Strijd om milieustraffen in EU Burgemeester New York paradepaardje hasj rokers ECHTE MENSEN PZC Regio verzet zich tegen toelaten trucks in Mont-Blanctunnel 41 Europarlement botst met lidstaten over medezeggenschap Lijk als afleidingsmanoeuvre in bomauto Bogota Crisishulp Afghanistan afgerond j Deense burgemeester voert siesta in E Noord-Koreanen lopen over Japanse reactor dicht na incident Grenswacht doodt vier collega's I Nederland heeft dichtste wegennet woensdag 10 april 2002 doorTon van Lierop STRAATSBURG - Het Euro pees Parlement vindt dat mi lieumisdrijven als olielozing en dumping van chemisch afval in alle EU-lidstaten strafbaar moeten zijn. Dat is nu nog niet het geval. Het parlement vindt dat het daar zelf mede over mag beslissen. De EU-lidstaten be twisten dit recht van het parle ment echter. Officieel mag het EP over justi- tie-onderwerpen alleen een ad vies geven. CD A-Europarle mentariër Oomen-Ruijten, die namens het parlement deze zaak behandelt, kreeg gisteren in Straatsburg een zeer ruime meerderheid van meer dan 400 leden achter zich om de straf baarstelling onder te brengen in de milieuwetgeving. Daarover heeft het p arlement wel volledig medebeslissingsrecht. Interpretatie Als de lidstaten daar later dit jaar niet mee akkoord gaan, dan stapt Oomen-Ruijten samen met de Europese Commissie, het dagelijks EU-bestuur, naar het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Als dat de CDA- politica in het gelijk stelt, dan kan dit de interpretatie van al lerlei Europese verdragen volle dig op haar kop zetten. De lidstaten willen niet dat het Europarlement meepraat. Er ligt een Deens voorstel op tafel om maar een beperkt aantal mi lieudelicten strafbaar te stellen in alle lidstaten. Het parlement zou daarover alleen advies mo gen geven. Oomen-Ruijten zegt dat diverse bepalingen uit oude Europese verdragen het moge lijk maken dat het parlement volledig medebevoegd kan zijn. ,,Ik heb een redenering waar geen speld tussen te krijgen is." De kans is groot dat de lidstaten de zaak nu eindeloos laten voortslepen. Er staat namelijk geen termijn op het uitbrengen van een antwoord op het voor stel van Oomen-Ruijten. De CD A-afgevaardigde denkt ech ter dat er dit jaar al schot in de zaak zal komen. ,,Het hof kan dit jaar nog een eerste advies uitbrengen, mochten we daar om moeten vragen." ANP van onze redactie buitenland CHAMONIX - De gemeente Chamonix blijft zich verzetten tegen zwaar vrachtverkeer in de Mont-Blanctunnel. Direct na de opening van de tunnel voor au tobussen en vrachtwagens tot 19 ton heeft burgemeester Mi chel Charlet van Chamonix bij de Franse Raad van State een bezwaarschrift ingediend tegen de opening voor zwaar vracht verkeer. Die opening is voorzien voor 13 mei voor vrachtwagens met vier assen en op 25 juni voor de zwa re opleggers. Alleen vrachtwa gens met gevaarlijke stoffen mogen niet meer door de tunnel De verbinding is drie jaar geslo ten geweest na een brand waar bij 39 mensen omkwamen. De bewoners van de vallei van Chamonix willen absoluut geen zwaar vrachtverkeer meer langs hun deur wegens de lucht vervuiling, de herrie en het ge vaar. ,,Op het ogenblik dat de eerste oplegger zijn neus laat zien, leggen we de hele zaak plat," zeggen actievoerders. De centrumrechtse burgemees ter Charlet staat aan hun kant. Vooralsnog rekent hij evenwel Deskundigen onderzoeken de geëxplodeerde bomauto. foto Ariana Cubillos/AP op 'de wijsheid van de Raad van State in Parijs'. Aan de 11,6 kilometer lange tunnel tussen Frankrijk en Ita lië, is voor 300 miljoen euro ver bouwd, maar de breedte bleef uiteraard gelijk, zeven meter. Deze week wordt een begin ge maakt met het verbreden tot tweemaal twee rijstroken van de weg aan de Franse kant over vijftien kilometer. Dat gaat ze ker drie jaar duren. Burgemees ter Charlet voorziet ook daarom zeer grote opstoppingen in zijn vallei als de vrachtwagens weer gewoon door de tunnel mogen. Het liep maandag overigens niet storm met de kleine vrachtwa gens: slechts enkele tientallen hebben de tunnel gebruikt, veelal lokaal verkeer. Personen wagens mogen er al een maand weer door, maar ook dat ver loopt niet probleemloos. On danks een hele batterij flitsau- tomaten en hoge bekeuringen, wordt er veel te hard gereden. De maximumsnelheid is 70. Gemiddeld rij den de mensen er 100, met af een toe uitschieters tot 140, 150 kilometer per uur. Het lijkt alsof de mensen het nooit leren," verzuchtte een woordvoerder van de gendar merie. ANP van onze redactie buitenland BOGOTA - Twee politiemannen zijn giste ren in de Colombiaanse hoofdstad Bogota gedood door een autobom. Ze onderzochten de wagen, omdat er een lijk achter het stuur zat. Het explosief ging af nadat de agenten de straat hadden afgezet en een nadere blik in de auto wilden werpen. Volgens de politie zat de bom aan het lijk. De overledene was een maandag ontvoerde boer. Elders in het centrum van Bogota gingen gisteren twee bommen af die onder riool deksels waren verstopt. Daardoor raakten twee mensen gewond, onder wie een kind. Zondag vielen twaalf doden door een auto bom in de stad Villavicencio. Daar hadden de daders eerst een kleine bom laten ont- door Ans Bouwmans WASHINGTON - „Reken maar dat ik het gedaan heb. En ik ge noot ervan." Deze uitspraak - over marihuanagebruik - van de Newyorkse burgemeester Mi chael Bloomberg heeft een ge heel nieuw leven gekregen. Een in Washington opgerichte actie groep die strijdt tegen vervol ging van hasjrokers, heeft, er een reclameleus van gemaakt. Bloomberg keek de lezers van de New York Times gisteren recht in de ogen vanaf een paginagro te advertentie, onder de kop 'Eindelijk een eerlijke politi cus'. Bloomberg deed zijn uit spraak in een interview vorig jaar, toen hij nog een weinig kansrijke kandidaat was voor het burgemeesterschap van New York. Geconfronteerd met het ge bruik van zijn afbeelding en uitspraak door de 'National Or ganization for the Reform of Marihuana Laws' (Norml) kon Bloomberg er niet echt om la chen. Maar hij is ook niet van plan te proberen de advertenties te stoppen. „Ik vind het niet ge weldig, maar ik denk niet dat ik het tegen kan houden." Clinton Volgens Norml heeft één op de drie Amerikanen ooit hasj ge rookt en telde de VS vorig jaar negentien miljoen marihuana- rokers. Dit ondanks het feit dat het strafbaar is in de VS. Fa meus is de uitspraak van voor- T NAHRIN - Nederlandse hulporganisaties hebben de crisis- hulp aan het aardbevingsgebied in Afghanistan grotendeel afgerond. De hulp verliep voornamelijk via buitenlands partnerorganisaties in het getroffen gebied. Mensen in Nood en Memisa stelden vorige maand 15.000 euro beschikbaar voor het getroffen gebied rond de Afghaanse stad Nahrin. Bij de aardbeving kwamen duizenden mensen om. 1(j Artsen zonder Grenzen heeft zijn mensen inmiddels uit het rampgebied teruggetrokken. In als klinieken ingerichte ten- ten behandelde de organisatie na de aardbeving ongeveerzes- 4 honderd gewonden. Ook zorgde de organisatie voor debe-jD voorrading van bestaande klinieken in het rampgebied. AWp.,'|v KOPENHAGEN - De burgemeester van de Deense gemeente |o Hillerod (35 kilometer ten noorden van de hoofdstad Kopen- io hagen) heeft besloten zijn personeel twintig minuten pauze te L geven voor een dutje na de lunch. De sociaal-democraat Nick Hakkerup hoopt dat een middag- b slaapje de werknemers tevreden maakt en hun kracht geeft om meer werk te verzetten. Het is voor het eerst dat de siësta |e op een werkplek in Denemarken is ingevoerd. Voorlopig gaat ld het om een proef van twee weken. i0 Verschillende ambtenaren namen gisteren een deken en een |i wekker mee naar het werk. Ze slapen bij toerbeurt in eenlege j kamer, zodat het gemeentehuis gewoon kan blijven functio- |v neren. AFP ,n jb SEOEL - Vijfentwintig Noord-Koreanen die hun land zijn jy ontvlucht zijn in Zuid-Korea aangekomen, na eerst onderge- |f doken te hebben gezeten in een derde land. Dat maakte de n Zuid-Koreaanse iidichtingendienst gisteren bekend. De overlopers zijn vijftien arbeiders, zeven werkloze mannen :tf en drie studenten. Dit jaar zijn al 214 Noord-Koreanen naar |n Zuid-Korea gevlucht. Vorig jaar liepen er 583 over, het jaar L daarvoor 312. De meesten vluchten via China, maar Zuid-[y Korea pleegt dit land niet te noemen, om het niet in verlegen-jb heid te brengen tegenover zijn bondgenoot Noord-Korea. AP jgi ploffen om vervolgens temidden van toege stroomd publiek een tweede, zwaardere bom te laten exploderen. De Colombiaanse autoriteiten denken dat de linkse rebellengroep FARC achter de aanslagen zit. De regering heeft in februari de vredesbesprekingen met deze guerrilla groep afgebroken. Sindsdien zijn de ge vechten tussen de FARC en het regeringsle ger opgelaaid. DPA malig president Clinton dat hij in zijn jonge jaren 'wel had ge rookt, maar niet geïnhaleerd'. Alhoewel er in sommige staten uitzonderingen worden ge maakt voor medicinaal gebruik van marihuana, is het roken er van eigenlijk overal illegaal. In New York wordt het gebruik van softdrugs hard aangepakt, sinds Giuliani met zijn 'zero to lerance' beleid begon. Wie een stickie rookt in het openbaar, kan door de politie in de cel wor den gegooid. GPD TOKIO - Een kernreactor in het noordwesten van Japan is gisteren gesloten nadat een kleine hoeveelheid radioactieve' stoom was ontsnapt uit een pijp in de turbinekamer. i Volgens een woordvoerder van de centrale waartoe de reactorü behoort is de stoom niet uit de turbinekamer ontsnapt en be staat er geen gevaar voor het milieu. AP MACHATSJKALA - Een Russische grenswacht die in de zui-J delijke regio Dagestan bij de grens met Azerbeidzjan was ge stationeerd heeft gisteren zijn meerdere en drie collega-sol-B daten doodgeschoten. Na te zijn ontwapend werd de dader,v. Albert Sibagatov, op de basis van zijn eenheid in Achtynskin-g; gesloten. De autoriteiten onderzoeken welk motief hem tolsf zijn daad heeft gedreven. Naar verluidt was de schutter dron-si ken. E In een andere zuidelijke ï'egio, Noord-Ossetië, hebben tweeg militairen maandagavond hun post verlaten met medene-v ming van twee machinepistolen. u Desertie, zelfmoorden en geweld zijn aan de orde van de dagv bij het Russische leger. Abominabele leefomstandigheden env gewelddadige ontgroening van rekruten worden gezienalsde s voornaamste oorzaken. AP/RTR t 1 LUXEMBURG - Nederland heeft het dichtste net aan auts- snelwegen van de Europese Unie. Per duizend vierkante kfo- meter is er 57,5 kilometer snelweg, terwijl het Europeesgt-1 middelde op 158 ligt. It Dat blijkt uit een overzicht van Eurostat gisteren, gebaseeniiJ op gegevens uit 1999. Eurostat constateert dat in de EU-lan-m den tussen 1990 en 1999 de lengte van het snel wegennet mé 25 procent is toegenomen, terwijl er per saldo 4 procent mm-| der spoorlijnen zijn. i Het voormalige Oostblok moet het, afgezet tegen de opper! vlakte, doen met eenzesde van het EU-snelwegennet. ANP i Top. €14.95 Broek. €27.95 Echte mensen... bij C&A. De nieuwe reclame campag ne van C&A is gemaakt met "Echte Mensen"; amateurmo dellen die zich bij ons aange meld hebben. Hiermee willen wij laten zien, dat we vooral mode hebben met een mense lijke maat. Verrassend modi eus, maar ook verrassend voordelig. Met service-, garan tie- en ruilcondities, die reke ning houden met echte behoeften van onze klanten. Kortom, bij C&A winkelen en werken echte mensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4