Liever humaan dan streng PZC Pinkpop is een jongensdroom Kleur is de basis in Noorderlicht Schrijver praat over omstreden boek 16 Sluis direct in contact met luchthaven bij rampen Huisuitzetting lezers schrijven Arduin II Portret kunst cultuur woensdag 10 april 2002 door René van Stee SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg heeft voortaan di rect contact met de autoriteiten van de luchthaven in Oostende als er zich een ongeval mocht voordoen op het grondgebied van de gemeente. De telefoon nummers voor een rechtstreek se verbinding zijn door het ge meentebestuur in het nieuwe rampenplan vastgelegd. Sluis-Aardenburg loopt met de ze aanpak vooruit op het ontwerp van de Zeeuwse risico kaart, waarin de risico's voor de provincie in beeld worden ge bracht op het gebied van open bare orde en veiligheid. De inwoners van de West- Zeeuws-Vlaamse gemeente worden regelmatig geconfron teerd met laagvliegende vlieg tuigen, waarvan een deel Oost ende als bestemming heeft. „In een tijd waarin iedereen steeds meer met veiligheid bezig is, leidt dit tot vragen. Dit is aanleiding geweest om con tact te zoeken met de luchtha ven", vertelt F. Moens van de sector Burgerzaken van de ge meente. De luchthaven schat het aantal vliegbewegingen van toestellen groter dan zes ton in de richting van Oostende op drie tot vier per dag. Dat aantal is dalende. Wel worden de toestellen steeds gro ter. De aangevlogen vracht ver toont een grote variatie. Ook producten die vallen onder de Wet gevaarlijke stoffen behoren hiertoe. De luchtvaartautoritei ten hebben Sluis-Aardenburg verzekerd dat voor dit vervoer zeer strenge voorwaarden gel den, waarop ook nauwlettend wordt toegezien. Vluchtgegevens Als er een luchtvaartongeval gebeurt op het grondgebied van Sluis-Aardenburg, zal er vanuit de luchthaven niet onmiddellijk hulp worden geboden. Moens: „Het rampenplan van de lucht haven strekt niet tot onze ge meente. Wel zullen ze ons met raad en - waar mogelijk - daad terzijde staan. Het gaat hierbij onder meer om het beschikbaar stellen van passagierslijsten, la ding, bemanning of technische gegevens." door Henk Postma Het bedrijfsleven schreeuwt om goed opgeleid personeel. En on dertussen jagen we talentvolle jonge ren, die hier soms al zo'n tien jaar op school hebben gezeten, het land uit. Streng, maar rechtvaardig. Zo heet sinds kort het Nederlandse asielbeleid. Dus krijgen goed opgeleide, en volko men ingeburgerde, maar uitgeproce deerde vluchtelingenkinderen bevel om op te krassen. Het is één van de ge volgen van het besluit van staatssecre taris Ella Kalsbeek om de uitzetting te intensiveren van asielzoekers, die na jaren inburgering uiteindelijk toch niet mogen blijven. De persoonlijke drama's volgen elkaar steeds vaker op: asielzoekers die na ja ren verblijf in Nederland toch terug moeten keren naar het land van her komst. Huilende klasgenootjes, wan hopige ouders en verontwaardige bu ren. Gescheiden gezinnen, omdat een vader wegens gezondheidsredenen de zoveelste uitspraak van de Immigratie- en Naturalisatiedienst mag afwachten en zijn vrouw en kinderen niet. De landspolitiek, bang voor stemmen verlies, trekt de teugels aan: vluchtelin gen het land uitMaar steeds meer men sen in de dorpen en de wijken pikken dat niet meer. Burgemeesters en verant woordelijke wethouders waarschuwen voor grote maatschappelijke beroe ring. Vlissings burgemeester Anneke van Dok-Van Weele, die onlangs twee buitenlandse gezinnen uit hun huizen moest laten zetten, stelt zelfs dat de sa menleving er door wordt ontwricht. In gemeenten als Goes en Middelburg, waar net als in Vlissingen een golf van huisuitzettingen dreigt, overwegen de nieuw gevormde gemeenteraden om de asielzoekers hoe dan ook te hulp te schieten. „Humaniteit gaat ons boven wetgeving", luidt dan het motto. Ge meenten mogen uitgeprocedeerde asielzoekers geen huisvesting meer ver strekken, ook al wonen ze hier al jaren en behoren hun kinderen tot de beste Begin maart moest het Iraakse gezin Abdulrahman zijn woning in Vlissingen ver laten; burgemeester Anneke van Dok van Weele stelt dat door zulke uitzettingen de samenleving wordt ontwricht. foto Ruben Oreel leerlingen in het voortgezet onderwijs. Dus worden hele gezinnen uit hun hui zen gezet. Kerken, buurtbewoners of vrienden zorgen voor opvang. Programma's Asielzoekers mogen niet werken en ge meenten mogen uitgeprocedeerde asielzoekers geen bijstandsuitkeringen verstrekken. Toch gaan steeds meer gemeenten er toe over om hen op eni gerlei wijze financieel te steunen, De afgelopen weken is dat, bij de vorming van de nieuwe colleges van B en W, zelfs zwart op wit in de collegeprogramma's vastgelegd. Vluchtelingenwerk bepleit een soort generaal pardon voor de groep asiel zoekers die langer dan vier jaar in Ne derland verblijft en afkomstig is uit veertien landen met een recente ge schiedenis van oorlog of ernstige men senrechtenschendingen. Deze ongeveer 15.000 asielzoekers kregen onder de oude Vluchtelingenwet tijdelijke be scherming. Van hen wonen er 4000 in zogeheten ROA-huizen. Hun kinderen zijn in Nederland geboren of gaan er al jaren naar school. Ze zijn als Neder landse kinderen opgegroeid. Het land van herkomst zegt hen weinig. Veertig Nederlandse gemeenten heb ben inmiddels steun betuigd aan dat voorstel. Andere gemeenten, zoals- Goes, hebben zelf een brief naar de staatssecretaris gestuurd om clementie te bepleiten. De Goese wethouder S. Heijning wil niet zo ver gaan als Vluchtelingenwerk. Hij geeft de staats secretaris nog een jaar respijt om de 112 asielzoekers die al langer dan drie jaar in zijn gemeente verblijven, uitsluitsel te geven over de vraag of ze wel of niet mogen blijven. Lukt dat niet, dan zal Goes het pleidooi van Vluchtelingen werk alsnog ondersteunen. Van die 112 Goese asielzoekers komen er 75 uit 'moeilijke landen'. Twee van die gezinnen komen uit Ethiopië en zij n hier al sinds 1993. Hun kinderen zitten inmiddels op de middelbare school. Drie andere families verblijven sinds 1994 in Goes. „Deze mensen zijn veelal goed ingeburgerd en opgenomen in on ze gemeenschap", benadrukt de wet houder, „Mensen uit het onderwijs spreken me er op aan, dat die kinderen nog steeds in onzekerheid verkeren." Eind maart stelde vrijwel de volledige Vlissingse gemeenteraad vast dat aan uitgeprocedeerde asielzoekers die niet (meteen) terug kunnen naar het land van herkomst, een 'humaner vooruit zicht' dient te worden geboden dan huisuitzetting. De raad overweegt financiële ondersteuning. Alleen de VVD stemde tegen. Burgemeester Van Dok-van Weele vindt dat asielzoekers die zeer langdurig op een beslissing over hun verblijfsvergunning hebben gewacht, deze 'onbeschaafde behande ling niet verdienen'. In Middelburg werd bij de college-on derhandelingen vastgelegd dat uitge procedeerde asielzoekers niet de dupe mogen worden van het strengere rijks beleid, en dat de gemeenten dan met de kerkelijke hulporganisatie INLIA het initiatief neemt om oplossingen te be denken. Welke oplossingen dat zijn, weet de nieuwe wethouder Albert de Vries nog niet. „We denken aan een be leid zoals dat van Goes. Het lijkt me een acuut probleem. Ook wij krijgen met huisuitzettingen te maken." De Goese wethouder Heijning: „We hebben afspraken met INLIA dat we voor'een soort brood- en bedvoorzie- ning zorgen. We willen op enigerlei wij ze financieel bijspringen, zonder dat we nu net weer een heel huis beschik baar stellen. Om te voorkomen dat ze gaan zwerven." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge. weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. A rdllin T dicapten die niets kunnen zeg- 5 JL gen. Het is ook jammer dat Ar- I duin niet leert van hun falen op personeelsbeleid. Hoeveel on- I gelukken of bijna-ongelukken I moeten er nog plaatsvinden- voordat men hiervan iets leert? I CarlaBouwens i Nieuwe Vlissingseweg 662 Enkele jaren geleden was ik met anderen op bezoek bij Arduin om zelf uit de mond van direc teur v.d.Beemt te horen hoe hij het toch klaarspeelde om alle bewoners uit het oude Vijver vreugd over te plaatsen naar woningen in de wijk. Op het punt van financiering aange land tijdens de discussie stelde hij: het is niet nodig om zoveel Z-gediplomeerden onder het personeel te hebben. Wij hebben mensen die tot voor kort schoonmaakwerkzaamheden verrichtten omgeschoold tot gastvrouw en die voldoen uit stekend. Dat heeft een positief effect op de personeelslasten. Staande bij één van de onderko mens van Arduin werd ik voor gesteld aan een gastvrouw. Ik vroeg: heeft u ervaring met mensen die een epileptische aanval kunnen krijgen? De be geleider greep in en antwoord de Daarvoor krijgen de dames een spoedopleidinkje." Sinds dien was het niet moeilijk te voorspellen dat vandaag of morgen een ernstig incident de krant zou halen. Uit diverse re cente artikelen wordt duidelijk dat onervaren, niet voor de sec tor opgeleide mensen onder ho ge werkdruk op volledig niet- redzame mensen worden losge laten, Deze keer had dat de dood ten gevolge. Dat alleen de (ex )zorgmedewerker voor de rech ter moest verschijnen (PZC, 5-4) is strijdig met mijn gevoel voor rechtvaardigheid. Casimir Hulst, lid Landelijk Netwerk Kritische Ouders Langhoven 76, Bennekom Mijn reactie op het artikel Rechtzaak Arduin is de volgen de. Het is jammer dat het perso neel zo goed als altijd de dupe wordt van het mismanagement van een directie. De directie blijft, ook hier weer, geheel bui ten schot bij de strafoplegging. Het is juist de directie die het personeel aanstelt en hen niet goed op de hoogte brengt van wat hen te wachten staat bij een dergelijk zware opgave. Het zijn toch maar verstandelijk gehan- In de PZC-rubriek Portretten I (PZC 30-3) staat wellicht een I kwart van het vraaggesprek van 2,5 uur. Op de geluidsbandjes I staat, als zë nog bestaan: de eni ge typemachine van links Schouwen-Duiveland. Die ma chine was een tweedehandsje uit het bedrijfsleven om precies I te zijn. Gekocht door het NVV Schouwen-Duiveland, in de ja- I ren twintig opgericht door ty- I pograaf Teun Schippers als I voorzitter, sigarenmaker Kees I Schouls als penningmeester en mijn vader als secretaris. Op de bandjes staat bijvoorbeeld ook dat ik rookte en alcohol dronk I op de trouwdag van mijn zus en broer. Maar waarom reageren I op futiliteiten? Mijn vader werd werkloos toen ik een half jaar was en bleef dat tot 1940, ruim elf jaar. Niet dat hij niet eerder werk had kunnen krijgen, Maar als hij ergens solliciteerde werd de eis gesteld zijn NW-vak- bondswerk en zijn SDAP-acti- viteit op te geven. Werk dat: naast zwaar grondwerk in de toenmalige werkverschaffing, meestal meer dan een uur fiet sen van huis, een dagtaak bete-1 kende. Alles gratis. Die pen ningmeester bleef om dezelfde reden twaalf jaar werkloos. Dat soort werk heeft Nederland een sociaal klimaat gebracht dat nu al jaren weer wordt afgebroken. Een PZC-journalist vroeg mij te mogen interviewen. Ik ben de PZC daarvoor erkentelijk om dat ik in mijn ingezonden stuk- ken slechts mag reageren op iets in hun blad. Het Portret geeft de1 lezers een indruk van waaruit ik schrijf. En misschien ook in-| zicht in de liefdeloze weg die de huidige samenleving aan het' bewandelen is. Arie Bilim Veerseiveg 101, Veere Werken met het hart in plaats van het hoofd; dat is de basis van de werken die vijf kunstenaars tonen in Galerie Noorderlicht in Kattendij- foto Dirk-Jan Gjeltema ke. door Esme Soesman KATTENDIJKE - Vijf mensen die met hetzelfde uitgangspunt het schildersdoek te lijf gaan, niet uitgaande van de voor stelling die zij willen neerzet ten, maar louter uitgaande van kleur. Zij exposeren tot en met 10 mei in galerie Noorder- r-1. licht in Kattendijke; thuisbasis H/lgGIl Weg van Aaf Renkema uit Wilhelmi- nadorp. vormen." De namen die aan de geëxposeerde doeken zijn meegegeven, zijn daar tegen strijdig aan. Maar zij geven het publiek dat de prijslijst ter hand neemt, wel de kans de visie van de kunstenaars op hun doeken in de eigen interpretatie te be trekken. Renkema gebruikt de voormali ge brandweergarage aan de Dorpsstraat sinds twee jaar als zomergalerie. Na in november met vier anderen - afkomstig uit Bussum, Almere, Culemborg en Dordrecht - kunstenaarsvereni ging De Stroom te hebben opge richt, is de variatie aan de mu ren van Noorderlicht ongekend groot. Onder de titel Het Onzichtbare Zichtbaar Maken laat het vijftal zien wat mogelijk is als louter kleur het vertrekpunt is van het werk. Werken met het hart in plaats van met het hoofd, schetst Renkema. „Kunst is ook, vinden wijmensen de gelegen heid geven hun eigen beeld te De club van vijf komt ongeveer eens in de maand samen om aan de hand van een door één van hen aangedragen onderwerp (bijvoorbeeld een gedicht of persoonlijk verhaal) aan het werk te gaan. Om samen een ontwikkelingsweg af te leggen, licht de inwoonster van Wilhel- minadorp toe. „Elkaar te stimu leren, van elkaar te leren." Dat levert geen eenheidsworst op, volgens haan „Dat willen we niet, maar het kan ook niet. Je volgt j e eigen weg. Het is zelfs zo dat als je het werk van anderen ziet, het duidelijker wordt wat je eigen weg is." Gezien de doeken in Noorder licht („Dat is een vroege herin nering van mij. Licht dat door elkaar heen weeft; dat is de ma nier waarop we werken") heeft Renkema gelijk. De silhouetten van Anneke van der Mheen uit Dordrecht zijn bijvoorbeeld on vergelijkbaar met de schimmen die Jan de Kok uit Culemborg weergeeft. Zijn schimmen zijn als engelen, gegroepeerd en in zachte tonen weergeven. Van der Mheen kiest daarentegen voor stevige silhouetten in felle kleuren. Een met veel blauw neergezet vroom aandoend hoofd of een in rood gevat vrou welijk - eenvoudig maar sierlijk - lichaam laten qua vorm welis waar minder ruimte tot verbeel ding, maar plaatsen daar een ri ante kleurbeleving tegenover. De deelnemers van De Stroom zijn nog niet lang met elkaar aan de gang, zijn nog zoekende in hun samenwerking en expose ren vooralsnog eenmalig samen. Na 10 mei voert het werk van Renkema zelf weer de boven toon in Noorderlicht. Omdat het pand waarin de galerie geves tigd zit te koop staat, is op dit moment onzeker hoe lang de ga lerie in Kattendijke behouden blijft. Expositie Het Onzichtbare Zicht baar Malcen, tot en met 10 meiin Ga lerie Noorderlicht, Dorpsstraat 40 Kattendijke, elke vrijdag en zater dag 13.30-16,30 uur. door Euqène Verstraeten HEIKANT - Voor de in Heikant geboren en getogen Wim van de Manacker gaat een jon gensdroom in vervulling. Hij gaat zondag 19 mei naar Nederlands bekendste popfestival Pinkpop in Landgraaf. Niet als toeschou wer, maar om er op te treden voor zo'n 60.000 muziekliefhebbers. De 26-jarige Wim van de Manacker, die in middels in Nijmegen woont, speelt saxo foon in de band de Beatbusters. Samen met rapper Def P namen ze de hit 'bubbelbad' op en samen staan ze komend pinksterweek end op het Pinkpopfestival. Een mijlpaal in de toch al indrukwekkende levensloop van de Beatbusters. Wim van de Manacker zette zijn eerste mu zikale stappen in de Heikantse fanfare. Daarnaast speelde hij saxofoon in verschil lende streekbandjes. Toen hij naar Nijme gen verhuisde om er een opleiding muziek therapie te volgen liet hij zich registreren bij een zogenoemde muziekwinkel. „Muzikan ten die een band zoeken kunnen zich daar laten inschrijven", zegt Van de Manacker. „Bands die muzikanten zoeken kunnen daar dan ook weer terecht. Ik had er bij ge zet dat ik het liefst wilde spelen in een band als de Beatbusters. En laat die nou opbellen. Het was precies wat ik wilde en het klikte ook meteen." Clubcircuit Wim van de Manacker speelt alweer zeven jaar saxofoon bij de Beatbusters. De groep zelf werd rond 1988 opgericht en heeft zich inmiddels een status verworven als een van de beste ska-bands van Nederland. Ska is verwant aan de reggae-muziek. De Beat busters speelden op alle kleine en grote be langrijke podia van het Nederlandse club circuit. De groep staat bekend als een echte fes tivalband die binnen de kortste keren de stemming er in weet te brengen. Ze stonden onder meer op Lowlands, Paaspop in Schijndel en Appelpop in Tiel. Verder trad de band op in Duitsland, Zwitserland, Bel gië en Italië. Op dit moment treedt de groep voorname lijk op met rapper Def P. De samenwerking is de laatste jaren geleidelijk gegroeid en is uitgemond in de cd Aangenaam. Het hoog tepunt is de hit Bubbelbad, die omhoog klom op de verschillende hitlijsten en deze week op de eerste plaats in de Nederlands talige Top Tien staat. „Dat nummer was ei genlijk bedoeld als grap", zegt Van de Man- Beatbusters, mei Heikantenaar Wim van de Manacker (tweede van rechts), staat samen roei rapper Def P op Pinkpop. acker. De platenmaatschappij bracht het echter uit als singeltje, waarna het een groot succes werd. „Het optreden op Pinkpop is het mooiste wat je als muzikant kunt meemaken", zegt Wim van de Manacker. „Daar droomt na tuurlijk elke groep van. Het lijkt me een enorme ervaring om dat mee te maken. Op het podium staan en muziek maken voor tienduizenden mensen. Dat is gewoon schitterend." Natuurlijk zal Bubbelbad straks over het festivalterrein klinken. „Maar we krijgen meteen ook de kans om nu een breed publiek kennis te laten maken, met ons andere werk." Het overige repertoi-l re op de cd Aangenaam bestaat uit serieuz? ska- en reggaenummers met daaroverheen raps van Def P. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - De komende lezing van de stichting voor li teraire en culturele activiteiten Prometheus staat in het teken van 4 en 5 mei. Schrijver en his toricus Chris van der Heijden vertelt donderdagavond 25 april vanaf 20.15 uur in Porgy Bess in Terneuzen over zijn boek Grijs verleden. Hij keert zich daarin tegen het beeld van goed en fout tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vol gens Van der Heijden is de grens tussen die twee niet zo duidelijk te trekken. Van der Pleijden publiceerde in diverse (literaire) tijdschriften en kranten. Als programma maker werkte hij voor de KRO, de NOS en de VPRO. Op het ogenblik is hij docent aan de Universiteit van Utrecht. Vorig jaar veroorzaakte hij flink wat opschudding met zijn boek Grijs verleden, Nederland en de Tweede Wereldoorlog. Daarin rekent hij af met het vooral door Lou de Jong opge roepen beeld dat het grootste deel van de Nederlandse bevol king zich tijdens de oorlog te gen de Duitse bezetter keerde. Er waren flink wat mensen fout tijdens de oorlog, zo is in het algemeen de redenering, en de rest was goed. Van der Heij den probeert in zijn boek aan te tonen dat eerder sprake was van een groot grijs gebied en dat een bewuste morele keuze voor de goede kant of de foute kant nauwelijks werd ge maakt. Grijs verleden was me teen een omstreden boek. Van der Heijden werd geprezen en verguisd. Zijn felste tegenstan der is Dick Verkijk, die met het pamflet Die slappe Nederlan ders - of viel het toch wel mee in 1940-45, protesteerde tegen het beeld van het Nederlandse volk als een stelletje lamzak ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 44