Rijkswaterstaat beveiligt kruising Rommelige Geuzenstrijd Verlichting van Broden en Vissen Breskens in zicht PZC WIJ ZIJN VERHUISD Subsidieplan Hulst eindelijk in de maak Elf gevaarlijke wegsituaties Koewacht helpt Sri Lanka Joyrider in paniek na ongeval Moertje wijst weg naar inbreker Vlissinger moet brommen Hennepkwekerij opgerold in Hoek N61 /Haarmanweg gevaarlijkste kruispunt van Z-Vlaanderen agenda <E(]/rEÜ\i OMZI'EOi Kaarting Diamaand WINTERSPORT VERMEERSCH TERNEUZEN - Op de lijst van de dertig gevaarlijkste wegsi tuaties in Zeeland komen elf kruispunten en rotondes in Zeeuws-Vlaanderen voor. De rangschikking van zogenoemde blackspots over het jaar 2000 bevat drie nieuwe wegen waar in de jaren 1998 tot en met 2000 twaalf of meer ongevallen hebben plaatsgevonden. Dat zijn het kruispunt Molenverkorting in Westdorpe (11 on gevallen), de aansluiting van de provinciale weg N252 met de Hoekseweg in Terneuzen (11) en de rotonde nabij tuincen trum Terra Nova in Hulst (12). De andere gevaarlijke verkeerssituaties zijn: kruispunt Ha- vendijk Terhole (13), kruispunt Sparkspolder Terneuzen (14), rotonde Derde Verkorting Axel (14), kruispunt Parkzicht IJ- zendijke (18), kruispunt Groote Kreekweg Hulst (19), aan sluiting provinciale weg N253 met de Axelse Sassing Axel (20 brug Sluiskil (27) en HaarmanwegTerneuzen (33). De meeste ongevallen zijn in de jaren '98 tot en met 2000 ge beurd op de Deltaweg in Goes (40). Advertentie SCHUTTERSHOFWEG 13, TERNEUZEN autoruiten - schuifdaken montages - reparaties per 1 april naar Mr. F. J. Haarmanweg 32A, (pand Selecta) 4538 AS Terneuzen, tel. 0115-648888 - Reparatie en vervangen van alle ruiten voor auto, bestelwagen en vrachtwagen - Open daken van sunroof tot echt schuifdak -Hoofdinbouwstation Webasto zonnedaken - Blinderen autoruiten Op de Haarmanweg in Terneuzen gebeurden veel ongevallen. foto Peter Nicolai door Jean-Lou de Gucht HULST - Er komt een nieuw subsidiebeleidsplan in de ge meente Hulst. Al meer dan zes jaar wordt het aangekondigd, maar volgens de gemeente gaat het dit jaar dan toch eindelijk gebeuren. Uitgangspunt is dat er met de grotere stichtingen en vereni gingen prestatieafspraken ge maakt worden. De hoogte van de subsidie is afhankelijk van de te leveren prestaties en produc ten. Concrete en achteraf meet bare afspraken worden op pa pier gezet. De subsidies zijn volgens de gemeente voor de ac tiviteiten van de organisaties bestemd en niet voor de in standhouding van de organisa ties In het nieuwe systeem heeft de gemeente naar eigen zeggen meer sturingsmogelijkheden om beleid te voeren voor maat schappelijke problemen. Stich tingen en verenigingen worden op hoofdlijnen en op afstand aangestuurd. Dat heeft volgens de gemeente als voordeel dat de administratieve last beperkt blijft. Voor kleinere verenigin gen wordt het helemaal gemak- kelij k gemaakt. Aanvraag en af handeling van de subsidie vinden in één handeling plaats. Eenvoudiger Het nieuwe subsidiebeleid wordt eenvoudiger dan het hui dige. Het bestaat uit één subsi dieverordening die als juridi sche kapstok dient. De inhoudelijke bepalingen en re gelgeving worden opgenomen in aparte beleidsregels per be leidsterrein. De deelverorde- ningen worden vervangen door meer flexibele regels. Het huidige subsidiebeleid is hoognodig aan vervanging toe omdat het verouderd is. Boven dien wijkt het beleid van Hulst en Hontenisse te veel van elkaar af. Met het oog op de herinde ling zou dat een onwerkbare si tuatie opleveren. IDe oorzaak van de vertraging had volgens het college van B en W te maken met de reorganisa tie van het gemeentelijk appa raat, personeelswisselingen en personeelstekort. Omdat er on voldoende ambtelijke capaci teit aanwezig is bij Hulst en Hontenisse, wordt hulp inge roepen van externe deskundi gen. KOEWACHT - Koewacht helpt Sucharitodaya. Zo heet de ac tie die de parochie Koewacht is begonnen voor een tehuis voor kinderen en gehandicapten in Sri Lanka. Nadat de parochie van de familie De Schepper uit Koewacht had gehoord van de schrijnende situatie in het tehuis in Sucharitodaya werd be sloten om een actie op touw te zetten. In het tehuis wonen zo'n 160 weeskinderen, 50 gehandicapten en een paar bejaarden. De actie is er op gericht om geld bij een te brengen voor een op knapbeurt van de gebouwen van de gehandicapten. De daken zijn lek. Hierdoor regent het door, zijn de muren beschimmeld en de bedden constant vochtig.. Ongedierte tiert er welig. Voor 1500 euro is het mogelijk om de daken te repareren. Tijdens vieringen in de kerk worden speciale Caritas collectes gehou den. Er staan collectebussen in verzorgingshuis De Lange Akkers en de bibliotheek in Koewacht. CADZAND-BAD - Een 17-jarige Belg heeft gistermiddag op de Kanaalweg in Cadzand-Bad de auto van zijn ouders in de kreukels gereden tijdens een joyride. De jongen, afkomstig uit Mont-Saint Guibert, had zonder toestemming de auto van zijn ouders meegenomen om wat te toeren. Op de Kanaalweg verloor de jongen de macht over het stuur en botste hij tegen de gevel van het gemaal. De auto schoot vervolgens naar de andere zijde van de weg, om tot stilstand te komen tegen een betonnen afzettingsblok. De Belg raakt in paniek en ging er vandoor, met achterlating van de zwaar beschadigde auto. Zijn ouders hebben later de politie in kennis gesteld van het voorval. De jongen kreeg een proces-verbaal voor het doorrij den en voor rijden zonder rijbewijs, MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Hamee- te noemde gisteren de bewijsconstructie in de zaak tegen een 22-jarige man uit Den Haag een heel mooi stukje politiewerk. De Hagenaar werd voor een bedrijfsinbraak veroordeeld tot acht weken cel. Voor het opgeven van een valse naam, niet voor het eerst, moet de verdachte een boete van 2.250 euro betalen. De man werd op 8 november vorig jaar kort na een bedrijfsinbraak in Ril land op weg naar huis in een auto aangehouden. Bij het door zoeken van de auto vond de politie een aansteker met de naam van het bedrijf uit Rilland en een moertje dat afkomstig was van het slot van een geldkistje, waaruit kleingeld was wegge nomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Hamee- te heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Vlissingen voor een tasjesroof en drie diefstallen tot zes maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en tachtig uur taakstraf veroordeeld. De Vlissinger kreeg ook elf weken cel straf extra opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zat. De aan harddrugs verslaafde verdachte gaf de diefstallen toe. Daarentegen ontkende hij de tasjesroof 1 februari dit jaar in Vlissingen te hebben gepleegd. De politierechter zag echter meer $an voldoende bewijs. HOEK - In een woning in Hoek is afgelopen maandagmiddag een hennepkwekerij aangetroffen van ongeveer 360 planten. De politie kwam de kwekerij op het spoor doordat omwonen den overlast hadden gemeld van hennepgeur. De planten en de apparatuur zijn in beslaggenomen. De bewoner van het pand is door de politie gehoord. woensdag 10 april 2002 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het gevaarlijk ste kruispunt in de provincie, de kruising rijksweg 61/Haarman- weg in de richting van de Koegorsstraat in Terneuzen, is volgend jaar rond de zomer be veiligd. Afgelopen maandag vond er het zoveelste ongeval plaats. Rijkswaterstaat investeert zo'n 450.000 euro in de reconstructie van de kruising, waar verkeers lichten moeten zorgen voor een veiliger doorstroming van het verkeer. De kruising staat al jarenlang hoog genoteerd op de ranglijst van black spots die de provincie bijhoudt. In 2000 stond het kruispunt na de Deltaweg in Goes zelfs bovenaan wat het aantal ongevallen betreft. Een blackspot is een verkeerssitua tie waar gedurende een periode van drie jaar twaalf ongelukken of meer plaatsvinden. Op de kruising rijksweg 61/Haarmanweg vonden in de jaren 1998 tot en met 2000 alles bij elkaar niet minder dan 33 verkeersongelukken plaats. Daarmee staat het kruispunt op de tweede plaats van de zoge naamde blackspotlijst. „Maar als je kijkt naar het aantal let selongevallen, staat de kruising zelfs bovenaan", zegt mede werkster F. Vos van de dienst In frastructuur van de provincie. Op de kruising vonden in 2000 elf letselongevallen plaats, met negen ziekenhuisgewonden en twaalf lichtgewonden. J. den Hartigh van Rijkswater staat in Zeeuws-Vlaanderen laat desgevraagd weten dat de plannen om aan de twijfelachti ge eer van de kruising een einde te maken in voorbereiding zijn. Een werkgroepje is tot de con clusie gekomen dat de aanleg van een VRI (Verkeers Regel In stallatie) de beste oplossing is, aldus Den Hartigh. „Gelet op de afstand tot de brug Sluiskil en de te verwachten extra ver keersdrukte na de opening van de Westerscheldetunnel kwam een rotonde op die plaats niet als beste alternatief uit de bus." Met de reconstructie van de kruising en de plaatsing van de stoplichten is een bouwtijd van ongeveer vier maanden ge moeid. daten uit Terneuzen. De oude verwaarloosde vestingwerken worden een beetje opgeknapt. De Fransen laten het dorp ech ter links liggen en trekken naar de boerderijen ten zuiden van de vesting, die geruïneerd worden. Dat gebeurt nog maals in de herfst van 1677. Van een vijftal boerderijen gaan de schuren in vlammen op. Met een bijna volledige oogst erin. De reactie is een flinke opknapbeurt van de vesting, het jaar daarop. In 1688 besluiten de Staten- Generaal dat het fort van Bier vliet kan worden afgeschre ven. De soldaten vertrekken. De wallen worden aan parti culieren verkocht en in de ba rakken trekken de mensen van Biervliet. Ook het huis van de commandant op de Markt wordt verkocht. Alleen het munitiehuis, de schuur met wat geschut erin, blijft intact. Tot 1702, dan wordt ook daar uit alles weggehaald en in IJ- zendijke opgesteld. De voormalige soldatenbarakken in Biervliet worden inmiddels gewoon bewoond. foto Charles Strijd door Ronald Verstraten BRESKENS - De verlichting van het monumentale kunst werk van Johnny Beerens in de haven van Breskens is een flinke stap dichterbij gekomen. „De financiering is nu voor drie kwart rond. Als het ontbreken de bedrag wordt aangevuld, zou de verlichting op korte termijn, bijvoorbeeld al in mei, gereali seerd kunnen worden", aldus J. de Rechter. In het dagelijks leven directeur van de Woningstichting Zeeuwsch-Vlaanderen, zet De Rechter zich op persoonlijke ti- ;tel in voor de realisering van de •'verlichting. De plannen om de Broden en Vissen van Beerens in de schijnwerpers te zetten, za ten de laatste tijd in het slop. Er was geld voor gereserveerd door de stichting Recreatiebelangen Breskens. De opbrengst van een zeebanketproeverij, vier jaar geleden, was echter bij lange na .niet genoeg. REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Sheila van Doorsseiaer Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Inmiddels is de stichting Bevor dering Recreatie en Toerisme, in de plaats gekomen van de vroe gere VW, letterlijk in het 'gat' gesprongen door de toezegging dit voor de helft te vullen. „Ze zijn heel enthousiast over het idee, omdat het een belangrijke promotie kan zijn. Niet alleen voor het dorp zelf, maar ook voor het toerisme en de horeca", vertelt De Rechter. De kosten van de verlichting zouden op basis van een offerte van enkele jaren geleden neer komen op ruim tienduizend gul den. Het gespecialiseerde be drijf Elektron 21 in Terneuzen is niet alleen bereid om de offerte op het toenmalige prijspeil te handhaven, maar doet boven dien zelf een duit in het zakje. „Omdat we het een uitdaging vinden om zo'n kunstwerk 'in the picture' te zetten", legt be drijfsleider F. Reijniers uit. De lichtinstallatie kost nu 4100 euro. Na aftrek van de bijna 1600 euro die al gereserveerd was en de bijdrage van de stich ting Bevordering Recreatie en Toerisme, blijft er een tekort van ongeveer 1250 euro over. De gemeente Oostburg houdt zich aan de eerder gedane belofte dat zij tot in lengte van dagen de elektriciteitsnota voor haar re kening neemt. Rederij „Het is nu zaak op alles op alles te zetten om het rond te krij gen", vindt De Rechter. Hij heeft dan ook opnieuw aangeklopt bij het plaatselijke scheepvaartbe drijf Vroon. De rederij heeft de silo twee jaar geleden aange kocht. „Ze hebben het kunst werk daar als het ware gratis bijgekregen", aldus De Rechter. Vroon heeft nog geen toezegging gedaan. Het wereldwijd opere rende bedrijf liet twee weken geleden weten geen bezwaar te gen verlichting van het kunst werk te hebben. Woordvoerster D'Hooge liet toen echter door schemeren dat er waarschijnlijk niet veel meer dan een beschei den bijdrage in zou zitten, om dat het bedrijf weinig plaatse lijke belangen zou hebben. HULST - De voetbalvereniging HW'24 houdt op vrijdag 12 april een kaarting. Deze begint om 20.00 uur in de kantine van het sportcomplex. door Rinus Willemsen Tijdens de komende Geu- zenfeesten zijn ze duide lijk herkenbaar, de soldaten die aan Staatse zijde streden tegen de Spanjaarden. Niet alleen aan de Geuzenvlag, oranje-wit-blauw, maar ook aan hun manier van optre den. De Geuzen vormden niet bepaald een goed geor ganiseerd leger, dat keurig in rotten van drie door de stra ten marcheerde. Maar in Biervliet hebben ze daar geen moeite mee, zeker niet tijdens de Geuzenfeesten. In het begin van de opstand tegen het Spaanse gezag is Biervliet al verschrompeld tot een klein eilandje in de Braakman met een bevol king, die in niet meer dan vijftig huizen woont. Het verzet tegen Spanje is in 1568 begonnen met de Beelden storm, die vanuit het zuiden van Vlaanderen noordwaarts trekt. Op 1 april 1572 verove ren de Watergeuzen Den Briel en een jaar later zeilen ze de haven van Biervliet binnen. Lang vertoeven ze er niet. Er is weinig te vinden. Wel ligt het eilandje gunstig in de monding van de Braakman om de han del naar Gent te controleren. Maar toch.van de oude mid deleeuwse stad is eigenlijk niets meer over dan de wallen en twee vervallen grotere ker ken. Omstreeks 1600 beginnen de Staatse troepen op het eiland een fort te bouwen. Een vijf hoek. Het fort Biervliet, met een gracht en ophaalbrug. Op het Vlaamse vasteland doen ook de Spanjaarden iets der gelijks en zo ontstaat er vanaf het Zwin tot aan Saeftinge een linie van meer dan honderd Staatse en Spaanse forten. Sluis, IJzendijke, Sas van Gent en Hulst worden belang rijke verste vigingspunten. Over de huisvesting binnen het fort omstreeks 1603 is niet veel bekend. Het waren een voudige houten onderkomens, waarin de soldaten met hun gezinnen woonden. Tijdens een pestepidemie moeten tal rijke hutten met zwavel wor den ontsmet. Verder is er een woning voor commandant Pieter de Vos en een schuur waarin de munitie wordt be waard. Vijandelijke druk Nadat Maurits in 1604 het Land van Cadzand heeft ver overd, is er eigenlijk weinig vijandelijke druk op Biervliet; toch blijft er een tiental solda ten gelegerd. In 1672 begint de oorlog met Frankrijk, die zes jaar zal duren. In 1673 ver schijnen de Fransen in de buurt van Biervliet, dat steun krijgt van een compagnie sol- Brand De barakken worden burger huizen. Nog altijd wordt de naam gebruikt. Zo van: De diejen?? Die weuende toch 't Brakstraotje? Dat wordt ook gezegd op 5 november 1731, als er brand ontstaat in de schoorsteen van Cornelis Al- laart. Gelukkig draait de wind op tijd, anders was de her vormde kerk in vlammen op gegaan. Het gevolg is wel, dat de magistraat een aantal brandweermaterialen bestelt. Omtreeks 1800 bouwt men in die straat aan de noordkant een school. De schoole in de Brakke wordt er dan gezegd. Aan de andere kant laat de plaatselijke diaconie rond 1910 vier diaconiewoninkjes bouwen. Een halve eeuw geleden krijgt de straat een nieuwe naam- de Molenstraat. Ingeburgerd is die naam echter nooit. Nu zijn de school en de meeste wonin gen verbouwd tot werkplaat sen van een plaatselijke aan nemer. Was er vroeger geloop van soldaten of het ge schreeuw van kinderen te ho ren, op dit moment is het erg stil in het Brakstraatje. Maar wie goed luistert, hoort het verhaal van vroeger als de wind door de straat huilt. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bridge en koersbal; 't Trefpunt, 9.30 uur: Creatief; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; De Halle, 10.00 uur: Bazar; 14.00 uur- Kaarten, biljarten en spelletjes;14.00 uur: Jeugdcentrum, 14.00 15.30 uur: Kinderclub 8 tot en met 12 jaar; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur- ANBO koersbal; KBO soos, kaarten en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: Gym nastiek; HEIKANT - 't Heike, 19.00 en 20.00 uur: Dames gymclub Heikant; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: 13.30 uur: Biljarten en kaarten; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Engelse les; 9.30 uur- Bloemschikken; 10.00 uur; Bil- jartles; 10 00 uur: Koffieochtend; 10.30 uur: Bibliotheek en Engelse les; 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Zangkoor Viva la Musica; 14.30 uur: Optreden Senio renorkest; Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, 19.30 uur: Bridgeclub;Sportveld, 13.30 uur: Schoolvoetbal finale meisjes zeven tallen basisscholen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Tekenen en schilde ren; De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten en koersbal, Café St.Cecilia, 19.45 uur: Bingo, OOSTBURG - Ontmoetingscentrum De Open Kring, 9.00-11.30 uur: Koffieoch tend; Tienercentrum Time Out, 13.00 17.00 uur: Bijeenkomst 12-tot 16-jarigen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance beginners; 20.00 uur: Country line dance gevorderden; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 10.00 11.00 uur: Yoga; 19.30 21.30 uur: Kant klossen; SAS VAN GENT - De Speye, 9.30 uur: SAV aerobics voor 55 plussers; 10.00 uur: SAV gym voor 55 plussers, 14.00 15.30 uur: Club hobbybeurs voor groe pen 3 tot en met 8; 14.00 en 19.00 uur: Computerles; De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten bieden en jokeren;De Roselaer, 14.00 15.30 uur: Jeugdatteljee voor kin deren van groep 3 tot en met 6;Sport- veld, 13.30 uur: Basisschool voetbal jon gens zeven tallen; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Zwemmen SWOS; 13.30 uur: SWOS zangkoor, kaarten, canasta en biljarten; SPUI - De Drie Gehughten, 19.00 - 20.00 uur en 20 30-22.15 uur: Line dansen; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Koersbal en kaarten; 13.30 uur: Schieting; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volksdansen en biljarten; De Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Kindermiddag; WESTDORPE Bezoekerscentrum De Baeckermat, 20.00 uur: Diavoorstelling over de natuur; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur Koersbal; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur: Kaar ten en biljarten. WESTDORPE - In bezoekers centrum De Baeckermat in Westdorpe begint vandaag 'April Diamaand'. Vrijwilligers van Staatsbosbe heer tonen hun mooiste dia's, van onderwaterfotografie tot nachtvlinders. De eerste diaserie door Martin Hol en Isaac Vermeulen wordt vandaag van 20.00 uur tot 22.00 uur getoond. PRINCE PRO KENNEX ADIDAS Shops for winners Gentsestraat 1 en 2, Sas van Gent, tel. 0115-451484 Noordstraat 33-35 - Terneuzen, tel. 0115-696800 Hulst: Gentsestraat 25A, tel. 0114-312847 ZONDAGS GEOPEND: Sas van Gent - Hulst: van 14tot 18 u. VRIJDAG KOOPAVOND: Terneuzen (tot 21.00 uur) SPORT EN CAMPING OPENING VAN HET TENNISSEIZOEN Graag nodigen wij u uit op onze tennisdagen. Vrijdag 12 en zaterdag 13 april a.s. in ons intersport-filiaal in Terneuzen. Tijdens deze 2 dagen kunt u als eerste de nieuwste collecties van het zomer seizoen 2002 bewonderen (rackets, schoenen, kleding enz.). Om deze dagen voor u nog aantrekkelijker te maken hebben we vele aanbiedingen die alleen op deze dagen geldig zijn. v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45