Dwangsom voor Heros Sluiskil 15 Kanongebulder als schreeuw om aandacht Huurhuizen Philippine plat Hulst moet taken brandveiligheid beter verdelen Startsubsidie voor dorpsraad Koewacht Projectgroep bundelt zorg ouderen Axel Provincie wil eindelijk van teererfenis Cokesfabriek af College Hulst wil niet aftellen tot herindeling Poorterspasactie Hulst afgerond Inbrekers stelen drank en tabak Zwembaden werken samen zeeuwse almanak Presentje ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 10 april 2002 door Jan Jansen SLUISKIL - Het provinciebe stuur legt afvalverwerker Heros in Sluiskil een dwangsom op als het bedrijf niet voor 1 juni ze venhonderd ton teerresten uit een bezinkvijver van de voor malige Cokesfabriek heeft op geruimd. De dwangsom be draagt 40.000 euro per dag met een maximum van 200.000 euro. Of de provincie het bedrag daadwerkelijk zal moeten in- HULST - Er komt op de Hulster Grote Markt geen klok die aftelt naar de gemeentelijke herinde ling. Het college van burge meester en wethouders van Hulst heeft er geen behoefte aan om tot op de seconde nauwkeu rig te kunnen zien wanneer Hulst samengaat met Hontenis- se. Dat zou een 'nadelig psycho logisch effect' geven. Creatievelingen op het stadhuis hadden bedacht dat het mis schien wel aardig zou zijn een aftelklok aan te schaffen. Der gelijke ldokken waren ook vóór de millenniumwisseling in zwang. Zowel in Hulst als in Kloosterzande zou een dergelijk uurwerk moeten komen. Het Hulster college vindt het echter vergezocht en duur bovendien. „Niemand heeft er de behoefte aan precies te weten wanneer we gaan herindelen. Het zal de burgers een zorg zijn hoeveel uren, minuten en seconden dat nog is", zegt wethouder P. Wee- maes. „Daarbij kost een zo'n klok toch al gauw 1250 euro." Het 'nadelig psychologisch ef fect' waar in de besluitenlijst van de collegevergadering over wordt gerept, is Weemaes niet geheel duidelijk, maar hij heeft wel een ideetje: „Kijk, in ons college zitten allemaal mannen op leeftijd. Die houden sowieso al niet zo van aftellen." HULST - Het Hulster college van burgemeester en wethou ders en ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad hebben dinsdagmiddag de toeristische Poorterspasactie afgesloten met een verloting onder zestien winnaars. De hoofdprijs, ge wonnen door een Hulstenaar, was een ballonvaart voor twee personen. De Poorterspasactie is in de cember 2000 opgezet om toeris ten vaker naar Hulst te doen te rugkeren. Een soort paspoort werd in een oplage van 100.000 stuks gedrukt en huis-aan-huis verspreid. Deelnemers konden de pas laten stempelen. Wie een volle kaart had, kon meedoen aan een verloting. De drie hoofdprijzen gingen naar een vrouw uit Heikant, een man uit Brussel en de Hulstenaar. Zij wonnen respectievelijk een etentje en de ballonvaart. nen, is echter de vraag. Heros zegt kort geleden te zijn begon nen met het afvoeren van de rommel naar de afvalterminal in Moerdijk. Dat karwei zou rond 8 mei klaar moeten zijn, dus ruim voor de dwangsom van kracht wordt. De teerresten zijn een erfenis van de in 1999 stilgelegde Co kesfabriek. Toen Heros uit Roo sendaal een jaar later het fa brieksterrein overnam en een milieuvergunning kreeg, werd daarin de bepaling opgenomen dat het teer moest verdwijnen. Uit een brief van de provincie aan Heros blijkt dat het bedrijf echter zo vaak loze beloftes heeft gedaan, dat aan het mid del van de dwangsom niet meer valt te ontkomen. Ook een fax van eind maart, waarin Heros aankondigde in april met de afvoer te beginnen, kon Gedeputeerde Staten niet meer op andere gedachten bren gen. Heros directeur C. Heeren steekt de hand in eigen boezem. „Verrast zijn we niet, dit was te lefonisch aangekondigd. Ik heb er ook wel begrip voor dat ze de ze stok achter de deur zetten. Afspraken moet je nakomen, nietwaar." En daar zegt het be drijf nu ook mee bezig te zijn. Toch blijkt er wel degelijk wrij ving te bestaan tussen Heros en provincie. Weliswaar zegt Hee ren in 2000 aangenaam verrast te zijn geweest door de vlotte vergunningverlening. „Maar nu we een wijziging van die vergunning hebben aange vraagd, wat nodig is omdat een bedrijf als het onze zich nu een maal ontwikkelt, is het ineens een lijdensweg. Daarover heb ben we zowel bij gedeputeerde Poppelaars als bij minister Pronk ons ongenoegen geuit." Chef T. van Riet van de provinci ale afdeling milieu stelt daar te genover dat er meer 'handha- vingsproblemen' zijn bij Heros en dat het bedrijf al eerder for mele waarschuwingen kreeg. Maar dat staat volgens hem weer los van de nieuwe vergun ning. Waterzuivering Eén van de belangrijkste nieu we activiteiten van Heros Sluiskil is het gebruik van de waterzuivering van de Cokesfa briek. „Daar moeten we, in overleg met Rijkswaterstaat en het waterschap, goed naar kij ken. Een vergunning daarvoor moet precies kloppen, anders kun je achteraf allerlei ellende krijgen." Daarnaast signaleert hij een al gemeen probleem met afvalver werkers. „Ze verdienen al bij de inname van afval. Het is verlei delijk het dan maar te laten lig gen, maar in feite begint voor hen daarna pas het werk", aldus Van Riet. Hij voegt er haastig aan toe dat dit niet speciaal voor Heros geldt. „Dat kom je overal tegen." Geuzen bij het gemeentehuis in Terneuzen. foto Charles Strijd door René Hoonhorst TERNEUZEN - Vijftien geuzen trok ken gisteren met een kanon naar het Temeuzense Stadhuisplein om de stad Biervliet voor de derde keer te bevrij den. Nadat geuzen de Spanjaarden in 1573 de stad uitdreven en Canadezen de Duitsers in 1944 verjoegen uit het ha- ringkakersstadje, wilden nieuwe geu zen Biervliet gisteren opnieuw zelfbe stuur geven. De huidige bewoners vreesden een beetje dat Biervliet na de herindeling aan de achterste mem komt te liggen. Ze zijn door het tegenwoordige Terneu zen weliswaar nooit stiefmoederlijk behandeld, maar willen wel zeker we ten dat ze ook na 2002 in het brandpunt van de belangstelling blijven staan. Om hun eisen kracht bij te zetten, memo reerden de geuzen dat Biervliet als eni ge Terneuzense kern stadsrechten heeft en dat het nieuwe Terneuzen zonder Biervliet niet de grootste stad van Zee land wordt. Hoewel burgemeester R. Barbé ook wel wist dat die argumenten niet steekhou dend waren - Terneuzen is ook al bijna 420 jaar stad en met 53.000 inwoners streeft de nieuwe fusiegemeente Mid delburg voorbij - stelde hij de opge wonden geuzen gerust. Het college be sloot gistermorgen de bijdrage voor de geschiedschrijving van Biervliet te ver dubbelen tot ruim 45.000 euro. Daar naast draagt de gemeente fiks bij aan het herstel van de glas-in-loodramen van het historische kerkje. Barbé: „Dat de inwoners van Biervliet zich goed voelen in de schoot van de gemeente Terneuzen is overigens al bewezen. Nog voor druk werd gevochten over de her- indelingsgrenzen elders, lieten de Bier- vlietenaren al weten dat ze het liefst bij Terneuzen bleven. Die liefde voor Terneuzen is nog steeds aanwezig bij de nieuwerwetse geuzen bleek even later onder het genot van een 'elixer des geux', een speciaal voor het dertigjarig jubileum van de Geuzen- feesten gebrouwen likeur. Optocht Het college werd alvast op de hoogte gesteld van de grootse plannen om het zesde lustrum extra cachet te geven. In een grote historische optocht worden in vier taferelen de levensomstandighe den, de onderdrukking door de Spaan se overheerser, de geuzenopstand en de bevrijding van Biervliet uitgebeeld. pagina 17: rommelige Geuzenstrijd door Eugène Verstraeten AXEL - Burgemeester en wet houders van Axel willen de kersverse dorpsraad Koewacht een eenmalige startsubsidie van 1200 euro toestoppen. Met dat bedrag in de knip kan de dorps raad dit jaar goed op de rails worden gezet. De KoewEjchtse dorpsraad werd begin vorige maand opgericht. Er meldden zich toen elf leden aan. De dorpsraad wil zich sterk maken voor het behoud van de voorzieningen in het dorp en die zo mogelijk verbeteren. Verder moet de dorpsraad de contactpersoon worden tussen de inwoners en het gemeentebe stuur. Prima zaak B en W van Axel vinden de op richting van de dorpsraad een prima zaak, zeker in het licht van de komende herindeling. SAS VAN GENT - Uit een hore cagelegenheid in Sas van Gent zijn in de nacht van maandag op dinsdag sterke drank en sigaret ten gestolen. De da der (s) for ceerden de deur gingen er van door met twintig flessen sterke drank en een onbekend aantal pakjes sigaretten. De waarde van de goederen is niet bekend. Daarom is bij een eerste bespre king al min of meer toegezegd dat het verzoek om een financië le bijdrage positief zal worden benaderd. De dorpsraad heeft becijferd dat de oprichtingskosten 550 euro bedragen en dat daar dit jaar nog eens 650 euro bij komt aan vergader- en algemene kos ten. Met de oprichting van de dorpsraad was nogal wat geld gemoeid, omdat de kosten voor de notaris, de verspreiding van een huis-aan-huis folder en een algemene vergadering voor alle inwoners moesten worden be taald. Daarom lijkt het de ge meente reëel om een startsubsi die van 1200 euro te geven. Het bestuur van de dorpsraad wordt er wel op gewezen dat aan de hoogte van dat bedrag geen rechten kunnen worden ont leend voor volgende jaren. De subsidie voor volgend jaar zal afhangen van het ingediende activiteitenprogramma. Axel verwacht echter dat de Koe- wachtse dorpsraad volgend jaar ongeveer eenzelfde subsidiebe drag mag verwachten als de dorpsraden in de huidige ge meenten Terneuzen en Sas van Gent. In Terneuzen krijgen de dorps raden jaarlijks een subsidie .van 385,71 euro, plus een bedrag van 22,69 euro per vergadering voor de huur van vergaderruimte. De dorps- en wijkraden in Sas van Gent ontvangen jaarlijks subsi diebedragen die variëren van 136,13 tot 226,89 euro. In Philippine zijn de verouderde huizen aan de Markiezenstraat gesloopt. door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - De Regionale Woningbouw vereniging Zeeuws-Vlaanderen (RZVW) laat momenteel 23 huurwoningen aan de Markiezenstraat in Philippine met de grond gelijk maken. De huurhuizen maken plaats voor dertien koopwoningen, één vrijstaand, de rest van het type twee-onder-een-kap. „De wonin gen waren niet meer van deze tijd", licht hoofd Bewonerszaken E. Merckx van de RZVW toe. „De meeste huizen stonden al heel lang leeg. Het probleem was dat ze niet meer gewild waren. Zo stonden we voor de keuze om veel geld uit te trekken voor de re novatie van de woningen, of om ze te laten slopen. Omdat er in Philippine weinig vraag door Sheila van Doorsselaer HULST - De veiligheidsketen in de gemeente Hulst is zeer ondui delijk. Dit zegt burgemeester A. Kessen. Ook brandweercom mandant A. der Weduwe stelt dat vaak niet duidelijk is wie waarvoor verantwoordelijk is. Het opstellen van een brand weerbeleidsplan voor de nieuwe gemeente Hulst moet alle hia ten, zoals preventie en het ver strekken van vergunningen op lossen. De Hulster PvdA-fractie schreef in februari een brief op poten aan Kessen waarin de so ciaal-democraten antwoord vroegen op tal van vragen over de brandveiligheid in Hulst. Volgens de PvdA is het met de brandveiligheid erbarmelijk gesteld en moet de gemeente haar verantwoordelijkheid ne men. De handschoen werd door de andere partijen echter niet opgepakt. Integendeel zelfs. Progressief Hulst betichtte de PvdA van stemmingmakerij, het CDA bezigde de term ver kiezingsretoriek en de WD had zich gestoord aan de toonzet ting van de brief omdat de PvdA het had doen voorkomen alsof er in Hulst maar wat wordt aan gerommeld. Extern bureau Kessen bevestigt nu in zijn brief aan PvdA-fractievoorzitter P. Plasschaert min of meer het idee dat de PvdA al had. „Het beleid ten aanzien van de veiligheids keten is de laatste jaren zeer on duidelijk geweest", schrijft Kessen. Om uit de problemen te komen wil Kessen het extern bureau AVD inschakelen (met hulp van de eigen brandweeror ganisatie) om een brandweerbe leidsplan te schrijven. Hierin worden alle taken van de brand weer in de nieuwe gemeente Hulst (met Hontenisse erbij) op getekend. Ook wordt daarin duidelijk hoeveel beroepsmati ge ondersteuning de gemeente lijke brandweer nodig heeft om goed te kunnen functioneren. Dat de nood hoog is, blijkt eruit dat de brandweer over het jaar 2000 geen jaarverslag heeft op gesteld door gebrek aan perso neel. Naast het brandweerbeleids plan wordt ook een gemeente lijk actieprogramma brandvei ligheid voorbereid. Dit programma richt zich op de achterstanden bij de verlening van gebruiksverguningen. Het rapport moet de beleidsmatige aanpak van verguningverle- ning, controle en handhaving op het gebied van brandveiligheid en bouwen versterken. Hulst loopt fors achter met het verle nen van de benodigde vergun ningen. De gemeente zal er zo'n anderhalf jaar over doen om de achterstanden in te lopen. Volgens Der Weduwe is een brandweerbeleidsplan zeker nodig. „Het gebeurt nu dat het niet duidelij k is wie voor een be paalde kwestie zoals controle of handhaving verantwoordelijk is. De brandweer, of de gemeen te. Het plan moet daar duide lijkheid in scheppen." SAS VAN GENT - Axel, Sas van Gent en Terneuzen gaan samen werken op het gebied van de openluchtzwembaden. De uitwisseling van badmees ters en -juffen is vooral voor de gemeente Sas van Gent een uit komst. Deze gemeente kan zo de optimale openstelling van het openluchtzwembad op het Ka naaleiland voor het komende seizoen garanderen. De open stelling van het Sasse zwembad liep enig gevaar doordat er on voldoende toezichthouders be schikbaar waren. Door dit jaar al over en weer ge bruik te maken van zwembad personeel, is de bezetting en daarmee de openstelling van de openluchtbaden in de gemeen ten Sas, Axel en Terneuzen ge waarborgd. door Euqène Verstraeten AXEL - Een speciale project groep gaat proberen de zorg aan ouderen binnen de gemeente Axel beter te coördineren. Een kleine twintig organisaties die betrokken zijn bij zorgverle ning aan senioren in Axel, heb ben dat gisteren besloten tijdens een bijeenkomst in het Axelse stadhuis. In de werkgroep nemen verte genwoordigers zitting namens het verzorgingshuis de Vurs- sche, de Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereni ging, Stichting Welzijn voor Ouderen, de kerken, de oude- x-enbonden en de vrijwilligers in de ouderenzorg. De bijeenkomst gisteren was een initiatief van locatiedirec teur C. de Block van de Vurs- sche. In zijn openingswoord ging hij in op het belangrijkste doel van de bijeenkomst; het in ventariseren van knelpunten in de ouderenzorg. Als instellin gen van elkaar weten wat ze te biedenhebben, zo luidde zijn re denering, kunnen mensen die hulp nodig hebben sneller naar de juiste instantie worden ver- wezen. Bovendien kan betere samenwerking voorkomen dat activiteiten elkaar overlappen. Vereenzamen Het belangrijkste knelpunt dat naar voren kwam, is dat mensen in problemen komen, omdat ze vereenzamen en verstoken blij ven van sociale contacten. Het gevolg is dat ze moeten worden opgenomen in instellingen. Ou deren kunnen wellicht langer in hun thuissituatie blijven, als zorgverleners de hulp beter op elkaar afstemmen. Een ander punt dat uit de dis cussie kwam, is dat mensen die hulp nodig hebben, vaak te be scheiden zijn. Ze vragen geen hulp of durven die niet te vra gen. Als hulp wordt aangebo den, wordt die soms geweigerd. In het verlengde daarvan ex-va ren de zorgverleners ook het be reiken van ouderen als een knel punt. Verder kampen nogal wat organisaties met het vinden van voldoende vrijwilligers. Oplossingen De projectgroep gaat de op tafel gelegde onderwerpen nu verder uitwerken en proberen met con crete oplossingen te komen. Vanuit de vergadering kwam al vast de suggestie om een meld punt te realiseren voor elke vorm van zorg. Het idee is dat een probleem bij het meldpunt wordt gemeld en dat vervolgens wordt gezorgd dat de juiste in stelling er heen gaat. Verder werd gesignaleerd dat er soms meer initiatieven zijn dan waar ouderen om vragen. Zoals vakantiereisjes organiseren voor ouderen die hun hele leven niet op vakantie zijn geweest en daar ook geen behoefte aan heb ben. „Als we de ouderen echt willen bereiken, is het zaak goed naar ze te luisteren", zo werd ge steld.' In zijn samenvatting aan het eind van de bijeenkomst con cludeerde De Block dat er ge noeg stof is om door de gaan met pogingen om beter samen te werken. De projectgroep gaat nu aan de slag en brengt over een half jaar verslag uit. De pro jectgroep krijgt daarbij onder steuning van de provinciale welzijnsorganisatie Scoop en de patiëntenorganisatie het Kla verblad. foto Charles Strijd naar huuxwoningen is, hebben we besloten er koopwoningen voor in de plaats te zet ten." Volgens Merckx zijn de sloopwerk zaamheden, die een maand vergen, eind vol gende week achter de rug. Het is nog niet bekend wanneer de verkoop en de bouw van de koopwoningen begint. De bedoeling van de RZVW is in ieder geval, dat de bouw dit jaar nog van start gaat. Aan het eind van het jaar wil Delta Nutsbedrijven de trou we klanten een bloemetje, of iets in die zin, laten bezorgen. Wij lazen dat deze week in deze courant. En memoreer den dat ons provinciale ener giebedrijf zich al wel vaker van de gulle kant liet zien. Zoals onlangs nog, toen het de elektriciteitsverbruikers een energiezuinige lamp liet bezorgen. We herinneren ons nog de reactie van een Mid delburger die bijzonder blij met het presentje was. De man had de lamp meteen uit gepakt, vu de fitting ge draaid, en de schakelaar om gezet. Hij zag een lichtflits. En gelijktijdig hoorde hij: Pats! Beteuterd schroefde hij de spaarlamp los, en gooide het kapotte ding in de afvalbak. Inderdaad", mompelde hij, „zéér weinig energie ver bruikend."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43