Nog kans op hoofdprijs Barcelona Hendriks denkt aan opstappen Alle blikken zijn gericht op Kalou Zusjes Smit voor vier jaar naar DSB Liverpool sneuvelt bij Bayer Leverkusen Sporters blijven zelf verantwoordelijk voor voedingssupplementen Voor het eerst sinds periode Van Gaal staan Catalanen in halve finale 3000 'Inter-kaartjes' in de verkoop Diarra niet bestraft Interesse PSV voor Hoogstrate Etappezege Garcia Calvo NAC Basketbal stopt Gevecht dochters Foreman en Ali Knopper mag uitkijken naar andere club Davis Cup-team ontloopt sterke landen bij loting woensdag 10 april 2002 Hnnr Eric Korver ALKMAAR - De zusjes Gretha Smit en Jenita Hulzebosch- Smit maken volgend schaats seizoen zo goed als zeker deel uit van de DSB-langebaan- ploeg. Gisteren voerden de beide schaatssters en hun manager I Erik Huizebosch nog een ge sprek met de formatie van Dirk Scheringa. De verwachting is dat volgende week een con tract wordt ondertekend dat de zussen tot en met de Olympi sche Spelen van 2006 in Turijn aan DSB bindt. De bespreking van gisteren bracht de overstap van Gretha Smit - winnares van het olym pisch zilver op de 5000 meter in Salt Lake City - en Jenita Hui zebosch van de marathonploeg Nefit naar de langebaanploeg van DSB een stuk dichterbij. „We zijn een behoorlijke stap verder", meldde Erik Huize bosch, die namens zijn vrouw en schoonzus optreedt als zaakwaarnemer. „We gaan nu eerst het contract eens goed doorlezen. Los daarvan moe ten er ook nog enkele zaken goed geregeld worden. De puntjes op de i, zeg maar. Al zijn dat in sommige gevallen best dikke punten." Huizebosch doelt daarmee vooral op de invulling van het team rond de zussen. „Dat", zegt hij, „is het belangrijkste. Als de meiden zich voor vier jaar binden, moeten ze wel ze ker weten dat ze in die periode met plezier gaan werken. Voor alsnog hebben we geen flauw idee hoe de ploeg eruit gaat zien, of wie Scheringa wil aan nemen." De technische leiding van de nieuwe ploeg komt zeer waarschijnlijk in handen van Ingrid Paul. De trainster is overbodig geworden bij de KNSB omdat de kernploegen op houden te bestaan. GPD van onze sportredactie I BARCELONA - Nog steeds i heeft Barcelona kans dit seizoen een hoofdprijs te pakken. Geen I titel, geen nationale beker, wel I de halve finale van de Cham pions League. Voor het eerst I sinds de periode Van Gaal kwam Barca zover, door dinsdag- avond Panathinaikos uit te schakelen. In een sensationele wedstrijd I werd het 3-1 voor de Spanjaar- I den, voldoende na de 1-0-ne- derlaag een week eerder in Athene. Vanzelf ging het niet voor Barcelona. Voor de rust al moest tramer Rexach terugko men op zijn besluit Kluivert buiten het elftal te laten. De wissel was logisch, al deed het moment waarop enigszins over dreven aan. De Nederlander kwam in de extra tijd van het eerste deel, voor verdediger Co- co. De coach had aanvankelijk de voorkeur gegeven aan Savio- la in de spits. Barcelona begon met Luis Enri que en O vermars op de flanken, terwijl Rivaldo in de gelegen heid moest worden gesteld voortdurend in de buurt van Sa- viola op te duiken. Al na acht minuten kreeg Barce lona een domper te verwerken. van onze sportredactie LEVERKUSEN - Liverpool be leefde vorig jaar een droomsei- zoen toen het vier hoofdprijzen won. De ploeg van manager Gé- rard Houllier zal dat kunststuk je in deze voetbaljaargang niet herhalen. De Engelsen werden gister avond in een buitengewoon enerverende wedstrijd uit de Champions League geknikkerd door Bayer Leverkusen: 4-2. Gedurende het duel stonden I beide teams meermalen op doorgaan in de Champions Lea gue. Uiteindelijk trok Bayer Le- vei'kusen na tussenstanden van 1 1-0,1-1,3-1 en 3-2 aan het lang ste eind. Het adembenemende duel kreeg in de 84e minuut de beslissende wending. Libero Lucio zorgde voor de 4-2, nadat hij het ach terin niet meer hield en op kou senvoeten mee naar voren sloop. De Braziliaan werd daardoor over het hoofd gezien door de Liverpool-defensie. Op aange ven van Bastürk zette Lucio al vast één Duitse ploeg in de halve finale: 4-2. GPD Bayer Leverkusen-Liverpool 4-2 (1-1). 16. Ballack 1-0, 42. Xavier 1- 1, 63. Ballack 2-1, 68. Berbatov 3-1, 79. Litmanen 3-2, 84. Lucio 4-2. Scheidsrechter: Pereira (Por). Toe schouwers: 22.500. Gele kaart: Ze Roberto, Novotny (Leverkusen), Xavier, Rüse, Henchoz (Liverpool). Eerste duel: 0-1. Leverkusen naar halve finale. De Grieken openden onver wacht de score. Met een schot van ver verraste Konstantinou doelman Bonano, 0-1. Gevoegd bij de door een onte recht toegekende strafschop totstandgekomen nederlaag van Athene (0-1) stond Barcelo na al vroeg voor de opdracht in eigen huis tenminste drie keer te scoren. Orde op zaken Halverwege het duel was het al weer gelijk. Luis Enrique was daarvoor verantwoordelijk: 1-1. Een kwartier had Barga in het tweede deel nodig om orde op zaken te stellen. Luis Enri que zette de Spanjaarden op voorsprong door raak te koppen uit een voorzet van Rivaldo. Sa- viola maakte vervolgens de 3-1. De twintigjarige Argentijn schoot vrij voor de doelman hard en zuiver raak, na zich handig in ideale positie te heb ben gelopen. Panathinaikos, waar oud-PSV'er Jonas Kolkka in de slotfase werd vervangen, kreeg desondanks nog riante kansen het duel alsnog een wen ding te geven. De beste ontstond zo'n tien minuten voor tijd. Barga's doelman Bonano botste tegen de doorgebroken invaller Olisadebe. Beiden bleven gin gen knock-out het spel ging door en Konstantinou kreeg de bal voor het intikken. Maar op de doellijn redde Puyol de Spanjaarden. ANP Barcelona-Pana thinaikos 3-1 (1-1). 8. Konslantinou 0-1, 23. Luis Enri- quel-1,50. Luis Enrique 2-1, 61 Sa- viola 3-1. Scheidsrechter: Meier. Toeschouivers: 50.000. Gele kaart: Reina, Xavi BarcelonaSaric, Kolkka (Panathinaikos). Eerste duel: 0-1. Barcelona in halve finale. De kleine Barga-spits Javier Saviola kraait victorie nadat hij voor de verlossende 3-1 heeft gezorgd. foto Albert Gea/RTR ROTTERDAM - Inter zal morgen met slechts 630 supporters in zijn kielzog afreizen naar Rotterdam voor de returnwed strijd in de halve finale van de Uefa Cup. Omdat de Italiaanse club beperkt gebruik maakt van de eerder gereserveerde kaarten, houdt Feyenoord drieduizend kaartjes over. Deze tickets gaan vanochtend om acht uur in de verkoop bij de kas sa's van het Feyenoord-stadion. GPD ARNHEM - Vitesse-speler Mahamadou Diarra is door de tuchtcommissie van de KNVB vrijgesproken. De aanklager stelde eerder een onderzoek in op basis van de televisiebeel den van de wedstrijd Vitesse-Ajax. Diarra werd verdacht van het geven van een kopstoot aan Ajacied Van Halst en een trap in het gezicht van Pienaar. Uit de verklaring van scheidsrechter Jan Wegereef bleek dat hij de vermeende kopstoot wel had gezien en vervolgens als 'onschuldig' had beoordeeld. De tuchtcommissie kan niet meer tornen aan dat oordeel van de arbiter. Bij de overtreding ten opzichte van Pienaar acht de tuchtcommissie onvoldoen de bewijs aanwezig voor een schorsing. GPD EINDHOVEN - PSV heeft zich officieel bij FC Groningen ge meld voor Jordi Hoogstrate. De clubs hebben al een eerste ge sprek gevoerd over een eventuele transfer van de jeugdige speler. Hoogstrate staat nog tot 2004 onder contract bij Groningen. De 18-jarige middenvelder debuteerde een jaar geleden in de eredivisie. Hij is jeugdinternational. Vorig jaar al kocht PSV Arjen Robben van Groningen. De linkerspits speelt nog wel op huurbasis bij zijn 'oude' club. ANP VITORIA - De Spaanse wielrenner Cesar Garcia Calvo heeft dinsdag de tweede etappe van de Ronde van Baskenland ge wonnen. Hij was na een rit over 183 kilometer van Zalla naar Vitoria in de eindsprint sneller dan zijn landgenoot Unai Et- xebarria. De Zwitser Beat Zberg werd op zes seconden van de winnaar derde. Hij bleef leider in het algemeen klassement. AFP/SID BREDA - De basketbaltak van NAC houdt in de huidige vorm op te bestaan. Dat heeft de Raad van Toezicht van NAC beslo ten. Er is een initiatiefgroep in het leven geroepen die bekijkt of er een andere manier is om eredivisiebasketbal te behouden voor Breda. Die groep heeft de tijd tot 1 mei. NAC-directeur Roelant Oltmans zei vorige week al dat de kans dat NAC Bas ketbal volgend jaar nog zou bestaan erg klein was. GPD WASHINGTON - Het legendarische boksgevecht tussen de zwaargewichten Muhammad Ali en George Foreman uit 1974 krijgt een vervolg. Dochter Freeda Foreman krijgt op 7 juni de kans om in de ring de nederlaag van haar vader te wreken op Laila Ali. Muham mad Ali en George Foreman boksten op 30 oktober 1974 in Kinshasa, Zaïre, één van de indrukwekkendste gevechten ooit. Ali onttroonde die avond wereldkampioen Foreman via knock-out in de achtste ronde. Vorig jaar won Ali's dochter van Jacqui Frazier, nazaat van een andere zwaargewicht Joe Frazier. SID door Pim van Esschoten MAARSSEN - NOCNSF voelt niets voor een herhaling van de controle op voedingssupple menten, zoals voorafgaand aan de Spelen van Salt Lake City gebeurde. Afgelopen winter werden 69 supplementen, in ge bruik bij 22 sporters, onder zocht. Dat onderzoek kostte zo'n 100.000 euro. Volgens Frans van Dijk van de sector topsport van NOCNSF zou een zelfde onderzoek op weg naar Athene 2004 wel twintig keer groter kunnen uitvallen, omdat de olympische ploeg misschien I wel uit 400 sporters bestaat. Volgens de sportkoepel is het aan de branche zelf om 'schone' I producten te leveren en voor 1 maximale informatie over de stoffen in de supplementen te zorgen. „En uiteindelijk blijft de sporter zelf verantwoorde lijk", zoals NOCNSF-directeur topsport Marcel Sturkenboom gisteren zei Voorzitter Theo van Rooij van de NPN (natuur- en gezond- j heidsproducten) liet vorige week al weten dat zijn branche J met beide thema's (controle en informatie) aan de slag wil. Op mi een persconferentie in Maars- sen maakten NOCNSF en NPN - bekend nog dit jaar productin formatie en kwaliteitsnormen te willen invoeren. Probleem daarbij is wel, dat de handel in supplementen een internatio nale is. Daarom ook wil NOCNSF de kwestie eind deze week bespreken tijdens een con - gres van de WADA, het wereld I anti-doping agentschap, op Pa- pendal. 'f Hoewel het directe verband tus- sen een positieve dopingcontro- I le en het gebruik van supple- menten nooit is aangetoond, AMSTERDAM-Richard Knop- per mag weg bij Ajax. De24-ja- r'ge middenvelder heeft van trainer Ronald Koeman te ho- ren gekregen dat hij niet meer op een basisplaats hoeft te reke nen. coach geeft op de positie van aanvallende middenvelder de voorkeur aan Van der Vaart en Pienaar. GPD/ANP laten onderzoeken zien dat de aanvullingen op de normale voeding 'verboden' stoffen kun nen bevatten. In veel gevallen is de aanwezigheid van de doping- geduide stoffen niet op de ver pakking vermeld. Vervuild Uit het onderzoek van NOCNSF van afgelopen winter bleek dat vijftien van de 69 onderzochte producten 'vervuild' waren, in cle meeste gevallen met cafeïne. In combinatie met het drinken van bijvoorbeeld cola of koffie, zou een sporter tegen een posi tieve dopingtest kunnen oplo pen. „Verontrustend" noemde NOCNSF begin dit jaar de re sultaten. Van Rooij bestrijdt dat beeld, omdat de hoeveelheden cafeine steeds zeer gering wa ren. Wel maakt ook hij zich zor gen over een supplement dat XTC bevatte en één met een zo genoemd pro-hormoon, dat in Nederland bij wet is verboden. Van Rooij haalde gisteren een brief aan van staatssecretaris Vliegeothart (ministerie van VWS) aan, waarin zij stelt dat de aanbieders van supplemen ten in Nederland niet de warenwet overtreden en de 'ver vuiling' niets met de volksge zondheid heeft te maken. „Maar topsporters hebben wel degelijk een probleem, omdat wij met de dopingreglementen hebben te maken. Bovendien, XTC en pro hormonen liggen op het grens vlak van volksgezondheid", zei Sturkenboom. Imago Publicaties over 'vervuilde' supplementen en ook de posilie ve dopingtests (nandrolon) van Frank de Boer en Edgar Davids, die beiden verwezen naar sup plementen als mogelijke oor zaak, doen het imago van de branche geen goed. In de zomer van 2001 had de NPN niet één lid dat zich specifiek met sport- producten bezighield. „Het was voor die tijd geen issue. Na Da vids en De Boer wel, we zijn actief gaan werven om met die bedrijven te gaan overleggen", aldus Bettie Starremans van de NPN gisteren. De branche kiest er voor om te komen met producten, waarbij duidelijk wordt vermeld dat ze vooraf gecontroleerd zijn en daarmee geschikt voor topspor ters. Ook volgens NOCNSF is dat beter dan een keurmerk. „Dat zorgt voor een schijnze kerheid", aldus Van Dijk. GPD Voorzitter Theo Pickee spreekt vierhonderd Roda-supporters in het stadion van Roda JC toe om uitleg te geven over de fusiebespre kingen tussen MVV, Fortuna en de club uit Kerkrade. foto Ermindo Armino/ANP Roda-suikeroom hevig geëmotioneerd na kwetsende spreekkoren van onze sportredactie KERKRADE - Nol Hendriks laat, na gro ve beledigingen aan zijn adres, de uitslag van een enquête beslissen over zijn toe komst bij Roda JC. „Als tien procent van de fans me weg wil hebben, gé ik ook weg." De geldschieter en bestuurder stond gisteren bevreesd de Roda-fans te woord over de plannen voor de mogelijke oprichting van een FC Limburg. Met een kogelwerend vest onder zijn pak. Hendriks wist van tevoren dat het geen makkelijk avondje zou worden. Samen met voorzitter Theo Pickée moest Nol Hendriks de supporters van Roda JC openheid van zaken geven. Onlangs lekte, tot grote ontzetting van de supporters, uit dat Roda, Fortuna en MW weer om de ta fel zitten om tot 'een bepaalde vorm van samenwerking te komen'. Gisteren ver schenen de hoofdpersonen namens Roda voor het vuurpeloton. Op de grasmat van het Parkstad Limburg Stadion probeerde het duo, getooid met beschermende vesten onder het colbertje, de woedende fans op de tribune te over tuigen van de noodzaak van samenwer king. „De krachten moeten worden ge bundeld om in deze moeilijke tijden het hoofd boven water te houden. Wij lijden dit seizoen toch echt verlies en dat moet een incident blijven. Ik kan me voorstel len dat u boos bent, maar u weet toch ook niet precies wat er allemaal binnen een voetbalclub gebeurd. Wij willen bij de top blijven horen en dan is samenwerking noodzakelijk." Pickée haastte zich te zeggen dat er nog helemaal niks beslist is, maar die uit spraak werd door de fans met striemende fluitconcerten en afkeurende gezangen tot nul gereduceerd. 'Nooit FC Limburg' werd vaker dan eens aangeheven. Op het moment dat Hendriks en Pickée de fans 'nee' moesten verkopen op de vraag of het duo kon garanderen dat de naam Roda JC blijft bestaan ('wij komen niet voor het geld, wij komen niet voor de titel, wij komen voor Roda!'), brak de hel los. De ergste spreekkoren volgden elkaar op. 'Leugenaars, huichelaars, kankerbe- stuur, Hendriks rot op en Ga weg en kom nooit meer terug'. Nol Hendriks, die bekend staat als één brok emotie, twijfelde na afloop van het kruisverhoor over zijn toekomst. „Dit heb ik niet verdiend, na alles wat ik voor Roda gedaan heb. Voor dit soort fans weiger ik het nog langer te doen", sprak hij met tra nen in zijn ogen. „Ik ga een enquête hou den tijdens de thuiswedstrijd tegen RKC en als dan blijkt dat twintig, of nee, tien procent van de fans me weg wil hebben, dan stap ik op. Ik zal altijd sponsor en fan blijven, maar op deze manier hoeft het voor mij niet meer. Ik ben ontzettend ge raakt. Mijn vrouw doet iedere avond de huisdeur stevig op slot, omdat ze doods bang is. Dat is het me allemaal niet waard." Theo Pickée gaf toe dat de kwetsende uit spraken hem ook niet ongemoeid hadden gelaten, maar bleef zijn emoties uitste kend de baas. „Het moeilijke van van avond is dat wij hier staan voor onze supporters, terwijl we nog geen enkele boodschap hebben. Er is nog helemaal niks duidelijk; alleen willen de fans dat niet begrijpen. Zij kijken met verder dan Roda en hebben weinig besef van hoe een club gerund wordt. Het is 'Roda, Rodaen daar houdt het dan ook wel bij op." GPD door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Haalt-ie het of haalt-ie het niet? De schrik sloeg de Feyenoord-fans gister morgen even om het hart. Geen Bonaventure Kalou op het trainingsveld naast de Kuip. De rest van de selectie was al een halfuur bezig onder leiding van Bert van Marwijk, John Metgod en Mario Been. In een hoek van het veld was ook Toine van de Goolberg, de hersteltrainer van de Rotterdammers, aan de slag met de 'kneusjes' van Feye noord. Maar om even over elven bracht Van de Goolberg licht in de duis ternis. „Ik ga hem nu halen. Ka lou komt eraan." En hij kwam. De ster van San Siro, op wie alle hoop in Rotterdam-Zuid ook voor de return tegen het grote Inter is gevestigd, had zich door de medische staf uitgebreid la ten behandelen aan de zo ge kwetste hamstrings. Elke stap die de man uit Ivoor kust daarna in z'n eentje op het halve vrije veld zette, werd door honderden met argusogen ge volgd. En op de andere helft van het veld, waar de selectie een partijtje speelde met Brett Emerton als middenvelder, Chris Gyan als rechtsback en Mauricio Aros als linksback, keek Bert van Marwijk met een schuin oog eveneens naar de verrichtingen van zijn aanval ler. Kalou, zou de coach later die ochtend zeggen, heeft de Italia nen in Milaan schrik bezorgd. Schrik? Hij heeft ze de stuipen op het lijf gejaagd. Na een uur wisten de verdedigers van ellen de niet meer hoe ze de Afrikaan se balkunstenaar tot stand kon den brengen. Uiteindelijk plantte er één zijn schoen in het gezicht van de rechtsbuiten, waarna Kalou woedend op stond en later nog eens zijn mid delvinger opstak richting de boosdoener (Materazzi). Injectie De aanwezigheid van Kalou, die zelf bereid is grote risico's te ne men, is in alle opzichten van groot belang voor Feyenoord. Het geeft de Nederlandse halve- finalist in het Uefa Cup-toer nooi niet alleen extra klasse in aanvallend opzicht, het zal de ploeg ook mentaal een injectie geven voor misschien wel de be langrijkste klus van het seizoen 2001-2002. „Voor het elftal is het ongeloof lijk belangrijk als hij er bij is", erkent Van Marwijk. „Ik merk ook aan de spelers dat ze zich moreel gesterkt voelen als hij het haalt. De jongens vragen mij voortdurend hoe het met Kalou is en of hij het gaat halen. Ik zeg dat het nog steeds een race tegen de klok is." Zekerheid Van Marwijk had aanvankelijk gezegd dat hij vandaag wilde zien of Kalou in staat is voluit te gaan op de training. „Met een spierblessure moet je zekerheid hebben. Ik kan geen grote risi co's nemen. Ik bedoel: Feye noord heeft er niets aan als hij vier dagen lang niks doet om hem tijd te geven voor zijn her stel en bij het eerste sprintje knalt de boel. Dan zijn we hem na vijf minuten al kwijt en heb ben we veel grotere problemen. Maar als de medische staf mij vandaag zegt dat er toch een grotere kans is dat hij kan spe len door pas morgen voor de wedstrijd te testen, dan ben ik bereid daarop te wachten." Naast Kalou nam ook Patrick Paauwe gisteren geen deel aan de groepstraining, maar over de Oranje-international maakt Van Marwijk zich weinig zorgen meer. Uit voorzorg werd de libe ro binnengehouden en behan deld aan zijn geblesseerde enkel. „Zijn afwezigheid was gepland, we hebben hem een paar dagen rust gegeven." GPD AMERSFOORT - De organisa tie van de Davis Cup heeft Ne derland voor de kwalificatie wedstrijden om een plaats in de wereldgroep in 2003 een be schermde status gegeven. De tennissers kunnen vandaag bij de loting in Londen niet ge koppeld worden aan sterke landen als Australië, België, Brazilië, Duitsland, Engeland, Slowakije en Zwitserland. Het team van bondscoach Tjerk Bogtstra verloor dit jaar in de eerste ronde van Frankrijk. Ne derland speelt op 20 tot en met 22 september een promotie/de gradatiewedstrijd. Mogelijke tegenstanders zijn: Canada (thuis), India (thuis), Roemenië (thuis), Finland (uit) en Zim babwe, Marokko, Venezuela of Thailand (loten om thuis- of uit wedstrijd, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13