Veere kapt zwakke iep en es PZC PZC Armoede in Litouwen is privé Waterschap mag op oude voet doorgaan Echte voetbalsfeer op meisjestoernooi waarschuwing voor pincode-truc Beslissing oogkliniek in Zierikzee valt voor zomervakantie Inwendig onderzoek bomen 17 Boekenmarkt Afscheid van oud-wethouders Aanhangwagen geschaard Boetes bij verkeerscontrole Tien maanden voor overvaller Ruzie scholieren loopt uit de hand Aanrijding in Middelburg Kindermiddag in biologisch museum agenda donderdag 11 april 2002 doorNadia Berkelder VEERE - Twee oude bomen in Veere zijn niet door de inwendi ge keuring gekomen. De ge meente had een onderzoek in gesteld naar de gezondheids- I toestand van vijftien bomen in het stadje. Aanleiding voor het onderzoek was de iep die tijdens i een storm in november omviel tegen het kantoor van de Rabo bank. I De twee zwakke bomen, een iep op de Kaai en een es op de Markt, worden binnenkort ge- kapt. Het is onverantwoord om ■zenoglanger te laten staan, zegt I wethouder K. Houmes. „Ze zijn zodanig aangetast dat ze bij elk I stormpje om kunnen waaien. Als ze op de hei of in het bos stonden, was het niet zo gevaar lijk, maar als deze omwaaien, vallen ze op een woning of op bezoekers. Het risico is te groot om te wachten." Radiogolven Een gespecialiseerd bureau heeft de bomen aan een inwen dig onderzoek onderworpen. Door radiogolven door de stam te sturen, kan de structuur van het hout in de kern van de boom worden bekeken. Op plaatjes van de onderzoeken van de iep en de es is duidelijk te zien dat de bomen niet gezond zijn. Gro te delen van de stam zijn ver kleurd. Het bureau denkt dat de schade zo groot is dat de bomen niet meer kunnen herstellen. MIDDELBURG - Handbalver eniging EMM in Middelburg houdt op zaterdag 20 april een boekenmarkt. De markt vindt plaats tussen 9.00 en 12.00 uur bij het clubgebouw van EMM aan de Nadorstweg. dooringrid Huibers GOES - Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden mag de komende jaren op de oude voet verder. Alle vijf gezworenen werden gistermid dag in Goes door de algemene vergadering herkozen. Dat is niet zo verwonderlijk, ge zien de eis dat alle categorieën ^ongebouwd, gebouwd, be- drijfsgebouwd, ingezetenen) en kiesdistricten (Tholen/Sint Philipsland, Walcheren/Noord- Beveland, Schouwen-Duive- land, Zuid-Beveland) in het be stuur vertegenwoordigd moe ten zijn. En dat is een lastige puzzel die grotendeels vooraf gaand aan de vergadering wordt opgelost. Voor de catego rie ingezetenen nemen A. van de Hoef (Walcheren/Noord-Beve rland) en J. Hoekman (Zuicl-Be- veland) zitting. De categorie on gebouwd wordt vertegenwoor digd door J. Mol (Tholen/Sint Philipsland), de categorie be- drijfsgebouwd door A. Ruijten- berg (Schouwen-Duiveland) en de categorie gebouwd door S. van 't Westeinde. Van 't Westein- redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Tijdens een storm in november vorig jaar waaide een boom te gen het kantoor van de Rabo bank. De schade was enorm. Na inspectie van de boom bleek dat hij tot een hoogte van 1.60 meter volledig was weggerot. In juli vorig jaar werd op de Kaai een iep van tachtig jaar oud omge zaagd omdat die besmet was met iepziekte. Geboord De iep die nu gerooid wordt staat tegenover Kaai 55. De boom is aangetast doordat er in het verleden in de stam geboord is. Dat was nodig om de boom te injecteren tegen iepziekte. Het hout rond de boorgaten is gaan rotten, met als gevolg dat de he le boom is aangetast. Tegen woordig worden iepen met naalden behandeld. De es, te genover Markt 14, is aangetast door zwammen die op vier me ter hoogte zitten. De kern van de boom is door en door rot. Houmes noemt de uitslag van het onderzoek teleurstellend. „We hebben geprobeerd om ze voor Veere te behouden. We moeten zorgvuldig omgaan met bomen, vooral in oude kernen." De gemeente is van plan om va ker bomen inwendig te onder zoeken, voordat besloten wordt te kappen. De extra kosten, 130 euro per boom, moet de gemeen te voor lief nemen, vindt Hou mes. „Ik denk dat we dat er, ze ker bij monumentale bomen voor over moeten hebben." Discussie De burgemeester mag beslissen om bomen direct te kappen als ze gevaar opleveren. In dit geval is besloten even te wachten, om het publiek te informeren. „Als je bomen zonder meer afzaagt, krijg je een maatschappelijke discussie", zegt Houmes. Op de plaats van de bomen worden nieuwe gezet. door Gerrit van Loon VLISSINGEN - Met een schitterende schijnbeweging zet Zuwena van basis school Het Vlot haar tegenstander op het verkeerde been. Er volgt een kleine demar rage en vlak voor het doel haalt de jeügdige speelster verwoestend uit. De bal belandt in de linkerbovenhoek. De toeschouwers aan de lijn klappen voor de mooie goal. Want wie stelt dat voetbal uitsluitend een man- nensport is, had het gisteren tijdens het meisjesschoolvoetbal op Walcheren volle dig mis. Tien poules met elk vijf of zes teams streden tegen elkaar. Meisjes van groep vijf tot en met acht van alle basisscholen op Walche ren namen het op de speelvelden aan de Iris laan en Baskensburg in Vlissingen met ze ventallen tegen elkaar op. Ook Terrein Pre laat in Westkapelle was gisteren decor van de voetbalinspanningen van tientallen meisjes uit de groepen vijf tot acht. Niet alleen de in een groen shirt spelende Zuwena liet mooie staaltjes voetbal zien. Alle meisjes zorgden met messcherpe sli dings, slimme steekballetjes, prachtige één tweetjes en adembenemende doelpunten voor een geslaagd schoolvoetbaltoernooi. De jongens uit de klas waren overstag ge gaan. De vrije woensdagmiddag werd opge offerd om de meisjes aan te moedigen. De jongens van basisschool Het Vlot hadden een kartonnen bord gemaakt met 'Hup Vlot' erop. Voor de meisjes een extra stimulans om hun beste beentje voor te zetten. Tussen de wedstrijden door creëerden de meisjes een echte voetbalsfeer. De wedstrijd werd nabesproken, de volgende tegenstan der alvast bekeken op zwakke plekken en er werd luidkeels geroepen dat 'ons' team toch de wil de functie van gezworene combineren met die van wet houder in de gemeente Goes. Zij is op dit moment kandidaat wethouder voor de VVD Behalve een nieuw dagelijks be stuur heeft het waterschap sinds gisteren ook een nieuwe algemene vergadering. Daarin namen twaalf nieuwe hoofdin gelanden zitting. Dijkgraaf W. Gosselaar blikte voorafgaand aan hun installatie terug op de afgelopen vier jaar. In die periode werd een begin gemaakt met de invoering van zestig-kilometerzones in het buitengebied. Ook is er op ver schillende plaatsen aan de wa terkering gewerkt en zijn er stukken waterkering, bijvoor beeld op de Kop van Schouwen en langs de Boulevard in Vlis singen, aan het waterschap overgedragen. Verder ligt er een plan dat de komende decennia moet zorgen voor een totaal an dere wegbeplanting. Daarbij heeft het schap het ecologisch bermenbeheer hoog in het vaan del. Ook is er geld beschikbaar gesteld om zuiveringsinstalla ties, persleidingen en -gemalen waar nodig te saneren en te mo derniseren. In de afgelopen vier jaar is ook gewerkt aan een nieuwe visie op het beheer van het water in de Zeeuwse steden en is er besloten tot de aanleg van enkele tientallen kilometers fietspad. Gelukkig is er voor de nieuwe waterschapsbestuurders nog genoeg te doen. Zo staat de overname van het waterbeheer van het Veerse Meer nog op het programma en moet worden na gedacht over vergunningverle ning en handhaving, Ook zal de vergadering zich moeten buigen over een eventuele bestuurlijke reorganisatie van het water- schapsbestel. MIDDELBURG - Tijdens een buitengewone raadsvergade ring wordt morgen afscheid ge nomen van de Middelburgse oud-wethouders J. van Dijk- Sturm (WD) en R. Visser (AOV Unie 55+). De vergade ring begint om 15.00 uur in de burgerzaal van het stadhuis. Aansluitend is er een receptie. Van Dijk-Sturm was acht jaar wethouder. Ze zet haar politieke loopbaan voort als raadslid. R. Visser was de afgelopen twee jaar wethouder. Hij neemt af scheid van de gemeentepolitiek. Het uitladen van de spullen. door Ab van der Sluis TERNEUZEN - Rijke Litou wers worden rijker en arme mensen worden steeds armer. Kleding, voedsel en schoenen blijven hard nodig. „De ar moede achter de gordijnen is schrijnend." Bonny de Visser van de diaconale werkgroep van de Gereformeerde Kerk Terneuzen is net terug uit Li touwen. Vrijwilligers brach ten een vrachtwagenlading vol kleding, voedsel, compu ters, machines en schoenen naar een tehuis voor verstan delijk gehandicapten in Siau- liai. De diaconale werkgroep is sinds zes jaar actief in Litou wen. De keuze viel destijds op het voormalige Oostblokland, omdat het goed bereikbaar is. „Afrika is zo ver", zegt De Vis ser, „en dan is het moeilijk om te kijken of je spullen goed te recht komen." Vrijwilligers reizen éénmaal per jaar af naar Litouwen. De situatie in het land is sinds de val van het communisme verslechterd, weet Irena Sinke uit Vlissingen. Zij is geboren in Panevezys en reisde mee met diaconale werkgroep. „Litou wen heeft nu een soort kapita lisme", zegt ze. „Mensen zijn of heel rijk, of heel arm." Armoe de uit zich door een gebrek aan vrijwel alles. Maaltijden zijn eenzijdig samengesteld. Men sen wonen soms met zeven personen in een klein huisje. In de Russische tijd waren medi sche voorzieningen gratis. „Nu moeten mensen overal voor betalen." Vol Sinke wijst erop dat in het land vrijwel alles te koop is; de win kels liggen vol. „Maar als je geen geld hebt, kun je ook niets kopen." Litouwers proberen zo goed en zo kwaad als het gaat te overleven. De Vlissing- Vrijwiligers rijden de goederen naar Litouwen. se vertelt dat ze een kerk be zocht in Panevezys en knielde, waardoor ze een blik kon wer pen op de kerkganger voor haar. „Zijn schoenen zagen er aan de bovenkant netjes uit, maar de zolen zaten vol ga ten." Litouwers zullen niet zo snel klagen, weet Sinke. „De men sen zijn heel open, lachen en zingen altijd en als je op visite komt, staat de tafel altijd vol eten. Mensen vertellen niet dat ze geen werk of geen geld heb ben. Dat is privé. Dat is onze cultuur." Hun trots belemmert ze niet om kleding en voedsel aan te nemen. Daarvoor is de nood te hoog. Ook Bonny de Visser heeft de ervaring dat de mensen in Li touwen moeite hebben om het hoofd boven water te houden. „Mensen houden van hun sa laris nooit wat over. En als je nooit wat overhoudt, kun je ook niks opbouwen." Sociale dienst De gereformeerde kerk adop teert sinds drie jaar twintig ar me gezinnen. De adressen krijgt ze van de plaatselijke sociale dienst. In de loop der jaren hebben zestig mensen kleding- en voedselpakketten gekregen. In een enkel geval ontstond een blijvende corres pondentie. De meeste spullen van de dia conale werkgroep gaan naar een instituut voor volwassen, verstandelijk gehandicapten in Siauliai. Voor de timmer werkplaats gingen deze keer machines, gereedschappen en industriële wasmachines mee. Voor het volgende transport staat een 32 jaar oude instel lingskeuken klaar. „Dat is voor daar een enorme luxe. Het is daar wel schoon, maar allemaal oude troep." Spullen die overbleven zijn door de diaconale werkgroep gebracht naar een sanatorium en een school voor voortgezet onder wijs. VLISSINGEN - De politie heeft de afgelopen weken diverse meldingen en aangiften ontvangen van mensen die telefo nisch benaderd zijn door personen die zogenaamd namens de bank of postbank belden. Hen werd gevraagd om telefonisch hun pincode door te geven. Dit zou nodig zijn omdat de bena derden een nieuwe pas hadden aangevraagd of ontvangen. De politie waarschuwt in geen geval de pincode door te geven. Banken informeren nooit telefonisch naar een pincode. De meisjes van VSV (donker shirt) en De Wissel vechten om de bal tijdens het schoolvoet baltoernooi. foto Ruben Oreel echt de beste was. Voor de Walcherse meis- ti'ekking tot schoeisel. De meisjes waren jes waren er, in tegenstelling tot de jongens niet verplicht noppen te dragen. Het kwam vorige week, geen voorschriften met be- de kwaliteit alleen maar ten goede. OOST-SOUBURG - Een personenauto met aanhangwagen, bestuurd door een 45-jarige Vlissinger, is gisterochtend om half elf op de A58 ter hopgte van Oost-Souburg geschaard. Bij het inhalen raakte de bestuurder de controle over zijn auto kwijt, waardoor de aanhanger begon te scharen en over de kop sloeg. De weg raakte beschadigd en moest voor reparatie tijdelijk worden afgezet. Om 13 uur werd de A58 weer vrijge geven. MIDDELBURG - De politie heeft gisteren bij een algemene verkeerscontrole op de Kleverskerkseweg in Middelburg vijf bekeuringen uitgedeeld. Eén automobilist kreeg een bon om dat hij geen gordel droeg. Twee bestuurders (een auto en een brommer) ontvingen een boete omdat ze te hard reden. Daar naast kregen twee automobilisten een bekeuring omdat zij niet meteen een rijbewijs konden tonen. De controle vond plaats tussen kwart over elf en kwart voor een. Bij een ver keerscontrole op de kruising tussen de Nieuwe Vlissingseweg en de Stromenweg zijn gisterochtend vijftien bekeuringen uitgeschreven. Zeven automobilisten reden door rood. Vijf bromfietsers werden beboet omdat hun brommer een te groot vermogen had, twee kregen een boete voor het ontbreken van een achterplaatje. Eén brommer had een defecte achterrem. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Terneuzen vijftien maanden ge vangenisstraf opgelegd, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk. De Terneuzenaar had op 15 december vorig jaar in een dronkemansbui twee willekeurige slachtoffers overvallen en geld afgeperst. Hij had nog een rekening te vereffenen met een Duitse jongen. Hij dacht dat de Duitser nog op hetzelfde adres in de Terneuzense binnenstad woonde. Toen hij het huis bin nendrong bleek dat er twee vreemde mensen woonden. Des ondanks zette hij zijn actie door en dwong hij de slachtoffers onder bedreiging van een mes geld voor hem te pinnen. 's-GRAVENPOLDER - Een 15-jarige jongen is gistermiddag in 's-Gravenpolder geschopt en geslagen door twee mannen. Toen er een auto aankwam, gingen zij ervandoor. De jongen heeft de mishandeling aangegeven. Oorzaak van het incident is een al langer lopend conflict met enkele medescholieren. MIDDELBURG - Op de kruising Dam/Rotterdamsekaai is gistermorgen kort voor tien uur een fietser gewond geraakt- Een 32-jarige automobilist reed over de Dam, komende uit de richting Molstraat en verzuimde voorrang te geven aan een 22-jarige Middelburgse fietser die hem van rechts op de krui sing naderde. Gevolg was een aanrijding waarbij de fietser gewond raakte aan een teen en arm. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Directeur J. Broertjes van de Stichting Oos- terscheldeziekenhuizen (SOZ) verwacht nog voor de zomerva kantie duidelijkheid over het vestigingsplan van een regio naal oogheelkundig centrum in Zierikzee. De dagbehande lingskliniek wordt onderge bracht in het Zweedse Rode- Kruisziekenhuis. In Goes blijft in de nieuwe situatie een poli kliniek voor de kleinere oog heelkundige behandelingen ge handhaafd. Het voorstel ligt momenteel ter beoordeling bij de medische staf, de ondernemingsraad en de patiëntenraad. Bij een posi tief advies wordt nadien direct werk gemaakt van eventuele bouwkundige aanpassingen en de installatie van extra appara tuur. De kliniek zal waarschijn lijk een complete verdieping van het ziekenhuis in beslag ne men. Uiterlijk op 1 januari vol gend jaar moet het oogheelkun dige centrum operationeel zijn, is volgens Broertjes het streven. De voorbereiding voor concen tratie van de oogspecialistische dagbehandelingen van de Oos- terschelderegio in Zierikzee werd meer dan een jaar geleden in gang gezet. Met de maatregel verwacht de SOZ jaarlijks zo'n vierhonderd staaroperaties ex tra te kunnen uitvoeren, waar mee de wachtlijst aanzienlijk kan worden teruggebracht. De ziektekostenverzekeraars staan achter het plan, aldus Broertjes. Controles De vijf oogspecialisten van de Oosterscheldeziekenhuizen ko men volgens de nieuwe opzet al lemaal in Zierikzee te werken. Het hospitaal in Goes behoudt een polikliniek voor controles en kleine behandelingen. Alleen complexe ingrepen die meerde re dagen opname vergen, blijven vooralsnog in Goes uitgevoerd. Dat geldt ook voor patiënten die tot risicogroepen horen, zoals bijvoorbeeld met hartklachten. Aanvankelijk had Broertjes kenbaar gemaakt twee extra specialisten te willen aantrek ken voor de bezetting van het oogheelkundig centrum. In af wachting van de behandeling van de adviesaanvraag wil hij nu niet zeggen of dat nog steeds de inzet is. Ook is Broertjes in dit stadium een stuk voorzichtiger gewor den over de samenwerking met het gespecialiseerde Oogzie kenhuis in Rotterdam. Beide or ganisaties voeren, zoals dat heet, verkennende gesprekken over de mogelijkheden op dat vlak. Daarbij gaat het volgens de SOZ-directeur primair om 'vaktechnische ondersteuning' en nog niet direct om uitwisse ling van personeel. In dat geval kan ook worden gedacht aan be handeling van patiënten uit Rotterdam in Zierikzee in de strijd tegen lange wachtlijsten in de havenstad. De SOZ en het Oogziekenhuis hebben inmid dels de behandelingsprotocol len op elkaar afgestemd. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt op 17 april voor de tweede keer dit jaar een kindermiddag. Het thema van de middag is Jurassic Polderland. De activi teiten sluiten aan bij de gelijk namige expositie over Neder landse reptielen en amfibieën. De kindermiddag is bedoeld voor kinderen van zes tot tien jaar. Er wordt een reptielenvi deo bekeken en een speurspel in de tentoonstelling gedaan. Bui ten wordt er gezocht en gevist naar waterleven. De deelnemers krijgen een paspoort om hun vondsten in op te schrijven en te tekenen. De middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur, STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 9.30 uur: Koers- bal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 14.00 - 15.00 uur;Tai Chi voor vijftigplussers en mensen met chronische aandoeningen, Kerksteeg 5, 19.00 - 20.00 uur: Tal Chi voor beginners; Artemis, Koudekerkseweg 133, 13.30 - 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; Nehalennia, Gerrit van der Veenstraat, 19.00 uur: Openbare muziekavond Mid delburgs Muziek Korps; Herengracht 52,9.30 -13.30 uur: Kleding- beurs van de Unie van Vrijwilligers, VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 9.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur; Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9,30 -12.00 uur: Koffie contactochtend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17