Souburg moet winkels koesteren Gevlucht voor stadsgewoel PZC ZMF bezorgd over uitbreiding Oost-Souburg Kapers op de goudkust in Souburg Vlissinger moet brommen Moertje wijst weg naar inbreker Open dagen museum Arnemuiden Geluidsoverlast eindigt met boete Joyrider in paniek na ongeval Platform vraagt inwoners bij te dragen aan nieuw dorpsplan Filatelisten komen samen Expositie foto's Magistraatwij k krijgt drie maanden om sloop bouwsels te voorkomen agenda 'EV'E^C OMZI-EOt Zwemvierdaagse voor hulp aan Zuid- Soedan MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Hamee- te heeft gisteren een 25-jarige Vlissinger voor een tasjesroof en drie diefstallen tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en tachtig uur taakstraf ver oordeeld. De man kreeg ook elf weken celstraf extra opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zat. De aan harddrugs verslaaf de verdachte gaf de diefstallen van een jas, autolampjes en een aansteker, begaan op verschillende tijdstippen vorig jaar en februari dit jaar, toe. Hij ontkende echter de tasjesroof 1 februari dit jaar in Vlissin- gen te hebben gepleegd. De politierechter zag echter voldoen de bewijs. Zo had het vrouwelijke slachtoffer een gedetail leerde beschrijving van haar aanvaller gegeven, waarbij vooral zijn blauwe ogen waren opgevallen. Officier van justi tie F. van Es merkte op dat de Vlissinger zich bij zijn aanhou ding telkens met geweld had verzet. Van Es eiste naast de elf weken gevangenisstraf, die nog op de lat stonden, zes maan den cel. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter AHamee- te noemde gisteren de bewijsconstructie in de zaak tegen een 22-jarige man uit Den Haag een mooi stukje politiewerk. De Hagenaar werd voor een bedrij fsinbraak veroordeeld tot acht weken cel. Voor het opgeven van een valse naam moet de ver dachte een boete van 2.250 euro betalen. De man werd op 8 november vorig jaar kort na een bedrij fsinbraak in Rilland op weg naar huis in een auto aangehouden. Bij het doorzoeken van de auto vond de politie een aansteker met de naam van het bedrijf uit Rilland en een moertje dat afkomstig was van het slot van een geldkistje, waaruit kleingeld was weggenomen. ARNEMUIDEN - Het voormalige stadhuis van Arnemuiden is vanaf volgende week vrijdag officieel het Cultureel Cen trum 't Stadthuijs. Pieter van Vollenhoven verricht door het onthullen van een plaquette de openingshandeling. In het ge bouw komt een museum. Verder hebben de Stichting Stads- toezicht en de Wijkbeheergroep Arnemuiden hun onderko men in het gebouw. Op vrijdagavond 19 april en zaterdag 20 april is het cultureel centrum open voor het publiek. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 19-jarige inwoner van Zierikzee tot 500 euro boete. De man wilde 30 juli 2001 in Zierikzee verhinde ren dat een agent zijn geluidsbox meenam en gaf hem een knietje. De verdachte had de böx bovenop zijn auto gezet en zorgde zodoende voor geluidsoverlast. Hij werd hierop aan gesproken. Toen de man de waarschuwing in de wind sloeg, besloot de agent in te grijpen. De politierechter vond dat de inbeslaggenomen geluidsbox terug kon naar de eigenaar. CADZ AND-B AD - Een 17-jarige Belg heeft gistermiddag op de Kanaalweg in Cadzand-Bad de auto van zijn ouders in de kreukels gereden tijdens een joyride. De jongen uit Mont- Saint Guibert verloor op de Kanaalweg de macht over het stuur en botste tegen de gevel van het gemaal. De auto schoot vervolgens naar de andere zijde van de weg, om tot stilstand te komen tegen een betonnen afzettingsblok. De Belg raakt in paniek en ging ervandoor, met achterlating van de zwaar be schadigde auto. Zijn ouders hebben later de politie in kennis gesteld van het voorval. De jongen kreeg een proces-verbaal voor het doorrijden en voor rijden zonder rijbewijs. woensdag 10 april 2002 Hoor Edith Ramakers VLISSINGEN - De Kanaal straat in Oost-Souburg heeft I een facelift nodig en het Oranje- plein moet weer knus en gezellig I «orden. Dat zijn in elk geval twee onderwerpen die niet mo- i gen ontbreken in het dorpsplan I van Oost-Souburg. Het Dorps- I platform Oost-Souburg is druk in de weer met het dorpsplan, I dat naar verwachting dit najaar is afgerond. „De inbreng van de Souburgers voor dit plan is van I harte welkom", zegt I. Vervorst, secretaris van het platform. Met het 'grootste dorp van Zee land' moet zorgvuldig worden omgegaan, vindt het platform. Vandaar dat het zijn kans grijpt en probeert zoveel mogelijk stemmen uit de bevolking mee te nemen in deze langetermijn- visie. „We gaan in het plan niet in op het herstellen van kapotte stoeptegels. Het platform richt zich op grootschaliger onder werpen, zoals verkeer en ver voer, bebossing en parken, wo nen, veiligheid, leefbaarheid en het instandhouden van allerlei voorzieningen," Voor de inrichting van de win kelstraat van Oost-Souburg, de Kanaalstraat, wordt een nieuwe werkgroep opgericht. Die zal zich ook bezighouden met het Oranjeplein en de Karolin gische Burg. In die werkgroep zitten afgevaardigden van de stichting Karolingische Burg, de middenstandsvereniging Nemidso en het dorpsplatform. „Ik vind dat het Oranjeplein VLISSINGEN - De Vlissingse Filatelisten Vereniging houdt donderdag 18 april haar maan delijkse bijeenkomst in het Theo van Doesburgcentrum aan deBrouwenaarstraat in Vlissin- gen. De zaal is open om 19 uur, de vergadering begint een uur tje later. Leden die filatelisti sche vragen hebben, kunnen deze vooraf aan één van de be stuursleden stellen. Zij kunnen de antwoorden dan goed beant woorden. speels en dorps ingericht moet worden. Er moeten geen stijve, grote bungalows komen of nog meer gebouwen met platte da ken gebouwd worden. Geen za kelijk plein, dat past niet in Souburg. Dat is mijn persoonlij ke opvatting", zegt Vervorst. Over de Kanaalstraat heeft het platform zich al eerder uitge sproken. Souburg moet haar winkels koesteren. Het plat form zal zich sterk maken om de winkels te behouden, want an ders verliest de Souburgse kern haar aantrekkingskracht. „Het dorp heeft van zichzelf veel charme. Er is een opvallend groot sociaal leven; de vereni gingen floreren en de onderlinge verbondenheid is groot." Pareltje Dus, is de opvatting, als er ge sleuteld wordt aan Souburg, moet 'het met liefde gebeuren'. „Souburg is toch het pareltje van de gemeente Vlissingen." In het dorpsplan komt ook een hoofdstuk over de begraaf plaats. In de laatste vergadering van het dorpsplatform werd daarover opgemerkt dat het platform de begraafplaatsen nota van de gemeente Vlissin gen met 'interesse heeft ontvan gen'. Rond de begraafplaats moet een geluidswering komen. En de Souburgers willen ook een urnenwand en meer toe zicht om vandalisme tegen te gaan. Het komt Souburg uit dat de gemeente streeft naar 'één begraafplaats per kem', in plaats van een centrale plaats voor de gehele gemeente. „De mensen moeten toch naar de be graafplaats kunnen lopen." Het dorpsplatform houdt woensdag 24 april zijn volgende vergadering. Aanvang 20.00 uur in de Schuur aan de Middel- burgsestraat. VLISSINGEN - Fotograaf Bart van Vliet exposeert vanaf vrij dag in het café van De Piek. Voor de expositie, met de titel Pinho les, is gebruik gemaakt van een oude fotografische techniek. In een zwarte doos met een klein gaatje wordt fotopapier ge plaatst dat een beeld opneemt. door Gerrit van Loon OOST-SOUBURG - De koe ver geet graag dat ze kalf is geweest. Dit spreekwoord is duidelijk van toepassing op het toneel stuk Kouwe kak en tatoeage dat toneelvereniging STEC uit Oost-Souburg de zaterdagen 20 april en 27 april op de planken zet. Het toneelstuk gaat over de fa milie Van Stoetenweg. Door succes van papa Van Stoeten- weg leeft het gezin in weelde. Mama en dochter hebben moei te met de rijkdom, papa blijft echter met twee benen op de grond staan. Als dochter Marie Claire tussen de zakelijke post van papa een brief van zijn ver meende familie uit België vindt, raakt iedereen in paniek. De Belgische gasten willen overko men om de verwaterde familie banden in ere te herstellen. Dit past niet in de rijke plannen van mama en het aanstaande huwe lijk van Marie Claire. De rollen van de familie Van Stoetenweg worden gespeeld door Wout van de Wekken, An- kie Neve en Marjo Jacobse (Ma rie Claire). De regie is in handen van Bert Goemans. Verder zijn er rollen weggelegd voor Hans Schutijser, An de Vries, Izaak Wondergem, Riëtte van de Wek ken en Dennis Wondergem. Zij vertolken de gekste situaties die ontstaan door de plotselinge komst van de Belgische familie. Een Russische huisvriendin van de familie Van Stoetenweg, ge speeld door An de Vries, gaat zich ermee bemoeien. Dat heeft radicale gevolgen. En wat ge beurt er met mama? Gooit Marie Claire het roer rigoureus om en worden de Belgische gasten ver moord? De antwoorden op deze vragen komen op 20 en 27 april van 20.00 tot 22.30 uur in vereni gingsgebouw De Zwaan in Oost-Souburg. Op zaterdag 27 april is na afloop van het stuk li ve muziek van de groep River side Trio. De Souburgse toneelvereniging STEC speelt eind april het stuk Kouwe kak en tatoeage. foto Ruben Oreel door Gerrit van Loon MIDDELBURG - Woning bouwvereniging Woongoed Middelburg laat de illegale bouwsels in de Magistraatwijk nog drie maanden staan. De be woners hebben tot 3 juni de tijd gekregen de bouwsels aan te passen en een vergunning aan te vragen bij de gemeente. Het gaat om ongeveer tien aange bouwde serres of andere bouw werken. De bewoners van de Magi straatwijk waren geschrokken van het bericht van de woning bouwvereniging dat ze voor 2 april de illegale bouwsels moes ten afbreken. De laatste tijd is veelvuldig overleg geweest tussen de be woners en Woongoed Middel burg. Dat resulteerde in het uit stel van drie maanden. De bewoners uitten hun onge noegen, omdat de illegale bouwwerken er al zo'n vijftien jaar staan en meestal zijn neer gezet door vorige bewoners. Bij sommige aangepaste woningen REDACTIE MIDDEN-ZEELAIMD Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zou sprake zijn van ruimtege brek tijdens het eten. De nieuwe wijkbemiddelaar van wijkver- eniging Zuid in Middelburg, Karin van der Stap, vindt het afbreken van de bouwsels kol der. „Het gaat bij sommige wonin gen om slechts enkele centime ters. Het is een beetje dubbel dat Woongoed bij het verhuizen van de eigenlijke bouwers niet in greep en nu ineens de bouwsels wil afbreken." Directeur E. de Ceuster van Woongoed Middel burg kan hier wel in komen. „Het was te kort dag om de bouwsels af te laten breken voor 2 april. We hebben een voor beeld gesteld door de sloop met drie maanden uit te stellen. De sloop van de illegale bouw werken is onderdeel van het project Buitengewoon Veilig in de Magistraatwijk. Er wordt aandacht geschonken aan ach terpadenverlichting, onder houd van achtertuinen en het vernieuwen van schuttingen. De brandgangen in de Keurho- ve zijn inmiddels allemaal ver licht. Onveilig In 1999 hield de gemeente Mid delburg een onderzoek naar de leefbaarheid in de Magistraat wijk. Een kwart van de bevol king voelde zich 's avonds on veilig. Rondhangende jeugd en slechte verlichting waren de be langrijkste ooi-zaken. Woon goed moest een plan opstellen om de Magistraatwijk leefbaar der te maken. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; MIDDELBURG Zeeuwse Bibliotheek, 19.45 uur: Lezing De dood door de eeu wen heen; OOST-SOUBURG - Basisschool De Tweemaster, 14.00 uur: Woensdagmid dagclub voor kinderen van 4 tot 12 jaar; SEROOSKERKE - Zandput, 20.00 uur: Dialezing bloembollen; Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13 30-16.00 uur: Sociaal spreekuur; Stichting Majoraat Van Hogendorpweg 58a, 14.00 uur: modeshow; WESTKAPELLE - Voetbalvereniging De Noormannen, 13.00-17.45 uur: School- voetbaltoernooien Dorpen op Walche ren voor meisjes. door Peter Sijnke Niet alleen in nieuwbouwwijken ont staan nieuwe straten, ook in binnen steden komt dit voor. Zo wordt in Middel burg het Molenwater - vanaf de 19e eeuw open terrein en ooit een middeleeuwse spuikom - bebouwd. Een aantal straten in dit nieuwe binnenstadsgebied dragen de namen van historici die iets met Zeeland te maken hebben. Recentelijk werden zo H. M. Kesteloo en F. Nagtglas vernoemd. Al eerder werden straatnamen naar M. Smallegange en J. Huizinga genoemd. Huizinga was geen Zeeuw, maar had wel een belangrijke Zeeuwse c.q. Middel burgse connectie. Johan Huizinga (1872-1945) werd gebo ren in Groningen. Hoewel hij in 1897 op een onderwerp uit het Indische toneel promoveerde, richtte hij zich later op de geschiedenis. Hij werd leraar geschiede nis te Haarlem en was vervolgens van 1905-1915 hoogleraar vaderlandse en al gemene geschiedenis aan de Rijksuniver siteit Groningen. Vanaf 1915 was hij hoogleraar algemene geschiedenis te Lei den. Hij publiceerde veel en verwierf we reldfaam op het terrein van de cultuurhis torie. Onder meer met zijn studies over Erasmus en de Nederlandse beschaving in de Gouden Eeuw, maar vooral met zijn magnum opus Herfsttij der Middeleeu wen, dat in vele talen werd vertaald. De conceptie van dit boek vond weliswaar plaats in Groningen, maar in de uitwer king ervan speelde Middelburg een grote rol. Zelf zegt hij daar dit over: „Het duurde eenige jaren, eer ik aan de uitiverking er van begon.In den langen warmen zomer van 1911 zat ik met 25 deelen Froissart [een middeleeuwse kroniek] in de editie van Kervijn de Lettenhove en in die van Luce en Reynaud i7i mijn studeerkamertje op de zolderverdieping van Toornvliet..." Hoe was de Leidse professor daar terecht gekomen? Via zijn stiefmoeder had Hui zinga de Middelburgse regentenfamilie Schorer leren kennen. Sedert 1892 was hij verscheidene malen te gast op de aan de Koudekerkseweg gelegen buitenplaats Toornvliet. Dit buiten was familiebezit van de burge meester van Middelburg, jonkheer mr Leonhard Schorer. Het pand is vermoede lijk in het midden van de zeventiende eeuw als buitenplaats gebouwd. Op Wal cheren verrezen in de zeventiende en achttiende eeuw vele buitenplaatsen, waar de patriciërs in de zomermaanden verbleven. Toornvliet werd in 1754 ingrijpend ver bouwd. Huizinga leerde er burgemees tersdochter Mary Vincentia Schorer (1877-1914) kennen. Het kwam tot een ro mance en op 24 maart 1902 traden zij te Middelburg in het huwelijk. Lang mocht dit huwelijksgeluk echter niet duren, want Mary overleed na een slopende ziek- IvJvv—'7>'" "'Cv De buitenplaats Toornvliet in Middelburg speelt onder meer een rol in de boekenreeks Adriaan en Olivier van Leonhard Huizinga. foto Ruben Oreel te op 21 juli 1914. In 1922 kwam Toorn vliet door vererving voor de helft in eigen dom van jhr mr J. C. Schorer en voor de andere helft in het bezit van de vier kinde ren van Johan en Mary Huizinga. Zowel vader als kinderen Huizinga bewaarden zeer goede herinneringen aan de oude buitenplaats. Zoon Leonhard Huizinga (1906-1980) werd journalist en auteur van vele boeken, waarvan de Adriaan en Oli- uier-cyclus vermoedelijk de grootste be kendheid geniet. Zowel Middelburg Rittenburgals Toornvliet Korenvliet spelen een rol in deze romans. Verval In de oorlogsjaren werd Toornvliet door de Duitsers gebruikt en na de oorlog werd er een middelbare landbouwschool geves tigd. Van 1972-1987 was de Toorenvliedt- school voor voortgezet buitengewoon on derwijs er gehuisvest. Daarna kwam het buiten leeg te staan en raakte ernstig in verval. Even leek het erop dat Omroep Zeeland in het gebouw zou trekken, maar de regionale omroep koos uiteindelijk voor het voormalige gemeentehuis van Oost-Souburg. In 1991 kreeg Toornvliet zijn huidige bestemming: regiokantoor van Staatsbosbeheer. Over de naam van het buiten doen ver schillende verhalen de ronde. Johan Hui zinga hield het op het oord waar men voor de toorn, de boosheid des levens, vliet. Waar men dus rustig en gelukkig kan zijn De Middelburgse historicus M.R de Bruin gaf een, mijns inziens aannemelijker naamsverklaring. Men vluchtte 's zomers naar buiten, weg van het stadsgewoel, weg van de toren van de stad (de Lange Jan), dus: gevloden van de toren(s) van de stad. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De planologie werkgroep Walcheren van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) maakt zich zorgen over verdere uitbreiding van Oost- Souburg. Plannen van de ge meente Vlissingen om het dorp in noordelijke richting te laten groeien met driehonderd tot 450 woningen gaan ten koste van de open ruimte tussen Middelburg en Oost-Souburg. De werk groep stelt dat in een reactie op het voorontwerpbestemmings plan Souburg-Noord. De nieuwe wijk, waar vrijstaan de en geschakelde woningen ge bouwd gaan worden, komt te liggen tussen de Reyersweg, de Middelburgsestraat, de Es doornstraat en rijksweg A58. Souburg-noord krijgt een duur zaam karakter; materialen moeten zo min mogelijk schade opleveren voor het milieu. De eerste paal wordt niet voor 2005 geslagen. De planologie werkgroep stelt in een reactie dat de omvang van 'Souburg-noord in strijd is met het Ruimtelijk plan stedelijk ge bied Walcheren 2010. Dat plan is een regionale uitwerking van het Streekplan Zeeland. De ZMF wijst erop dat het vooront werpbestemmingsplan veel groter is dan staat aangegeven in het Ruimtelijk plan stedelijk gebied Walcheren 2010. „Het voorontwerp claimt naar onze schatting een twee maal zo groot gebied. Naar onze mening is dat onaanvaardbaar." Beperkt Door de uitbreiding van Oost- Souburg wordt het groene ka rakter tussen Middelburg en het dorp, dat volgens de werkgroep toch al aan de magere kant is, nog verder aangetast. De werk groep wijst er ook op dat de open ruimte in zuid-oost-Walcheren zeer beperkt is. Waar nu nog weilanden zijn, verrijzen bin nen enkele jaren honderden wo ningen. Vlissingen en Middel burg groeien langzaam maar zeker tegen elkaar aan. In Vrij burg komt een nieuw zwembad en wellicht een concentratie van andere sportvoorzieningen en in de Mortiere, ten zuiden van Middelburg, heeft de gemeente Middelburg vergaande plannen voor bedrijven en woningen. Vlissingen-oost tenslotte wacht op de komst van de Westerschel- de Container Terminal (WCT). „Voor de burgers van Walcheren aan de zuidoost-kant van het Kanaal door Walcheren blijft er steeds minder ruimte over om in de directe nabijheid van hun woning te recreëren, zoals de hond uitlaten, joggen, fietsen en wandelen", aldus de werkgroep in een brief aan het Vlissingse gemeentebestuur. „Dit is in strijd met het steeds belangrij ker wordende begrip duurzame samenleving in relatie met Groen In en Om de Stad." VLISSINGEN - Walchersc kin deren kunnen vanaf maandag 22 april in het Sportfondsenbad in Vlissingen vier dagen geld bij elkaar zwemmen voor kinderen in Zuid-Soedan. De achten twintigste Nationale Zwem vierdaagse wordt georganiseerd door het Unicef-Comité Wal cheren en het Sportfondsenbad, die hopen het bedrag van vorig jaar, 4800 euro, te evenaren. Tijdens de Nationale Zwem vierdaagse zwemmen de kinde ren vijfhonderd meter per dag. Kinderen tot 10 jaar zwemmen vier dagen tweehonderdvijftig meter. Na de vier dagen zwem men ontvangen de deelnemers een medaille overeenkomstig het aantal malen dat zij hebben deelgenomen. In 2001 werd door de Walcherse kinderen ongeveer 4800 euro opgehaald voor straatkinderen in Vietnam. Ruim zeshonderd deelnemers hebben de laatste jaren meegedaan. Tussen 17.00 en 18.00 uur kunnen er baantjes gezwommen worden. Na afloop is een duik in het golfslag-recre- atiebad mogelijk. Wie het hoog ste bedrag bij elkaar zwemt, krijgt een prijs. Inschrijven voor de vierdaagse is mogelijk vanaf maandag 15 april op werkdagen tussen 8.00 en 15.00 uur bij de receptie van het Sportfondsenbad. Op woensdag en vrijdagmiddag is de receptie gesloten. Donder dag 25 april kunnen in het Sportfondsenbad in Vlissingen artikelen uit de Unicef-collectie gekocht worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17