Clubs sturen aan op FC Limburg Timman waagt lijmpoging PZC Klomp keert Eendracht Aalst rug toe Rabo-succes in Baskenland Zeeuws badminton slaat vleugels uit Voetbalbond kraait ten onrechte victorie over deal tv-rechten Georges Leekens zegt contract op KNVB wil alternatieve straffen Cipollini niet in Parijs-Roubaix Vandenbroucke gaat in beroep Dekker weer koploper af RodaFortuna en MW voeren gesprekken Jac Orie tekent bij Spaar Select KERKRADE - Trainer Georges Leekens heeft zijn contract bij Roda JC opgezegd. De opzegging betekent niet onmiddel lijk het vertrek van de voormalige bondscoach van België uit Kerkrade. Leekens wil met Roda praten over een nieuwe ver bintenis, maar hij wil dan wel meer verantwoordelijkheden. De Belg en Roda waren vorig jaar een driej arig contract over eengekomen met daarin de mogelijkheid voor beide partijen om na één seizoen de verbintenis eenzijdig op te zeggen. Leek ens heeft van die optie gebruikgemaakt met als doel een ver beterd nieuw contract af te sluiten. Het is bekend dat de trai ner meer bevoegdheden wil. ANP ZEIST - De KNVB wil opnieuw proberen alternatieve straf fen in het amateurvoetbal in te voeren. Nadat eind 2000 de achterban van de amateurclubs een dergelijk plan afwees, heeft de voetbalbond nu nieuwe voorstellen gedaan. Het is de bedoeling dat de alternatieve straffen in het seizoen 2003- 2004 ingevoerd worden voor jeugdspelers tussen twaalf en achttien jaar. Ze komen in de plaats van schorsingen die op basis van gele en rode kaarten worden opgelegd. Het is de bedoeling dat de alternatief gestraften in de vereni ging actief blijven. Gedacht wordt aan het fluiten van wed strijden van lagere teams, het begeleiden van pupillen bij wedstrijden, opruimen en/of schoonmaken, ramen wassen, schilderen, het doen van onderhoud, assisteren bij trainingen of het maken van het clubblad. Voordelen van alternatieve straffen zijn dat de jongeren niet worden weggestuurd, en zo een band houden met de club, en dat er nuttig en zinvol werk wordt gedaan. GPD ISSY-LES-MOULINEAUX - De Italiaanse wielrenner Mario Cipollini gaat komende zondag definitief niet van start in de wielerklassieker Parijs-Roubaix. De winnaar van Milaan- Sanremo en huidig leider in het wereldbekerklassement heeft zich gisteren bij de organisatie afgemeld. 'Mooie Mario' gaf zondag na afloop van de Ronde van Vlaanderen al te kennen dat hij niet veel trek had in een optreden in de honderste Hel van het Noorden. Oud zeer speelde mee: Vorig jaar had de Tour de France Cipollini niet nodig, nu willen diezelfde orga nisatoren mij in Parijs-Roubaix hebben. Van mij hoeft het niet." Gisteren voegde hij de daad bij het woord. ANP BRUSSEL - Frank Vandenbroucke gaat zijn schorsing van zes maanden aanvechten bij het Internationaal Sporttribu- naal (CAS) in Lausanne. De wielrenner werd op 21 maart voor een half jaar geschorst wegens het bezit van verboden pro ducten. Bovendien kreeg hij een boete van 6300 euro. Die zes maanden is de minimumstraf voor een dergelijk ver grijp. De Belgische wielerbond hield rekening met de ver zachtende omstandigheid dat VDB in het verleden nooit werd veroordeeld voor het gebruik of bezit van verboden middelen. Op 27 februari werd epo, clenbuterol en morfine aangetroffen bij een huiszoeking in de woning van de renner in Lebbeke. Vandenbroucke werd na de vondst op staande voet door zijn werkgever Domo-Farm Frites ontslagen, Belga RIJSWIJK - Erik Dekker is twee weken de nummer één in het wielrennen geweest. Gisteren werd hij verstoten door Erik Zabel. De Duitser heroverde de leiding door zijn tiende plaats in de Ronde van Vlaanderen. Dekker, die herstelt van een bo venbeenfractuur, staat tweede. ANP van onze sportredactie ZALLA - Beat Zberg uit de Raboploeg heeft gisteren de eerste etappe in de Ronde van Bas kenland op zijn naam gebracht. De Zwitserse wielrenner was de snelste in de spurt na de 139 kilometer met start en aankomst in Zalla. Tweede werd de Italiaan Rebellin en derde diens landgenoot Garzelli. EFE foto Vincent West/RTR dinsdag 9 april 2002 I Hoor Peter van Duyl AALST - Om half twee gister- I middag haalde René Klomp j zijn laatste loonzakje op bij Eendracht Aalst, anderhalf I uur later was hij officieel werk- loos. De aanbieding die de I nieuwe eigenaren van de fail- I liet verklaarde Belgische eer- I steklasser hem deden, prikkel- I de alleen de lachspieren. En I dus reed de oud-PSV'er voor het laatst van Aalst naar huis en kwam er een vroegtijdig ein de aan zijn seizoen. Eendracht Aalst is vorige maand failliet verklaard. Alle spelers kregen vervolgens een tijdelijk con tract voorgelegd met als doel het einde van het seizoen te ha len. De in Terneuzen woonach tige Klomp ging daar in eerste instantie op in. „De solidariteit in de selectie was groot. We zouden alleen tekenen als ie dereen kon blijven en dat is ook gebeurd. Voor mij veranderde er niet veel, de voorwaarden waren precies hetzelfde." Nu verlaat de 27-jarige Klomp Aalst alsnog vroegtijdig. „De tijdelijke contracten liepen af gelopen weekeinde af, nie mand wist precies wat er zou gebeuren. De nieuwe eigenaar van de club was vorige week op vakantie, maar je hoorde al wel allerlei geruchten", aldus de voormalig PSV'er. „We zouden een minimumcon tract krijgen. Ik had voor me zelf al bepaald dat ik dat niet zou doen. Dat had niets met voetballen te maken, want bij sommige clubs zou ik bij wijze van spreken voor niets willen spelen. Het was voor mij veel meer een principekwestie." Klomp: „Ik heb in februari en maart geen geld gehad en heb ook nog recht op de maanden april, mei en juni, de opzegter mijn in mijn contract. Boven dien heeft de club negen maanden geen pensioengeld afgedragen. Ik moet maar af wachten of ik dat ooit nog krijg." „Ik had uitgerekend, dat ik bij een minimale aanbieding zo'n 250 gulden per week zou over houden. Maar uiteindelijk bleek het nog erger dan ge dacht. Geen basissalaris, al leen premies: 300 gulden voor een gelijkspel, 600 voor een overwinning. Van de elf basis spelers van zondag, heeft al leen de keeper getekend. Die verdient dus geen stuiver, want de club moet verder met belof ten. Dan pak je echt geen punt." GPD yan onze sportredactie KERKRADE - Roda JC, Fortu- na Sittard en MVV praten in het diepste geheim over intensieve samenwerking. Er wordt zelfs aan gedacht om al per 1 juni een FC Limburg van de grond te krijgen. De drie profvoetbalclubs heb ben minstens twee keer achter gesloten deuren met elkaar ver gaderd in Aken. Op woensdag avond 27 maart vond de meest recente ontmoeting plaats. Top- 1 mensen van de drie clubs staken de koppen bij elkaar in een door 1 Roda JC gereserveerde hotelka- I mer. Onder cle aanwezigen wa- |ren Roda-preses Theo Pickée, Fortuna-directeur Theo Mom- mers en de nieuwe MW-com- missaris Marcel Lodewick. Eerder troffen de beleidsbepa lers elkaar al op zaterdag 23 maart. Tijdens deze brain stormsessies is een aantal 'ge- spreksmodellen', een soort praatpapieren, op tafel geko men. Die zouden zijn gebruikt om te onderzoeken of de vor ming van één sterk Limburgs bastion mogelijk is. Voor vandaag is een bijeen- komst gepland van de drie Ra den van Commissarissen. 'Offi- cieel' praten de clubs pas verder na 5 mei, als in de laatste compe- I titieronde Fortuna tegen Roda wordt gespeeld. Dat duel is voor Roda mogelijk nog van belang in de degradatiestrijd. Bij fusie plannen vóór dat duel ontstaat de schijn van c'ompetitieverval- sing. De bedoeling van de FC Lim burg is om een eind te maken aan de versnippering en een krachtige club te krijgen die de steun krijgt van echt grote spon sors. De namen van de chemie bedrijven DSM en Sabic zijn genoemd. Voor MW en Fortuna Sittard kan een fusie wel eens de laatste redding zijn om nog be taald voetbal te blijven spelen. Beide clubs staan aan de rand van het faillissement en moeten maar afwachten of de KNVB ze volgend seizoen een licentie verstrekt. Mislukt De woordvoerders van de drie clubs weigerden tot dusver elk commentaar of ontkenden alles. Zes jaar geleden mislukte een poging tot FC Limburg, onder meer omdat de plannen te vroeg uitlekten. Roda-voorzitter Pic kée klapte gisteravond echter wel uit de school. Hij gaf toe dat er een aantal gesprekken zijn gevoerd tussen vertegenwoor digers van de drie Zuid-Lim burgse verenigingen. „Het is geen geheim dat het een vurige wens van Roda is om met zijn drieën samen te gaan", aldus Pickée. „Wij van Roda zijn posi tief en gaan ervan uit dat we sa men sterker worden." Ook ditmaal leveren de plannen voor intensieve samenwerking tussen MW, Fortuna Sittard en Roda JC weer heftige reacties op. Vooral wanneer het via een echte fusie tot de FC Limburg zou komen, zijn veel fans tegen. Een flinke groep fans oordeelt dat het jarenlang 'aanmodde ren' met financiële problemen eigenlijk het teken is dat een FC Limburg onontkoombaar is. Maar de 'harde kernen' van de drie clubs reageren, zoals te ver wachten, emotioneel. Ze voelen zich door hun clubbesturen to taal in de steek gelaten. De fa natiekste Roda-supporters be zetten gisteravond het Parkstad Limburgstadion in Kerkrade. Om hun gevoelens kenbaar te maken bij de club.Wij zijn ver raden", werd er geroepen. De bezetting van het stadion leidde niet tot geweld. En dat had alles te maken met de toe zegging van een Roda-werkne- mer dat de geel-zwarte aanhang vanavond tekst en uitleg over de ontwikkelingen zal krijgen. „Ie dereen moet morgen (vandaag) komen", is de vurige wens van fanclubvoorzitter Maurice Theelen. „Roda is van ons en van niemand anders." De KNVB staat positief ten opzich te van een eventuele versmel ting van twee of drie Limburgse voetbalclubs. Het profvoetbal kampt met grote tekorten en een FC Limburg zou een goede vorm van sanering zijn, vinden ze in Zeist. GPD/ANP I- door Rudy Boogert IVLISSINGEN - De badmin- tonsport in Zeeland krijgt een nieuwe impuls. De technisch di recteur van de badmintonbond, Martijn van Dooremaalen, heeft groen licht gegeven aan een sa menwerking tussen Zeeland en West-Brabant. Vanaf septem ber zal in Kruiningen een Regio naal Trainingscentrum (RTC) actief worden. Het district Zuid-West, waar Zeeland deel van uitmaakt, heeft RTC's in Rotterdam en Den Haag, maar Zeeland had j als één van de weinige Neder landse provincies nog geen ei- I gen RTC. Het spelerspotentieel I gaf daarvoor in de ogen van de I bond geen aanleiding. Door een samenvoeging met het Brabant se gebied tot Roosendaal wordt dat probleem echter verholpen. Districtstrainer William van der Maas uit Ouwerkerk heeft nu de opdracht gekregen om het I centrum op poten te zetten. De trainer is zeer verguld met 5 het trainingscentrum. Met lede ogen zag hij de laatste jaren de teruggang van de Zeeuwse bad- mintonsport aan. Met weemoed denkt hij terug aan de tijden dat ploegen als Terneuzen, Back hand en Avanti (waar hij zelf DEN HAAG - Jac Orie heeft gisteren een tweeja rig contract getekend bij Spaar Select. De 34-jarige Hagenaar is de opvolger van Peter Mueller die Spaar Select sinds 1999 onder zijn hoede had en na het olympisch schaats toernooi werd ontslagen. Orie was de afgelopen twee seizoenen in dienst van TVM als assistent- coach van Geert Kuipers. Hij werd daar overbodig na de komst van Gerard Kemkers. Orie wilde ver der als zelfstandig hoofd coach. „Ik heb de schaat sers van Spaar Select in middels kort gesproken. Deze week hoop ik wat uitgebreider van gedach ten te kunnen wisselen." ANP nog trainer was) op landelijk ni veau acteerden. Tegenwoordig spelen alle Zeeuwse ploegen in de verschillende districtsklas sen. Van der Maas: „We krijgen eindelijk weer een lichaam ach ter de sport. Daarmee krijgen we de mogelijkheid uit te groei en tot een waardig badminton- gebied. De jeugdspelers moeten weer de kans hebben om op ni veau te trainen en te spelen bin nen Zeeland. Nu moeten ze daarvoor naar een vereniging buiten de provincie." Bijvoorbeeld naar Flying Shuttle in Bergen op Zoom. Van der Maas is daar nu één jaar als trainer actief en er spelen in middels al zes Zeeuwen bij de Brabantse club (Mirelle van der Have, Stefan Huber, Paul Fili- us, Patricia en Amanda van der Maas en sinds kort ook Liselotte de Meester). „Individueel zullen die spelers er alleen maar beter van worden, maar voor Zeeland is het geen goede zaak dat ze in Bergen op Zoom spelen. Ze moeten op termijn de kans krij gen om in Zeeland terug te keren in een hoger team. Reistijd West-Brabant zat de laatste tijd in hetzelfde schuitje als Zee land. De regio heeft weliswaar een eigen RTC, maar dat huist in Boxtel. Voor spelers uit het wes ten van Brabant betekende dat een aanzienlijke reistijd. Een uitvalsbasis in Kruiningen, waar de Zeeuwse districtsselec tie traint, is daardoor een aan zienlijke verbetering. Ook voor de Zeeuwse badmin tonners opent het centrum nieu we deuren. Een voorbeeld. Af gelopen weekeinde werden in Spijkenisse de Junior Masters gespeeld. De 13-jarige Patricia van der Maas moest noodge dwongen in het dubbeltoernooi voor speelsters onder 17 jaar deelnemen, omdat er in haar leeftijdscategorie (onder 15) geen dubbelpartner voor han den was in de Zeeuwse selectie. De toevoeging van West-Bra bant kan zulke beperkingen op heffen. William van der Maas gaat de komende maanden zijn licht opsteken in het gebied, op zoek naar spelers voor het selec tieteam. Bovendien zal hij de Zeeuwse verenigingen betrek ken in de plannen van het RTC. „Want samenwerking is hard nodig. We moeten met alle be trokkenen de vergrijzing in de sport tegengaan. Als je al ziet dat vijf jeugdspelers de provin cie verlaten, dan is dat alleen maar jammer voor de verenigin gen en de competitie." Jan Timman: „In beginsel is Kasparov een positief man. Hij wordt pas gevaarlijk als hij zijn zin niet krijgt. Dan verandert hij in een amok- maker." foto Marcel Antonisse/ANP Amsterdamse grootmeester wil topschakers weer bijeen brengen door Rob Kramp AMSTERDAM - Jan Timman gaat een lijm poging wagen in de schaakwereld. De Am sterdammer heeft voor 6 mei een workshop belegd in Praag. Daar zullen alle topgroot- meesters uit de schaakwereld bijeen zijn na een rapidtoernooi. Inclusief Kasparov en Kramnik, de enige twee schakers die geen banden onderhouden met de Fide, de schaakwereldfederatie. Timman wil in Praag de schakers op één lijn brengen. „Er staan drie zaken op de agenda: de oprichting van een belangenvereniging, de terugkeer van het WK klassiek en een be schermde plaats voor de klassieke toptoer nooien op de jaarlijkse schaakkalender. Daarover moeten we het in grote lijnen eens worden. Ik ben gematigd optimistisch." Sinds februari '93 is de schaakwereld ver scheurd. In de winter van '93 kondigden Kasparov en Short aan dat zij de Fide vaar wel zeiden en zelf hun WK-match zouden organiseren. „Dat heeft het imago van het schaken verslechterd", kijkt Timman in Amsterdam terug. „We kregen een ver scheurde bond en twee rivaliserende we reldkampioenschappen. Het was geen won der dat er sponsors afhaakten. We verloren vele bijzonder goede contacten." In de ogen van Timman is Kasparov de boosdoener. „Met zijn charisma heeft hij veel goeds gedaan voor het schaken, dat zal ik niet ontkennen, maar hij heeft de schaak wereld ook opgeblazen." Boezemvrienden zullen Timman en Kasparov nooit worden. De Rus schuift Timman nog steeds de schuld in diens Amsterdamse schoenen voor het ontploffen van de GMA, de grootmeester vakbond, in '92. „Timman", aldus Kaspa rov, „is er altijd op uit geweest mijn invloed in te dammen." De vijftigjarige Amsterdammer heeft geen moeite dat te erkennen. „Ik moest voorko men dat de GMA een doorsluissysteem werd voor zwart geld", lacht hij. „Verder is Kas parov nooit zo nauwkeurig met de historie. Hij stapte er al in 1990 uit toen hij zijn zin niet kreeg in Murcia. De leden van de GMA stemden daar voor een akkoord met de Fide. Dat was tegen het zere been van Kasparov die de Fide wilde vernietigen en na zijn ne derlaag direct zijn functie van voorzitter neerlegde." Weinig diplomatiek Timman stond in 1986 aan de basis van de oprichting van de GMA. Met Bessel Kok, een zakenman uit Brussel, ontplooide hij de initiatieven. Kasparov werd voorzitter, Timman vice-president. „Maar besprekin gen werden door mij gevoerd. Kasparov was daarvoor te heetgebakerd, te impulsief, te weinig diplomatiek." Vier jaar gloreerden de GMA en het schaken. „Dat waren prach tige jaren voor het schaken. Die willen we, Bessel Kok en ik, weer laten terugkeren." Eind maart fietste Yasser Seirawan door de plannen van Timman. De Amerikaanse grootmeester .ontwikkelde een vredesvoorstel met zijn artikel 'a fresh start', Daai'in kwam hij met gedetailleerde voorstellen voor de toekomst. Zo wil hij drie wereldkampioenschappen organiseren: klassiek, rapidschaak en snelschaken. „Het gaat ons vooralsnog om het klassieke schaak", benadrukt Timman. „Als de Fide daarnaast WK's wil houden voor rapid en blitz, is dat hun zaak." Privileges In de opzet van Timman wordt er een groot kandidatentoernooi met de tophonderd van de wereld gehouden. De eerste veertien plaatsen zich voor de achtste finales, mat ches van een beperkt aantal partijen. Kas parov en Kramnik krijgen bijzondere privi leges. Zij worden direct geplaatst voor de achtste finales. Ponomariov als huidige Fi- de-wereldkampioen niet, tenzij de Fide daarop staat. Kasparov heeft twee voorwaarden gesteld voor Praag. Hij wil het WK klassiek terug en meer inhoud geven aan de titel van wereld kampioen. Als daaraan voldaan wordt, is hij bereid tot een compromis. „Dat strookt met onze opvattingen", aldus Timman. „In beginsel is Kasparov een positief man. Hij wordt pas gevaarlijk als hij zijn zin niet krijgt. Dan verandert hij in een amokraa- ker" ANP door Carel Goseling DEN HAAG - Bij de wereld voetbalbond Fifa kraaiden ze gisteren victorie. Dankzij een ingenieus plan wist men de tv- rechten voor het WK-voetbal buiten het faillissement van de Duitse Kirch Gruppe, de eige naar van de rechten, te houden. En dus komen de miljarden eu ro's die aan de verkoop van de tv-rechten verbonden zijn, keu rig in de Fifa-kas terecht, zo me nen de voetbalbonzen. Fifa-baas Joseph Blatter ver woordde het zo: „We hebben de recente ontwikkelingen rond de Kirch Gruppe nauwlettend in de gaten gehouden en de nood zakelijke maatregelen genomen om een vlotte organisatie van de tv-uitzendingen van het WK 2002 te waarborgen. Onze tv- partner zal een hoogwaardig beeldsignaal produceren voor alle kijkers in de wereld." Klinkt mooi, maar waarom spreekt Blatter alleen over 2002? De Kirch Gruppe had de tv-rechten voor het WK 2002 én 2006. Voor het evenement van dit jaar betaalde Kirch al 1,2 miljard Zwitserse frank (813 miljoen euro). Binnen twintig dagen na afloop van het WK (30 juni) moet nog eens honderd miljoen Zwitserse frank (65 mil joen euro) betaald worden. Die betaling is via onheiToepelijke bankgaranties gedekt. Opmerkelijk Maar hoe zit het dan met 2006? Daarover praat bij de Fifa nie mand meer en dat is toch, op zijn zachtst gezegd, opmerkelijk. De Fifa heeft de tv-rechten voor het WK 2002 en 2006 medio vorig jaar aan Kirch verkocht nadat het eigen marketingbureau IS- L/ISSM failliet ging. Toen bleek dat de Fifa op te grote voet leef de-tussen 1999 en 2002 gaf men 673 miljoen euro meer uit dan begroot - werd een bankgaran tie gevraagd en verkregen. Die garantie - 467 miljoen euro - werd gedekt met de inkomsten uit de tv-rechten voor het WK 2006. Met andere woorden: de Fifa, onder leiding van Blatter, geeft nu al geld uit dat men in 2006 nog moet verdienen, Het is ook om die reden dat het dagelijks bestuur van de Fifa begin maart besloot een commissie van des kundigen de financiële situatie van de wereldvoetbalbond eens te laten doorlichten. Dit on danks geruststellende verkla ringen van het accountantsbu reau KPMG en Blatter zelf. Uiterlijk op 30 april moet de commissie met een rapport ko men. Daarbij zal zeker gekeken worden naar de nu bedachte constructie waarbij de tv-rech- ten van de Kirch Gruppe zijn overgeheveld naar Kirch Sport AG in het Zwitserse Zug: een onderneming die buiten de fi nanciële perikelen van de Kirch Gruppe zelf blijft. Extra congres Daarbij zal dan ook de vraag aan de orde komen hoe het staat met de betalingen voor de tv- rechten WK 2006. Zonder con creet uitzicht op cash zullen de banken hun garantie voor de Fifa intrekken, waarmee de we reldvoetbalbond acuut in zware financiële problemen komt. Omdat er onder Blatter op te grote voet is geleefd. De Fifa-baas kon gisteren geen minuut wachten om mee te de len dat alles in orde was. Maar dat deed hij al eerder en zijn ei gen achterban gelooft dat ver haal al lang niet meer. Na het rapport van de commissie is er wellicht meer duidelijkheid. En anders wel kort voor de start van het WK 2002 als de Fifa een extra congres houdt over de fi nanciën, en het eventueel her kiezen van Blatter als voorzitter voor nog eens vier jaar. GPD De gevallen mediamagnaat Leo Kirch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17