Nieuwe opzet Renesse-overleg 12 15 Aanpak havens Zierikzee begint Geld toeristenpas moet terug naar recreatiesector Ondernemers dringen op uitbesteden beheer bedrijfsterreinen aan De wereld rond in milieuspeurtocht Reilen en zeilen badplaats regelmatig onder de loep Japanse oester rukt ook op in de Waddenzee 1 College Hulst wil niet aftellen tot herindeling zeeuwse almanak Presentje PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 10 april 2002 door Famke van Loon RENESSE - Het Renesse-over leg wordt opnieuw opgestart. Deze week komen vertegen woordigers van gemeente, hore ca, ondernemers en politie voor het eerst bij elkaar. Zij willen het reilen en zeilen in de West- schouwse badplaats regelmatig onder de loep nemen. Het verwaterde overleg wordt niet alleen nieuw leven ingebla zen, maar krijgt tevens een nieuw jasje. Volgens J. Beuns, teamchef van het politieteam Schouwen-Duiveland West, is het de bedoeling in het seizoen zo nodig één keer per week bij elkaar te komen. Op die manier kunnen problemen op het ge bied van de openbare orde en uk- 'Pe! DEN HAAG - De opkomst van de Japanse oesters is een ramp voor de Waddenzee. Staatsse- cretaris Faber van Natuurbe- heer heeft dat deze week gezegd op het internationaal congres in Den Haag over verscheidenheid in de natuur. Op de conferentie wordt onder meer gesproken over verdrin ging van inheemse door uit heemse soorten. Faber ziet de Japanse oesters 't liefst weer verdwijnen. Inheemse schelp dieren, zoals kokkels en mosse len, zouden eronder lijden. In de Waddenzee komt de Japanse oester overigens nog lang niet in zulke grote aantallen voor als in de Oosterschelde. Japanse oes ters hebben daar riffen gevormd van zeshonderd hectare in to taal. Kwekers hebben de Japan se oesters (of creuses) in 1964 naar Zeeland gehaald, nadat in de winter 1962-'63 de Zeeuwse oesters doodvroren. Waar schijnlijk via (mossel)schepen hebben de creuses zich ook naar de Waddenzee verspreid. veiligheid direct worden aange pakt. Tot twee jaar geleden kwamen gemeente, politie en onderne mers bij elkaar in het Renesse- overleg. Twee maal per jaar: éénmaal vóór de start van het seizoen en één keer erna om de gang van zaken te evalueren. Maar terwijl de samenwerking voor het zero ÉoZeranee-beleid in de badplaats tussen gemeen te, politie en Openbaar Ministe rie verstevigde, verwaterde dit halfjaarlijks overleg. Tijdens een forumdiscussie in december tussen het West- Schouwse politieteam en bewo ners en organisaties uit de West hoek klonk de roep om een (her nieuwd) breed maatschappelijk overleg duidelijk door. Want al is de overlast aanzienlijk min der dan een aantal jaren gele den, in het seizoen kampen be woners en ondernemers nog geregeld met lawaai en vernie lingen van (jonge) toeristen. Informeel Aan deze roep om meer overleg is gehoor gegeven. Vrijdag ko men vertegenwoordigers van de gemeente, het West-Schouwse politieteam, horecabedrijven en andere ondernemers voor het eerst bij elkaar. ,,Geen pompeus overleg met dure agenda's", legt teamchef Beuns uit, maar een 'informeel' overleg over de openbare orde in Renesse: wat ging er mis en wat kan er worden verbeterd. Zo staat deze keer op de agenda onder meer een be spreking van de gang van zaken tijdens het drukke paasweek einde. Naast de hernieuwing krijgt het Renesse-overleg ook een andere opzet. Slechts twee maal per jaar overleg ziet Beuns niet zit ten. „Als je ergens twee maan den mee wacht heeft het weinig zin meer." Het plan is meerdere keren per maand - en in het hoogseizoen zo mogelijk één keer per week - met de partijen rond de tafel te gaan zitten. Zo doende kan iets dat 'gisteren' fout ging snel worden aange pakt of verbeterd. Is er bijvoor beeld ontevredenheid over het portierbeleid bij een kroeg of het optreden van de politie in een concreet geval, dan kunnen de partijen elkaar hier direct op aanspreken, zo legt Beuns uit. „En na calamiteiten komen we sowieso bij elkaar." Dit intensieve overleg past wat de teamchef betreft goed in de nieuwe opzet van de politie, die meer met wijkteams aan de slag gaat. Belangrijk hierbij is dat de agenten 'uit de eerste hand we ten wat er speelt'. In dat kader worden ook verschillende klankbordgroepen van bewo ners opgezet om de contacten tussen burgers en politie te ver beteren. „Want al hebben we soms ver schillende belangen, we hebben ook veel dezelfde belangen. Ze ker op het gebied van openbare orde en veiligheid. Daar moet duidelijkheid over zijn, dat je elkaar blindelings kunt ver trouwen." HULST - Er komt op de Hulster i Grote Markt geen klok die aftelt naar de gemeentelijke herinde- ling. 3 Het college van Hulst heeft er geen behoefte aan om tot op de 3 seconde nauwkeurig te kunnen zien wanneer Hulst samengaat met Hontenisse. Dat zou een 'nadelig psychologisch effect' geven. Op het stadhuis was be- j dacht dat het aardig zou zijn een aftelklok aan te schaffen, zoals J ook voor de millenniumwisse ling in zwang was. Zowel in Hulst als in Kloosterzande zou een dergelijk uurwerk moeten komen. Het Hulster college li vindt het echter vergezocht. i' „Niemand heeft er de behoefte aan precies te weten wanneer we gaan herindelen. Het zal de d burgers een zorg zijn hoeveel r' uren, minuten en seconden dat nog is", zegt wethouder P. Wee- 4 maes. l, Weemaes, gissend naar het 'na- delig psychologisch effect' waar Jj in de collegevergadering over wordt gerept: „Ons college be staat uit mannen op leeftijd. Die houden niet zo van aftellen." In natuurvoedingswinkel De Zonnehoed werd gekeken of de producten milieuvriendelijk geteeld én verpakt waren. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Je eet rijst, maar weet je ook waar het vandaan komt? En hoe het wordt geteeld? Deze en andere vragen kwamen gisteren aan bod tijdens de 'mondiale milieuspeurtocht' door Zie- rikzee. Het doel van de speurtocht - een initia tief van de Werkgroep Schoolbiologie en het Centrum voor Internationale Sa menwerking COS - is kinderen bewust te maken van het feit dat alledaagse dingen zoals voedsel vaak niet uit Ne derland, maar uit andere landen ko men. Daarbij werd het belang van een goede omgang met het milieu bena drukt. In de loop van dit jaar doet de mondiale Milieuspeurtocht ook Vlis- singen en Terneuzen aan. In Goes en Middelburg is de milieuspeurtocht al gelopen en dat was volgens COS-stagi- aire Eveline Simonis een groot succes. „We hebben geprobeerd de speurtocht zo spannend en leuk mogelij k te houden en dat is goed gelukt. De kinderen rea geren heel enthousiast." De speurtocht begon in gebouw De Driehoek in Zierikzee, waar de kinde ren een video kregen voorgeschoteld over het jongetje Vola dat probeert in Calcutta geld te verdienen als vodden raper. Simonis: „Daarmee willen we het verschil tussen Nederland en India laten zien. Daarzijnze bijvoorbeeld ver met hergebruik van producten." In Zierikzee voerde de speurtocht langs onder meer natuurvoedingswinkel De Zonnehoed, de Wereldwinkel en speel goedwinkel Intertoys. Simonis: „We willen laten zien dat niet alles uit Ne derland komt en welke invloed bepaal de producten op het milieu hebben. In de Wereldwinkel bijvoorbeeld krijgen de kinderen een heel verhaal te horen over de producten die ze daar verkopen. Waar komt het vandaan? Wie maakt het en hoe wordt het gemaakt?" Duurder Hetzelfde genre vragen kwam aan de orde in natuurvoedingswinkel De Zon nehoed. De uit het buitenland afkom stige producten in de schappen werden door de kinderen - leerlingen van groep 7 en 8 van OBS 't Kofschip uit Zierikzee - rap herkend. „Goh, wat een boel on bekende merken", merkte één van de kinderen op. Anderen wilden van win- foto Marijke Folkertsma keliersterMarjolein Kort ook weten waarom de producten in haar winkel nou eigenlijk duurder zijn dan de meeste in de supermarkt. Haar ant woord werd nauwgezet genoteerd: dat het komt doordat het duurder is om producten biologisch te telen en door dat het duurder is als je ergens minder van maakt. Tijdens de speurtocht moesten de kinderen opdrachten uit voeren en vragen beantwoorden. Daar bij werd onder meer aandacht besteed aan het scheiden van afval, statiegeld, buitenlandse restaurants en vormen van vervoer. De keuze voor een brede aanpak was een bewuste. Simonis: „Het gaat ons niet alleen om milieube wustzijn, maar ook om mondiaal be wustzijn. Beseffen dat de wereld groter is dan je eigen kleine kringetje." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is begon- nen met de fikse opknapbeurt van de havens van Zierikzee en i het havenkanaal. De komende zes weken wordt het voegwerk van een deel van de kademuren gerestaureerd en krijgt de Nieu we Haven nieuwe meerpalen. Het resterende werk voor 2002 wordt na het vaarseizoen opge pakt. Er ligt in de Zierikzeese havens I voor tenminste 540.000 euro I aan achterstallig onderhoud, zo I heeft onderzoeksbureau Witte- veen Bos vorig jaar becijferd. I Het voegwerk van de kademu ren is in het algemeen slecht, terwijl de onderbouwingvan de wanden langs de Oude Haven en I een deel van de Nieuwe Haven j (bij de passantensteiger) tevens is verzwakt door zogeheten uit spoeling. Maar ook de meerpa len, het drijvend porton Dij 't Luitje en andere voorzieningen in de havens zijn aan een facelift toe. Voordat de grote stroom watersporters en toeristen weer neerstrijkt in de haven wil de gemeente de eerste onderhouds- klussen, die gepland staan voor dit jaar, hebben geklaard. Zo wordt nu de kademuur in de Nieuwe Haven van het Luitje tot aan de mosselvloot onder handen genomen. Het slechte voegwerk wordt weggefreesd en de muren opnieuw opgemet seld. Ook de meerpalen moeten nog voor het zomerseizoen zijn vervangen door nieuwe exem plaren. Met een grote hijskraan wordt tevens de drijf steiger bij 't Luit je uit het water gehaald. De ge meente neemt deze onder han den in het kader van regulier onderhoud. De bedoeling is de eerste slag in de komende zes weken te slaan. Het echte reno vatiewerk aan het ponton vergt meer tijd en zal zodoende tot na het vaarseizoen moeten wach ten. De gemeente is begonnen met het wegwerken van achterstal lig onderhoud in het havenka naal van Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De Federatie van ondernemersver enigingen Schouwen-Duive land (FOS) vindt dat de gemeente het beheer van be drijfsterreinen moet uitbeste den aan een gespecialiseerde organisatie. De inzet vaneen zo geheten parkmanagement komt volgens voorzitter D. Meulblok zowel de economie als het mi lieu op het eiland ten goede. Parkmanagement is een nieuw fenomeen dat her en der in Ne derland opgang doet. De meest concrete plannen op dit gebied in Zeeland, bestaan rond de be drijfsontwikkeling op de Axelse Vlakte in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. In de praktijk komt het erop neer dat alle beheersac- tiviteiten in en rond een han delspark aan een deskundige organisatie worden overgela ten. De opzet brengt 'visies, ambities en belangen samen en creëert draagvlakken voor de toe komst. Van belang is dat bij parkmanagement de betrok kenheid en invloed van op drachtgevers maximaal wordt gediend', zo luidt de omschrij ving in de jongste nieuwsbrief van de FOS. Voordelen Schouwen-Duiveland doet er goed aan zich zo snel mogelijk bij die nieuwste ontwikkeling aan te sluiten, vindt Meulblok. Hij ziet mogelijkheden om zo wel bestaande als nieuwe be drijfsterreinen (Zierikzee, Brui- nisse en Renesse) onder die noemer samen te brengen. Die bundeling heeft voor de ge meente als groot voordeel dat de uitvoering van dure herstructu reringsoperaties - zoals in het geval van de Zuidhoek in Zie rikzee - niet meer uitsluitend op haar bordje terecht komen. Ook betekent een dergelijke project matige aanpak een belangrijke versterking van het vestigings klimaat, voert Meulblok aan. Omdat beheer, beveiliging en onderhoud van de terreinen uit handen wordt gegeven, en het ook de gemeente per saldo dus een besparing oplevert, ziet de FOS-voorzitter een startsubsi die als een logische voorwaarde voor de daadwerkelijke invoe ring van het parkmanagement. Verder moet het management zichzelf met gelden uit het be drijfsleven kunnen bedruipen. Het ultieme voorbeeld noemt hij het ICT-park in Rotterdam. „Dat ziet er geweldig uit, net een woonwijk. Het zou een enorme impuls betekenen voor de ontwikkelingen op dit gebied in Schouwen-Duiveland. Nu zie je nog veel te vaak dat onderne mers naar de gemeente zitten te kijken en andersom." Meulblok, sinds vorige maand ook gemeenteraadslid namens de WD, vindt dat het college de eilandelijke Sociaal Economi sche Raad (SER) opdracht moet geven de haalbaarheid en moge lijkheden van het parkmanage ment te onderzoeken. Acquisitie De FOS is overigens niet te spre ken over de activiteiten van de Stichting Economische Promo tie en Acquisitie Zeeland (SEPAZ). Volgens Meulblok kost het paradepaardje van pro vincie de deelnemende gemeen ten jaarlijks flink wat contribu tie. maar het heeft tot dusver slechts de komst van één nieuw bedrijf opgeleverd. „En dan nog niet eens naar Schouwen-Dui veland!" Hij voelt er meer voor dat geld te benutten voor het aantrekken van een bedrijfscontactfunctio- naris, die in dienst van de ge meente ondernemers naar de regio probeert te halen. Aan stelling van een dergelijke func tionaris heeft hoge proriteit in het programma dat de nieuwe coalitie van WD, CDA, Alert! en PvdA binnenkort presen teert. Schouwen-Duiveland ontbeert, sinds het vertrek eind vorig jaar van de 'taakambte- naar', een direct aanspreekpunt voor bedrijven. In verband met zijn benoeming als raadslid, stapt Meulblok eind deze maand na een periode van vijf jaar op als voorzitter van de FOS. Hij wordt opge volgd door de Schouwse hore- ca-ondernemer W. Ginjaar. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het financiële voordeel dat de gemeente Schouwen-Duiveland ver wacht te hebben van de toeris tenpas, moet worden gebruikt ten bate van de recreatiesector. Door het geld te oormerken, al dus voorzitter D. Meulblok van de ondernemersfederatie FOS, wordt voorkomen dat het in 'de grote pot belandt'. Meulblok, inmiddels ook raads lid voor de WD, gaat er vanuit dat de toezeggingen die wet houder G. van der Sa lm (PvdA) op dit front heeft gedaan, door het nieuwe college worden uit gevoerd. Hij zei dat gisteren naar aanleiding van een inhou delijke bestudering door de FOS van het 'wollig geschreven' plan van aanpak voor invoering van de toeristenpas op Schou wen-Duiveland. In eerste instantie bleek volgens Meulblok uit de rapportage niet wat de gemeente voorheeft met de meeropbrengst, die de pas naar verwachting oplevert. Niet alleen komt er langs deze weg aan toeristenbelasting direct meer geld binnen, de effectieve re werkwijze betekent tevens een besparing op de uitgaven. Meulblok rekent op zo'n hon derdduizend euro die per jaar extra vrijkomt. „Dat geld mag niet verdwijnen in de algemene middelen. Het moet worden ge bruikt ten bate van de sector. Wij hebben de wethouder ge vraagd of dat ook het uitgangs punt van de gemeente is en hij heeft daar volmondig 'ja' op ge antwoord." In de beleidsnota Recreatie en Toerisme die in februari door de (vorige) gemeenteraad is aange nomen, wordt een eventueel 'surplus' van de toeristenpas ook al voor de sector geclaimd. Meulblok geeft aan dat de eerste winst wat hem betreft moet worden besteed aan het opscho nen van de stranden en de ver dere leefomgeving, zoals ver fraaiing van toeristische kernen. „Schouwen-Duiveland is een totaalproduct. Van dat soort maatregelen (in sommige gevallen kan ik me ook inden ken dat met het geld wegen wor den opgeknapt), profiteren we allemaal. Maar het mag geen melkkoe worden." Onderzoek De FOS is één van de acht orga nisaties met een vertegenwoor diging in de projectgroep die de haalbaarheid van de toeristen pas gaat onderzoeken Daar naast is er ook een klankbord groep ingesteld, met onder meer de belangenorganisaties uit de diverse branches. Begin vol gend jaar moet duidelijk wor den of de pas er daadwerkelijk komt. De toeristenpas wordt binnen de geplande opzet verstrekt aan recreanten die hun vakantie boeken op Schouwen-Duive land. Met de pas kunnen ze ge bruik maken van diverse aan biedingen en kortingen in de recreatieve sfeer en moet zo ook gaan dienen als belangrijk pro motiemiddel van het eiland. Aan het eind van het jaar wil Delta Nutsbedrijven de trou we klanten een bloemetje, of iets in die zin, laten bezorgen. Wij lazen dat deze week in deze courant. En memoreer den dat ons provinciale ener giebedrijf zich al wel vaker van de gulle kant liet zien. Zoals onlangs nog, toen het de elektriciteitsverbruikers een energiezuinige lamp liet bezorgen. We herinneren ons nog de reactie van een Mid delburger die bijzonder blij met het presentje was. De man had de lamp meteen uit gepakt, in de fitting ge draaid, en de schakelaar om gezet. Hij zag een lichtflits. En ge lijktijdig hoorde hij: Pats! Beteuterd schroefde hij de spaarlamp los, en gooide het kapotte ding in de afvalbak. Inderdaad", mompelde hij, „zéér weinig energie ver bruikend."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35