Groots afscheid van Queen Mum Enorme belangstelling voor uitvaart opsteker Britse monarchie Afghanistan wil opgeblazen boeddhabeelden restaureren .Parlementen stemmen in met opvolger .Joegoslavië Oud-minister is populair doelwit Carter mag Cuba bezoeken Critici in VS vragen om steun Mexico bewapent gezinnen Pakistaans referendum op 30 april Franse boer schiet agent dood «14?5 woensdag 10 april 2002 ?n ijnnrHarm Harkema et f n- JONDEN - „De Queen Mother s- hield van theater en van grootse e- militaire pracht en praal en dat 'F ineerspiegelt zich in deze begra fenis." Dat was gisteren het comnientaar van de bekende historicus Simon Schauta op de (uitvaart van de Britse koningin- te (moeder, die anderhalve week n-1geleden op 101-jarige leeftijd te overleed. g- |zo'n 400.000 belangstellenden ;ft Sagen tussen Westminster Hall ta jen Westminster Abbey in Lon- at laen de processie voorbijtrekken jop de weemoedige klanken van en |i20 doedelzakspelers. Nog veel ge ,meer mensen stonden na de uit- o- Ivaartdienst langs de dertig kilo- meter lange route naar Windsor Castle. Daar werd de Queen 'Mum later op de dag in kleine (kring bijgezet in het graf van haar echtgenoot koning George ■jn VI. MTell De massale opkomst was geen verrassing nadat in het week einde al bijna 200.000 mensen vele uren in de rij hadden ge staan voor een laatste afscheid in Westminster Hall, waar de koningin-moeder toen lag op gebaard. Vanwaar die enorme belang stelling, die vriend en vijand van de monarchie heeft ver baasd? In straatinterviewtjes keerden steeds dezelfde thema's terug: „Zij heeft zoveel voor ons gedaannu doen wij eens wat te rug." Of: „Hier wordt geschie denis geschreven, daar willen we bij zijn." En, zeer veel ge noemd: „Door dit alles ben je er weer even trots op om Brits te zijn." Het Londense avondblad Eve ning Standard publiceerde eer der deze week een cartoon die de stemming aardig weergaf. Een trots mannetje staat in een lange rij wachtenden en zegt: „Wij Britten mogen dan niet in staat zijn om spoorwegen te runnen, maar, 'by God'wat zijn we goed in pracht en praaien luisterrijke optochten." Hetgeen gisteren werd beves tigd. De uitvaartdienst in de met 2100 genodigden gevulde West minster Abbey, onder wie ko ningin Beatrix, ademde de sfeer van een zeventiende-eeuws schilderstuk met onder anderen de Yeomen of the Guard, beter bekend als de Beefeaters, met hun rode uniformen, kanten kragen en platte zwarte hoeden Geheel in stijl daarmee was het optreden van het hoofd van het koninklijk wapenkundig ad viesorgaan, dat in 1484 is opge richt door koning Richard III, genaamd 'Garter King of Arms'. De woorden van Garter King of Arms waren geheel in overeen stemming met zijn scharlaken rode uniform toen hij de overle dene 'de hoogste, machtigste, en voortreffelijkste prinses Eliza beth' noemde. Van deze tijd was wel de lijkrede van de aartsbis schop van Canterbury, die zei „Zij was kracht, waardigheid en humor." Hecht Waarnemers leiden uit de mas sale en warme aandacht rond het overlijden van de Queen Mum af, dat de band van de Britten met het koningshuis veel hechter is dan na alle moei lijke jaren rond kroonprins Charles en wijlen prinses Diana wel eens gedacht wordt. Com mentatoren die steevast poneer den dat de monarchie bedreigd wordt door apathie, worden al dagenlang niet meer gehoord. Volgens een opiniepeiling in op dracht van dagblad The Inde pendent is de toch al grote steun voor de monarchie de afgelopen dagen verder toegenomen. Slechts twaalf procent van de Britten wil een republiek, 84 procent wil de monarchie hand haven. GPD .Tellen was onbegonnen werk, de jmaar het moeten toch bedui- loend meer dan een miljoen Brit- en ten zijn geweest die uit louter ar (nieuwsgierigheid of welge- ar Leend respect de stoet bekeken, d- Menigeen wierp bovendien n-'bloemen naar of op de lijkwa- IPjgen. ,.Ik voelde dezer dagen in stinctief een emotionele band met het koningshuis en ik heb de Indruk dat ik niet de enige ben", jaldus Schama. ;e- o-BELGRADO - Het parlement er van Servië heeft gisteren in Bel- m-grado ingestemd met het voor- tolgtel tot de oprichting van de n-staat Servië-Montenegro. De nieuwe staat wordt de opvol- eeger van de Federale Republiek ie-van Joegoslavië die in 1992 Werd opgericht. Voordat de agvolksvertegenwoordiging het ■nvoorstel goedkeurde, heeft ze le enkele dagen gedebatteerd. De parlementariërs in Belgrado verden enkele uren later ge- rolgd (foor hun collega's in het Montenegrijnse Podgorica. Ook zij stemden in met de nieuwe Iff- staat. b- Vorige maand hadden Servië en gt-'Montenegro al een akkoord ge tekend over de toekomst van de ^Joegoslavische federatie. Hier- ir.-mee kwam een einde aan een ne,ruim drie jaar durend conflict m-iussen de twee deelrepubieken die samen Joegoslavië vormden er-toe Europese Unie had een be- 3 middelende rol. AFP Een Afghaan bewaakt de lege nis in de rotswand waarin vroeger het grote boeddhabeeld stond. van onze redactie buitenland BAMIYAN - Afghanistan zal de grote boeddhabeelden die vorig jaar door de Taliban werden opgeblazen, her bouwen. Dat heeft interim-premier Hamid Karzai aan gekondigd. Karzai deed de belofte tijdens een kort bezoek aan het gebied van de Hazaren, een etnische minderheid die zwaar onder het bewind van de Taliban heeft geleden. De interim-premier omschreef de verwoesting van de beelden als 'een nationale tragedie'. Hij zei niet wan neer zijn failliete regering met het project zal beginnen. Het grote boeddhabeeld werd, samen met een kleinere, meer dan 1500 jaar geleden uitgehouwen in een rots wand in de Bamiyanvallei op de Zijderoute, die Europa foto Murad Sezer/AP en Centraal-Azië met elkaar verbond. De fundamenta listische Taliban beschouwden de beelden als 'afgode rij' en strijdig met de islam. Ondanks internationale verontwaardiging werden ze opgeblazen. De Afghaanse beeldhouwer Amanullah Haiderazad heeft geopperd alleen het grote beeld te herbouwen en het kleine in brokstukken te laten, als een herinnering aan de misdaden van de Taliban. AP WARSCHAU - Onder de bezoekers van een schiettent in de Poolse stad Lodz is de beeltenis van oud-minister Leszek Bal- cerowicz zeer populair. Aanhangers van populistische partij en mikken graag op de man die geldt als architect van de eco nomische hervormingen van Polen en nu president is van de centrale bank. De bezoekers schieten volgens de krant Express Ilustrowany met een luchtdrukpistool. „Iedereen vermaakt zich, zelfs po litieagenten en stadswachten die profiteren van speciale la gere prijzen", zegt de eigenaar van de schiettent. AFP HAVANA - De Amerikaanse regering heeft volgens regerings functionarissen in Washington oud-president Jimmy Carter toestemming gegeven een bezoek aan Cuba te brengen. De man, die van 1977 tot 1981 staatshoofd was, zou daarmee de belangrijkste Amerikaan worden die sinds de revolutie van 1959 het eiland in de Cariben bezoekt. Volgens een bron binnen de regering reist Carter waarschijn lijk midden mei naar Cuba. Carter moest toestemming vra gen, omdat Washingtonde reizen naar het eiland verbiedt. De oud-president verwerpt de Amerikaanse sancties tegen het eiland. De Cubaanse president Fidel Castro beschouwt hem daarom als de sympathiekste van de tien Amerikaanse presi denten met wie hij sinds 1959 te maken heeft gehad. RTR WASHINGTON - Een groep van 128 Amerikaanse intellectu elen die weigeren de 'oorlog tegen het terrorisme' van presi dent Bush als een juiste oorlog te beschouwen, hebben de hulp van Europa ingeroepen. In een brief vragen zij Europese intellectuelen om 'een gezon de en openhartige kritiek op de oorlogszuchtige politiek van Bush'. Dat kan de Amerikanen die tegen de oorlog zijn, helpen hun stem te laten horen. „Veel goed ingelichte personen in uw regeringen en daarbuiten zijn zich bewust van de gevaarlijke gekte van het oorlogspad dat de regering-Bush bewandelt. Maar weinigen durven daar openhartig over te spreken", al dus de oproep. AFP MEXICO - Het gezin moet centraal komen te staan in de cri minaliteitsbestrijding. Mexicaanse wetgevers overwegen daarbij het leveren van wapens. Justitie en politie worstelen met de zware criminaliteit. Vooral ontvoeringen, waarmee een 'omzet' van zeker 340 miljoen euro per jaar is gemoeid, groeien de wetshandhavers ver boven het hoofd. In het parlement wordt een wet overwogen die gezinnen het bezit van maximaal vijf vuurwapens toestaat. Critici spreken van de pistolización (pistolisering) van de samenleving. In tussen richten ouders clubs op om hun kroost te beschermen of zich te wreken. Zo bewerkte een ouder het losgeld voor zijn kind met vergif om wraak te nemen op de ontvangers. ANP ISLAMABAD - De kiesraad van Pakistan heeft besloten dat het referendum over het rlog vijf jaar aanblijven van president Pervez Musharraf zal worden gehouden op 30 april. Dat heeft de staatsradio gisteren gemeld. Musharraf, die in 1999 door een staatsgreep aan de macht kwam, wil langer aanblijven om hervormingen die hij in gang heeft gezet te voltooien. Volgens de Pakistaanse grondwet wordt de president door het parlement aangewezen. Met het referendum wil Musharraf het parlement, dat pas in oktober van dit jaar gekozen wordt, omzeilen. AP VANNES - Een Franse boer die na een ruzie om een aanrijding met getrokken pistool achter drie jongeren aanrende, heeft gisteren in het politiebureau waar de drie hun toevlucht had den gezocht een agent doodgeschoten. De 48-jarige man werd door andere agenten overmeesterd. De schietpartij deed zich voor in de Bretonse stad Vannes. De stijgende criminaliteit is een hoofdonderwerp in de cam pagne voor de presidentsverkiezingen. De voornaamste kanshebbers, president Jacques Chirac en premier Lionel Jospin, stuurden onmiddellijk condoleanceboodschappen naar de familie van de agent, Regis Ryckebusch. AP Shirt, diverse modellen en prints. T-shirt. 128-176. v.a. €795 Denim skate bermuda. 140-182. v.a. €19.95^ Denim capri met borduur. 92-122. v.a. Marieke Studente Kei vin Sportleraar Marieke Voorlichtster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5