Want kanker duldt geen uitstel Slim sterk en soepel worden PZC Geneesmiddelen en vruchtbaarheid Grootschalig borstonderzoek werpt vruchten af 22 sjfMclcuwi, Meer bijzienden door ander eten Zon vermindert kans op kanker Kattenallergie door klasgenootjes Eiwit en zwangerschapsvergiftiging Alzheimer tast kompas aan Gentherapie tegen Parkinson Kom je buiten spelen? opvoeding woensdag 10 april 2002 door Paulus Smits ROTTERDAM - Voor- en tegenstan ders van het grootschalige bevolkings onderzoek naar borstkanker hebben de laatste maanden uitgebreid gedebat teerd. Het debat is nog niet uitgewoed, ook al heeft de Gezondheidsraad gead viseerd door te gaan met de massale screening van vrouwen boven de vijftig en ook al heeft minister Borst te kennen gegeven dat advies serieus te nemen. In de regio zijn de resultaten van zodanige aard dat de betrokkenen unaniem voorstander zijn van voortzetting van het bevolkingsonderzoek. Tien jaar bevolkingsonderzoek naar borstkanker werd onlangs gevierd met een symposium in Rotterdam. Tien j aar van zoeken naar wegen om zoveel mo gelijk vrouwen te overtuigen van het nut van een regelmatige controle van hun borsten. Onder vrouwen is borst kanker de meest voorkomende kan kersoort, die jaarlijks in ons land 3400 levens eist. Een op de tien Nederlandse vrouwen krijgt vroeg of laat te maken met borstkanker. Zonder het onderzoek, zo stellen we tenschappers, zou de sterfte groter zijn, omdat tumoren die niet tijdig worden opgespoord ongestoord kunnen aan groeien totdat een patiënte er veel last van ondervindt, naar de dokter gaat die vervolgens moet constateren dat eerder optreden veel ellende had kunnen voorkomen. Per jaar laten zevenhonderdduizend vrouwen tussen vijftig en vijfenzeven tig jaar hun borsten op ongeregeldhe den bekijken. In Zuidwest-Nederland gaat het om 755.000 onderzoeken in tien jaar tijd. Er waren meer dan een miljoen vrouwen opgeroepen. Van de gescreende personen zijn er bijna tien duizend voor nader onderzoek doorge zonden naar het ziekenhuis. Bij vier duizend vrouwen is de afgelopen tien jaar ook daadwerkelijk borstkanker geconstateerd. Vroegtijdige onderken ning door grootschalige screening leidt ertoe dat de kanker in veel gevallen be handelbaar is zonder de zwaarste mid delen in te zetten. Een radioloog bekijkt de röntgenbeelden van de borsten van een gescreende vrouw. Ongerustheid Die vroegtijdige waarneming wordt onder meer bereikt door vrouwen die voor een eerste screening zijn geweest elke twee jaar terug te laten keren. Het komt natuurlijk wel eens voor dat een tumor groeit in de periode tussen twee controles in, dan is sprake van een zo geheten interval-carcinoom. Opval lend is dat de praktij k leert dat het aan tal vrouwen dat na de eerste controle wordt doorgestuurd, in de regio Zuid- West aanmerkelijk hoger ligt dan lan delijk (7,66 per duizend geteste wou wen tegen landelijk 6,32) en dat het aantal intervalcarcinomen aanmerke lijk lager ligt (0,76 tegen 0,99). Boven dien is het aantal doorgestuurde vrouwen waarbij in het ziekenhuis daadwerkelijk een tumor is ontdekt in deze regio groter dan gemiddeld in Ne derland (hetgeen erop duidt dat hier betrouwbaarder wordt gecontroleerd). In de landelijk en internationaal ge voerde discussie over nut en kosten van bevolkingsonderzoek komt nogal eens het argument naar voren dat veel wouwen onnodig worden doorverwe zen naar de specialist, omdat op de röntgenfoto een verdacht plekje is vastgesteld, dat achteraf geen carci noom blijkt te zijn. Dat leidt tot extra kosten, maar vooral ook tot ongerust heid bij de wouw om wie het gaat. De getallen uit deze regio geven aan dat er wel een kleine 'oververwijzing' be staat, maar dat die in vergelijking met andere regio's meevalt. Slagvaardige en correcte communicatie (via de huis arts) tussen de uitvoerders van het be volkingsonderzoek, de patiënt en de specialist van het vervolgonderzoek in het ziekenhuis, kan veel leed voorko men. Want kanker duldt geen uitstel, netzomin als de samenleving afstel van het bevolkingsonderzoek naar borst kanker kan dulden. Het bereik van het bevolkingsonder zoek kan beter, vindt directeur clrs. J. Reijerink-Verheij van de stichting Be volkingsonderzoek Borstkanker Zuid west-Nederland. Vooral in de grote ste den geven veel vrouwen geen gehoor aan de oproep, die via de gemeentelijke adresbestanden wordt verstuurd. Het zijn vooral de mensen uit lage sociale groepen en allochtonen die zich niet la ten screenen. Op het platteland is de opkomst veel groter. De stichting gaat door campagnes proberen de groepen die wegblijven alsnog over te halen zich te laten screenen. Een toename van het aantal wouwen dat komt, betekent echter ook een zwaardere belasting van de laborantes, die toch al aan de grens van de belastbaarheid zitten. Dus waagt de directeur meer faciliteiten: betere onderzoeksruimtes, meer labo rantes. ,,Je kunt niet genoeg zekerheden in bouwen", zegt Ben Hamerslag, radio- WÊBÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊË WÊÊÊÊ door Jeanine van Asperen-de Schipper In Nederland is zo'n 85 procent van de zwangerschappen ge pland en alle zorgverleners zien dat steeds meer mensen met een kinderwens zich heel bewust voorbereiden op een eventuele zwangerschap. Bij de meeste mensen is wel bekend dat er veel geneesmiddelen zijn die tijdens de zwangerschap niet gebruikt mogen worden. Vooral in de eerste drie maan den van de zwangerschap is de ongeboren vrucht vatbaar voor invloeden van buitenaf, dus ook voor geneesmiddelen. Daarbij komt nu ook steeds meer het be sef dat geneesmiddelen en an dere chemische stoffen al in een eerder stadium hun (mogelijk ne gatieve) invloed kunnen uitoefe nen, namelijk via effecten op de vruchtbaarheid. Geneesmiddelen kunnen van grote invloed zijn op de be vruchting. Om te beginnen is er de anticonceptiepil, die uiter aard bedoeld is om bevruchting te voorkomen (onder andere on derdrukking van de eisprong). Maar stopt een vrouw met het innemen van de anticonceptie pil omdat zij zwanger wil wor den, dan kan het gebeuren dat het wat langer duurt. Sommige wouwen hebben de eerste maanden nadat zij met de anti conceptiepil zijn gestopt, nog geen regelmatige eisprong. Dit herstelt zich vanzelf. De invloed van geneesmiddelen op de wuchtbaarheid van de man uit zich vaak in het afne men van het aantal zaadcellen en het verminderen van de be weeglijkheid van de zaadcellen. Dit is beschreven voor het mid del sulfasalazine (wordt ge bruikt bij bepaalde darmziek ten en reuma) en cimetidine (wordt gebruikt bij maagklach ten en sommige huidaandoe ningen), Anabole steroïden Ook middelen die bekend staan als anabole steroïden hebben, in tegenstelling tot wat vaak gedacht wordt, een remmend effect op de vruchtbaarheid bij de man. Er blijken tijdens ge bruik van deze middelen vooral minder zaadcellen te worden geproduceerd. In enkele geval len is dit ook na stoppen blij vend. Daarnaast zijn er factoren als roken en alcohol die de kans op zwangerschap nadelig beïn vloeden. Nicotine hoopt zich enigszins op in sperma en zorgt dat de zaadcellen veel minder beweeglijk worden, Ook ge bruik van cafeïne blijkt een ne gatief effect te hebbenVrouwen die meer dan vier kopjes koffie per dag drinken hebben meer tijd nodig voordat ze zwanger zijn dan vrouwen die geen koffie drinken. Bij mannen is van ca feïne vooralsnog geen ongunsti ge werking op zaadcellen aan getoond. Een heel belangrijke soort ge neesmiddelen met een negatie ve invloed op de vruchtbaarheid bij zowel de vrouw als de man zijn de middelen die ingezet worden bij kan ker. Deze midde len zijn veelal ge richt op remming van celgroei en celdeling. Vooral als lang gebruik noodzakelijk is, kunnen er stoornissen ontstaan in de wuchtbaarheid die soms niet meer herstellen. Daar deze geneesmiddelen soms levens reddend of levensverlengend kunnen zijn, is er vaak niet veel keuze en moeten ze ondanks de ze effecten toch gebruikt wor den. Vitaminen Naast al deze middelen met een negatieve uitwerking op de vruchtbaarheid zijn er ook ge neesmiddelen die bedoeld zijn om de vruchtbaarheid te bevor deren, zoals de hormonen die gebruikt worden bij IVF (in vi tro fertilisatie, d.w.z. reageer- buisbewuchting) Er zijn ook aanwijzingen dat sommige vitaminen- en minera- lenpreparaten de vruchtbaar heid kunnen verbeteren. Van bijvoorbeeld magnesium en se lenium wordt beweerd dat deze stoffen een vruchtbaarheidsbe- vorderende werking zouden hebben bij een aantal vrouwen. De kwaliteit van sperma van de man zou door gebruik van pre paraten met bepaalde aminozu ren kunnen toenemen. Echter, de onderzoeken waaruit deze aanwijzingen naar voren ko men, zijn veelal op kleine schaal gedaan. Overtuigende weten schappelijke bewijzen voor de werkzaamheid van deze vitami nen- en mineralenpreparaten zijn (nog) niet geleverd. Jeanine van Asperen-de Schipper is apotheker in Apotheek Paauwen- burg, Vlissingen. De enige officiële Pilates-studio van Nederland staat in Scheveningen. foto Sieko Kloosterhuis/GPD door BasTimmers SCHEVENINGEN - Onder aanvoering van Madonna en Sharon Stone veroverde de oe fenmethode Pilates de laatste jaren Amerika. De 75 jaar oude methode belooft een eind aan het gesjor aan gewichten in de sportschool. Pilates is mind- body conditioning: op een slim me manier sterk en soepel wor den. Voor de volhouders, dat wel. Als Jane en Anne bezig zijn met Pilates, is het haast kunst. De staccato stem van trainer Mar- jorie Oron vormt het ritme voor hun pas de deux. Synchroon en gracieus vloeien ze hun licha men schijnbaar moeiteloos van de ene in de andere oefening. Slechts de glinstering van zweetpareltjes op de sculptuur die hun torso is, verklapt de in spanning die ze leveren. „Rol achterover en strek de benen uit Nog verder. It's like an airplane taking off." Ooit zongen schippers in het ou de hart van Scheveningen over hun heldendaden van de zee, ondertussen werkend aan de verbreding van de bierbuik. Te genwoordig beeldhouwen jong en oud hun lichaam in de enige officiële Pilates-studio van Ne derland. Niet door eindeloos aan gewichten te hangen of ae robics te doen op pompende housemuziek. Bij Pilates gaat het om vloeiende, gecontroleer de en geconcentreerd uitgevoer de oefeningen. Of, zoals Oron het noemt, mind-body conditio ning. Grondlegger van de methode is Joseph Pilates. De in 1880 gebo ren Duitse atleet had net als veel andere sporters continu last van kleinere en grotere blessu res. Hij introduceerde daarom een oefenmethode die niet al leen geneest, maar ook een pre ventieve werking heeft. „Een fysiotherapeut doet alleen aan pijnbestrijding en kijkt nauwe lijks naar de oorzaak", meent Oron. Volgens Pilates ligt de sleutel tot een gezond lichaam in het Po werhouse: de band tussen de on derste rib en de bovenrand van het bekken. „Het Powerhouse is het centrum van kracht", legt de Schevertingse uit. „Als dat goed zit, kun je alles goed bewegen en heb je veel minder blessures. Als je daar niet sterk bent, zwabbert je lijf alle kanten op." Pilates ontwierp een tiental apparaten, met prachtige namen als Refor mer, Cadillac of Wunda Chair, plus enkele honderden bijbeho rende oefeningen om het Po werhouse zo sterk mogelijk te maken. In tegenstelling tot de reguliere fitness gebeurt dat niet door het eindeloos trekken aan gewich ten: dat vermindert juist de sou plesse en leidt tot enorme spier bundels. Bij Pilates voert men een oefening juist slechts enkele malen uit, maar wel heel precies en gecontroleerd. Oftewel: Less is more. „We doen nooit een oe fening alleen voor de kracht, maar ook voor de souplesse." New York In 1926 opende de inmiddels naar Amerika geëmigreerde Jo seph Pilates de eerste studio in New York. De methode werd vooral populair onder dansers en sporters, maar bleef tot de ja ren tachtig bijna verborgen voor het grote publiek. Pas sinds twee decennia is het bezig aan een wereldwijde opmars, met trainingscentra in verschillen de landen. Ook Marjorie Oron was (net als foto Hans Broekhuizen/GPD loog van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De röntgenoloog ziet elke dag röntgenbeelden van zeventig patiënten voorbijkomen. Vier opnames per ge screende vrouw. In groepen werken ze eraan, waarbij elke bestudeerde foto nog eens door een collega wordt beke ken en in geval van twijfel ook nog eens door een laborante. Hamerslag maakt deel uit van het team van screeningsra- diologen van het Bevolkingsonderzoek Borstkanker, dat alle mammografieën van Zeeuwse en West-Brabantse vrou wen bestudeert. Ze willen kost wat kost voorkomen dat ze één kankergeval missen. „Bij verdachte beelden volgt actie. We verwijzen naar de chirurg voor nader onderzoek. Of we hijsen de roze vlag, dat wil zeggen dat we het dossier nog een keer extra doornemen. FORT COLLINS - De toename in de afgelopen eeuw van het aantal mensen dat bijziend is, is het gevolg van veranderde eetgewoonten. Meer gebruik van suiker en geraffineerde koolhydraten versterkt de aanmaak van insuline in het li chaam. Dit beïnvloedt bij kinderen de vorming van de oogbol (diebh bijziendheid te lang is), stelt L. Cordain (Colorado State Uni versity, Fort Collins) in het vakblad Acta Ophthalmologic* Scandinavica. GPD BETHESD A - Blootstelling aan zonlicht verhoogt weliswaar de kans op huidkanker, maar vermindert de kans op borst- eierstok-, prostaat- en dikkedarmkanker. Dat schrijft d' Freedman (National Cancer Institute, Bethesda) in het vak blad Occupational and Environmental Medicine op basis van een analyse van overlijdensstatistieken uit 24 Amerikaanse staten. GPD NEUHERBERG - Kinderen die thuis geen kat hebben, kun nen toch allergisch worden voor katten als een aanzienlijk deel van him klasgenootjes een kat heeft. Die dragen de allergie-opwekkende katdeeltjes mee naar school. Dat concludeert B. Hölscher (Forschungszentrum für Um- welt und Gesundheit, Neuherberg) in het vakblad Allergy Hölscher baseert zich hierbij op een onderzoek onder 1893 schoolkinderen. GPD BOSTON - Vrouwen die in het begin van de zwangerschap een lage hoeveelheid van het eiwit SHBG in het bloed hebben, lc-| pen meer kans op pre-eclampsie (zwangerschapsvergiftiging) dan vrouwen met veel SHGB in het bloed. Dit concludeert M. Wolf (Harvard Medical School, Boston)ir, het vakblad The Journal of Clinical Endocrinology and Meta bolism uit een onderzoek bij 135 vrouwen. Aangezien SHBG (sex hormone binding globulin) gemakke lijk is te meten, kan dit gebruikt worden om vrouwen meteen hoog risico op pre-eclampsie op te sporen, aldus onderzoekei Wolf. GPD ROCHESTER - Mensen met de ziekte van Alzheimer zijn vaak de weg kwijt omdat de ziekte het 'biologische kompa: aantast. Dit is het stukje hersenweefsel dat ervoor zorgt da: we voortdurend weten waar we zijn en hoe we daar zijn geko men. Dat schrijft M. Froehler (University of Rochester Medica Center, Rochester) in het wetenschappelijk tijdschrift Scien ce. Froehler baseer zijn conclusie op grond van hersenonder zoek bij apen. GPD LUND - Een nieuwe vorm van gentherapie, waarbij twee ge nen die betrokken zijn bij de aanmaak van het Parkinson-ge- neesmicldel L-dopa in de hersenen worden gebracht, is bij Parkinson-ratten effectief in het herstellen van de motoriek schrijft D. Kirik (universiteit Lund) in het wetenschappelijk tijdschrift PNAS. Kirik verwacht dat deze techniek bij mensen het tijdstip- waarop de ziekteverschijnselen ernstig worden, met enkele jaren kan uitstellen. GPD Jane en Anne trouwens) danse res, onder andere bij Djazzex in Den Haag. Via een chronische enkelblessure en de orthopeed kwam ze in de Pilatesstudio in New York terecht. „Ik was jong en streefde naar perfectie. Al leen ga je daarbij over grenzen heen en luister je niet naar de beperkingen van je lichaam." Sinds 1994 heeft ze zelf een stu dio. Eerst nog aan huis, sinds een viertal jaren enkele honderr den meters verder in de Keizer straat in Scheveningen. Op dit moment is het de enige officiële studio in Nederland. In Antwer pen staat al wel een vestiging, binnenkort opent de Eindho- vense afdeling haar deuren. „De laatste jaren is Pilates echt aan een opmars bezig. We krij gen tegenwoordig jong en oud hier binnen. Mensen die een strak lijf willen en iets aan hun lichaamshouding willen doen. Of mensen die geen massa spie ren willen, maar wel een esthe tisch lichaam. Alleen voor de fast fixers, die snel een gespierd lijf willen, is hier geen plek. Pi lates vergt veel discipline en doorzettingsvermogen, pas na enkele maanden zie je het resul taat." GPD door Annie de Vreugd Als de lantaarns gaan bran den, moet je naar huis ko men." Hele generaties kinderen zijn ermee opgegroeid dat dit het signaal is om naar binnen te gaan. Horloges en mobieltjes met piepjes ten spijt, die oude simpele regel doet het nog steeds. Als de schemering in valt, worden kinderen thuis ver wacht. Met de komst van de lente en de drang naar buiten is voor ouders van kleine kinderen een onrus tige tijd aangebroken. Het is zo heerlijk veilig te weten dat je kind netjes opgeborgen zit in zijn kamertje met een berg dup lo. Dat je goed in de gaten kunt houden wat het uitspookt, dat je tijdig kunt ingrijpen als er iets mis dreigt te gaan. Wanneer een kind de wijde wereld intrekt, verdwijnt het uit het gezichts veld van de ouder. Het kan onge straft van alles ondernemen, de ouder kan het niet meer altijd corrigeren. Daar staat tegenover dat het op straat leeftijdsgenootjes treft die andere regels hanteren en het kind op een andere manier zullen corrigeren wanneer het zich niet aan die regels houdt. Voorbijgangers gaan zich met de kleuter bemoeien. Kortom: opvoeden is dan niet meer een zaak van vooral de ouders, ook anderen gaan zich met de op voeding bemoeien zodra de ho rizon van een kind zich ver breedt. Jaloezie Heimelijk kunnen bij ouders ge voelens van jaloezie opborrelen jegens die andere volwassenen en kinderen die een steeds be langrijkere plaats gaan inne men, die het kind van je afpak ken. Of een verdrietig gevoel dat het kind al zo groot wordt en het besef dat het afscheid van de peutertij d voor de deur staat. Tegelijkertijd weet je als ouder dat het kind nu eenmaal groter wordt, dat het een zelfstandig leven moet gaan leiden. En je bent ook best trots op alles wat die kleine al kan. Als kleuters de tuinpoort uitlopen, voelen veel ouders zich heen en weer geslin gerd tussen het gevoel het kind te willen vasthouden dan wel te willen loslaten. Die ambivalen te gevoelens kent niet alleen de ouder, ook het kind holt even weg om dan te schrikken van zijn eigen moed en op een holle tje weer terug te vluchten naar de veilige tuin. Dit hele proces van loslaten en vasthoudenken-[ neri we als hechtingsgedrag. Oit| weg te durven lopen, moet het kind het vertrouwen hebben da:| het weer terug kan keren als he bang wordt. Dan noemen weeeij kind veilig gehecht. Het proces van loslaten begint al heel vroeg in de ontwikkeling moeder de baby lichamelijk los laat. De ontwikkeling tot een zelfstandig individu krijgt een enorme impuls op het moment dat de peuter leert kruipen en lopen. Dan kan het namelijkzé gaan beslissen of het in de buur. van de ouder wil blijven of een! eindje durft weg te gaan. Ora een kind te leren een zelfstandij leven te leiden, is het nodig hei steeds meer los te laten. Nietinj de zin dat het ons steeds meer tussen de vingers doorglipt, da:| het ons steeds onverschilliger wordt. Wel dat de aard van de ouderlijke bemoeienis veran-1 dert naarmate het kind ouder wordt. Bij de peuter wordt elk stapje begeleid, het schoolkind mag alleen buiten spelen maar mof, inde wijk blijven. Een brug- klasser mag het hele dorp in maar moet nog wel melden was het na schooltijd zit. Van dept ber weten we ongeveer waart zou kunnen zitten, de student:; kamers tenslotte is geheel uit zicht verdwenen tot hij geheel onverwacht weer voor de deur; staat. Als een kind voor het eerst op straat mag gaan spelen, zijnou ders geneigd het vol te pompe: met pas op's en kijk uit's. Hetn zende verkeer, de diepe sloot S de kinderlokker spoken daark door het hoofd. Als ouders te verkrampt hun kind loslaten, krijgt het kind de indruk date buitenwereld wel heel boosise kan het de moed in de schoene zinken om op onderzoek uitte' gaan. Gevaren Tegelijkertijd is het de ouder! ke plicht kinderen te waarsct wen voor de gevaren op stras'. Voor dingen waarvan het hets- vaar nog niet beseft, die heto: nog niet kan weten. Het is eer hele kunst hierin de balans te vinden. De meeste ouders sla gen daarin echter wonderwel Veel ouders spreken met dekt deren af dat ze eerst komen vn gen of het bij een ander kind mag gaan spelen, dat het zicht gelmatig even moet melden a£ het op straat speelt. Als het of een stil plekje wil skeeleren,óf het dan altijd samen met een£ der kind gaat. En dat het bint moet komen als de lantaarns gaan branden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22