Toename overvallen op straat Ballroomjurken uit wilde westen Van beljongen tot postcommandant Quarlespolder wacht onbekende toekomst Jaarverslag politie Dialezing Derde plaats voor Engelse spraak Aanhoudingen in Terneuzen Zestienjarige zwaait met kapmes COC ook in Zeeuws-Vlaanderen Inbrekers stelen elektronica Welzijn Terneuzen houdt Bijeenkomst over centrum PvdA'er Bosman voert eigen campagne voor plek in Tweede Kamer CDA bezoekt minicamping Kampioen door Edy de Witte CLINGE - Het wilde westen herleefde gis teren in het gebouw van schuttersvereni ging SV de Schutterij in Clinge. Op de vijfde editie van de country en western- beurs is een breed aanbod aan westernar tikelen te vinden, zoals kleding, schoeisel, hoeden, huiden en vooral gebruiksvoor werpen. Allemaal Amerikaanse spullen uit de periode rond 1830 tot 1900. Dertig handelaren uit Nederland, België, Duitsland en Groot Brittanië brengen hun spullen aan de man. Enkele tientallen koopjesjagers maken ruim voor de ope ning van de beurs al hun opwachting op het terrein aan de Statenboomweg. „Je kunt er niet vroeg genoeg bij zijn", zegt W. Lauwers uit het Belgische Belsele. Net als de meeste andere bezoekers is hij aange stoken door de westernbacil. De cowboy hoed strak op het hoofd, sporen aan de laarzen en een riem strak rond het middel verraden zijn passie. Het enige wat ont breekt is de holster met het pistool. Lau wers: „Ik verdiep me al zo'n zestien jaar in het leven van de cowboy. Op den duur ga je heel specifiek te werk. Alles moet tot in de kleinste details kloppen." Zo kookt een echte liefhebber tijdens een western weekend zijn prakje niet in een modern pannetje uit de keuken. Een authentieke western cooking set hoort bij de uitzet van de prairiebewoner. De westernfanaten spreken ook de taal uit het wilde westen. Tipi Een imitatie indiaan rept niet over zijn wigwam maar is op zoek naar spulletjes voor in zijn 'tipi'. Handelaar M. Vereist uit het Belgische Leopoldsburg, bij velen be kend onder de westernnaam Pablo Padil- la, trekt veel bekijks met zijn zelfgemaak te ballroomjurken waarmee de vrouwen van de soldaten zich op een feest vertoon den. Naast de westernliefhebbers snuffe len ook country linedancers op de beurs rond. Voor hun danskostuums zijn ze op zoek naar wat leuke hebbedingetjes. Voor hen telt meer het uiterlijk vertoon. Ook voor mensen die zomaar een stukje deco ratie zoeken voor aan de muur of in de tuin is de beurs uitermate geschikt. Zelfge- vlochten manden en in brons gegoten voorwerpen gaan tegen een habbekrats over de toonbank. Eli Boussen van de or ganiserende SV De Schutterij noemt deze westernbeurs een schot in de roos. „We krijgen jaarlijks zo'n 800 mensen over de vloer. Het is niet alleen de verkoop maar ook het onderlinge contact tussen de be zoekers dat bijdraagt aan deze hobby. We praten nu al over ons komende western weekend dat vanaf 2 0 tot en met 2 3 j uni op het programma staat. Zo'n 500 western fanaten slaan dat weekend hun kampe ment op bij het dan tot 'Fort StatesTree' omgedoopte schutterterrein. I door Ben Jansen MIDDELBURG - Het wordt on veiliger op straat in Zeeland. Mishandelingen, berovingen en overvallen op straat zijn in 2001 fors toegenomen. Daar staat te genover dat de kans op een con frontatie met crimineel gedrag bij de Zeeuwen thuis is afgeno men: het aantal woninginbra ken daalde vorig jaar verder. Uit het jaarverslag van de poli tie Zeeland blijkt dat vorig jaar 1171 aangiften van mishande ling zijn opgenomen. Dat is een stijging met 17 procent ten op zichte van 2000. De politie ver hoorde 1395 verdachten, van wie er 479 werden aangehou den. Het aantal gevallen van straatroof en andere overvallen steeg vorig jaar tot 146. Voor de ze misdrijven werden 83 ver dachten verhoord en dat leidde tot 53 aanhoudingen. Door allerlei preventieactivi teiten, zoals voorlichting en het politiekeurmerk veilig wonen op hang- en sluitwerk, is het aantal woninginbraken in Zee land de laatste jaren flink aan het dalen: van bijna 1600 in 1998 tot 1165 vorig jaar. In 2001 zijn ook meer verdachten van woninginbraak aangehouden dan het jaar ervoor: 83 tegen 74. Ook het aantal diefstallen van auto's en motorfietsen vertoont een dalende tendens: 315 in 2000 en 232 in 2001. Vorig jaar zijn 162 van die gestolen of ver duisterde motorvoertuigen te ruggevonden. Een jaar eerder konden nog 173 auto's en motor fietsen aan de eigenaars worden teruggegeven. Het aantal dief stallen vanaf of uit auto's steeg in 2001 aanzienlijk. De politie kreeg vorig jaar 2167 aangiften, ruim 20 procent meer dan in 2000. Tegenover een daling van het aantal gestolen motorvoertui gen staat een aanmerkelijke toename van diefstal van fiet sen, bromfietsen en snorfietsen. Vorig jaar is 2926 keer aangifte van zo'n vergrijp gedaan. In 2000 bedroeg het aantal aangif ten 2799. Het verschil met het voorgaande jaar was toen min der groot: in 1999 zijn ruim 2760 fietsen, bromfietsen en snorfiet sen gestolen. Op het gebied van drugsoverlast en drugscriminaliteit had de politie Zeeland het vorig jaar drukker dan in 2000. Het aantal gevallen van drugsoverlast dat werd gemeld, bedroeg 1294; 276 meer dan een jaar eerder. Er zijn in 2001 70 hennepkwekerijen ontmanteld. Dit opruimwerk bleef in 2000 nog beperkt tot 33 gelegenheden. Het aantal in be slag genomen en vernietigde planten steeg van 12.590 in 2000 naar 23.000 vorig jaar. De controles op verkeersover tredingen leverden in 2001 min der bekeuringen op dan in 2 0 0 0 Er werden 212.605 snelheids overtredingen geconstateerd (229.229 in 2000), 4.204 geval len waarin door rood licht werd gereden (4.337 in 2000) en 10.572 personen droegen geen gordel of helm (11.214 in 2000). Het aantal gevallen van rijden onder invloed nam wel toe: 990 in 2001 en 826 in 2000. MIDDELBURG - Hartezorg, de patiëntenvereniging voor voor- en nazorg bij hartziekten, houdt vanavond om 19.30 uur een le denvergadering en thema avond in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg. A. van Ombergen van het ziekenhuis Walcheren houdt een dialezing over het onderwerp 'pacema kers en hun functioneren'. maandag 8 april 2002 HULST - Patrick van den Bosch uit Hulst en Johanneke Kra nendonk uit Koudekerke hebben zaterdag de derde plaats ge deeld tijdens de finale van de nationale Public Speaking Competition in Zeist. In die wedstrijd van het Genootschap Nederland-Engeland tonen middelbare scholieren hun spreekvaardigheid in het Engels. Patrick, vwo-leerling van het Reynaertcollege in Hulst, ver dedigde tijdens de wedstrijd zijn standpunt over euthanasie. Johanneke, vwo-scholiere van scholengemeenschap Neha- lennia in Middelburg, hield een toespraak over haar toe komstplan: muzikante worden. De eerste plaats was voor Me- agan Delury van The American School in Rotterdam, de tweede voor de Canadese Kathrin Cox van het Rijnlands Ly ceum in Wassenaar. De twee winnaressen gaan naar de inter nationale finale in Londen. TERNEUZEN - De politie heeft vier mannen aangehouden op verdenking van mishandeling en vernielingen in Middelburg. Het gaat om twee Terneuzenaren van zeventien en achttien jaar, een achttienjarige man uit Den Helder en een twintigja rige Axelaar. De mannen zouden vorige week maandagnacht een vijftienjarige Middelburger zonder aanleiding met zijn hoofd aan de Vlasmarkt of Krommeweele door een ruit heb ben geduwd. De jongen raakte gewond aan zijn schouder en hoofd. In diezelfde nacht werden in de Schuttershofstraat vernielingen aan diverse auto's aangericht. VLISSINGEN - Een zestienjarige Vlissinger die vrijdag in de Nicolaes Honighstraat in Vlissingen met een kapmes liep te zwaaien, is in verzekering gesteld en overgebracht naar het huis van bewaring in Middelburg. Getuigen hadden de politie verteld dat twee Vlissingers een mes bij zich droegen. De zes tienjarige bleek de eigenaar te zijn. Bij zijn aanhouding bele digde en bedreigde hij de agenten. Zijn achttienjarige vriend mocht na verhoor vertrekken. TERNEUZEN - Het verzorgingsgebied van homobelangen vereniging COC Midden-Zeeland is uitgebreid met Zeeuws- Vlaanderen. Daarmee behoort bijna heel Zeeland tot haar werkterrein. Tholen en Sint Philipsland blijven onder de vleugels van het COC Bergen op Zoom. De uitbreiding van het werkterrein volgt op de beslissing van het COC Zeeuws-Vlaanderen om zichzelf bij gebrek aan beta lende leden op te heffen. De COC-leden in Zeeuws-Vlaande ren zijn inmiddels overgeschreven naar Midden-Zeeland. He lemaal onbekend is deze situatie niet. Eerder al viel Zeeuws- Vlaanderen onder het COC Midden-Zeeland. Een groep vrij willigers richtte daarna een eigen afdeling op. Met de ophef fing hiervan is een oude situatie hersteld. Het zwaartepunt van de activiteiten van het COC zal in Middelburg en omstre ken blijven liggen. De organisatie hoopt mede door de komst van nieuwe vrijwilligers ook in Zeeuws-Vlaanderen weer een belangrijke rol te vervullen. VLISSINGEN - In een woning aan de Zuidbeekseweg in Vlis singen is tussen vrijdagmiddag en zaterdagmiddag ingebro ken. Er werden een thermostaat en een schakelkastje voor vloerverwarming gestolen. Ook nam de dader twee boorma chines, een zaagmachine en een krat lege flessen mee. De waarde van de gestolen spullen bedraagt een paar honderd euro. De Belgische handelaar Ver-elst trok veel belangstelling met zijn zelfgemaakte ballroomjurken. foto Willem Kooyman De Quarlespolder, aange legd tussen Walcheren en Zuid-Beveland in 1949, moet er dan toch aan gelo ven. De aanleg van een grootschalig kassencom plex was te duur, maar een goederenspoorlijn komt er wel, als het aan minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat ligt. doorHarmen van der Werf VLISSINGEN - De keuze voor het Quarlespolder-tracé is niet eens zo opmerkelijk. De ge meenten Middelburg (met vlak bij Amemuiden) en Borsele waren voor dat traject, en Gede puteerde Staten ook. Ómdat het Quarlespolder-tracé korter is dan hét alternatief, een bunde ling van de spoorlijn met de Sloeweg richting A58 bij Hein- Analyse kenszand. En het Quarlespol der-tracé is minder hinderlijk voor verkeer van en naar Wes- terscheldetunnel, wat voor de NV Westerscheldetunnel mooi meegenomen is. Minister Netelenbos had dus niet zoveel keuze. Zij kwam al leen geld tekort. Dat is ook op gelost. Havenschap Zeeland Seaports (een semi-overheids instelling) en NV Westerschel detunnel (met het Rijk en de provincie als aandeelhouders) zijn bereid mee te financieren. Morgen vindt in Zeeland de on dertekeningvan het medefinan cieringsakkoord tussen de drie Sloelijn-partners plaats. Hoe logisch de keuze voor het Quar lespolder-tracé ook lijkt, er valt nog wel wat uit te leggen. Want wat betekent dit voor de toekomst van de Quarlespolder? Na het besluit geen grootschalig kassencomplex te realiseren, is gesuggereerd dat die beslissing doelbewust was genomen. Het zou slechts uitstel van executie zijn. Als er ooit een tekort aan industriegrond komt in Vlissin- gen-Oost, is de Quarlespolder 'een prachtige uitwijkmogelijk heid'. Zo gek is dat niet gedacht. In de zeer optimistische eind ja ren 1950, begin jaren 1960 maakte de Quarlespolder al on derdeel uit van het Sloeplan. Het is dat Vlissingen-Oost min der hard volliep, maar an dersDe aanleg van een spoorlijn maakt de Quarlespol der in elk geval aantrekkelijker voor de vestiging van bedrijven. De toekomst van de Quarlespol der is één. Zeker zo belangrijk is de vraag of het akkoord tussen rijksoverheid, Zeeland Sea ports en NV Westerscheldetun nel ook iets meer inhoudt dan het puur en alleen leggen van een zandbed met dwarsliggers en sporen. De overlast door goe- derentreinverkeer zal toene men, domweg omdat er meer goederentreinen gaan rijden, zeker bij aanleg van een contai- nerterminal in Vlissingen-Oost. Ook meer mensen langs de Zeeuwse hoofdlijn krijgen met hinder te maken bij de keuze voor het Quarlespolder-tracé. Nu slaan de goederentreinen bij Eindewege (ter hoogte van 's Heer Arendskerke) af richting Heinkenszand en Vlissingen- Oost. In de toekomst moeten zij doorrijden langs Lewedorp om halverwege de Sloedam af te slaan richting Quarlespolder en Sloegebied. 'Winnaars' zijn er ook. De huidi ge niet-geëlektrificeerde Sloe- lijn, die rakelings langs wonin gen in Heinkenszand en Eindewege scheert, kan echt niet meer. En, een alternatief voor meer goederentreinver- keer is meer vrachtverkeer over de weg. van onze regioredactie TERNEUZEN - De stichting Welzijn Terneuzen houdt op za terdag 20 april een bijeenkomst voor de bewoners van de bin nenstad van Terneuzen. Bewoners en instanties praten van 10.00 uur tot 13.00 uur over de leefbaarheid in het cen trum. Thema's die ter sprake kunnen komen zijn onderwijs, veiligheid, verkeer, woningen, vuil en rommel en hulpverle ning. Tien jaar geleden hield de ge meente een soortgelijke bijeen komst naar aanleiding van de sociale vernieuwing. Zo'n hon derd bewoners en vertegen woordigers van gemeente en in stellingen spraken toen over dezelfde onderwerpen. door Rob Paardekam GOES - Tijdens de gewestelijke ledenvergadering van de PvdA, zaterdag in het Goese Groencol- lege, is de campagne van Gerard Bosman officieel van start ge gaan. De Oosterlander staat voor de kamerverkiezingen op een onverkiesbare 55ste plaats, maar hoopt via voorkeursstem men alsnog in de kamer te ko men. Bij zijn campagne krijgt Bos man steun van het gewest Zee land van de PvdA. De partij hoopt op die manier niet alleen een goede uitslag voor de PvdA te bewerkstelligen, maar voor al een Zeeuwse PvdA'er in de kamer te krijgen. De partij hecht er grote waarde aan een vertegenwoordiger uit de pro vincie in de landelijke fractie te hebben. Diverse Zeeuwse prominenten waaronder burgemeesters, wet houders en gedeputeerden on dersteunen de campagne van Bosman. Er is een comité van aanbeveling opgericht en een bankrekening geopend, waarop sympathisanten geld kunnen storten. De gewestelijke PvdA- afdeling zelf heeft zevenhon derd euro beschikbaar gesteld voor de campagne. De afdeling Schouwen-Duiveland deed za terdag een poging om dat be drag te verhogen, maar dat voorstel werd door een grote meerderheid verworpen. Bosman benadrukte het belang van zijn campagne. Omdat de landelijke Pvd A-campagne GRIJPSKERKE - Het bestuur en de raadsfractie van het CDA in Veere bezoekt vanmiddag om drie uur minicamping De Kreekrug in Grijpskerke. De fractie gaat samen met Ka merlid J. Schreijer-Pierik, een vertegenwoordiging van de Ve- kabo en een vertegenwoordi ging van ZLTO aandacht beste den aan de wijziging van de Wet openluchtrecreatie landbouw. Tevens wordt de energiebespa ring op minicampmgs bespro ken. Vanaf 20.00 uur is er in het Dorpshuis te Grijpskerke een thema- bijeenkomst over eco nomische pijlers van het platte land nu en in de toekomst. zich nauwelijks op Zeeland zou richten, zou hij in de provincie zoveel mogelijk kiezers voor de PvdA moeten mobiliseren. Een gewestelijke campagne is vol gens hem noodzakelijk om op 15 mei een goed resultaat te beha len. Volgens Bosman voorzien voor keursacties, zoals hij die nu voert, aan de behoeftes van de mensen. Hij noemde de gemeen te Veere als voorbeeld. Daar heeft de lokale bekendheid van de kandidaten een grote rol ge speeld bij het stemgedrag van de kiezers. „Mensen willen her kenbare politici uit hun eigen plaats of regio", aldus Bosman. De PvdA'er heeft vijf thema's gekozen waarmee hij de komen de maand de provincie in gaat. Zo wil hij geen verdere verdie ping van de Westerschelde, maar wel meer investeringen in de veiligheid van Zeeland. Zo ziet hij de kerncentrale het liefst sluiten en wil hij extra geld voor brandweer, ambulances en po litie. De ammoniaktransporten over de Westerschelde zouden beëindigd moeten worden. Havens Verder zou er meer geïnvesteerd moeten worden in de dragende Zeeuwse economische sectoren zoals de havens en het toerisme en ook in de Zeeuwse steden. Bosman wil zich ook hard ma ken voor een hogere bijdrage voor regionale omroepen en het einde van het alsmaar verdwij nen van publieke voorzienin gen. Tijdens de campagne zal Bos man zo'n beetje door de hele provincie reizen met bezoeken aan de lokale afdelingen. Verder verschijnen er spotjes radio en tv en is er een website geopend www.gerardbosman.pvda.nl Aan de lokale afdelingen is ge vraagd affiches op te hangen. AMERSFOORT - Het tweede elftal van de Sportclub Gehan dicapten Bevelanden is afgelo pen zaterdag kampioen gewor den in de tweede klasse elek trische rolstoel hockey. Het elftal speelde zaterdag de laatste competitiewedstrijd in de regio midden. Door het kam pioenschap promoveert de ploeg naar de eerste klasse; ook doet het elftal mee aan de Ne derlandse kampioenschappen op 15 juni in Nijmegen. Sjaak van Gaelen neemt na 42 jaar afscheid van brandweer door René van Stee AARDENBURG - Hij begon een kleine vijftig jaar geleden als beljongen op de brandweerau to. Die hadden destijds nog geen sirenes. Later werd hij slinger aap, het hulpje dat de brand weerauto aanslingerde. In 1960 trad Sjaak van Gaelen op zijn achttiende officieel toe tot het vrijwillige brandweerkorps in zijn woon- en geboorteplaats Aardenburg. Ruim 42 jaar later nam hij hier afscheid als postcommandant. In het laatste jaar van zijn carrière was hij ook waarne mend centraal commandant van het Sluis-Aardenburgse korps. „Het brandweervirus zat er al vroeg in", zegt Van Gaelen (60) met gevoel voor understate ment over zijn grote passie. „Ik heb het waarschijnlijk van m'n vader die ook bij de vrijwillige brandweer zat. Twee zoons ma ken op hun beurt ook weer deel uit van het korps in Aarden burg." Van Gaelen heeft in zijn tijd bij de brandweer veel veranderin gen meegemaakt. Zo noemt hij onder meer de overgang van het blussen met lage druk naar mo dernere blusmethoden met poe der en schuim, de steeds grotere nadruk op eigen veiligheid en het uitbannen van risico's. De uitbreiding van de brandweer- taken met hulpverlening bij on gevallen noemt hij het ingrij pendst. „Die maken inmiddels de helft van de werkzaamheden uit." Remise In het algemeen werd Van Gae len alleen opgeroepen voor standaardklussen als schoor steen- of keukenbrandjes. Spectaculaire branden zaten er ook tussen. „Op de vroege och tend van 15 januari 1987 stond de remise van de ZWN (de toen malige vervoersmaatschappij en destijds ook Van Gael ens' werkgever) in Draaibrug in brand. Een onvoorstelbare vuurzee die we bij min dertien graden en windkracht elf moes ten bedwingen. Er was eigenlijk geen redden aan. Uiteindelijk wisten we nog twaalf van de ze ventien aanwezige bussen te redden." Van Gaelen kreeg ook regelma tig te maken met de keerzijde van het brandweervak. Het fa tale verkeersongeval van een jong gezin uit Eede op de weg van Sint Kruis naar Waterland kerkje staat diep in zijn geheu.- Op zijn achttiende was Sjaak van Gaelen al besmet met het brandweervirus. foto Cha rles Strijd gen gegrift. „Het was de eerste keer dat we uitrukten voor hulpverlening bij ongevallen. Alle vier waren ze dood. Ver schrikkelijk. Het ergste was nog dat we een' week eerder bij die mensen thuis een wespennest hadden weggehaald. Het zoon tje had toen nog op m'n schoot gezeten." Nazorg De nazorg voor brandweerlie den stelde destijds weinig voor. Van slachtofferhulp had nog nauwelijks iemand gehoord. Te genwoordig is er meer aandacht voor nazorg. Ook de opleiding is in de loop der tijd danig verzwaard met ie dere week oefeningen en ver plichte onderdelen als ehbo, reanimatie en milieuzorg. Der gelijke eisen zorgen volgens Van Gaelen voor een steeds moeilij kere werving van met name jon ge vrijwilligers. „Veel mensen zien een tijdro vende hobby als brandweerman tegenwoordig niet meer zitten. Toch zie ik de toekomst niet somber in, zeker als ik de kame raadschap en saamhorigheid in ons korps zie Dat had ik voor geen goud willen missen", aldus Van Gaelen. Hij laat 'zijn' korps met een ge rust hart achter. „De opvolging is goed geregeld en op m'n offici ële afscheid (op 25 mei) wordt ook de nieuwe brandweerwa gen aan het korps overgedra gen. Dat beschouw ik als een mooie afsluiting van een prach tige tijd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9