IRA stelt wapens buiten gebruik PZC Eis tien jaar voor aanslagen op McDonald's in Vlaanderen Rio de Janeiro is woedend op tekenfilmgezin Simpson Meerderheid Belgen staat achter monarchie Afghaanse minister overleeft bomaanslag Populaire psychiater president Costa Rica Londen en Dublin verheugd over stap Irak legt export olie tijdelijk stil Accountant van Enron ontslaat 7000 mensen Onderzoek massagraf Macedonië Meer abortussen bij Duitse meisjes Parlement voor erkenning Berbers Ontvoerde Italiaanse priester vrij Asielaanvragen Tampa afgewezen Proces tegen Milosevic hervat dinsdag 9 april 2002 Hrrnr Pascale Thewissen I BRUSSEL - Ruim zeventig pro- lcent van de Belgen is voor de i monarchie, het sullige imago van kroonprins Filip en de snel- heidsovertredingen van zijn broer Laurent ten spijt. Dat I blijkt uit een enquête van de Franstalige krant La Libre Bel- I giq"e- Aanleiding voor de enquête was I de discussie die in België is op- gelaaid over de rol van de mo narch. Vooral in Vlaanderen klinkt de roep om een meer sym bolische invulling van het ko ningschap. Ook de consternatie over het eredoctoraat dat prins Filip in februari van dit jaar in ontvangst mocht nemen van de Katholieke Universiteit van Leuven en de verontwaardiging over de 'zware voet' van Lau rent, sportwagenfreak en het zwarte schaap van de familie Von Saksen-Coburg, suggereer den dat de populariteit van het koningshuis tanende was. Dat blijkt niet het geval. Al zijn er wel verschillen tussen Vlaan deren en Wallonië. Zo vindt 22 procent van de Vlamingen dat door Harm Harkema I LONDEN - Het verboden Ierse I Republikeinse Leger (IRA) I heeft gisteren voor de tweede keer in zijn geschiedenis een deel van zijn omvangrijke wa- penvoorraad voorgoed buiten I gebruik gesteld. De internatio nale commissie die toezicht I houdt op ontwapening in I N'oord-Ierland verklaarde dat het, net als in oktober vorig jaar, ging om 'een substantiële' hoe veelheid munitie, wapens en ex plosieven. Ook dit keer werden er geen bijzonderheden gegeven In een verklaring stelde het IRA het vredesproces te willen ver sterken en stabiliseren en gaf het toe dat deze stap in eigen kring op moeilijkheden zal stui ten. Maar 'we vertrouwen op de discipline en toewij ding van on ze achterban en onze vrijwilli ger', aldus het IRA. De Britse en Ierse regeringen reageerden zeer positief. John Reid, de Britse minister voor Noord-Ierse Zaken, zei dat het vredesproces zich in de goede richting beweegt, en riep tege lijkertijd de terreurorganisaties uit royalistische (protestantse) hoek op om hetzelfde te doen als het IRA. De woordvoerder van premier Tony Blair zei dat 'we stukje bij beetje komen waar we moeten zijn'. David Trimble, de Unionisti sche (protestantse) eerste mi nistervan Noord-Ierland, sprak van een belangrijke gebeurtenis die bewijst dat de (katholieke) Republikeinen zich echt be trokken achten bij het vredes proces. Ook Trimble riep pro testantse terroristen op het voorbeeld van het IRA te vol gen. Hij hekelde wantrouwende paxdijgenoten in zijn Ulster Unionistische Partij (UUP) en de leden van de onverzoenlijke Democratische Ulster Partij (DUP) van dominee Ian Paisley. „Eerst zeiden ze dat ontwape ning door het IRA toch nooit zou plaatsvinden en nu het toch ge- BAGDAD - Irak heeft besloten zijn olie-uitvoer gedurende der tig dagen stil te leggen. Presi dent Saddam Hoessein zei dit gisteren. Het land protesteert zo tegen de bezetting door Israël van Palestijnse gebieden. De olieprijs steeg direct nadat het besluit bekend was gewor den. Brent-olie uit de Noordzee ging van 25,51 naar 26,43 dollar per vat 15 9 liter)Vrij dag kostte deze olie 25,99 dollar. De exportstop is gisterochtend ingegaan. Na dertig dagen wordt het besluit bekeken, of eerder, als Israël zich onvoor waardelijk heeft teruggetrok ken, aldus Saddam. AFP/ANP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Tien miljoen eu ro aan toeristische promotie campagnes in het riool. Het stadsbestuur van het Brazili aanse Rio de Janeiro is woest over de wijze waarop de strand- metropool geportretteerd wordt in de voorlaatste episode van te kenfilmserie De Simpsons en wil de producent, het Ameri kaanse tv-kanaal Fox, voor de rechter dagen. Ruim een week geleden werd de bewuste aflevering in de VS uit gezonden en dezer dagen volgde Brazilië. De avonturen van De Simpsons in 'Blame it on Lisa' vormen inderdaad geen stimu lans om naar de wereldberoem de stranden van Copacabana en Ipanema te reizen. Het gezin raakt in een barbaars Rio ver zeild, nadat besloten is uit te pluizen waar hun donaties blijven die 'Fosterparent-kind' Ronaldo heeft besteed aan de aanschaf van een deur om het weeshuis te beschermen tegen een invasie van apen. Bij aankomst in Rio bemerken de Simpsons tot hun schrik dat voetgangers niet eens kunnen oversteken door de vele ratten. Vader Homer wordt ontvoerd door een taxichauffeur en over- NEW YORK - Accountants bureau Arthur Andersen zet in de Verenigde Staten zo'n 7000 mensen op straat. Dat is ruim een kwart van het totale werknemersbestand, aldus het bedrijf gisteren. Andersen is in problemen ge raakt omdat het als huisac countant instemde met dubi euze boekhoudkundige transacties van het Ameri kaanse Enron. Deze energie gigant ging in december fail liet en zorgde daarmee voor één van de grootste schanda len in de Amerikaanse ge schiedenis. De omvang van het boekhoudkundige ge sjoemel wordt onder meer door het Congres en justitie onderzocht. Met het ontslag van de mede werkers probeert Andersen te redden wat er te redden valt. Volgens het bedrijf kan het reorganisatieproces en kele maanden in beslag ne men. Door de Enron-affaire lopen klanten, medewerkers en partners in hoog tempo weg. Al meer dan 120 bedrijven hebben Andersen als ac countant de deur gewezen. Buiten de VS kijken de kan toren van Andersen of ze door andere accountants kantoren kunnen worden overgenomen. AFP/ANP de rol van de koning inderdaad opnieuw bekeken moet worden. In Wallonië is dat slechts 8 pro cent. De Franstalige christen-demo cratische partij PSC kant zich zelfs vierkant tegen een nieuwe invulling van het koningschap. De stelling dat de monarchie het bindmiddel is dat België bij el kaar houdt, wordt door 51 pro cent van de Vlamingen onder schreven. In het gewest Brussel en in Wal lonië is 69 procent van de onder vraagden van mening dat de monarchie een noodzakelijke voorwaarde is voor het voorbe staan van België. Een opsteker voor kroonprins Filip - die sinds zijn huwelijk met prinses Mathilde en de ge boorte van een troonopvolgster, Elizabeth, langzaam aan popu lariteit wint - is dat eeri kwart van de Belgen de tijd rijp acht voor koning Filip I. Dat is opvallend. Een paar jaar geleden werd nog hardop gesug gereerd dat de niet bijster intel ligente Filip afstand moest doen van de opvolging, om plaats te maken voor zijn zus, prinses As- trid. beurt, doen ze alsof het niets voorstelt", aldus Trimble. De tweede man van de DUP, Pe ter Robinson, deed het gebaar van het IRA af als 'onbelangrijk' en 'een politieke stunt'. Trim bles partijgenoot en concurrent voor het leiderschap, de havik Jeffrey Donaldson, zat op de zelfde toer. ,,Het gaat hier niet om een blijk van toewijding aan vrede en het democratische pro ces, maar puur om politiek op portunisme." Verkiezingen Donaldson en Robinson doel den op de Ierse verkiezingen in mei. Waarnemers voorspelden vorig jaar al dat het IRA voor die tijd nog een ontwapeningsge- baar zou doen, omdat dit Sinn Fein, de politieke tak van het IRA, vrijwel zeker stemmen op levert. Het in 1998 gesloten vredesak koord tussen alle belangrijke politieke stromingen heeft de afgelopen jaren geregeld op in storten gestaan. Belangrijkste reden daarvoor was het getalm van het IRA met ontwapenen. In oktober vorig jaar zette het IRA daarop de eerste stap, gisteren volgde dus de tweede. De voor de Republikeinen moeilijke be slissing om afstand van de wa pens te doen is vergemakkelijkt door de gebeurtenissen van 11 september. De belangrijke Amerikaanse steun voor het IRA dreigde toen af te brokke len als niet snel tot ontwapening zou worden overgegaan. GPD Ondanks het buiten gebruik stellen van meer wapens blijft het IRA strijdbaar, zoals blijkt uit deze nieuwemuurschilderinginWest-Belfast. foto Paul Faith/EPA vallen door zwerfkinderen. Wanneer moeder Marge aangif te doet, krijgt ze te maken met een handtastelijke politieman. De mannelijke personages in Brazilië worden allen neergezet als types die het niet alleen bij vrouwen houden. Dit ontlokt Marge de opmerking dat Homer dit heerlijk vindt. Marge: „Hij is dol op seksuele verwarring." Sexy In het hotel ziet zoon Bart op tv een door een halfnaakte nep- blondine gepresenteerd kinder programma waarin de sexy danseressen de kindertjes op de publieke tribune het hoofd op hol brengen. De scène is een ver wijzing naar de show van de Braziliaanse presentatrice Xu- xa. Zij werd in de jaren negentig in de VS de grond in geschreven, omdat haar programma te vul gair werd bevonden voor jonge kijkers. Xuxa wilde haar show in Amerika lanceren. Voorts eindigt Bart op zijn tocht door Rio bijna in de bek van python. Dit midden in de stad boven op de belangrijkste toeristische at tractie, het Suikerbrood. Voor wethouder José Eduardo Guinlé van Toerisme wordt de werkelijkheid op schandelijke wijze onrecht aangedaan. „Vier jaar lang hebben we miljoenen besteed om Rio internationaal te promoten. En dan dit." Guin lé bestudeert hoe hij Fox kan la ten vervolgen wegens het be smeuren van de goede naam. Hij daagt de makers van de teken film uit. „Als ze echt zo begaan zijn met de weeskinderen in Rio, laat ze de winst van de afleve ring dan schenken aan opvang- projecten." GPD Deskundigen brengen een van de opgegraven lichamen weg uit het graf bij Ljuboten. foto Ognen Teofilovski/RTR van onze redactie buitenland LJUBOTEN - Deskundigen van het Joegoslavië- Tribunaal van de Verenigde Naties zijn gisteren begonnen met het opgraven van lichamen uit een massagraf in het dorp Ljuboten, in het noorden van Macedonië. Dat heeft aanklager G. Blewitt van het tribunaal in Den Haag bevestigd. In het dorp l iggen volgens mensenrechtenorgani satie Human Rights Watch tien Albanese burgers begraven, die iri augustus zijn gedood door Mace donische veiligheidstroepen. De autoriteiten in door Pascale Thewissen ANTWERPEN - De Antwerpse officier van justitie heeft giste ren tien jaar cel geëist tegen een 22-jarige, Antwerpse anarchis te die wordt verdacht van een reeks aanslagen op onder meer restaurants van hamburgergi gant McDonald's. Haar vriend hoorde zeven jaar cel tegen zich eisen. Tegen een derde verdach te werd dertig maanden gevan genisstraf gevorderd. De brandstichtingen bij ham burgerrestaurants en vleesver werkende bedrijven, in naam van het Animal Liberation Front (ALF), zorgden in 1998 en 1999 voor commotie in België. Het ALF pleegde zeker dertig aanslagen in Vlaanderen. In P 'urs en Merksem gingen twee McDonald's-vestigingen geheel in vlammen op. Minister Verwilghen van Justitie noemde het ALF naar aanleiding van dat laatste voorval 'één van de gevaarlijkste terroristische or ganisaties van het land' en pleit te voor een harde aanpak van het 'ecoterrorisme'. De van oorsprong Britse organi satie eiste ook de verantwoor delijkheid op voor een reeks (valse) bommeldingen in onder meer Noord-Brabant en Neder lands Limburg. Depressief De Antwerpse, die volgens psy chiaters zwaar depressief is en al twee mislukte zelfmoordpo gingen ondernam in de cel, zou het brein zijn geweest achter de aanslagen. Zelf zou ze aan zeker negen aanslagen actief hebben deelgenomen. Haar vriend han delde volgens het Openbaar Mi nisterie uit liefde voor de domi nante en theatrale vrouw. Hij wordt ervan verdacht betrok ken te zijn geweest bij zeven brandstichtingen De politie kwam de Antwerpse op het spoor toen ze samen met de derde verdachte in het VRT- televisieprogramma Ter Zake optrad als woordvoerster van het ALF. Het fanatisme dat de twee toen 19-jarige meisjes aan de dag legden, zorgde voor veel beroering. De hoofdverdachte houdt tot op de dag van vandaag vol dat ze enkel de publiciteit verzorgde voor het ALF en niet actief betrokken was bij de aan slagen. Heterdaad In oktober 2000 werd ze echter samen met de derde verdachte op heterdaad betrapt toen ze probeerde de auto van een rech- WIESBADEN - Het aantal abortussen in Duitsland stijgt nauwelijks meer, behalve bij minderjarige meisjes. In 2001 werden in Duitsland 135.000 zwangerschappen afge broken, ofwel 0,3 procent meer dan in 2000, meldde gisteren het federale bureau voor de statistiek in Wiesbaden. Het aan tal abortussen bij minderjarige meisjes nam echter toe met 20 procent. Zevenenveertig procent van de vrouwen die een abortus on dergingen was op het moment van de ingreep gehuwd. Onge veer driekwart van de vrouwen was tussen de 18 en 35 jaar oud; 6 procent was jonger dan achttien en eveneens 6 procent ouder dan veertig. Slechts drie procent van de abortussen had plaats op medi sche of criminologische indicatie (verkrachting). AP ALGIERS - Het Algerijnse parlement heeft gisteren unaniem ingestemd met de erkenning van de Berbertaal als officiële landstaal naast het Arabisch. De grondwetswijziging geldt als de belangrijkste stap om de binnenlandse politieke spanningen tussen Arabieren en Ber bers in het Noord-Afrikaanse land te verminderen. De rege ring van president Bouteflika hoopt hiermee een eind te ma ken aan de voortdurende protesten in de regio Kabylië, waar voornamelijk Berbers wonen. De erkenning van het Berbers als officiële taal is de belang rijkste eis van de demonstranten. De onlusten hierover heb ben al aan meer dan 220 mensen het leven gekost. DPA ZAMBOANGA - Filipijnse militairen hebben gisteren de Ita liaanse priester Giuseppe Pierantoni bevrijd, die bijna zes maanden geleden in het zuiden van de Filipijnen werd ont voerd door een bende voormalige moslimrebellen. Een Zuid-Koreaan wordt nog vastgehouden door de groep, die in het afgelopen jaar verscheidene buitenlanders en wel gestelde Filipijnen heeft ontvoerd. Hoofd van politie Alej andro Mendoza zei gisteren dat voor de vrijlating van de 45-jarige Italiaanse missionaris geen losgeld is betaald. AP SYDNEY - De Verenigde Naties hebben de asielaanvragen af gewezen van vrijwel alle Afghaanse vluchtelingen die vorig jaar voor de kust van Australië van de Noorse tanker Tampa zijn gehaald. Dat heeft de vluchtelingenorganisatie van de VN, de UNHCR, gisteren meegedeeld. De groep werd van de tanker gehaald nadat die een week op zee had rondgedobberd. Australië, het einddoel van de vluchtelingen, weigerde ze op te nemen. Uiteindelijk kwamen ze terecht op het eilandstaatje Nauru in de Stille Oceaan waar ze nog steeds zitten. Van de Afghanen zijn 285 aanvragen afgewezen en slechts ze ven goedgekeurd. Van de 201 Iraakse asielaanvragen zijn er 126 goedgekeurd. RTR DEN HAAG - Het Joegoslavië Tribunaal heeft het proces te gen Milosevic gisteren hervat. De zaak lag sinds half maart stil, eerst twee weken omdat de Joegoslavische oud-president griep had en vervolgens een week vanwege het Paasreces. De zitting vond gisteren achter gesloten deuren plaats. Het hof besloot daartoe om de identiteit van de getuigen geheim te houden. AP Macedonië hebben die beschuldiging altijd ont kend. Volgens hen waren de slachtoffers etnisch- Albanese terrorististen en geen burgers. Ze zou den zijn gedood vlak voordat het vredesakkoord werd getekend. Daarmee kwam een eind aan een guerrillaoorlog van zes maanden, die de Albanese minderheid in het land meer rechten moest ople veren. Aan de opgravingen werken waarnemers mee van de NAVO, de Organisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa en Macedonische functio narissen. Gisteren zijn twee lichamen opgegra ven. DPA/RTR van onze redactie buitenland JALALABAD - De Afghaanse minister van Defensie, Moham med Fahim, is gistermiddag ter nauwernood ontsnapt aan de dood. Tijdens een bezoek aan de oostelijke gelegen stad Jalala bad onplofte vlakbij zijn auto een bom. Waarschijnlijk ging de autobom enkele seconden te laat af, want Fahim was op het moment van de explosie net de plaats gepas seerd waar die geparkeerd stond. Vijf omstanders werden gedood door de explosie, zestien mensen raakten gewond. Fahim bleef volgens de interimrege ring ongedeerd, maar een woordvoerder van de Duitse vredestroepen in de hoofdstad Kaboel het doorschemeren dat de minister voor onderzoek naar een ziekenhuis was ge bracht. Het is de tweede keer dat een aanslag wordt gepleegd op een minister in de interimregering. Bijna twee maanden geleden werd de minister van Toerisme vermoord in Kaboel. Minister Fahim van Defensie is de opvolger van de legendari sche Noordelijke Alliantie commandant, Massoed, die vlak voor 11 september door Arabi sche teiToristen werd vermoord met een bom in een camera. Fa him, een etnische Tadzjiek, is weinig populair bij de grootste etnische groep in Afghanistan, de Pathanen. Jalalabad, de stad waar de aanslag plaatsvond, wordt voornamelijk bewoond door Pathanen. In de stad zijn nog veel Taliban-aanhangers en ook het Al Qaeda-netwerk van Osama bin Laden zou er nog ac tief zijnDe lokale leiders van de stad hebben weinig op met de interimregering van Hamid Karzai en maken soms openlijk ruzie met het centrale gezag in Kaboel. Fahim was naar Jalalabad afge reisd in een poging een einde te maken aan de teelt van klapro zen in dit gedeelte van Afgha nistan. De zaaddozen van deze bloemen vormen het belang rijkste bestanddeel voor opium en heroine. Afghanistan is 's we relds grootste opiumproducent. Een buitenwijk in West-Kaboel is gisteren getroffen door twee raketten. Dat hebben buurtbe woners gemeld. Een dag eerder sloegen twee raketten in bij het hoofdkwartier van de interna tionale vredesmacht ISAF in de stad. GPD/RTR ter-commissaris - belast met het onderzoek naar een aantal an archistische acties - in brand te steken. Daarvoor werd'ze in maart 2001 tot vijf jaar cel ver oordeeld, waarvam twee jaar voorwaardelijk. Haar metge zellin kreeg vier jaar en even eens twee jaar voorwaardelijk. De advocaten van de drie ver dachten vroegen uitstel. Vol gens hen zijn de aanslagen ten onrechte losgekoppeld van het lidmaatschap van het ALF. De drie moeten, als het aan het Openbaar Ministerie ligt, later apart terecht staan voor bende vorming en lidmaatschap van een criminele organisatie. De rechtbank verwierp de klacht. De zaak wordt vervolgd op 23 april. van onze redactie buitenland SAN JOSE - De conservatieve psychiater, schrijver en tv-per- soonlijkheid Abel Pacheco heeft de zondag gehouden pre sidentsverkiezingen in Costa Rica gewonnen. Omdat de poli tieke plannen van de twee be langrijkste kandidaten niet ver uiteenliepen, moest Pacheco het vooral hebben van zijn aanspre kende persoonlijkheid. De 68-jarige Pacheco riep de overwinning uit toen 92 procent van de stemmen was geteld en hij met 58 procent ruim voorlag op oppositiekandidaat Araya. Pacheco, van de sociaal-chris telijke eenheidspartij (PUSC), volgt op 8 mei Miguel Angel Ro driguez op als president van het Centraal-Amerikaanse land. Voor die overwinning was wel een tweede ronde nodig en dat was voor het eerst in zeventig jaar. De Costaricanen kennen Pache co vooral van zijn populaire tv- programma 'Commentaar met dokter Abel Pacheco', waarin hij adviezen geeft. Pacheco stu deerde in Mexico en de Verenig de Staten en leidde voorts het belangrijkste psychiatrische ziekenhuis van Costa Rica. Hij schreef zes romans, vooral over het leven en de gewoontes van de verschillende gemeenschap pen in het 3,8 miljoen inwoners tellende Costa Rica. In zijn cam pagne toonde hij zich een soort beschermer van het volk en sprak hij mensen aan op hun liefde voor het vaderland. „Mij n prioriteit is het bestrij den van armoede, het vechten tegen ongel ijkheid en een strenge aan pak van corruptie", beloofde Pacheco zijn kiezers. Dat zijn partij PUSC geen meer derheid in het congres heeft, maakt het hem niet makkelijk. De partij heeft daar negentien van de 57 zetels, de sociaal-de mocratische PLN van Araya zestien. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5