Transseksuele vis in de Dommel We zien mummies als een van ons PZC Vijf planeten zijn samen te zien Eerder zaaien door coatinglaag Ziekmakend eiwit ook in spieren Extra vitaminen na nieuw hart Waterverontreiniging heeft mogelijk gevolgen voor brasem Middelburg zuiniger met antibiotica dan Brugge postzegels BELGIË WASHINGTON - De planenten Mars, Venus, Jupiter, Satur-1 nus en Mercurius zullen vanaf circa 20 april samen op een klein deel van de hemel te zien zijn. Deze samenstand bereikt op 4 mei haar hoogtepunt. Dan zal vrijwel de hele wereldbe-1 volking de vijf planeten met het blote oog dicht naast elkaar kunnen waarnemen, zo meldt een Amerikaanse sterren-1 wacht. In mei 2000 deed zich eveneens een samenstand van de vijf I planeten voor, plus de maan, maar die was vanaf de aardeniet I of nauwelijks te zien omdat de planeten zich toen 'achter' de zon bevonden. Geruchten en astrologen voorspelden destijds een verstoring van de getij werking op aarde en springvloeden. Niets van dit I alles kwam uit. Na 12 mei zullen de vijf planeten weer verder uit elkaar ko-1 men te staan. Pas over vijftig tot honderd jaar zal de samen-1 stand zich weer herhalen. RTR DAVIS - Dankzij een speciale coatinglaag rond zaaizaad kan er vroeger worden gezaaid. Het zaad ontkiemt pas als debo-1 demtemperatuur optimaal is. Verlenging van het zaaiseizoen betekent ook een hogere opbrengst. De coatinglaag is ontwikkeld door veredelingsbedrijf Landec I Ag in Californië, samen met de universiteit in Davis. Het om- hulsel bestaat uit inerte vette polymeren dat water afstoot, I maar afbreekt boven een bepaalde temperatuur. Gecoat zaad in koude grond blijft slapend totdat de grond opwarmt. Hier-1 door heeft het zaad geen last van nachtvorst. ,,Het beschermende jasje kan op maat worden gemaakt", al dus uitvinder Tom Crowley. ,,Elk gewas heeft immers zijn ei-1 gen optimale kiemtemperatuur." Hij heeft coatings gemaakt voor maïs en sojabonen, die al sinds 1995, verspreid over de I Verenigde Staten, in veldproeven worden getest. Na verbetering is het vorig jaar op grote schaal in de praktijk I getest bij boeren op ruim duizend hectare. „Boeren die hun' maïs twee tot vier weken eerder zaaiden, haalden dezelfde of j hogere opbrengsten dan collega's die op het gangbare tijdstip zaaiden." GPD DEN HAAG - Ziekmakende prionen, die de gekkekoeien-i ziekte BSE veroorzaken, komen voor in spierweefsel en niet alleen in hersenen. Dat heeft een Amerikaanse onderzoek^ groep onder leiding van Nobelprijswinnaar Stanley Prusinei vastgesteld. De onderzoekers vonden prionen, eiwitten die dieren vis voedsel binnenkrijgen, in de spieren van muizen. Voorheen werd aangenomen dat prionen zich alleen in de hersenen en lymfen vormden. Worden ook in de spieren van koeien en schapen prionen aangetroffen, dan rijst de vraag of de veilig heidsgaranties van vlees wel voldoende zijn. De onderzoekers publiceerden hun bevindingen in het tijd schrift Proceedings of the National Academy of Sciences. Zij wijzen er op dat het gaat om voorlopige reultaten. ANP BOSTON - Door ontvangers van een nieuw hart een jaarlang extra vitamine C en vitamine E te laten slikken, wordt de aderverkalking in de bloedvaten van het nieuwe hart die meestal optreedt na transplantatie voorkomen. Dat schrijft J. Fang van het Brigham and Women's Hospital in Boston in het medisch vakblad the Lancet op grond van een studie bij veertig harttransplantatiepatiënten. Eerder bleek, dat aderverkalking bij mensen zonder getrans planteerd hart door extra vitamine E niet kon worden ma komen. GPD dinsdag 9 april 2002 door Martijn Hover EINDHOVEN - Een huivering wekkend scenario: een nietsver moedende mannetjesbrasem zwemt argeloos langs de Eind- hovense rioolwaterzuiverings installatie om vijfhonderd me ter verderop verbaasd vast te stellen dat hij intussen een vrouwtjesbrasem is geworden. Zo erg is het weliswaar nog niet, maar het Brabantse Waterschap de Dommel wil de zaak wel ver der onderzocht zien. Dat de meeste diersoorten on derverdeeld kunnen worden in mannetjes en vrouwtjes, is het gevolg van.het feit dat manne tjes- en vrouwtjesdieren er een verschillende hormoonhuis houding op nahouden. De ontwikkeling van de geslachts kenmerken bij mannelijke en vrouwelijke dieren wordt gere geld door respectievelijk man nelijke en vrouwelijke hormo nen. Door mannen vrouwenhormo nen toe te dienen en andersom kunnen lichamelijke kenmer ken worden beïnvloed. Mensen maken daar bewust ge- dan wel misbruik van: transseksuelen kunnen bijvoorbeeld de fysieke eigenschappen van de door hen begeerde sekse verwerven met behulp van hormoonkuren. Ook de anticonceptiepil is gebaseerd op een stof die de werking van het vrouwelijk hox*moon ('oes- trogeen') imiteert. Als mensen chemische stoffen op industriële schaal beginnen te produceren, belanden ze vroeg of laat in het milieu, zo leert de ervaring. Dat is ook het geval met oestrogene en 'xeno- oestrogene' stoffen (die laatste zijn chemische verbindingen die technisch gesproken geen hormonen zijn, maar in levende organismen wel als hormonen kunnen reageren). In het begin van de jaren negen tig ontdekten Britse onderzoe kers dat dergelijke stoffen op merkelijke gevolgen hadden voor vissen die rondzwommen in water dat ermee verontrei nigd was. Mannetjesvissen be gonnen 'vrouwelijke' trekjes te vertonen. Soms bleef de 'vervrouwelij king' beperkt tot 'ovitestes' (dat Kanoërs op de Dommel. In deze rivier vingen onderzoekers in 1999 veertien mannelijke brasems. Zes van de veertien vissen bleken min of meer 'vervrouwelijkt'. foto Jan Paul Kuit/GPD wil zeggen dat zich in de ge slachtsorganen van de vis be halve zaad- ook eicellen begin nen te vormen), maar in een aantal gevallen vertoonden de mannetjesvissen ook uiterlijk vrouwelijke kenmerken -onge veer zoals een menselijke trans- seksueel na een intensieve hor moonbehandeling. In ons land is de situatie lang niet zo ernstig als in Groot-Brit- tannië, zo blijkt uit het Lande lijk Onderzoek oEstrogene Stoffen (LOES), dat tussen 1999 en 2001 is uitgevoerd door het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwa terbehandeling (Riza) en het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ). Overigens betreft het hier wel nog slechts een 'verken nende studie'. De uitkomsten die LOES heeft opgeleverd, zijn al met al ernstig genoeg om ver der onderzoek te rechtvaardi gen. Zorgelijk Dat geldt zeker voor het Water schap de Dommeldat enthousi ast aan het project heeft meege werkt, Noch te land, noch ter zee, is in Ons land namelijk in het kader van LOES ook maar één plek aangetroffen waar de toestand zorgelijker is dan uit gerekend in het lieflijke Bra bantse riviertje. In het voorjaar van 1999 vingen de onderzoekers veertien man nelijke brasems in de Dommel, over een gebied dat zich uit strekte van 500 meter stroom opwaarts tot 500 meter stroom afwaarts van de Eindhovense waterzuivering. Van die veer tien was er met acht niets aan de hand. Bij zes van de veertien werden echter 'ovitestes' aange troffen, in twee gevallen zelfs in ernstige mate. Dat betekent dat bijna de helft van de mannelijke brasems die in de buurt van Eindhoven in de Dommel rond zwemmen min of meer 'vervrou welijkt' is. In het najaar van datzelfde jaar vingen de onder zoekers nog eens negen bra sems. Daarvan waren er zes pri ma in orde en werden er bij drie stuks 'ovitestes' aangetroffen. Minder dan in het voorjaar, maar nog altijd 33 procent. „We hebben maar weinig vissen gevangen, dus de cijfers zeggen niet alles", erkent onderzoeker Gerard Rijs van het Riza. „Maar genoeg om aan te geven dat er iets aan de hand is. Al is de keten van oorzaak en gevolg nog lang niet volledig opgehelderd. Dat we in het voorjaar zoveel meer 'vervrouwelijkte' mannetjes brasems aantroffen, kan bij voorbeeld samenhangen met hormonale wijzigingen die van nature in de voortplantingstijd optreden." Wel is in biochemisch opzicht duidelijk hoe het proces in zijn werk gaat. Hormonen sturen de aanmaak van eiwitten door de lichaamscellen. Mannelijke hormonen zetten cellen aan om mannelijke eiwitten te produce ren, vrouwelijke hormonen lei den tot vrouwelijke eiwitten. Als de mannetjesvissen rond zwemmen in gezuiverd, maar onverdund water uit de Eindho vense waterzuiveringsinstalla tie, blijkt dat nog voldoende hoge concentraties aan oestro- geenachtige stoffen te bevatten om die in de lichaamscellen van de vis te laten belanden. Gezuiverd Daar reageren ze met 'recepto ren' (andere chemische verbin dingen die precies zijn afge stemd op de chemische eigen schappen van hormonen), die daardoor als het ware geblok keerd worden voor het manne lijk hormoon. De cel begint ver volgens in plaats van het verwachte manelijke eiwit, het vrouwelijke eiwit vitellogenine te produceren. Het water dat de zuiveringsin stallatie op de Dommel loost, is al flink gezuiverd: de concen traties oestrogene en xeno-oes- trogene stoffen die erin worden aangetroffen, zijn honderd keer lager dan die in het water vóór zuivering. Desondanks zijn de gevolgen opmerkelijk. De on derzoekers deden soortgelijke metingen op vijftig plekken in ons land, en nergens werden de in de Dommel aangetroffen cij fers zelfs maar benaderd. Voor Koude Vaart en Vrouwenzand waren de percentages brasems met ovotestes in het voorjaar van 1999 bijvoorbeeld respec tievelijk 4 en 9 procent. „Dat komt doordat in de Dom mel als enige gekeken is naar de situatie rond een waterzuive ringsinstallatie", aldus Rijs. „Daar verwacht je hogere con centraties verontreiniging, dus in die zin was de uitkomst geen verrassing." GPD MIDDELBURG - Nederland is met afstand Europees kampi oen in het zuinig gebruik van antibiotica, gevolgd door Scan dinavische landen als Dene marken en Zweden. Ons land kent dan ook weinig of geen pro blemen met resistente bacteriën en met de beruchte ziekenhuis infectie MRSA. Koplopers in antibioticage- bruik zijn Frankrijk, Spanje, Portugal en ook buurland Bel gië. Zo wordt in Brugge drie- tot viermaal meer antibiotica ge slikt dan in Middelburg. Dat concludeert antropoloog Regi nald Deschepper van de univer siteit Gent na onderzoek in de Zeeuwse en Belgische steden. In beide plaatsen volgde Deschep per vijftien gezinnen. Hij bekeek welke medische proble men deze gezinnen ondervon den en hoe zij dachten dat te kunnen verhelpen. Hij praatte ook met hun huisartsen en apo thekers. Er blijken merkwaardige ver schillen te bestaan in de manier waarop Nederlanders en Vla mingen eenzelfde medische klacht formuleren en hoe zij de ze behandelen. Een stevige hoest met eventueel een beetje koorts bestempelen Vlamingen als een 'bronchitis', terwijl Ne derlanders het houden bij een 'verkoudheid' of 'griep'. Vla mingen halen er ook vlugger een arts bij, die hun dikwijls anti biotica voorschrijft. Veel Vlaamse huisartsen blijken trouwens de mening te delen dat antibiotica in dit geval wel echt nodig zijn, ofschoon in de medi sche literatuur antibiotica voor bronchitis worden afgeraden. De Nederlanders daarentegen vonden dat je kwaaltjes als griep, verkoudheid en lichte koorts gewoon moet 'uitzieken' en dat je er niet voor naar een arts hoeft te stappen. Dat heeft te maken met enerzijds het ver trouwen dat dergelijke klachten wel vanzelf weer overgaan en anderzijds de overtuiging dat je de genezing niet kunt versnel len, ook niet met geneesmidde len. Het gevolg is dat de Nederlan der zich behelpt met huismiddeltjes en eventueel koortswerende middelen. In de praktijk maakte de duur van de kwaal bij Nederlanders en Vla mingen niet veel uit. Iedereen genas binnen een of twee weken van zijn 'griep', 'bronchitis', 'verkoudheid' of keelpijn. GPD Heather Pringle vertelt in boek over geconserveerde doden Toen de Amerikaanse onderzoeker Victor Mair 'de Man van Cherchen' voor het eerst zag, was hij helemaal ondersteboven. Het li chaam leek verrassend veel op zijn eigen broer Dave. foto Jeffery Newbury/GPD door Aly Knol DEN HAAG - Ze zijn wat mis bruikt, de doden van lang gele den die als mummie bleven 'voortleven'. In de Renaissance werden het vlees en de botten van geconserveerde Egypti sche doden fijngestampt en vervolgens gepromoveerd tot wondermiddel tegen zo onge veer alle kwalen, van vergifti ging tot incontinentie, van duizeligheid tot verlamming, van schorpioensteken tot hoogtevrees. „Het zag er wal gelijk uit en smaakte afgrijse lijk. Het veroorzaakte felle ste ken in het hart en deed de maag omdraaien. Het was bovendien heel duur." Maar omdat de dokters uit die tijd bekendstonden als volsla gen barbaren, die de vreselijk ste pijnen met nog gruwelijker middelen bestreden, werd het medicijn ondanks zijn bijwer kingen met liefde geslikt. Tot in het begin van de twintig ste eeuw werden mummies ook vermalen om als prachtige bruine verfstof voor kunst schilders dienst te doen. Himmler misbruikte de prach tig geconserveerde veenlijken, die men in heel Noord-Europa had aangetroffen - zoals in Ne derland het meisje van Yde - voor zijn politieke doeleinden. Vele veenlijken bleken afkom stig van mensen die geweldda dig om het leven waren geko men. Volgens Himmler waren het homoseksuelen, die naar een oude Arische traditie 'in het moeras werden verdron ken'. Hij zou die rite wel even in ere herstellen en zond vijf tienduizend homoseksuelen naar de vernietigingskampen. Toen in de Andes een bijna vol maakte mummie van een jong Inca-meisje was gevonden, deed een firma een bizar voor stel om de eitjes uit haar eier stokken te halen, ze te be vruchten met hedendaags sperma om vervolgens een heuse Incababy ter wereld te laten komen. Al deze verhalen en nog veel meer heeft de Canadese weten schapsjournaliste Heather Pringle (1952) met uiterst vlot te pen, grote trefzekerheid en overduidelijk plezier opge schreven in haar boek Het mummiecongres, dat nu in Ne derlandse vertaling is versche nen. Het is zo'n boek dat je met een beetje onverschilligheid ter hand neemt in de veronder stelling 'ach, mummies, dat is Egypte, dat verhaal kennen we nu toch zo langzamerhand wel', om vervolgens vanaf de allereerste pagina gegrepen te worden door een opeenvolging van schitterende vertellingen over mummies in de hele we reld, waarvan je het bestaan nooit had vermoed. Voor Pringle bégint het alle maal als ze tamelijk toevallig terechtkomt op een congres van mummiekenners in het Chileense Arica. Deze stad is omringd door de Atacamawoestijn, de waar schijnlijk droogste plek ter aarde, waar het de natuur zelf is die overledenen mummifi ceert. Pringle: „Het wemelt in Arica van de mummies. Het is het Mekka van de mummie kenner." Ze wordt zó getroffen door de excentriciteit en 'ei genaardige hartstocht' van de deelnemei's aan het mummie congres, dat ze zelf op zoek tocht gaat. „Mummies zijn herkenbare personen geble ven, zelfs na honderden of dui zenden jaren. Ze doen een beroep op onze fantasie en we geven ze graag iets van onszelf mee. We geven ze een verhaal, een geschiedenis, een naam, een moment in de tijd. We ver wonderen ons over hun onster- felijkheid en dromen ervan die te delen... We zien hen als een van ons." Natuurlijk gaat ze naar Egyp te, zoals haar in met name de negentiende eeuw velen voor gingen, want destijds was Egypte al dé vakantiebestem ming voor menig gegoed En- gels- of Fransman. En het was 'bon ton' om met een beetje souvenir terug te komen: „Je kunt je in Europa niet vertonen zonder een mummie in de ene hand en een krokodil in de an dere." De schrijver Gustav Flaubert kwam met slechts een gemummificeerde menselijke voet terug, uit ruimtegebrek in zijn bagage, maar deze voet stond wel tot aan zijn (eigen) dood op zijn bureau te pron ken. Boeddha's Maar Pringle trekt ook naar Japan, waar honderden jaren geleden boeddhistische pries ters, door het volgen van een heel bijzonder dieet, zichzelf als het ware mummificeerden om op die wijze hxxn 'ziekelijke, vergankelijke vlees' om te vor men tot 'iets onveranderlijks en eeuwigs' om tenslotte ver lichte wezens oftewel boed dha's te worden. In Amex'ika duikt ze de verhalen op van de shows rondom het 'uitpakken van mummies', waarbij op een dag het uitpakken van 'een prinses' het hoogtepunt zou worden. Ze bleek echter een welgeschapen penis te hebben, wat de showmaster gemaks halve maar toeschreef aan 'het slechte handschrift van de man die >de sarcofaag had ge maakt'. Pringle verhaalt over een bonte stoet figuren, die om de een of andex-e reden in de historie van de mummie thuis horen, van Lord Nelson tot Hitler, van een slungelachtige, Europees-uitziende mummie in China tot Italiaanse heiligen en de vroegere Sovjet-leider Lenin. Een ontroerend hoofd stuk is gewijd aan in klei ver pakte mummies uit Chili, stammend uit een tijd 'meer dan tweeënhalfdxiizend jaar voordat de lijkbezorgei-s langs de Nijl de vliegen van de lijken begonnen te wuiven'. In Ame rika is mummificeren tegen woordig ook weer in, ook voor uw hond of kat: kosten 14.000 dollar, inclusief een bronzen kist in de gelijkenis van het huisdier. De wens naar de onsterfelijk heid lijkt onuitroeibaar. GPD Heather Pringle - Het mummie congres. Vertaling Yolande Ligte- rink. Uitgeverij Luitingh-Sijthoff. 302 pag., 18,95 euro. Eén keer in de vijf jaar komt er in ons land een Rode- Kruisemissie uit. Op 27 april is het weer zo ver. Geen enkele ze gel, maar een velletje met zes ze gels van 39+19 eurocent. Als thema is gekozen voor 'Bloe- semtocht', een wandeltocht langs de Linge, die dit jaar voor de tiende maal wordt gehouden. De tocht wordt georganiseerd in samenwerking met de ANWB en de wandelsportorganisatie KNBLO. Het zijn ook de logo's van deze organisaties die onder op de velrand staan. Op de zegel ontspruit een bloem op twee ro de kruisen die op een groene glooiende helling staan. De eerste Rode-Kruiszegels verschenen in 1927, vijf stuks. Daarna 1953 (5), 1957 (5), 1963 (5), 1967 (5), 1972 (5), 1978 (1, plus een velletje met drie zegels 1983 (4, plus een boekje met zes zegels), 1987 (3, plus een boekje met vier zegels), 1992 (3, plus een boekje met zes zegels) en in 1997 één zegel van 80 cent met een bijslag van 40 cent. Van de in 1997 uitgegeven zegel werden 1.456.026 stuks ver kocht. Waarschijnlijk allemaal aan verzamelaars. Je kunt je dan ook afvragen of de uitgifte van dit soort bijslagzegels nog wel zin heeft, want deze emissie heeft voor het Rode Kruis nog geen zes ton (in guldens) opge bracht en daar moeten alle kos ten ook nog eens af. Stel nu, dat van deze nieuwe emissie alle 100.000 velletjes (veel meer worden er de laatste tijd niet aangemaakt) worden verkocht. Dan wordt dit keer de t opbrengst 100.000 (velletjes) x 6 (zegels) x 19 eurocent is 114.000 euro. Daar kun je een potje vac, breken, maar dan wel een mij nuscuul potje. België breidt op 6 mei zijn twee permanente series uit. In de se-| rie van het type 'Vogels' ver-I schijnt een 0,07 €-zegel meti daarop een holenduifen in die! met de beeltenis van koning Al- bert II komt een groene 0,47 zegel uit. Voor 22 april heeft België twefj emissies op het programma staan. Ter gelegenheid van dei jaarlijkse Dag van de Postzegel verscliijnt een stijlvolle 0,47€- zegel waarop met een vulpeii Jounxée du Timbre, Dag van de Postzegel en 0,47 wordt ge-: schreven.Met de tweede emissit wordt het 100-jarig bestaan var de Koninklijke Kynologischt Maatschappij der VLaanderet herdacht. Op vijf 0,42 €-zegels een schipperke, een bouvier des Ardennes, twee sint-hubertus- honden, een Brussels griffonne- tje en een epagnexd papillon.oi vlinderhondje. Zwitserland bracht 12 maarl onder meer twee series in roula-l tie waarmee motief/themaver-1 zamelaars 'treinen en vliegtui-, gen' aan hun trekken komen. Het 50-jarig bestaan van dt Schweizerische Rettungsflugj wacht wordt herdacht met eer 180 rp.-zegel waarop een heli-j kopter Agusta A-109-K2 en ee: het ambulancevliegtuig Haw ker 800B vliegen. Verder wordil met vier treinzegels (70, 90,12C en 130 rappen) het 10 0-jarig be staan van de spoorwegmaat schappij SBB gememoreerd. Hero Wil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 8