Borsele stelt grenzen aan groei Hé verplegende Zin in een werkvakantie? PZC SWfl'fl Vliedberg krijgt opknapbeurt CDA wil wonen op platteland vereenvoudigen Proefrit gegratineerd met geitenkaas.® de Zonnebloem0 Inwoners willen alleen nog schone industrie en beperkte woningbouw Stroomstoring in delen Bevelanden Fishpot treedt op in De Piek Instuifmiddag Meer informatie? Automobielbedrijf Dijkwel BV 181 woensdag 10 april 2002 door Esme Soesman HEINKENSZAND - Inwoners van de gemeente Borsele zitten niet te wachten op een verdere uitbreiding van het Sloegebied, zeker niet als het om 'vuile' in dustrie gaat. Deelnemers aan de Borsatlas, het toekomstdebat van de gemeente Borsele, gaven gisteravond een aantal duidelij ke grenzen in ontwikkelingen aan. Het karakter van de industrie in het Sloegebied moet verande ren, luidde de conclusie van de discussiegroep die zich boog over de vraag of er in de toe komst uitbreiding van dit ge bied mogelijk moet zijn. Uit breiding is ongewenst, vonden de deelnemers. Inbreiding is een optie, mits er dan schone bedrij ven gevestigd worden. De Wes- terschelde Container Terminal (WCT) werd als 'oude' economie getypeerd; kleinschaligheid heeft, volgens de werkgroep, de toekomst, hoewel er tegelijker tijd wel oög bleek te zijn voor de werkgelegenheid die de WCT genereert. De Quarlespolder wacht, als het aan de Borselse meedenkers ligt, eveneens een rustige toe komst. Het huidige landschap van het hele westelijk deel van de gemeente, tot aan de Le- wedijk, moet behouden blijven - hooguit kan er wat natuur aan GOES - Delen van Goes en Noord-Beveland hebben giste ren aan het begin van de avond anderhalf tot drie uur zonder elektriciteit gezeten. Ook viel in een deel van Goes de kabeltelevisie uit. De storing waS in Goes voelbaar in het gebied ten zuiden van de Fruitlaan en de Kloetingseweg. Een supermarkt in winkelcen trum De Bussel aan de Beuken laan in Goes moest voortijdig sluiten. Ook in en rond Geers- dijk en Kortgene werden men sen geplaagd door de elektrici teitsstoring. worden toegevoegd. Bedrijven zijn, opnieuw, alleen in een kleinschalige hoedanigheid welkom. Gedacht wordt aan be drijvigheid gerelateerd aan landbouw en fruitteelt of een 'niet storende' branche als een computerbedrijf. Ook de ont wikkeling van recreatie is een optie. Windmolens zijn in de Quarlespolder niet welkom. Huizen, mits verspreid ge bouwd, wel. Wat die woningen betreft zou den er bouwmogelijkheden moeten zijn in alle kernen, zij het dat inbreiding eerste optie is. Inbreiding mag niet ten koste gaan van de ruimtelijke bele ving van een dorp, maar uitbrei ding ligt nog gevoeliger. Nie mand wil inwoners van een dorp, als gevolg van een huizen tekort, dwingen naar een andere kern te verkassen. Maar aantas ting van de entree van dorpen door 'nieuwbouwpukkels' oogst evenmin waardering. En zowel met inbreiding als landschap pelijk ingepaste uitbreiding is, concludeerde de groep die zich met woningbouw bezighield, veel geld gemoeid. Evenwicht De spelregels die kleven aan de Nieuwe Economische Dragers, bedoeld om het platteland leef baar te houden, worden als te zwaar ervaren. Sleutelwoord als er over het platteland wordt gepraat blijkt evenwicht. De rol van de landbouw is én blijft be langrijk in Borsele, maar duide lijkheid ontbreekt. Bovendien wordt de overheid eerder als remmer dan als aanjager be schouwd als het gaat om de vraag hoe de landbouw zich in de toekomst het beste in Borsele kan ontplooien. De Westerscheldetunnel bleef in de in groepjes gevoerde dis cussies buiten schot, misschien omdat er aan de aanleg daarvan niets meer valt te veranderen. De gisteravond - en tijdens eer dere bijeenkomsten - getrokken conclusies worden verwerkt in een einddocument waarin de gemeente Borsele een aantal toekomstbeelden wil schetsen. Daarmee heeft de gemeente houvast bij het ontwikkelen van beleid voor de komende vijfen twintig jaar. Met grond uit het natuurontwikkelingsgebied Scherpenissepolder wordt het talud van de vliedberg flauwer gemaakt. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman SCHERPENISSE - De vliedberg bij het ge hucht Westkerke wordt opgeknapt. Met grond uit het natuurontwikkelingsgebied Scherpenissepolder wordt het steile talud flauwer gemaakt. De vegetatie op de heuvel verdwijnt. Daarmee wordt het oorspronkelijke uiter lijk van de vliedberg in ere hersteld. De hel lingen lopen momenteel bijna loodrecht naar beneden af, schetst projectleidster R. de Jonge van Dienst Landelijk Gebied (DLG). De bedoeling is een flauwe helling van zo'n dertig procent te realiseren. Daar voor is de grond nodig, die vrijkomt bij de aanleg van het nabijgelegen natuurontwik kelingsgebied Scherpenissepolder. De werkzaamheden daar liggen tot 15 juni stil in verband met het broedseizoen. De pe riode dat er grond kan worden weggehaald, loopt tot medio oktober. De vliedberg bij Westkerke wordt opge knapt in het kader van de landinrichting. De DLG houdt de touwtjes van de herstel- klus in handen, in opdracht van de ruilver kavelingscommissie Poortvliet. De organi satie is, een kleine drie jaar geleden, met omwonenden over de opknapbeurt in ge sprek gegaan. November vorig jaar zijn de belanghebbenden ingelicht over de defini tieve plannen van DLG. Geheel volgens de wens van omwonenden blijft de vliedberg, die praktisch in hun ach tertuin staat, ontoegankelijk voor bezoe kers. Wel, meldt De Jonge, wordt er in de buurt - op de hoek van de Westkerkseweg met de Hartogsweg - een plek ingericht met picknickbank en informatiebord. De wens om de berg vrij te houden van bezoekers wordt onderschreven door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB), omdat de verhoging resten uit het verleden herbergt. Om die reden is besloten schapen op de vliedberg en de omringende hectare grond te laten grazen. Koeien en paarden komen, door de historische waarde van het gebied, niet in aanmerking. Op dit moment is de heuvel nog met bomen en struikgewas begroeid. Die vegetatie moet het veld ruimen. Hoewel omwonenden eerder hebben aangegeven de beplanting te willen behouden is, in overleg met het ROB, besloten de vliedberg authentiek kaal te houden. Negentig procent van de begroei ing is iep, schat De Jonge. Vanwege aantas ting door iepziekte moet de berg sowieso van de huidige beplanting worden ontdaan. Kapvergunning De kapvergunning heeft DLG inmiddels binnen. De monumentenvergunning die no dig is om het monument te mogen opknap pen, is nog in behandeling bij de gemeente Tholen. De verwachting is dat het werk deze zomer kan worden uitgevoerd. Staatsbos beheer wordt eigenaar en beheerder van de vliedberg en omringende grond. door Marcel Modde NIEUWERKERK - Het CDA wil af van de beperkingen die minister Pronk provincies en gemeenten wil opleggen voor uitbreiding van de woningbouw op het platteland. De mate van nieuwbouw in dorpen moet aan de regio's zelf worden overgela ten, aldus het Tweede-Kamerlid T. Meijer, omdat daar het beste zicht bestaat op de praktijksitu atie. Het CDA komt volgende week met een reeks moties voor in grijpende aanpassingen van de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning. De rode contouren rond de kernen dienen te worden ge schrapt en de groene contouren die de natuurverdeling in een gebied regelen, mogen niet ver der uitgebreid. Daarnaast vin den de christen-democraten het onverteerbaar dat van bovenaf beschermde landschappen wor den aangewezen zonder oog voor de gevolgen voor het toe ristisch bedrijfsleven in zo'n ge bied. Ook die regulering moet worden overgelaten aan de pro vincie en de gemeente, bena drukte Meijer gisteren dinsdag tijdens een afdelingsbijeen komst van zijn partij in Nieu- werkerk. Hij liet weinig heel van de plan nen van minister Pronk op dit gebied. Als het aan het CDA ligt, zal de gewraakte Vijfde Nota over de Kamerverkiezingen heen worden getild. Zo krijgt een nieuw parlement, een nieu we regering (met mogelijk CDA-ministers) de kans de plannen inhoudelijk nog eens aan een nader oordeel te onder werpen, aldus Meijer. Wat er in ieder geval uitmoet, is de nieuwbouwstop voor de plat telandskernen. Dorpen moeten volgens Meijer meer armslag krijgen voor 'natuurlijke groei'. Mensen die op het platteland zijn geboren en getogen, moeten de mogelijkheid hebben op dat zelfde platteland te (blijven) wonen. Het huidige beleid van 'paars' dwingt die nieuwe gene ratie naar de randgebieden van de grote steden. Die ontwikke ling is volgens Meijer niet alleen I tegennatuurlijk, het werkt ook de vergrijzing van het platte- land in de hand. De aangewezen natuurgebie- den daarentegen zijn volgens het CDA al groot genoeg. Nieu- I we claims voor de groene ruimte I moeten worden afgewezen I vindt Meijer, omdat daarmee de I landbouw en het toerisme te zeer in de knel komen.Laten we i eerst maar eens die ecologische hoofdtstructuur tot uitvoering brengen.Ook in dat geval geldt naar mening van het CDA 'handjes af voor Den-Haag' en I meer beleidsmatige vrijheid I voor de regio. VLISSINGEN - Fishpot geeft I op zaterdag 13 april een optre- I den in De Piek in Vlissingen. I Fishpot is een funk-project on der leiding van hammond-orga- I nist Nico Brandsen. Hij speelde de afgelopen jaren onder anderen met Jan Akker man, Anouk, Ilse de Lange en Kane. Fishpot bestaat verder uit DJ drummer Ro, zangeres Miss Bee (van Beeswamp), gita rist Wouter Planteijdt, bassist Thijs Vermeulen (Sjako!) en percussionist Rudi de Graaf (Gotcha!). Fishpot bestaat nog maar net en tourt nog een maand. Het eerste album, 14 favorites from the Fishpot café, is in de maak. Het i optreden in De Piek begint om 22.00 uur. SEROOSKERKE (W) - The Country Coast Linedancers houden zondag 14 april een in stuifmiddag in café Olmenruif op camping Olmenveld in Se- rooskerke. De bijeenkomst begint om 14 uur en duurt tot ongeveer 17.30 1 uur. Om 15 uur wordt een les ge- geven, die ook geschikt \s voor niet-linedancers. i «Oepatie0 Zoone' „«e\seoWWcW" >jgeW3 «fceaanA [WÏ«V Wil jij de Zonnebloem in 2002 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onverge telijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons enthousiaste en supergemotiveerde team van meer dan 6700 vrijwilligers, waarondereen groot aantal verpleegkundigen en zieken verzorgenden. Het kostje een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl >\egS09 9' NATIONALE VERENIGING Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 E-mail info@zonnebloem.nl lnternetwww.zonnebloem.nl Dat wordt smullen. De Citroen Xsara Picasso. Want niet alleen de stan daard uitrusting van dit model staat bol van comfort en veiligheid. Het nieuwste actiemodel, de Citroen Xsara Picasso 1.8i 16V Plaisir, heeft een meeruitrusting om uw vingers bij af te likken. En u bespaart ook nog eens 1.595,- ten opzichte van het standaardmodel. Kom dus snel langs voor een proefrit in de Citroen Xsara Picasso of een van de drie andere actie modellen. Bellen voor een afspraak mag ook op 0800 - 022 6090. Snelle reacties worden beloond met een smakelijke verrassing bij La Place! Prijs vanaf €16.990,- Uw voordeel €690,- Airconditioning - Schuifdeuren links en rechts Metallic lak Combinatie velours en stoffen bekleding Citroen Xsara 1.6i 16V Bonheur Coupe, Berline of Break Prijs vanaf €17.410,- Uw voordeel 1.090,- Temperatuurgercgcldc airconditioning Automatische in- en uitschakeling verlichting Regensensor Warmtewerende voorruit Citroên Xsara Picasso 1.8i 16V Plaisir Prijs €21.100,- Uw voordeel €1.595,- Digitale airconditioning Radlo/CD-speler Armsteuncn vóór Metallic lak Citroên Saxo Furio Prijs vanaf €9.990,- Uw voordeel €725,- Airbag Stuurbekrachtiging Centrale vergrendeling Elektrische ramen vóór Pres. Rooseveltlaan 745, Vlissingen, tel. 0118-629955. WJLT1SPACE NOUVELLES PRONnÈRES 11 12 JAAR QARAIjnE TEGEN CORROSIE VA ■1 CrmOËN PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18