politiek niet thuis. Ik vind dat de overheid meermoet doen om beide partij- en samen te brengen." Wederhoor Teeven was in anderhalf uur on der de indruk geraakt van het economisch belang van de vis serij voor Zeeland, bekende hij. „Een belangrijke sector met 3500 arbeidsplaatsen." Hij kon digde wel aan nog wederhoor te zullen plegen bij de milieuver eniging. „Dat ben ik gewend vanuit mijn oude beroep." Hij was officier van justitie. Waar het de visserij is gelukt de voorman van Leefbaar Neder- door Frank de Klerk MIDDELBURG - Geldnood dreef een 48-jarige Eindhove- naar ertoe om met een vervalste loonstrook zestigduizend gul den doorlopend krediet los te praten bij de Zeeuwse voor schotbank in Middelburg. Dat kwam hem bij de politie rechter op een celstraf van vier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, te staan. In ho ger beroep bij het Haagse ge rechtshof probeerde de man gis teren gedaan te krijgen dat zijn verblijf in de gevangenis zou door Eugène Verstraeten AXEL - De Axelse VVD-fractie ziet niet in waarom kanovaren en 'een beetje peddelen' niet in een natuurgebied zouden pas- sen. Dat blijkt uit een fax die het Ax- else WD-raadslid L. den Doel- j'der-van de Voorde heeft ge- istuurd aan wethouder J. van Schaik (PvdA). „Wel eens in een natuurreservaat bij de indianen 'geweest?", vraagt het VVD- raadslid. „Die peddelen rustig '!door de natuur, nee die horen in I de natuur, dus." Den Doelder-van de Voorde had 'in de raadsvergadering ge vraagd de mogelijkheden te on derzoeken voor een breder re creatief gebruik van de nieuwe waterplas bij het Axelse Bos bij de Langeweg. Het college wees dat niet meteen af, maar tegenover de krant ver klaarde Van Schaik een paar da gen later dat het gebied een pure natuurbestemming moet krij gen en dat kanovaarders op de plas 'uit den boze' zijn. „Wie is nu eigenlijk het college?", vraagt het raadslid zich af. land achter zich te krijgen, heeft Zeeland Seaports gefaald hem te winnen voor de aanleg van de Westerschelde Container Ter minal. „Economisch gezien zit ten er nog wat risico's aan. Vol gens directeur Philippen zijn die klein, maar daar ben ik niet van overtuigd. Er liggen toch grote havens in de omgeving: Rotterdam, Antwerpen, Gent, Zeebrugge." Teeven hikt vooral aan tegen de stroom containers die door de gemeenten achter de terminal zullen komen. „2,2 miljoen per jaar, 6000 per dag. Dat heeft nogal wat gevolgen voor de leef baarheid in Borsele, Goes, Ka- pelle en Reimerswaal. Daar moet nog maar eens goed mi lieu-effectrapport over komen. Voor een partij die Leefbaar in de naam voert, lij kt het pleit dan beslecht, maar zo snel gaat dat niet, weersprak Teeven. „Want leefbaarheid heeft ook met werkgelegenheid te maken. Bo vendien spreekt de milieucom pensatie voor het verlies van het strand aan De Kaloot mij wel weer aan." Leefbaar Nederland is wel dui delijk over de kerncentrale Borssele: die kan dicht. „Het is niet nodig om door te gaan met kernenergie", zei Teeven. Vol gens hem zijn er voldoende an dere energiebronnen. „Wind bijvoorbeeld. En ook gas is nog voldoende aanwezig." worden omgezet in een werk straf. Aanklaagster M. 't Hart had begrip voor dit verzoek en eiste een werkstraf van honderd uur en twee maanden voor waardelijke celstraf. De Eind- hovenaar werd vijf jaar geleden gegijzeld door een schuldeiser. Hij vervalste de loonstrook en kreeg het doorlopend krediet. Daai-van gebruikte hij de helft om de oude schuld af te lossen. Met de andere helft verhuisde hij naar zijn partner in Venezu ela, maar werd later op Schip hol aangehouden. De man heeft inmiddels een deel van de schuld terugbetaald. De uitspraak van Van Schaik, dat hij het ergerlijk vindt dat de WD op gezette tijden op de proppen komt met voorstellen om watersporters op de Axelse kreken toe te laten, is bij Den Doeler-van de Voorde verkeerd gevallen. Ze wijst er op dat ze haar betoog begon met de woor den: 'Twintig jaar geleden heb ik nog eens geprobeerd om wa tersport op Ideine schaal in Axel toe te laten, maar iedere plas of sloot blijkt aan de visclub te zijn verhuurd'. „Wanneer je dat elke twintig j aar vraagt, is dat inder daad geregeld. Maar kan je dat zeuren van de VVD noemen? Ik dacht zelf van niet, maar ik hoor het gaarne en anders gaarne met verslagen van commissies er bij." Koorts Het WD-raadslid wijst er op dat de wethouder het er altijd over heeft dat hij graag iets voor de jeugd doet. Volgens haar ligt hier dan een kans. Het raadslid ziet nog een andere mogelijke reden waarom van Schaik de WD neer sabelt. „Krijgt Co last van verkiezingskoorts?", zo vraagt ze zich af. door A. J. Snel MIDDELBURG - „Geef nooit de moed op, ook al zie je dat het er in de wereld slechter aan toe gaat". Met dat advies nam Wil liam Schoenland, oud-verzets man, gisteren afscheid van een groep jongeren die in de Middel burgse synagoge een bijeen komst bijwoonde die diende als opmaat voor de nationale do denherdenking en de viering van de bevrijding. Enkele tientallen Zeeuwse jon geren, die bij de herdenking een bijzondere rol zullen spelen, hadden een ontmoeting met Schoenland, die van Duits- joodse afkomst is en voor de ooi-log naar Nederland vlucht te. Hij ontsnapte met zijn vrouw uit kamp Westei-bork om zich vervolgens in de illegaliteit be zig te houden met het vex*valsen van documenten. Bij de ont moeting waren ook Tex van Wetten, die als Nederlands sol daat de moslimbevolking door Servische troepen uit Srebreni ca weggevoerd zag worden, en Edu Jansing, medewerker van Peace Brigades International, een organisatie die activisten op het gebied van mensenrechten terzijde staat en bescherming tracht te geven. Er werden gisteren vanuit een comfortabele positie vragen ge steld rond het begrip 'vrijheid' dat niet eenvoudig te definiëren valt. 'Wat is vrijheid? Wat heb je aan vrijheid? Kun j e zonder vrij - heid ook gelukkig zijn? Zal er ooit op de hele wereld vrijheid en vrede zijn? Jansing, die ge ruime tijd in Colombia mensen rechtenactivisten vergezelde en op die manier ongewapend met zijn lijfelijke aanwezigheid be scherming gaf, kwam met de verzekering dat het leveren van een bijdi-age aan de vrede een mens vrijer maakt. „Alleen ne men, dat maakt armoedig. As je iets geeft, zul je zien dat je er al tijd iets voor terugkrijgt, ook al is dat niet in materiële zin." Van Wetten: „Het gaat om een le vensstijl waarnaar je op zoek moet gaan en die je iets van vrij heid brengt." Schoenland: „Als je niet in een situatie bent geweest waarin je onafgebroken angst hebt en waarin ieder moment onzeker is, kun je je moeilijk voorstellen hoe het is niet in vrijheid te le door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De drie leeuw tjes van het herindelingslogo moeten niet terugkeren in het logo van de nieuwe gemeente Ter neuzen. Dat vindt een grote meerder heid van de deelnemers aan de wekelijkse webpoll op de herin- delings internetsite van de drie fusiegemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen. Deze week deden er veertig websitebezoe kers aan mee. Daai-van vindt 65 procent dat de drie leeuwtjes niet in het logo moeten. Van de overigen vindt 27,5 procent dat juist wel en heeft 7,5 procent geen mening. „Het is een goed uitgangspunt om ook bij de keuze van een nieuw logo of gemeentewapen te streven naar herkenbaarheid ven. In wens jullie toe dat je nooit in die omstandigheden zult komen." Eensluidend was het antwoord op de vraag of een aanval op de vrijheid altijd geweldloos be antwoord kan worden: 'nee'. Van Wetten: „Het frusti'erende in Srebrenica was, dat we een mandaat hadden. Dat hield in dat we alleen konden toekijken. Ik had meer willen doen maar we stonden met pi-oppeschieters tegenover tanks en we hadden de opdracht niet te vechten." Van Wetten toonde zich redelijk tevreden over het NIOD-rap- port. „De onderste steen komt iets verder naar boven. Met een parlementaire enquête zal mis schien nog meer aan het licht gebracht worden. Wij konden destijds niets doen." van de fusiepartners", stelt één van de websitebezoekers. „Die drie leeuwtjes zijn op zich een aardige suggestie, maar mis schien zijn er nog alternatieven denkbaar. Misschien iets voor een prijsvraag?" Een ander stelt dat de drie leeuwtjes er één moeten wor den. „Dit geeft ook aan dat de drie gemeenten fuseren naar één nieuwe gemeente. Omdat alle drie de gemeentelogo's een leeuw bevatten moet de leeuw wel terugkeren in het nieuwe lo go" „De drie leeuwtjes symbolise ren de drie gemeenten op weg naar een doel", schrijft een an der. „Op het eind van deze weg moet dit uitmonden in een een heid. Dus een gx-ote leeuw, krachtdadig en vol vuur." De herindelingswebsite is te vinden op www.herindeling.nl. door Jan Jansen MIDDELBURG - Ook de pro- vinciepolitiek kruipt dichter naar de burger. Dat ondervindt Hoekenaar C. Mulder als hij deze week van het voltallige col lege van GS een uitvoerig ant woord krijgt op een paar pran gende vragen die hij per e-mail stelde aan gedeputeerde J. Hen- nekeij. Zulke elektronische post kan in Middelburg worden verstuurd sinds de provincie enkele weken geleden in Abdijnieuws de e- mailadressen van de gedepu teerden wereldkundig maakte. Het beoogde drempelverlagen de effect bleef niet uit, via inter net stroomden de reacties bin nen. Bang voor vollopende 'inboxen' en bijgevolg overwerk voor het provincie-apparaat is men vol gens hoofd voorlichting J. van der Linde niet. Het gros van de reacties is door één ambtenaar of gedeputeerde af te handelen „Maar soms gaat het echt over beleid en dan is het aardig daar namens het hele college ant woord op te geven." Portemonnee Het stempel 'beleid' kregen ook de vragen van de Hoekenaar. Ze hadden allemaal betrekking op de portemonnee van de Zeeuw en dat onderwerp wilde Hen- nekeij niet solo afdoen. Zo krijgt Mulder van heel GS te horen dat de opcenten motorrijtuigenbe lasting in Zeeland zo hoog zijn omdat het tarief ooit met 6 pro cent is opgetrokken ter finan ciering van de Westerschelde- tunnel. Dat is duidelijk, maar helemaal zonder de ambtelijke en be stuurlijke kluitjes in het riet blijft de beantwoording toch ook niet: „Verder is de hoogte van het tarief een complex vraagstuk dat gezien dient te worden in het kader van de tota le begroting." Waarom de tunnel in 2003 niet tolvrij is? Makkelijke vraag. Omdat de veren dat ook niet zijn en de tunnel is daar een vervan ging van. Waterschappen Aan het verkeerde adres is Mul der met zijn vraag waarom de Zeeuwse waterschappen zo duur zijn. Daar gaan wij niet over, schrijven GS, al proberen ze wel een verklaring: De kosten zijn hoog en die moeten over een relatief kleine bevolking wor den omgeslagen. Dan één die vaker klinkt uit de volksmond: Waarom komt de winst van Delta Nuts niet ten goede aan de klanten? Deltadi recteur De Back had het ant woord zelf kunnen verzinnen: de nutstarieven zijn in Zeeland niet bijzonder hoog, en de winst gaat naar de aandeelhouders, de provincie en de gemeenten die daar weer leuke dingen mee kunnen doen voor de Zeeuwen. Mulder besluit zijn mailtje met een verzuchting: „Hopelijk kunt u het financieel wat aan- trekkelijker maken in Zeeland. Hier roepen GS Jantje van Lei den tehulp. „Wij doen ons best", geven ze terug. Op papier, dat wel. Het ant woord komt gewoon per ouder wetse brief! VLISSINGEN - Het ROC Zeeland heeft op 18 en 19 april de Nationale Beroe- penwedstrijden in huis. Zestig leerlingen van twintig scholen nemen daaraan deel. De organi satie is in handen van de Stichting Beroepenpro- motie Nederland. In de Vlissingse ROC-ves- tiging (Oude Veerhaven- weg) wordt gestreden om de nationale titels instal latietechniek, timmeren, informatie- en communi catietechnologie (iet), me taal-verspanen en me taal-constructie. In de Middelburgse vestiging (Ravenstijnweg) wordt gestreden om de titel elek trotechniek. De deelne mers moeten ter plekke een werkstuk maken. Be langstellenden kunnen op vrijdagochtend tussen 10.00 en 12.00 uur kijken in beide vestigingen. In Middelburg wordt ook een demonstratie 'linole um installeren' gegeven. Vrijdag is vanaf 14 uur in Vlissingen voor belang stellenden een seminar over competenties in on derwijs en bedrijfsleven. Advertentie PROEFRIT? NOEM HET GERUST EEN ONTDEKKINGSREIS. lgraPMH| a 1 l i l l i. 1 v 'f? „V* „'"1*' - - DISCOVERY 'TUNDRA'. Laat u verrassen door de exotische extra's van de Limited Edition Discovery Tundra' Maak een proefrit en ontdek dot exclusiviteit een naam heeft Vanaf €50.890,- geven wij u het rijk alleen. U least een Discovery 'Tundra' vanaf €810,- per maand '3 jaar fabrieksgarantie tot 100.000 km. Min./Max. verbruik 9,4 - 16,7 1/100 km. resp. 6.0 - 10,6 km/I. CO? uitsloot resp 262 - 397 q/km LAND ROVER EXPERIENCE CENTRE AUTO VENTURA B.V. Amundsenweg 33, 4462 GP Goes, tel 0113 - 245285, fax 0113 - 245253 www.auto-ventura.nl door Harmen van der Werf DEN HAAG - Roemenië koes tert zijn vrienden. CDA-sena- tor én Roemeens honorair- consul generaal H. Eversdijk heeft dat gistermiddag in Den Haag gemerkt. In de prachtige Noenzaal van de Eerste Kamer ontving hij één van de hoogste Roemeense onderscheidingen, Groot-Officier in de nationale orde Voor Verdiensten. „Een klein teken van waarde ring voor een echte vriend van Roemenië", verklaarde am bassadeur I. Buga in alle be- scheidënheid, „omdat wij ons realiseren dat wij echte vrien den hard nodig hebben." Eversdijk stelde in zijn dank woord niet teleur. „Roemenië hoort tot de Europese familie", verklaarde hij. Het is volgens hem daarom een goede zaak dat het voormalige Oostblok land dit najaar tot de Navo toetreedt. „En Roemenië moet daarna zo snel als mogelijk bij de Europese Unie kunnen ko men." Eversdijk prees - met een knipoog - de Roemeense rege ring om haar vooruitziende blik in zijn richting. „Komen de zomer ben ik 25 jaar lid van het Nederlandse parlement. Deze onderscheiding komt dus mooi op tijd." H. Eversdijk mag zich voortaan Groot-Officier in de nationale orde Voor Verdiensten van Roeme nië noemen. foto Jos van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19