Kleine kern baart zorgen PZC Het verhaal achter de leegte Proef met galerieroute Zierikzee Daling aantal auto's raadsel voor PSD Showband mag nog eens naar Disney 10 Philips in Roosendaal schrapt 40 banen Snuffelmarkt Leefbaarheid kunst cultuur Grootkoor Zeeland maakt begin met ambitieus project dinsdag 9 april 2002 TERNEUZEN - Bij Philips Lighting in Roosendaal ver dwijnen op korte termijn veer tig banen: vijftien bij de pro ductie van tl-buizen en spaar lampen en 25 van de 143 op de afdeling ITM/Bedrijfsmechani- satie. De vestiging in Terneuzen blijft buiten schot bij de reorganisatie van Philips Lighting, die lande lijk 430 arbeidsplaatsen gaat kosten. Door concurrentie en prijsdruk gaat Philips in Roo sendaal investeren om de pro ductie van spaarlampen effici ënter te laten verlopen. Dat kost vijftien mensen hun baan, maar Philips-voorlichter G. van Doorn verwacht dat zij via op leidingen elders in de fabriek weer aan de slag kunnen. De 25 ontslagen bij ITM/Be- drijfsmechanisatie betreffen volgens voorzitter M. Verzijl van de ondernemingsraad bij Philips Roosendaal vooral hts'ers en andere hoogopgelei den. „Met name monteurs en werkvoorbereiders." Juist van wege hun opleiding verwachten Verzijl en Van Doorn dat zij wei nig problemen zullen ondervin den om ander werk te vinden. „In Roosendaal, bij andere Phi- lips-vestigingen, of buiten het bedrijf. Daarnaast treedt een aantal mensen vervroegd uit", stelt Verzijl. „Volgens de plan ning vertrekken nog voor de zo mer tien mensen, de overige dertig kort na de zomer.Het be trokken personeel is gisteroch tend gezamenlijk ingelicht. Daarna is begonnen aan indivi duele gesprekken met 'de slachtoffers'. Verzijl spreekt van een 'gelaten, maar ongemakke lijke sfeer'. „We wisten dat er werd gestudeerd op een reorga nisatie. We zijn dus niet echt verrast, maar wel ongerust." HULST - Op het parkeerterrein van winkelcentrum Stations plein wordt zaterdag 13 april van 8.00 tot 16.00 uur een snuf felmarkt gehouden. Verkopers stallen hun tweede hands goed bruikbare spulletjes in kraampjes uit. Ook is er een bloemenmarkt. door Emile Calon Zonder ingrijpen van de overheid worden de kleine Zeeuwse kernen de exclusieve woonplaatsen voor mo biele, niet al te oude mensen. Door het verdwijnen van de voorzieningen wordt het voor ouderen steeds moeilij ker om zich in die kleine kernen te handhaven. Gedeputeerde L. Coppool- se (welzijn) ziet die ontwikkelingen be zorgd aan. Ingrijpen door de overheid is volgens hem echter alleen mogelijk als de bevolking zelf met initiatieven komt. Steeds meer voorzieningen verdwijnen uit de kleine kernen. Door schaalver groting zijn middenstanders gedwon gen veel economischer te handelen. Er wordt volgens de gedeputeerde nauwe lijks nog 'doorgerommeld'. Als blijkt dat een winkel economisch niet renda bel is te runnen, volgt onherroepelijk sluiting. Geen effect Die uitstroom van voorzieningen heeft echter geen enkel effect op de aantrek kingskracht van die dorpjes op potenti ële huizenkopers. Vooral tweeverdie ners zijn op zoek naar rust, ruimte, openheid en kleinschaligheid. Al die zaken vinden ze in de kleine kernen. Leegstand is een vrijwel onbekend fe nomeen in dorpen als Heikant, Waarde, Kats, Kerkwerve, Biggekerke en Re- tranchement. De huizen aldaar gaan, als ze sporadisch vrijkomen, dan ook grif van de hand tegen prijzen die een paar jaar geleden nog als volstrekt be lachelijk werden beschouwd. Coppoolse merkt dat die kleine kernen niet alleen worden getroffen door het wegvallen van allerlei voorzieningen. Door de instroom van nieuwe bewoners verandert ook het informele circuit. De gezinsverdunning draagt daar toe bij. Bovendien hebben steeds minder men sen tijd voor vrijwilligerswerk. Zo re kent hij voor dat in 19 8 0 drie van de tien vrouwen een betaalde baan hadden. Tegenwoordig heeft al meer dan de helft van de vrouwen zo'n baan en dat percentage stijgt nog steeds. Die ont wikkeling heeft een geweldig effect op het vrijwilligerswerk. Denk alleen maar aan de mantelzorg, aldus de gede puteerde. Ouderen en zieken worden steeds minder bijgestaan door dorpsbe woners. Sportverenigingen merken ook dat sportieve dorpsbewoners niet meer au tomatisch lid worden. Door de toegeno men mobiliteit is elke vereniging in de regio bereikbaar, zodat dorpsvereni gingen veel potentiële leden zien ver- De rust, ruimte en kleinschaligheid maken kleine kernen als Waarde aantrekkelijk voor tweeverdieners, maar ouderen lijden onder het steeds nijpender tekort aan voorzieningen. foto Willem M ieras dwijnen naar clubs in bijvoorbeeld de stad. Daarnaast heeft iedereen het tegen woordig druk, druk, druk. Er is dus veel minder tijd voor vrijwilligerswerk. Ve len vergaderen zich overdag al suf, die willen 's avonds niet nog eens vergade ren. Die willen in de tuin zitten, thuis een klusje doen, hun toch al spaarzame tijd bij de familie doorbrengen of een partijtje tennissen. Het sociale netwerk van een dorp wordt volgens de gedepu teerde minder fijnmazig. Ouderen en mensen met een laag inko men zijn de dupe van deze veranderin gen. Coppoolse geeft aan dat nog steeds heel wat ouderen rond moeten komen van de AOW en een klein pensioentje. Hij heeft zich wel eens laten voorreke nen dat zo'n veertig procent van de ou deren zeer voorzichtig moet doen met alle uitgaven. Voor die groep is het dus al problematisch als de bus niet meer door het dorp rijdt en er gebruik moet worden gemaakt van het duurdere al ternatieve vervoer. De gedeputeerde vindt dat de overheid zich moet inzetten om voor alle bewo ners de dorpen leefbaar te houden. Net als zijn collega G. van Zwieten (ruimte lijke ordening) denkt hij dat het opzet ten van servicepunten in de dorpen een mogelijkheid is om zoiets te bereiken. Wel geeft hij aan dat ook binnen de pro vincie nog niemand precies weet hoe zo'n servicepunt er uit moet zien. Welke voorzieningen moeten aanwezig zijn? Wie gaat de zaak runnen? Voor wie zet ten we zoiets op? Welke mogelijkheden zijn er om het bedrijfsleven bij zo'n ser vicepunt te betrekken? Allemaal vra gen waarop hij de antwoorden nog niet weet. Een onderzoek moet dan ook uit komst bieden. Maatwerk Coppoolse weet wel dat per dorp maat werk nodig is. Verder geeft hij aan dat vrijwilligers een belangrijke rol zullen spelen bij het beheer. Want als er alleen maar betaalde krachten worden inge zet, wordt het opzetten van zulke voor zieningen veel te duur. En, het allerbe langrijkste volgens de gedeputeerde: het initiatief moet van ondei-af komen. Dus uit de dorpssamenleving. Hij weet nu al dat het niet lukt zo'n centrum van de grond te krijgen als het van bovenaf wordt geregeld. Coppoolse en Van Zwieten nemen zaterdag 13 april deel aan een forum tijdens de leden vergadering van de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen. Die bijeenkomst begint om 10.00 uur in De Zaete in Yerseke. De beide gedeputeerden gaan om 11.00 uur in debat met enkele landelijke politici over de gevolgen van het landelijk beleid voor de kleine kernen. van onze verslaggever VLISSINGEN - De provinciale bootdienst (PSD) heeft in het eerste kwartaal op de lijn Krui- ningen-Perkpolder een kleine 36.000 auto's minder overgezet dan in de eerste drie maanden van 2001. Dat is een daling met bijna 8,5 procent. Vooral maart leverde met een achteruitgang van ruim elf procent een stevige bijdrage aan de slechte cijfers. Hoewel zich met name in de stille maan den van het jaar wel vaker schommelingen voordoen in het verkeersaanbod, kijkt ook PSD-directeur H. Thomaes op van de daling. Een sluitende verklaring heeft hij er niet voor. Het enige vaststaande feit is dat maart dit jaar vijf weekends tel de en dat is van invloed op de cij fers; in een weekend is het min der druk op de boot. Voor het overige moet Thomaes een beetje speculeren. In de len te van 2001 leidde de mkz-crisis tot extra aanbod op de veren en dat is nu weggevallen. Verder zijn de wegwerkzaamheden aan de Antwerpse ring grotendeels klaar, wat de route via België voor heel wat automobilisten weer aantrekkelijker maakt. Sinds de opening van de Lief- kenshoektunnel heeft de ver keerssituatie in die omgeving de PSD-cijfers wel vaker beïn vloed. Maar ook dan is de teruggang nog niet volledig verklaard. De PSD scoorde voor het laatst zo slecht in 1998. Bladerend door het 'grote boek' van de boot- dienst komt Thomaes ook geen bijzondere weersomstandighe den als mist of storm tegen die de PSD hebben gehinderd. De verbinding Vlissingen-Bres- kens liet met een stijging van en kele procenten juist een heel normaal beeld zien. De daling verontrust de toe komstige exploitanten van de Westerscheldetunnel niet. Woordvoerder I. de Moor. „De tunnel is een heel ander pro duct." Op de eigen wetmatighe den van die verbinding is de prognose gebaseerd dat straks 12.000 auto's per dag door de tunnel zullen rijden, een kleine vierduizend meer dan er nu op beide veren oversteken. De Moor wijst erop dat de tun nelbouwers een tamelijke voor zichtige raming aanhouden. „We hebben ons beslist niet rijk gerekend." Maar helemaal on beroerd laten de PSD-cijfers hem toch niet. „Als deze trend doorzet, moeten we ons wel een beetje zorgen maken." door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Showband Sas van Gent is volgend jaar weer welkom voor een optreden in Disneyland Parijs. Een mooi er compliment van de parkdi rectie konden de leden van de showband zich niet wensen na afloop van het optreden dat de band afgelopen zaterdag in Disneyland gaf. Showband Sas kreeg na lang onderhandelen de kans om mee te lopen tij dens de pre-parade in het wereldberoemde pretpark. De band dankte het optreden onder meer aan de nieuwste show, die bekende tekenfilm- melodieëen als thema heeft. „De zenuwen gierden door de keel bij de leden", zegt be stuurslid Anton Cullens. „Soms was het nog spannender dan een wedstrijd. Je wist dat je hier mocht komen op basis van de prestaties en de voorinformatie. Nu kregen we één kans om te be wijzen dat alles klopte." „Voor velen was dit meer dan kippevel", vindt penningmees ter Olaf Vermeerseh. „De poor ten gaan open en je kijkt naar de massa publiek die daar staat te wachten. Je begint te spelen en je merkt al gelijk de reacties bij het publiek. Dit maak je zelden zo mee." Het optreden van de Showband duurde vijfentwin tig minuten. „Dit was een erva- j ring die we zelden meer zullen meemaken", aldus voorzitter Carlo de Groff door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) wil be zien of er belangstelling is voor galerieroutes in diverse regio's in Zeeland. Een eerste proef daarmee wordt gedaan op donderdagmiddag 18 april in Zierikzee. Dan kunnen kunstliefhebbers zich verzame len in galerie Kos in de Verre Nieuwstraat om van daaruit nog vier andere galeries in het Zierikzeese kunstkwartier te bezoeken. Naast galerie Kos van Chris en Els Grinwis zijn dat galerie Beddeweeg van Robert Cöhrs, galerie Art d'Eco van Eric Odi- not, galerie Alexandra van Alexandra Stapff en galerie Baptist Amandis van Hans en Anneke van Tilburg. We beginnen in Zierikzee en bij voldoende belangstelling zullen we vaker zo'n galerieroute orga niseren. Zeeuws-Vlaanderen zou er ook voor in aanmerking komen", zegt Annette Elling van de ZVU. Volgens haar ligt zo'n stimulans op Walcheren vanuit de ZVU niet direct voor de hand. „Daar gebeurt al meer op dit gebied, zoals de kunst route elke eerste zondag van de maand in Middelburg.Elling is ervan overtuigd dat een route in groepsverband het bezoek aan galeries zal stimuleren. Wellicht stappen de deelnemers daarna individueel ook makkelijker binnen. Chris Grinwis juicht het initia tief van de ZVU toe. Hij zal de deelnemers graag ontvangen en vertellen over zijn eigen galerie, die hij samen met zijn vrouw Els stapje voor stapje heeft opgezet. Bij Kos is op dit moment werkte zien van de kunstenaars Juul Kortekaas, Harry van der Woerd, Klaar Wolff en Mart Bechtold. Verder is de tuin van deze galerie het bekijken waard. Daar prijkt sinds kort een beeld van de kunstenaar Reinhard Schregardus. Bovendien tieren hier de tulpen nog steeds welig als gevolg van een kunstproject dat Grinwis vorig jaar aan deze bloemsoort wijdde. In galerie Beddeweeg krijgen de deelnemers werk te zien van Ro- ry McLeod. Deze Schot raakte al op jonge leeftijd in de ban van Vincent van Gogh. Niet alleen van diens werk, maar vooral van diens filosofie en de intense wijze waarop Van Gogh de schilderkunst bedreef. Katten In galerie Art d'Eco krijgt het gezelschap een indruk van het verrassende werk waarin Eric Odinot zijn bekwaamheid als landschapsarchitect en beel dend kunstenaar combineert. Bij Alexandra Stapff staan als vanouds 'katten in de hoofdrol' Zelf toont Stapff hier haar kwa liteiten als tapijtweefster. Daar- naast nodigt zij met regelmatig I een wisselende groep kunste-i naars uit die in hun werk katten j in alle soorten en maten uitbeel den. Bergenaar Tenslotte brengt de groep een bezoekje aan de nieuwste vesti ging in het Zierikzeese kunst kwartier, galerie Baptist Aman dis. Hier geeft beeldhouwer Hans van Tilburg uit Bergen op Zoom het publiek onder meer een indruk van zijn interpreta tie van 'De Bergenaar'. Belangstellenden voor deze ZVU-galerieroute kunnen zich i aanmelden bij Annette Elling, telefoon: 0118-634800. De prefab huisjes en caravans symboliseren voor Matthieu Lobelle dat de mens, filosofisch gezien, een vluchteling is. foto Dirk-Jan Gjeltema TERNEUZEN - Het Grootkoor Zeeland be gint volgende week met een ambitieus nieuw project. Onder leiding van de diri genten Etty van der Mei en Nan van Groe ningen wordt een concert voorbereid met de solisten Miranda van Kralingen en Kamahl en het Poolse orkest The Young Krakow Philharmonic. De uitvoering vindt plaats op woensdag 18 september in het Scheldetheater in Terneu zen. Het Grootkoor Zeeland telt bij zijn uit voeringen ruim 250 zangers. Twee keer per jaar wordt een zangavond voorbereid, waaraan bekende zangers of musici hun medewerking verlenen. Per project kunnen Zeeuwse zangers zich voor het Grootkoor aanmelden. De eerste repetitie voor het pro ject met Van Kralingen en de Australische zanger Kamahl vindt donderdag 18 april plaats in de Hoeksteen in Middelburg. De overige repetitiedata zijn 23 mei, 13 juni, 27 juni en 5 september. Informatie: iotow.grootkoor.nl De ZVU-galerieroute voert onder meer door de tuin van Chris en Els Grinwis van galerie Kos. beurtenis en Lobelle heeft geprobeerd die ervaring te verbeelden in zijn kunst, bij voorbeeld door het schilderen van egaal witte vlakken die het gevoel moesten uit drukken dat toen bezit van hem nam: een gevoel van rust. De kunstenaar - zoon van een conservator in het Brugse Memling-museum - benadrukt overigens dat er geen direct verband is tus sen zijn bijna-doodervaring en zijn kunst. Maar dat het hem een wat relativerende kijk op de dingen heeft gegeven, is wel bijna ze ker. „Als ik een keertje gezellig met een groepje samen heb gegeten - ik hou van lek ker eten en ik kook graag - filosofeer ik na afloop wel eens wat nu eigenlijk de beteke nis was van dat gezellig samenzijn..." En om deze bespiegeling een breder wijsgerig kader te geven, vervolgt Lobelle: „De ge schiedenis is een voortdurende evolutie. Steeds botsen mensen tegen een muur, soms zelfs tegen de muur van de dood, maar altijd staan er weer anderen op die zich met en thousiasme op de verwezenlijking van idea len werpen, ook al zijn die idealen een uto pie." Belichting De tentoonstelling van Matthieu Lobelle kan het beste 's avonds worden bekeken. Dan komen de afbeeldingen van de cara vans door hun zachte belichting het beste tot hun recht. Wie het leven als een muziek stuk ziet, moet dan maar even een Caesuur inlassen als hij toevallig in de Lange Noord- straat moet zijn. Tentoonstelling MPRC in presentalieruimte Cae suur, Lange Noordstraat 67, Middelburg. Tot 28 april. In dezelfde periode exposeert bij wijze van uitwisseling tussen Zeeland en West-Vlaanderen de Middelburger Rinus Roepman in het Koets huis van de Groep Planning in de Sint-Jakobs- straat 70 in Brugge. foto Marijke Folkertsma Lobelle: MPRC, wat staat voor: Mobile Pre fab Refugee Camp. De gefotografeerde caravans, allemaal met dichte gordijntjes, belichamen gesloten heid. „Ik heb die caravans gefotografeerd op de camping van mijn schoonbroer. Voor al in de winter, wanneer de camping verla ten is, gaat er van die caravans een grote leegte uit", mijmert Lobelle. „Die leegte fascineerde mijIk was op zoek naar het ver haal achter die leegte. Maar die zoektocht eindigt vaak in de constatering dat funda mentele dingen niet te ontrafelen zijn in dit leven. De levens die zich voltrekken achter de gordijntjes in die caravans blijven ver borgen..." Bijna dood Matthieu Lobelle heeft ooit eenbijna-dood- ervaring gehad toen hij zijn nek brak en daarbij bijna verdronk. Die piekervaring heeft zijn leven duurzaam veranderd. Het was een ingrijpende en overweldigende ge- door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Waar je ook naartoe gaat, je neemt altijd een geschiedenis mee. Maar voor de anderen blijft die geschiedenis dik wijls een mysterie. Die filosofische bespie geling klinkt door in het werk van beeldend kunstenaar Matthieu Lobelle uit Oostende. Lobelle (Brugge, 1966) exposeert op dit mo ment in de Middelburgse presentatieruimte Caesuur. Hij heeft daar op de vloer een kof fer gedeponeerd, gevuld met enkele op schaal 'nagebouwde witte prefab-huisjes. Tegen de wand hangen zes lichtbakken met foto's van caravans. De koffer staat volgens Lobelle symbool voor de vluchtelingensta tus die de mens, in filosofisch opzicht, heeft. Je verleden, de geschiedenis, de evolutie van de mens in het algemeen, blijft altijd onder deel van je bestaan, hoe ver je ook reist en waar je je ook vestigt. Dat verklaart ook een beetje de titel van de tentoonstelling van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20