Proef afvalcontainers uitgesteld PZC PZC Agenten testen bonenzak Justitie aast op straatracers Rotonde Zierikzee week lang op de schop Middelharnis strijdt tegen afval colijiu 11 Eerst plan herinrichting Zierikzeese Nieuwe Haven Vakantiewoningen opengebroken Taxi wassen ging net te ver Slordig gebruik van gif bestraft Thoolse vishandelaar beboet Verdachten mishandeling opgepakt RenesseDag viert jubileum agenda bij nader inzien dinsdag 9 april 2002 1 Hnor Piet Kleemans I ZIERIKZEE - Het plan om in I het Havenkwartier in Zierikzee I tegaan experimenteren met on dergrondse afvalcontainers is I met minstens twee jaar uitge steld. Dat maakte wethouder I G. van de Velde-de Wilde van de gemeente Schouwen-Duive- land gisteravond bekend tijdens I de vergadering van de commis- I sie openbare werken en milieu I (OYVMIL). Het plan om een proef te nemen I met ondergrondse afvalcontai ners dateert uit 2001In het cen- trum van Zierikzee met haar smalle straatjes waar vuilnis- I wagens niet kunnen komen I wordt deels nog met vuilniszak- I ken in plaats van rolemmers ge- I werkt. Zakken kunnen scheu- ren of worden vernield en de I gemeente wil af van het zwerf- afvalprobleem dat daardoor ontstaat. Op strategische plekken ge- I plaatste ondergrondse afval- I containers zouden dat probleem op kunnen lossen. Voor dergelij- I ke containers moeten echter forse putten worden gegraven en dat geeft in het havengebied een probleem. Er kunnen onder gronds nog resten van oude - historische - kademuren zitten I en die zijn te waardevol om zo- I maar te slopen. Eerst moest daarom onderzocht worden waar die resten zich precies be vinden. Herinrichting Daar komt bij dat de gemeente I van plan is het Havenkwartier opnieuw in te richten. Met name de Nieuwe Haven zou in de visie van het gemeentebestuur com pleet op de schop moetenDe ge plande herinrichting van het Havenkwartier laat echter nog minstens twee jaar op zich wachten. Wethouder Van der Velde: ,,Dan kun je nu wel gaan graven, maar als je er dan straks achter komt dat de containers op plaatsen zitten waar je ze in het kader van de herinrichting niet wil hebben, kun je weer overnieuw beginnen. Dat leek ons niet zo verstandig. De leden van de commissie OW- MIL schaarden zich achter het voorstel van het college de proef met minstens twee jaar uit te stellen. Brede steun was er ook voor het besluit van het Schou- wen-Duivelandse college, om niet in te gaan op het verzoek van de reddingsbrigade Zierik- zee-Duiveland en duikcentrum Waterworld uit Nieuwerkerk. Die hadden verzocht, te investe ren in opleiding van vrijwilli gers voor het redden van duikers met decompressie of longoverdruk. Het college stel de, dat duikers met eerder be schreven problemen zuurstof toegediend moeten krijgen en dat is, aldus het college, een me dische handeling waar de leden van de reddingsbrigade geen bevoegdheid voor hebben. Commissielid W. Jumelet (WD) sloot zich daar geheel bij aan. ,,Dit soort reddingswerk moet je aan professionals overlaten Bijvoorbeeld bij de brandweer. Die is zeven dagen per week 24 uur paraat en dat gaat niet op voor de leden van de reddings brigade." Jumelet kreeg steun van alle andere fracties. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er wordt druk gewerkt aan de rotonde bij het busstation aan de Grachtweg in Zierikzee. Het verkeersplein wordt gemoderniseerd en voor dat karwei wordt groot materi eel ingezet. Het verkeer wordt via rijplaten in de grasberm om geleid. De operatie duurt tot be gin volgende week. Een grote kraan is bezig met graafwerk, er staan rood-witte markeringen die het verkeer at tenderen op gevaar en in de ber men langs de N59 zijn zware stalen rijplaten gelegd. Een be- tonwagen staat de wachten tot de lading gelost kan worden. Wie de rotonde nadert denkt wellicht dat het verkeersplein compleet op de schop gaat. Dat is volgens voorlichter E. de Fei- ter van wegbeheerder Rijkswa terstaat echter niet het geval. De rotonde blijft in zijn huidige vorm gehandhaafd. Wel worden de middengeleiders verbeterd. Het rode gravel in deze 'vlucht heuvels' wordt vervangen door vezelversterkt rood beton. De middengeleiders bestaan uit een uit betonnen banden opge bouwde bak. Die bak werd tot dusverre gevuld met gravel. In de praktijk blijkt dat onkruid op den duur door de laag gema len baksteen heen komt. Met enige regelmaat moet dat onge wenste groen verwijderd wor den en dat is voor de mensen die dat werk moeten doen niet on gevaarlijk. Door het gravel te vervangen door beton wordt het onder houd - en daarmee ook de on derhoudskosten en het gevaar waaraan wegwerkers worden blootgesteld - fors terugge bracht. Niet alleen de middengeleiders Het gravel in de middengeleiderbakken wordt vervangen door rood beton. op de rotonde in Zierikzee wor den aangepakt. Ook elders langs de N59 op Schouwen- Duiveland gebeurt dat. Op termijn komen er meer ro tondes op de N59. De verkeers lichteninstallatie op de kruising van de N59 en de Laan van Saint Hilaire wordt waarschijnlijk nog dit jaar vervangen door een rotonde. Op de plek van het kruispunt wordt een enkel foto Marijke Folkertsma baans verkeersplein aangelegd. Voor het verkeer dat richting Renesse en Haamstede rijdt komt er een bypass. BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft de afgelopen dagen drie inwoners (15, 16 en 17 jaar oud) uit Burgh-Haamstede aangehouden. Zij worden verdacht van de inbraken die gedu rende de maand maart plaatsvonden in elf vakantiewoningen in Burgh-Haamstede. Daarbij werden steeds mini-stereosets weggenomen. In dezelfde periode werd drie keer ingebroken bij de plaatselijke voetbalvereniging. Hier werden een video, bier en snoep buitgemaakt. Aan de hand van hun verklarin gen kon tevens de heler, een 19-jarige inwoner van Zierikzee, aangehouden worden. Tijdens het onderzoek werden een vi deorecorder, snoep, een krat bier en vijf mini-stereosets aan getroffen Tegen de vier verdachten is proces-verbaal opge maakt en zij zullen zich te zijner tijd moeten verantwoorden bij de (kinder)rechter. MIDDELBURG - Een 32-jarige vrouw uit Terneuzen is giste ren door de economische politierechter in Middelburg voor het zich niet houden aan de regels van de Arbeidstijdenwet bestraft met 250 euro boete. De Terneuzense nam op 25 april vorig jaar na het taxirijden niet de voorgeschreven rust in acht. Zij ging haar auto wassen en onderhoud plegen aan de taxi. De vrouw negeerde het bevel van een inspecteur bij de Rijksverkeersinspectie om haar werk te staken. MIDDELBURG - De economische politierechter heeft giste ren in Middelburg een 65-jarige Terneuzenaar voor het ver keerd toepassen van een bestrijdingsmiddel bij verstek ver oordeeld tot 250 euro boete. De man gebruikte op 17 april vorig jaar op een perceel aan de Eendragtweg in Zaamslag het bestrijdingsmiddel Roundup ECON verkeerd, waardoort de vegetatie van een sloottalud werd aangetast. Officier van jus titie A. Flikweert dacht meer aan slordigheid dan aan opzet De politierechter had daarover na het zien van de foto's zijn twijfels, maar vonniste toch conform de eis. MIDDELBURG - Vishandel Oosterschelde BV uit Tholen is gisteren in Middelburg veroordeeld tot een boete van 1500 eu ro. De economische politierechter G. van Unnik achtte bewe zen dat de vishandel 16 februari vorig jaar in Goes vis ver voerd had zonder een document waaruit moest blijken dat de vis daadwerkelijk was verkocht. De directeur van het visbe- drijf meende dat hij de dupe was geweest van de controle van de Algemene Inspectiedienst. „Ons bedrijf is er als eenling uitgepikt. We zijn bij de afslag met tweeëntwintig vishande laren. Zij hebben nog nooit controle gehad." Voor officier van justitie J. Groen gold dat niet als een excuus. „Het vervoers document van verkochte vis is niet aangetoond. De admini stratieve handelingen moeten vanaf de aanvoer van vis tot aan de verkoop in de winkels goed geregeld zijn." Hij eiste 2700 euro boete. TERNEUZEN - De politie heeft vier mannen aangehouden op verdenking van mishandeling en vernielingen in Middelburg. Het gaat om twee Terneuzenaren van 17 en 18 jaar, een 18-ja- rige man uit Den Helder en een 20-jarige Axelaar. De mannen zouden vorige week maandagnacht een 15-jarige Middelbur ger zonder aanleiding met zijn hoofd aan de Vlasmarkt of Krommeweele door een ruit hebben geduwdDe jongen raak te gewond aan zijn schouder en hoofdIn diezelfde nacht wer den in de Schuttershofstraat vernielingen aan diverse autós aangericht. Advertentie NIEUWE WOORDENLIJST COMMUNICATIE reclame (de) t [1872, Fr. réclame, van Lat. reclamare (terugvorderen)] openbare aanprijzing en alles wat daartoe dient ter bevordering van de afzet van goederen en diensten 2 manier van onderhoud van het klant geheugen: bekend maakt bemind 3 investering in zicht baarheid en terugvindbaarheid 4 hangt samen met media-keuzereclame voor vliegreizen verwacht je niet bij de slager. Alhoewel, staand in de slager-rij zou je daar nu juist wel de tijd voor hebben. VOOR MEER INFORMATIE, CONTACT: I Molenwater 105 4331 SG Middelburg I Tel 0118 61 50 48 Fax 0118 6165 30 QjJ E-mail kairos@kao.nl Internet www.kao.nl een integrale aanpak voor een inspirerend bedrijfsresultaatJ redame marketing huisstijl organisatie-advies communicatie interpt RENESSE - De RenesseDag viert dit jaar zijn zilveren jubi leum. Op zaterdag 11 mei wordt dit evenement van de kerk en de sport-, muziek- en tennisver enigingen voor de 25e keer ge houden. Naast de kraampjes bij de Jaco- buskerk wordt rond de Eb- en Vloedindicator een kleine kin derkennis geïnstalleerd. Op de Hoge Zoom staat sinds enkele jaren een tweede podium voor meer muziekoptredens. Dit jaar houdt de Renessedag- com missie voor het eerst een veiling De organisatie zamelt op zaterdag 13 april en 27 april bruikbare spullen en klein meu- bulair in onder bewoners van het Westschouwse dorp voor de markt. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE - De Schutse, 14.00 uur: Bijeenkomst NVVH met work shop strovlechten; NIEUWERKERK - Dorpshuis. 19.30 uur: CDA bijeenkomst met Tweede Kamerlid Theo Meijer over toekomst van wonen en werken op het platteland; De productie van de bijbelse musical Ne- hemia in de Gereformeerde Kerk in Zie rikzee betreft een samenwerking tussen Gereformeerde Kerk en de Hervormde gemeente. De vermelding in de krant van maandag 8 april dat het om de vrijzinnig hervormde groepering zou gaan is on juist. Advertentie TELECOMMUNICATIE Telefooncentrales Draadloze telefonie Faxapparatuur Computernetwerken ISDN ■V l intoöcoliinbv Uw leMoonkoslen Bfenge' door Famke van Loon MIDDELHARNIS - Zwerf vuil en illegaal gedumpt afval rond het Vingerling ontsieren het toeristisch havengebied van Middelharnis. De gemeen te wil dit afvalprobleem in de kiem smoren. Ondergrondse afvalcontainers moeten de aanblik van het Vingerling verbeteren. Tevens gaat de ge meente drie keer per week het afval bij de horeca afhalen. Middelharnis kampt al enige jaren met een afvalprobleem rond het havengebied. Op ver schillende plekken staan (ver rijdbare) containers in beton nen cocons, speciaal bedoeld voor passerende pleziervaart. Maar in de praktijk wordt veel huisvuil en bedrij fsafval bij de containers gedumpt. Door de plaatselijke horeca en bewo ners van het stadje. „Soms staan er hele bergen afval naast, waar honden en ratten van vreten", zegt J. van Wezel, gemeentelijk coördinator af valverwijdering. Gemeente, ondernemers en bewoners willen van deze pro blemen af. Van Wezel vindt de praktijken een 'gevaar voor de volksgezondheid', die tevens het aanzicht van het havenge bied ontsieren. Rond het Vin gerling zijn horecabedrijven gevestigd, die gedurende het seizoen hun terrassen uitstal len. Met uitzicht op de oude haven en het havenkanaal is het voor toeristen een aantrek kelijk gebied om te verpozen. De 'ergerniswekkende' afval hopen passen niet in dat plaat je. De gemeente heeft een plan van aanpak opgesteld. Cen traal hierin staat dat de huidi- Zo ziet Middelharnis het toeristisch havengebied graag; vaak ligt er veel afval. Volgens de gemeen te is er soms zoveel rotzooi gedumpt door bewoners en horeca dat er ratten en zwerfhonden op af komen. foto Marijke Folkertsma ge containers het veld moeten ruimen. Hiervoor in de plaats wil Middelharnis op een paar plekken bij de passantenstei ger ondergrondse afvalcontai ners plaatsen. Hoewel deze niet worden afgegrendeld met een toegangscode of pas, ver wacht Van Wezel dat deze ma nier van afvalinzameling een deel van het probleem zal op lossen. Het afval is onder gronds uit het zicht en met een kleine opening is (illegaal) grofvuil en sloopafval er 'haast niet in te gooien'. Afvalzakken Daarnaast heeft de gemeente met de horeca-ondernemers in het havengebied afgesproken drie keer per week het afval te komen afhalen. De extra kos ten hiervan worden groten deels betaald door de onderne mers: zij moeten speciale afvalzakken kopen. Om het project te stimuleren betaalt de gemeente het eerste jaar per zak 45 eurocent van de ruim 2 euro. De uitvoering van de plannen zal volgens Van Wezel in fasen gebeuren, nu ook de gemeen teraad het voorstel heeft goed gekeurd: De coördinator hoopt binnen zes a acht weken te beginnen. „De eerste zorg is de oude bin nenhaven Dat gebied moet weer esthetischer van aanzien worden." door Marcel Modde De politie Rotterdam-Rijnmond is een proef begonnen met de inzet van een 'bonenzak' als nieuw wapen. Het middel is overgewaaid uit de Verenigde Staten. Blijkt de jongste variant in het rijtje van de zogeheten less lethal wapons zoals pepperspray ook hier in de praktijk aan te slaan, dan wordt het mogelijk ook bij ar restatieteams van andere korpsen geïn troduceerd. De proef loopt tot september De bonenzak is een linnen zakje met harde 'erwten'. Het is niet groter dan de door snee handpalm. Het zakje wordt afge vuurd met een soort riot-gun en springt uit elkaar zodra het in contact komt met de verdachte of een ander doelwit. De uit werking wordt verdeeld over een groter oppervlak dan bij een kogel. Daardoor zou het lichamelijk letsel beperkt moeten blijven. Een voltreffer valt volgens een woordvoerder van de poltitie Rotterdam- Rijnmond te vergelijken met een 'klap van een bokser'. Alleen speciale arrestatie teams mogen met de bonenzak werken. Verwarde man De poltitie heeft het wapen vorige week in de praktijk gebruikt op een verwarde man. Hij stond op het dak van een gebouw spullen naar beneden te gooien. Door het schrikeffect dat de bonenzak teweeg bracht slaagde de politie erin hem zonder verdere gevolgen te overmeesteren In de VS wordt de zak sinds 1996 gebruikt, waarvan pas de laatste jaren op grote schaal. Critici waarschuwen er voor dat het mid del minder onschuldig is dan het lijkt. Ge wezen wordt op een dodelijk slachtoffer en iemand die zijn oog kwijtraakte na te zijn getroffen door de korreltjes Dat gevaar zou zich vooral voordoen in dien de zak op te korte afstand wordt af gevuurd. door Esme Soesman en Jacques Cats VLISSINGEN - De politie Zee land is nog op zoek naar een van de twee snelheidsmaniakken die zaterdag op rijksweg 58 een wedstrijdje hielden. Ter hoogte van Oost-Souburg ontstond een aanrijding waarbij een vrouw en twee kinderen gewond raak ten. Justitie in Middelburg heeft aangekondigd streng te zullen optreden tegen straatraces. „Wij vinden het levensgevaar lijk", meldt woordvoerster Es ther Boot namens het Openbaar Ministerie. „Bij constatering nemen we de auto in beslag en vorderen het rijbewijs in." Nu straatraces steeds vaker voorkomen, beraadt Justitie zich landelijk over de wijze van bestrijding van het fenomeen. Morgen worden daarover richt lijnen uit Den Haag verwacht. Deelnemers aan straatraces maken zich allen schuldig aan hetzelfde strafbare feit: zij brengen de verkeersveiligheid in gevaar. Dat biedt mogelijkhe den om de overtreders in het he le land op dezelfde wijze te be rechten. In de polder tussen Ossendrecht en Bath, binnen de grenzen van de provincie Zeeland, wist de politie afgelopen weekeinde - dankzij een tipgever - een race te voorkomen. Zo'n zestig tot zeventig mensen, waren met een twintigtal auto's verzameld op het parkeerterrein voor de Bathse brug Het waren jonge ren tussen de 20 en 25 jaar, schat brigadier H. Louws van de poli tie Midden- en West-Brabant, team Woensdrecht. Voor het merendeel waren de jongeren afkomstig uit Ossendrecht. Langste adem Het verzamelen en rondhangen op een parkeerterrein is niet il legaal. Meer dan het afgeven van een waarschuwing en ad vies en het blijven surveilleren zat er voor de politie dan ook niet op. „Een kwestie van wie de langste adem heeft", stelt Louws. De race werd uiteinde lijk afgeblazen. De potentiële deelnemers trokken naar de kroeg. De politie Zeeland bleef, hoewel wel ingeseind, zelfs bui tenspel. Nog voor de Zeeuwse dienders konden opdraven wa ren de jongeren al afgedropen. Levensgevaarlijk die races, oor deelt burgemeester van Rei- merswaal, A. Verbree. Ze gaan over wegen waar ook andere weggebruikers kunnen opdoe men. Het is een onderwerp waar de Verb reeter in ieder geval een gesprek met zijn collega in Woensdrecht over aan wil gaan. Hij wijst in dat verband, naast politiesurveillance, op sociale controle. Gebruikers van de in de buurt gelegen crossbaan of golfbaan zouden bijvoorbeeld een seintje kunnen geven. „En we zouden met jongelui zelf in contact moeten proberen te ko men", geeft hij aan. Maar het wegracen is ongrijp baar, erkennen zowel Verbree als brigadier Louws. Via de mo derne communicatietechnieken kunnen groepen mensen zich makkelijk en snel verzamelen en verplaatsen. Hoewel Louws niet de indruk heeft dat het ra cen op de grens tussen Zeeland en West-Brabant vaker gebeurt „Het is een nieuw fenomeen, maar het breidt zich uit. Het is lastig om er zicht op te krijgen." Brouwersdam Vorig jaar november vonden op derand van Zeeland illegale au toraces plaats. Tot twee keer toe kozen enkele honderden jonge lui een Zuid-Holands deel van de zeewering bij de Brouwers- dam uit als 'circuit' De politie stak halverwege een stokje voor de wedstrijd. De illlegale straatraces zijn overgewaaid .uit de Verenigde Staten. Daar worden ze vooral gereden in Los Angeles. Dat gebeurt vaak met Japanse ge zinsautootjes die zodanig zijn opgevoerd, dat ze binnen enkele seconden meer dan tweehon derd kilometer per uur kunnen rijden Aziatische jongeren be gonnen ermee. Inmiddels zijn de races in de Verenigde Staten uit gegroeid tot een multicultureel evenement. Bij de eerste races op Rotterdams grondgebied waren vooral Antillianen be trokken, die op hun eiland van herkomst al autoracen als hob by hadden. De vorig jaar uitgebrachte film 'The fast and the furious' die over illegaal racende jongeren gaat, zou tot de straatraces heb ben aangezet. Het gaat de deel nemers om de kick Wie heeft de snelste auto, welke wagen heeft het grootste remvermogen, wie trekt het snelste op Een snelle auto is de droom van veel jonge ren. Internet en sms vormen de belangrijkste communicatie middelen om wedstrijdlocaties door te geven of elkaar te tippen dat de politie er achter is geko men en mensen wegstuurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25