Israël bombardeert Nabloes JL PvdA wil toch meedoen aan JSF Open dag Vaccinatie tegen nekkramp al in juni Huiszoekingen verstoorders koninklijke chatsessie OpenUniversitert,Nederland Topaccountant bekent schuld in Enron-zaak WINKELT, KOOPT Bil ZEEMAN' Tweede man Dutchbat legt schuld bij Voorhoeve Fractie eist dat gat van 84 miljoen euro op bord bedrijven wordt geschoven Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- LétE vsnflf vandaag: www.lötö-^ Motorrijder overlijdt na ongeval Hoek Kinderafdeling mag van Kamer niet verdwijnen uit Vlissingen Uitleg grondwet moet duidelijker Fans willen geen FC Limburg Britten nemen massaal afscheid van Queen Mum Fregat De Ruyter wordt gedoopt Van krulbollen en wipschieten 1 Een 25-jarige automobilist uit Oosterhout kwam om kwart over drie op de Braakmanweg door een inhaalmanoeuvre frontaal in botsing met de Oost burger. De motorrijder belandde zwaargewond in een nabijgele gen sloot. Hij werd per trauma helikopter naar een ziekenhuis in Brugge overgebracht waar hij aan het begin van de avond overleed. Een fietsster werd bij J het ongeval door de motorrijder geraakt. Zij viel en raakt.e licht- gewond. TERNEUZEN- Het Openbaar Ministerie heeft in een groot on derzoek naar hackers gisteren op zes plaatsen in Nederland zes woningen en twee bedrijfsge bouwen doorzocht. Dit gebeur de onder meer in Terneuzen. De groepen computerkrakers die in de panden waren geves tigd Xtreme Power (XP) en Down Under Crew (DUC) ge naamd, zijn volgens justitie on der meer verantwoordelijk voor het verstoren van de koninklijke chatsessie eind januari van dit jaar. Bij de invallen namen re- I chercheurs computers en cd- roms in beslag. Van de zes ver dachten is een man aangehou- I den. De groep hackers wordt ver dacht van computervrede breuk, vernieling van gegevens I en vernieling van een telecom municatienet^werk .ANP LONDEN - De Britse koningin-moeder Elizabeth is gisteren onder massale belang stelling ten grave gedragen. Familieleden, tal van gekroonde hoofden en andere hoogwaardigheidsbekleders uit het buitenland en legio vooraanstaande Britten woonden in de Londense Westminster Abbey de rouwdienst bij voor de eind maart overleden Queen Mum. foto Kirsty Wigglesworth/EPA pagina 5: grote belangstelling voor uitvaart opsteker Britse monarchie van onze redactie buitenland JENIN - Het Israëlische leger heeft gisteravond het offensief op de Westelijke Jordaanoever tegen de Palestijnen voortgezet. F-16 gevechtsvliegtuigen vuur den raketten af op Nabloes. Eer der op de dag kwamen dertien Israëlische militairen om bij ge vechten in Jenin. Het is voor het eerst sinds het begin van het offensief op de Westoever dat Israël F-16's in zet tegen de Palestijnen. In Na bloes verblijven veel Palestijnse strijders die Israël nog niet heeft kunnen uitschakelen. Enkele uren voor de luchtaan vallen op Nabloes zei de Israëli sche premier Sharon dat de militaire acties tegen de Pales tijnen zouden worden voortge zet totdat 'de terroristische in frastructuur' van de Palestijnen volledig is uitgeschakeld. De vastbeslotenheid van Sharon houdt verband met de dood van dertien Israëlische militairen in een vluchtelingenkamp in Jenin eerder op de dag. Zij kwamen om bij gevechten met gewapen de Palestijnen. Ook raakten er Advertentie 13 april, 10.00 - 14.00 uur Studiecentrum Vlissingen Edisonweg 4 (Hogeschool Zeeland) tel. 0118-489700 f www.ou.nl/opendag Veranderen doe je zeven militairen gewond. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Powell, ver klaarde gisteren in Egypte dat hij de intentie heeft' de Pales tijnse leider Arafat te ontmoe ten tijdens zijn reis deze week door het Midden-Oosten. Ara fat zit al sinds 29 maart vast in zijn hoofdkwartier in Ramal- lah. Powell had in de Egyptische hoofdstad Cairo een ontmoe ting met president Moebarak. Zo'n 20.000 betogers gingen de straat op om te demonstreren tegen Israël en het bezoek van Powell. Ze eisten dat Washing ton druk op Israël uitoefent om zich onmiddellijk terug te trek ken uit de Palestijnse gebieden. Powell zei ook dat de VS bereid zijn waarnemers naar het Mid den-Oosten te sturen als het tot een staakt-het-vuren tussen Is raël en de Palestijnen komt. Po well vertrok gisteravond naar Madrid. Daar praat hij vandaag met de Spaanse premier Aznar, EU-buitenlandcoördinator So- lana, zijn Russische collega Ivanov en VN-chef Annan over de crisis in het Midden-Oosten. Spanje is EU-voorzitter. Solana riep Israël opnieuw op zich terug te trekken uit de Pa lestijnse gebieden. Sharon trekt zich weinig aan van de druk die op hem wordt uitgeoefend. Isra ëlische militairen hebben zich tot nu toe alleen uit de Palestijn se steden Toelkarem en Kalkilya op de Westoever teruggtrokken. Tegenover die terugtocht stond de inname gisteren van de stad Dura ten zuiden van Hebron. ANP/DPA/AFP/RTR pagina 2: Sharon negeert de wereld Advertentie) textiel Supers JAAR HOUSTON - De hoofdverant woordelijke van accountants organisatie Arthur Andersen voor de boekhouding bij Enron, David Duncan, heeft gisteren voor een districtsrechtbank in Houston schuld bekend aan be lemmering van de rechtsgang. Duncan was belast met de con trole van de boekhouding bij het failliete Amerikaanse energie concern Enron. Hij gaf toe dat in oktober en november documen ten zijn vernietigd om belasten de informatie te onthouden aan het onderzoek van de Ameri kaanse beurscommissie. ANP DEN HAAG - Minister Voor hoeve van Defensie heeft Dutchbat-commandant Karre- mans op 10 juli 1995 telefonisch opdracht gegeven niet te vech ten tegen de Bosnische Serviërs in Srebrenica. „In de loop van de ochtend kwam de richtlijn dat er geen doden en gewonden meer mochten vallen," zei de toenmalige tweede man van het bataljon R. Franken gisteren in het tv-programma Nova. Franken deed zijn uitlatingen aan de vooravond van de pre sentatie van het rapport van het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie over de val van de enclave Srebrenica, waarbij aangenomen wordt dat de Bosnische Serviërs duizen den moslimmannen hebben ver moord. Voorhoeve heeft tot dus ver ontkend dat hij rechtstreeks bevelen heeft gegeven. ANP Zonnige perioden Flinke zonnige perioden, maar soms ook wat bewolking. Matige tot vrij krachtige noordoostenwind. Temperatuur 13 graden. 245e jaargang no. 85 woensdag 10 april 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl door Claudia Sondervan GOES - De kwetsbaarste groe pen kinderen krijgen in juni al de vaccinatie tegen me- ningokokken-C, de veroorzaker van hersenvliesonsteking. Mi nister Borst haalt daarmee de landelijke inentingscampagne een half jaar naar voren. In juni komen kinderen van veertien maanden tot en met vijf jaar en jongeren van vijftien tot en met achttien jaar aan de beurt. De groep zes- tot veertienjarigen krijgt na de zomervakantie de oproep tot inenting. Met de entcampagne wordt haast gemaakt omdat steeds va ker besmettingen met me- ningokokken-C optreden. GGD Zeeland, de provinciale entad ministratie en de Zeeuwse thuiszorgorganisaties verwach ten de versnelde campagne op tijd te kunnen organiseren. De campagne werd pas in novem ber verwacht, omdat onzeker was wanneer er voldoende ent stof beschikbaar zou komen. Ook de opname van de enting in het vaccinatieprogramma is versneld. In plaats van in 2003 krijgen alle kinderen voortaan bij veertien maanden de me- ningokokken-C-enting. Voor de entcampagne wordt geen eigen bijdrage van ouders gevraagd. Minister Borst bena drukt dat er tot de start van de landelijke campagne geen reden is voor ouders om op eigen initi atief vaccinaties te halen. Doen ouders dat wel, dan betalen zij zowel de prijs van de enstof als de prikkosten door de huisarts. Bij lokale besmettingsgevallen beslist de GGD of een spoedvac- cinatie of antibiotica nodig zijn. Alle kinderen krijgen een op roepkaart voor de campagne. Het ministerie heeft een telefo nisch informatienummer ge opend over meningokokken dat tijdens kantooruren te bereiken is: 0800-3008051. GGD Zeeland heeft op zijn website www.ggd- zeeland.nl informatie over me- ningokokken-C. (Advertentie) straat postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekemng- ~TTT 1 Mill handtekening. fp noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c. per maand met automatische incasso 19,25). l: per kwartaal met automatische incasso 52,-). t: per jaar met automatische incasso 198,-)! Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Advertentie Integratie /Productie Scholing HOEK - Een 54-jarige motorrij der uit Oostburg is gisteravond overleden aan de gevolgen van Ieen ongeval eerder op de dag in Hoek. mj door Lianne Sleutjes *j enJaco van Lambalgen DEN HAAG - De PvdA zegt ja tegen deelname aan de bouw van het Ame rikaanse jachtvliegtuig Joint Strike Fighter (JSF) als het kabinet garandeert dat de financiering rond is. Dit heeft de Tweede- Kamerfractie gisteren be sloten. meebetalende bedrijfsleven in totaal nog een gat van 84 mil joen euro. Dat moet de industrie voor haar rekening nemen, al dus Timmermans. „Daar mag de belastingbetaler niet de dupe van worden." Als dat betekent dat het kabinet opnieuw moet onderhandelen met het be drijfsleven dan moet dat maar, vindt hij. Volgens de woordvoerder van minister Zalm van Financiën is alles echter zo goed vastgelegd met het bedrijfsleven dat het fi nanciële contract sluitend is. Er is geen reden om nieuwe afspra ken met bedrijven te maken, on derstreept hij. Directeur Dibbetz van de NIID, de organisatie van de Neder landse defensie-industrie, wil vasthouden aan de afspraak dat pas in 2008 bezien wordt of de bijdrage van de industrie om hoog moet. Morgen spreekt de Tweede Ka mer weer met het kabinet over de eventuele deelname aan de bouw van de JSF. Daarin moet de knoop worden doorgehakt. Een eerder debat leverde geen besluit op vanwege aarzelingen van de PvdA. Het kabinet wil 920 miljoen eu ro voorschieten zodat de Neder landse vliegtuigindustrie mee kan bouwen met de Amerikaan se JSF. Dat bedrag vloeit vol gens het kabinet terug via afge sproken terugbetalingen door de bedrijven, de royalties van gebouwde toestellen en de kor tingen die Nederland krijgt als de luchtmacht JSF's aanschaft ter vervanging van de huidige F-16's. De PvdA wil de handen vrijhou den om uit het bouwprogramma te stappen als uit defensie-over wegingen blijkt dat de lucht macht minder of geen JSF's no dig heeft. De PvdA wil dat een nieuw kabinet snel een nieuwe nota maakt waarin de defensie taken worden afgewogen. Uit het JSF-programma stap pen kan, maar dat kost geld. Hoe later wordt gebroken, des te meer geld je kwijt bent. Als Ne derland wil stoppen met mee bouwen, dan is het logisch dat voor het eind van 2003 te doen, aldus Timmermans. Daarna wordt het volgens hem te duur. Een nieuw kabinet zou zodoen de maar kort de tijd hebben om met een nota over de toekomsti ge taken van de krijgsmacht te komen, zegt Timmermans. GPD j DEN HAAG - De Tweede Ka- mer eist van minister Borst dat de klinische kindergeneeskun- de en de verloskunde behouden blijft in ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De Kamer nam met algemene stemmen een motie aan tegen de concentratie van deze specialis- men in Goes. Borst laat zij bin nen een week weten of zij de mo- j tie wil uitvoeren. Minister Netelenbos liet giste ren weten tegemoet te willen komen aan een andere Zeeuwse wens. Zij is bereid geld beschik baar te stellen voor een afrit van de A58 naar het Goese Ooster- scheldeziekenhuis. pagina 19: Borst moet directies terugfluiten WD en CDA vinden dat er een duidelijke uitleg van de grond wet moet komen. Die moet voorkomen dat de rechter mensen vrijspreekt van discriminatie en belediging, als ze zich beroe pen op bijbel en koran. De beide fracties reageren op de vrijspraak van de geestelijke El Moumni, die ho moseksualiteit bestempelde als een ziekte. De suikeroom vanRoda JC, Nol Hendriks, probeerde gisteren in het Parkstad-stadion in Kerkrade vierhonderd verontruste supporters uit te leggen waarom Roda JC met MW en Fortu- na Sittard moet fuseren. Alleen dan kan een Limburgse club financieel sterk staan en in de eredivisie op hoog ni- veau meedraaien, denken de clubs. Maar de Roda- fans willen er niet aan. Voor hen geen FC Limburg. PvdA-defensiewoordvoerder Timmermans ziet in de cijfers die het kabinet deze week ver strekte over de afspraak met het Het fregat heeft een vaarsnelheid van 29 knopen en is vrijwel onzichtbaar voor radars. Het kan ongeveer tweehonderd be manningsleden herbergen en heeft vijf meter diepgang. De Ruyter gaat dit luchtverdedigings- en commando- fregat heten, het derde dat de KSG voor de marine "1 Q bouwt. Zaterdag wordt het gedoopt. Komend seizoen worden in Zeeland weer volop traditionele sporten en spelen gehouden. Op de agenda staan schieten met historische kanonnen, krulbollen, gaaischieten, ringrijden en wipschieten. Ze hebben meestal een eeuwenlange geschiedenis. Het uitgangspunt is altijd hetzelfde OQ gebleven: volksvermaak met een wedstrijdelement. O feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 9,10 en 11; sport: 12 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; gezondheid: 22; buiten gebied: 23, 24 en 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1