PZC Nood hoog bij GSM-aanbieders Ook kleine handicap is handicap In het spoor van de krijgsheer Jeugdtheater Noordgouwe speelt skelterclub Veerse ambtenaren Scholieren leren koppen kijken in kunstproject mogen gaan bekeuren Boetes voor spitten in natuurgebied Gemeente te traag met verlenen van vergunningen voor zendmasten Middelburgse (45) beroofd Hardrijder op de bon Duwboot aan de grond voor Stavenisse zeeuwse almanak Dopje waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD dinsdag 9 april 2002 door Ali Pankow I 0OSTERLAND - Een aantal mobiele telefoonbedrijven kampt op Schouwen-Duive- land met gebrek aan mogelijk- heden om zendmasten te plaat- sen. Al enkele jaren liggen er bij de gemeente bouwaanvragen voor deze voorzieningen. Voor I gsm-bedrijf Dutchtone duurt de I afhandeling te lang. Deze on- I derneming heeft haar toevlucht genomen tot noodmaatregelen. Zo huurde Dutchtone een stukje grond op het industrieterrein aan de Wilgenstraat in Ooster- I land, parkeerde daar een oude kraan en plaatste daar bovenop een zendmast voor een betere j dekking van het gsm-net in het I oostelijk deel van de regio. I „Het is een tijdelijke maatregel, I omdat wij nou eenmaal ook aan onze dekkingseisen als mobiel telefoonbedrijf moeten vol- I doen", zegt woordvoerster K. van Erven van Dutchtone. Vol gens haar heef t haar bedrijf al in 1999 een aanvraag bij de ge meente ingediend voor plaat sing van een zendmast op de j kerktoren in Nieuwerkerk. „Die I aanvraag is nog steeds niet in behandeling genomen en we kunnen niet blijven wachten, j Daarom hebben we besloten tot deze noodoplossing met die ou- de kraan op het industrieter- i rein", aldus Van Erven. Zij laat verder weten dat Dutch tone een bezwaarschrift heeft ingediend tegen het afwijzen van de bouwvergunning voor de MIDDELBURG - Een 45-jarige vrouw uit Middelburg is giste ren beroofd van haar portemon nee in een supermarkt. Daarin zaten waardepapieren en enkele honderden euro's. De vrouw had tijdens het bood schappen doen de tas, met daar in haar portemonnee, in haar winkelwagentje gelegd. Ze ont dekte de diefstal bij de kassa. zendmast aan de Nieuwe Kool- weg in Zierikzee. Het bedrijf plaatste deze mast in november van vorig jaar, zonder dat daar voor een bouwvergunning was verleend. De gemeente som meerde Dutchtone de bouwver gunning alsnog direct aan te vragen. De zendmast was in middels wel operationeel en is dat nog. ,,0p het bezwaarschinft hebben wij nog geen enkele re actie ontvangen van de gemeen te. We hopen uiteraard dat we dit in goed overleg met het ge meentebestuur kunnen oplos sen of dat er bruikbare alterna tieve locaties worden aangewezen", zegt Van Erven. Zij benadrukt dat de nood nou eenmaal hoog is bij de mobiele telefoonbedrijven. „Twee jaar geleden kwam het vaker voor dat we ook elders in Nederland noodoplossingen moesten zoe ken in de vorm van zo'n oude kraan zoals in Oosterland. Nu behoren dit soort maatregelen tot de uitzonderingen, maar in dit gebied zijn we er nog toe ge noodzaakt." Toetsingskader Beleidsmedewerker ruimtelijke ordening R. Stam van de ge meente bevestigt dat er al lange tijd veel aanvragen voor bouw vergunningen voor zendmasten liggen. Volgens hem was er tot nu toe geen toetsingskader voor dit soort aanvragen. Kort gele den echter heeft de gemeente raad de criteria voor het plaat sen van zendmasten vastge steld. „Nukunnen we al die aan vragen dus gaan toetsen en ge zien de nood bij de gsm-bedrij- ven zal dat inderdaad binnen afzienbare, tijd moeten gebeu ren", vindt Stam. Het is nog niet duidelijk of de gemeentelijke criteria de mo biele telefoonbedrijven vol doende mogelijkheden bieden aan hun dekkingseisen te vol doen. De gsm-bedrijven Ben en Telfort hebben kritiek op het streng vastleggen van locaties waar zendmasten geplaatst mo gen worden. Zij bepleiten voor meer vrijheid om op wisselende omstandigheden, zoals nieuwe bebouwing, te kunnen inspelen. De wandelroute die het spoor volgt van de Spaanse veldheer Christóbal Mondragón voert ook langs Zierikzee. fotoPieterHonhoff door Inge Heuff ZIERIKZEE - Een Spaanse overheerser uit de Tachtigjarige Oorlog die wordt geëerd met een eigen wandelroute. Christóbal Mondragón is deze eer te beurt gevallen. Twee leden van sociëteit De Vereeniging hebben een wandelroute van 42 kilometer uitgezet, waarin zij de mars van deze Spaanse veldheer over Duiveland zo veel mogelijk volgden. Van Zijpe naar Zierikzee en van Zierikzee via het Dijkwater terug naar Bruinisse, dat is in grote lijnen de route die het Mondra- gónpad volgt. Christóbal Mondragón, die leefde van 1514 tot 1596, heeft zijn sporen achtergelaten in het Zeeuwse land. Goes en Middelburg zijn bezet geweest door de Spaanse bevelvoerder en ook Zierikzee heeft zich na een lang beleg moeten overge ven. Het is deze verovering van Duiveland en Zierikzee die in het Mondragónpad wordt belicht. „Zo'n historische route is heel geschikt om de geschiedenis met de huidige oriëntatie punten te belichten", vindt initiatiefnemer J. Visser. „Zo kun je laten zien dat je vroeger kon wadlopen waar nu diepe vaargeulen zijn of juist polderland." Als lid van socië teit De Vereeniging kwam Visser met het idee om het tweehonderdjarig bestaan van De Vereeniging te vieren met het uitzetten zo'n wandelroute. Samen met sociëteitslid J. Hoogenraad heeft hij de route bepaald, een korte biografie over Mondragón ge schreven en een brochure samengesteld. „De Vereeniging viert in november het ei genlijke jubileum", verklaart Hoogenraad. „Maar voor de wandelroute zou dat een ver keerd tijdstip zijn. Vandaar dat er komende donderdag een soort extra viering is met de presentatie van het Mondragónpad en de brochure." Voor Visser en Hoogenraad is het min of meer vanzelfsprekend dat gekozen is voor de Spaanse bevelhebber. „Mondragón mag dan een overheerser zijn geweest, hij was wel een man die zijn woord hield, een gen tleman en een moedig krijgsheer die opklom van soldaat tot kolonel en gouverneur", legt Visser uit. „In de onderhandelingen over de overgave van Zierikzee werd bijvoorbeeld bedongen dat er niet geplunderd en ver kracht zou worden en dat de soldaten en twee dominees vrije aftocht kregen. Daar heeft Mondragón zich, met zijn eigen Waal se manschappen, nauwkeurig aan gehou den." Dit tot ergernis van de huurlingen die zich, na een beleg van negen maanden in de Zeeuwse klei, hadden willen uitleven in het stadje. Delen van Schouwen moesten het daarom ontgelden, maar al gauw trokken de ontevreden soldaten al plunderend en brandstichtend naar Brabant en Vlaande ren. Het Mondragónpad beperkt zich tot het Duivelandse gedeelte van de opmars. Hoo genraad: „Mondragón is in Duiveland zijn verovering begonnen. Op Schouwen heeft hij nog Bommenede ingenomen, maar dat vestingstadje is in de Grevelingen verdwe nen. Bovendien is het wandelpad een mooie promotie van Duiveland." Het Mondragónpad loopt voor een groot deel buitendijks en is daarom niet voor de fiets geschikt. Het waterschap Zeeuwse Ei landen heeft het initiatief ondersteund met adviezen en zorgt voor het onderhoud. door Rob Paardekam GOES - Het Museum voor Zuid en Noord-Beveland en het Cen trum voor de Kunsten (CvK) in Goes hebben samen een project opgezet voor middelbare scho lieren. Onder de titel Op de kop af gaan de leerlingen aan de gang met portretten uit ver schillende tijden en met ver schillende stijlen. Het project is bestemd voor scholen die met het vak Culture le en Kunstzinnige Vorming be zig zijn, maar het past ook pri ma bij het vak tekenen. De scholieren die de expositie be zoeken moeten een aantal op drachten uitvoeren. Daarbij kunnen ze kiezen uit drie opties. Ten eerste zijn dat de kijkop- drachten waarbij leerlingen vragen krijgen die hen verplich ten om gericht te kijken naar de vele koppen die in het museum hangen. Bij de doe-opdrachten wordt de expositie wat globaler bekeken, waarbij vooral wordt gelet op gezichtsuitdrukkingen, stem mingen en kleding. Vervolgens worden de scholieren met weg werpcamera's de stad in ge stuurd om zelf portretten te ma ken. Er kan ook worden gekozen uit zogeheten werkopdrachten. Hierbij gaan de deelnemers zelf aan de slag in de vorm van een workshop. Geïnspireerd door de expositie in het museum en on der begeleiding van een leraar van het Centrum voor de Kun sten tekenen of schilderen de leerlingen zelf een portret. De Schipper De expositie die het museum heeft samengesteld, bestaat uit zo'n twintig portretten. Daar onder bevinden zich veel wer ken van de in Wilhelminadorp geboren kunstenaar Marinus de Schipper (1897). Het Goese mu seum kreeg onlangs zijn gehele collectie ter beschikking. In eer ste instantie zou die opgedeeld worden tussen Goes en Bergen op Zoom, maar in die laatste stad vonden ze het prima dat al les naar het Goese museum ging. Volgens de organisatoren van het project komen de werken van De Schipper uitstekend van pas, omdat hij in erg veel ver schillende stijlen heeft geschil derd. „Juist door die verschillen te laten zien, kun je de specifie ke kenmerken laten zien", aldus J. Adriaanse van het Centrum voor de Kunsten. Verder zijn er driedimensionale koppen te zien van Leendert Houtekamer en ook de schuttersstukken van C.W. Evei'sdijck en zijn zoon W.C Eversdijck zijn te bewon deren. Het sterke punt van de expositie is volgens museumconservator K. van Rooi jen dat er werken uit veel verschillende eeuwen te zien zijn, terwijl de meeste ex posities werken uit een bepaal de tijd of van een bepaalde kun stenaar laten zien. Gezamenlijk Inmiddels heeft het Buys Ballot College de expositie al bezocht met een groep leerlingen. De or ganisatoren hopen dat er de ko mende maanden meer volgen. De expositie Op de op af, die loopt tot eind juni, is overigens ook toegankelijk voor andere museumbezoekers. Voor het museum en het Centrum voor de Kunsten is het project de eerste samenwerking. De twee organi saties hopen in de toekomst meer gezamenlijke projecten op te zetten. NIEUWERKERK - De politie heeft zondagavond een 20-jari- ge Schouwen-Duivelander be trapt op te hard rijden. De man werd op de N59 ter hoogte van Nieuwerkerk - waar een limiet van 80 kilometer per uur geldt - geklokt op 138 kilo meter. Zijn rijbewijs werd ter plekke ingevorderd en hij kreeg een proces-verbaal. door Ali Pankow NOORDGOUWE - 'De skelter club van de baan?' is de titel van de toneel- en dansvoorstelling waarmee de leerlingen van Jeugdtheater Meerman in Noordgouwe het seizoen afslui ten. Zij presenteren zich zater dagmiddag 13 april tussen drie en vier met deze productie in het dorpshuis in Noordgouwe. Het verhaal is geschreven door theaterleidster Neeltje Meer man, maar de ideeën ervoor kreeg ze van de kinderen zelf aangedragen. „Ik geef dit sei zoen op uitnodiging van de Dorpsraad ook theaterles aan kinderen in Sirjansland. Zij vertelden mij een verhaal over een skelterclub die destijds door jongeren zelf op het dorp werd gevormd, maar die uiteindelijk weer ter ziele is gegaan. Dat leek me een mooi onderwerp om een toneelstuk aan te wijden", zegt Meerman. Volgens haar past het wel en wee van een jeugdclub goed in de belevingswereld van kinderen. Haar leerlingen zijn tussen de acht en elf jaar. De voorstelling is ook geschikt voor kinderen van wat jongere leef tijd. Droevig In de skelterclub die de leden van het jeugdtheater ten tonele voeren, dreigt het allemaal mis te lopen als het meisje dat het snelst kan skelteren een vage ziekte krijgt en geopereerd moet worden. Het wordt allemaal nog droeviger als ook haar skelter kapot blijkt te zijn. Bij één van de jongens binnen de club zit verder een brok verbittering. STAVENISSE - Een duwboot is gisteravond even na zessen vastgelopen voor de kust bij Stavenisse. Drie kwartier lang heeft de boot aan de grond gezeten, waarna een sleepboot van bergingsbe drijf Multraship uit Temeuzen de boot wist vlot te trekken. Om kwart over zes kwam de melding binnen dat duwboot De Schelde op zijn route vanuit de Krammersluizen kampte met problemen. De boot, die twee pontons vervoerde, liep vast bij het Brabantsche Vaarwater. De oorzaak was een defecte koppe ling. Even na zevenen wist een sleepboot van Multraship het vaartuig weer vlot te trekken. Hij was immers ooit de snelste voordat die meid hem de loef af stak. Niemand lijkt dus echt ge lukkig binnen de club. De kin deren besluiten echter daar toch iets aan te gaan doen. Ze hopen met een dansvoorstelling geld te kunnen inzamelen. Tot hun gro te verrassing blijkt plotseling het Jeugdjournaal belangstel ling te hebben voor de zorgen binnen hun skelterclub. De voorstelling beleeft zater dagmiddag in Noordgouwe de première. Hetzelfde verhaal wordt vrijdagavond 19 april vanaf 19.30 uur ook opgevoerd in het dorpshuis in Sirjansland, maar dan door een andere cast. Het verhaal wordt dan ten tone le gevoerd door de kinderen uit Sirjansland die deelnemen aan de opleiding van Neeltje Meer man. Zij schreef niet alleen het script en studeerde het stuk met de kinderen in, maar maakte ook de choreografieën voor de dansen en alle kostuums zelf. Meerman hoopt in september weer van start te gaan met nieu we theatercursussen zowel in Noordgouwe als in Sirjansland. Tot nu toe zijn de lessen gericht op kinderen van acht tot elf jaar. Ze wil ook cursussen gaan geven voor oudere kinderen als blijkt dat daar genoeg belangsteling voor is. Kinderen van Jeugdtheater- school Meerman repeteren voor de opvoering van het spel 'De skelterclub van de baan?'. foto Marijke Folkertsma door Ab van der Sluis DOMBURG - De gemeenten Veere en Noord-Beveland krij gen zeven Buitengewone Op- sporings Ambtenaren (BOA's). Zij mogen overtreders van par keerverboden, milieu- en bouw- regels, de drank- en horecawet meteen op de bon slingeren. De ambtenaren worden vandaag in het gemeentehuis te Domburg beëdigd. De twee provincie-ambtenaren gaan zich bezighouden met de Flora- en Faunawet. De vijf ambtenaren van de gemeente Veere krijgen een opsporingsbe voegdheid voor het grondge bied van Walcheren en Noord- Beveland. Die laatste gemeente is een samenwerkingsverband aangegaan met Veere. De gemeente Veere krijgt - on danks de grote aantallen toeris ten - geen zomerbijstand meer van de politie. Die legt het ac cent op de criminaliteitsbestrij ding. Veere heeft besloten kleine overtredingen zelf aan te pak ken. In 1997 bijvoorbeeld werd al besloten een speciaal milieu team op te richten. Dat team is uitgegroeid tot een groepje mensen dat allerlei overtredin gen kan aanpakken. De BOA's gaan zich vooral be zighouden met parkeerbeheer, de Algemene Plaatselijke Veror dening, milieu- en bouwregels. Hun pakket varieert van con trole op campings tot honden en paardenpoep op strandover- gangen, excessen bij evenemen ten en sluitingstijden van de ho reca. De ambtenaren kunnen meteen processen-verbaal uit schrijven. Drukkers en personeelsleden die voor de drukkerij van het Administratief Dienstencentrum Zeeland (ADZ) werken, hoeven niet te vrezen voor hun baan. Maar zodra de laatste van deze groep de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, wordt de drukkerij en in haar kielzog ook haar broertje, de Vlissingse ADZ-uitgeverij, opgedoekt. De oorzaak: het tekort aan mindervalide mensen die hooggekwalificeerde arbeid kunnen verrichten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze zijn er nog wel, die mindervalidenmet gro te mogelijkheden, maar de ge meenten sturen hen niet meer door naar het ADZ. De nieuwe Wet Sociale Werkvoorziening (nWSW), die het Rijk dik twee jaar geleden invoerde, maakt ook slachtoffers. De combinatie leek tot voor kort zo ideaal bij het ADZ. De werkpaarden, die net niet bij een 'normaal' bedrijf aan de slag konden, trokken diegenen met een ernstige han dicap naar een hoger niveau. Er was evenwicht. De tot drukkers omgeschoolde werknemers, werden de steunpilaren van de drukkerij van het ADZ. De invoering van de nWSW bracht een verandering teweeg. De overheid is subsidiever strekker en zij wil dat er voor moeilijk plaatsbaren werkgele genheid blijft. Daarnaast wil ze dat er voor degenen die afhan kelijk zijn van gesubsidieerde arbeid, een snelle doorstroom naar het reguliere bedrijfsleven wordt geregeld. De drukkers van nu van het ADZ zullen daarom de laatsten zijn die van de begeleiding en omscholing analyse binnen het ADZ hebben kunnen profiteren. Mensen van het kali ber van de ADZ-drukkers moe ten proberen in het gewone be drijfsleven een plaats te vinden. En dat laatste is nu net niet een voudig. Op het ADZ kun je ver trouwen: het is tenslotte de taak van sociale werkplaatsen om personeel met beperkingen te begeleiden, op te leiden en zo mogelijk een plaats in de maat schappij te bieden. Voor com merciële bedrijven echter staat productie voorop. Deze bedrij ven zullen door de lokale over heden gedwongen moeten wor den om ook, bijvoorbeeld, een ms-patiënt op te nemen die met het jaar zijn krachten af voelt nemen of een slachtoffer van een verkeersongeval dat een whiplash heeft en vaker afwezig is dan een gezonde werknemer. Is deze omwenteling, uitge schreven door het Rijk, nu wel nodig? De sociale werkvoorzie ningen hadden zich koud ge richt op het leveren van kwali teit; dat bleek een geslaagde strategie. Medewerkers van de sociale werkplaatsen werd toen voorgehouden dat het doel was, een plaats in de reguliere ar beidsmarkt te veroveren. Die beoogde doorstroming bestond toen echter slechts op papier. Geen beleidsmaker die zich daar druk over maakte. Lang zaamaan maakte toch het zorg- model plaats voor een meer be drijfsmatige aanpak. De sociale werkplaatsen stortten zich op het idee: winst maken. De men sen met de zwaarste handicaps kregen het moeilijk. Zij konden vaak niet mee in de strijd om de hoge productie. Velen kwamen in de dagopvang terecht, moes ten naar de bijstand of werden door familie opgevangen. De so ciale werkplaatsen werden een volwaardige bedrijfstak. De medewerkers, zoals de drukkers van het ADZ, hebben respect af gedwongen voor het werk dat zij afleveren. Of hen dat, zoals de nWSW wil, ook zal lukken bij gewone bedrijven, is de vraag. MIDDELBURG - Twee hard leerse sportvissers uit Oud-Vos- semeer en Lepelstraat zijn gis teren in Middelburg voor het spitten in de Slikken van Sint- Philipsland veroordeeld tot for se boetes. De Slikken van Sint-Philips- land genieten als natuurgebied een beschermde status en spit ten naar zeepieren is er verbo den. De economische politie rechter, G. van Unnik, legde een 30-jarige inwoner van Oud- Vossemeer voor twee overtre dingen in totaal 370 euro boete op, terwijl een 57-jarige man uit Lepelstraat 330 euro boete moest betalen. De mannen waren vorig jaar op 22 november aan het spitten naar zeeaas op de Slikken van Sint-Philipsland toen ze be trapt werden door opsporings ambtenaren. Drie weken eerder was de jongste verdachte ook al aangehouden toen hij op zoek was naar zeepieren. Beiden zijn fanatieke vissers. Met zeven veroordelingen voor spitten waar dat verboden is, doen ze niet voor elkaar onder. Economisch officier van justitie A. Flikweert vond het onaan vaardbaar dat de verdachten de rust van scholeksters op de Slik ken van Sint-Philipsland ver stoord hadden. Hij liet dat de verdachten goed weten. De man ontkende te hebben gespit. De politierechter vond daarente gen dat het proces-verbaal aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Hij vond een veroorde ling dus op zijn plaats. Heeft u ook tepelklemmen, vroeg de jongeman aan de medewerkster van Terneu- zense drogist. In eerste in stantie keek ze hem wat vreemd aan. Ze schoot echter in de lach toen ze in zijn boodschappenmandje tal van babyartikelen zag lig gen, zoals luiers, vochtige doekjes, bïllencrème, melk- flesjes en spenen. U zoekt ze ker tepeldopjes om te helpen bij de borstvoeding, ant woordde ze dan ook. Ja, be kende de kersverse vader en ze zag hem vervolgens wel erg rood worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23