Rouw verdient plaats in de zorg PZC Zieke werknemer kan voortaan het best een dagboek bijhouden Sharon negeert de hele wereld Internationaal Strafhof blijft voor VS gevoelig 10 april 1952 Pastor bepleit speciaal verlof voor werkers in sector woensdag 10 april 2002 door Ad Bloemendaal Ariel Sharon is helemaal terug. Nadat hij maan denlang heeft moeten toe zien hoe de opinie-onderzoe ken steeds slechter voor hem uitpakten, is zijn populari teit sinds het begin van 'Ope ratie Verdedigingswap met raketsnelheid gestegen. Volgens de jongste cijfers steunt 86 procent van het Is raëlische volk de militaire acties tegen wat de premier omschrijft als 'de door Jasser Arafat geleide terroristen bendes en de terroristische infrastructuur' op de Weste lijke Jordaanoever. Dat er nu al tien dagen voor bij zijn gegaan zonder zelfs maar één terreuraanslag, is voor veel Israëliërs het be wijs dat 'Arik' het bij het rechte eind heeft. De Israëli sche premier op zijn beurt maakte maandag in een toe spraak voor de Knesset dui delijk dat hij de machtsposi tie waarover hij nu beschikt, wil gebruiken om een onver sneden nationalistisch be leid te voeren. Vast onderdeel daarvan is het zoveel moge lijk negeren van de buiten wereld als het gaat om veilig heidsvraagstukken. Bufferzones Hoe vaag Sharons toespraak op sommige punten ook was, één ding is duidelijk: hij is niet van plan overhaast te werk te gaan met het terug trekken van het leger uit alle gebieden die het in de afgelo pen dagen heeft bezet. Uit zijn woorden bleek dat er hier en daar 'waar de doel einden zijn bereikt' eenhe den zullen worden terugge haald. Maar niet naar Israël, maar naar nieuw te vormen 'bufferzones'. In plaatsen waar de doelen niet zijn be reikt, zullen de militairen aanwezig blijven. Sharon noemde met name Bethle hem. En het ligt ook niet voor de hand dat de troepen wor den teruggetrokken uit Ramallah, waar de residentie van de Palestijnse president, Jasser Arafat omsingeld is. Wat de bufferzones precies inhouden en waar ze zullen worden gesitueerd, vertelde Sharon niet. Maar het lij kt de bedoeling dat het leger zoda nige posities inneemt dat het snel acties kan uitvoeren zo dra er een nieuwe terreur aanslag wordt uitgevoerd. Sharon liet er geen twijfel over bestaan dat het Pales tijnse Bestuur en zijn leider, Jasser Arafat, voor hem defi nitief hebben afgedaan. De Israëlische premier gaf te kennen dat de Israëlische troepen zich alleen zullen te rugtrekken uit plaatsen waar een alternatief Palestijns lei derschap bereid is gevonden de verantwoordelijkheid te aanvaarden. Wat dat in de praktijk betekent, zal blij ken. Nu Arafat wat Sharon be treft van de politieke kaart is geveegd, wordt het volgens de premier tijd een Israë- lisch-Arabische topconfe rentie te beleggen, zoals in Madrid in 1991, die een nieu we weg moet wijzen naar vrede in het Midden-Oosten. Zonder Arafat, net als des tijds in de Spaanse hoofd stad. Sharon wil op die top het vredesvoorstel op tafel leggen dat hij al jaren ver kondigt, namelijk een lang durige interim-regeling waarbij de Palestijnen het bestuur krijgen over onge veer veertig procent van de Westelijke Jordaanoever, terwijl Israël zijn nederzet tingen handhaaft. In de Knesset verwoordt de liberale partij Meretz door gaans 'de stem van het Wes ten.' Partijleider Yossi Sarid vertelde Sharon maandag dat deze zegt Arafat te isole ren, maar volgens hem raakt door de internationale kri tiek in feite Israël geïsoleerd. „Of we het leuk vinden of niet, Jasser Arafat is de geko zen leider van het Palestijnse volk", zei Sarid. „Hij is ook de held van het Palestijnse volk. En nu, door uw toe doen, is hij meer een held dan ooit tevoren." Volgens Sarid zal de oorlog die nu op de Westelijke Jor daanoever woedt op korte termijn voor Israël positieve gevolgen hebben. Maar op de langere termijn voorziet hij alleen maar meer problemen. „Laten we aannemen dat we vijfhonderd terroristen do den", zei hij. „Zullen er dan geen duizend, tweeduizend of vijfduizend hun plaats in nemen? Vormen gekken, die bezeten zijn van wraak en blind zijn van haat, niet de belangrijkste broedplaats van terreur?" GPD Naast zorgverlof, zou rouwverlof vooral in de zorgsector een recht moe ten zijn. Eenperiode om je verdriet een plaats te ge ven. Pastor Marinus van den Berg heeft veel erva ring in het begeleiden van rouwende mensen. Mor gen spreekt hij in Den Bosch op een symposium over dit thema. door Petra Dircks Wie zorgt er voor de zorgver lener die zelf rouwt? Het is de vraag die pastor Marinus van den Berg al jaren bezighoudt. Want juist mensen in de zorg sector die met veel verliezen te maken krijgen, hebben behoef te aan een moment van rouw. Of in ieder geval aan een moment of periode om het verlies een plek te geven. Rouwverwerking als arbeids voorwaarde. Het is een thema dat met name in de zorgsector steeds meer in de belangstelling komt te staan. Daarom ook houdt Favor, organisatiebureau voor de zorgsector, deze week en eind mei symposia met als the ma 'Sterven en dood, ook een zorg voor het management'. Speciaal bedoeld voor leiding gevenden in de zorgsector. Van den Berg is één van de gastspre kers. Al 27 jaar werkzaam als pastor en mede door talloze pu blicaties en boeken, alom des kundig geacht. Van den Berg werkt inmiddels vier jaar als pastor in verpleeg huis Antonius IJsselmonde in Rotterdam. Jaarlijks sterven in deze instelling zo'n 220 mensen. Dat is gemiddeld vier per week. Als geen ander weet hij dus hoe belangrijk het is dat het perso neel tijd en ruimte krijgt verlie zen te verwerken. Privacy „Voor mensen i n de zorg gold ja renlang het credo: 'dat hoort er bij, huilen doe je maar thuis'. Maar verdriet laat zich niet lei den door werktijden. Daarbij komt dat verzorgenden vaak omwille van privacy thuis niet veel kunnen en mogen vertellen. I-Iet hele verhaal kunnen ze niet uit de doeken doen. Daarbij snapt het thuisfront vaak niet hoe dingen lopen op een afde ling. Collega's weten wel precies wat je hebt meegemaakt. Dat praat een stuk gemakkelijker. Daarom is mijn pleidooi: geef sterven en rouw een plek op het werk. Natuurlijk is niet iedere werknemer altijd weken van slag als er een cliënt overlijdt. Maar soms zitten er mensen bij met wie je net wat meer hebt. Die je wat langer verzorgde of als het om een jong iemand gaat. Dan is iedereen wel van slag hoor, geloof me. Dat hakt erin, ook al werk je jaren in de zorg." CAO Er is zelfs al een CAO die rouw verlof toestaat. In de modebran che kunnen werknemers verlof opnemen als een naaste is over leden. Omdat deze regeling nog pas een jaar oud is, zijn er nog niet echt ervaringen mee. Van den Berg is dubbel over zo'n CAO-afspraak. „Aan de ene kant vind ik het goed." Maar kritisch is de Rotterdamse pas tor ook. „Want wanneer neem je rouwverlof op? Je bent geneigd te zeggen direct na de begrafe nis of crematie. Maar mijn erva ring is: het tweede of het derde jaar na overlijden is het moei lijkst. Dan zou je het verlof ei genlijk het best kunnen gebrui ken. Uitgangspunt moet zijn dat de werknemer er heel flexibel mee om kan gaan. En dat ligt na tuurlijk erg moeilijk. Voor vak bonden en werkgevers ligt er dus nog een taak. Maar voordat het zover is, vindt Van den Berg, kan een directie van een zorgin stelling heel wat doen om rouw en verdriet in het werk een plek te geven. Zelf heeft Van den Berg uit zijn dagelijkse werk omgeving legio voorbeelden bij de hand. In het verpleeghuis waar hij werkt, is al tien jaar een speciale afdeling voor palliatief terminale zorg. Acht bedden zijn gereserveerd voor mensen die stervende zijn, die, wat dan heet, leedverlichtende zorg la-ij- gen. Meer aandacht van perso neel bijvoorbeeld. Antionus IJs selmonde was tien jaar geleden in Nederland de eerste die dit zo aanpakte. Er kwam ook geld voor vrij, zodat meer personeel voor deze afdeling beschikbaar was. En het werkt, constateert ook Van den Berg na er vier jaar mee gewerkt te hebben. Later tij dens de rondleiding laat hij een speciaal gedenkhoekje in de personeelsruimte zien. Daar staat onder meer een schaal met kaarsjes. In het schelpenzand zijn pinnen gestoken waarop briefjes hangen. Elk briefje ver tegenwoordigt een leven dat niet meer is. Naam, datum en tijdstip van overlijden staan er op. Er is ook een boek, waarin personeel even opschrijft welke herinnering een overledene bij hem of haar heeft losgemaakt. Het zijn ogenschijnlijk kleine zaken, maar wel die enorm wer ken. „Leiding en manangement moeten mede voor een klimaat zorgen waarin rouw een plaats krijgt", vindt Van den Berg. Ook als mensen na een verlies weer aan het werk gaan, is bege7 leiding op zijn plaats. Dat hoeft echt niet een heel proj eet te wor den, meent Van den Berg. Zelf heeft hij goede ervaringen met wat hij noemt het terugkeerri- tueel. „Iemand die na weken of maanden weer binnen komt stappen, kun je niet plompver loren aan het bed zetten. Dat voelt voor iedereen wat onhan dig en die persoon wil meestal toch even eerst met iedereen praten. Dus nemen we even een (extra) pauze, regelen koffie, thee of eventueel cake. En zo ontvangen we de collega op in formele wijze." Koffiepot Meestal komt het verhaal dan vanzelf. En iedereen is meteen op de hoogte. Zo gaat zo'n 'co me-back' wat vloeiender dan dat iedereen op de gang steeds persoonlijk wil weten hoe het zit. „En als de afdeling wat va kermet elkaar rond de koffiepot kruipt om te vertellen of te luis teren, moet de leiding daar oog voor hebben. Je hoeft er als chef echt niet elke keer bij te krui pen, maar zeg maar dat je het goed vindt dat ze het zo doen. En loop dan maar door." GPD De vlaggen hangen halfstok. foto Hans van Weel/GPD doorThomas Verfuss Tijdens een ceremonie in het VN-hoofdkwartier in New York zal morgen een aantal landen samen het Sta tuut van Rome over het In ternationaal Strafhof uit 1998 bekrachtigen. Dit bete kent dat het aantal ratifica ties dan de zestig overstijgt en het Statuut op 1 juli van kracht wordt. Den Haag wordt daarmee een nieuwe internationale organisatie rijker: het Internationaal Strafhof (ICC). Het ICC moet uiteindelijk wereldwijd bevoegdheid krijgen voor de berechting van de zwaarste misdaden: oorlogsmisdaden, misdaden tegen de mensheid, genocide (volkenmoord) en agressie (het voeren van een aanvals oorlog). In tegenstelling tot de huidige, tijdelijke, oor logstribunalen voor het voormalige Joegoslavië en Rwanda wordt het ICC een blijvende instelling. Het wordt dan ook onder specia listen inzake internationaal strafrecht al jaren aangeduid als 'het permanente hof' dat er moet komen. Door de komst van het ICC versterkt Den Haag zijn po sitie als 'juridische hoofd stad van de wereld'. In de hofstad werd in 1899 het eer ste internationale hof voor de beslechting van geschillen tussen staten gevestigd, het Permanente Hof van Arbi trage. Na de Eerste Wereld oorlog kwam daar het inmid dels verdwenen Permanente Hof van Internationale Jus titie van de Volkenbond bij. Toen de bond na de Tweede Wereldoorlog werd ontbon den en vervangen door de Verenigde Naties, nam het Internationaal Gerechtshof zijn intrek in het Haagse Vre despaleis, dat het nog steeds deelt met het Permanente Hof van Arbitrage. Den Haag leek dan ook in 1993 een logische locatie keuze voor het Joegoslavië- Tribunaal, dat in het Vredes paleis begon voordat het uit week naar een kantoorge bouw in het Statenkwartier. De kandidatuur van Den Haag als vestigingsplaats was dan ook het minst om streden punt op de diploma tieke conferentie in Rome waar in 1998 zo'n 150 landen en veel niet aan de overheid gebonden organisties (ngo's) de komst van het ICC voor bereidden. De emoties liepen hoog op tijdens de conferentie door het Amerikaanse verzet te gen een krachtig ICC. Vooral rechtse politici in de VS zijn bang dat Amerikaanse mili tairen voor het strafhof kun nen worden gesleept. Het optreden van Amerikaanse militairen in bepaalde con flicten (Vietnam, Panama, Somalië, Irak) zou zeker in aanmerking zijn gekomen voor een onderzoek door het ICC, als dat toen al zou heb ben bestaan. Verleden Oorlogsmisdadigers uit het verleden zijn echter 'veiüg' voor het ICC: het heeft geen rechtsmacht over het verle den en kan alleen vervolgen wegens feiten die na de in werkingtreding van het Sta tuut van Rome op 1 juli 2002 zijn gepleegd. Ook kunnen de Amerikanen hun eigen mensen, als die al iets hebben m isdaan, gemak kelijk uit handen van het ICC houden door zelf een geloof waardig onderzoek in te stel len. In tegenstelling tot de j huidige VN-tribunalen voor ex-Joegoslavië en Rwanda, die voorrang hebben op na tionale rechtssystemen, wordt het ICC namelijk 'complementair': het komt pas in actie als de betrokken landen zelf niets onderne men. Desondanks is het verzet in Washington tegen het ICC. groot. Conservatieve havi ken dienden zelfs een wets ontwerp in. De president van de VS zou 'alle mogelijke middelen' moeten kunnen inzetten om Amerikaanse burgers uit handen van het ICC te bevrijden. De wet is inmiddels in afgezwakte vorm aangenomen. De Ame rikaanse tegenwerking zal echter in de beginfase een groot probleem van het ICC blijven. ANP Walvistraan Deze week komt de Noorse tanker Pontos aan in de haven van Vlissingen om 3000 ton walvistraan af te leveren. De traan wordt opgeslagen in tanks die voor de berging van melasse worden gebruikt. Granaten Bij Sluis zijn explosieven uit de Tweede Wereldoorlog ge vonden. Hij gaat om twee handgranaten en twee mor tiergranaten. Het is de derde keer binnen korte tijd dat de mijnopruimingsdienst in Sluis gevaarlijke projectielen heeft moeten ophalen. Kasteel ingestort De 63-jarige linnenjuffrouw S. Wijnands van gravin R. de Liedekerke is om het leven ge komen toen een deel van hei kasteel te Eijsden instortte. De kok en de gouvernante over- leefden de tragedie omdat zij tijdig door juffrouw Wijnands werden gewaarschuwd. Het slachtoffer zelf kwam onder vallend puin terecht toen zij j terugliep naar haar eigen ka mer. Bezetters Eenderde van de Duitsers vindt dat de Britten zich on aangenaam gedroegen als be zettingsmacht. Ter vergelij king, zeventig procent zei onaangename herinneringen te hebben aan de Fransen; 99 procent had slechte ervarin genmet de Russen. Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-maih redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (01151645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tol 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel, (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19,25 per kwartaal: 52-- perjaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: ?,- zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW j Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 359300 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevanle diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde o. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, afdeling 3, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. door Sylvia Marmelstein Zieke werknemers kunnen voortaan maar beter een dagboek bijhouden. Daarin moeten ze precies opschrijven wat ze allemaal proberen om weer aan de slag te gaan, vanaf het moment dat ze zich ziek melden. Mochten ze namelijk arbeidsongeschikt raken, dan moeten ze bewijzen dat het niet hun eigen schuld is dat ze niet meer werken. Is er te weinig be wijs, dan kunnen ze fluiten naar een WAO-uitkering. De baas mag de werknemer zelfs zonder pardon ontslaan. Dat is het gevolg van de nieuwe wet Poortwachter die vorige week van kracht is geworden. Daarin zijn de regels voor ziekte en verzuim flink aangescherpt. Zo moeten werknemers die een WAO-uitkering willen ontvan gen, naast een aanvraagformu lier ook een reïntegratieverslag indienen bij het Uitvoeringsor gaan Werknemersverzekerin gen (UWV). In dat verslag moet de werknemer aangeven wat er voorafgaand aan de WAO-aan- vraag allemaal precies is ge beurd. „Dat verslag speelt een cruciale rol bij de beoordeling of de zieke werknemer een WAO-uitkering krijgt", zegt een woordvoerder van de vakcentrale FNV. „De beoordelaars van het UWV mo gen namelijk de uitkering wei geren als ze het vermoeden heb ben dat er wel mogelijkheden zijn geweest voor de werknemer om aan het werk te blijven. Bij voorbeeld door hun baan aan te passen of vervangend werk in een ander bedrijf te doen." Ontslagbescherming De wet Poortwachter is bedoeld om de toestroom tot de WAO te beperken. Werknemers die niet alles op alles zetten om hun baan te behouden kunnen voortaan op een houtje bijten. De baas hoeft hen niet meer het (volledige) loon door te betalen. Of nog erger, hij kan zijn zieke werknemer ontslaan. Daarmee is dus een einde gekomen aan de ontslagbescherming die zieken tot nu toe hadden. En het UWV mag de onwillige werknemer ook een WW- of WAO-uitkering weigeren. Ook werkgevers krij gen meer plichten, Als zij niet hun best doen om hun zieke werknemers binnen boord te houden, moeten ze bijvoorbeeld het loon een jaar extra doorbe talen (dus in totaal 2 jaar). FNV'er Jongerius: „Achteraf kan hij dus nooit meer zeggen dat hij al zo lang ziek thuis zit, omdat zijn werkgever laks is." foto GPD De nieuwe wet kent een aantal belangrijke stappen. De eerste wordt gezet op de dag dat de werknemer zich ziek meldt. De tweede op de dag dat de werkge ver de melding doorgeeft aan de arbodienst (tussen de eerste en de zevende dag). Vervolgens maakt de arbodienst een analy se en stellen de werkgever en werknemer een plan op om het werk te hervatten. Is de werkne mer na dertien weken nog niet beter, dan geeft de werkgever de melding door aan het UWV. Ten slotte dient de werknemer na 39 weken zijn WAO-aanvraag in en zorgt het. UWV na week 52 voor een WAO-uitkering. De FNV adviseert alle werkne mers die zich ziek melden een soort dagboek bij te houden, vooral rekening houdend met de dagen dat er een nieuwe fase in gaat. Zo moet een werknemer tussen het moment van de ziek melding en de dag dat de werk gever de melding doorgeeft aan de arbodienst, een verslag ma ken. „Daarin moet hij bijvoor beeld opschrijven of er contact is geweest met zijn chef en wat er precies is besproken. Ook doet de zieke er goed aan op te schrijven of hij een gesprek heeft gehad met de arbodienst, huisarts of specialist. Initiatieven Werknemers moeten ook zelf initiatieven nemen om weer aan de bak te komen. „Heeft de arbodienst na twee weken nog niks van zich laten horen, zoek dan zelf contact. En schrijf op wat je van hen te horen krijgt. Als er na vier weken nog geen contact is geweest, dring dan ook aan op een afspraak met de bedrijfsarts", adviseert de FNV. Een ander belangrijk moment in de nieuwe wet is als de arbo dienst het verslag moet indie nen bij het UWV. Daarin staat of de arts verwacht dat de werkne mer al dan niet .weer aan het werk kan en wanneer. „Werkne mers moeten ervoor zorgen dat ook hun mening erbij komt te staan. Daarvoor moeten ze wel het verslag in kunnen zien. Ze hebben daarom het recht een volledige kopie op te vragen." De werknemer heeft in de nieu we wet ook meer rechten gekre gen, om ervoor te zorgen dat hij niet stil hoeft te zitten wachten tot de werkgever in actie komt. „Zo mag hij zelf bij het UWV vragen om een aanpassing van zijn werkplek", zegt FNV-be- stuurder Agnes Jongerius. „Achteraf kan hij dus nooit meer zeggen dat hij al zo lang ziek thuis zit, omdat zijn werk gever laks is." Hebben werkgever en werkne mer alles geprobeerd om de WAO te vermijden en is de werk nemer na een jaar nog ziek, dan pas mag hij de WAO in. „Maar bij het indienen van de aan vraag moet de werknemer alle informatie kunnen overleggen die hij het afgelopen jaar heeft verzameld. En alles wat hij heeft gedaan en vooral wat hij niet heeft gedaan telt dan mee." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2