Dansz spettert in Oklahoma Feest met de contrabas sport 10t/m 16 april WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus brengt de voorstelling Opa's Geheim. Het verhaal gaat over opa Bram die in een piepklein bejaarden huisje woont Zijn vrouw Marie is er niet meer, maar elke dag komt Freekje, zijn kleinzoon, op bezoek en samen bekijken ze fo to's van vroeger. Dan ontdekt Freekje iets op een foto... opa's ge heim. Hans van der Haar bespeelt de poppen en speelt bovendien opa. Elles Punt deed de regie. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Oklahoma De Goese Operette Vereniging brengt de première van Oklaho ma. Aan deze musical van Rodgers en Hammerstein werken mee de gastsolisten Marjolein van Zonneveld en Mark McFadyen. Voor de moeilijke dansen, die een prominente plaats innemen, is de hulp van de Stichting Dansz ingeroepen. De regie was in handen van Hugo Segers, Lia Sorber deed de choreografie en Hans Swinnen dirigeert het Antwerps Begeleidingsorkest. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Lenny Bruce Lenny Bruce is een eigentijdse theatervoorstelling. Uitgangspunt is het leven en de controverses van de Amerikaan Lenny Bruce (1925-1966), de allereerste stand-up comedian, die zijn publiek voorhield dat de maatschappij ziek was. Het stand- up gedeelte in de voorstelling wordt afwisselend verzorgd door Hans Sibbel (van het duo Lebbis en Jansen) en Raoul Heertje. Zang en dans maken ook onderdeel uit van het geheel. De regie was in handen van Koos Terpstra. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer wordt er opgetreden door de Blues Sessieband. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 20.30 uur Medea Toneelgroep Ouwerkerk speelt Medea. Onder leiding van regisseur Ad van Geesbergen wordt een eigen versie van deze mythe op de planken gezet De oorspronkelijk tekst over de vrouw die haar kinderen doodt van Euripides (480- 406 v. Chr.) is vertaald door G. Koolschijn en P. Ha winkels. Theater aan de Ring, Ouwerkerk, 20.30 uur DONDERDAG De Huisbewaarder De Huisbewaarder is een beroemde tragikomedie van Harold Pinter. John Kraaij kamp speelt de aan lager wal geraakte Davies in deze bizarre en intrigerende driehoeksverhouding tussen twee broers en een zwerver. De broers worden gestalte gegeven door Geert Jan Romeijn en Mark Ram. Berend Boudewijn deed de regie. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Scapino Ballet Scapino Ballet Rotterdam presenteert de dansstukken Scum en Rameau. In Scum, een nieuwe choreografie van Nanine Linning, worden negen mannelijke dansers geobserveerd in een afgesloten ruim te. Er is geen contact met de buitenwereld mogelijk. Rameau is een reprise, want Ed Wubbe maakte met dit ballet in 1990 zijn of ficiële debuut als huischoreograaf bij Scapino. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur De Vrek Het Nationale Toneel speelt de voorstelling De Vrek. In dit blijspel van Molière wordt de hoofdrol vertolkt door Gees Linnebank Het verhaal gaat over de rijke en extreem gierige Harpagon. De regie was in handen van Karst Woudstra Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur VRIJDAG Oklahoma De Goese Operette Vereniging speelt de musical Oklahoma. Zie woensdag. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Johannes Leertouwer Johannes Leertouwer bespeelt de barokviool. Hij geeft een soloconcert met werken van Bach en Biber. Doopsgezinde kerk, Middelburg, 20.00 uur De Huisbewaarder De Huisbewaarder is een beroemde tragikomedie van Harold Pinter. Zie donderdag. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Nacht van de Eenhoorn De Nacht van de Eenhoorn is een historische theaterproductie. Dit stuk, dat gebaseerd is op gebeurtenissen die in 1830 plaats vonden nabij Oostburg, werd geschreven door Aardenburger Willem van Vliet, die tevens de regie op zich nam. Naast de veer tien acteurs is een belangrij ke rol weggelegd voor een groep dan seressen onder leiding van choreografe Anita Bekers. Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Zeeuwse Komedie De Zeeuwse Komedie speelt de tragikomedie Vuur in de sneeuw. Dit toneelstuk van Sam Shepard gaat over twee families die el kaar nauwelijks kennen.Het enige wat hen bindt, is het feit dat zoon Jake van de ene familie getrouwd is met dochter Bess van de andere. De communicatie gaat moeilijk of men wil elkaar niet begrijpen. Verdriet, woede, hilariteit en humor wisselen elkaar snel af in deze door Marijke Reuser geregisseerde tragikomedie. Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Schoon aan de haak Schoon aan de haak bestaat uit vier gemantelpakte femmes fata- les. In hun eerste programma Strak geven ze een vocale rondleiding door het grillige landschap van cabareteske venusheuvels. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Cabaretmanifestatie Onder het motto Ik ben zo leuk! Dus waarom lacht er niemand? wordt voor de tweede keer een cabaretmanifestatie gehouden. Na een cursus cabaret te hebben gevolgd bij Ans Schilders laten de deelnemers deze avond zien wat ze hebben opgestoken. Na de pauze treedt het cabaretduo Zus en Zo, bestaande uit de zusjes Carla en Miriam Wijnen, voor het voetlicht. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Medea Toneelgroep Ouwerkerk speelt Medea. Zie woensdag Theater aan de Ring, Ouwerkerk, 20.30 uur ZATERDAG Kerkkoor Het Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede geeft een uitvoering. Medewerking verleent het Urker Mannen Ensemble onder lei ding van Pieter Jan Leusink. Het Kerkkoor wordt gedirigeerd door Lennard Hoekman. Jikke Troost-Offringa bespeelt het or gel en Arie Korbijn is te beluisteren op trompet. Hervormde Kerk, Haamstede. 19.15 uur ONDA Muziekvereniging ONDA geeft een concert. Medewerking verlenen de fanfare en het jeugdkorps Jong ON DA, beide onder leiding van Piet Meliefste, en als gast het vocaal ensemble Voci Miste, onder leiding van Ineke Wijkhuis-van den Driest. Het ensemble, waarvan het repertoire uiteenloopt van klassieke tot lichte muziek, telt vier sopranen, vier alten, vier te noren en vier bassen. Hervormde kerk, Nieuw- en Sint Joosland, 19.30 uur De Stichting Dansz brengt dynamiek in de voorstelling Oklahoma van de Goese Operette Vereniging. foto Ruben Oreel Lia Sorber, artistiek leidster van de Stichting Dansz, het Zeeuwse dansgezelschap dat op professioneel niveau werkt, is een omnivoor: „Ik ben altijd in voor het werken met meer disciplines." Deze 'gulzigheid' brengt zij de komende tijd behoorlijk in de praktijk. Zo is Dansz te zien op het Eén- akterfestival van het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater (ZCA) in Heinkenszand en tijdens de afsluitende manifesta tie van de Maand van de Vrijheid in Terneuzen. Maar eerst is er vanaf vanavond een prominente inbreng in de voorstelling Oklahoma van de Goese Operette Vereniging (GOV). De twee clubs werkten al eer der samen in de musical Zacharias Jansen, wat Lia Sor ber een Elektra opleverde voor opmerkelijke choreografie. „Dat was een hele leuke, posi tieve ervaring met een dansstijl die we nog niet zo vaak hadden gedaan. Dansz werkt meer met moderne dans. In de musical zit ten ontzettend veel verschillen de stijlen, heel afwisselend. Je kan goed uit de voeten met klas siek ballet, maar je mag ook beeldend werken op een wat meer jazzy manier. De dans moet een aanvulling zijn op de verhaallijn, zodat van ons wordt verwacht dat we een beel dende dans neerzitten en mee doen in het stil spel." „Ik heb ook de mensen van de GOV bij de dans betrokken. Zo heb ik de hoofdrolspeelster, Marjolein van Zonneveld, in een totaal dansgedeelte neergezet en een strijdscène gemaakt met de man die haar begeert, maar die zij absoluut niet wil. Dat vond ik een uitdaging. De leden van de GOV doen de dingen die zij aankunnen en mijn danse ressen gaan een stapje verder, maar daardoor vormt het wel één geheel. Het is niet zo dat ze opkomen en de leuke meisjes van Dansz zijn die een dansje doen, absoluut niet." „Wat voor ons heel aantrekke lijk is, is dat er een echt dansstuk in zit van een kleine twintig mi nuten. Dat is de droom van hoofdfiguur Laurey, die ik zelf kon invullen met puur dans in musicalvorm. Als Laurey het reukzout, dat gepresenteerd wordt als een Egyptisch elixer, onder haar neus houdt, krijgt zij allerlei visioenen. De danseres sen brengen op een herkenbare wijze haar gedachten tot leven, waarbij één van hen, als een soort stand-in, de rol van Lau rey overneemt. Dat geeft een ro mantisch beeld van wat er zich allemaal zou kunnen afspelen, maar ik heb er ook drama in ge bracht." Het resultaat is, getuige de ge nerale repetitie, een kleurrijk toneelbeeld, waarin de negen danseressen spetterende, dyna mische scènes neerzetten. Ook regisseur Hugo Segers, met wie Lia uitstekend heeft kunnen sa menwerken, is zeer te spreken over de integratie van Dansz in het geheel, te meer daar Oklahoma één van de weinige musicals is waar zoveel dans in zit. „Ik had de vrijheid", zegt Lia, „Dat vind ik wel lekker, want ik houd ervan om mijn ei gen gang te gaan. En Hugo vond het prima, het paste gewoon. De muziek is het enige wat vastligt en daarin schuilt de moeilijk heidsgraad die voor de mensen van de GOV niet haalbaar was geweest." Frans Doeleman De GOV speelt Oklahoma - met boventiteling van de Engelsta lige liedjes - vanavond, vrijdag, zaterdag (20.00 uur) en zondag (15.00 uur) in de Stadsschouw burg Middelburg, 26 april in Kwaadmechelen (B.) en 27 april bij ZeelandNet in Kamperland. woensdag 10 april 2002 Contrabassist Niek de Groot. De contrabassist Niek de Groot kreeg zijn eerste les sen op de Zeeuwse Muziek school. Inmiddels is hij een gevierd musicus die de hele wereld over reist. Zondagoch tend komt hij samen met pia nist Sepp Grotenhuis terug naar zijn muzikale bakermat voor een optreden in de reeks CineConcerten in Vlissingen. De contrabas was niet zijn eer ste instrument. De Groot kreeg in de jaren zeventig trompetles van Paul van Belzen, de docent die de basis legde voor meerde re voorspoedige trompetcarriè res. De solotrompettisten van zowel het Residentieorkest als het Nederlands Philharmo- nisch Orkest zijn bij Van Bel zen begonnen. Met Niek de Groot wou het niet zo lukken. Paul van Bel zen, inmiddels met vervroegd pensioen, herinnert zijn oude leerling nog goed: „Niek was een bijzonder muzikale leer ling. Hij speelde alleen op het verkeerde instrument. De trompet paste niet bij hem, zijn muzikaliteit werd erdoor ge remd. Toen Niek aangaf dat hij naar het conservatorium wilde, heb ik hem geadviseerd een ander instrument te kiezen." De Groot koos op zijn acht tiende de contrabas en met dit instrument ging alles ineens heel snel. Na een jaar zat hij op de vooropleiding in Tilburg en weer een jaar later studeerde hij aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Nu be hoort De Groot tot de wereld top. Het is een druk leven, de inter nationale vraag naar zijn deel name in kamermuziekconcer ten is groot. Het voert hem ver over de grens, vaak met het zelfde repertoire. De Groot: „De contrabas wordt niet zo veel gebruikt in kamermuziek, ik speel heel vaak dezelfde stukken. Toch word je daar nooit moe van, ik speel iedere keer weer met andere fantasti sche musici. Bovendien blijven sommige van die standaard werken een feest om te spelen." Hoe dan ook, de al jarenlange samenwerking met pianist Sepp Grotenhuis maakt het mogelijk ook andere, zeer di verse werken te spelen. Het programma vermeldt onder andere, de Arpeggione Sonate van Schubert, de hedendaagse Sonate voor contrabas en pia no van Sofia Gubaidulina en, tegenwoordig bijna onvermij delijk, een stuk van Astor Pi- azzolla. Douwe Eisenga CineConcert in CineCity Vlis singen, zondag 11.30 uur. Raoul Heertje in Lenny Bruce vanavond in Terneuzen Kunstvrienden speelt thriller zaterdag in Kapelle Gees Linnebank speelt De Vrek donderdag in Bergen op Zoom Sepp Grotenhuis speelt zondag piano in Vlissingen en Terneuzen Zangeres Laura Fygi met werk van haar cd Change zaterdag in Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9