Kapelle voor regiosamenwerking Een eigen kerk in Ovezande Generale repetitie voor gospelkoor PZC '£V£?v; oMzi'Eot Toestand Renesse onderwerp van regelmatig overleg Vlissinger moet brommen Moertje wijst weg naar inbreker Auto rijdt door na ongeluk Man krijgt drie bekeuringen Geluidsoverlast eindigt met boete Fusie tussen vijf Bevelandse gemeenten voor alle fracties uitgesloten Japanse oester ramp Waddenzee Provincie en gemeente vechten voor De Poort agenda Eastman moet uitstoot beperken MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Hamee- te heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Vlissingen voor een tasjesroof en drie diefstallen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en tachtig uur taakstraf. De Vlissinger kreeg ook elf weken cel straf extra opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zat. De verdachte gaf de diefstallen van een jas, autolampjes en een aansteker, begaan op verschillende tijdstippen vorig jaar en dit jaar, toe. Maar hij ontkende de tasjesroof op 1 februari dit jaar in Vlissingen. De politierechter zag echter meer dan vol doende bewijs. Zo had het slachtoffer een gedetailleerde be schrijving van haar aanvaller gegeven. Officier van justitie F. van Es merkte op dat de man zich bij zijn aanhouding telkens met geweld had verzet. Hij sprak over een zorgelijke ontwik keling. De man had de kans laten liggen om af te kicken door na vier weken uit de kliniek weg te gaan. „Hij zal vanuit zijn detentie moeten werken aan zijn verslavingsproblematiek", zei de officier. Raadsman G. Veen vond de eis van zes maanden cel te hoog. Hij stelde dat er geen bewijs was voor de tasjesroof en zodoende een mildere straf moet volgen. Die conclusie deelde de politierechter niet. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter AHamee- te noemde gisteren de bewijsconstructie in de zaak tegen een 22-jarige man uit Den Haag een heel mooi stukje politiewerk. De Hagenaar werd voor een bedrijfsinbraak veroordeeld tot acht weken cel. Voor het opgeven van een valse naam, niet voor het eerst, moet de verdachte een boete van 22 5 0 euro be talen. De man werd op 8 november vorig jaar kort na een be drijfsinbraak in Rilland op weg naar huis in een auto aange houden. Bij het doorzoeken van de auto vond de politie een aansteker met de naam van het bedrijf uit Rilland en een moertje dat afkomstig was van het slot van een geldkistje, waaruit kleingeld was weggenomen. GOES - Een onbekende automobilist heeft gisterochtend rond half zeven een f ietsster in Goes aangeredenDaarna is hij er vandoor gegaan. De chauffeur verleende op de rotonde 's Gravenpolderseweg/Oostmolenweg geen voorrang aan de 32-jarige Goese fietsster. Na de botsing reed de automobilist door. De fietsster raakte niet gewond. KRABBENDIJKE - Een 24-jarige man uit Krabbendijke heeft het gisterochtend flink moeten bezuren. Met zijn tractor met aanhangwagen reed hij over de Oude Rijksweg. Aan de aanhangwagen ontbraken echter richtingaanwijzers, rem lichten en de verplichte driehoek. Dit resulteerde in drie af zonderlijke bekeuringen van in totaal 200 euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 19-jarige inwoner van Zierikzee tot 500 euro boete. De man wilde 30 juli vorig jaar in Zierikzee ver hinderen dat een agent zijn geluidsbox meenam. Daarbij had hij een knietje uitgedeeld aan de politieman. De verdachte had de box bovenop zijn auto gezet en zorgde zodoende voor geluidsoverlast. Hij werd in eerste instantie hierop aange sproken. Toen de man de waarschuwing in de wind sloeg, be sloot de agent in te grijpen. De situatie was nogal gespannen, omdat er veel omstanders waren. De politierechter vond dat de geluidsbox, die in beslag was genomen, terug kon naar de eigenaar. woensdag 10 april 2002 Hoor Ron Magnée KAPELLE - De fracties in de gemeenteraad van Kapelle zien wel wat in verdere samenwer king tussen de vijf Bevelandse gemeenten. Een fusie van de ge meenten is echter taboe. In de Kapelse gemeenteraad kwam gisteravond het rapport van de commissie-Luteijn aan DEN HAAG - De opkomst van de Japanse oesters is een ramp voor de Wad denzee. Staatssecretaris Faber van Natuurbeheer heeft dat deze week ge zegd op het internationaal congres over biodiversi teit (natuurlijke verschei denheid) in Den Haag. Op de conferentie wordt onder meer gesproken over verdringing van in heemse door uitheemse soorten en hoe daarmee moet worden omgegaan. Faber ziet de Japanse oes ters 't liefst weer verdwij nen. Inheemse schelpdie ren, zoals kokkels en mosselen, zouden eronder lijden. In de Waddenzee komt de Japanse oester overigens nog lang niet in zulke gro te aantallen voor als in de Oosterschelde. Japanse oesters hebben daar riffen gevormd met een totale oppervlakte van zeshon derd hectare. Oesterkwe kers hebben de Japanse oesters (oftewel creuses) in 1964 naar Zeeland ge haald, nadat in de winter 1962-'63 het bestand aan Zeeuwse oesters was doodgevroren. Waar schijnlijk via (mossel jschepen hebben de creu ses zich in de loop der tijd ook naar de Waddenzee verspreid. de orde tijdens een zogeheten informele raadsvergadering. In het rapport staat een aantal aanbevelingen voor de vijf Be velandse gemeenten. De meest vergaande is dat de gemeenten op den duur het beste kunnen fuseren. Die conclusie deelt geen enkele fractie in de Kapel- se raad, zo bleek gisteren. Maar met de aanbeveling dat verdere samenwerking onontkoombaar is, zijn alle fracties het eens. Burgemeester G. de Groot was zelf degene die opdracht gaf tot het rapport samen met voorma lig burgemeester Mandos van Borsele. Doelstelling van het rapport was niet om herindeling voor te stellen, maar juist om deze te voorkómen. Dat één van de conclusies dan toch een com plete fusie luidt, is De Gx-oot te gen het zere been. Maar verdere samenwerking op Zuid-Beve land vindt hij een 'absolute noodzaak'. Bovendien resulteert samen werking in een aanzienlijk effi- ciencystijging en dus een flinke kostenbesparing, aldus de bur gemeester. Identiteit De fracties konden zich daar wel in vinden. Raadslid P. Gan seman (Gemeentebelang) bena- dx*ukte dat samenwerking op praktische punten zeker moge lijk is, maar dat de Kapelse identiteit daarbij voorop staat. C. Toorenaar van het CDA vreesde de extra infrastructuur die met de komst van de Wester- schelde Container Terminal zou komen. Zeeland zou wel eens bekneld kunnen raken tussen verschillende industriegebie den. Zijn partijgenoot C. Hame link voegde eraan toe dat hij emotie miste in het rapport van de commmissie-Luteijn. R. Lambeck van de PvdA hekel de de kwetsbare status van de agro-industrie. Hij verwees naar de Kapelse firma Advanta, de Kapelse zaaizaadonderme- ning, die sinds kort te koop staat. Bovendien is samenwer king een mooi streven, aldus Lambeck, maar zijn er in de af gelopen tijden ook tegengestel de ontwikkelingen te zien. Een vooi'beeld is de gemeenschap pelijke museumregeling, waar Reimerswaal onlangs uitstapte. Ook raadslid H. van Oostende (ChristenUnie) kwam met kri tiek op meer samenwerking tus sen de gemeenten. Hij bena drukte de problemen die een extra bestuurslaag zou kunnen oproepen. Is samenwerking tus sen gemeenten elders in het land niet op een fiasco uitgelopen? Ook L. Kosten van de SGP had kritiek op het rapport van com missie-Luteijn. Zo rept het rap port over te kleinschalige recre atie in de Bevelandse gemeente. Kosten: „Kleinschalig? Daar heb ik niet zo'n moeite mee." door Ron Magnée NIEUWDORP - De leden van gospelkoor Foundation konden gisteren nog één keer oefenen in het Verenigingsgebouw in Nieuwdorp. Vanaf vrijdag staan ze op de bühne. Dan is het begin van een lange serie concerten die reikt tot aan de Roemeense hoofdstad Boekarest. Tot eind juni staan zes concerten gepland op Zuid-Beveland en Walcheren. De gospel formatie wil met de optredens geld ophalen voor de Stichting Roemenië-hulp Midden- Zeeland. Deze organisatie helpt Roemeense kinderen die op straat leven. Een nieuw op vanghuis midden in Boekarest moet de straatkinderen een betere toekomst geven. Na de zes concerten verzorgt de band ook nog optredens in Roemenië zelf. De groep vertrekt 20 juli naar het voormalig commu nistische land. Naast het geven van concer ten, gaan de leden ook kijken naar het op vanghuis dat mede met hun optredens is bekostigd. De concerten van Foundation zijn gratis, zowel in Roemenië als in Neder land. „We hebben de drempel zo laag moge lijk willen houden", verklaart H. van Wattum van de gospelgroep. „Tijdens de Nederlandse concerten zullen kinderen tij dens de pauze collecteren voor Roemenië. Daarnaast zijn onze cd's te koop. De op brengst van deze cd's gaat ook naar de Roe meense straatkinderen." Tot slot staan er na afloop van de optredens nog grote spaarpot ten waar mensen hun bijdrage in kunnen stoppen. Al met al moet het genoeg zijn om het opvanghuis in Boekarest voorlopig draaiende te houden. De concertenserie in Zeeland start vrijdag in de Vrije Evangelische Gemeente in Yerse- ke. Daarna doet de groep achtei'eenvolgens Nieuwdorp, Oost-Soubui'g, Goes, Oudelan- de en nog een keer Goes aanDit laatste con cert is in het gebouw van het Leger des Heils. Bij elk concert krijgen de leden van de groep vei'sterking van andere zanggroepen. De optredens beginnen rond half acht 's avonds en zijn niet voor tienen afgelopen, belooft Van Wattum. Sylvia Raaymakers, Henk Knol, Heiko van Wattum en Henny Fraanje (vlnr) van Foundation. foto Dirk-Jan Gjeltema doorEsme Soesman RILLAND - De provincie Zee land gaat in beroep tegen het be sluit van minister Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM), om uitbreiding van be drijventerrein De Poort in Ril land niet toe te staan. De ge meente Reimerswaal heeft zich over deze kwestie ook al tot de Raad van State gewend. ÏBeide overheden zijn het niet ;eens met het oordeel van Pronk '.dat uitbreiding van De Poort in ■strijd is met het nationaal ruim telijk beleid. Het Rijk is voor tstander van concentratie van ^ruimtebeslag in stadsgewesten en zo nodig in regionale opvang- kernen. Uitbreiding van het Ril landse bedrijventerrein past, Volgens de i-edenering van de ^minister, niet in dat plaatje. •De provincie en de gemeente Reimerswaal baseren zich met de uitbreidingsplannen op het in 1997 vastgestelde provinciale ■Streekplan. Het Rillandse be drijventerrein wordt daarin 'ge dipt' als een terrein dat potenties heeft om een regionale functie .voor de transport-, distributie- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl sector en groothandel te vervul len. Ofwel, stelt Gedeputeerde Staten in het beroepschrift, uit- breiding van De Poort is be leidsmatig niet uitgesloten. Ook heeft de minister nooit opdracht gegeven om dat onderdeel van het Streekplan te herzien. Het argument van Pronk dat uitbreiding van De Pooit tegen strijdig is met de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, doet vol gens Gedeputeerde Staten niet ter zake. Deze nota was, toen de provin cie zich over het Rillandse be drijventerrein boog, nog in ont werp en derhalve niet geldig. Bovendien is Pronk van ver keerde feiten uitgegaan. Het realiseren van een bedrijventer rein op een kilometer afstand van een kern komt niet overeen met de landelijke uitgangspun ten, stelt de minister. Maar in Rilland, zet de provincie daar tegenover, is geen sprake van een kilometer, maar van vijf honderd meter afstand tussen De Poort en het dorp Rilland. STREEKACTIVITEITEN GOES - Sportpunt Zeeland, 9.30 uur: Se- niorenwandelmorgen; Bergweg 88,9.30 uur: Samenkomst Women's Aglow Goes; De Spinne, 13.00-16.45 uur: Senioren bil jart competitie; 13.30-16.30 uur: Koers- Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Activiteiten voor WAO'ers; Openbare bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 t/m 8 jaar. Balletschool, 19.00-20.00 uur: In- stapcursus Line Dance; 20.00-22.00 uur: Line Dance voor gevorderden door Country Club The Southern Riders; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; KLOETINGE - Dorpshuis Amicitia, 20.00 uur: Bijzondere avond bij Vereniging De Bron met Paula Schirmer, KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers of ouderen vanaf 57 jaar; Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14 00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13-17 uur; Kaarten en biljarten; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13 30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; Verenigingsgebouw Gereformeerde kerk, Kortekerkstraat, 14.00-17.00 uur: Voorjaarsverkoping door de Vrouwen Vereniging Martha; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor50-plussers. De rooms-katholieke kerk in Ovezande; de bevolking moest lang wachten voordat ze een zelfstandige parochie had. door Leen Moerland Na de Reformatie in de zes tiende eeuw werd de rooms-katholieke eredienst in de Verenigde Provinciën ver boden. Toch werd het rooms- katholieke geloof zeker in de zeventiende en achttiende eeuw oogluikend toegestaan. Op enkele plaatsen in de Zak van Zuid-Beveland had men dan ook een grote rooms-ka tholieke bevolking. Een van deze plaatsen was Ovezande. In de zeventiende en achttiende eeuw beleden deze mensen hun geloof op zo genoemde kerkhoeven: boer derijen die waren ingericht als kerken. De landspastoor voel de hier de eredienst uit. Met de komst van de Fransen in de achttiende eeuw veranderde echter alles. In 1798 werd vrijheid van godsdienst afgekondigd. Er ontstonden zelfstandige paro chies, zoals Kwadendamme en 's-Heerenhoek. Dit gold echter niet voor Ovezande. Het dorp stond er financieel niet zo rooskleurig voor en de paro chie werd opgedeeld tussen Kwadendamme en 's-Heeren hoek. In 1801 deden de katho lieken van Ovezande nog wel een poging om de protestantse kerk in bezit te krijgen, maar dat mislukte. Het katholieke volksdeel groeide echter gestaag en er gingen steeds meer stemmen op om een eigen parochie te stichten. Daarvoor moesten de gelovigen wel een eigen kerk hebben. In 1846 vormden ze een commissie die de bouw van de kerk voorbereidde. De com missie stelde de parochiegren zen echter te ver en probeerde buiten de aartspriester om toe stemming van de minister te krijgen voor het houden van erediensten. Een bestek voor en tekening van de nieuwe kerk lagen al klaar. Het spel was echter te hoog gespeeld en de minister gaf geen toestem ming. Eerste steen Onder koning Willem II en Thorbecke werd de kerkelijke hiërarchie hersteld. De bis schop stuurde in 1857 een her derlijk schrijven dat hij Ovezande zelfstandig wilde maken. Op 6 maart 1858 schonk Adriaan Pieter Rijk de benodigde grond voor de bouw van een kerk en wat later schonk Marinus Vermue de grond voor een kerkhof. Al snel kon de bouw beginnen en op 28 maart 1859 werd de eer ste steen gelegd. Het werd een zaalkerk, kostte 14.833 gulden en had 250 zit plaatsen. Het gebouw was ont worpen door de Utrechtse ar chitect W. Vogelpoel. Deken Thomas van 's-Heerenhoek wijdde de kerk op 23 novem ber 1859 in. Precies een jaar la ter volgde het kerkhof. Ovezande kreeg echter nog geen vaste pastoor. De dien sten werden geleid door de pastoor van Kwadendamme. De bisschop neigde wel meer naar het zelfstandig maken van Ovezande en de katholie ke bewoners waren hem daar zeer dankbaar voor. Zij wilden niet de mindere zijn van de omliggende parochies. Door geldgebrek konden ze echter geen pastorie bouwen en een pastoor onderhouden Met de komst van kapelaan Van Stralen veranderde de si tuatie. Door zijn stuwende kracht begonnen de bewoners in 1868 met de bouw van een pastorie. Dit gebeurde buiten de pastoor om, De aannemer Andries Postmus uit Elle- woutsdijk kreeg de opdracht om een pastorie te bouwen voor het bedrag van 6000 gul den. In 1870 begon de bouw, die achttien maanden duurde. Groei Nu stond er niets meer in de weg voor een zelfstandige pa rochie en op 6 december 1870 werd kapelaan Van Stralen ge ïnstalleerd als pastoor. Ovezande was nu definitief zelfstandig. De pastorie werd in 1872 in gebruik genomen. De parochie groeide gestaag en de kerk werd te klein, Daai*- om werd het gebouw in 1906 aanzienlijk uitgebreid voor 10.000 gulden. In 1934 vierde de parochie haar 75-jarig be staan; er waren toen 850 com municanten. In 1959 volgde de viering van het eeuwfeest met de plaatsing van een beeld van Maria, de patrones van de kerk. Door de ontkerkelijking is Ovezande inmiddels zijn zelf standigheid als parochie kwijtgeraakt. door Famke van Loon RENESSE - Het Renesse-over- leg wordt opnieuw opgestart. Deze week komen vertegen woordigers van gemeente, hore ca, ondernemers en politie voor het eerst bij elkaar. Zij willen het reilen en zeilen in de West- schouwse badplaats regelmatig onder de loep nemen. Het verwaterde overleg wordt niet alleen nieuw leven ingebla zen, maar krijgt tevens een nieuw jasje. Volgens J. Beuns, teamchef van het politieteam Schouwen-Duiveland West, is het de bedoeling in het seizoen zo nodig één keer per week bij elkaar te komen. Op die manier kunnen problemen op het ge bied van de openbai*e orde en veiligheid direct worden aange pakt. Tot twee jaar geleden kwamen gemeente, politie en onderne mers bij elkaar in het Renesse- overleg. Twee maal per jaar: één keer vóór de start van het sei zoen en één keer erna om de gang van zaken te evalueren. Maar terwijl de samenwerking voor het zero tolerance-beleid in de badplaats tussen gemeen te, politie en Openbaar Ministe rie verstevigde, verwaterde dit halfjaarlijks overleg. Tijdens een forumdiscussie in december tussen het West- Schouwse politieteam en bewo ners en organisaties uit de West hoek klonk de roep om een (her nieuwd) breed maatschappelijk overleg duidelijk door. Want al is de overlast aanzienlijk min der dan een aantal jaren gele den, in het seizoen kampen be woners en ondernemers nog geregeld met lawaai en vernie lingen van (jonge) toeristen. Informeel Aan deze roep om meer overleg is gehoor gegeven. Vrijdag ko men vertegenwoordigers van de gemeente, het West-Schouwse politieteam, horecabedrijven en andere ondernemers voor het eerst bij elkaar. „Geen pompeus overleg met dure agenda's", legt teamchef Beuns uit, maar een 'informeel' overleg over de openbare orde in Renesse: wat ging er mis en wat kan er worden verbeterd. Zo staat deze keer op de agenda onder meer een be spreking van de gang van zaken tijdens het drukke paasweek einde. Naast de hernieuwing krijgt het Renesse-overleg ook een andere opzet. Slechts twee maal per jaar overleg ziet Beuns niet zit ten. „Als je ergens twee maan den mee wacht, heeft het weinig zin meer." Het plan is meerdere keren per maand - en in het hoogseizoen zo mogelijk één keer per week - met de partijen rond de tafel te gaan zitten. Zo doende kan iets dat 'gisteren' fout ging snel worden aange pakt of verbeterd. Is er bijvoor beeld ontevredenheid over het portiei'beleid bij een kroeg of het optreden van de politie in een concreet geval, dan kunnen de partijen elkaar hier direct op aanspreken, zo legt Beuns uit. „En na calamiteiten komen we sowieso bij elkaar." Vertrouwen Dit intensieve overleg past wat de teamchef betreft goed in de nieuwe opzet van de politie, die meer met wijkteams aan de slag gaat. Belangrijk hierbij is dat de agenten 'uit de eerste hand we ten wat er speelt'. In dat kader worden ook verschillende klankbordgi'oepen van bewo ners opgezet om de contacten tussen burgers en politie te ver beteren. „Want al hebben we soms velschillende belangen, we hebben ook veel dezelfde be langen. Zeker op het gebied van openbare orde en veiligheid. Daar moet duidelijkheid over zijn, dat je elkaar blindelings kunt verti'ouwen." MIDDELBURG - Eastman Chemical in Middelburg krijgt ruim een jaar de tijd om de uit stoot van koolwaterstoffen in één van de installaties te beper ken. Als dat niet gebeurt, legt de provincie een dwangsom op van 50.000 euro per overtreding, met een maximum van 700.000 euro. Volgens de provincie gaat het om een 'aanzienlijke' over schrijding van de normen die in de milieuvergunning zijn vast gesteld. De overschrijding is echter niet zo ernstig dat er schade is voor de volksgezond heid. Het bedrijf krijgt tijd om de installatie aan te passen. De overtreding is doorgegeven aan het openbaar ministerie,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31