OVINCIALE ZEEUWSE COURAN Hevige strijd rond kamp Jenin Het negatieve beeld blijft hangen rond El Moumni PZC A Zware kritiek Brit op rol Karremans bij val Srebrenica Illlllllll 4 Al 75 jaar van toeten en blazen utjy- 13 Leger Israël vuurt op Palestijnse strijders tussen vluchtelingen Ratten vreten lijken aan in mortuarium VS Kamer voor legale teelt van medicinale wiet Ruimtestation krijgt eigen karretje Onderzoek naar voetbalrellen IRA vernietigt deel wapenvoorraad Wandelen in Antwerpse riolen Limburgse clubs praten over fusie Ex-directeur van Fireworks helpt bij vuurwerk Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- NO 4 Minder wind Vrij veel zon, maar ook een paar wolkenvelden. Matige noordoostenwind bij 11 graden. 245e jaargang no. 84 dinsdag 9 april 2002 los nummer 1,00 n jJ internet: www.pzc.nl Mi van onze redactie buitenland JERUZALEM - Rond het vluchtelingenkamp Jenin op de Westelijke Jordaan- oever werd gisteren bitte re strijd geleverd tussen Israëlische troepen en ge wapende Palestijnen. Het Israëlische leger beval alle 11.000 bewoners van het kamp hun huizen te verla ten. LOS ANGELES - Ratten heb ben in een gebouw van de ge meentelijke lijkschouwer in Los Angeles een tiental lijken aan gevreten van mensen van wie de identiteit nog niet bekend is. Dat heeft een woordvoerder gis teren meegdeeld. In een .afgelegen grafkelder la gen jarenlang ongeveer zestig lijken opgeslagen van mensen die moeilij k waren te identifice ren. Na de macabere ontdek king in februari zijn inmiddels maatregelen genomen om de ratten uit te roeien, aldus de woordvoerder. Een grafkelder waar ongeveer driehonderd lijken liggen, bleek niet door ratten te zijn bezocht, aldus de zegsman. Het lokale station KMÉX-TV haalde ano nieme bronnen aan die zeiden dat 'honderden lichamen' in de grafkelder in staat van ontbin ding verkeerden wegens on achtzaamheid. RTR door E s Raven Het leger dreigde met luchtaan vallen als de bewoners in hun woningen blijven. Enkele uren later vuurden Israëlische ge vechtshelikopters zeker dertig raketten af op mogelijke stellin gen van Palestijnen. Het leger eist de overgave van de gewa pende Palestijnen die zich in het kamp hebben verschanst. Som migen zouden zijn voorzien van gordels met springstof en heb ben gedreigd zich op te blazen. Het kamp valt onder de 'geslo ten militaire zone', ingesteld door Israël tijdens zijn acties in de Palestijnse steden. De gevechten in Jenin zijn vol gens ooggetuigen de heftigste sinds de inval van het Israëli sche leger ruim een week gele den. Volgens functionarissen van ziekenhuizen zijn alleen al in Jenin honderd tot tweehon derd Palestijnen om het leven gekomen. Exacte aantallen slachtoffers zijn niet te geven. De communicatie via de tele foon is gebrekkig, terwijl grote delen van de Westelijke Jor- daanoever zijn afgesloten voor de pers. Ook werden twee Israë lische militairen gedood. Israël zegt dat meer dan 1500 Palestijnen zijn gearresteerd. Van hen worden vijfhonderd er van verdacht betrokken te zijn bij aanslagen op Israëlische burgers. Ook zijn wapens en ex plosieven buitgemaakt die ge bruikt worden door mensen die zelfmoordaanslagen plegen. Premier Sharon van Israël zei dat het leger ook werkplaatsen heeft ontdekt waar wapens en explosieven worden gemaakt. Volgens Sharon gaat het leger door met zijn offensief op de Westelijke Jordaanoever totdat het doel is bereikt. ,,Deze mis sies zijn nog niet beëindigd", al dus Sharon in het parlement. Geboortekerk Rond de Geboortekerk in Beth lehem werd gisteren opnieuw geschoten. Een Palestijn werd gedood en twee Israëlische mili tairen raakten gewond. In de kerk hebben zichzo'n 150 gewa pende Palestijnen en burgers verschanst. Volgens het leger werden vanuit een gebouw naast de kerk handgranaten naar Israëliërs gegooid. Naar verluidt hebben ook in de stad Nabloes Palestijnen ge dreigd door te vechten tot de dood. Bijna honderd Palestijnse strijders hebben zich in Nabloes aan Israëlische troepen overge geven. De gevechten gaan hier desondanks door. Het geweld eiste hier gisteren het leven van zeker vijf mensen. Aan de grens met Libanon lijkt de sjiïtische Hezbollah-militie vastbesloten de druk op Israël te handhaven. Sheba Ondanks waarschuwingen van de Libanese regering zette de organisatie gisteren haar be schietingen voort. Naast doelen in het omstreden Sheba-land- bouwgebied troffen raketten en mortiergranaten gisteren ook de door Israël bezette Syrische Golan-hoogvlakte. Een Druzi- sche herder raakte ernstig ge wond. Het was voor het eerst sinds 1973 dat de Golan onder vuur kwam. GPD/DPA/AFP/RTR DEN HAAG - Een meerderheid van PvdA, CDA, WD, Groen- Links en D66 in de Tweede Ka mer is voor de legalisering van cannabisteelt voor medicinale doeleinden. Dat bleek gisteren tijdens een overleg van de Ka mercommissies voor Justitie en Volksgezondheid. Minister Borst wil gebruik van hasj en marihuana door patiën ten die lijden aan ziekten als multiple sclerose, aids of kan ker, legaliseren. Marihuana en hasj verlichten voor deze patiënten de pijn, misselijkheid en stijfheid die door behandelingen of de ziekte ontstaan. Hiervoor moet wel de Opium wet worden aangepast. De Ka mer steunt het wijzigingsvoor stel van het kabinet, waarin het Bureau voor Medicinale Canna bis (BMC) van het ministerie van Volksgezondheid het mono polie krijgt op de cannabisteelt. Dit bureau gaat de apotheken van cannabis voorzien. Het BMC heeft volgens Borst drie kwekers geselecteerd uit een groep van veertig gegadig den om de cannabis te telen. Volgens het ministerie is één kandidaat afgevallen en gaat het BMC zaken doen met de twee overgeblevenen. Zij wor den de eerste legale telers van cannabis in Europa. Export Zoals het er nu naar uitziet, wordt cannabis een nieuw le gaal exportproduct van Neder land. Volgens minister Borst hebben zowel België als Canada interesse getoond in de teelt van medicinale cannabis. Beide lan den overwegen het middel voor dit doel uit Nederland te impor teren. Er zijn meer landen in Europa die overwegen om softdrugs voor medicinale doeleinden toe te staan. De Duitse overheid heeft al aangegeven bereid te zijn de wetgeving te wijzigen zodra de medicinale werking van cannabis wetenschappelijk is vastgesteld. In Groot-Brit- tannië worden, bij wijze van proef, al twee jaar patiënten met mutiple-sclerose met cannabis behandeld. Afhankelijk van de uitkomsten van die proef, heeft ook de Britse regering zich be reid getoond de wetgeving aan te passen. Het Zwitsers parlement stemde in 2000 al voor volledige legali satie van softdrugs. ANP Palestijnen in het door het Israëlische leger bezette Ramallah mochten gisteren even de straat op. foto Jerome Delay/AP door Abdel llah Rubio en Yvonne Keunen ROTTERDAM - De beklaag denbank bleef gistermiddag leeg. De vreugde was er niet minder om: de vrijspraak van imam Khalil El Moumni werd met een luid applaus ontvan gen. Niettemin was er ook te leurstelling. De homobeweging betreurt het dat de vrijheid van godsdienst zwaarder weegt dan het verbod op discriminatie. Justitie begon een jaar geleden een onderzoek naar de uitspra ken van de geestelijk leider van de Rotterdamse Nasr-moskee in het televisieprogramma Nova. In de uitzending vergeleek de imam homoseksualiteit met een besmettelijke ziekte. Bovendien zei hij dat homoseksualiteit schadelijk is voor de maat schappij en dat de Nederlandse samenleving met uitsterven wordt bedreigd. De uitspraken van El Moumni - een jaar geleden in het tv-pro- gramma Nova - zijn op zichzelf genomen kwetsend, vindt de rechtbank in Rotterdam. Het beledigende karakter vervalt echter omdat de uitlatingen op islamitische geschriften zijn ge baseerd. „Verdachte kan zich er dus met vrucht op beroepen dat het hem is toegestaan, op grond van het in artikel 6 van de Grondwet vastgelegde recht op vrijheid van godsdienst, de ge wraakte uitlatingen te doen", oordeelde rechtbankpresident S. van Klaveren. „Onbegrijpelijk", vindt Theo Poelgeest het oordeel van de rechtbank. De 70-jarige Haar lemmer is een van de mensen die aangifte deed tegen de imam. „Dit is een treurige zaak," zegt de homoseksueel na afloop. Voor het OM, dat twee weken geleden 1200 euro boete had ge- eist, is het 'vanzelfsprekend' om hoger beroep aan te tekenen, zegt officier van justitie C. van Spierenburg. „Ik zeg niet dat ik iets verwacht uit een hoger be roep Maar zo 'n pri ncipiële zaak als deze is het per definitie waard om aan de Hoge Raad voor te leggen." COC-voorzitter H. Beerten: „De vrijheid van godsdienst weegt weer zwaarder dan het verbod op discriminatie. Terwijl hier wel wordt gerekend met de con servatiefste interpretatie van de islam." Beerten vinclt dat de bal nu bij de politiek ligt. Aanpassing van de wet ligt in zijn ogen voor de hand. Datzelfde vindt Rotter dammer Thomas Sackl van Newcommunity, een stichting die met projecten de verdraag zaamheid van. bevolkingsgroe pen probeert te vergroten. Hij ziet de uitspraak van de rechter als vrijbrief om te discrimine ren. ,Ik wil niet telkens kanker homo naar mijn hoofd geslin gerd krijgen door een groepje opgeschoten Marokkaanse pu bers. De politiek moet maatre gelen nemen tegen het geweld tegen homo's." Agressie Dat laatste is overigens iets wat de Rotterdamse imam veroor deelt. Maar die nuance kwam niet naar voren in het tv-inter- view, omdat het eruit werd ge knipt. El Moumni's advocaat Ch. van de Puttelaar vindt dat merkwaardig omdat agressie tegen homoseksuelen juist het thema van de uitzending was. „De imam en de islam zijn ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld", vindt de advocate. Moslims toonden zich gisteren in de rechtbank blij met de vrij spraak. Maar er is ook woede, vooral over Nova dat volgens hen de moslimgemeenschap in Nederland blijvende schade heeft toegebracht. De 20-jarige student Abderrahim Bouna: „Of El Moumni nou vrijgespro ken is of niet, dat negatieve beeld blijft." De imam zelf beperkt zich tot de reactie dat de vrijspraak zijn vertrouwen in de Nederlandse rechtspraak heeft versterkt. GPD doorYvo Krijgsman CAPE CANAVERAL - Zeven astronauten zijn gisteravond met het ruimteveer Atlantis van de Amerikaanse lanceerbasis Cape Canaveral vertrokken naar het Internationale Ruim testation (ISS). De lancering was vier dagen vertraagd we gens een brandstoflek. Het hoofddoel van hun vlucht is het afleveren van het eerste deel van de 'ruggengraat' van het station met de bijbehorende transport kar. De kar, die gaat rijden over de nieuwe draagbalk van het ruim testation, is bedoeld om een ro botarm te verplaatsen naar de uiteinden van het ISS. Voor de montage van de nieuwe onder delen zijn vier ruimtewandelin- Minister De Vries van Binnenlandse Zaken laat een onder- zoek verrichten naar recente voetbalrellen. Ook zal met onmiddellijke ingang een aantal veiligheidsmaatregelen worden genomen. Zo krijgen uitreizende supporters een alcoholverbod; in bus of trein naar de wedstrijd mogen ze niet drinken. Voor de tweede keer in zijn geschiedenis heeft het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) gisteren een deel van zijn omvangrijke wapenvoorraad voorgoed buiten gebruik ge steld. De internationale commissie die toezicht houdt op ont wapening in Noord-Ierland verklaarde dat het ging om 'een substantiële' hoeveelheid munitie, wapens en explosieven. Volgend jaar heeft Antwerpen er een toeristische attractie bij In de drooggelegde riolen is een 4,6 kilometer lange wandelroute uitgezet. De middeleeuwse gangen zijn 1 C vanaf de zomer 2003 voor publiek geopend. Roda JC, Fortuna Sittard en MW zijn serieus met elkaar in overleg over een samengaan in FC Limburg. De fi nanciële en dus sportieve malaise bij Fortuna en ij "7 MW zijn daar de voornaamste aanleiding toe. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; wetenschap: 8; zeeland: 9, 10,11,13 en 15; sport: 16 en 17 ALMELO - Voormalig directeur W. Pater van S.E. Fireworks heeft zaterdag hand- en span diensten verleend bij een vuur werkshow in het stadion van SC Heracles hi Almelo. RTV Oost heeft Pater vastgelegd terwijl hij vuurkegels plaatste. Pater verlichtte de werkzaam heden vier dagen na de veroor deling door de Almelose recht bank. Hij verklaarde na de veroordeling zich nooit meer met vuurwerk in te laten. ANP door Guus Mater HILVERSUM - Luitenant-ko lonel Karremans, de comman dant van Dutchbat, had na de val van de moslimenclave Srebrenica zijn ontslag moeten indienen. B. Stewart, oud-com mandant van de Britse VN-troe- pen in Bosnië, zei dat gisteren. Stewart toonde zich in het tv- programma 2Vandaag verbijs terd over de promotie van nage noeg de volledige Nederlandse legertop na het drama in Sre brenica. De Brit heeft een kei hard oordeel over Karremans, die volgens hem als leider heeft gefaald. „Wat de instructies vanuit Den Haag of de VN ook waren, als verantwoordelijke commandant was het zijn taak de bevolking te beschermen." Stewart hekelt de mentaliteit van Karremans. „Het is de taak van een commandant om beve len van hogerhand aan te passen als de situatie daar om vraagt. Dat was in Srebrenica duidelijk het geval. Het was fout om 7000 jongens en mannen door het Bosnisch-Servische leger te la ten afvoeren. KaïTemans had dat moeten voorkomen." Hij meent dat Karremans ont slag had moeten nemen. „Een bevelvoerend militair is altijd verantwoordelijk voor wat er wat in zijn gebied gebeurt. Kar remans moest kiezen: of de richtlijnen en bevelen van de VN en de Nederlandse regering uitvoeren of de burgerbevol king beschermen. Karremans koos voor het eerste, de makke lijkste optie. Het was de ver- keerde keuze. Daarom had hij ontslag moeten nemen." ANP pagina 2: drama Srebrenica (Advertentie) De bemanning van de Atlantis op weg naar het ruimteveer op Cape Canaveral. foto Peter Cosgrove/AP gen nodig die twee astronauten duo's in de komende anderhalve week gaan uitvoeren. Bij komende vluchten volgen nog negen delen van de ruggen- graat, die uiteindelijk een leng te van ruim honderd meter krijgt. Aan deze draagbalk komt bijna 4000 vierkante me ter aan zonnepanelen en radia toren te hangen die nieuwe on- derzoeksmodules van stroom en koeling moeten voorzien. Twee van dergelijke laboratoria, Ja pans en Europees, moeten in 2004 de ruimte in gaan. Om over de hele lengte van de draagbalk onderhoud mogelijk te maken, staat boven op het eerste deel. exwan een elektrisch karretje op rails. Dit wagentje moet uiteindelijk over de hele lengte kunnen rijden. De robot arm van het station kan als een soort rups naar dit wagentje lo pen en zich erop vastklikken. Deze arm kan vervolgens, op af stand bediend, langs de ruggen graat nieuwe radiatoren, zon nepanelen of instrumenten afleveren en monteren. Deze 'ruimtespoorlijn' is overigens niet bedoeld voor de astronau ten. Die krijgen later dit jaar twee wagentjes waarop ze zich zelf liggend langs de draagbalk kunnen voorttrekken. GPD telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 handtekening: 713214"000002 d noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) goj noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; fr.'per maand met automatische incasso 19,25). per kwartaal met automatische incasso 52,-). ,p; per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1